BERLIJN Engeland lóói I September veroverd? Doodelijk ongeluk in Diemen Eenheid in het kappersbedrijf Nieuwe groente- en fruitsoorten Uitdagingswedstrijd Klink-van der Voort Einde van een tragisch kort geding nadert 484ste STAATSLOTERIJ finantieel centrum van Europa PLECHTIGHEID OP SCHIERMONNIKOOG Amsterdam afgedaan U/Xehennen De kansen voor een massalen aanval op Groot-Brittannië De betwiste baby Bloedonderzoek geeft geen resnl taat. In een kort geding van bijzonderen aard en uitzonderlijk langen duur, n.1. tusschen de families S. en van der W.f begint het ein de in zicht te komen. Men zal zich herinneren, dat op 10 Mei des morgens in de kraamvrouwenkliniek Bethlehem aan de Princessegracht een bom insloeg, waardoor enkele kinderen, die in zaal 9 verpleegd werden, werden gedood. De overige zuigelingen werden aangereikt aan toegeschoten helpers. Mevrouw S. die in de intact gebleven zaal 8 werd verpleegd, heeft een kind, waarvan zij meende, dat het het hare was, aan een helper door het raam aan de voorzijde aangereikt, die het naar den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche Levensverzekering Maatschappij heeft ge bracht. Later heeft zij haar kind daar niet meer terruggevonden en daar zij overtuigd was, dat het nog leefde, heeft zij een rond gang met een der zusters gemaakt langs de moeders, die in de kliniek verpleegd werden en die nog wel in het bezit waren van haar kind. In het kind, dat mevrouw van der W. uit de inrichting had medegebracht, herken de zij het hare, doch mevrouw van der W. hield vol, dat het haar eigen kind had. Als bewijs werd o.m. aangevoerd, dat zij dit kind niet in den schuilkelder van de Eerste Ne derlandsche, doch in die van een ander ge bouw aan de Princessegracht. n.1. no. 6a, in ontvangst had genomen De familie S' meent echter, dat de waarschijnlijkheid er voor pleit, dat het kind, dat op zaal 9 verpleegd werd, is gedood, doch dat haar eigen kind, dat op zaal 8 lag en naar buiten gereikt is, nog in leven is. Daarom heeft de familie S. van den presi dent van den Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, in kortgeding afgifte gevraagd van het kind, dat de familie van der W. thans onder zich heeft. Op 15 Juni hadden de eerste pleidooien plaats, op 19 Juni werd ge tuigenverhoor gelast, dal op 24 Juni plaats had, en later gelastte de president deskundi genonderzoek naar de bloedgroepen en vin gerafdrukken. De deskundigenrapporten zijn eenige da gen geleden ingediend, doch het onderzoek heeft geen positief resultaat opgeleverd. De omstreden zuigeling kan het kind van de .vier onderzochte ouders zijn. Gisterochtend zijn nogmaals pleidooien ge houden in deze zaak. Mr. S. van Oven, de procureur voor de eischende partij, betoogde, dat alle patiënten ook mevrouw S., na den bominval begrijpe lijkerwijze^ zenuwachtig waren. Doch „vast staat, dat mevrouw S. haar kind doof hét raam naar buiten heeft gegeven. Dit kind moet dus nog in leven zijn. Spr. zeide, dat er niet aan getwijfeld kan worden, dat het kind, dat thans onder de berusting van de familie van der W. is, hetzelfde kind moet zijn. In elk geval staat vast, dat djt kind nooit het kind van mevrouw van der W. is, daar haar kind gedood moet zijn. Van de vier op zaal 9 verpleegde jongens zijn er twee terecht en er zijn in het puin van die zaal twee kinderlijkjes gevonden. Verschillende voorwerpen uit het goed van mevrouw van der W., b.v. een kousenzak, zijn gevonden op de plaats, waar een der kinderlijkjes is gevonden. Pleiter achtte het niet twijfelachtig, dat het kind van me vrouw van der W. overleden is. Doch de waarschijnlijkheid achtte pleiter niet vol doende: Verschillende getuigen hebben het kind herkend als dat van mevrouw S. en anderen hebben ontkend, dat het het kind van mevrouw van der W. is, het vlekje op den neus, waarover de meest verschillende verklaringen zijn afgelegd, geeft geen ze kerheid. Tenslotte betoogde Mr. van Oven, dat in het deskundigenrapport, althans ten aan zien van de vingerafdrukken, een zeer kleine aanwijzing ten gunste van eischeres te vinden is. Mr. Ir. H. Smalhout, de