De Nederfandsche Unie geen openlisre schuilplaats Maatregelen tegen plunderaars in Frankrijk Oliehaven gebühdeenj Fransch-Britsche Rijksgebouwendienst heeft de handen vol In den paradepas Thans bommen op Den Haag Opnieuw hevige bomaanvallen Den Helder gaf leerzame lessen Bestrijding tegennatuurlijke ontucht Inenting tegen typhus eventueel verplicht Minderjarig meisje verdwenen KNAAPJE ONDER LORRIE GEDOOD wrijvingen Italiaansche consul van boord gehaald Aoti-semietische betoogingen aan de Rivièra Amerika antwoordt Rusland Leesportefeuilles van Duitsche strooibiljetten Parfijenpolitiek doemt de democratie ten ondergang Enquête naar de geschiktheid van Duif Cooper Duitsch legerbericht Italiaaosch legerbericht Treurige toestand in Egypte Caoadeesch expeditieleger in Engeland aangekomen Opper-Silezië werkt op volle kracht Belgische koningskinderen weer te Brussel De leiders der Xederlandsche Unie, het driemanschap EinthovenLinthorst Homan —de Quay, heeft een uiteenzetting gegeven van hetgeen van verschillende zijden bij de reactie van het Xederlandsche volk aan den da? is getreden. Mr. Linthorst Homan verklaarde, dat het getal der adhaesiebetuigingen enorm is. Na tuurlijk stelt de Unie déze bewijzen van in stemming op prijs, doch vooral wat betreft de collectieve adhaesiebetuigingen zegt de waarde van het aantal weinig. Het gaat ten slotte om den persoonlijken inzet voor het vaderlandsche ideaal cn de Xederlandsche Unie zal pas echter een ware beteekenis heb ben als ieder lid bereid is tot offervaardig heid voor land cn volk. Men heeft, aldus Mr. Linthorst Ho man, allerminst te doen met een po ging tot behoud van het oude, doch niet een daadwerkelijk idealisme voor een sterker Nederland.. Wie zicli aansluit uit tegenzin of vrees zoor andere bewegingen, doch zonder fris- 3chc gezindheid tot nieuw leven in ons land, is aan hst verkeerde adres. Dat de collectieve adhaesiebetuigingen tol doel zouden hebben 0111 onder het mom van do Xederlandsche Unie de oude partijpolitiek te handhaven, ontkent spreker ten stelligste. De l'nie is geen openbare schuilplaats! Allerminst is de Xederlandsche Unie een rcactionnaire groep Haar sociaal-economische program, waarop binnenkort een uitvoerige toelichting in brochurevorm zal verschijnen, getuigt van het tegendeel. Dat de drie bewindhebbers ieder voor zich de werkelijke krachtige vernieuwing in ons volk reeds jarenlang voorstaan, is aan ieder uit hun omgeving bekend. Dat in deze tijden de beslissing over de volksmeening in dit opzicht zal vallen, ligt in de lijn der gebeur tenissen. Xiet de adhacsies, hoe goed ook ge meend, doch de eerlijke en opofferingsgezin de lidmaatschapsaanmeldingen zullen moe ten spreken; wie zich zoo aanmeldt, zal de consequenties moeten dragen, daar hij zal worden beschouwd als medewerker aan in grijpende verbetering in ons vaderlandache leven. Deze nieuwe eigen kracht van het Xe derlandsche volk moet tot stand komen, hoe ook de afloop van den oorlog zei en geheel los van den oorlog. Nederland als land en als volk moet meer gehard, steviger, krachtiger in zichzelf zijn. om zoowel in moeilijkheden als in voorspoed als hecht geheel te kunnen voortleven. Deze sterke wil moet bij iederen Nederlander persoonlijk worden gekweekt De belangwekkende rede van den rijks commissaris, zoo vervolgde mr. Homan, deed duidelijk zien. welke vragen thans niet kun nen worden besproken en welke wel. Dat de Xederlandsche Unie in sterk eigen nationaal gevoel en gehechtheid aan 't Xe derlandsche verleden haar eigen weg gaat, met open oog voor het nieuwe dezer tijden en voor het nieuwe in de verhoudingen in eigen onderzoek naar eigen toekomst, is een Xederlandsche plicht, welke in de rede van den rijkscommissaris is erkend. Dat Neder land zich veel meer dan voorheen op Duitsch- land zal oriënteeren en in het nieuwe Eu ropa wil medewerken, is zeker. Vervolgens werden verschillende vragen gesteld zoowel van practischen als theoreti- schen aard. Hierbij bleek, dat de Xederland sche Unie geenszins betoogt een bestuur in federatieven vorm in te stellen, zooals zal blijken bij het bekend worden van de samen stelling van den raad van