Aanvragen en goedkeuring van nieuwe bouwwerken De militaire dienstplicht in Amerika VOOR DE VROUW Mode en mode-uitwassen Helpt den Landbouw De plaatsvervanger Wanneer de jacht geopend is Geen direct licht bij automaten DE MOORDAANSLAG IN DEN HAAG Aangespoelde Fransche soldaat ter aarde besteld Weder postpaketten naar Duitschland 0NEERLIIKE OPBOUWER TE AMSTERDAM Een mysterieus geval Bommen op Nederland Invoering van volkskeukens in Engeland Dc roode kruisvliegtuigen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat in het geheele land de jacht op onderstaande wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten vermeld. Fazanten (hanen en hennen), houtsnip pen. korhanen, korhennen en hazen van 1 October 1910 tot en met 31 December 1940; Patrijzen van 1 September 1940 tot en met 31 December 1940. Ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), watersnippen en meerkoeten van 14 Augustus 1940 tot en met 31 December 1940. Goudpluvieren van 1 September 1940 tot en met 31 December 1940. Hoe de dader werd aangehouden. Over de aanhouding van de zeventien jarigen A. S., verdacht van den moordaan slag op de 34-jarige vrouw M. B. geb. H. in de Groenesteinstraat te 's-Gravenhage, ver nemen wij nader, dat de jongeman na zijn daad in Utrecht is aangeland. Waarschijn lijk is hij meegereden met een of m.eer auto's. Hier is hij zwervende gebleven tot hij 's avonds bij een boekwinkeltje in het centrum van de stad binnenliep. Aan de vrouw des huizes, die hem vroeg wat hij verlangde, verzocht hij brood en water, om dat hij honger had. Zij verschafte het hem en terwijl hij den soberen maaltijd naar binnen werkte, bracht hij het gesprek op onderdak voor den nacht. Dit gesprek was nogal verward. Hij ver telde gevlucht te zijn uit het opvoedings gesticht te Amersfoort en korten tijd latei- deed hij voorkomen, alsof hij uit het krank zinnigengesticht te Apeldoorn was ontsnapt. Dit verhaal en de verdere niet gunstige in druk van den jongeman deden de vrouw argwaan krijgen en zij ging om raad naar haar man. Deze had juist de krant gele zen met het bericht van den moordaanslag en hij zag al gauw, dat de binnengeloopen jongeman geheel en al met aan het ver strekte signalement beantwoordde. Het was nu zaak de politie te waarschu wen. De vrouw adviseerde haar man met den verdachte te gaan loopen, tot zij een politieagent zouden ontmoeten. Onder het motto „ik zal je ergens onderdak verschaf fen" kreeg de bockhandelaar den jongeman mee en zoo trok men om ruim half twaalf door de pikdonkere straten van Utrecht Het viel niet mee, in de duisternis een agent te ontmoeten, doch op den Catharijne- singel het tweetal had toen al vrij ge- ruimen tijd geloopen en de jongen was steeds maar aan de praat gehouden ont- waardde de boekhandelaar eindelijk een dienaar van de openbare orde. Hij deed het voorkomen, alsof hij een inlichting moest vragen, doch in werkelijkheid zei hij met enkele woorden, wie de jongeman op en kele passen afstand was. Deze werd onmid dellijk ingerekend en naar het bureau ge bracht. Hier legde hij een volledige beken tenis af. Hij maakt een achterlijke indruk. Na zijn verhoor is hij naar Den Haag over gebracht. De regeerlngscommi-ssarls voor den we deropbouw maakt onder verwijzing naar t besluit betreffende den wederopbouw be kend, dat de aanvragen voor het voort zetten van bouwwerken zijn behandeld. Aanvragen om goedkeuring van nieuwe bouwwerken kunnen vanaf Maandag 5 Aug. a.s. worden ingediend, en wel; L door particulieren: door tusschenkomst van de betrokken gemeentebesturen (dien sten van bouw. en woningtoezicht); 2. door waterschappen: door tusschen komst van Ged. Staten in de betrokken provincie; 3. door andere overheidsdiensten, alsmede