Brabantsche Brief van 't HOEKJE OUDERS De Jxdt no-o-it! Tuinhoekje Kleine levenswijsheden VOOR DE Tijdverdrijf in de vacantie ÜUTTERTJEüA- Amico, Ulvenhout, 8 Augustus 1940. Daar is toch eigenlijk ginnen kompleeter boer op de weareld, dan mijn baaske. Mot ge- hooren! Aan den veuravond dat den winkel geopend gong worden. Vrijdagavond laat, als Dré III en den Eeker verom waren mee de vaste zekerheid dat daar in stad alles dik in orde was, dan murmereerde Trui: „en tóch..., tóch blijf ik zeggen, dat deuzen oogenblik nie dugt om de zaken zóó vort te drijven.' Mee den Paasch zijde pas begonnen mee oeven groentenauto, da's ochèrme, 'n half jaar ge- lejen...! En nou weer dieën winkel er bij mee zoo'n tijen't gaat mij te rap, te on besuisd. Nou witte 't!" Den Eeker knipperde 'ns mee z'n oogen, kreeg 'n kleur, 't Manneke kreeg schuldge voel. Had hij nie den eersten stoot gege ven...? Mee z'n spaarboekske, dat ie spen- deeren wou om „ons thuis" 'nen thuis te ge ven? Den Eeker knipperde mee z'n oogen, trok zich onwillekeurig wat terug uit den licht kring van de lamp. Maar Dré III, onvervèèrd, opgewassen teu gen Trui, zeker van z'n eigen, vroeg: „en is die groentenaffaire mee den auto nie bestig verloopen? Hoe is den omzet...?" „Daar zal 'k niks van zeggen," zee Trui, mee 'n hanglip: „maar „Maar waarom is 'nen anderen tijd beter dan deuzen, opoe, om oew zaken voort te zet ten?" Toen had Trui 'm vast. Dócht ze! En 'n bietje teemend zee ze: „ik weet nie of 't jou ontgaan is, Dréke, maar i k heb heuren ver luien dat er zooiets als 'nen weareldoorlog aan de hand is Dré III, den prachtboer: „mot i k die voe ren, opoeke Of zijn daar weer andere lui veur? Mijn wapen is de spaai, mijn vak is boer, mijn doel is groenten telen en er zoo- veul als kan, van te verkoopen! En daarveur is iederen tijd den besten." Trui zweeg efkes. Keek haren kleinzeun aan, of ze 'm nog nooit goed had gezien. Ik zweeg ook. Mokte-n-er wel zonde van om deus stilte te" verpeuteren. Den Eeker bleef stillekes in 't halfdonker, wreef langens z'n kin, zag van Dré III naar Trui, van Trui weer naar Dré III. En hg kwam meer op z'n gemak. Zijnen jongen patroon zou de zaak weer wel redderen, ommers! „Afijn zuchtte Trui toen: „aan oewen sneb- bel zal 't nie liggen, ge zij goed gebekt, 'k Zal den pap 'ns opscheppen." Dré III knipte naar mij 'n oogske. Den Eeker zuchtte, opgelucht. Wreef in z'n han den. Maar den anderen dag! Om zes uren teugen den avond kwam ons baaske thuisgerejen; alleen. Ik had al gegeten, was al onder de „Za- terdagsche pomp" gewist, had d'n baard al laten afdoen bij den Guust. Veur mij was 't feest van den kustelijken Zondag al begon nen! Trui was druk. Ochja, de vrouw is nóóit klaar. Zij was al weer doende veur 't Zondags- maal van den anderen dag, waar Trui altij geren iets bijzonder van mokt. Da's plazierig, da's gezellig! Da's goed. Na 'n week van hon derd uren zwaren arbeid mag den mensch toch wel énen dag „millioennair" zijn 'n goeie sigaar, 'nen extra bak koffie, z'n propere kleeren, den glanzenden huis, 'n goeie maal, den kerkgank ook, waarmee oew zielement in den Zondagschen glans wordt gezet! Jaha, dat is zoo! Want als g'oew kerkske binnen komt, dan ruukt ge den Zondag al uit den ouwen wierook, die in