bijstand, welke in corporatieven geest is geschied. Evenmin ziet men heil in een particulier leiderschap. Daarbij dient in het oog te worden gehouden, dat de ontwikkeling hier te lande zich primo onder geheel an dere omstandigheden voltrekt dan in Duitschland en Italië het geval is ge weest, terwijl bovendien bij ons de groote figuren ontbreken, die de lei ding op zich zouden kunnen nemen. De Xederlandsche Unie zoekt naar het gemeenschappelijke. Tenslotte werd mr. Homan de vraag ge steld, hoe zijn standpunt is tegenover de Duitschers. Hij antwoorucle daarop, dat het in de laatste jaren een groote fout in ons volk is geweest, om iemand, die dingen in Duitschland bewonderde, als een vijand te beschouwen. Evenwel moet men, zoo besloot mr. Homan, zijn misschien noemt men het „ouderwetsche" standpunt respectee ren, dat zoolang de vrede nog niet gesloten is, de verslagene geen hulde kan brengen aan den overwinnaar. VOOR 12 MILLIOEN WERK ONDER- HANDEN. Tegenover het stopzetten van het werk aan marinegebouwen, staat de automatiseering van de telefoon. De vraag in hoeverre de tegenwoordige omstandigheden invloed hebben doen gel den op den arbeid van den rijksgebouwen dienst, vormde het onderwerp van een pers- gesprek, dat een redacteur van het A.N.P. had met het hoofd van genoemden dienst, J. C. E. baron van Lynden. De rijksgebouwendienst, zoo vertelde de heer Lynden, had op den tienden Mei bij zonder veel werk onderhanden, alles bijeen aan nieuwbouw, verbouw en onderhoud om 111 19-40 te worden uitgevqerd, voor onge veer 12 milliocn. In de eerste plaats zij genoemd de auto matiseering van het telefoonnet met de daaraan verbonden verbouwing en moder niseering van postkantoren. Dit automati- seeringsplan, met de uitvoering waarvan een aantal jaren geleden werd begonnen, omvat in het geheel niet minder dan 1200 nieuwe gebouwen, groot en klein tezamen, waarvan thans ongeveer de helft, met in begrip van welhaast alle groote plaatsen, gereed is gekomen. In voorbereiding of uitvoering zijn op het oogenblik 460 werken, welke uit deze automatiseering voortvloeien. In iedere plaats waar P.T.T.-gebouwen voor de automatisecring van het telefoon net moeten worden ingericht, wordt nage gaan of die gebouwen niet tevens in andere opzichten voor moderniseering in aanmer king komen. Het gevolg van dit onderzoek is, dat een groot aantal postkantoren door nieuwe moeten worden vervangen of gron dig moeten worden verbouwd, de efficiency, waarvoor ons P.T.T.-bedrijf beroemd is, viert nieuwen triomf. Arbeid aan marinegebouwen afgeloopen. Intusschen hebben de gewijzigde omstan digheden haar invloed ook op het werk van onzen dienst gehad, zoo ging de heer Lynden verder. Vooreerst is het werk voor de marinege bouwen vrijwel tot stilstand gekomen door de bezetting in Den Helder en andere ma- rinebascs. Anderzijds is het dank zij de medewerking van den regeeriiiizsconimissaris dr. ir. Rin- gers, tot nog toe mogelijk gemaakt 0111 nage noeg alle reeds onderhanden genomen wer ken voort te zetten. Hoe de situatie zal zijn voor het doen aan vangen van nieuwe rijkswerken, zal voor een groot deel afhangen van de mogelijk heid om de benoodigde bouwmaterialen te verkrijgen. Met vrij groote zekerheid kan evenwel worden aangenomen, dat de automatisee ring van het telefoonnet ten volle voortgang zal hebben. Veel oorlogsschade. Op de vraag hoe het voor de rijksgebou wen gesteld is met de oorlogsschade ant woordde de heer Lynden. dat die schade niet gering is geweest. Men denke aan hot ver loren gaan van een vrij groot aantal rijks- eigendommen te Rotterdam, en aan de be schadiging van tallooze P.T.T.gebouwen in vele deelen des lands. het verlies van het ëomplex van het Oost-Indische huis te Mid delburg, in welke stad ook andere rijksge bouwen werden geteisterd. Een leerzame les in Den Helder! Belangwekkende ervaringen zijn op bouw kundig geliied in de oorlogsdagen opgedaan. Zoo is gebleken, dat een gedeelte van de ab- dy voor de vernieling door brand gespaard is gebleven, dank zij de belegging der vloe ren met onbrandbaar materiaal. Voorts heb ben lichtgeconsruccrde betonnen kappen, welke met leien of pannen