WAAR zijn onze voetbalclubs 1 tijdelijk adres Openbaar onderwijs en Zending, Donderdag 8 Augustus 1940 Tweede Blad MadbnieuwJ Van Mei af hebben we niets meer van hen gehoord - Is de kans nu schoon voor een groot planFUSIE De voetbal MOET in September weer rollen Zaanschc V ijf-Molenstocht Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politic-rapport ïlieuuxó uit IMc Visschcrs Vereeniging bijeen Raadpleeg ïïhtüneli-eAicMen feilen De Flevo-race "jMüthdh tiieumi Tijdschriften Geopende jeugdherbergen Aan de evacuatie van onze stad hebben ook onze sportmenschen, besturen der sportclubs, en sportliefhebbers zich niet kunnen onttrek ken. Wie regelmatig onze sportrubriek leest zal het opgevallen zijn, dat er, sinds de ramp van den oorlog over ons land kwam, geen nieuws meer van de Heldersche clubs in voor gekomen is. Het is hierop, dat wy op deze plaats even willen wijzen, want waar een ieder zjjn best doet om het leven zoo gewoon mogelijk te maken, daar is vooral een taak van de sportclubs om hierin het goede voorbeeld te geven. Maar juist nu menigeen wat afleiding zou willen heb ben in de beoefening van zyn lievelings- sport of in het volgen van een spannend partytje voetbal, falen de Heldersche clubs en zwygen als het graf. Daar is een oorzaak voor, laat ons dit op den voorgrond stellen. Want na het tweede bombardement is de bevolking uit elkaar ge spat en dus ook de bestuurs- en werkende leden van de sportclubs. Zij zitten overal in den Noordkop van Noord-Holland en sommi gen zelfs nog verder. Het is de gewoonste zaak van de wereld, dat van een vereeniging de voorzitter in Lutjebroek, de secretaris in Alk maar en de penningmeester in Anna Paulow- na zitten! Om van de plaatsen en dorpjes waar de leden zich allemaal ophouden nog maar te zwijgen! Bij een dergelijke sterke decentrali satie iets te organiseeren, valt dan ook niet mee. Toch wil dat in onze oogen niet zeggen, dat men nu maar heelemaal niets moet doen of wachten op betere tijden, waarvan niet te zeggen valt, wanneer ze weer zullen komen. Vooral niet omdat, zooals wij hierboven al even aanstipten, de sportclubs in deze kom mervolle tijden, een speciale taak hebben. Maar óók omdat een groote gebeurte nis in de Nederlandsche sportbeweging, de vorming van één enkelen „Sportbond", waarin alle sporten, door wie ze ook be oefend worden, vereenigd zyn, niet zon der meer aan de Heldersche sportbewe ging mag voorbygaan. Om ons b.v. tot de voetballers te bepalen: de nieuw gevormde Nederlandsche Voetbal Bond heeft zoo juist den heer Lotsy opgedragen de samen stelling van de competities voor het komende winterseizoen te formeeren. Aan die competities moeten door de Helder sche voetballers deelgenomen worden! Of wilt U 't den heelen winter zonder voetbal stellen? Deze vraag wordt gesteld aan Allen, die we zoo in den loop der jaren onze velden hebben zien bevolken, zoowel bin nen als buiten de lijnen. En dat zijn er enkele duizenden! Zou men hen stuk voor stuk vra gen of ze dat zouden willen, dan zou er vast en zeker een energiek „Neen" op volgen. Wel nu, aan de verlangens van die duizenden moet tegemoetgekomen worden, niet zoozeer omdat we 't missen van een partijtje voetbal als een ernstig tekort in iemands leven beschouwen, maar omdat voetbal, korfbal, athletiek, vis schen enz. in georganiseerd verband niet na zal laten het plaatselijke leven weer te nor- tnaliseeren. In September a.s. begint de voetbal weer te rollen, de nieuwe N.V.B. pakt de zaken energiek aan. Dit moet de besturen van de Heldersche clubs