Afbraak vóór den opbouw r preöthbeürten k, prebthbturttn MadlnieuwJ JlaadyJUeq, tueuuU ïlimwJ uil Uaè FLR.C blijft in Den Helder! Aan onze geëvacueerde stadgenooten Een nieuw begin Een advertentie in de Heldersche Courant Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand van Texel Zoet gefluit van den vogelaar Visscherij Dagelijks werkt men thans aan de afbraak van het „bondsgebouw". Op deze foto kan men zien, hoe het weer gelukt een gedeelte van den muur omlaag te halen. Er wordt afgebroken. De getroffen dee- len van onze stad, die enkele weken ln alle triestheid de uitwerking demonstreer den van het moderne oorlogstuig worden thans, met man en macht onder handen genomen. De gehavende woonhuizen en gebouwen, die door instorting of brand tot ruïnes geworden waren, worden nu met den grond gelijk gemaakt, teneinde pp de vrijgekomen plaatsen den opbouw later te kunnen aanvatten. Vanzelfspre kend kunnen wij omtrent de ontwikkeling van dezen opbouw nu nog niets mede- deelen en moeten wij ons bepalen tot het stadiipp waarin deze gang van zaken zich op het oogenblik bevindt. l In den Ouden Helder is men reeds ver ge vorderd met het opruimen der puinhoopen. De nog hier en daar overeind staande muren zijn omgehaald en het puin is afgevoerd. Nog slechts een leege plek herinnert daar aan de paats waar voorheen enkele huizen stonden. In volle actie is men momenteel in de Sta tionstraat en in het Julianapark. Hiermede zijn nog wel een paar weken gemoeid. Het puin wordt n.1. ter plaatse fijn geklopt door vele arbeiders en daarna vervoerd naar in aanleg zijnde wegen. Het geklopte puin is gereed om zoo in den weg gestort te worden en een onderlaag te vormen voor het daarop aa i te brengen wegdek. Dat met dit kloppen veel tijd heen gaat, laat zich denken. Dagen lang zitten, op een geïmproviseerde zitplaats, bestaande uit een daartoe geschikte klomp steen en een opgerolde mat of iets dergelijks daaroverheen, vele mannen de steenen te kloppen, tot de vereischte maximum-afmetin gen' zijn bereikt. Het omhalen der nog staande muren gaat meestal met weinig moeite gepaard. Met voorhamers, hakbeitels en koevoeten worden de voegen losgescheurd en bij stukken en beetjes wordt de muur tot het fundament toe afgebroken. Meer moeite heeft men tot nu toe gehad met het voormalige „bondsgebouw". Dit massief gebouwde werk van harden steen biedt grooten weerstand aan de pogingen om het neer te halen. De muren zijn wel zoo danig beschadigd, dat men, als men daaraan eenmaal toe is, er niet bijzonder veel moeite mee zal hebben. De „toren", die uit een twee steen® muur bestaat, heeft echter op som mige plaatsen zoo weinig geleden, dat men groote moeite heeft het verband te breken. Talrijke pogingen hebben wij dezer dagen zien mislukken. Met een staaldraad en een lier worden de muren bij kleine gedeelten omver getrokken. Enkele arbeiders klimmen dan steeds weer naar boven om den staal draad op een nieuw stuk muur te bevestigen. Dat dit geen gevaarloos werk is kan men begrijpen. Men heeft er enkele mannen zon der hoogtevrees voor noodig om dit op te knappen. Menige voorbijganger heeft de laatste dagen met ingehouden adem staan kijken naar den man, die op den twee stee nen breeden muur „wandelde" alsof hij op h»t trottoir liep. Een andere arbeider, min der zeker van zichzelf of wellicht wat voor zichtiger, deed het liever op handen en voe ten. Is de staaldraad opn.euw bevestigd, dan- kan het trekken met (je lier weer be ginnen. Hoe vele malen schoot niet het be geerde stuk muur los, doch knapten of de in Obdam, Hensbroek, Spierdyk en omstreken. Als agent voor bovenstaande plaatsen heb ben wij aangesteld den heer H. Hyma, Dorp straat A 123, Obdam. Bij. den heer Hijma