waren afgedekt, diverse gebouwen voor brand behoed, terwijl de bominslag zeer nabij het nieuwe- aivtoma tische tclefoongebouw in Den Helder de juist heid heeft aangetoond van de daar toegepas te zware betonconstructie met stalen luiken ter bescherming van de raamopeningen. Zware straffen. Het gisteren verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Xederlandsche ge bied ter bestrijding van de tegennatuurlijke ontucht. Zij, die zich daaraan schuldig maken, wor den bedreigd met straffen van ten hoogste tien jaren. Deze handelingen worden be schouwd als misdrijven. Op Duitsche staats burgers blijven uitsluitend de telkens in het Duitsche Rijk (in de gedaante, die het had vóór de aansluiting van Oostenrijk Alt- reich geldende strafbepalingen van toe passing. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Godsdienstige motleven worden geëerbiedigd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken betref fende de inenting tegen typhus en paratyphus dat in het verordeningenblad is verschenen, is bepaald, dat de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid kan bepalen, dat de bevolking v;an een door hem aan te wijzen gemeente in zijn ambtsgebied verplicht is zicli binnen een door hem te bepalen termijn te doen inenten tegen typhus en paratyphus. Deze verplichting eveneens geldt ten aan zien van door hem aan te wijzen personen of groepen van personen, die in de gemeente verblijven en niet in het bevolkingsregister zijn opgenomen. De genoemde verplichting geldt niet: 1. Voor personen, die op den dag der bo venbedoelde aanwijzing den leeftijd van zes jaren niet hebben bereikt. 2. Voor personen, die op grond van ge neeskundige of godsdienstige motieven over wegende bezwaren tegen de inenting hebben. 3. Voor personen, die in het bezit zijn van verklaring van een geneeskundiee, waaruit blijkt, dat zij binnen één jaar vóór den dag der aanwijzing, zijn ingeënt. ARBEIDSDIENST DEFILEERT. Te Amsterdam en Rotterdam zijn gisteren de manschappen van den Duitschen Ar beidsdienst door den Rijkscommissaris ,ge- inspecteerd. De mannen marcheerden in den paradepas voorbij. Behalve de hooge Duit sche officieren woonden verschillende Xe derlandsche autoriteiten de plechtigheid bij. Wederom zijn in ons land slachtoffers gevallen tengevolge van Engelsche bommen. Thans moesten woonwijken van den Haag het ontgelden. Zaterdagavond even over half twaalf wierp een vliegtuig na een duik vlucht om bom op een etagewoning in een dichtbevolkte woonwijk zonder eenige stra tegische beteekenis. Hierbij werden twee bewoners, een van 70 jaar en een meisje van 13 jaar, gedood. De huishoudster van den ouden heer werd gewond. In een andere woonwijk werd eveneens een bom geworpen, doch deze heeft geen andere gevolgen gehad dan een aantal ge sprongen ruiten en een gat in den grond. Waar is Frederika Nieuwcnhui- zen? De commissaris van politie chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhou ding van de minderjarige Frederika Nicu- wenhuizen, geboren 8.3.1923, die sedert 1 Augustus 1.1. wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.65 m., flink pos tuur, donkerblond haar en wenkbrauwen, rond gelaat, draagt bril zonder randen. Kleeding: rood geruite blouse met wit kraagje, donkerblauwe rok, beige kousen, blauwe schoenen, grijs sportjasje, bloots hoofds. In het bezit van een nieuw damesrij- wielmerk „Sportex" en heeft vermoedelijk een klein bruin hondje bij rtch» Tweejarig jongetje zette contact aan Omstreeks 12 uur is gisteren op het terrein van de firma R. S. Stokvis aan de Pelgrims straat te Rotterdam een noodlottig ongeval gebeurd. De tweejarige Ewoud Damsteeg, was in een loods aan het spelen, terwijl zijn moeder met den portier in gesprek was. liet knaap je kwam in de nabijheid van een lorrie en begon hieraan te trekken, waarbij hij het contact aanraakte. De lorrie zette zich plot seling in beweging, waardoor het jongetje ge grepen werd en zoo zwaar werd gewond, dat het enkele oogenblikken later overleed. De mededeeling, gepubliceerd na de laat ste bijeenkomst van den Fransche minis terraad, heeft betrekking op incidenten, die zich in Kameroen hebben