de jaren vast gong zit ten in de voegen van den baksteen, vastplek- ken aan d'eiken meubels; kroop in de diepe plooien van 't gewaad der heiligen beelden. Als ge dan binnen zgt, op oew vaste plots, die ge kent als oewen zit thuis, dan streelt den Zondag oew handen mee 't pèèrse licht, dat schuins naar binnen wemelt deur de ge brande boogramen. En doede dan eindelijk oewen boek open, die vaneigens openvalt daar, waar ge zijn mot, waar 't bidprenteke ligt, ook van oeuwen dierbaarsten doode, welk prenteke ge teer vastklemt mee oeuwen péér- sen duim, dan zijn oew gedachten deuzen mergen 'ns nie bij zaken, bg oorlog, bij zur- gen, bg de moeilijkhedens van allen dag, maar dan licht den kerkramenkemel deur oew zielement, dat overglanst wordt mee den Zondag. Veur iederen werker 't steunpunt on der alle harde werkuren van de week: straks efkes „millioennair" te zijn in propere klee ren, aan 'n blank gedekte tafel, in 'n lichtend uur mee God. En Zaterdagsavonds brengt m'n goeie wijf deus, feest-van-Zondag al in den huis, mee den smeuïgen geur van haren Zondagschen soeppot. Op dieën moment kwam Dré III Zaterdag middag verom uit stad, van z'n klanten. Al leen. En Trui en ik, we vroegen gelijk: „waar is onzen Eeker, Dré?" Beljot de mannekes moesten toch eten! „In den winkel," zee-t-ie mee weggedouwen trots. In den winkel...; ineens mokte-n-ie 't nuuwe dink tot iets-van-'t-bedrijf, mee die drie woordekes, zoo vast, zoo fier, zoo reso luut uitgesproken. In „den" winkel. Hij zee, dat als ie duuzend keeren ooit gezeed had; „in den stal", of „op den akker", of „bij de beesten". Rap als 'nen weerlicht kruisten uit Trui's en mijn oogen 'nen trotschen lach: we voelden allebei, mee de klèère snelheid van den weerlicht, déus gebeurtenis: „daar gun- der, ieverans in de verre stad, daar draait ons bedrijf deur! Hiar op den erf kwam sjuust den grooten auto van Dré IH biiinen, leeg- verkocht! Mijnen wagel stond pas enkele uren gestald...! 'k Sprong op! Liep naar m'n baaske. Pakte 'm vast bij de ballen van z'n schou wers. Straf keek ik 'm aan, lijk we dat wel 'smeer dejen samen, en 'k vroeg: „hoe gong 't vandaag, Dré III, in den winkel?" „Goed, Dré I. We motten vanavond nog 'n mand eiers meenemen, 'n honderd bussen conserven en den Biaauwe kan nog tien do zijn gazeuse leveren!" Nou ik 'm zoo dicht bij me had, m'n baaske, nou viel me op, zij nen eersten rimpel, 'n dubbele kras in 't gladde veurhoofd, daar gekerfd de leste we ken. Z'n oogen stonden wat dof. Ik kneep nog 'n bietje steuviger in z'n schouwers: „eh... moei, baaske?" Even zuchtte-n-ie. En mee 'nen matten lach om den mond, gaf ie toe: „jah..., opa." Dat had ie nog nooit willen weten. De horkes in m'nen nek piekten overènd. Toen zee-t-ie: „maar mergen „Dan is 't Zondag, m'nen jongen!" En op den eigensten oogenblik blonken z'n donkere oogen goudbruin in de mgne. „Kearel!" „Over 'n uur span ik de sjees in, ons goeie spullen! En..." Toen bewogen z'n neusvleu gels. „En „En we rijen ons Trui naar den winkel!" Lachend bleef ik 'm aankijken. Dan zee-t- ie: „Ze mot vertrouwen hebben zie-de!" „Dat hee z'allank jonk, al zee ze dat nie!" „Ze zél 't zeggen," antwoordde den harden deurzetter. En ik voelde onder m'n handpal men z'n schouwerspieren spannen. „Dóet