DE TOEKOMST van Den Helder Heeft iemand? Ingezonden steeds geopend JUTTER IIKS Te huur MAANDAG 12 AUGUSTUS a.s. N.V. „H.A.G.0." VERHUIZINGEN EXPEDITIE Advertentiën W. MEYER, Expediteur, Een drukke Zaterdagmidda3 Maandag 5 Augustus 1940 Tweede BI ad Oproeping ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING ADVERTEREN DOEI VERKOOPEN DER De uitslagen der trekking zul len regelmatig in DIT BLAD verschijnen! Algemeene Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en Specialistenhulp „VOORZORG" Telefoon 87 Zandvaart 32, Breezand fyj-tteAtieó100 p,Gt. v-eAfaw-fibuutaAxle,! Er bleven velen 's nachis Autobotsing Spreekuur tandarts Kettler Burgerlijke Stand van Den Helder ïlieuwJ uil tOJc ii. De laatste jaren is de verbinding N.H. Noord met het eiland Texel veel in be- teekenis toegenomen. Indien door een spoorwegverbinding via den afsluitdijk Friesland en Groningen hierbij aanslui ting krijgen, dan wint Noord-Nederland in belangrijke mate aan beteekenis en is er aanleiding temeer om een goed ge outilleerde zeehaven in Den Helder tot stand te brengen. Daar zijn vele belan gen mee gebaat. Hier moet volle aandacht aan ge schonken worden, temeer waar elders reeds via een andere route stemmen op gaan. Ons gemeentebestuur voorop. Economische Commissie, Helders Be lang, Maatschappij van Nijverheid. Ka mer van Koophandel in Noord-Holland en Friesland, alle belanghebbende licha men dienen zich te centraliseeren en zich in beweging te stellen om het beoogde doel in den komenden tijd van opbouw te bereiken. Nieuwe invloedrijke bron nen moeten worden aangezocht, alles moet op alles worden gezet, mogelijk komt nu de kans, die we grijpen moeten. Gelijk hiermede dienen wij opnieuw te bevorderen de industrie in stad en omgeving. Zijn daarvoor terreinen aan wezig die voor vestiging in aanmerking komen? Jarenlang is er over gesproken, maar laat ons nu eens aanvangen met beschikbaar industrie-terrein op kaart te stellen. Dan zou het mogelijk zijn daarbij een plattegrond van Den Helder en om geving te vervaardigen in kleurendruk, duidelijk uitgevoerd, waarop aangegeven de ligging van industrieterreinen, bene vens de takken van handel, nijverheid, landbouw, visscherij en veeteelt, die wij er op nahouden. Een korte, zakelijk ge stelde beschrijvingsbrief, waarin uitkomt de ligging van onze stad aan zeehaven, spoor, kanaal en vliegkamp, en die in duizendtallen verzenden naar daarvoor in aanmerking komende adressen in bin nen en buitenland, zal de aandacht op Den Helder en N.H. Noorden vestigen, waarbij in ieder geval onze opbouw-po- gingen voor de toekomst een actieve be oordeeling zullen ontmoeten, terwijl de aandacht van handel en industrie op ons landsgedeelte zal worden gevestigd. Mocht zich slechts één industrie voelen aangetrokken, dan is het succes geboekt, want als er één is komen er meer. Nood zakelijk is hierbij, wij wezen er reeds op, het op kaart brengen van industrieter rein. Dit behoeft niet met groote kosten gepaard te gaan, het is voorbereidend werk, maar wij hebben, als er vraag komt, althans iets aan te bieden en be hoeven inlichtingvragenden niet via immer bezwarende debatten van het kastje naar den muur te sturen. Ook voor onze visscherij kan en moet er toekomst zijn, maar dan niet alleen met klein oud materiaal, doch met het nieuwe goed uitgeruste vaartuig, dat verder gelegen gebieden kan bestrijken. Wat is er al niet aan onze visscherij gewerkt, geschreven en gesproken, t was altijd nul op het request, bovendien was het bedrijf topzwaar van allerlei maatregelen, die immer op mislukking uitliepen. Wij geven toe, hier zijn groote moeilijkheden, maar we hebben ook al tijd moeten tobben met oude scheepjes en geen geld; tot nieuw materiaal, met flinke steun van overheidswege, hebben wij het nimmer kunnen brengen. Ontvin gen