procureur van de familie van der W., bracht den president dank voor de groote nauwgezetheid en het buitengewone geduld, waarmede de ver- hooren zijn afgenomen. Aan tekortkomin gen in het onderzoek zal de partij, die het geding verliest, dit nooit kunnen wijten. Het deskundigenonderzoek achtte pleiter vergeefsche moeite en oponthoud. Het re sultaat is, dat alle betrokken partijen de ouders van het kind kunnen zijn. De heer Smalhout kan met eischer meegaan, als deze betoogt dat een der patiënten een ver keerde baby als het hare behoudt, doch be twist, dat het bewijs geleverd is, dat deze patiente me\rouw van Jer W. is Het twee de kinderlijkje kan ook van een andere zaal dan zaal 8 of 9 afkomstig zijn. Uit het feit, dat de kousenzak in het puin gevon den is, volgt niet, dat het wiegje van het kindje van der W. naar beneden geslagen is. Er bestaat geen verschil tusschen par- (Niet officieel) Trekking van Woensdag 7 Augustus 19'0 lste klasse Jde lijst Hooge Prijzen 20.000.— 16880 200.— 11508 f 100.— 9270 15740 Prijzen van 20. 1423 1542 1588 2205 2638 2732 2811 3258 3789 3865 3895 5043 5064 5221 6255 6443 6813 6861 6936 7200 7217 7371 7790 7849 7875 7947 8102 8196 8553 8648 9060 9180 9325 9364 9777 9884 10091 10138 10155 10257 10268 10549 12133 12247 12332 134<u 13821 14027 14036 14613 15060 16091 16817 18370 18548 18581 18594 18823 18910 18959 19585 19605 20024 20028 20113 20283 20542 20830 21084 21131 21255 21461 21543 21802 21861 22406 22645 22778 £3271 23518 23578 23878 24160 24733 24828 Verbeteringen: le klasse, le lijst: 7642 7647 20333 m. z 20323. le klasse, 2e 14963 m. Z. 14936. 3151 5801 7265 8461 9850 11026 14364 18592 20035 2135' 2290' m H'- tijen, dat mevrouw van der W. hetzelfde kind heeft, dat zij uit den schuilkelder van Princessegracht 6a heeft medegenomen. Vast staat, dat het kindje-S. naar den schuilkelder van de eerste Nederlandsche gebracht is. Hoe verklaart men nu, dat het kindje-S., dat naar dien schuilkelder ge bracht is, terecht is gekomen in den kelder van Princessegracht 6a? Hier is een hiaat in het systeem van eischeres. Als hier geen bewijs van geleverd wordt, dan is het to taal onmogelijk, dat het kindje, waarover het geschil loopt, het kindje-S. is. M at de herkenningen betreft, zij, die het kindje als dat van vander W. herkennen, geven allen redenen van wetenschap en noemen objectieve herkenningsteekenen. Dit is niet het geval met hen, die het als dat van S. herkennen. Het staal onomstootelijk vast, dat het kindje van der W. voor den bom inslag een krom beentje en een vlekje van zilvernitraat boven de oogen had en dat deze kenmerken ook na de bominslag door de omstreden baby werden getoond! Voorts bestreed pleiter enkele getuigenverklarin gen en concludeerde, dat van die verkla ringen weinig overblijft ten voordeele van de eischende partij. Voorts betoogde spre ker aan de hand van een grafiek, dat de gewichtstoename ook in het voordeel van gedaagde pleit. Tenslotte vroeg spreker in geval van twij fel de vordening af te wijzen, daar de fami lie van der \V. het kindje reeds drie maan den onder zich heeft en eischeres zich in die drie maanden hebben moeten verzooe- nen met den bestaanden toestand. Zou het kindje nu weggenomen worden, dan zou het kunnen zijn, dat het later Weer moet worden teruggegeven. PI. meende echter, dat de vordering niet voor toewijzing vat baar is. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Woensdag 14 Augustus. Twee aangespoelde Fransche militairen ter aarde besteld. Zaterdagmiddag te vier uur zijn te Schier monnikoog nog twee aangespoelde slacht- offes, twee Fransche militairen, op „Vre- denhof', de begraafplaats bestemd voor slachtoffers der zee, met Duitsche militaire eer ter aarde besteld. Beide in verregaande staat van ontbin ding verkeerende dooden konden door de gegeven», die zij nog bij zich droegen, be kend gemaakt worden. 1. Mosieu Charles Henkelom, Naval Duinkerken. 