Britsche vliegtuigfabriek gebombardeerd Een zwakke mislukkeling Vermist meisje teruggevonden Duitsche successen op verre zeeën Officieele valuta-koersen PIONIER VAN DEN ARBEID Binnenkort zeep op de bon? Kinderschoenen op de bon 800 mud rogge verloren Amersfoort wordt grooter Arbeiderspers in moeilijkheden De Duitsche ring om Engeland Italiaaosche verliesliisten RECHTSZAKEN Jongeman sloeg 16-jarig meisje neer Dc opbouwdienst gaat zingen Lijk van pasgeboren kindje gevonden Duitsch legerbericht Engeland bezuinigt op vogelvoer Amsferdamscbe effectenbeurs iSSoK'*oc d<™ DE FüHRER BIJ DUITSCHLANDS GROOTSTEN WAPENSMID. De Führer heeft gistcrenochtend een be zoek gebracht aa i Dr. Krupp von Bohlen und Halbach in diens villa Huegel in Essen ten einde den leider van de grootste Duit- sche wapensmidse persoonlijk zijn gelukwen schen met zijn zeventigsten verjaardag over te brengen. Daarbij overhandigde d^ Führer aan dr. Krupp von Bohlen und Halbach als blijk van waardeering voor zijn verdiensten jegens volk en rijk het gouden eereteeken der N.S.D.A.P.. Rijksminister dr. Funk bracht den jubila ris de groeten en gelukwenschen over van de rijksregeering en overhandigde hem in opdracht van den Fiihrer als blijk van er kenning van zijn verdiensten voor het Duit- sche bedrijfsleven het Adelaarsschild van het rijk met het opschrift „aan den Duitschen economischen leider". Rijksperschef dr Dietrich bracht dr. Krupp von Bohlen und Halbach de gelukwenschen over van de Duitsche pers. Na zijn bezoek aan dr. Krupp von Bohlen und Halbach bezichtigde de Führer een reeks werkplaatsen der Kruppfabrieken. Overal waar men den Führer herkende, werd hij door de arbeiders der fabrieken en dcxjr de bevolking der stad Essen stormach tig toegejuicht. De Führer verliet daarna de stad Essen weer. PIONIER VAN DEN ARBEID. In opdracht van rijksleider Dr. Lev, die zich in Opper-Silezië bevindt, is aan Dr. Krupp von Bohlen und Holbach, DR KRUPP VON BOHLEN. een oorkonde overhandigd, waarbij Dr. Krupp wordt benoemd tot „pionier van den arbeid". De oorkonde is door rijkskanselier Hitier persoonlijk geteekend. Tevens is Dr. Krupp het bij de oorkonde behoorende gouden eereteeken overhandigd. De oorkonde erkent in het bijzonder de bui tengewone verdiensten van den 70-jarige in oorlog en vrede. Hiermede heeft de Führer als bekroning van het op de prestatie berustende nationaal- socialistische systeem de onderscheiding „pi onier van den arbeid" ingesteld ter waardce ring van de verdiensten van den volksgenoot, die in het tot stand brengen van een model- bedrijf het grootste aandeel heeft. Deze ver klaring heeft Dr. Ley afgelegd in een on derhoud met de pers over het begrip „Pio nier van den arbeid". Eenheidszeep. Naar de Haagsche correspondent van de Znl. verneemt, zijn de 5 extra bonnen, wel ke bij de roode textielkaart voor mannen bo ven 15 jaar behooren, bestemd om t.z.t te die nen voor de distributie van scheerzeep. Met de distributie van harde en zachte huishoudzeep en van toiletzeep, zal binnen afzienbaren tijd een aanvang worden ge maakt. Voor deze distributie is het algemeen bonboekje aangewezen. In overweging bij de desbetreffende in stanties is de invoering van een eenheids- zeep, in ons land te vervaardigen met ca. 20 minder vetgehalte dan de goédkoopcre zecpsoorten, welke thans in den handel zijn. Voor kleintjes van drie tot vier jaar. Met ingang van heden zal het den schoenenwinkeliers toegestaan zijn, alle soorten kinderschoenen tot en met maat 23 af te leveren zonder bon. Zij behoeven daarvoor zelfs geen in zage van de stamkaart te vragen. Wel moet de fabrikant bij het Rijks bureau voor Huiden en Leder een af leveringsvergunning aanvragen, wan neer hij een order krijgt van een winkelier, die zijn voorraad wil aan vullen. De Engelsche maat 23 komt over een met de Nederlandsche maat 6, hetgeen wil zeggen, dat de