NIPPER en PELLE Turf inplaats van benzine Pefroleumvoorraden Het lokkende Ritueel slachten verboden Groote drukte in de veenderijen In den winkel van Sinkel is niets te koop Radioprogramma Extra suikerrantsoen FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS Gevaarlijk zonnebad «Den Haag" kan gemeentegrenzen wijzigen VOOR DEN INMAAK De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat binnenkort op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje per hoofd van de bevolking een extra rantsoen sui ker voor den inmaak beschikbaar zal worden gesteld. In verband met het streven om de dis tributieperioden voor de verschillende in distributie gebrachte goederen zooveel mo gelijk te doen samenvallen, zal voorts de duur van de loopende distributie met een veek worden verengd, hetgeen dus betee kent, dat bon Mi inplaats van tot 24 Augus tus tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met ingang vah laatstgenoemde datum een „ieuwe bon voor suiker zal worden aan gewezen. Aangezien men dus met t toepende rant soen 5 weken in plaats van 4 weken zal moeten toekomen, is besloten ter compen satie h/ervan het extra rantsoen voor den inmaak te stellen op 1V4 kilogram, inplaats van. zooals aanvankelijk de bedoeling was op i kilogram. Het nummer van de bon, zal omstreeks 10, Augustus a.s. worden bekend gemaakt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd \an het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt het volgende mede: Aangezien verschillende verbruikers van petroleum thans nog blijken te beschikken over belangrijke voorraden petroleum, welke reeds vóór het inwerkingtreden der petrole um distributie regeling op 17 Juni j.1. zijn in geslagen, wordt het noodzakelijk geacht hier over nauwkeurige gegevens te verkrijgen. Ten einde dit te bereiken is bepaald, dat ver bruikers, die beschikken over een hoeveel heid van meer dan 200 liter petroleum, wel ke reeds voor 17 Juni j.1. werd gekocht zijn hiervan vóór 15 Augustus a.s. schriftelijk op gave te doen bij het Rijksbureau voor aard olieproducten, Zeestraat 100—104 te 's-Gra- venhage De opgave dient te vermelden de op den datum van afgifte aanwezige hoeveel heid, uitgedrukt in liters, alsmede de plaats en de wijze van opslag. Tevens is bepaald, dat het verboden is de bovenbedoelde hoe veelheden petroleum in voorraad te houden of te verbruiken zonder daartoe verkregen schriftelijke vergunning van genoemd rijks bureau. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovenomschreven verplichtingen niet gelden voor hen, die in petroleum handelen en daar \an hun normaal bedrijf maken. ENERGIEKE PROEFNEMINGEN IN DRENTE. Het onderwerp houtgas-generatoren voor de voortbeweging van auto's is in hooge inate actueel. Zooals men weet uit de pu blicaties van de zijde van het Staats- hoschbeheer, laat de beperkte houtvoorraad niet toe, meer dan 1000 wagens niet een houtgasgenerator uit te rusten. Het is dan ook wel haast vanzelsprekend, dat men naar andere doelmatige gasleve ranciers uitziet en daarbij ook dankt aan de turf. In Frankrijk en Duitschland heeft men reeds op vrij groote schaal turfgasge- neratoren in gebruik genomen, al geeft inen om bepaalde redenen de voorkeur aan hout. Een der voornaamste voordeelen van hout is 't feit, dat 'n geen noemenswaardig Zoo, was u vroeger scheepsdokter? zei Flower kort. Mercer beet zich op de lippen. Het was een onhandigheid van hem, maar Flower stelde gelukkig geen verder vragen en hij vervolgde: Het schip was voor reparatie verschei dene weken opgelegd en om wat te doen te hebben, sloot ik mij aan bij een expeditie naar de binnenlanden. Het was een zware onderneming. En daar komt bij dat de Ma- leiers verraderlijk en wreed zijn, ofschoon nien niet over ze te klagen heeft, als zij goed behandeld worden. Ik heb er een paar, die ziek waren, kunnen helpen en ze toonden zich hoogst-dankbaar. Maar er was daar een man, zijn naam doet niets ter zake, die door de inlanders gevreesd en gehaat werd. Ik geloof dat hij een verzamelaar van orchi deeën was. Hij had