Hoogstens 30 punten worden berekend voor wat men na 38 Mei gekocht heeft Vrijgesteld zijn: Men kan reeds direct groote stukken koopen l Voor de puntenwaardeering i 1 Textielgoederen t DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vijf soorten kaarten Inventarisatie OORLOGSGEWELDSCHADE Grootere export naar Duitschland Breg man textielmagazijnen Bommen op Schoorldam SALARIS ALLEEN NA SLAGEN BERT G. VAN HAARLEM Straatverlichting nog verboden KONINGSTRAAT 79. DEN HEIDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 8993 in de Ecnige afzonderlijke problemen LEERAAR M. O. 4 4 i 4 i van zie men pagina 2 heldersche courant Uitgave der Uttg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De Textieldistributie De distributieregeling van textiel- waren welke heden aanvangt, 'bevat allereerst een «roep artikelen, welke worden vrijgesteld. De lijst van deze artikelen vindt men elders in dit blad afgedrukt. Men zal er o.a. feestkleeding en ge legenheidskleding in vinden en ook kleeding en benoodigdheden voor kinderen, die op 5 Augustus nog niet drie jaar oud zijn, uitgezonderd weefsels en stoffen aan het stuk en de op de textielkaar verkrijgbare garens. Dan is er een tweede groep, waar van de aflevering gebonden zal zijn aan een puntenstelsel, dat vastge legd is in de textielkaart. Voor de puntenwaardeering zie men de af zonderlijke lijst. Tenslotte bestaat er een derde ca tegorie van artikelen, slechts af te geven op speciale vergunningen. Soorten van kaarten. De navolgende textielkaarten zullen wor den uitgereikt: a. een roode kaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder. b. een blauwe kaart voor vrou wen en meisjes van 15 jaar en ouder, c. een bruine kaart voor jongens van 315 jaar. d. een groene kaart voor meisjes van 315 jaar, e. een grijze kaart als toeslag- kaart. De vier eerste kaarten zijn bestemd voor strikt persoonlijk gebruik van de houders, voor zoover het betreft de daarop verkrijg bare kleedingstukken en kleedingstoffen. De op de textielkaarten verkrijgbare huishoude lijke artikelen kunnen echter betrokken worden op de punten van alle kaarten, wel ke aan de leden van één en hetzelfde gezin zijn uitgegeven. Hiermede is bedoeld tegemoet te komen aan het gebruik van huishoudelijke artike len, welke toch bestemd zijn voor het ge- heele gezin. Wenscht b.v. de huismoeder een beddelaken te koopen, zoo kan zij de hier voor benoodigde punten door den winkelier doen afsnijden in door haar zelf te bepalen hoeveelheden van alle katirten der gezins leden. Deze kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 5 Augustus 1940 tot 1 Februari 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom inge deeld in 2 termijnen, nl. een termijn van 5 Augustus 1940 tot. 1 November 1940 en een termijn van 1 November 1940 tot 1 Februari 1941. In den eersten termijn worden op deze kaarten 40 punten ter beschik king gesteld, zoodat 60 punten over blijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt ge bleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn. Deze indeeliqg in termijnen is geschied om te voorkomen, dat de bevolkingsgroep, die over contant geld beschikt, zich ineens van alle voorraden meester zullen maken. De punten zijn alleen qeldiq, als zij op de textielkaart zitten, los zijn ze ongeldig. De toeslagkaart. Deze wordt uitgereikt aan de hoofden der in gezinsverband samenwonende families, waarvan het gezamenlijke jaarlijksche in komen, berekend per lid van het gezin, be neden f350 blijft. Deze kaarten tellen een aantal punten, dat afhankelijk is van het aantal gezinsleden 15 jaar en ouder. Voor het gezinshoou *terden 50 