schoen een lengte heeft van ongeveer 15 c.M. Deze schoenen zullen kinderen van drie tot vier jaar passen. Eén vonk de oorzaak Gistermiddag is tengevolge van brand de opbrengst van 25 ha rogge verloren gegaan. Naar schatting een hoeveelheid van 800 a 900 hectoliter. Deze groote hoeveelheid graan was opgeslagen in een schuur op Groenendaal tusschen Teriet en Woeste- hoeve, even buiten Hoenderloo. Groote heidevelden zijn daar de laatste jaren ontgonnen en waar eerst woeste grond was, golfden de laatste jaren korenvelden als vrucht van deskundige ontginning. Ter plaatse zelf wordt de rogge machinaal ge- dorscht en in een groote schuur opgeslagen De opbrengst van circa 25 ha was daarin thans ondergebracht en een vonk uit een tractor was oorzaak, dat het kostelijke graan verloren ging. De vrijwillige brandweer uit Apeldoorn heeft zich met spoed* naar het terrein van den brand begeven, doch zij kon niet ver hinderen, dat de schuur met inhoud ver loren ging. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Grenzen gewijzigd. Zooals wij dezerd agen meldden, is een verordening in het leven geroepen, waar bij op veel eenvoudiger wijze dan voor heen wijziging in de gemeentegrenzen ge bracht kan worden. Ons wordt thans be richt, dat per 1 September 1940 de ge meente Amersfoort aan de Noordelijke zij de belangrijk wordt uitgebreid. Gedeelten van Soest en Hoogland komen er bij. Uitstel van betaling gevraagd. In „Het Volk" lezen wij de volgende me- dedeeling van de directie: Naar aanleiding van geruchten, dat de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij „De Arbeiderspers" surséance van betaling heeft aangevraagd of zal aanvragen, kan worden medegedeeld, dat de Directie aanleiding heeft gevonden zich per circulaire tot de ge wone handelscrediteuren te wenden, met het verzoek genoegen te nemen met uitstel van betaling tot 1 Februari 1941. Betalingen van leveranties gedaan na 23 Juli geschieden normaal. Zij had verscheidene malen voor schot op haar salaris opgenomen hetgeen zij haar ouders niet durf de te vertellen. AMSTERDAM. Gistermorgen heeft de politie te Rijswijk het sedert 1 Augustus vermiste meisje Frederika Nieuwenhuizen aangehouden en aan de ouders overgegeven. Het meisje had financieele moeilijkheden, doordat zij in den loop van enkele maanden verschillende malen voorschot op haar sala ris, dat zij als jongste bediende had, op had genomen. Op 31 Juli was zij er op attent ge maakt, dat zij dit geld moest aflos sen en inderdaad had zij het geheele bedrag van haar salaris laten af trekken. Zij durfde dit echter haar ouders niet te zeggen. Op den avond van den eersten Augustus kocht zij een klein hondje, dat zij hoopte aan een tante van haar in Haarlem te kunnen geven en op deze wijze Opleidingsinstituut in Den Haag. De samensteling van een zang bundel voor den opbouwdienst be vindt zich in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling Lz.t. aan al het per soneel van dezen dienst een exem plaar van den bundel te vestrok ken. Het ligt voorts in het voorne men 12 Augustus a.s. over te gaan tot inrichting van een muziekoplei dingsinstituut te 's Gravenhage, waar de aanstaande districts-muziek- lieders en corpszangleiders zullen worden opgeleid. het ontbrekende geld te kunnen krijgen. Zij ging op de fiets naar Haarlem, zonder hiervan haar fa milie in kennis te stellen. Het meis je schijnt onderweg van plannen veranderd te zijn, althans zij is nooit in Haarlem aangekomen. Op den tweeden Augustus bevond zij zich in Vlaardingen, war zij in een hotel een kamer huurde. Zij heeft van de kamer ech ter geen gebruik gemaakt, maar stuurde nog denzelfden dag uit Rijswijk een briefje aan den hotelier, waarin zij hem verzocht, haar een nota te zenden, opdat zij hem per giro de schade kon vergoeden. Een juist adres gaf zij echter niet op, zoodat de man argwaan kreeg en naar de