in NOORD-AFRIKA Kaar verboden zender geluisterd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 9.19 u u r. in België Aanval op Britsch Somaliland Waarschuwing Bürckel chef burgerlijk bestuur van Lotharingen Correcte Duitschers aan caféhouders TORNADO IN LOUISANA Havenstad Zeila veroverd Tragische dood Ook zaklantaarns DONDERDAG Vanavond gaat de verduistering in om Meer brood en vet voor landarbeiders Doodelijk ongelijk met een lift HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der UHg.-M*. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 8 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 8997 Op den toren van het nieuwe stadhuis van Leiden zijn de wijzerplaten voor het uurwerk thans aangebracht De Engelsche pers onthutst. Ook opschudding in Amerika. Het Zweedsche blad „Nye Dagligt Alle- handa" meldt uit Londen, dat in diploma tieke kringen aldaar de mededeelingen van den vroegeren Amerikaanschen gezant in België, Cudahy, op levendige wijze worden besproken. Hij wordt scherp becritiseerd wegens deze mededeelingen, waarin hij de wijze loofde, waarop de Duitsche bezetting was geschied. De „News Chronicle" schrijft: Dergelijke uitingen van een buitenlandschen diplomaat komen niet te pas. Zij wekken den indruk alsof hij van meening is, dat alles weer in orde zal zijn, wanneer Engeland na eenigen weken zal zijn verslagen. Te Londen meent men, dat zijn mededeelingen een ongeluk kige uitwerking op de Britsche openbare meening zullen hebben, juist nu goede be trekkingen tot de Vereenigde Staten voor En geland van levensbelang zijn. Ook opschudding in Amerika. De verklaring van eudahv over het keu rige gedrag van de Duitsche soldaten in Bel gië, alsmede in het bijzonder zijn vergelijking met de Amerikaansche soldaten, die zich, volgens zijn meening niet zoo correct ge dragen zouden hebben, heeft te Washington groote verbazing gewekt. De verklaring is in alle dagbladen afge drukt en ook voor de radio meerdere malen Herhaald. De plaatsvervangende minister van buiten- landsche zaken, Welles, verklaarde, dat hij iedere commentaar van de hand wees, alvo rens de nauwkeurige tekst van de verkla ring van Cudahy te hebben. Deze tekst heeft hij aan den Amerikaanschen ambassadeur te Londen, Kennedy, opgevraagd. Bewoner van Amsterdam ge arresteerd. Hoe gevaarlijk het is, wadneer men tegen het uitdrukkelijke verbod in naar andere radio-zenders luistert dan die, welke in de betreifende ver ordening zijn toegelaten, is gisteren weer eens gebleken te Amsterdam, waar een 55-jarige bewoner van de Marcusstraat door de Amsterdam- sche politie is aangehouden wegens het luisteren naar de Engelsche ra dio. Ook had hij zich binnenshuis be- leedigend uitgelaten over de Duitsche weermacht. Hij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Zooals bekend, kan men voor het eerste feit worden gestraft met ge vangenisstraf van twee jaren en geldboete van honderdduizend gulden of een van bei de en in bijzondere ernstige gevallen met gevangenisstraf van tien jaren en geldboete van onbeperkte hoogte of een van beide. Italiaansch offensief De verschillende vereenigingen van koffie huishouders en restaurateurs hebben haar leden een laatste waarschuwing doen toe komen, waarin nogmaals wordt gewezen op de noodzakelijkheid van een goede verduiste ring, d.w.z. van een totale verduistering op zoodanige wijze, dat na zonsondergang, dus niet na het donker worden, vanaf den openbaren weg geen licjaJ meer zal kunnen worden waargenomen. Duizenden bewoners van de kust van Louisiana zijn moeten vluchten voor geweldige overstroomingen, die door een tornado waren veroorzaakt. Vele plaatsen zijn thans geisoleerd. De schade, die vooral in suikerplan tages en moestuinen is aangericht, is ontzaglijk. De eerste berichten spre ken van dooden en van talrijke ge wonden. Men vreest, dat vooral in ai- gelegen plaatsen talrijke men- schenlevens zijn te betreuren. Ven aangezicht tot aangezicht met het zeldzaam wordend embleem der 'drogisterijen, den .gaper tijdens oe jaarlijksche schoonmaak op als rijksstadhouder van Weenen. De Italiaansche troepen hebben gis