een heelen stoet van bedienden, die allen zwaar gewapend waren en de inboorlingen hadden een vreeselijk leven bij hem. Ik moest niets van hem heb- be omdat ik zijn manier van optreden af schuwelijk vond. Op een goeden dag k\vam een bediende van hem mij vragen om bij hem te komen, omdat zijn eipde nabrj was. Toen ik in zijn kamp kwam. merkte ik. dat zrjn bedienden hem allemaal hadden verlaten en slles meegenomen hadden wat zij maar k on- den dragen. De man lag dood op zijn bed. met de verschrikkelijkste uitdrukking van pijn op zijn gezicht, die ik ooit van mijn leven gezien heb. Ik kon geen bepaalde doodsoorzaak vinden en evenmin een symp toom van een of andere ziekte. Door welke geheimzinnige oorzaak hij aan zijn einde gekomen is, is mij altijd een raadsel geole- ooreaakl hKo.!maa' ,?een sintelvorming ver in vru n maken sintels. Turf vormt trekkr*rv,atn*1,ike ma,e asch- torwpl geveer 25^pct! met h°U,*as komnilnmiri o Pefl mon' vooral in de v«*n- onderwo !)r?,hp repf,s sedert weker, het die a's rno,orbrandstof in stu- i,nmniIJn,7er ^''ingwekkende proeven mee maand rl'dt er reecis meer dan een Finor e(v>- au,0',us van de onderneming esterbork in een dagelijksche» aienst met een generator, welke in de sme derij van de heeren Dubbelboer te Tweede txloermond werd vervaardigd en die niet alle turfsoorten, ook de minste kwaliteiten en onverkoopbare brokken, gestookt, uit stekend moet voldoen. De machinefabriek Werkland te Nietivv- weerdinge, die sinds jaren betrokken is ge- weest bij vrijwel alle pogingen tot verrui ming van 't afzetgebied voor turf, experi menteert met een turf gasgenerator, welke dezer dagen in dagelijkscb gebruik zal worden genomen door de autobusonder neming Seubers te Zweeloo. an de zijde van de N.E.T.O. vernamen wij, dat de machinefabriek Jaffa te Utrecht doende is met het zoeken naar verbeterin gen in buitenlandsche generator-construc ties, teneinde ze voor turfgebruik even ge schikt te maken als voor hout. De directie van de Eerste Drentsche Stoomtrammaatschappij zal, naar wij ver nemen, proeven nemen met onderscheiden generatoren, teneinde er op ruime schaal gebruik van te gaan maken voor haar bus sen en vrachtwagens. Hierbij wordt gelet op het rendement in verband met de kost prijs van de brandstof, omdat het moge lijk moet zijn, ook bij een eventueel spoe dige verruiming van de benzinevoorraden, tenminste even voordeelig op generatorgas te rijden, wil het verantwoord zijn, de uiteraard dure ombouw van de vele wa gens te kunnen verantwoorden. Het gaat er bij al deze proeven in de veen koloniën niet enkel om, gen gcschikten ver vanger voor de benzine in dezen tijd van nood te vinden, maar ook om zoo mogelijk voor de turf een 'afzetgebied te verkrijgen, dat in de toekomst zonder kunstmatig in grijpen het veenbedrijf aan den gang zal kunnen houden. Het algemeen beiatig de zer zaak is evenwel vooral dit. dat bij turf gebruik op groote schaal minder hout be hoeft te worden gebruikt. (N.R.Crt.). Dieren moeten worden verdoofd, behalve eventueel bij noodslach- tingen. Het Verordeningblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Xederlandsche Gebied, houdende voor schriften ter vermijding van het kwellen van dieren bij het slachten van vee. Hierin wordt bepaald, dat warmbloedige dieren bij het slachten, voordat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Bij noodslachtingen (artikel 3 der Vleesch- keuringswét)waarbij bovendien het ver- dooven van het dier in verband met de omstandigheden niet uitvoerbaar is, vindt het bovenstaande geen toepassing. Overtreding wordt met zes maanden ge vangenisstraf bestraft. In de praktijk betee- kent dit, dat aan het z.g. ritueel slachten een einde is gekomen, daari in de abattoirs overigens de dieren vóór het slachten wor den verdoofd. Jong meisje door warmte bevan gen. Het te overdadig genieten van de zonne warmte brengt toch steeds minder aangena me gevolgen met zich, dat heeft Zondag weer een jongedame moeten ondervinden bij haar terugkeer in de hoofdstad. Ter hoogte van Sloterdijk is zij door