kunt u zich opgeven als abonné, zoowel voor kwartaal-, maand- of week-abonné. Voor de inning der abonne mentsgelden zal de heer Hyma eveneens zorgdragen. Tevens kunt u eventueele advertenties azj\ bovenstaand adres opgeven. touwen, waarmede de lier aan een boom verankerd was of de ketting, waarmede het blok, waardoor de draad loopt aan een ande ren boom bevestigd was. Menigeen had er een uurtje voor over om een stuk muur naar beneden te zien komen. Langzaam maar zeker gaat het bonds gebouw uit dit stadsbeeld van Den Hel-- der verdwijnen. Van het daarnaast ge legen Kegelhuis staat nog slechts de ingang, waarboven nog onbeschadigd de naamsaanduiding. Het kan gebeuren, dat U, wanneer U na enkele weken afwezigheid weer in Den Hel der terugkeert, nog slechts de leege plaats zult vinden van het gebouw, waar wij, in onze architectuur zoo arme stad, terecht trotsch op waren. Wij zullen echter niet langer stilstaan bij dit verlies en onze hoop vestigen op datgene, wat op deze plaats eens verrijzen zal. Mis schien worden wij nog eens in de gelegen heid gesteld weer met voldoening naar deze plek te wijzen. Dat kan, wanneer een nog mooier gebouw hier eens verrijst. Hetgeen wij allen hopen. Deelneming aan de competitie vrij wel zeker. Onzekere finantieele basis. Naar aanleiding van ons artikel in de Held. Courant van Donderdag j.1. „Waar zijn onze voetbalclubs?", kwam een der H.R.C.- bestuurders ons gisteren op kantoor bezoe ken om ons mede te deelen, hoe de v.v. „H.R.C." tegenover den huidigen toestand staat en wat haar plannen zijn. Tot ons genoegen vernamen we, dat de roodjakken-club niets liever wil dan zoo veel mogelijk haar zaken op den ouden voet voort te zetten. In principe is men het er in het bestuur over eens, dat aan de a.s. competitie moet worden deelgeno men. Reeds heeft men overleg gepleegd met den N.V.B. en zoo als de situatie thans is, mag aangenomen worden, dat H.R.C. den komenden winter weer van zich zal doen spreken. Echter... de club heeft met moeilijkheden te kampen, moeilijkheden, waarop wij in bo venaangehaald artikel reeds het licht hebben doen vallen. De voornaamste is de finantieele basis, waarop de club verder zal kunnen wer ken. Deze is natuurlijk nog volkomen onzeker, maar vast staat, dat de ontvangsten aan re cettes en contributies minder zullen zijn dan in normale tijden. Men is dus op 't oogen blik aan het zoeken naar een grondslag, waarop het rood-witte „bedrijf" weer zal kun nen gaan werken en welke doorslaggevend zal zrjn bij de behandeling van de kwestie: met hoeveel elftallen kunnen we aan de com petities van den N.V.B. en zijn provinciale onderafdeeling deelnemen? Het zal niet mee vallen om een begrooting van de vermoede lijke ontvangsten te maken, welke men toch ten naaste bij moet weten, omdat, zoodra men weer in actie is, uitgaven volgen voor reiskosten bij uitwedstrijden, terreinhuur, ma teriaal, Bondscontributie, reclame enz. De kwestie van de „uitgaven" speelt dan ook een hoofdrol bjj het beantwoorden van de vraag: Spelen of niet? en zoo ja: met hoeveel elf tallen Reeds wezen we er op, dat er met de N.S. allicht valt te praten over een goedkoope wijze van vervoer, b.v. bij abonnement, en met het gemeentebestuur over de terreinhuur. Die terreinhuur... daar is al veel over te doen ge weest. Dit maal vraagt H.R.C. zich af of zij geen reductie kan krijgen van de huur, om dat betaald werd voor een geheel terrein complex. terwijl gedurende 10 maanden slechts één terrein bruikbaar was... En ook de huur voor het komende seizoen kan in haar oogen niet zoo hoog zijn als in het vorige. De club zou er finantieel niet uit komen! Daar tegenover staat het standpunt, dat de vereeniging slechts dan gaat voetbal len