teren, volgens aan de Syrische grens ontvangen radioberichten in Britsch Somaliland de havenstad Zeila inge nomen. In deze berichten die uit Aden afkomstig zijn, wordt gezegd, dat de Italianen in drie kolonnes, op een afstand van 100 k.m. van elkaar concentrisch oprukten naar Berbera, dat de hoofdstad en de grootste ha ven des lands is. De Engelsche gemo toriseerde cavalerie, die een tegen aanval deed, werd met zware verlie zen teruggeslagen en zocht, voor zoo ver dat nog mogelijk was, een goed heenkomen. Voor een deel zouden de Italiaansche kolonnes reeds de helft van de afstand tusschen de grens en Berbera hebben afgelegd. De eerste kolonne heeft reeds Zeila bereikt, dat slechts 25 km. van de grens van Fransch Somaliland ligt en 50 km. van Dzjiboeti, Engelsche voorspellingen onjuist De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Voor Italië aan den oorlog deelnam, Jmd de Britsche propaganda herhaaldelijk verze kerd, dat het verlies van Abessinië het eerste gevolg van een Italiaansche tusschenkomst zou zijn. Doch de Engelsche voorspellinggen waren onjuist, ook wat de koloniale kwesties betrof. Italië heeft geen vierkanten meter van zijn rijk verloren. Integendeel, juist En geland heeft aan de koloniale fronten verlie zen geleden. Ttot dusverre heeft het Kassala en Mojale aan den Italianen moeten afstaan Thans maken de Engelschen melding van een sterken Italiaanschen druk tegen Britsch Somaliland. Men wil het publiek blijkbaar op nieuwe betreurenswaardige verliezen voor bereiden. Opstand? Intusschen verneemt men uit welingelich te bron, dat in de streek van Hadramaut, aan de zuidkust van het Arabische schier eiland, talrijke stammen i nopstand zijn ge komen tegen de Engelschen. Dit verhindert het Britsche commando het garnizoen van Aden te gebruiken voor versterking der troe pen in Somaliland, die zich in een moeilijke situatie bevinden." Val van Zeila toegegeven. Volgens het D.N.B. bevestigt het offi- cieele Engelsche legerbericht. dat de Itali aansche troepen Zeila aan den Golf van Aden hebben veroverd. In een communiqué van het officieuze Britsche telegraafagentschap wordt een „verklaring uit bevoegde Londensche krin gen" gepubliceerd, die, aldus Stefani, een nieuw bewijs geeft van de belachelijke huichelarij, die de Engelsche houding te genwoordig kenmerkt tegenover de misluk kingen en nederlagen, die niet verheime lijkt kunnen worden. In dit communiqué wordt gezegd, dat op ITALIAANSCH \SOMALI LAND HARRAR SP MP 5 Augustus een Italiaansche colonne Zeila is binnengerukt. Onmiddellijk daarna wordt in dit communiqué echter een vergeefsche poging gedaan dit succes te verkleinen, door te verklaren, dat deze colonne bijna geen tegenstand heeft ontmoet. Het communiqué vervolgt dan met te verklaren, dat op denzclfden dag belang rijke Italiaansche strijdkrachten, bestaande uit tanks, artillerie, mitrailleurs en vlieg tuigen, Hargeisa hebben veroverd. Ook de ze nederlaag probeert het communiqué te verdoezelen door te zeggen, dat de En gelsche troepen die tot taak hadden den vijandelijken opmarsch te stuiten, den vij and zware verliezen hebben toegebracht en dat zij drie tanks buiten gevecht hebben gesteld. Onze verliezen, aldus het commu niqué, waren onbeteekenend. Tenslotte wordt nog toegegeven, dat in den ochtend van den 6en Augustus de vijand Odweina heeft bezet met detachementen infanterie kanonnen en pantserwagens. Een gemoto riseerd detachement Somaliërs wist den vijandelijken opmarsch te stuiten. In de verklaring van bevoegde Londensche kringen wordt dan nog verder hoopvol ver klaard, dat de Italianen om Berbera te be reiken over een kustweg vari 200 kilometer lengte moeten trekken en dat dan de Brit sche tegenstand in het bergachtige gebied van dit land zal beginnen. Van Duitsche zijde wordt er op ge wezen, dat er strenge controle zal zijn op de handhaving van deze maat regelen. Speciaal betreft dit de zgn. lichtsluizen, alsmede de totale afwe zigheid van terrasverlichting en het het uitschijnen van licht. Men den- ke speciaal aan tuimelramen. Waarschuwingen worden niet meer ge geven. Er volgt bij overtreding