ten voorbeeld zyn. Niet niets doen! Want dan zal Uw vereeniging, welke het toch al zwaar te verduren gehad heeft en nog zal hebben (vele leden zullen niet in Den Helder terugkeeren) op den duur het hoofd niet boven water kunnen houden. Om alle moeilijkheden beter het hoofd te kunnen bieden, lijkt het ons gewenscht, dat de clubs met elkaar in contact treden. Misschien gebeurt dit al, maar ons is daar nog niets van I bekend. Wel weten we, dat enkele bestuurs leden niet terug zullen keeren, waaronder het verband in de clubs zelf te lgden heeft. Enfin, de moeilijkheden zyn vele en deze ieder voor zich op te lossen is oneconomisch en volmaakt onnoodig. Lost de moeiiykheden samen op! Laten de Heldersche bestuurderen met elkaar in contact treden, als dit nog niet geschied is, om den nieuwen toestand onder de oogen te zien, mede in verband met den pas ge- vormden nationalen bond. Misschien Is het wat bout gezegd, maar d e oplossing ligt misschien in een fusie van de Helder sche clubs. Immers elke club mist veel leden en zou wellicht met het restant niet krachtig genoeg zyn om den komenden winter actief op te treden. Laat de clubs zich dan samenvoegen. Wellicht dat men dit niet als biyvende maatregel verkiest, maar dan komt ze toch zeker in aanmer king voor den tyd, dat de oorlog nog duurt! Er zyn belangryker dingen aan ons voorbygegaan, dan dat men nu nog reke ning zou moeten houden met z.g. heilige huisjes in de sportery. Aan een fusie, gesteld dat men op de idee in zou gaan, is veel werk verbonden, maar de avonden zijn mooi en lang en dat werk kan dus gedaan worden. Er zullen zelfs reisjes per fiets gemaakt moeten worden, allee, fietsen is gezond en staat den sportman goed. De kwestie zal opgenomen moeten worden met den N.V.B., er zal voor een goede klasseering in de a.s. competitie „gevochten" moeten wor den. Dat is net iets voor Heldersche bestuur ders, die wel meer kastanjes uit het Bonds- vuur gehaald hebben! We zien 't al voor ons: de eerste wedstrijd van H.R.C.-Helder-Water- vogels-Atlas tegen een tegenstander uit Am sterdam... Tot de kwesties, welke ook zullen op gelost behooren te worden behoort deze: Waat moeten de thuiswedstrijden gespeeld worden? Wij antwoorden natuurlek on middellijk: in Den Helder! Wij vernamen bij geruchte, dat een onzer clubs in over weging genomen heeft om haar wedstrij den elders te gaan spelen! Dat ontraden wy ten sterkste. Immers steeds sterker wordt de „trek" van buiten naar Den Hel der. Nog een maand, vijf, zes weken zon der bommen en de groote massa woont weer hier. Ook de herfst- en winterkoude zal velen naar eigen haard terugdrijven. De stad moge dan niet geheel haar oude drukte herkregen hebben, maar er zullen er hier veel meer wonen dan buiten! Het is dus verkeerd voor een Heldersche sport club met Heldersche leden om zich elders te domicilieeren. De velden aan de Sportlaan liggen er voor om ze te gebruiken. Schrikt men, in verband met de te verwachten mindere recettes terug voor de huur, laat men dit voorleggen aan het gemeentebestuur, dat hiervoor een open oor zal hebben en wellicht iets van den prijs zal laten vallen. Ook de reisgelegenheid is waar schijnlijk een punt van bespreking, maar ook hierover valt te praten met de Spoorwegen. De verbindingen zijn er in ieder geval, waar heen de N.V.B. onze jongens ook heen zal sturen! Heldersche sporters, aan den slag! We wil len spoedig weer van jelui hooren. Treedt in contact met elkaar en zorgt, dat het sport leven weer opbloeie in zyn oude glorie. Laat in deze geen opoffering te groot zijn, de be langen van zoo velen zyn daarmede gemoeid. We zijn benieuwd, welke berichten ons eer lang zullen bereiken. Wellicht zijn er, die ons in deze ook eens hun meening willen zeggen. We zullen die gaarne vernemen. Maar voorop staat dit eene groote doel: spoedig weer sport in en en voor sportlie- vend Den Helder. