Britsche troepen Vijt gulden DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER worden teruggetrokken Europa io een burgeroorlog Nieuwe belastingen in Amerika noodig Verduisteren Het vervoer in den komenden winter AMERIKA WAS INGELICHT Verbod aflevering Marokko en Algerije aan Spanje? Bveg man Tokio is tegen overdracht van de Britsche rechten aan de Vereenigde Staten voor een pondje thee zoetwafervisch KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 10 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 8999 CHINA Gocdkoopc taxis in Amsterdam 900 Amerikaansche vliegtuigen per maand Vanavond gaat de verduistering in om 9.15 uur. Bommen bij Egmond LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG De Britsche ambassade heeft de Japansche regeering er van in ken nis gesteld, dat de Britsche troepen uit China worden teruggetrokken en wel uit Sjanghai, Peiping en Tientsin. Engeland behoudt zich achter alle rechten voor voortsprul- tendi uit het protocol van Peking van 1901. Groot opzien in Tokio. De in deze officieele nota van Engeland gepubliceerde terugtrekking van Britsche troepen uit China heeft in Tokio zeer groot opzien gewekt. In de nota wordt gezegd, dat de tot dusverre in China gestation- neerde troepen „ergens op een andere plaats" gebruikt zullen worden. Tot dusverre is het nog niet be kend, aan wie de Britten thans de bescherming van de concessie heb ben opgedragen. De vroegere berich ten, volgens welke Engeland zijn militaire rechten aan de Vereenig de Staten wilde overdragen, wor den zoowel in Tokio als in Nan king van de hand gewezen. Beide regeering verklaren, dat de tot dus verre uitgeoefende rechten slechts aan de rechtmatige Chineesche regeering terugge ven kunnen worden. De laatste berichten over de sterkte der troepen luidden: In Pe king voor Engeland vijftig, voor Italië en Frankrijk ieder dertig en voor Amerika 250 man. In Tientsin had Engeland 120, Frankrijk tweehonderd, Italië en Amerika ieder honderd man. In Sjanghai had En geland zeventig officieren en 1500 solda ten, Frankrijk duizend en Italië 205, Ame rika tenslotte vijftig officieren en duizend soldaten. Militaire waarnemers nemen aan, dat de vrijkomende troepen direct naar Egypte, of als vervanging van de reeds uit Hongkong resp. Singapore naar Egypte gestuurde troepen naar deze garnizoenen zullen wor den overgeplaatst. Het feit van het weg sturen van deze garnizoen uit China, toont duidelijk den militairen toestand van En geland, nu de Britsche regiering zich ge dwongen ziet, zelfs zoo kleine garnizoenen elders in het veld te brengen. Verder is het van zeer verstrekkende politieke en moreele beteekenis, wanneer Engeland be sluiten moet China tenminste militair op te geven, waarmede tevens de eerste stap naar het verwijderen van den Britschen in vloed uit Oost-Azië is gezet. Amerika was ingelicht In een persconferentieheeft de plaats vervangende Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Welles, verklaard, dat de terugtrekking der Britsche troepen uit Sjanghai en Noord-China geen invloed Het jacht van Bob Maas krijgt de finishing touch bij de toebereidselen voor het tweede gedeelte van de Hollandweek op de Loosdrechtsche Plassen (foto Pax-Holland) Die staan me wel. Al le soorten kinderschoe nen tot en met maat 23 mogen weer door de schoenwinkeliers wor den afgeleverd. (Foto Pax-Holland) heeft op de houding der Vereenigde Sta ten, die hun troepen niet terugtrekken. De geruchten over versterking deze troepen achtte Welles evenwel onwaarschijnlijk. Hij antwoordde bevestigend op de vraag, of de Britsche regeering hem van te voren in kennis had gesteld van het terugnemen der troepen. Engelands positie versterkt? Het besluit de Engelsche strijdkrachten uit China