door spoor, en tramwegen, mijnbouwmaat- schappijen en kanaalmaatschappijen: rechtstreeks aan het regeeringscommissari- aat voor den wederopbouw, afd. goedkeu ring van werken, Carel van Byrandtlaan 30, 's Gravenhage. Hiertoe dient gebruik te worden gemaakt van een formulier, dat door den regeerings- commissaris is vastgesteld. Slechts op dit formulier gestelde aanvragen kunnen in behandeling worden genomen; alle overige aanvragen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Gistermiddag is op de algemeene begraaf plaats te Den Burg op Texel het stoffelijk overschot van een Franschen soldaat ter •arde besteld, dat op het strand was aange spoeld. Tegelijk werd ook het stoffelijk overschot van een Britsch vlieger begraven, die eer gisteren bij een luchtgevecht boven Texel werd gedood. Bij dit luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig gedwongen een noodlan ding te maken. De piloot bleef ongedeerd. Van de beide andere inzittenden kwam een om het leven en werd de ander ernstig ge wond. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. De kist van den Britschen vlieger was bedekt met den Britschen oorlogsvlag. Eeni- ge Duitsche soldaten legden een krans op het graf. De predikant las aan het eraf de 103de Psalm en bad het Onze Vader. WEDER TELEFOONVERKEER MET DUITSCHLAND Na opheffing van eenlge techni sche moeilijkheden zal het voortaan opnieuw mogelijk zijn telefoonge sprekken met Duitschland te voeren, evenwel onder dezelfde voorwaar- den en beperkingen, welke voor 10 Mei golden. De verzending van gewone postpakketten van Nederland naar Duitschland en in om gekeerde richting is met ingang van 1 Au gustus weer mogelijk. Aangeteekende, ver- reken-, expres- en dringende pakketten zijn nog niet toegelaten. Voor de verzending van pakketten uit Ne derland gelden nog de oude uitvoerbepalin- gen en verboden en ook de Duitsche invoer beperkingen. Alvorens een pakket te verzen den, informeere men ten postkantore, of de inhoud voor uitvoer uit Nederland resp. in voer in Duitschland is toegelaten. OOK CAFé-TERRASSEN EN -TUINEN MOGEN NIET VERLICHT ZIJN. Op zachte zomeravonden, zooals we die thans hebben, zoo schrijft men ons uit Den Haag, is het zitten op een uiterst spaar zaam verlicht caféterras voor velen een bron van genoegelijkheid. Het avondlijke stads beeld vertoont tenminste als oases in een woestijn van duisternis van die blauwachtig- schemerige plekken, waar glaswerk glin stert en het gegons van stemmen klinkt. Dan zijn er ook nog andere oases van ge zelligheid: de portieken met automaten, lichtpunten in het leven van de straatslij- tende opgeschoten jeugd. Maar de oorlog is een hardvochtig be drijf en zal ook deze lichtpuntjes uitdooven. Die lichtpuntjes immers vormen een gevaar voor de bevolking, daar zij zoekende bom menwerpers den weg wijzen. Een verduiste ring is nu eenmaal een verduistering als er in het geheel geen lichtpuntjes zijn. Immers, met betrekking tot de verorde ning van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende ver- duisteringsmaatregelen. heeft de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken een brief gezonden aan de burgemeesters der onderscheiden gemeenten. Op de meest nauwgezette wijze zoo lezen wij in dit schrijven, moet de bepaling van deze ver ordening? dat alle gebouwen en woningen zoo verduisterd moeten worden, dat er geen licht naar buiten dringt, in acht worden ge nomen. Dit geldt ook voor café's met terrassen en tuinen, alsmede voor automaten. Ook in deze gevallen moet de eisch gesteld worden, dat geen licht naar buiten dringt. Een ver lichting van café-terrassen en -tuinen is. ook al geschiedt deze met afgeschermd licht, niet geoorloofd. Voor de