2. Marcel Gaston Antoine. Aan de groeve werd gesproken door den heer Ds. v. Wieren, ger. predikant op Schiermonnikoog, pastor Welz van de Duitsche luchtwacht, terwijl de heer Gers- pacher, onder wiens leiding de plechtigheid plaats had, een enkel woord tot de geval lenen sprak. Er was zeer veel belangstelling, voor de droeve plechtigheid. Dit waren de laatste twee, van de 22 te Schiermonnikoog in de aifgeloopen week aangespoelde dooden Van bijna allen konden de namen vastge steld worden. Dr. A. A. HAIGHTON. Snel wisselende liefde? De persdienst van de N.S.N.A.P., leider majoor Kruyt, deelt mede, dat zijn bericht omtrent het toetreden van dr. Alfred A. Haighton tot de N.S.N.A.P. juist is ge weest, hetgeen voor belangstellenden met bewijzen te staven is. Dr Haighton is in middels echter weer naar Nationaal Front teruggekeerd. De berichten, die gewag maken van Het voornemen tot oprichting van een alge- meene clearingkas te Berlijn, kunnen wor den beschouwd als zijnde een stap in de richting tot verwezenlijking van de Duit sche plannen ten opzichte van de econo mische en financieele hergroepeering van het Europeesche continent. Indien de oprichting van een dergelijke instelling inderdaad tot stand komt ge zien de richtlijnen, die onlangs door den president der Duitsche Rijksbank, minister Funk, zijn aangegeven, behoeft men daar aan nauwelijks meer te twijfelen dan zal de economische politiek van het Euro peesche vasteland in geheel nieuwe banen worden geleid. In dat geval immers zou Berlijn voor een zeer belangrijk deel het financieele centrum van het Euro peesche continent worden, daarbij een taak overnemende, die na den wereldoorlog in hooge mate door Amsterdam werd vervuld. Ons land immers behoorde naast Frank rijk en Zwitserland tot de eenige lan die in Europa over een dusdanigenk taaiexport beschikten, dat zij in s i.ani- ren mede in de aanzienlijke geld- t taalbehoeften der andere landen te "Dat Beriyn op dit oogenblik reeds een belangrijke taak in het Europeesche beta linpsverkeer krijgt te vervullen, bl J deliik uit het feit, dat de afwikkeüngvan het betalingsverkeer tusschen Nederland en België voortaan door middel van elaering binnen het kader der Nederland-Duitsche en Duitsch-Belgische elaering plaats heeft. Bepaald is, dat onder deze regeling alle wederzijdsche betalingen ter voldoenu g van schulden wegens goederenlevering oi uit anderen hoofden komen te vallen, me inbegrip van financieele verplichtingen. Van welk een vitaal belang voor Neder land en België de getroffen beschikking zal blijken te zijn. kan worden opgemaakt uit de ter beschiking staande gegevens omtrent het verloop van het handels\ei keer dezer landen. In 1938 bedroeg de waai de van den Ned^rlandschen import uit België ruim 160 millioen, steeg in het afgeloopen jaar zelfs belangrijk boven de 215 millioen. De waarde van onzen export naar -tsei- gië bedroeg gedurende deze twee jaren resp. 105 en 90 millioen. Deze cijfers toonen duidelijk aan hoe belangrijk het is, dat thans het betalings verkeer tusschen Nederland en België weer ter hand kan worden genomen, zij het dan ook langs een omweg De gevolgen van den oorlog hebben, voor al in België, een volkomen ontwrichting van het economische leven aldaar met zich medegebracht. Op dit oogenblik is het derhalve reeds een eerste stap gedaan tot een herstel van de financieele verhoudingen met het bui tenland. Fietsrijder valt voor een zware truck met oplegger. Dinsdagavond heeft zich op den Hart- veldschenweg onder de gemeente Diemen een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan een 38- jarigen Amsterdammer het leven heeft ge kost. Des avonds omstreeks 10 uur bewoog zich een file wielrijders in de richting Amster dam, toen iemand uit de achterste gelederen zijn fietspomp verloor. Hij minderde vaart en stapte af. Juist op dat oogenblik was hij ingehaald door den 38-jarigen A. L. M. uit Amsterdam, die voor op zijn fiets een 9-jarig jongetje vervoerde. Deze wielrijder moest onverwachts naar links uithalen, maar raakte met zijn stuur het andere rijwiel. Hij sloeg tegen den grond, vlak voor een zware truck met t iler, die met mrtige snelheid voorbijgereden kwam. Van uitwijken was voor den autobestuurder