de warmte bevan gen en met haar fiets tegen den grond ge slagen. Met een ziekenauto is het slachtoffer naar huis vervoerd. LIJK VAN FRANSCHEN PILOOT OPGEHAALD. Zaterdagavond is een Texelsche visscliers- schuit vanuit de Waddenzee de haven van Oudeschild binnengeloopen met aan boord het in verregaande staat van ontbinding verkeerende lijk van een Franschen poliit. Het stoffelijk overschot zal 'heden op de al- gemeene begraafplaats ter aarde worden be steld. Weinig werkloosheid in Drenthe. De toestand op de arbeidmarkt in Zuid-Oost Drenthe is thans gunstiger dan in vele jaren het geval was. Zooals bekend is, stond dit gebied en met name de gemeente Emmen, sinds 1922 met het werkloozeneijfer aan de spits, zulks tengevolge van den noodtoe stand in het veenbedrijf en de overbevolking. In den winter waren in de laatste jaren vrij wel nooit minder dan 4000 gezinshoofden werkloos, des zomers 2 3000, welk cijfer evenwel sedert een paar jaren wat gunstiger werd, doordat eenige honderden arbeiders werk vonden in Duitsche veenderij- en land bouwbedrijven. Thans hebben de omstandigheden een gunstige ommekeer gebracht. Waren er verleden jaar op 1 Augus tus ruim 1900 menschen uit Emmen in de werkverschaffing geplaatst, thans zijn dat er slechts 600, en al leen arbeiders, die te oud zijn om ver van huis werk te vinden of arbeiders, wier gezinsomstandigheden dat niet toelaten. De hoofdoorzaak is niet gelegen in de uit zending van arbeiders naar Duitschland, doch in de groote bedrijvigheid in de veen derijen en het succes der poginggen, om in den landbouw meer loonarbeiders geplaatst te krijgen. Deze week alle textielproduc ten, ook de vrijgeselde, niet ver krijgbaar. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat, in verband met de uitvoering van de algemeene inven tarisatie van de hier te lande aanwezige voorraden textiel-producten, de verkoop en aflevering van den verbruiker van alle tex tielproducten, met uitzondering van sani- tairetextielproducten, pitten en petroleum- branders, speelgoederen, touw en poetsdoe ken, gedurende de week van 4 tot en met 11 Augustus 1940 is verboden. Dit verbod geldt zoowel voor de industrie, den groothandel als voor den kleinhandel. De Kamer van Koophandel te Alkmaar wijst er op, dat dus ook die goederen, welke later worden vrijgesteld, deze week niet te koop zijn. Zoo is het bijvoorbeeld in bovenstaande pe riode verboden te verkoopen: dames- en hee- renhoeden, boorden en manchetten, garnee- ring, lampekappen, parapluies en parasols, kleeding voor kinderen beneden 3 jaar, re genjassen en regenmantels uit gummi ver vaardigd, corsetten, bustehouders, hand schoenen, zwemkleeding, verduisteringsstof, handwerkkleeden en -garnituren, enz., enz. GEMEENTEWET KAN WORDEN OP ZIJ GESCHOVEN. Het Zaterdag verschenen Verordeningen blad bevat de derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk ge bied. Hierbij wordt de secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken gemachtigd, ten aanzien van die ver anderingen in de grenzen van gemeenten, die door het algemeen belang worden ge vorderd, te beslissen en de voor de uitvoe ring van een en ander noodzakelijke voor schriften uit te vaardigen. Hij kan daarbij zoo noodig van de op dat stuk geldende bepalingen van de Gemeentewet afwijken. WAT IS ZO N ONWEER DRUKKEND! L „Barometer of geen barometer, hier heb ben we al de eerste regendruppels!" „Noem jij dèt regen, wanneer een wolkje door de hitte gaat zweten?" 2. „Ik heb je toch gezegd, dat de barome ter vooruit gaat en dat betekent immer* mooi weer. Zoif je om een paar regei> druppeltjes de barometer niet meer ver touwen?" 3. „Ben je er eigenlijk wel zeker van, dat je de borameter niet verkeerd gehouden hebt?" „Kijk dat zelf maar in het Leerboek der Zeevaartkunde na!" 4. „Dan vergis je je leelijk, want hier staat juist, dat we regen, storm, of zoiets krij gen, wanneer cle barometer, daalt." „Ja, ja, maar als de mensen zich nooit eens ver gisten, dan behoefden ze ook niet een stuk je vlakgum aan de andere kant van een potlood vast te maken!" DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld 414,4 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (Gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Hobo, piano en gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Quatre mains en gramofoonmuziek. (12.00—12.15 Berichten). 