punten ter beschikking gesteld en Voor elk verder gezinslid van 15 jaar en ou- 30 punten. Dienstboden worden niet tot het gezin gerekend. Wel worden tot net ge zin gerekend inwonende familieleden. na tuurlijke, wettige en schoonkinderen, stie kinderen, pleegkinderen en kleinkinderen. De punten van deze toeslagkaarten zijn De- schikbaar voor den aankoop van alle goede ren, welke uitsluitend tegen inwisseling tan punten afgeleverd mogen worden, mei uit zondering van de naai-, maas- en stopgarens, zoolang deze goederen bestemd zijn voor het gezin als zoodanig of voor één der leden van het gezin. De toeslagkaart mag ook zóó wor den gebruikt, dat voor aanschaffing tan een bepaald artikel gedeeltelijk punten mogen worden ingenomen van een persoonlijke kaart van een der betreffende gezinsleden en gedeeltelijk van de aan dit gezin verstrekte toeslagkaart. De toeslagkaart is evenals de andere kaar ten geldig vanaf 5 Augustus 1940 tot 1 Febr. 1941. Zij is echter niet ingedeeld in termij nen en is derhalve in haar geheel beschik baar vanaf 5 Augustus 1940. Deze toeslagkaarten worden uitsluitend uitgereikt op aanvrage van het betreffende gezinshoofd. Extra-bons. Op de persoonlijke textielkaart staan 20 bons, gemerkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen punt en waarde. Zij zijn bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerant soeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. Leeftijdsgrenzen. De leeftijdsgrens ligt op 5 Augustus 1940. Aldus zijn de vrije artikelen voor kinderen, die na 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaren bereiken, eveneens vrij. Het is echter aan te raden de distributiestamkaart voor deze kinderen steeds bij zich te hebben, om dat winkeliers het recht hebben deze kaart in geval van twijfel ter inzage te vragen. De leeftijdsgrenzen der persoonlijke kaar ten zijn derhalve ook de leeftijden, welke op 5 Augustus 1940 zijn bereikt. De aangifteformulieren. Bij de afgifte van de kaarten zal re kening worden gehouden met de se dert 28 Blei 1940 ontvangen groote stukken. Ieder heeft daarvoor aan gifteformulieren moeten invullen, die bij het afhalen van de textielkaart moeten worden meegebracht. Indien de puntenwaarde van de ontvangen groote stukken minder is dan 30, ont vangt de verbruiker de geheele tex tielkaart. Is deze puntenwaarde ech ter 30 of meer, dan worden 30 pun ten (ook niet meer dan 30) van de kaart verwijderd. Dit laatste zal menigeen meevallen. Garens. Naaigarens en maas- en stopgarens zijn uitsluitend verkrijgbaar tegen afgifte van punten der textielkaart tegelijk met afgifte van garenbons. Men kan dus slechts een be perkt aantal punten aan den aankoop van garen besteden. Als 4e garenbons op zijn, moeten de resteerende punten aan iets an ders worden besteed. Op de toeslagkaarten worden geen naai garens, maas- of stopgarens verkocht: Advies aan de betreffende zaken om heden twee uur te sluiten. Met het oog op de inventarisatie van textielgoederen en de voorberei ding daarvan adviseert de directeur van het Rijksbureau voor de distri butie van textielproducten aan de winkeliers in hun eigen belanq om hun zaken Zaterdagmiddag van 2 uur af voor het publiek te sluiten. Vrouw van den brugwachter zwaar gewond en korten tijd daarop overleden. Gistermorgen is door een Britsch vliegtuig een bom geworpen op het vredige Sthoorldam. Het helsche moordwerktuig kwam vlak voor de brugwachterswoning, gelegen aan de overzijde van het Noordhol- landsch Kanaal, dus niet aan den kant van den Rijksweg, terecht, wel ke vrijwel geheel werd vernield. De vrouw van den brugwachter werd zwaar gewond en overleed korten