politie ging. De nasporingen kregen hierdoor vaster vormen en thans is het dan ook gelukt, het meisje in Rijswijk, waar zij vermoedelijk al dien tijd geweest is. aan te houden. Op aanraden van de kinderpolitie in Am sterdam ging haar vader gistermorgen naar Den Haag en daar heeft hij zijn dochter van de politie overgenomen. Uiteraard is de familie, die in groote be zorgdheid verkeerde, door deze ondoordach te daad van het meisje, thans zeer blij, dat zij weer thuis is. In de kerkhofgracht aan den weg naar Warnsveld te Zutphen, hebben eenige dagen geleden kinderen, die daar speelden, een doos gevonden met het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pasgeboren kind. Na een uitgebreid onderzoek heeft de re cherche mejuffrouw H. te Zutphen aange houden. Zij zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Een Duitsch oorlogsschip heeft scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij met inhoud van 30.000 hrt. in overzeesche wa teren tot zinken gebracht. Onze gevechtsvliegtuigen hebben vlieg velden aangevallen bij Tynemouth en St. Athan, benevens vliegtuigfabrieken van Vickes en Armstrong in Chester en instal laties der bewapeningsindustrie in Swan- sea, waar bommen op geworpen werden. Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 0 op 7 Augustus boven Nederland en West Duitschland in gering aantal versche nen, wierpen op verscheidene plaatsen bom men zonder noemenswaardige schade aan te richten. Zwervende schepen die geen haven kunnen aandoen. De Duitsche marine kon in overzeesche stroken haar actie met succes voortzetten, zegt ons het D.N.B. Er zij aan herinnerd, dat reeds eenigen tijd geleden is gemeld, dat verscheidene schepen met kostbare lading als prijs Duit sche havens waren binnengebracht. Eenige dagen later kon het Duitsche legerbericht mededeelen, dat de op den vrijen Oceaan opereerende eenheden der Duitsche vloot talrijke schepen van den vijand tot zinken hadden gebracht. Vandaag wordt wederom de vernietiging van 30.000 ton vijandelijKe koopvaardijscheepsruirate gemeld. Deze successen zijn te opmerkelijker, daar de in overzeesche streken opereerende Duitsche oorlogsschepen geenerlei steun van bases en ljavens hebben. Zij kunnen om den vijand geen aanwijzingen over hun ver blijf te verschaffen zelfs geen neutrale havens aandoen voor het aanvullen van hun voorraden levensmiddelen en brand- stof. Voorts moet men er rekening mede hou den, dat alle Britsche koopvaarders gewa pend zijn, dus met de mogelijkheid van sterken tegenstand. De bedrijvigheid van de luchtmacht was op 7 Augustus betrekkelijk gering. Niette min kon zij ook gi«teren weer zeer opmer kelijke successen behalen, aan de oost- zoo wel als aan de westkust der Britsche eilanden. Het vliegveld van Tynemouth ligt aan de monding van de Tyne, niet ver van de be langrijke noordzeehaven New Castle, de vliegtuigfabrieken van Vickers Armstrong liggen in Chester teil zuiden van Liverpool, aan de Dee, die in de lersche zee uitmondt. Swansea. waar installaties der Britsche wa penindustrie met succes gebombardeerd, ligt aan den noordelijken oever van het ka naal van Bristol in Wales. 4 De Londensche correspondent van de New York Times schrijft naar aanleiding van de publicatie der Britsche admiraliteit over de Engelsche scheepsvcrliezen, dat de stijging van deze verliezen klaarblijkelijk het resul taat is van de Duitsche bezetting van de Franschc steunpunten voor de luchtstrijd krachten en de marine. In Londen wordt toegegeven, dat de Duit sche blokkade ernstig moet worden opgevat. OFFICIEELE OPGAVE. Het Italiaan&che hoofdkwartier publi ceert de verliezen der marine in Juli. De lijst bevat de namen van 130 gewonden, 99 dooden en 69 vermisten. Tevens worden de verliepen van de luchtmacht in Juli gepu bliceerd: 109 gewonden, 89 dooden en 62 vermisten. In Oost-Afrika hebben leger en fascistische