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit mderstaande adressen meteen uit of noteer het. D. v. d. WAAL, Agent Alg. Noordhollandsche, Weststraat 32, thans tijdelijk: Nieuwe Noord 46, Hoorn. D. DE JONG, Kanaalweg 62, p/a Van Amstel, Korte Lyceumstraat 8, Alkmaar. De Zaansche V.V.V. bericht ons, dat de Vijf-Molenstocht, welke oorspronkeiyk op Zon dag 19 Mei j.L gehouden zou worden, alsnog doorgang zal vinden op Zondag 25 Augustus e.k. Deze tocht, welke ongeveer 30 km lang is, kan afgelegd worden door wandelaars (groep A) en wielrijders (groep B). Door de benzinedistributie zullen er geen motorrijtui gen kunnen deelnemen. Genoemde V.V.V. heeft natuurlijk een fraai traject uitgekozen, zoodat het een genot moet zijn daar langs te fietsen of te wandelen, om hier en daar eens aan te leggen en b.v. een der vijf molens, waarlangs de tocht voert, van binnen te be zichtigen. Aan hen, die den tocht volbrengen, wordt een aardige herinneringsmedaille met molenmotief uitgereikt. Zij, die willen mee doen, kunnen zich wenden tot het secretariaat van bovengenoemde V.V.V., Zeemanstraat 32, Zaandam. van 7 Augustus 1940. ONDERTROUWD: K. H. van den Heuvel en P. J. Bliek. Voor het examen Fransch l.o. slaagde onze stadgenooie, mej. T. J. Schujjer, Begint 2 September. Naar wy vernemen, ligt het in de bedoeling van het Gemeentebestuur het openbaar onderwas, Maandag 2 September te doen aanvangen. Wy vertrouwen, dat het leven zich tegen dien tijd in onze stad weer nor maal herstellen kan en dat ook de ouders zullen meewerken om de scho len weer te bevolken, opdat er straks geen slachtoffers by het onderwys zul len vallen. WIE MIST ZIJN FIETS? Aan het hoofdbureau van Politie wer den hedennacht twee heerenrijwielen gede poneerd, welke onbeheerd werden aangetrof fen, resp. in de Spoorstraat en de Zuidstraat. Niet buiten de lyn. De Visschersvereeniging kwam dezer da gen in openbare vergadering bijeen. In het algemeen werden de visschers er nogmaals op attent gemaakt, <*at het ten strengste verbo den is om buiten de lijn te visschen. Er was nu weer eenige vrijheid gegeven voor het vis schen, toch, zoo het visschen buiten de lyn niet overging, zou dit tengevolge hebben, dat de vergunning weer werd ingetrokken. Ook werd er met allen nadruk op gewezen, dat vooral des nachts de lichten gedoofd moeten zijn. Tenslotte werd het olie-vraagstuk nog eens besproken. OUDE BEKENDE HEENGEGAAN. Op 74-jarigen leeftijd is overleden, de heer Albert Hackman. Albert Hackman was op Urlc een zeer be kende persoonlijkheid. Hij was jarenlang ver tegenwoordiger van de Kromhout-motoren. Tot voor zeer korten tijd was hij directeur van de Algemeene Begraafplaats te Urk, welke functie steeds van vader op zoon over ging. Onder zeer groote belangstelling is het stof felijk overschot Dinsdagmiddag uitgedragen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacobje, d. v. J. Brands en G. Ruiten; Japnij Pieternella, d. v. J. de Vries en fi. de Vries; Leendert, z. v. L. Trommel en M. T. Kalkman (Amsterdam). OVERLEDEN: Aaltje, 18 jaar, d. v. Geert Koffeman en Lubbejje Korf; Jacob Post, 22 j., z. v. W. Post en D. Hennink; Dirkje Post, 65 j., echtgenoote v. A. Asma Kramer. GEHUWD: L. Hakvoort en S. Brouwer. MET 100 TOEGENOMEN. De aanvoer aan den Gemeentelijken Visch- afslag is in de maand Juli, vergeleken bij ver leden jaar in dezelfde Triaand, met honderd procent toegenomen. Werd het vorige jaar 87119 pond kuilpaling aangevoerd, nu was dit door 1295 vaartuigen niet minder dan 164.206 pond, waarvan de prijs 14 23 ct. per pond was. Verleden jaar werd ten hoog ste 2000 pond lijn- of beugaal aangevoerd, rtu was dit 20.231 pond, welke werd verkocht voor 1831 ct. per pond. Urk, 6 Augustus. Door 70 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aan gevoerd: 9632 pond kuilpaling, van 30640 pond per vaartuig, prijs 20%23% ct.; 1261 pond lijn- of beugaal, 2329 ct. en 150 pond snoekbaars, 2425 ct. alles per pond. onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen Bij besluit van 5 Augustus 1940. van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe ge machtigd door den bevelhebber van de Duit- sche weermacht in Nederland is aan den of ficier van administratie der le klasse T. R. Deelder eervol ontslag uit den zeedienst ver leend met ingang van 1 September 1940. By besluit van 6 Augustus 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe ge machtigd door den bevelhebber van de Duit- sche weermacht in Nederland is ingetrokken het by besluit van 12 Juli 1940. aan den lui tenant ter zee der 2e klasse H. J. H. Hag- dorn, den officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse A. L. Thierens en den officier van gezondheid der le klasse W. A. Borgeld verleende eervol ontslag uit den zee dienst, en is met ingang van 1 September 1940 aan den luitenant ter zee der 2e klasse P. Cool wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De voornaamste uitslagen van de dezer dagen op het IJselmeer gehouden Flevo-race zyn: Draken jachten: 1. Cavalier, st. jhr. E. G. Benthem v. d. Berg; 2. Van Brakel, st. H. M. J. Boelen; 3. Jan van Galen, st. J. A. Vorstel man, allen Ned. Z. en R. V.; 4. Irene, st J. Bussemaker (Marine J. C.). Kruiserklasse I (groote): 1. Kortenaer, st. J. P. v. Eesteren (Schiedam); 2. Zilveren Kruis. st. J. P. Korthals Altes (Marine J. C.); 3. Brabantia, st. G. J. A. van Lanschot (Ned. Z. en R. V.). VERTROKKEN PERSONEN. Cornelis de Jong van H. 131 naar Rotterdam, Blokland Osw. 69 b. Baarn Borreman v. H 131 n. Alphen a. d. Rijn, Hugo de Grootstr. 14. W. Jouwersma. echtgen. en 2 kinderen van Koo gerstraat 19, Den Burg naar Beemster (Post Purmerend) Volkertweg 1. Gijsbertha Dob v. Schildereind 95, Den Burg naar Haarlem, Mr. Gerlingstraat 8 zwt. Adverteer in een blad dat huis-aan-huis gelezen wordt. Dan weet ge tenminste dat lw geld niet weggesmeten is j Het Augustus-nummer van Beyer's „Mode ftir Alle" is inderdaad „een redder in nood", want het redt U uit de moeilijkheid, wat met Uw stof te doen om het beste resultaat te krijgen. Wanneer U in dit nummer de fijne combi natie van verschillende stoffen, de origineele verandering van een oude japon in een nieuwe de totale vermaking van een plusfours tot een kinderjasje ziet, doet dit U wellicht een idee aan de hand, om ook Uw oude kleeding tot 'n smaakvolle, chique garderobe om te tooveren. Behalve elegante middagtoiletjes, waarbij ook nu nog veel ruimte verwerkt wordt, vin den we vroolijke, sportieve jurkjes van weinig stof gemaakt, maar toch een vlot geheel vor mend. Erg aardig is de hooggesloten mantel met de groote opgezette zakken, die deze practisch en sportief maken. Ditmaal werd veel aandacht besteed aan de kleeding voor dames met groote bovenwijdten. Buitengewoon