tijd daarna. Ook de andere huizen bekwamen schade. Bij het bekende café Mantel werden de dakpannen afgerukt en vrijwel alle ruiten ver nield. Bomscherven vlogen met zulk een krneht in het vond, dat zij in een geval door drie houtschotten heenvlogen en een muur beschadig den. DE MOORD OP VAN SEVEREN. Naar het Vlaamsche dagblad „De Dag" meldt, heeft het blad der Dietsch-Nationaal- Solidaristen (Dinaso) „Hier Dinaso" tegen al degenen, die bij den moord op Joris van Se- veren, den leider van Dinaso, waren betrok ken, een strafvervolging geëischt. Van Seve- ren is in de eerste dagen van den oorlog door de Franschen te Abbeville doodgeschoten. De aanklacht is gericht tegen de leden der vroe gere Belgische regeering en tegen drie gen darmen uit Brugge, die van Severen met een gummi-knuppel hebben mishandeld. De volgende textielproducten zijn vrijge steld: 1. Geheel uit natuurzijde geweven, gebrei de en tricot stoffen, en daaruit vervaardigde artikelen, boven- en onderkleeding, inclusief kousen en sokken. 2. crepe georgette, crepc mousseline, organ di, opal, glasbatist, velours chiffon, bro- caat- en lamestoffen, cissele en daaruit ver vaardigde bovenkleeding. 3. Sportsokjes (z.g. skisokjes) voor zoover niet geheel of gedeeltelijk vervaardigd uit wol, lange dameskousen, vervaardigd uit kunstzijde (geen kinderkousen). 4. Kleeding en benoodigdheden voor babies en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leef tijd van 3 jaar nog niet bereikt hebben, uit gezonderd op punten gewaardeerde stoffen en weefsels aan het stuk en garens. 5. Rok- en smoking-costuunns, rokvesten, rokhemden en fronts, voor zoover bestaande stoffenvoorraden de vervaardiging daarvan toelaten. 6. Avondjaponnen en -mantels (z.g. ga- lakleeding), voor zoover bestaande stoffen voorraden de vervaardiging daarvan toela ten. 7. regenjassen, regenmantel en regencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaar digd. 8. Strandpvama's voor vrouwen en meis jes. 9. lange kamerjassen voor mannen. 10. Corsetten, corseletten, bustehouders, sousbras, lijfjes, gordels, maag- en buikban den, jarretelles, bretelles, sokophouders, buik-, borst-, knie-, pols- en oorwarmers, souspieds en handschoenen. 11. Kant, kantwerk en uit kant vervaar digde artikelen en kleeding. 12. Shawls, hoofddoeken en omslagdoe ken, voor zoover niet uit wol en/of half wol vervaardigd. 13. Zwemkleeding en uniforme sportklee ding. bestaande uit shorts en shirt, voor voetbalclubs en dergel. vereenigingen. 14 Mannen- en vrouwen hoeden, petten, ba retten. mutsen, kappen, dassen (zelfbinders, butterflies, enz.), boorden, manchetten, da meskraagjes, jabots en dergelijke, lint, band ook elastiek), strikken, corsages, kunst bloemen, garneering, passement, tressen, brandebourgs, haarbandeaux, haarnetten, rouwartikelen (geen bovenkleeding, slaap- sokken en veters. 15. Ambtskleeding voor geestelijken, advo caten, leden van de rechterlijke macht, pro fessoren, kleeding voor koorknapen, misge waden, kerkelijke paramenten, bruidsklee- ding, kap- en bedmanteltjes en lijkwaden. 16. Echt bont en daaruit vervaardigde bovenkleeding voor zoover het bont daarin niet gebruikt is als voering. 17. Sanitaire textielproducten (b.v. wat ten, verbandgaas, bandages, sluitlakens, elastieken knie- en enkelkousen, enz.). 18. Natuurzijden en kunstzijden garens. 19. Lampekappen en glanscretonne en daaruit vervaardigde artikelen, pitten, en petroleumbranders. 20. Parapluies, parasols, tuinparasols, parapluie-foudralcn, tasschen, beurzen, doo- zen, etui's, koffers, stofzuigerzakken, vlag gen, vlaggetjes, vaandels, hangmatten, sier- kussens. theemutsen, visscherij-artikelen (geen z.g. visschersgaren), poppenkleeding, speelgoederen, kleerhangers, motzakken en waschzakken. 