we slechts het 1/1 Oe deel van wat IJmuiden bij oprichting aan den staat der Nederlanden gekost heeft, dan waren we goed op dreef. Den Helder, Wieringen en Texel kun nen samengaan, zij moeten aparte een zijdige belangetjes opzij weten te zetten en als één geheel aanpakken, om te sa men een centrum te vormen van de Noor delijke zeevisscherij. Ook daaraan is veel werk verbonden. Wij hebben echter door allerlei omstandigheden te eng rondge keken en de zaken niet als één geheel beschouwd. Dit is een eerste eisch. De nieuwe opbouw is wel geschikt voor breed omvattend werk, maar niet voor schrale kost, waarbij de aanvang reeds kiemen van mislukking in zich draagt. Mannen met ruimen blik, die kijk op zaken hebben en inderdaad het opbou wend werk kunnen brengen op het peil waarop wij zooveel jaren wachten, die relaties bezitten met invloedrijke perso nen en organen, die zijn op hun plaats in een destijds reeds opgerichte VIBENO visscherijbelangen Nieuwediep en om geving) om met den ouden sleur te bre ken en met een nieuwen voortvarenden geest van opbouw, deze zeer gewich tige tak van visscherij aan te pakken. Hier moet vooral zorg gedragen worden, dat omliggende visscherijbelangen wor den ingeschakeld. Met dit voorbereidend werk vooral moet men niet lang meer wachten. Als er straks groote plannen gemaakt worden, werkobjecten geregeld, zorgen wij er dan voor niet bij de ver geten massa te behooren. Onbekend maakt in ons geval niet onbemind, maar vergeten en zieltogend in een uithoek liggen is het ergste wat ons, als er overal gewerkt wordt, overkomen kan. Geen plek in Nederland ligt zoo rond om in het vischwater als Den Helder. Wie kan het volhouden dat hier geen opbouwend werk tot stand te brengen is, waarmede niet alleen het belang van stad en omgeving, maar van groote volksge deelten gemoeid is? Een op te richten N.V., voorzichtig aangepakt met Overheidsteun, met voorloopig weinig maar goed materiaal, zou onze visscherijpositie in goede banen kunnen leiden. Staren wij ons niet blind op alles wat de visscherij reeds heeft doorgemaakt, want de toestanden waren er ook naar maar als eenmaal de vre- desklok geluid wordt, dan treedt een normale handel weer naar voren en wie dan zorgt klaar te zijn, kan in den wer- lcelijken zin van het woord zijn netten uitgooien. Bij het beschrijven van deze verschil lende mogelijkheden, die geld zullen kos ten, denken wij aan de belangrijke voor nemens van scholenbouw in onze ge meente waarmede ongeveer 'n half mil- lioen gemoeid zou zijn. Wij zullen niets op deze voornemens afdingen (de toe stand is intusschen veel gewijzigd) en van de voorgenomen plannen zal wel niets komen, men vergete echter vooral niet den opbouw van Den Helder tot een welvarende landstreek. Een allereerste eisch is nu, vooal na de zeer gewijzigde omstandigheden der laatste weken, de nieuwe toekomst te bezien. De overheid kan niet alles doen, doch met volle waardeering voor onderwijsbelangen en de daarmede gemoeid zijnde kapitalen, zou een geldelijke bijdrage aan de ver betering van visscherijtoestanden in Den Helder van groote beteekenis zijn. Daar mede zou een nieuwen aanvang van dit veelbeteekenende bedrijf zeker zijn en zullen deze overheidsgelden o.m. heel wat beter besteed blijken dan aan de eeuwigdurende steuntrekkerij, die, hoe goed ook bedoeld, nooit tot een oplos sing in onze Heldersche, grootendeels ar moedige, visscherijaangelegenheden lei den zal. Zet de menschen aan het werk en op hun plaats zij zullen ons er altijd dankbaar voor zijn. Zoowel voor een verbeterde marine en handelshaven, als een spoorweg ver binding over den Afsluitdijk, het ter be schikking hebben en op kaart stellen van goed gelegen industrieterreinen, het op behoorlijk peil brengen van onze vis scherij met daarbij behoorende neven- bedrijven, het zijn alle plannen die een volledige ommekeer kunnen brengen in de toekomst van N.H. Noordpunt. Het overheidskapitaal daarin gestoken zou o.i. goede vruchten kunnen afwerpen. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming o< de schadelijke gevolgen er van- aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Siofwisseiingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme Flacon I 1.05. Dubbele flacon I 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Heden overleed zacht en kalm, in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar, onze geliefde Vader. Behuwd- en Grootvader, Broer en Zwa ger, de Heer, ARIE KOK, in den ouderdom van 78 jaar. Den Helder, 3 Aug. 1940. Uit aller naam: JACOBUS KOK. Tijdelijk adres: Narcisstraat 21, B ree zand. De ter-aarde-bestelling zal I plaats hebben Dinsdag 6 Augustus, n.m. 1 uur, op de Algem. Begraafplaats I te Huisduinen. H I Wie te vorderen heeft van verschuldigd is aan of borg tochten bezit, geteekend door den Heer Gerardus Martinus van der Plaat in leven zonder beroep, gewoond hebbende te Den Helder, Loods- gracht 51 en overleden te Alk maar 11 Juli 1940, wordt ver zocht daarvan vóór 15 Augus tus 1940 opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris G. Leeuw, Kerkgracht* 14 te Den Helder. KONIJN Operaties, Specialistenhulp, Liggeld, enz. Er is nu overvloed van goedkoope groente... ga in maken! Doch doe het zonder risico: gebruik het hygië nisch verpakte en bereide N E Z O keukenzout van Boekelo 1 3 ets. perKilopak. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 924 |N10 N V. KON. NEDERl. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO - HENGELO. aangeboden Te huur aangeb. te Alkmaar gemeubileerd Bovenhuis, mooie stand en gemeub. Woonark. Beide desverk. ook ongemeub. te huur. Br. no. 105, boekh. fa. ZWAAN Zn., Alkmaar. AANVANG DER 42e PREMIE-TREKKING Secretariaat: CHR. v. d. HOLST, Begoniastraat 3. Den Helder De leden worden dringend verzocht hun nieuw adres op te geven aan den Secretaris of aan de Boden. M. Schilperoord, v. Foreestweg, Julianadorp. H. v. d. Holst, Stoomweg No. 7, EwycUsluis. De leden genieten ook nu dezelfde rechten, maar hebben dezelfde plichten om de contributie te betalen. Dit kan ook opgezonden worden per postwissel aan den Secretaris: Begoniastraat 3. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het verhuizen van inboedels, alsmede voor het verrichten van alle voorkomende expeditie- werkzaamheden. Zorgvuldige behandeling. Billijk tarief. Tal van aanbevelingen. Het is Zaterdagmiddag druk in de 9tad ge weest. Het was nog wel niet ouderwetsch, maar er waren toch honderden en honderden menschen, die winkelden en men moest in menige zaak weer een kwartier of twintig minuten wachten, voor men aan de beurt kwam om geholpen te worden. Het Is verheugend, dat velen begrijpen, dat deze wijze van handelen voor onzen middenstand de eenige Is, die hun door den moeilijken tijd heen kan helpen. De zaken lieden, die gebleven zijn en dat zijn er, zooals men uit de rubriek van geopende zaken kan zien, heel veel, verdienen dat de Helderschen hun Inkoopen b(j hen doen. Zoo kunnen ze alleen op de been blijven en dat zal andere middenstanders animeeren weer terug te keeren. Vele stadgenooten hebben het er ook acs nachts weer op gewaagd. Zij zullen er geen spijt van gehad hebben, want het was uiterst rustig. Toen we Zaterdagavond om ongeveer 10 uur nog eens een kijkje in de Spoorstraat namen, telden we daar een vijftigtal burgers en ook in de Koningstraat wandelden nog een 25 stadgenooten, terwijl verschillenden in de P. H. Laan op de banken genoten van den zeldzaam schoonen avond. In de binnenstad waren nog wel niet veel overblijvers, maar toch was het aantal al belangrijk grooter dan een week tevoren... Het vertrouwen keert terug. Zaterdagmorgen