geslaagd is hierbij de kraag- looze mantel, waarvan de hals eenigszins is opgeknipt en de rug de zoo geschikte getail leerde lijn vertoont. Het handwerkhoekje zorgt voor gebreide kinderkleeding en het knutselhoekje vertelt u wat U met gekleurd band allemaal bereiken kunt. Proefnummers worden gratis verstrekt door N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 173, A' dam-C. tegen vergoeding van 10 ets. porto kosten. De volgende jeugdherbergen zijn voor het trekkersverkeer opengesteld. Wy zyn er van overtuigd, dat vele jonge lezers, nu de vacan- ties aan den gang zijn, daarvoor groote interesse hebben: Amersfoort, Amsterdam (alleen na vooraan melding), Apeldoorn, Appelsga, Arcen, Arn hem (met vooraanmelding), Assen, Beegden, Beek bij Didam (uitsluitend voor jongens met vooraanmelding), Bergen op Zoom, Castricum, Delden (met vooraanmelding), Deventer, Doorn, Eindhoven, Emmen, Emst-Epe, Eys- den, Geertruidenberg, (met vooraanmelding), Ginneken, Gorinchem, Gouda, Groningen, Har- lingen, Heemse-Hardenberg, Heemskerk (met vooraanmelding), Helenaveen, Hilvarenbeek, Hoogeveen, De Kaag, Kampen, Kortenhoef, Lunteren, Noordwijkerhout, Nijmegen, Nijver- dal, Oldebroek, Rhenen (met vooraanmelding) Scheveningen, Sehoorl, Sneek, Soest, Ter Apel, Texel, Utrecht, Vaals, Velsen, Vught, Yerseke, Zandvoort, Zwolle. Ook daar waar niet speciaal vermeld is, is voorafgaande aanmelding op niet al te lange termijn, dringend gewenscht. VACATURES IS DE NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK Het aantal vacatures in de Nederlandsche Hervormde kerk bedroeg op 1 Juli j.l. totaal 223 tegen 233 op 1 Januari j.l. en 232 op 1 JuH van het vorig jaar. Over de verschillende provincies verdeeld zijn dFze vacatures als volgt: Groningen 31, Friesland 33, Drenthe 8, Overijssel 7, Gelder land 31, Utrecht 13, Noord-Holland 42, Zuid- Holland 32, Zeeland 10, Noord-Brabant 8 en Limburg 3. ROTTERDAMSCHE KINDEREN. Ds. H. Bout. Nedcrlandsch Hervormd predikant te Rotterdam. Mathenesserlaan 244. verzoekt allen, die gedurende twee of drie weken een Rotter damse h kind in den leeftijd van zeven tot vijftien jaar als logé in huis willen nemen, hiervan direct aan zijn adres kennis te geven. De Rotterdamsche kinderen hebben het broodnoodig. dat zij eenigen tijd uit hun eigen omgeving gaan. Bij opgaven gelieve men mede te deelen of men één of twee kinderen wenscht en van welken leeftijd. COJHTÉ VOOR GEREFORMEERD OEKRAÏNE. Het Ncderlandsch comité, dat de Gereformeerde fHervormdebeweging onder de Oekraïners in het vroegere Polen ondersteunt (kortweg „Comité voor Gereformeerd Oekraïne genoemd) verzoekt ons opname van het volgende: Nog steeds heeft ons comité de verzorging van twee Óekraïnschc studenten in de theologie, die in Kampen en in Amsterdam studceren. Mochten zij naderhand in Rusland geen emplooi kunnen vinden, dan is er steeds werk voor hen onder hun volks- genooten in Amerika, waar zich tientallen Oekraïnsche-presbyteriaansche gemeenten bevin den. Voor de opleiding dezer beide studenten be hoeft ons comité voorzitter prof. dr. P. W. Gros heide te Amsterdam, penningmeester B. Meilink te Zwolle, giro 227926nog steeds de ondersteuning van Gereformeerd (Hervormd) Nederland. Boven dien komen aanvragen tot ons om naar Duitsch- land gevluchte Oekraïnsche predikanten te helpen en om mede te werken bij de vertaling en ver spreiding van Óekraïnschc bijbelgedeelten. GEDENKSTEEN VOOR WIJLEN DR. J. H. GUNNING J.HZN. Er heeft zich een commissie gevormd, be staande uit: prof. dr. M. J. A. de Vrijer