militie gedurende de maand Juli 31 dooden verloren. Het Zweedsche blad „Nye Dagligt Alle- handa" meldt uit Londen, dat reeds op Maandag in Engeland de nieuwe „wet te gen de verspillingen" van kracht zal wor den. Als gevolg van deze wet mogen de vol gende week de duiven op Trafalgar Square en op de trappen van de St. Paul en de eenden in St James Park niet meer wor den gevoederd. Voorts is het strafbaar honden met vleesch te voederen. Wegens poging tot doodslag vijl jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. Ter zake van poging tot doodslag stond stond gisteren voor de Bredasche Recht bank terecht, een achttienjarige bewoner van Rucphen. Hij zou op den Tweeden Paasch- dag van dit jaar een 16-jarig meisje onder de gemeente Etteji, met een bijl zoo op het hoofd hebben geslagen, dat zij in levensgevaarlij ken toestand moest worden opgenomen in het ziekenhuis te Roosendaal, waar zij drie we ken bewusteloos heeft gelegen en twee maan den moest worden verpleegd. Het slacht offer is nog steeds niet geheel hersteld. Na verhoor v. deskundigen getuigen en verdachte, door den president der rechtbank, mr. Coenegracht, eischte de Officier van Justitie, mr. Kneep- kens, tegen verdachte vijf jaar gevan genisstraf met daarna ter beschik king stelling van de regeering. Verdachte werd verdedigd door mr. Mol- kenboer uit Roosendaal, die in zijn pleidooi primair krankzinnigverklaring en opneming in een krankzinnigengesticht en subsidiair clementie vroeg. Uitspraak over 14 dagen. NIET HANDIG GENOEG OM ZIJN FAMILIE UIT DEN WEG TE RUI MEN. Verdacht van poging tot drievou dige moord en toch vrijspraak ge- eischt. Een hoogst onevenwichtige jonge man, nauwelijks meerderjarig, stond voor een zeer ernstig feit terecht voor de vacantiekamer der Amster- damsehe rechtbank: poging tot een drievoudige moord n.1., op zijn moe der. zijn broer en zijn zuster. Oogenschijnlijk zag de zaak er ernstiger uit dan zij was. De opzet stond naar het oordeel van den offi cier niet vast en het middel een vergift was volgens den deskundi ge Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch ondeugdelijk geweest, zoodat het O.M. vrijspraak requircerde en het jongnienseh onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Een prachtnuramer! De jongeman, die het grootste deel van den tijd werkloos is, treedt zoo nu en dan als liedjeszanger in derderangs cafetjes op en een van ziin „nummers" hestond uit een ..spookhistorie". Hij wreef zich dan in met een vette substantie, zoodat ziin gezicht in het donker een zwak licht uitstraalde. Een likje van dit goed. waarin phosfor was gemengd, deed hii op ze- kerendag in de theepot van het ge zin. Zelf liep hij naar de politie om te vertellen, dat hij zijn familie had vergiftigd. Direct spoedden recher cheurs zich naar de woning waar zij het gezin in blakenden welstand aantroffen. De thee had hoogst ei genaardig geroken en na een enkel slokje had niemand meer iets uit de trekpot genoten. Geen goed middel. Het bleek uit het onderzoek van dr. Led- den Hulsebosch, dat in de heele pot slechts 33.4 miligram phosphorbrij zat en dat deze vette substantie hovendie.n vrijwel niet in het kopje kon worden meegesrhonken. Van een doodendp dosis was geen sprake en zelfs wanneer men niet door de reuk gewaar schuwd was. zou consumptie geen schade lijke gevolgen hebben gehad. Een volkomen ondeugdelijk middel dus om iemand te ver giftigen. Aanvankelijk had de jongen tegen de po litie gezegd. Mat hii wel de bedoeling had ge had om zijn familie te vergiftigen, hij werd thuis getreiterd en het eten vond hij niet M- Per genoeg. F.en en ander was voor hem r< den om zijn geheele familie uit den weg te ruimen. Gisteren, ter terechtzitting, legde hij een andere verklaring af: „ik wilde niemand kwaad doen. maar op die manier hoopte ik uit huis te komen, zoodat ik zelfstandig steun z.ou