voorgedaan. Volgens een bericht uit Vichy is hier spra ke van een uitdagend optreden der beman ning van den Britschen kruiser „Dragon". Gewapende patrouilles waren te Doeala aan land gegaan en door de straten der stad getrokken. De bevelhebber der Fransche Atlantische vlootstrijdkrachten greep in, waarna de Engelschen zich terugtrokken. Engelschen houden Portugeesch schip aan. Het Portugeesche s.s. Colonial is op weg van Rio de Janeiro naar Lissabon, waar het gisteren is aangekomen, aangehouden door een Engelsch oorlogsschip. De Italiaansche consul in Nova Horizonet in Brazilië, Biangi, die op de thuisreis naar Italië was, is dooi de Engelschen aangehouden en aan boord van het oorlogsschip gebracht. Naar uit Nizza verluidt, is het daar en in andere plaasten langs de Fransche Ri vièra tot anti-semietische excessen gekomen. De betooeers vernielden de ruiten van ver scheidene joodsche zaken. Ook te Lyon moe ten zich dergelijke demonstraties hebben voorgedaan. Amsterdam bouwt bruggen. De constrno tie van de nieuwe brug over den Amstel bij de Halvemaansteeg in de hoofdstad nadert haar voltooiing. Uitbreiding van steunpunten voor de marine-luchtvaart. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft opdrachten verstrekt voor het uitbrei den van de steunpunten voor de marine luchtvaart op de voor Alaska liggende eilan den Kodiak en Unalaska. Dc kosten hiervan bedragen in totaal 4.3 milliocn dollar. In dit verband schrijft de Associated Press, dat deze stap van het ministerie van marine slechts veertien dagen later volgt op de pu blicatie van de versterking van de groote Sovjet-Russische Diomedcs eilanden in de Beringstraat. Nieuwshonger van de Engelsche bevolking kan nauwelijks worden bevredigd. De „New York Times" meldt uit Londen, dat Duitsche strooibiljetten, die boven En geland zijn uitgeworpen overal een leven dige belangstelling hebben gaande gemaakt en dat deze biljetten, terwijl van officieele zijde alles wordt gedaan om verspreiding hiervan te beletten, door de bevolking ijve- ris worden verzameld cn bestudeerd. Uit liet bericht blijkt, dat zich zeer snel met deze biljetten een handel heeft ontwikkeld en daar de nieuwshonger van de bevolking, die over den waren toestand in het ongewisse wordt gelaten, nauwelijks kan worden be vredigd, zijn vooral werkloozen er toe over gegaan van deze strooibiljetten ware lees portefeuilles samen te stellen. Quezon bepleit afschafiing van alle politieke partijen. De president der Philipijnen Quezon heeft Zaterdag op een persconferentie de afschaf fing van alle politieke partijen bepleit. Quezon verklaarde, dat deze partijen slechts alleen maar schade aanrichten. In een ideale democratie, aldus ging de president voort, moesten eigenlijk in het ge heel geen politieke partijen meer bestaan. De democratieën in de wereld zijn ten onder gang gedoemd, indien zij niet van haar tot dusverre gevolgd partijensysteem afzien. In Zuidoost Frankrijk neemt de politie maatregelen tegen personen, die zich tijdens den terugtocht van het Fransche leger aan plundering hebben schuldig gemaakt. Ge- heele spoorwegdepots en andere opslagplaat sen waren geheel leeggehaald. Tot dusverre zijn ongeveer 250 personen in hechtenis ge nomen. Reeds vóór het vertrek der Fransche troepen had de politie bijna 100 plunderaars geai 1 esteerd. In Bron bij voorbeeld had men alles uit een huis weggehaald. In één enke len nacht in Mei waren 40 plunderaars be trapt en gearresteerd. Colonnes vrachtwa gens moesten de gestolen goederen terug- biengen. Ook voorraden wapens en munitie waren onvreemd. v,-»L"S^nday ficiorlay' stelt haar lezers de z1it-, |)0lltlek van Duff Cooper goedkeuren. De vraag is als volgt ingekleed: „Duff Cooper ontvangt jaarlijks van de Bri sche regeer,n« 5000 pond sterling als mi nister van voorlichting. Gelooft ge, dat hij de geschikte man voor dezen post is' Gelie ve te antwoorden met ja Q{ neen nttek in hun ki.ng gesteld. Een en zestig procent antwoordde ontkennend. Het oppercommando der weermaf»., maakt bekend: Het luchtwapen heeft op 3 Augustus ver, kenningsvluchten gemaakt boven het zee. gebied tusschen het Kanaal en de Hebriden. In den nacht van drie op vier Augustus bestookten onze gevechtsvliegtuigen oliehaven van Stanlow bij Liverpool toet bommen. Talrijke branden werden hierdooj veroorzaakte Verder werden luchtafweerstej lingen bij Canday Island en Swansea aan. gevallen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van drie op vier Augustus Noord- en Wes| Duitschland binnen. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen, dan de laatst» nachten, was de uitsluitend aan niet-niiij. taire doelen aangerichte schade nog gerin. ger dan tot dusverre. Communiqué no. 56 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Onze escadrilles in Oost Afrika hebben in den Soedan Erkowit en het vliegveld van Summit, waar een groote hangar in brand werd gestoken, gebombardeerd. Voorts is het kruispunt van spoorwegen te Haiya bestookt. In Kenya is ten zuiden van Vaija een autopark gebombardeerd. Bij het gevecht bij Debel, waarvan mel ding is gemaakt in legerbericht no. 54, heelt de vijand voor onze stellingen 64 dooden achtergelaten, onder wie drie officieren een vaandel van het zesde batailllon, K.A.A. werd buit gemaakt. In Britsch Somaliland heeft men doet treffend de haven van Zeila gebombardeerd. Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. Een vijandelijke luchtaanval op de haven van Derna in Noord-Afrika veroor zaakte zeer lichte schade. Een van onze duikbooten keerde niet op zijn basis te rug. Bevel tot evacuatie verlamt het bedrijfsleven. I11 Egyptische kringen wint de overtui ging veld, dat het Britsche bevel tot eva cuatie der Egyptische centra niet berust op zorg voor de burgerbevolking, maar op vrees voor mogelijke daden van sabotage tegen de Britsche militaire installaties. Daaruit zou ook verklaard worden, dat de Britsche militaire autoriteiten alle mili taire centra van het land, ook die van den tweeden rang, tot „gevaarlijke zóne" ver klaard hebben, om de Egyptische bevolking uit die streken te verdrijven. Tengevolge van het massale vertrek uit Cairo staan daar 1400 woningen leeg. Het bedrijfsleven is volkomen verlamd. Talrijke zaken, pen sions en hotels zijn gesloten. De geëvacu- eerden vinden in de provincie ondersteuning noch levensmiddelen, doordat het schort aan de organisatie. Vele gezinnen zijn te ruggekeerd. Zij richten zich in hun wonin gen zoo veilig mogelijk in. Schuilplaatsen voor het geval van luchtaanvallen ontbre ken vrijwel geheel. In de armere wijken van Alexandrië zijn vele hutten ingezakt, doordat de bewoners te veel zand op liet dak hadden gebracht. Bij de aankomst van de tweede divisie van het Canadeesche expeditiecorps in Engeland, heeft een der generaals verklaard, dat de Canadeezen met eerzucht naar Europa zijn gekomen, teneinde het offensief naar het Continent te verplaatsen en den oorlog op Duitsch gebied te voeren. Dergelijke verkla ringen verstrekte ook de Engelsche generaal Sir Hubert Gough, die tijdens den wereld oorlog het bevel voerde over het vijfde Brit sche leger. Deze generaal schrijft in een artikel, dat hij, evenals millioenen Britten,zoolang hoopt te leven, dat hij zal kunnen deelnemen aan de parade der geallieerde troepen in de stra ten van Berlijn en Rome. Groote plannen voor de toekomst. De rijksorganisatieleider, dr Leygn heeft gisteravond in de grootste zaal van Katto- witz het woord gericht tot 70.000 personen, in een bijeenkomst van het arbeidsfront, waarop de eerste 46 vaandels der bedrijven van Oostelijk Opper-Silezië gewijd werden. Dr. Leygn constateerde, dat dit gebied thans in hetzelfde rhytme van alle andere rijks gouwen arbeidt. De maatregelen op het Ke* bied der sociale politiek, die hij op bevel van den Führer in de afgeloopen jaren tot zegen van de werkende Duitschers heeft genomen, zullen na de Duitsche overwinning voltooid worden in een omvang als de wereld nooit heeft gezien. De drie kinderen van den Belgischen ko ning, die na het uitbreken van de vijandelijk heden in het Westen eerst naar Frankrijk en later naar Spanje in veiligheid gebracht waren, zijn thans, naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, weer naar Brussel terug gebracht

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2