terug te trekken, is door de Lon- densche radio uit strategische motievert verklaard. Militair gezien, hadden zoo ge ringe strijdkrachten het betreft hier in totaal twee bataljons geen groote betee kenis. Door de ontwikkeling van het Ja- pansch-Chineesche conflict heeft de oor spronkelijke taak van de Engelsche strijd krachten, nl. leven en eigendom der Engel- schen tegen de inheemsche bevolking te beschermen, practisch veel aanbeteekenis verloren. Uit een algemecne beschouwing van den algeheelen militairen toestand van Engeland blijkt, dat door dit besluit de stra tegische positie van de Britsche strijdkrach ten in het Verre Oosten niet is verzwakt, doch integendeel, aanzienlijk is versterkt. Fransche troepenbewegingen in Indochina? Een militair woordvoerder van Tsjiang Kai-sjek verklaarde, aldus U.P., dat aan de grens van Kwangsi Indochineesche troepen beweginggen plaats hebben. Hij was van mee ning, dat een en ander een aanwijzing vormt dat de Fransehen zich op een eventueele Ja pansche actie voorbereiden en van plan zijn daaraan tegenstand te bieden. Het taxitarief van de blokbandtaxi's te Amsterdam wordt met ingang van Zaterdag 10 Augustus met tien pCt. verlaagd, waardoor het tarief gelijk wordt aan dat van 9 Mei j.1. Straks 1500 stuks? De voorzitter van de studiecommissie voor de verdedigingsvraagstukken, Knudsen, heeft verklaard, dat de Amerikaansche productie van vliegtuigen op het oogenblik per maand 900 stuks bedraagt. In Januari van het volgende jaar hoopt men, dat de productie tot 1500 vliegtuigen gestegen zal zijn. SPAANSCHE PUBLICISTEN IN DUITSCHLAND. De rijksperschef, Dr. Dietrich, heeft gister avond een ontvangst gehouden ter eere van Spaansche uitgevers en hoofdredacteuren, die op uitnoodiging van de Duitsche regee- ring in Duitscliland vertoeven. De ontvangst stond in liet tecken van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen in oorlog en vrede. De leider der Spaansche delegatie, Yictor de la Berna, directeur en eigenaar van het Madrileensclie blad Informacionen, zeide, dat Europa thans naar Spaansche opvatting verkeert in een burgeroorlog, die een hei lige strijd van een nieuwe en rechtvaardige orde tegen een oude, onrechtvaardige en af stervende wereld is. In dien Europeeschen burgeroorlog heeft Spanje den eersten slag geleverd en gewonnen en naasi de graven van een millioen Spaansche soldaten, rusten de Duitsche en Italiaansche kameraden, die in den strijd om de vrijheid van Europa de onverbrekelijke vriendschap tusschen de jon ge volken van Spanje, Duitschland en Italië met hun leven bezegelden. RAADSLID ALS KETTINGHANDELAAR. O.W. schandaal te Pijnacker. Alles in beslag genomen. Gemeente- en rijkspolitie van Pijnacker hebben een einde weten te maken aan een uitgebrefden kettinghandel in levensmidde len. Bij den caféhouder van S. werden groote hoeveelheden levensmiddelen in beslag genomen, w.o. 65 flesschen slaolie, 3 groote balen koffie, 150 kilo reuzel en vet, groote partijen rijst en kisten met gedroogde vruchten. De caféhouder had den geheelen zolder vol en ontdook de hamster- opdrijvings- en distributiewet. De klanten werden schandelijk over vraagd en moesten voor een pond koffie 2 gulden, voor een pond thee 5 gulden, enz., betalen. Als verkoopagent fungeerde het gemeente raadslid L., dat werkloos is. Bij dezen „vroe- den vader" werd een verkoopboek gevonden, waarin de tarieven en namen der klanten stonden vermeld. De klantenkring bleek zeer uitgebreid te zijn en sommige afnemers woonden zelfs in de buurt van Amsterdam en Haarlem. Aan de hand van deze adressen haalden twee rechercheurs met een auto al deze goederen weer terug. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den caféhouder S., het raadslid L. en de verschil lende hamsteraars. (A.N.P.) Tekort voor het loopende jaar geschat op 5.7 milliard. De Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, heeft de Se naatscommissie medegedeeld, dat nieuwe belastingbronnen gevonden moeten worden, omdat de inkomsten geen gelijken tred houden met de nit gaven, die door de wapeningskosten zeer gestegen zijn. Hij verwacht voor het loopende jaar een tekort van 5.700.000.000 dollar, dat slechts gedeel telijk gedekt kan worden door de voorgestelde belastingen op buiten sporige winsten. Het ministerie van financien overweegt daarom het pla fond der staatsschulden, dat onlangs op 49 milliard was vastgesteld, op nieuw te verhoogen en wel met 9 milliard. Geen geld? De Amerikaansche minister van oorlog Stimson, 'heeft zich er in een der congres commissies over beklaagd, dat de tenuitvoer legging van het wapeningsprogramma wordt vertraagd door de onzekerheid, waarin de zakenwereld verkeert ten aanzien van de be lastingwetgeving. Dit heeft bijvoorbeeld tot gevolg gehad, dat het leger tot dusverre slechts 33 vliegtuigen heeft kunnen bestel len van de 4000, die in Juni door bet con gres zijn toegestaan. Hetzelfde geldt voor de fabrikanten van tanks, artillerie, munitie, enz. De plaatsvervangende minister van mari ne verklaarde in dezelfde commissie, dat de bepalingen betreffende beperking der wins ten verantwoordelijk zijn voor het feit, dat verscheidene wapenfabrikanten geweigerd hebben, opdrachten der regeering te aan vaarden. Hij baalde ettelijke voorbeelden aan van vliegtuig- en geschutfabrikanten, die geen genoegen wilden nemen met een winst van 8 procent en regeeringsorders weigerden. Ontheffing indien minimum prijzen in acht worden genomen. Dezer dagen is afgekondigd een besluit van den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw Visscherij, waarbij het afleveren van zoetwatervisch wordt ver boden, tenzij ontheffing is verleend door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd. Naar wij vernemen wordt de ze ontheffing geacht verleend te zijn, indien de reeds eerder bekend gemaakte minimum prijzen, welke aan de visschers moeten wor den betaald, zijn in acht genomen. Burgers gekwetst. In den morgen van den 8en Augus tus zijn door Engelsche vliegers bom men op Nederlandsch gebied gewor pen, aldus de Deutsche Zeitung. Zij hebben weinig schade aangericht en kwamen in de meeste gevallen op weilanden neer. Verschillende bur gers werden getroffen en wel in de omgeving van Noordwijk en Egmond. Naar wij vernemen is in het kader van de verduisteringsniaatregelen welke voor het geheele land gelden, voorgeschreven, dat de tramdiensten des avonds vroeger zullen moeten eindigen en des morgens niet voor zonsopgang mogen worden hervat. Deze regeling gaat hedenavond 10 de zer in. Wal Den Haag b.v. betreft zullen de laatste trams dan des avonds 10 uur voor de laatste volle dige rit van de eindpunten vertrek ken. Dc autobussen mogen de vol ledige dienstregeling tot het einde blijven rijden. Wat het treinverkeer betreft is, naar wij voorts vernemen, de al dan niet noodzakelijkheid van wijzigin gen, nog in studie. Voorshands ver andert hier niets. Het Spaansche blad „Ariba" constateert, dat Frankrijks territoriale eischen zich in vele gevallen hebben uitgestrekt tot streken, die den rechtmatigen bezitters in strijd met de historische rechten ontnomen zijn. Daar toe behooren, aldus het blad, ook Marokko en Algerije, waar, historisch beschouwd, de Fransche vlag ten onrechte waait. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 Tel. 650 De stadsschoorsteenveger van Braunau heeft de onverdeelde bewondering van de Nederlandsche jeugd, die haar vacantie in de Ostmark doorbrengt (F0to Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1