geen sprake meer. M. kwam onder de wielen en was vrijwel op slag dood. Het 9-jarige jongetje, dat even eens gevallen was, liep slechts lichte schaaf wonden op. De fiets werd. geheel vernield. Het stoffelijk overschot van M. is voorloo- pig naar het lijkenhuisje overgebracht, tot dat het onderzoek door de gemeentepolitie geëindigd is. Nogmaals dient te worden gewezen op de wenschelijkheid voor wielrijders om zich op deze 'boute een geringen omweg te getroos ten, zooals ook duidelijk staat aangegeven. Het rij wiel verkeer wordt daarmede geschei den gehouden van het motorverkeer op den rijksweg, waardoor noodlottige ongelukken zooals zich er ook nu weer een heeft voor gedaan, voorkomen kunnen worden. JONGEN VAN FIETS GEVALLEN. Dinsdagavond reed een jongen uit Bus- sum op den z.g. bedekten weg bij de Wal len. Op de stang van zijn rijwiel zat de 12-jarige T. L. uit Rotterdam, die in Bus- sum logeerde. Op een gegeven moment ge raakte de Rotterdamsche jongen met zijn voet tusschen voorvork en voorwiel, waar door zij kwamen te vallen. L. bleef op den weg liggen en klaagde over inwendige pij nen. Een voorbijganger bracht den jongen per fiets naar zijn tijdelijke woning te Bussum. Daar bleek zijn toestand zoo ern stig, dat een dokter hem naar de St. Gerar- dus Majella-stichting liet overbrengen. Hier moest operatief worden ingegrepen, daar de jongen zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. Zijn toestand is hoogst ern stig. In de vergadering van de volledige hoofd besturen van de landelijke vereenigingen in het kappersbedrijf. de Nederl. Kappers bond en de landelijke vereeniging ter be hartiging van de,.belangen van kappers, schoonheidsspecialisten en kappersparfume- riehandelaren, in Nederland (Elveka), op Dinsdag 6 Augustus in KrasnapoLs'ky te Amsterdam, is besloten tot volledige een heid van de beide organisaties Door „Elveka" zijn drie bestuurderen toegevoegd aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond. Met de nog bestaande landelijke en plaatselijke organisaties zal zoo spoedig mogelijk aansluiting worden gezocht. Op den uitgestrekten proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict worden thans, onder leiding van den rijkstuinbouwconsu. lent, ir. J. M. Riemens, proeven genomen met nieuwe groente- en fruitsoorten. Teneinde in een eventueele voedselschaarst te te kunnen voorzien, is men begonnen met 't kweeken van zoete panrika, aubergines en soja-boonen. Tevens worden proeven genomen met eenige middel-Amerikaansche vruchten, als de Carica Papaja en die van den advocaat- boom, welke een hooge voedingswaarde bezit ten. Met het forceeren van de aspergecultuur boekt men op dezen proeftuin uitstekende resultaten, zoodat de oogst aanmerkelijk vroeger is te verwachten. HOOIBROEI. Kapitale boerderij door brand verwoest. Dinsdagavond is de kapitale boerderij toe. behoorende aan den heer D. Deïst, en be woond door den heer S. Kaper te Blokker, geheel door brand verwoest. De oorzaak is hooibroei. De brandweer, die vrij spoedig aanwezig was, kon niet verhinderen, dat de geheele inboedel een prooi der vlammen werd. Alleen een hooimijt, die in de nabij heid stond, kon behouden blijven. Verzeke ring dekt de schade. Reeds a.s. Zondag op de Zaan- sche wielerbaan. Op de Zaansche wielerbaan te Assendelft worden Zondag 11 Augustus wedstrijden ge organiseerd, waarvan een 70 Km. koppelwed strijd het hoogtepunt van het programa vormt. In dezen koppel wedstrijd zullen uitkomen de koppels Wals-Pellenaars, Van der Voort- Bakker, van Amsterdam-Braspenning. Pronk Evers, Klink-Van der Vijver en Houtzeel- Lodewijks. Pronk, die weer geheel hersteld is van zijn schouderbreuk, zal in de sprint den strijd tegen Van der Vijver opnemen, tenein de uit te maken wie van dit tweetal straks met succes tegen van Vliet en Werksen zal kunnen startten. Verder wordt een uitda gingswedstrijd tusschen Klink en van der Voort verreden, welke bedoeld is als revan che der nationale kampioenswedstrijden, waarin Klink geklopt werd. DE ROL VAN HET WEER, DE LUCHTMACHT EN DE MARINE. De correspondent van