onvermidde- lijk totale sluiting der zaken van overtreders voor onbepaalden tijd. VADER REDT ZIJN KIND MET OPOFFERING VAN EIGEN LE- VEN. Gisteren is bij de Aegehoek, te Grouw. op een gedeelte van de Wijde Ee een tragisch ongeluk gebeurd. De 27-jarige heer P. Nijdam uit Franeker, die met zijn vrouw en twee kinderen een dagje uit was, bevond zich hier met een roeischouw, toen op een gegeven oogenblik het driejarig kind de moeder losliet en overboord geraakte. De vader, die niet kon zwemmen, sprong het kind in het zeer die pe water na, waarbij het kind werd gered, doch de vader in de diepte verdween. Reddingspogingen mochten niet baten. Na een half dreggen heeft de politie het lijk van den heer Nijdam opgehaald. Het is naar Grouw overgebracht. Gedurende de oogstperiode. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, deelt mee, dat landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders, die zwa re oogstwerkzaamheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra broodrantsoen van 100 in aanmerking komen. I Genoemde categorieën van landarbeiders kunnen gedurende deze periode echter geen aanspraak maken op extra boter- of vetkaar ten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen der halve uitsluitend voor de extra boter- of vet kaarten voor „zware* arbeid", dat is dus voor een extra boter- of vetrantsoen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September 1940 wordt het extra brood rantsoen van genoemde landarbeiders tot 50 teruggebracht. Jongeman was onvoorzichtig. In het gebouw van de Rijksverzekerings bank aan de Apollolaan te Amsterdam heeft zich gistermiddag een tragisch onge val voorgedaan, dat aan een 19-jarigen jon geman het leven gekost heeft. De jongeman wenschteg ebruik te maken van de goede renlift en had zich in de liftschacht voor overgebogen in afwachting van de lift. Op hetzelfde oogenblik kwam deze omlaag. De man geraakte met het hoofd bekneld tus schen den muur en de lift. Met een sche- delbasisfractuur en een ernstige .hoofd wonde is hij naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later is over leden. BERLIJN, 7 Aug. (D.N.B.). Krachtens twee decreeten van den Führer zal het ge- heele burgerlijk bestuur in ELzas-Lotharin- gen en Luxemburg in het vervolg niet meer in handen van militaire autoriteiten zijn, maar in die van chefs der burgerlijke ad ministratie, die onmiddellijk onder den Füh rer ressorteeren. De uitoefening der mili taire gezagsrechten blijft bij de militaire autoriteiten berusten. De Führer heeft voor Lotharingen den rijksstadhouder en gouwleider Josei Bürckel, voor den Elzas den rijksstadhouder en gouwleider Ro- bert Wagner, voor Luxemburg gouwleider Gustav Simon tot chei van het burgelijk bestuur benoemd. Hij heeft tegelijkertijd gouwleider Bürckel op diens verzoek ontheven van de functie van rijksstadhouder en gouwleider van Weenen met het voorbehoud, dat Bürckel elders als rijksstadhouder kan worden be noemd. Tot rijksstadhouder en gouwleider van Weenen is rijksleider Baldur Rijksstadhouder Joseph Bürckel, die is be noemd tot chef van het burgelij kbestuur van Lotharingen. von Schirach benoemd. Hij is ont heven van zijn functie van rijks jeugdleider der N.S.D.A.P. en jeugd leider van het Duitsche Rijk. Mte handhaving in zijn functie van rijksleider voor de jeugdopleiding der N.S. D.A.P. is von Schirach tevens door den Führer belast met de inspectie der geheele Hitler-jeugd. Tot rijksjeugdleider der N.S.D.A.P. en tot jeugdleider van het Duitsche rijk heeft de Führer den „Obergebietführer" Arthur Ax- mann benoemd. De „Stabsführer" Hart- mann Lauterbacher is benoemd tot plaats vervangend gouwleider: Baldur von Schirach volgt hem Naar de Haagsche corr. van de „Tel." ver neemt zal binnen enkele dagen ook het vraagstuk van de voetgangerslantaarns ter hand worden genomen, in het bijzonder dat van de zaklantaarns van particulieren, wel ke lampen aan bepaalde eischen zullen moe ten voldoen. Hieronder behoort o.a. het voorschrift dat deze zaklantaarns geen licht naar boven mogen laten schijnen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1