ze nog nie!" Daar kwam ze aan de deur. „Zeg Dréke, den Eeker mot toch nog eten „Hij staat achter de toonbank, opoe! Z'n vdder had gin beenen meer." „Wordt er verkocht?" „Ik zeg niks, ge mot eiges maar zien; we gaan dalijk mee de sjees er naar toe. Oja, hebt genog 'n honderd-of-wat-eiers te mis sen?" „Eh... we... hum... eh". Ze knipperde mee d'oogen. Dan: 'n vgfenzeuvigtig koppel, meer toch nie." „Doe ze maar in den eierkurf, asteblief. Als ik dan Maandag maar den heelen leg krgg van mergen!" Trui keek mg 'ns aan. Oogen, die bol ston den van vragen. .„Vraag den Biaauwe straks, als ge 'm die tien dozijnen limonade bijbestelt," raaide-n-ik mee nadruk mijnen compagnon. „Da's 'n gedacht," vond Dré III. „Honderd... en... twintig... flè...?? Toen slefte Trui naar binnen. „Ze zé.1!" zee m'n baaske. Meteen begost ie den auto te lossen. „Nee, jonk, dat doei ik." Half acht omtrent stond de sjees, één glim ming van 'davondzon, tot wegtijen gereed. Fier, lustig snokte Bles z'n knieën los. 't Blin kende tuigleer krokte om z'n sterke spieren lijf. De hooge, ranke wielen, mee de geele spaken, solied in den rijtuigvernis, blonken als zonnen in den gloriënden Zaterdagavond. Vol goeie, pronte zurgen had Trui d'eiers getast in den blanken boterkurf, die locht als 'n veer deur Dré III wier geheschen op den bok. Ook hum mocht ge zien! Versch uit de kuip, glad geschoren, volmokt uitgerust, stond ie daar fier in z'n blinkende beenkappen, 't groene jagershoeike mee 't paauwenvirke efkes schuins op den bruinen, jongen kop, waarover den trotsch-lachenden trek van den sterke. Waarin den peizenden blik al van den rusteloozen werker, die altij wger ziet. Trui had den blommenkroon op heuren bes ten poffer gezet. En ik voelde: m'n baaske gong gelijk krijgen! „Ze zdl!" Hij had 't ge zeed, dus! Plazierigen rit deur dieën zomerschen Za terdagavond. 'n Vlies van zonnegoud rimpel de over den stadschen singel, waarlangs m'n baaske ons gerij toomde onder den schaduw van kolossale olmen, die geel te bloeien sche nen onder den sier van d'avondzon. Daar wierd weinig gesproken. Want Trui was stil. Ze peinsde, mee 'nen vagen glim lach naar den rug van onzen koetsier. Dan keek ze mij aan. Kneep d'oogen wat toe. Ik zi« m'n wijf gèren zoo. Merkte zij dat? Ze begost te lachen. d'Avondzon kroezelde in heuren kroon. Ik nam heur hand: „ge kunt gerust zgn, Trui." Ze knikte, d'oogen wat vochtig. „Alleen, 't is a'maal zoozoo an ders, Dré, dan wij 't, 'n halve eeuw bekanst, dejen." „Wij dejen 't goed, Truike." Ze knikte. Heur lippen beefden efkes. „En hg, hij gaat 't óók goed doen, geloof me! „Dré, ik heb m'n jouw altij overgelaten. overmótten laten en... en ge hebt goed gedaan. Toen rolde twee dikke tranen over d'r zenuwachtig-rooie wangen. „Wat vezelen jullie toch?" vroeg Dré III, zonder om te kijken. En Trui, ineens de ouwe, de ferme: „dat gaat snotapen nie aan!" Dré III zweeg. Maar... maar we zagen zij nen rug schudden van plazier. Toen zee Trui bedrukt: „en da's onzen... kleinzeun...!" „Welke, we worren oud. Sjuust als deuzen dag! Maar zie 's, wat 'nen avond! Van puur goud is ie!" „Geef mij den zuiveren mergen maar," spotte ze seerjeus. „Zoude gij opnuuw willen beginnen, Trui?" „Ikke wel," zee ze volmondig. Nonde, 'k had geren m'n wijf opgefreten op deuzen oogenblik. Maar in deus open sjiske...?" 