heeft bij de Nw. Brugsteeg, voor den winkel van v. Kalsbeek, een botsing plaats gehad tusschen een autobus, die van de Zuidstraat kwam en een luxe auto van den heer Dunselman. De botsing liep zonder per soonlijke ongelukken af. Slechts de spatbor den van beide wagens werden vrij ernstig be schadigd. In de vorige week Zaterdag geplaatste ad vertentie in dit blad betreffende de spreek uren van de Heldersche tandartsen is het spreekuur van tandarts M. J. E. Kettler, West straat 86, onjuist vermeld. De heer Kettler houdt n.1. dagelijks spreekuur van 9 uur des morgens af in plaats van 12 tot 2 uur. van 3 Aug. 1940. BEVALLEN: D. RienstraVan Twuijver, z. De heer F. Verstegen, adjunct-commies le kl. ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, is benoemd tot hoofdadministratief ambtenaar ten kantore van den ontvanger der gemeente Leiden. Voor het op 15 en 30 Juli te Rotterdam en Utrecht gehouden examen Frans, l.o., slaagde onze oud-stadgenoot, de heer F. C. Geus, thans onderwijzer te Maassluis, (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Met genoegen las ik j.1. Woensdag 31 Juli, het Ingezonden stuk: „zy die bleven" en de door u daaronder geplaatste „Noot" Ook schrijver dezes, heeft eenigen tijd terug op deze zelfde plaats uiting gegeven over de toekomst van Den Helder. Dit ging toen vrij wel in optimistische richting. Maar nu is er intusschen veel gebeurd, hetwelk mij doet schromen, dat standpunt geheel te blijven handhaven. Men raakt in vertwijfeling, althans wanneer men met menschen spreekt die er zeker meer van kunnen weten dan ondergeteekende. Ik kan dit natuurlijk niet in de kleinste details weergeven. Het doel van mij is thans in hoofdzaak, te wijzen op datgene, wat elke doorsnee burger bekijken kan en dat is: de financieele kant van het vraagstuk. Ik heb zoo de idee, dat hieraan momenteel te weinig aandacht ge schonken wordt. Ik erken, met de roepstem: „Keer terug naar den Helder", werkt men in die richting. Maar, geachte redactie, daar voor komt meer kijken. Men vergeet daarbij, wat zy die wegtrokken hebben medegemaakt. Denk u maar eens in hoe thans nog de ge moedstoestand is van de moeder tegenover haar kind, alleen bij de gedachte zich opnieuw bloot te stellen aan een of ander gevaar. Dit is toch niet denkbeeldig! Dat gevaar kan zich voordoen, zelfs ook overdag. Schrijver dezer, ondervond dat zelf. Men zal mij toe voegen, zoo door redeneerende, krijgt men onze bevolking niet terug. Dat zal ook helaas niet het geval zgn, alvorens men de wonder lijke tijding vernemen mag van: „Wapen stilstand". In het huidige stadium neemt onze plaats (treurig genoeg) een byzondere plaats in, een plaats als geen ander in ons land. Dit te ontkennen is zelfbedrog. Natuuriyk zijn daar van oorzaak, verschillende gefantaseerde ge ruchten over onze stad. En is nu iedereen wel bij machte om terug te keeren Och, laten wij de dingen toch zeggen en zien, zooals ze in werkelijkheid zgn. Het gros van onze bevolking is financieel niet in staat dagelgks naar haar haardstede terug te keeren en laat ik er maar direct aan toe voegen, velen die dat wel zijn, blijven weg. Hier moet wat anders gebeuren en dan denk ik in de eerste plaats bv. aan reizen tegen reductie, zoonoodig met steun van gemeentewege. Want geachte redactie, het is voor onze stad een groot economisch be lang. Ik hoorde dezer dagen van een zaken man, dat de omzet maandelijks zeker 30.000 mtnder is. Deze omzet zal aanmerkelijk min der blijven, doordat onze bevolking in niet geringe mate, minder wordt. Denk aan hen, die vanzelfsprekend niet meer in Den Helder terugkomen, n.1. de militairen. Men rilt by de gedachte, hoe het finantieel beheer er uit zal komen te zien. De middenstand krijgt, wanneer er niet spoedig van overheidswege ingegrepen wordt, een onherstelbare