verlichting van automaten kan het gebruik van lichtgevende verf worden toegestaan. Een verlichting van automaten door rechtstreeksche lichtbronnen van wel ken aard ook, is verboden. De politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam heeft een soldaat van den op- bouwdienst gearresteerd onder verdenking, dat hij ten nadeele van dezen dienst een aantal voorwerpen, waaronder een ijskast, heeft verduisterd. Hij is aan een streng verhoor onderwor pen en heeft gedeeltelijk bekend. Hij pleeg de de diefstallen niet om het gestolene te verkoopen, doch voor eigen gebruik. De politie was deze diefstallen op het spoor gekomen door de aangifte van dief stal van een fototoestel in de school, waarin de opbouwdïenst gelegerd is. Toen een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld, ontdekte men ook den diefstal van de ijskast. Inmiddels is de dief van het fototoestel nog niet gevonden. Een bewoner van Amsterdam-Noord kwam gistermorgen tot een zeer onaangename ont dekking. Hij had 's avonds een pantalon, waarin zich een portemonnaie, inhoudende enkele honderden guldens, bevond, in de hal van zijn woning opgehangen, 's Morgens bleek het geld vedwenen te zijn. Eenig spoor van inbraak is niet gevonden, zoodat men niet weet op welke wijze het geld ver dwenen is. Een grondig onderzoek in het huis zelf heeft wel vastgesteld, dat de man het niet, zonder zich dat later te her inneren, ergens anders heeft geborgen. De politie speurt met ijver naar de oplossing van dit mysterieuze geval. Engelsche bommenwerpers hebben gister nacht, in tegenstelling met de voorafgaande nachten, slechts weinig aandacht aan ons land besteed Er zijn in totaal slechts 12 bommen gevallen, welke alle op akkerland of in het water vielen en slechts weinig materieele schade hebben aangericht. Het 12-tal werd over de provincies Limburg en Zeeland verdeeld. Persoonlijk letsel is niet veroorzaakt. Lewis wensoht een goed gesalari eerd vrijwilligersleger. De voorzitter van de vakvereenigingsorga- nisatie C.I.O. (commissie voor industrieele organisatie), Lewis, heeft een toespraak ge richt tot de jaarvergadering van de Ameri- kaansche arbeidersoganisatie in het auto mobielbedrijf. Hij oefende bittere critiek uit op het plan van Roosevelt tot invoering van den algemeenen dienstplicht, zeggende, dat de instelling van een staand leger van 2 millioen man het begin van het einde der ereenigde Staten zou zijn, want een zoo ingrijpende militaire maatregel zal, zelfs wanneer hij ingevoerd zou worden onder den dekmantel der zelfverdediging, vroeg of laat een eerzuchtig president aanleiding geven het defensieve karakter van de mili taire taak te vergeten en het reusachtige le ger in het veld te brengen voor de verwe zenlijking van imperialistische droomen. Lewis waarschuwde zijn toehoorders er voor zich niet te laten brengen in een oorlogs- hysteric, omdat de een of andere politicus of staatsman voor Amerika's probleem geen andere oplossing ziet dan den oorlog. Lewis stelde in plaats daarvan voor een plan voor een vrijwilligen militairen dienst tegen een hoogere soldij dan 21 dollar per maand, welke een Amerikaansch soldaat op het oogenblik ontvangt. Hij verklaarde, dat een l>etere bezoldiging den stroom van vrij willigers zou opleveren, over welks uitblij ven de militaire autoriteiten tot dusverre klachten hadden. Uit Londen wordt gemeld, daf in kringen van Whitehall verluidt, dat de Engelsche re geering voornemens is den huisvrouwen het koken te verbieden en in plaats daarvan volkskeukens in te voeren ter besparing van brandmiddelen en voedselvoorraden. De voorbereidingen voor dit plan zouden reeds getroffen worden. De regeering laat op het oogenblik een onderzoek instellen bij