't Stopte. „We zijn 'r!" riep den Dré en lachend keek ie om nou. Trui's hoofd draaide nuuwsgierig rond. Hah! Daar wis den winkel! „Brabantsche Groentencentrale" 't stond er, mee steuvige letters! Manden blommen overal! Tot buiten toe. De lampenballonnen brandden al. over daad! Maar alles was overdaad. De blommen, waarmee den helderen winkel volstond. D'n glans die blonk van gevulde rekken mee de keurige flesschen! De manden fruit, die drie kwart leeg, toch den overdaad van veule soorten bewezen. Overdaad! Overdaad! WSir ge zag. "Nen winkel, die sieraad was veur de straat. Stil zat Trui te kijken, naar deus pronk juweel aan ons bedrijf. Klanten gongen bin nen, kwamen uit. Kijkers bewonderden de blommenmanden, die stille sieraden in den schoonen avond. Toen zee Trui iets. „Ik wist nie Ze keek, ze keek gulzig, overbluft en zee weer: „ik wist nie Dré III liet ons efkes alleen. Nam den eier kurf van den bok. Zette 'm, nonchalant, maar uitgerekend buiten aan de deur. Gooi de er 'n prijskaart in: 'n halfke onder de markt! „Versch, van eigen kippen", stond er op de kaart. Ge zou d'eiers zóó genomen heb ben uit dieën roomblanken kurf! Daar was den Eeker! Eénen zenuw. „Kom binnen, kom binnen, vrouw, baas! We hebben 'n laai mee geld gebeurd. Kom toch binnen!" ,,'k Wist nie...," zee Trui weer. „Wat wiste gij nie, Toeteloeris?" „Da... da; dat 't zóó'nen schoonen .winkel was!" Hoppenbrouwers stond achter de toonbank. Blinkend van de wermte. Z'nen zwarten krul- lenkop glom. En in den linnen winkeljas leek 't, of ie al z'nleven nie anders dan gewinkeld had. 't Leek me zoo'nen pronten, knappen kearel, waardoor 't vrouwvolk geren geholpen zou worden. Jaja, 'k ben eigens toch ook nog koopman! Al heb ik 't dan nog nie zoo wijd kunnen brengen als den Hop, naar wien de klanten toekomen...! Trui was den winkel nie uit te slaan. „*k Zou hier haast willen koopen," zee ze teugen Dré III. „Och, hoe schoon: die oranje peerkes achter dat glas in die flesschen. En dieën sperge! Zijn die nou gaar-en-al?" „Pik 'n flesch mfee, opoe, zee den Dré rojaal. ,,'k Zou er wel zonde maken," zei Trui weer: „we zullen toch wel lekker eten, mergen. Is 't goed gegaan, Hoppenbrouwers?" „Puik! Maar 'k had goeie hulp aan onzen Sjaak, ee! Die kent 't heele bedrijf!" Den Eeker kreeg 'n kleur. Veegde mee den zakdoek achter z'n boordje. Z'n rosse, natte stekels stakken lijk 'n zonneke in de rondte. Daar was moeder Hoppenbrouwers. Ziels gelukkig. Ze kost nie praten eerst. „Allee, Marie, schenk 's iets in veur ons patrones," riep den Hop lijk 'nen vorst. Wij moesten naar achter. Klanten kwamen weer binnen. „Tien eiers, asteblief!" Mijn 'nen blom kool en 'n flesch citroenlimonade. En doe er maar twaalf eiers bij, ook. Ze zijn toch versch?" peekes achter dat glas in die flesschen. En „Versch, juffrouw?" lachte den Hop: gisteren waren ze nog in den maak!" Den Dré zee niks. Straf zag ie toe. Op den Hop. Op de klanten. Op de centen. Op de prijs kaarten, die hij hier en daar recht zette. Ook keek ie 's in de laai! Dan, mee één oog naar de klanteii„Hoppenbrouwers, geef 't pèèrd dalijk 's 'nen bos peeën!" Overdaad! Van.alles is er in de weareld ge- nogt. En hier