21. Hand werkgarni turen, -kleeden en kleedjes met of zonder materiaal (met uit zondering van voorgeteekende kleeding stukken voor personen van 3 jaar en ouder en handbreigarens), handgeweven tafel- en sierkleeden, handwerkgarens 'b.v. borduur- en haakgarens, kelimtvol, smyrnawol, ze- phirwol en dergelijke). 22. Afgepaste tapijten, karpetten en mat ten, linoleum, balatum, stragula en artike len, vervaardigd uit jute, cocos, sisal, ma- nila, hennep en rame, kunstleer, leerdoek en waschdoek, benevens daaruit vervaar digde artikelen. Artikelen, vervaardigd uit geperst vilt. 24. Poetsdoeken, vaatkwasten, pan- schuurders, zwabbers en dergelijke, poets katoen. 25. Schilderslinnen, calqueerlinnen, boek* binderslinnen en gaas. Accountant van naam en de beste rechtstreeksche relaties bij Fondsen. Commis sies. Stichtingen enz. (te Rotterdam bijna 100 schade-zaken behandeldl treedt als economisch-adviseur op en behandelt deskundig en snel ALLE SCHADE POSTEN. Slechts streng serieuze opdrachten worden aanvaard. Men schrijve vlug aan: Accountant - Belastingdeskundige Bedrijfseconoom Oud-leeraar M.O., 24 Verl. Wijk aan Zeeërweg 24 IJmuiden Oost. - Tel. 5169. EEN VOORSCHOT OP DE PUNTEN VAN DE VOLGENDE TERMIJN. BOVENKLEEDING VOOR VROUWEN EN MEISJES, MANNEN EN JON GENS. Nu nog eenige afzonderlijke pro blemen: Kunnen in den eersten tijd ook groote stukken, van meer dan veer tig punten, worden gekocht? Ja, want men kan, alleen voor een dergelijk groot stuk, boven de 40 punten van den eersten termijn een voorschot nemef op de punten voor bovenkleeding. Voor vrouwen en meisjes zijn er op dit punt geen voorschriften, hier geldt de distri butiekaart. Voor mannen en jon gens mogen bovenkleedingstoffen slechts worden afgegeven aan een kleermaker, aan te wijzen door den verbruiker. Voor details hieromtrent raadplege men den vakman zelf. Speciale vergunningen. Speciale vergunningen kunnen worden aan gevraagd voor de aflevering van: a. Uniforme kleeding, rouwkleeding: b. goederen op het gebied van woningin richting en het beddenvak; c. alle op punten gewaardeerde artikelen, voor de aanschaffing waarvan de absolute noodzaak is aangetoond, b.v. ingeval de be treffende goederen verloren zijn geraakt door oorzaken buiten de macht van den aan vrager, brand, diefstal, enz. d. op punten gewaardeerde artikelen, wel ke door bijzondere omstandigheden benoo- digd zijn in grootere hoeveelheden dan uit sluitend voor vervanging van bestaande in ventaris, b.v. voor: Huwelijksuitzetten, uit zetten voor bepaalde scholen, als daar zijn huishoudscholen, zeevaartscholen, enz. e. ale op punten gewaardeerde artikelen ten behoeve van ziekenhuizen, gestichten, kloos ters, en andere inrichtingen met vaste inwo ners; f. Alle op punten gewaardeerde artikelen ten behoeve van hotels, kantoren en onder nemingen, welke deze goederen noodig heb ben uit hoofde van hun bedrijf. Ook tijdelijk in ons land verblijvende bui- tenlandsche werkers en toeristen, die niet in het bezit zijn van een distributiestam kaart, zullen zich voor de aanschaffing van op punten gewaardeerde textielproducten tot den plaatselijken distributiedienst moeten wenden voor een speciale vergunning. Winterjassen, wintermantels of demi- saisons zijn niet vermeld op de lijst van ar tikelen, welke uitshfitend tegen inwisseling van punten verkrijgbaar zijn. Winterjassen, wintermantels en demi-saisons zijn derhalve alleen verkrijgbaar op speciale vergunning, tenzij de resultaten van één der extra bons op de textielkaart voor de aanschaffing