alle Engelsche restaurants of zij als massakeu ken geschikt zijn, teneinde het hoofd te bie den aan de verscherpte Duitsche blokkade. Jongens en meisjes! Aan den slag! Tn Duitschland wordt groote opvooedkun- dige waarde toegekend aan de zgn. Land- hilfe, welke daarin bestaat dat oudere jon gens en meisjes in den landbouw behulp zaam zijn bij seizoenwerkzaamheden, voorna melijk bij het binnenhalen van den oogst. Op grond van de in Duitschland opgedane ervaring, welke heeft uitgewezen dat de Landhilfe ook voor de voedselvoorziening in oorlogstijd van het hoogste nut is, hebben Duitsche autoriteiten de bevoegde Nederland sche instanties aangespoord in het belang van het Nederlandsche volk en van de Ne derlandsche landbouw tot de instelling van een dergelijke hulp in den landbouw over te gaan. In verhand daarmede wordt thans de volgende oproep tot de Nederlandsche meis jes en jongens gericht: Oproep tot hulp in den landbouw! Nederlandsche meisjes en jongens! De Nederlandsche landbouw richt tot jul lie een appèl om in de komende maanden vooral in den oogsttijd te komen helpen. Denk er steeds aan dat de dienst voor den bodem de belangrijkste arbeid is voor de voedselpositie van het vaderland. Vergeet niet dat het slechts aan den taaien arbeid van je voorvaderen te danken is, dat het eens moerassige Nederland thans een bloei ende tuin is. De bijzondere tijdsomstandig heden verlangen Juist nu een bijzonder in tensieve werkzaamheid in den landbouw. Vaders en moeders! Helpt mede de hulp in den landbouw ten uitvoer te leggen. Jongens en meisjes krijgen door deze gezonde bezig heid hetere hegrinpen van het werk in den landbouw en zullen deze arbeid meer leeren arhten en hooger leeren waardeeren. De arbeidsbeurzen worden terstond aan gewezen voor het in ontvangst nemen van aanmeldingen van vrijwillige helpers en helpsters in den landbouw. Zij zullen nadere inlichtingen geven omtrent de toonvoorwaar den en de rechtspositie. Voor het geval niet terstond gelegenheid bestaat werk bij de Ne derlandsche landbouwhulp te aanvaarden, kunnen desgewenscht jongens en meisjps voor enkele maanden plaats vinden bij de Landhilfe in het nabije Duitschland. De drang naar uitzonderlijkheid is steeds groot geweest. Het zal steeds een open vraag blijven of de menschen, die eeuwen terug leefden meer behoefte aan luxe hadden dan die van latere tijden. In het jaar 1933 werd in Chicago een wereldtentoonstelling ge houden, waar men op de afdeehng dames- kleeding een japon aantrof, die niet min der dan 25000 dollars kostte en geheel uit massief gouden ringen bestond. In Parijs was voor eenige jaren een japon van gesponnen glas te zien, die voor 50.000 goudfrancs verkocht werd. Het materiaal der dan 40.000 goudfrancs en wie njet minstens dertig van deze gewaden bezat was niet geschikt om in de hofkringen op genomen te worden! Vele adelijke heereg moesten have en goed verkoopen, 0m „hoffahig" te blijven. Door den toenemenden handel met het Oosten stroomden er groote schatten aan edelsteenen en paarlen naar Europa en dit deed de luxieuse eischen ten top voeren. Paarlen stonden in hoog aanzien en de adelijke dames droegen er niet slechts oorknoppen van en veel snoezige ket tingen, doch zij werden zelfs op de schoe ner. aangebracht als versiering. Bij het- uitzet van keurvorstin Elisabeth van Bran denburg, de gemalin van Joachim I, be.' hoorden drie, rijk met paarlen bezette rok. Twee Parijsche dames, uit den tijd der Fransche revolutie. was zacht als zijde, doch kon vanwege zijn breektbaarheid slechts enkele malen gedragen worden, een luxe die vooral de rijke Amerikaansche vrouwen zich nog wel eens konden permiteeren. Tot degenen, die schatten voor haar garderobe uitgaven,behoorde