kunde 't krggen. Dat is zijn overdonder-systeem. Ik wist 't, na vgf minu ten. Gaf 'm 'nen stomp. Wat zee-t-ie? „Gij snapt 't al, opa!" Dat baaske...! Dat vraagt gin vertrouwen; dat èischt 't vertrouwen op als 'n goei recht! Had ie altij gedaan, als ik er nou goed over nadocht. Op kostschool al, als klein manneke. „Gij kunt gin gouwen kaart halen. Maar als ge 't lapt, krijgt ge 'nen gulden!" „Geef op dieën gulden, opa, die zijde kwijt." „Op oew oogen, jonk, eerst verdienen!" De maand uit kwam de prachtig gouwen kaart op Ulvenhout. Verknoeid. Dwars had ie er deur henen gekalkt; „stuur de gulden, maar op." Ge weet 't nog, amico! Hij was toen zeuven jaar omtrent. Maar achter den winkel. Dhjjr 't werk van onzen Eeker! Het dagelijksch leven bestaat uit honderd kleinigheden. En juist in kleinigheden kun nen wg anderen en onszelf zooveel genoe gen doen of zooveel verzuimen. Nemen wij als voorbeeld de alleenstaande werken de vrouw met een klein salaris. Als zij de „kleinigheden" die het dagelijk- sche leven zoozeer kunnen veraangenamen, niet telt, zal zij bij thuiskomst aan haar uiterlijk niets doen. Zij zal haar avond maaltijd haastig bereiden en niet de moeite nemen om even al is het eenvoudig te dek ken. Gemakshalve eet zij in de keuken, misschien zelfs uit de pan. Zij vindt het „niet de moeite waard" om voor haar alleen omslag te maken. Na een onverzorgd en onverschillig-bereid en genuttigd maal gaat zij lusteloos in een stoel zitten, sterk geneigd tot zelfbeklag. Iemand die zoo leeft, zal weinig aantrekken, zijzelve is onverzorgd en haar omgeving is het ook. Alles draagt het stempel „Wat komt het er jpaan?" Het komt er a 11 ij d op aan voor iemand die prijs stelt op een beetje levensvreugde en wie doet dat tenslotte niet? En het kén zoo anders, en honderden werkende vrouwen hebben dit ontdekt en handelen ernaar, wat haar alleen maar ten goede kan komen. Een goede leiddraad vormt de indeeling van een ons bekende jonge vrouw, die vroeger zeer welgesteld was en nu, ais tallooze lotgenooten, ver plicht om voor haar onderhoud te werken. Zg is opgewekt, aantrekkelijk en zeer be mind, dus het is wel de moeite waard om eens na te gaan hoe zij haar leven inkleedt. Wij laten haar zelf aan het woord: „Ik ben tot 5 uur op kantoor. Om half zes ben ik in mijn pension en ga dan aller- „Ik mot nog even wennen aanal dieën rijk dom, dien 'k van onzen Sjaak gekregen heb," zee Moeder Hoppenbrouwers teugen ons. En toen: „ik weet me, waar 'Ij 't aan verdiend heb, zoo'n groot geluk!" „Hee-t-ie 't allegaar eigens uitgezocht?" vroeg Trui. „Alles! Moeder, zee-t-ie, ik weet percies wa gij mooi vindt, wa ge geren hebt, laat 't mij over, ge zult content zijn!" „Enne... is 't naar oewen goesting?" Toen vouwde ze heur handen en zee: ,,'t is nei 'nen droom. Ik... ik ben telkens nog bang dat 't nie echt is." „Of 't echt is," lachte-n-ik; „zoo écht als... als de schoolmeestersacte van oewen Sjaak!" Ze keek me aan. Knikte, 't Menschke kost 't allegaar nog nie vatten, ,,'t Iss..." zee ze: 't isss...!" „Ja, da-d-is 't!" zee Trui. „Gisteren, Vrijdagmergen, kwam ie bij me, in den wagel. Moeder, zee-t-ie, ga nou 's mee, cm te zien of er niks mankeert. En als ik veur dieën winkelpui stond, dan dorst ik nie binnen te gaan! Dat