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Canzonetta-sextet en gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Revida-sextet. 9.00 Causerie „De paarse hei". 9.20 Utrechts Stedelijk orkest (opn.). 10.05 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. KRO-Uuitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). ven. Het eenige wat ik weet is, dat rondom zijn voorhoofd en achterhoofd een strak- aangetrokken zijden strik zat met vijf knoo- pen erin, het evenbeeld van het exemplaar dat u daar in de hand hebt. En is dat alles wat u er van weet? vroeg Flower. Hij had zijn zelfbeheersching teruggevonden, maar zijn oogen stonden nog vreemd strak en donker. Dat is alles. Maar toch is het eigen aardig op die manier aan het verleden te worden herinnerd. Maar ik houd u op, mr. Flower. Als u er op gesteld bent, kom ik morgen terug. Maar Flower scheen niet meer te luisteren. Blijkbaar waren zijn gedachten met iets an ders bezig. Opeen zei hij op zijn grimmige manier: Ik zou willen, dat u vanavond hier kwam. Ik krijg enkele gasten en als u ook aanwezig zoudt willen zijn als gast, niet als dokter, zoudt u mij heel veel genoegen doen. Wilfrid was niet blind voor het voordeel, dat een dergelijke invitatie voor zijn carrière hebben kon, maar wilde haar toch niet te snel aannemen. Hij beloofde ten slotte tegen half negen te zullen komen. Hij had er niets van gezegd dat hij Beatrice van vroeger kende en zij van haar kant had er ook met geen enkel woord op gezinspeeld. Beatrice deed hem uitgeleide. Ik wil niet gestoord worden! riep Flo wer haar nog na*. Ik ga maar in de biblio theek en laat James Cotter bij me komen. Ik kan verder niemand ontvangen voor het diner. Flower liep met groote passen naar de bibliotheek en eenige oogenblikken later trad een kleine, in het zwart gekleede man bin nen die zijn handen over elkaar wreef, alsof hij bezig was zich te wasschen. Het was James Cotter, de vertrouwde secretaris van Flower. Wellicht de eenige mensch ter we- wereld die iets van het innerlijke leven van den reeder kende en begreep Kom binnen, Cotter. Sluit de deur en ga zitten. Heeft u slechte berichten, Sir? vroeg Cotter ernstig. Slecht! dat is een te zwak woord. We hebben samen heel wat vreemde avonturen meegemaakt, maar je zult je nog wel even goed herinneren als ik, wat er zeven jaar ge leden op Borneo gebeurd is? Laten we in 's hemelsnaam daar niet over spreken, sir; het is voorbij en daarmee afgeloopen. We zullen er nooit meer iets van hooren. Flower liep peinzend de kamer op en neer. Dat dacht ik ook, zei hij, ik hoopte het tenminste. Ik meende, dat ik voldoende voorzorgsmaatregelen genomen had. De jaren zijn voorbijgegaan en we zijn zorgeloos ge worden. Maar nu weet ik helaas beter! Een uur geleden kwam ik tot de ontdekking, dat er niet alleen gevaar dreigt, maar op het oogenblik zelfs op Maldon Grange aanwezig is. Hier! schreeuwde Cotter. Maar dat is onmogelijk, sir! Flower vertelde wat in de serre voorgeval len was en toen hij geëindigd had, legde hij den strik op de tafel. De uitwerking daarvan op Cotter was heel merkwaardig. Hij rukte aan zijn schaarsche grijze haren, legde zijn hoofd op de tafel en brak in een stroom van tranen uit. Wat geeft dat nu, zei Flower geirriteerd. we hebben wel wat anders te doen dan te jammeren! Het ergste van het geval is, dat het gevaar volkomen onzichtbaar is en we zullen het alleen moeten uitvechten. Maar één ding is er dat geen uitstel lijden kan. Luister, ik stuur naar Oldborough om een dokter en weet je wie opeens voor mijn neus staatDr. Mercer, die in de geschiedenis van de „Guelder Rose" betrokken is geweest. Ik zou er niet opgekomen zijn, als hij niet zoo dom was geweest zich te laten ontvallen dat hij vroeger