eertijds ook Czarina Elisabeth, de dochter van Peter de Groote. Zij droeg de meesten harer kleeren slechts één enkele maal en na haar dood bestond haar garderobe uit niet minder dan 30.000 japonnen. Ook de infan te Elisabeth, gemalin van Philips II van Spanje droeg zelden meer dan een- of tweemaal haar japonnen, ofschoon zij een kapitaal aan elk besteedde. Een groote luxe ten opzichte der klee ding werd eertijds in Frankrijk aan den dag gelegd, onder Frangois I en zijn opvol gers. Niet alleen de vorstinnen droegen haar kleeding slechts een enkele maal, doch ook de vorsten volgden dit voorbeeld het behoorde nu eenmaal tot den goeden toon en deze luxe strekte zich zelfs uit ten opzichte der schoenen, waarvan o.a. de mar kies de Cinque-Mars er niet meer dan 300 paren bezat. Hierbij kwam, dat men hooge eischen stelde aan materiaal en versiering, welk laatste meermalen uit goudborduursel bestond. Een galakleed van den maar schalk de Bassompierre kostte niet min- ken, waarvan elk op 95.000 goudmark geschat werd. Een Pommersche adelijke dame droeg bij een huwelijksfeest in de St. Georgeskerk te Lübeck, een met paarlen Dezette rok, die zoo stijf was, dat zei er niet in kon neerknielen, een stuk, dat alleen reeds een vermogen vertegenwoordigde. Bij den doop van Lodewijk XIII droeg Maria de Medici op haar japon niet min der dan 32.000 paarlen en 3000 diamanten en het aantal edelsteenen, dat de duches- se de Maine in haar kapsel droeg wogen zóó zwaar, dat zij het hoofd nauwelijks bewegen kon. "•aarlen speelden ook in de heeren mo de een groote rol, hetgeen blijkt uit hetgeen de kronieken vertellen over het staatsge- waad van Lodewijk XIV, waarin hij in 1669 de Turksche gezanten ontving. Aan paarlen en diamanten vertegenwoordigde het een kapitaal van 12 millioen Eng. ponden. Koning Hemi droeg bij zijn huwelijk met Margarethe de Valois een costume teT waarde van 60.000 talers, terwijl zijn broe der, de hertog de Valois een baret droeg met een garnituur bestaande uit 32 paar len, ieder ter waarde van 23.000 thalers. Wij zouden nog een lange reeks meer voor beelden kunnen noemen, allen ontleend aan oude kronieken die op groote over daad en buitensporige luxe wijzen. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft onlangs medegedeeld dat twee Duit sche roodekruisvliegtuigen (z.g. zeenoodvlieg tuigen) door Engelsche toestellen tot dalen zijn gedwongen en een Engelsche haven zijn binnengesleept. Tegelijkertijd deelde de En gelsche regeering mede, dat ook in de toe komst de met een rood kruis gekenmerkte vliegtuigen niet worden ontzien, maar als gewapende onrlogstoestellen behandeld zou den worden. Dit Engelsche optreden wordt van Duitsrhe zijde des te snooder genoemd, daar de bemanning van deze roodekruistoe- stellen op erlijke wijze haar leven waagt voor de redding van vriend en vijand, wan neer zij in nood verkeeren. Zoo zijn door de ze Duitsche roodekruistoestellen reeds ver- srhoid<>np Engnlsrhe piloten gered uit hun in het water drijvende en zinkende vlieg tuigen. O/vi koJut atlPuial: door J. LIMAX. Tante Truida keek een beetje suffig naar buiten. Er viel als gewoonlijk weinig te zien op straat. Een bloemenkoopman duwde zijn kar een auto flitste voorbij, een boodschappen jongen steigerde op zijn fiets. Het was eigen lijk een vervelende boel. Daarbij kwam nog, dat er maar heel druppelsgewijs geluid tot haar doordrong. Want met den dag raakte ze meer aan den dooven kant, al wilde ze het voor niemand weten. Met je zelf echter speelde je geen komedie. Daarom werd ze er op den duur niét lustiger op. Teleurgesteld wendde ze zich van het raam. Met haar haakwerk ging ze maar-in een hoekje zitten. Dan voelde een mensch zich nog het meest