van een winterjas, wintermantel of demi-saison. Teneinde een volledig overzicht te krijgen van de in ons land aanwezige voorraden van textielproducten, zal 26. Speciale beschermende beroepsklee- ding voor zandstraalblazers, lasschers, ar beiders in gieterijbedrijven, machine-arbei ders, schoorsteenvegers, verder asbestklee- ding, zuurvaste kleeding, mijnwerkersklee- ding, waterdichte beroepskleeding, bescher mende kleeding tegen teer en mest, opera- tiejassen (al deze artikelen uitsluitend te gen overlegging van een bewijs van werk zaamheid in het betreffende beroep). 27. Verduisteringstof en daarvan voor verduisteringsdoeleinden vervaardigde ar tikelen. 28. Divankleeden. schoorsteenkleeden, ta- felkleeden en tafelloopers, sierkleeden en sierkleedjes, kapstokkleeden, afgepaste go belins en dergelijke wandkleeden en anti- macassers. 29. Stoffen en weefsels in coupons, wel ke ten hoogste 90 cm. lang zijn. Accountantskantoor Lid N. I. T. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 Tel. 650 in de week van 5 Augustus 1940 een algemeene inventarisatie plaats vin den. In deze week zal de verkoop en aflevering van alle textielproducten verboden zijn. Ten slotte nog de mededeeling, dat alle détailhandelaars in de textielbranche aan de studie moeten: hun zijn mappen met in~ lichtingsmateriaal toegezonden, in totaal ten getale van 21.000. De Algemeene Nederlandsche Bond van fruit-, groente- en aardappelen exporteurs hield Donderdag in den Dierentuin in Den. Haag een buitengewone, algemeene vergade ring, waarin de regeling der export naar Duitschland is besproken. De voorzitter de heer H. J. Kruidenier, gaf in zijn openings rede ais zijn meening te kennen, dat het Duitsche rijk in de toekomst zijn stempel zal drukken op de economie van geheel F.uropa. hetgeen ons hoopvolle perspectieven geeft. De tijd van vernietiging onzer producten is voor altijd voorbij aldus spr. In 1939 werd tusschen 18 Mei en 22 Juli naar alle landen 58.901.176 kilo aan tuinbouwproducten uitge voerd, terwijl in 19*i0 tijdens deze zelfde pe riode alleen naar Duitschland 61.736.909 kilo werd geëxporteerd, hetgeen een vermeerde ring van ruim drie millioen kilo beteekent. Na het openingswoord van den voorzitter gaf de heer J. Bos een toelichting op de hui dige regeling van den export naar Duitsch land, waarop een levendige discussie volgde Tot slot werd een motie van vertrouwen in het beleid van het bestuur gesteld, weike met drie kwart der stemmen werd goedge keurd. Mogelijke openbare luchtbexclicr- mingsverlichting worden bezien. Ter nadere toelichting op zijn circulaire dd. 29 Juli deelt de secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters mede, dat het gebruik van de openbare straatverlichting in beginsel verboden blijft. Ter verkrijging van een minimale straatver lichting op enkele punten zal echter in daar voor in aanmerking komende gemeenten door de Bijksinspectie luchtbescherming de mogelijkheid worden bezien een openbare luchtbeschermingsverlichting tot stand te brengen. Dit zal in overleg met den betrok ken burgemeester c.q. met het hoofd van den betreffenden dienst ter plaatse geschieden. Zoolang dit overleg niet heeft plaats ge had, mag geen wijziging in den huidigen stand van zaken ten aanzien van de open bare straatverlichting worden gebracht en moeten geen planneR daartoe worden inge zonden. De eischen, waaraan de openbare lucht beschermingsverlichting moet voldoen, zul len binnen enkele dagen door de inspectie aan de burgemeesters van de voor deze ver lichting in aanmerking komende gemeen ten worden toegezonden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1