kost ons huis nie zgn...! Maar onzen naam stond mee kleine zwarte letter- kes geschilderd op den deurstijl. „M". Dat was toch de veurletter van m'nen Rinus. Als ik dan binnen was en de huiskamer, de veur- kamer, 't keukentje, de slopkamer, alles ge zien had, dein zee Sjeiak: en hier moeder, in deus gezellige hoekske lanks de kachel, koom ik nou en dan 'n kommeke leut bg oe drinken. Kek zoo! Hij douwde me zachtjes in den leun stoel, gong eigens d&ar zitten, op dat voeten- kussel en zee weer: kek. zoo! En toen deed ie net, of ie in 'n heete kom blies. Ik zee, Sjaak zee ik, 't is zóóveul, da'k oe nooit bedanken kan. Dat krijgt nog g!-> Moeder die barones t Is weer vacantie. 'k Kan me indenken, dat dit woord voor vele ouders thans een aantal problemen naar voren roept. In verband met de omstandig heden zullen velen mogelijk de vacantie meer bij huis moeten doorbrengen, terwijl anderen die voorheen buitenlands vertoefden in deze maand, hun vacantie in het eigen land zullen doorbrengen. Nu is de maand Augustus een wisselvallige maand, het kan dagen mooi weer zijn, maar er bestaat evenveel kans, dat men dag aan dag binnenshuis zal moeten blgven. Voor kinderen is dit allesbehalve prettig en zg geven dan ook de meeste moeite. Hoe houd ik mijn kinderen oezig in de vacantie, vraagt menige moeder zich af. Ik wil probeeren op deze vraag een ant woord te geven. Veel hangt af van het kind. Houdt het van knutselen? Ia? Dan is een gedeelte van het vraagstuk opgelost, wanneer u er eenige cen ten voor over hebt Figuurzaagwerk, klei- arbeid, karton-werkjes, handwerken, enz. zijn dingen, waarmee onze kinderen prettig bezig zijn en zeker, wanneer ze op school reeds wat vaardigheid hierin verkregen. Ik zou zeggen, laat uw zoontje in de vacantie eens een stoof, een messenbakje, een lepelrekje of zoo maken en vraag eens aan uw dochtertje of ze het een en ander stukje handwerk voor u wil haken, breien of wat dan ook. Weet u geen motiefjes, welnu stap dan naar een boekhan delaar en hij zal u voor weinig geld een aantal modelletjes verstrekken. Ook zal hij u wel enkele handleidinkjes kunnen verschaffen. Een raad, welke niet overbodig is, moge ik u nog wel geven: waardeer vooral het werk van uw kind! Prijst het product, dat zijn han- j den vervaardigden. Laat het desnoods niet geheel en al af zijn. denk eerst en i ooral, dat uw kind zijn best deed! Het pogen is al zoo veel waard en wat van evenveel beteekenis is: uw waardeering moe digt aan. Het kind ervaart, dat u prijs stelt op zgn werk. Voor kinderen, die geen handen arbeid ontvingen zijn nog talrijke andere din gen te doen. Ik noem het aanleggen van een herbarium, een boek met gedroogde planter. De kinderen doen dit gaarne en het is daaren boven nog leerzaam ook. In den boekhandel kunt u deze boeken tegen een kleine onkosten verkrijgen. Desnoods maakt u of het kind zeri een boek. Dat gaat ook gemakkelijk. Een anc'er leerzaam werkje is het vervaardigen van een plakboek. Geeft uw kind een aantal vellen kaftpapier en laat het voor u een plakboek maken. In dezen tijd heeft zoo'n boek rctueele beteekenis. U kunt er allerlei recepten in laten plakken, u kunt iedere week uit uw krant het overzicht der geldige bonnen knippen en in zoo r plakboek verzamelen, enz. enz. Voor de kinderen is een plakboek ook een prettig en leerzaam bezit. De meeste kranten geven tegenwoordig mooie foto's, kinderverhalen en plaatjes. Ileei wat kinderen knippen deze dingen uit. YVan- Kti het in de vacantie eens een regendag is, kunt u uw kinderen aan het inplakken zetten. 