klap. De leegstaande wonin gen, waarvan er zeer zeker een groot gedeelte permanent leeg zullen blijven, is verontrustend Dezer dagen zijn de biljetten uitgereikt, voor de wegenbelasting en nu weet ik, dat wanneer een woning een zekere tijd leeg heeft gestaan, men daarop restitutie ontvangt, maar momen teel ontvangt de huiseigenaar zoo goed als niets. Zoo is het niet beter gesteld met den winkelier. Ik las laatst op deze plaats, dat waarschijnlijk de belasting 200.000 minder opbrengen zal, ik voeg daaraan toe, plus de meerdere uitgaven, welke de gemeente beko men heeft. Ons gemeentebestuur heeft dan ook thans een zware taak. Ik wil nog op een ander gevaar wijzen, n.m. op onze credietwaardigheid. Zal die niet schok ken? Wanneer dit werkelijk mocht gebeuren, zal men van hoogere hand, wel de helpende hand toesteken, althans dit mag men verwach ten. Hoe het zij, geheel hopeloos zie ik de zaak niet, maar dat er iets gebeuffen moet, om onzen winkelstand en overige zakenmenschen de helpende hand te reiken, is zelfs plicht en nood zakelijk. Daarmede moet zelfs niet al te lang gewacht worden, 't Is een belang voor onze geheele bevolking. Wanneer de „V r e d e" niet spoedig weder keert, zullen de gevolgen nog gevoeliger worden enwat niet te hopen is, onherstelbaar. Geachte redactie, 't is niet mijn bedoeling, de situatie schrikbarender voor te stellen, dan zij reeds is, doch als geboren Heldersche, be klemt mg het gevoelen, bij de gedachte, waar voor de instandhouding onzer stad, is komen te staan. Ik hoop dan ook, dat het wereldge beuren er weldra toe zal leiden, dat onze oude Jutterstad, een glorierijk tijdperk tegemoet mag zien, zoodat al het leed, door oud en jong, arm en rijk, hetwelk achter ons ligt, herademt. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 5 Augustus 1940. Inzender heeft zijn beschouwing wat al te donker gekleurd. Het zou dwaas zijn te" ont kennen, dat de positie van Den Helder weinig rooskleurig is, maar het is niet goed de zaak als hopeloos te beschouwen, want dat is zij in geen geval. Er zijn toch tal van lichtpunten voor onze gemeente (men leze in dat opzicht de artikelen over „De toekomst van Nieuwe diep maar eens). Wij zullen een moeilijkén tijd meemaken, maar wie de mogelijkheid heeft, in financieel opzicht, de situatie eenige maanden, misschien wat langer, uit te zingen, die behoeft o.i. niet te twijfelen aan de toe komst. We gelooven niet, dat de menschen terug- keeren met een tegemoetkoming in de reis kosten, we gelooven wel, dat ze terug zullen keeren, wanneer men eenige zekerheid heeft, dat bomaanvallen op Den Helder achterwege zullen blgven. Als de nacht van den 24sten er niet geweest was, dan was practisch heel de bevolking nog in Nieuwediep geweest. Is er nu veel kans op een herhaling van zoo'n drama? We gelooven het niet, maar juist omdat er geen absolute zekerheid is, daarom blgven de menschen nog weg. Laat men echter zijn nuchterheid niet verliezen. De oorlogsdagen in begin Mei waren veel meer met gevaar dan de tijd waarin we op het oogenblik leven. En toch doet de massa alsof onze dagen dreigender zijn. Nogmaals: wij gelooven, dat de toekomst van onze stad er niet hopeloos uitziet, wie het anders ziet is een onverbeterlijke pessimist. Wg blijven vertrouwen, dat binnen afzienba- ren tijd Den Helder zijn bevolking weer terug- heeft, dat de leege huizen geleidelijk aan ver huurd zullen worden, dat Den Helder weer de oude levendigheid zal krijgen. Red. Held. Crt. VISSCHERIJ. Urk. 2 Augustus. Door 30 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischaf- slag, alhier aangevoerd: 2840 pond Kuilpaling, van 50490 pond per vaartuig, prijs 20>2 22'4 ct„ 750 pond lijn- of beugaal, 2429 ct. en 180 pond snoekbaars, 2122 ct., alles per pond.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5