het Vad. te Berlijn geeft een interessante beschouwing over het veel besproken vraagstuk van den Duitschen inval in Engeland. De piloten van het Duitsche luchtwapen hebben, aldus deze corr., tijdens de offensieven in het Oosten, Noorden en Westen en bovenal tijdens den langen win ter duidelijk genoeg bewezen dat zij zeer zeker geen mooiweervliegers zijn. In sommige gevallen kwamen weersomstandigheden, die in het algemeen voor de vliegerij als ongunstig beschouwd moeten worden, huil ook te hulp bij het uitvoeren hunner opdrachten. Dat was bijv. het geval waar een zware bewolking de Stuka's in staat stelde zich volkomen onverwacht uit den donkeren hemel op hun prooi te storten om meteen daarna weer in de wolken te verdwijnen, nog voor het afweer geschut nauwkeurig gericht had kunnen worden. Voor een actie op groote schaal heeft ook de Duitsche luchtmacht en zij mis schien zelfs in de eerste plaats behoefte aan helder zicht en dus aan goed weer. De geheel nieuwe strategie immers welke de Duitsche strijdkrachten in het afgeloo pen jaar op alle fronten de meest frappante overwinningen heeft doen behalen, is immers gebaseerd op een absolute en volkomen harmonische samenwerking der wapencn te land, ter zee en in de lucht, waarbij het luchtwapen heeft opgehouden een afzonderlijk onderdeel te zijn en afwisselend de rol vervult van verkennings patrouille, gemotoriseerde voorhoede en vèrdragende artillerie. De expeditie te gen Noorwegen heeft het be wijs geleverd hoezeer de strijdkrachten ter zee gehandicapt zijn wanneer tengevolge van slecht zicht het contact met het luchtwapen gering is en voortdurend verbroken wordt. Vooral ten Z. en ten Z.O. van Noorwegen had de Duitsche marine ernstig mdt nevel banken en zware bewolking te kampen, waar aan deskundigen voor een goed deel de of fers toeschrijven die de Duitsche opmarsen tegen Noorwegen gekost heeft. De Duitsche militaire leiding heeft Noor wegen de generale repetitie voor Engeland genoemd, zooals de \eldtocht tegen Polen een generale repetitie voor een offensief in het Westen is geweest. De oorlog in Noorwe gen heeft aangetoond dat betrekkelijk zeer kleine eenheden zonder zware wapenen bij machte zijn om tegen een vrij sterke over macht de bruggehoofden te behouden, die ze in staat zijn geweest te vormen. De grootste moeilijkheid schuilt in de lan ding \an het zwaarste materiaal. De Duit sche oorlogsmarine leed ernstige schade bij de bestorming der moderne, niaar geenszins /.oo geweldige Noorsche kuslversterkingen. Had er bij die bezetting geen verwarring be staan, dan zou de schade nog grooter zijn ge weest. ZAL HET PLEIT OP 1 SEPTEMBER BESLIST ZIJN? Voor zoover dat bij gebrek aan weerbericht ten valt na te gaan. vormen de weersomstan digheden geen beletsel meer voor den groo- ten van den dag te verwachten aanval op Engeland. De ervaring leert, dat bet zeer twij leiachtig is of deze weersomstandigheden lan gen tijd zullen aanhouden. Ten slotte wordt de datum van den lsten September nog steeds zoo al niet genoemd, dan toch gepropageerd, als de dag dat de be zetting van Groot-Brittanje door de Duitsche strijdkrachten een feit zal zijn. In een persgesprek beeft Rijksmaarschalk Göring nog dezer dagen als zijn meening te kennen gegeven, dat het lurhtwapen nop niet zóóver ontwikkeld is, dat het massaal landen en veroveren kan. Duitsche duik- bomvliegtuigen zullen ongetwijfeld de En- gelsche kustbatterijen zwaar op de proef stellen;. Duitsche bommenwerpers zullen de verbindingen van den vijand trachten te vernietigen; Duitsche jagers zullen elke tegenactie in de war probeeren te sturen en parachutisten zullen hoogstwaarschijnlijk allerlei strategische punten belagen, maar ondanks alles zal geheel het offensief staan en vallen niet de pogingen van de Duitsche marine om Duitsche troepen op Engelsch grondgebied aan land te zetten. Welke rol hierbij de kleine eenheden van de Duitsche oorlogsvloot, irl de eerste plaats de motortorpedobootun en misschien de on derzeeërs, die in dit verband ook al ge noemd worden, zullen spelen, is voorloopig een kwestie