3t' aks in de lange winteravonden wordt zoo'n bock opnieuw ter hand genomen en verschaft het nog eens leerzame en prettige oogenblik- <veil. Ten slotte is de vacantie een goe.ie tijd om winterspeelgoed op te knappen. Leer uw kin deren hun speelgoed repareeren! Een paardetoom kan gebreid worden, een knikkerdoos vervaardigd, enz. Mogelijk houdt uw kind van lezen? Welnu, last het in de vacantie lezen. Geef het een gemakkelijken stoel en een goed boek en het kind brengt zijn tijd op de meest goede manier door. Voor kleine kleuters is een hoop zand of een zandbak een uitkomst in de vacantie. Voor weinig geld kunt u in de speelgoedwinkels een kaart met vormpjes koopen. Een weeg schaaltje. wat kruidenierszakjes, kosten even min geld en uw kinderen zijn uren gelukkig met deze dingen! OVEEKA. eerst een kwartier rustig zitten met cigaret. Daarna besteed ik een kwartier o mijn (door de hospita schoongehourip.fj kamer gezellig te maken. a> Van zes tot half zeven besteed" ik half uur aan mijn persoonlijke verzorgd? gezicht en handen wasschen, een a^r.df japonnetje aantrekken en mijn kapsel ver! zorgen. Daarvan ben ik zoo opgefrist» dat ik zin heb om in vijf minuten eenvoudi» de tafel te dekken en zeer benieuwd ben wat de kok dien dag geeft (goed, eenvoud,» eten wordt in alle groote steden door diverse firma's voor een kleine prijs thuig bezorgd). Als ik op mijn gemak gegeten en even afgeruimd heb, is het meestal ongeveer kwart voor 8. Dan ligt de avond voor mij Ik heb goed en op mijn gemak gegeten! Komt er iemand, dan weet ik dat ikzelf zoowel als mijn omgeving er verzorgd uit zien. Komt er niemand en ga ik rustig zitten lezen of handwerken dan is het voor mij. zelf prettig, dat ik mij opgefrischt heb en de kamer er gezellig uitziet. En een enkele keer ga ik naar een concert of een goede film. Heusch het leven van een vrouw alleen behoeft niet beklagenswaardig te zijn, mits zij zichzelf en haar omgeving eenvoudig en practisch verzorgt. Maar iemand die alles laat gaan en niets „de moeite waard" vindt, die schijnt wel beklagenswaardig te willen zijn". Naar ons inzien heeft dit type het ver gebracht in de „kleine levenswijsheden" die tenslotte het leven uitmaken. Onverschillig, heid is zoo dikwijls grootendeels luiheid. Bijna niemand is graag eenzaam. Maakt er eens een sport van om met de middelen waarover U beschikt Uzelf en Uw omgeving zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Wanneer Uzelf en Uw „thuis" (al is het een éénvoudige kamer) naar Uw zin zijn, dan zullen vele anderen daardoor worden aange trokken. Dr. JOS DE COCK. is, van heuren zeun. Da's meugelijk, zee-t-ie, maar gij zijt mijn Moeder en hier hebt ge m'n leste vijf-en-twintig guldens, om de eerste week mee te beginnen. Toen kwam den Eeker binnen. En verlegen vroeg ie: „vinden gullie 't nie netjes bij ons thuis?" „Eeker," zee ik: „ik weet, waar gij mer- genochtend oewen Zondagschen bak koffis gaat drinken!" „Ikke-n-ok," lachte-n-ie. En zn' rappe oogs- kes dwaalden naar 't voetenkussel. Amico, ik mót endigen. M'n pampier is meer dan vol. Maar ditte nog: als wa 's avonds verom rejen naar Ulvenhout, Dré III den ontvangst meedeelde, Trui 't optel- sommeke gauw gemokt had van de twéé wa«< gels en den winkel, dan zee ze: „Dréke, ik... eh... ik heb ginnen twijfel meer." En wat gaf den tiep ten antwoord...? „Hoorde gij 't Dré I?!" Nog hoor ik den zegevierenden roep, als ik 't opschrijf! 