tevreden. Ze keek op. Haar zuster. Door, met wie ze samen woonde, sinds die weduwe was ge worden en haar dochter Christien het aar digste nichtje, dat ze in de familie had, hoor kwamen de kamer binnen, praatten druk. Truida keek of ze het niet merkte, maar ze lette nauwkeurig op. Den laatsten tijd had ie dat telkens, die hoogst geani meerde redenaties tusschen moeder en doch ter. Wat was er aan de hand? Want al ving ze wel eens een woord op, het rechte, waar het om ging, werd ze toch niet gewaar. Wat beteekende al die geheimzinnigheid? Er voltrok zich ietst anders dan gewoon in het huis. Men hield er haar wel niet buiten probeerde er haar bij oogenblikkcn' zelfs in te betrekken, maar met dien aan houdenden Oostenwind van de laatste we ken was ze, om zoo te zeggen, kanon-doof Uns deed ze maar. alsof ze verstond, wat er tegen haar gezegd werd. knikte dan met een begrppenden glimlach en trok de zoetste mondjes. Maar in haar binnenste leed ze om die tekortkoming, terwijl haar nieuws gierigheid groeide. Waarover hadden Door en haar dochter het herhaaldelijk zoo druk' Door had er een paar maal een hoogst be denkelijk gezicht bij gezet, maar Christien scheen dan met heftiger vuur voor een be paalde zaak op te komen en gaandeweg het Pleit te winnen Wat beduidde dat toch? nn? 1 ek-°P r toe' schreeuwde in haar oor, waarbij ze een erg blij gezicht zette- wachtenkUDnen W® hem dan eindeliik ver- r k?ek baar met wijd-open oogen aan Ja, dat had ze duidelijk verstaan. Verwach ten, vandaag, hem. Het suizelde door haar hoofd en niet alleen van den Oosten-wind. Toen, opeens, begreep ze het. Hetzelfde was al een keer of wat bij haar opgekomen, maar ze had het nog niert kunnen gelooven. Nu echter was er geen twijfel meer aan: Chris tien had zich op nieuw verloofd! „Wel gefeliciteerd," zei Truida tot haar zuster. „Ach ja, het moest er eens van komen." „Zeg dat wel." stemde Door met haar in, verheugd dat het inwonende familielid nu eens niet om nadere explicaties vroeg. Werd haar gehoor misschien eindelijk wat beter? Truida keek nadenkend voor zich uit. Hoe was het mogelijk! Dat had ze nooit achter Christien gezocht. Ze wist dat het kind erg levenslustig was, maar om na die mislukte verloving van haar, waarover in de familie zooveel te doen was geweest, het nu te wa gen. met een ander, dat ging boven haar be grip. Enfin, zoo was de moderne tijd zeker. Daar hoorde zij, Truida, dan hoe langer hoe minder in thuis. Ach. ach! Christien, met haar gewone, glanzende opgewektheid, kwam naar haar hoekje. 0, ze wilde bepaald geukgewenscht worden door haar tante? Maar Truida, die karakter nad, kon dat niet goed over haar hart ver* krijgen, eigenlijk vond ze het een schande, zoo van de eene verloving in de andere over te springen! Dus volstond ze er mee, Chris tien flauwtjes de hand te drukken en ze zei, als om de familie over het schokkende teit wat te verontschuldigen: E7an Je vorige mankeerde veel, hè?" Ehristien knikte, antwoordde langzaam: „Je kon niet op hem rekenen." c'at is een leelijk ding," gaf ze toe, zachter- gestemd. „Komaan ik ben blij voor Je. Hij zal hier weer wat levendigheid aan brengen. Wil je gelooven -kind, dat ik in buis wat gemist heb?" Christien liet haar klaterendsten lach hooren. „En ach, als hij niet bevalt..." kwam t°°'j 'anFzaani en zeer luide tusschenbeide. ruida geloofde haar ooren niet. „Maar de- tv,,ui P€rfect' riep Christien overtuigd. maas °°Fen werden steeds grooter. „V™ s^ond ze zenuwachtig met iets van een 6 °P- want ze hoorde, voor haar 61 dPideüjk, dat er luid en driftig gebeld werd. „Daar is-ie!" zong Christien en ze snelde de gang in. braclT Wrd de nieuwe stofzuiger thuisge-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6