scheepsdokter was. Ik liet natuur lijk niets merken. Wat je te doen hebt is dit: De man is arm, ik weet dat hij schulden ge maakt heeft, we zullen hem vernietigen. Zie te weten te komen wat hij schuldig is en wie zijn crediteuren zijn. Kom me dat dan ver tellen en dan zal ik zeggen hoe je verder moet handelen. Geen halve maatregelen, hjj moet uit het land weg en voor goed. Cotter grijnsde goedkeurend. Dat was net iets voor hem! Maar van tijd tot tijd dwaal den zijn oogen angstig af naar den onschul dig uitzienden zijden strik. En dat ding, sir? vroeg hij huiverend. Dat kan even wachten. Ga eerst naar het postkantoor en haal de brieven. Ik ver wacht een belangrijke mededeeling van onzen agent op Borneo, er zal waarschijnlijk een aangeteekend stuk van hem bij zijn, het is in zake Chutney en Co. en zal in cijferschrift zijn. Maak maar open en ontcijfer het, wel licht is het noodig direct te antwoorden. Hoe eerder de zaak afgedaan is, hoe liever het mij is. Zeker, Slater kunnen we vertrouwen, die doet alles zelf en in een cijferschrift waaruit zelfs Scotland Yard niet wijs kan worden. Zooals ik zei, het is een gevaarlijk werk en ik laat me niet meer met zooiets in! Je doet verstandig om een van de auto's te nemen, dat spaart tijd. Heel graag, antwoordde Cotter, lk heb geen zin om te voet naar het dorp te gaan bij donker nu ik dat ding gezien heb! Cotter ging de kamer uit en liet Flower in 7.30 Wij beginnen de dag. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. (2.002.15 Berichten Duits). 3.15 Berichten (Engels). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 RVU: Cyclus „Het voorkomen van ziek ten". 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Concertgebouw-orkest (gr.pl.). 9.15 Berichten (Engels). 9.30 Concertgebouw-orkest (Gr.pl.). 9.40 Gramofoonmuziek. 9.55 Wij sluiten de dag. 10.00 Berichten (Duits). 10.15 Berichten (ANP). 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.13— 1.30 Berichten (Engels). gedachten verzonken achter. Een half uur later werd de deur opengerukt en Cotter kwam binnen met in de uitgespreide hand een enveloppe, die aan de blauwe lijnen ken baar was als een aangeteekende brief. Kyk dit, dit komt uit Borneo door Sla- ter zelf geschreven, met zijn zegel dicht- gelakt en in cijferschrift. Ik zou durven zwe ren dat niemand anders dan Slater het stuk in handen kan hebben gehad. En toen ik de enveloppe openmaakte zat er d i t in: Met bevende vingers greep Cotter in de en veloppe en liet iets op tafel vallen. Het was een zijden strik met vijf vreemdsoortige knoo- pen erin! HOOFDSTUK IV. In het bosch. De meester en zijn secretaris staarden el kander ontzet aan en het duurde een poosje voor een van beiden sprak. Ik begrijp er niets van, zei Flower einde lijk. Ik dacht toch dat ik alle gevaar uit den weg had geruimd. Ik begrijp het evenmin, antwoordde de secretaris hoofdschuddend. Het blijft een raadsel hoe dat ding ln Slater s brief komt. Die man is de voorzich tigheid in persoon. Hij schreef den brief zelf en bracht hem zelf naar de post; daar kunt u zeker van zijn. En vanaf het moment dat hij hem aan het postkantoor aangaf tot ik hem in ontvangst nam, waren het uitsluitend de postbeamten die hem in handen kregen. Maar nu zijn we tenminste gewaarschuwd en zullen we tjjd hebben Zullen we dat Inderdaad? vroeg Flower nerveus. Wees daar maar niet zoo zeker van Ben je dan vergeten wat ik je zoo juist verteld heb, van miss Galloway en de ge heimzinnige hand, die de deur van de serre trachtte te openen? Zij begreep de beteeke- nis er niet van, maar wij, Cotter? WH weten dat het gevaar hier al is. Er over spreken is !f?n' ?'e moeten handelen! Vanavond knjg ik bezoek en ik moet dus voorloopig ™l,!^VeJ0Verlaten' Tracht het z°o goed mogelgk te doen. Doorzoek zorgvuldig het ken8' Jil H°P allM' VOOral op de donk"e hoe ken. zie de ramen na of ze gesloten zijn. Mis schien is het niet kwaad als je den opzichter waarschuwt en hem een of twee honden ta de buurt van het huis laat brengen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3