krijgen". Dr. F. Brewel bracht een pychiatrisch rap port uit. Verd. is licht verminderd toerekenings vatbaar. De moeder van den jongeman schet ste hem als een lastig mensch, hij werkte weinie en als hij iets verdien de gaf hij niets af. Zij had de thee even geproefd eri nadeelige gevolgen had zij niet on dervonden. De officier van Justitie was Het niet met den eskundige eens, dat hier van een absoluut ondeugdelijk middel moet worden gespro- kon Wel is er twijfel of verdachte inderdaad de opzet heeft gehad om te dooden. Hij VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/161.S8 9/16 75.28—75.43 30-11—30.17 3-81— 3.89 44.8144.90 42.72—42.81 l.S6y2—1.ooy. 30.08—30.20 44.76—44.94 42.67—42.86 Verdeelde markt. Aandeelen prijshoudend. OBLIGATIES: STAATSLEEN IN GEN. 100 APO 100 100 500 500 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 100 (3%) 1938 3 500 (31/2) 1938 3 OOST-INDIë. V.K. 90% 961/2 87% 96% 88% 96% 73 73 78% 79% 100 1935 3K 500 1935 3'A 89% 100 1937 3 74 500 1937 3 75% 100 1937 A 3 73 500 1937 A 3 73% L.K. m/2 87% 97% S9% 9fii/2 88% S8% 74- •73% 79 797/s 75% 75% 73% 73 15/16 SURINAME. Prod. Werk. 3 lm. gr. fonds 3 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Kon. Petroleum 180gl Alg. Kunstzijde Unie 63%gb-66gl. Philips Gloeilampen Gein. bezit 120%gb, Amsterdam Rubber 169% Ned. Scheepvaart Unie 104% Lever Bros en Unilever 68%gb, Handëlsver. Amsterdam 322 v. Gelder's Papier fab. gew ad. 111% Senembah Tabak Mij. Anaconda Copper C.V.A. 183/16gl. Bethlehem Steel C.V. gew. a.d. 59% Republic Steel C.V. gew. aand. 14 ll/16gb. 14%gL Curtiss Wnght C.V.A. 6% Shell Union C.V. gew. and. 8%, van de Ned. Mij. toi Expl. van Petroleumbronnen in Ned.-Indië In 1939 een winst van i 25.8 (v j. f 88.02) mill. behaald. De Nederlandsche Mij. tot Exploi tatie van Petrol eumbonnen in Ne- derlandsch-Indië behaalde over het boekjaar geëindigd 31 December 1939, naar uit New York aan het Hsbl. wordt gemeld, een netto-winst van f 25.800.000 na atrek van kos ten, belastingen, interest en andere debetposten. Over 1938 had de net to winst f 88.021.473 bedragen. Na aftrek van f 60.000 preferent dividend en f 25.181.200 dividend 5 op de gewone aandeelen resteert een onverdeeld winstsal do van f 558 sop welk bedrag te zomen met het onverdeelde winstsaldo A° P° ad. f 1.214.922 naar nieuwe rekening is over- gebracht. Tn totaal werd dus f 1.773.722 naar nieuwe rekening overgebracht. De eerste vergadering van aandeelhou ders der maatschappij na de verplaatsing van den zetel naar Curaqao heeft op 30 Juli plaats gevonden. Als punten van behandeling kwamen op de agenda o.a. voor een voorstel tot de claratie van een dividend van 4 pet. op de preferente aandeelen en vaststelling van bet dividend over 1939 op het percentage van het interim-dividend, dat werd uit gekeerd, dus op 5 zick naar aanleiding van dit bericht nog met het hoofdkantoor te s Gravenhage in verbinding gesteld. Men zeide daar, dat, aangezien het hoofd kantoor zich in bezet gebied bevindt, en geen enkele verbinding met de overzee sche gebieden heeft, het niet mo-elijk was nader commentaar op deze publica tie, clan wel een bevestiging in eenigerlei Keven" °P 10 Mei j.1. waren de ms en van de dochtermaatsrhappiien wmi? nosr ™aar ten deele hij het ni f ,,ai)toor hekend, omdat nas einde Ju' ...nr^n beslissing over het dividend zou genomen. Na 10 Mei is geen enkel ,1J amtrent den gang van zaken hii ne dochtermaatschappijen. noch over naar kasposities. ontvangen. werken Tppf»6 mialukkaling, die geen lust in erken heeft en die zich op deze wijze aan n? !7 J1'1'1 wi,de °nttrekken. e vrijspraak. conrJci ff,er was van oordeel, dat in het deliiV We' deKPlijk van een ondeug- dat vorri jmoes* W0r^pn gesproken, 100 voorn®" „Al verzoek tot invrijheidstelling wees de rechtbank toe. onnis 20 Augustus,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2