te Utrecht, dr. J. Riemens te Leiden, A. Brom Jr. te Utrecht, J. J. Groen te Leiden en ir en mevr. Voorham-Helle te Amsterdam, die gel den bijeen brengen wil om op het graf van wijlen dr. J. H. Gunning J.Hzn. emeritus predi kant der Nederlandsche Hervormde Kerk, op richter en gedurende bijna 49 jaar redacteur van het weekblc.d ,Fniël", een gedenksteen te plaatsen. Penningmeester van deze commissie is ir. H. Voorham, Brouwersgracht 47 te Amsterdam (giro 201471). DOOPSGEZINDE PREDIKANTEN. De jaarlijksche najaarsvergadering van de Algemeene Nederlandsche Doopsgezinde Pre dikanten vereeniging zal op Maandag 2 Sep tember te Enkhuizen worden gehouden. Da. J. G. Frerichs te Haarlem zal spreken over ,Jiet compromis"ds. J. E. van Brakel te Koog Zaandijk over „het huwelijksvraagstuk". Eén van de 65 Nederlandsche Jeugdherbergen Daantje wat doe je daar? door Leonard Roggeveen, uitgave G. B. v. Goor Zonen's U.M. N.V. Den Haag. Dit is het zevende boekje van de Daantje-serie en het zal, evenals zijn voorgangers, vele gretige lezertjes vinden. Roggeveen pakt zijn jeug dige lezers door de simpele wijze waarop hij de meest eenvoudige dingen van het leven vertelt. Zijn geestige illustraties doen de rest. Het is een genot een „Daantje" te lezen. Wij hopen, dat deze boekjes in vele handen zullen komen. De typografische verzorging is uit stekend. De prijs is laag gehouden. Bekende versjes, door M. Roza— v. d. Blankevoort met teekeningen van Rie Cramer, uitgevers Mij. G. B. v. Goor &Zn. Het is een aardig idee veel van die oude bekende liedjes in druk te geven en dan voor al de wijze waarop deze uitgave verzorgd is, verdient alle lof. Rie Cramer teekende er tal van fijne plaatjes bij. Zoo zullen onze kinderen weer kunnen genieten van de versjes waar van hun ouders en grootouders eens genoten. TIEN JAAR WIERINGERMEER. Wy ontvingen van de directie van de Wie- ringermeer, te Alkmaar, een nieuwe brochure, getiteld „Tien jaar Wieringermeer". In dit goed verzorgde drukwerkje wordt verteld van het groote werk, dat Nederland gedaan heeft met de inpoldering van deze 20.000 h.a. groo- ten polder, terwijl het geheele project van de vier polders 220.000 vruchtbaren grond aan ons grondgebied zal toevoegen. Ieder jaar verscheen tot nog toe een z.g. Excursiegids, die de bedoeling had de duizen den excursisten in woord en beeld voor te lichten. In het vervolg zal deze gids niet meer verschijnen. Dit laatste werkje heeft dus blij- vende waarde. Het is verlucht met tal fraaie foto's. Men kan het boekje gratis aanvragen bij bovengenoemde directie, te Alkmaar, postbus 43. Oorlogskookboek door A. Geurts, leerar.es koken en voedingsleer. 't Is in de laatste 25 jaar voor de huisvrouw nooit zoo moeilijk geweest haar maaltijden goed te verzorgen als juist nu! Maar al die moeiiykheden worden voor haar opgelost in het oorlogskookboek! Inderdaad is het een boek onmisbaar voor ieder gezin, dat er prijs op stelt ook in dezen moeilijken tijd gezonde en tevreden huisgenooten te behouden. Inrichting van het weidebedrijf. Wy ontvingen de vervolgaflevering van „Het Weidebedrijf in woord en beeld", waarin de landbouwer op duidelijke wijze wordt voorge licht over de inrichting van zijn bedrijf °en waarin hij tal van practische wenken aantreft die voor hem van groot practisch nut zullen zyn. Het boekje is rijk en goed geillustreerd. Het wordt uitgegeven door het Land- en Tuin- bouwbureau der I.G. Farbenindustrie Aktien- gesellschaft, Amsteldijk 37, Amsterdam P

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5