van speculatie. Om te beginnen zou men behalve de kwaliteiten ook het aantal dezer schepen moeten kennen om zich een oordeel te kunnen veroorloven. In dit opzicht zijn wij er op aangewezen dert loop der gebeurtenissen af te wachten. In Duitschland blijft men ten aanzien van den definitieven uitslag van den strijd te gen Engeland in Europa optimistisch ge stemd. Men houdt eenvoudig geen reke ning met de mogelijkheid van een neder laag. wat eehter geenszins zeggen wil, dat men de Engelschen onderschat. Naar den buitenkant ziet het er naar uit dat men de Engelschen als tegenstanders van geringe beteekenis beschouwt. Dit komt omdat men zich uitsluitend bezie houdt met de propa gandistische methoden, waarmede Chur- chill het Engelsche volk in een zeer krijgs haftige stemming tracht te brengen. Deze methoden en meer nog de uitwerking welke zij op de bevolking hebben zijn inderdaad wel eens lachwekkend. Vooral wanneer men plannen leest welke het Engelsche publiek in zijn vermaarde „letters to the Editor" aan den man tracht te brengen en waar van de Engelsche bladen dagelijks volstaan moet men onwillekeurig hopen dat er bij' de Engelsche legerleiding wat minder na- 'vetiet heerscht dan blijkt uit de manier waarop sommige goed willende vaderlan ders in Engeland hun land tegen een Dui- sche invasie meenen te kunnen beveiligen Anders zou een ratastrophe op een ver schrikkelijk bloedblad onder de burgerbe volking kunnen uitloopen. In Duitschland beschouwt men deze en andere uitingen van den verbeten wil der Engelschen om zich ten koste van alles te weer te stel len geenszins als een bewijs van al leen maar onkunde en naïveteit. Integendeel, men beschouwt het als de uiterlijke kenteekenen van een blind fanatisme, waarmede wel degelijk rekening gehouden dient te worden. Men schrijft het aan den Britschen hoog moed toe dat voor den Engelschen de ver nietiging en verovering van zijn eiland min der zou beteekenen dan de grievende be- leediging, dat een volk, hetwelk hij als menschen van een tweede categorie be schouwt, dreigt den heiligen Britschen bo dem te betreden. Men kan over een dergelijke verwaten heid denken wat men wil aldus drukte de Völkische Beobachter het onlangs onge veer uit maar men vergete niet, dat fa natici nooit laf maar steeds onmeedoogen- loos zijn. Het ontbreekt in Duitschland niet aan uitlatingen, welke er duidelijk op wijzen, dat de Duitsche leiding zich ernstig onge rust maakt over den franc-tireursoorlog, waarin een aanval op Engeland dreigt te ontaarden Natuurlijk beschikt men volop over de middelen om daartegen op te treden. Deze middelen zullen echter noodgedwongen in den regel slechts uit vergeldingsmaatrege len bestaan voor begane misdrijven en als zoodanig zijn ze zoo goed als waardeloos, omdat zij de slachtoffers van een aanval- franctireursoorlog niet meer ten goede kun nen komen Het verloop van den oorlog heeft bewezen, dat de Duitsche legerleiding er niet voor te rugschrikt om bij schier onmogelijke onder nemingen vrij veel menschenlevens op het spel te zetten. Men beroept zich daarbij op den wereldoorlog, die heeft aangetoond dat voorzichtigheid in deze de wijsheid dikwijls bed l iegt en dat het beleg op den duur veel meer menschenoffers kostte dan thans de stormloop. Niettemin echter gaat Duitsch land zoo spaarzaam mogelijk met zijn solda ten om en officieel maakt men er telkens weer met trots gewag van, dat de werkelijke i ei iiezen tot nu toe ver onder de raming lig gen. Ook bij den aanval op Engeland zal men het principe blijven huldigen dat de storm loop beter is dan het beleg, maar aan den an deren kant zal men geen menschenlevens aan gevaar blootstellen door een onbesuisd optreden. Tot duverre beperkt men zich er toe de En gets.c n 'e waarschuwen dat zij geen g«- 1 maken van franc-tireurs, tevens laat men echter doorschemeren, dat, zoo dit toch mocht gebeuren, zoodanige vergeldingsmaat regelen genomen zullen worden, dat velen zien wel moeten afvragen of hun optreden hun land niet meer schaadt dan baat

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6