'k Heb al meer gezeed g'had: wat 'n pracht- bezit, zoo'n twee verschillende baaskes, die malkaar zóó verstaan in den arbeid en in de kameraadschap Nog eens: opbouwers! Van 't zuiver ka- raatsche soort. Vol. Veul groeten van Trui, de baaskes en als altij gin horke minder van oewen. t.a.v. Dré. WAAR DE TUINLIEFHEBBER IN AUGUSTUS ZIJN AANDACHT AAN MOET SCHENKEN. In dezen tijd van het jaar beginnen ver scheidene éénjarige zaadplanten reeds zaad te vormen. Voor liefhebbers is het dan tijd hiervan te oogsten. Enkele rijpe stengels worden afgesneden en in een bundeltje samen gebonden op den zolder of in de schuur ge hangen om daar te drogen. Na eenige dagen is het zaad droog en wordt het voorzichtig op een vel papier uitgeschud. Daarna doet men het in zakjes, waarop de naam is ge schreven. Deze zakjes worden in een open doos bewaard. Is het voorjaar in aantocht, dan kunnen we dit zaad in bakjes of potter zaaien, die dan in een onverwarmde maai vorstvrije kamer geplaatst worden. De ont kieming van het zaad en het verspenen dei kleine plantjes is voor den liefhebber een bron van genot. Met de snijbloemen wordt men reeds zui niger. De eerste bloei der rozen is gedaan; de knoppen voor den tweeden bloei beginnen zich te openen, terwijl van allerlei planten, die in den herfst volop bloeien, nu reeds de eerste bloemen verschijnen. Men snijdt de bloemen bij voorkeur 's morgens heel vroeg of 's avonds na zonsondergang af. Doet men het meer op den middag, dan is dit voor de duurzaamheid der snijbloemen minder goed. Na het afsnijden zet men ze op een koele plaats in een emmer met water, zoodat de stengels van water verzadigd worden. Eerst dan worden ze in de vazen gezet. Eiken dag wordt het water ververscht. Als dit gebeurt, snijdt men tevens een klein stukje van den stengel zoo schuin mogelijk onder water af. Door het grootere snijvlak kan de stengel beter water opnemen; het afsnijden onder water belet, dat de lucht in de cellen dringt. Dit zou de wateropname belemmeren. De tuin zelve eischt al meer zorg. Uitgebloeide rozen worden weggenomen. Ook in den border moet opruiming gehou den worden, omdat sommige planten te wild worden. Dahlia's en andere vaste planten bin den wg aan een stok, als dit tenminste nog niet gebeurd is. Wie bij de Dahlia de kleine bloemknopjes wegneemt, die naast een grootere zitten, bereikt daarmee, dat de grootere knoppen meer tot hun recht komen. Voor den bloei is dit wel van belang. Op het grasveld of gazon heeft men tot nu toe elke week met de grasmachine of schaar het gras kort gehouden. Het heeft daardoor een frisch en verzorgd voorkomen. Ook de randen behoort men niet te vergeten. Door zoo te handelen beleeft men steeds plezier van zijn tuin. v. d. LIJN-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6