als 't in Den Helder kan geschieden. „In Den Helder of niet!", luidde de korte maar krachtige uitspraak! Dat is een standpunt, wat door ons zeer gerespec teerd wordt en velen ook de autoritei ten zullen dat mèt ons doen. We stel len het dan ook ten voorbeeld aan alle andere sportorganisaties! Nog geen onderling contact. Het bestuurslid vertelde ons voorts nog, dat er naar zijn weten nog geen contact tusschen de vier plaatselijke clubs had plaats gevonden. Nogmaals willen wij er hier op wijzen, dat dit toch zeer gewenscht is. Van een oplossen in één voetbalvereeni- ging zal wellicht niets komen, en. zooals de Racing-official betoogde, dat is niet noo dig ook. Er is in Den Helder best plaats voor twee groote vereenigingende ge zonde rivaliteit tusschen beide heeft al tijd d e belangstelling gehad en moet die ook weer in de toekomst hebben. Slechts het bestaan van de kleinere clubs wordt in dit tijdsbestek wel wat bedreigd en met de leiders van deze organisaties zou over legd moeten worden, hoe aan de impasse, waarin zij geraakt zijn, een einde te ma ken. Het is onjuist om de zaken blauw-blauw te laten. Er zijn allicht nog diverse dingen af te doen, rekeningen zullen betaald moeten worden, enz. Naar onze meening, hebben de bestuurderen van de kleinere clubs tot taak zich met hun broeders van de grootere te verstaan. Dat is men ook tegenover zijn leden verplicht! Tot zoover de mededeelingen van H.R.C.- zijde, hier en daar voorzien van onze eigen opinie. Gaarne zullen we nu ook eens ver nemen, hoe de H.F.C. „Helder" er over denkt en wat zjj gaat doen. Als we goed ingelicht zijn, zal deze vereeniging binnenkort een ledenvergadering houden en wellicht, dat eerst déér beslist zal worden, wat de komen de gedragslijn zal zijn. We zijn benieuwd! Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, heeft ook de heer Boonen, wiens bekende inrichting voor Heilgymnastiek en Massage in de Stationstraat 7 tot de zwaarst getroffen per- ceelen behoort, zijn practijk weer opgevat, ongetwijfeld steunend op den steeds groeien- den terugkeer van Heldersche ingezetenen. Voor hen die het nochtans niet durven wagen zich nu reeds weer in onze stad te vestigen zal gelegenheid bestaan hen in hun evacuatie oord te behandelen. Wvj vertrouwen dat de oude reputatie het succes voor dezen nieuwen start zal verzekeren. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie onze advertentiekolommen voor Uw inkoopen J. J. Hermus van S 19 b n. Utrecht, Weth. Troiiwensingel 80. Maria Dijt, van Koogerstraat 13 naar Mid- denmeer, Kolhornerweg 18e. Annaatje de Graaf, wed. M. C. de Jong van Heemstede. Marquettelaan naar C. 103. Joanna M. C. van Voorvelt, van Rijksstraat weg 149, Haarlem naar Emmalaan 96, Den Hendrik Dijt, van Hoogwoud Pade B 32 naar Garthuisstraat 19, Den Burg. Frans Stark en gezin, van Rotterdam. Hol- vertstraat 26 b naar Oosterend, Weststraat. ZONDAG 9 AUGUSTUS 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m.: niet ontvangen. Oosterend v.m. 10.30 Ds. Kok. Den Hoorn v.m. 10.30 Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp n.m. 7.30 Ds. Kok. De Koog v.m. 10 v. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. D. M. Knot, van Uitdijk. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10.30, Cand. Wouda; n.m. 7.30 Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Leesdienst* n.m. 3.30 Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 Ds. Buskes. Van 3 t/m 9 Augustus 1940. GEBOREN: Jacob Willem, z. van Cornelis Witte en Margaretha van Heerwaarden; Louis, z. van Adriaan van Hoornen en Engeltje Koop man; Grietje, d. van Simon Lap en Antje Terpstra; Albert, z. van Maarten Bruyn en Klasina Zurcher; Elisabeth Adriana, d. van Michiel Witte en Adriana Kiljan. ONDERTROUWD: Simon Petrus Hin en Anna Maria Commandeur. GETROUWD: Hendrik Beumkes en Neeltje van der SHkke. OVERLEDEN: Maartje Verhoeve, 50 jaar, geh. met J. Renses; Klaas Lap, 77 jaar, weduwn. van Jansje Smit. GEVONDEN. Gevonden: 1 graaf, 3 portemonnaies, 1 sleutel, 1 heerenfiets, 1 badpak met muts, 1 glacé handschoen. We zijn allerhartelijkst ontvangen door onze buurtgenooten. Geen on vriendelijk woord daar over. We weten van een goede kennis, die met een aan tal collega's op een boerderij aanlandde en door den boer en zijn vrouw met open armen ontvangen werd. Ze kregen „een plekkie in het hooi." Toen de kennis een avond daarna een brief zat te schrijven aan z'n betere helft, ergens vertoevend in Overijssel, was het ge moed van de vrouw met den vluchte ling zoo bewogen, dat ze hem royaal haar beste kainer aanbood, voor het afhandelen van zijn correspondentie. Zoo verhuisde hij voor eenige uren van het hooi naar de pronkkamer en daar bleef het niet bij, whnt de karnemelk werd veranderd in thee en een koekje lachte hem op het schoteltje toe. Het duurde geen twee nachten of ook de hooi-slaap plaats was verwisseld voor een vorstelijke ligging op de divan. Hij had dit weten te bereiken via koek jes en chocolaadjes, voor de boerin en haar kinderen, en zocht toespelingen op zijn slechte slaap in het hooi. Intus- schen, dit moet er eerlijkheidshalve bij vermeld worden, sliepen de collega's nog steeds in het hooi en het moet eveneens vermeld, dat ze met schele oogen keken naar „den veroveraar". Er waren meer van die gelukkigen, van die tactvolle stadgenooten, die „langs wegen van vriendelijke geleide lijkheid" zich de beste plaatsjes op boerderijen en dergelijke wisten te ver overen. En zoo ging het ook in de dor pen en stadjes in den kop van Noord- Holland. De middenstand van al die dorpen en stadjes zag de invasie met grage oogen. Het ging goed en het gaat goed in Anna Paulowna en Schagen, in W. Waard en Nw. Niedorp. Hier vijfhon derd en daar duizend Held^zschen, een belangrijke toenarry: van het week- budget en het is te begrijpen, dat men die tijdelijken groei graag bestendigd ziet. dat mag je niet uitvegen, dat beteekent Zoo begint men dan met zoet gefluit. „Kom hier uw wedstrijden spelen", zingen de sportclubs van de omgeving. „Vestig u hier", zoo roepen de huis bazen, die hun leege woningen, voor zoeten prijs aan vluchtelingen verhuurd zien. Doe bij ons uw inkoopen", zoo roept de middenstand van de omgeving. „Hier is het rustig, hier moet je zijn", zoo klinkt het zoet gefluit van den vogelaar Nieuwediepers, laat u niet verleiden. „Wij woonden in Den Helder, wij gaan weer naar Den Helder, wij blijven in Den Helder' Haal nu niet onwillig uw schouders op, zeg nu niet: „Wij komen niet meer naar Nieuwediep", want het zal u gaan als die stadgenoot, ergens in Nw. Nie dorp, die twee weken geleden beweer de, dat ze tot het uur van haar dood in dit vriendelijke dorp zou blijven, maar die nu, na den bom op honderd meter afstand van haar woning, al niet veel waardeering meer heeft voor de vrien delijkheid van het dorp en die diep in haar hart terugverlangt naar het goede Nieuwediep, waar ook sinds 8 Juli geen bom meer werd gehoord. Het zal u gaan als die stadgenooten in Schagen, die vol waren over de levendigheid van het dorp waar ze tijdelijk verblijf hiel den, maar die het nu toch eigenlijk doodsch en vervelend beginnen te vin den in hun verbanningsoord en die heimelijk terugverlangen naar hun haardstede bij de Noordzee, die lange Jaap weer willen zien zwaaien met zijn breede armen, die het orgelgeluid van de zee weer willen hooren. die „een Spoorstraatje" verkiezen boven het kuieren over de Hoogzijde. Gerust, we hebben veel waardeering voor al het goede, bij onze buren ge noten, maar we zullen toch allemaal blij zijn. als we weer onze voeten onder onze eigen tafel kunnen steken, als we weer onszelf kunnen zijn. ZONDAG U AUGUSTUS. Ned. Herv. Gem. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.45 uur Ds. W. F. j, v Poel. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat) Geen dienst. u. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. Zondag v.m. 9.30 uur. Zondag nam. 4 uur. Woensdag nam. 7.30 uur. Svangeiisatiegcbouw (Vijzelstraat) Zondagmorgen 10.30 uur Dienst. Geref. Kerk. Den Helder, Julianapark, 10 u urDs. Nieuwkoop. Julianadorp, 17 u. Leesdienst. Ewycksluis (bij v. d. Heuvel): 10 u. Leesdienst. 17 u. Ds. van Nieuwkoop. Leger des Heils 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. Zaal Spoorgracht 35. 's Avonds 7.30 uur, Verlossingsmeetinr Ned. Herv. Kerk te Julianadorp. Vrijdag 16 Aug. 's avonds 7.30 uur |n het gebouw „Bethel-" der Ned. Herv, Evang. te Schagen. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Luthersche Kerkdienst te Schagen. Landbouwstraat. Gebouw Ned. Herv. Evangelisatie, Dr. W, J. Meiners van Den Helder. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, de heer D. C. v. j, Linde, Cand. t. d. H. D. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Kreb. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, 's av. 8 uu, Ds. Boeke. Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Groet, voorm. 10.30 uur, Ds. Boeke. Schoorl, zie Groet. Barsingerhorn, geen dienst. Obdam, voorm. 10.30 uur, Ds. Rjjkx. Zuidseharwoude, voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Korndörffer. Koedijk, geen dienst. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, vm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen, Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Noordscharwoude, vm. 10.30 uur, Ds. Nell. Heerhugowaard, vm. 10.30 uur, Ds. Krop. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. de Wagemaker, van Den lip. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. W. P. Kram et hulpprediker. Nam. 6 uur, Cand. W. P. Kramer. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Visch. Nam. 3 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. J. H. Jansen, predikant der Herv. Evangelisatie van Den Helder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. Schagerbrug, nam. 2.30 uur, Ds. Hooijkaas van Benschop. Schagerbrug, Bjjeenk. Chr. Jongemannen- vereen., Dinsdagavond 7.30 uur in het Evan gelisatiegebouw a. d. Grootesloot. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), Ds. Fritzsche van Zaandam. URK, 8 Augustus. Door 40 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 3332 pond Kuilpaling, van 40487 pond per vaartuig, prijs 2325J^ ct.; 1192 pond Lijn- of Beugaal, 2429y2 ct en 250 pond Snoek baars, 23J^24 ct. Alles per pond. ZEER ERNSTIG GEVALLEN. Eén der Heldersche geëvacueerden, Jac. Bakker, werkzaam te Urk aan de sluisput, werd tengevolge van een val zeer ernstig ge wond. Na voorloopig geholpen te zijn bij den sluisput, werd Bakker onder dokters behan deling gesteld. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. Heden bereikte Urk het droevig bericht, dat de vrouw van Sj. Hoekstra, die te Soest woonachtig is, op een onbewaakten overweg door den trein is gegrepen en ga- dood. Het huisgezin van Hoekstra was naar Soest vertrokken en had daar een kolenhan del gevestigd. De vrouw van Sj. Hoekstra had 2 zieke dochters van haar bezocht, welke in het sa natorium werden verpleegd. Op de terugreis naar huis overkwam haar dit droevig onge luk. WEER BEWOOND. 0 De Oase, het laatste huis van het dorp, waar tot voor kort het kantoor van de fa- Blankevoort van Bloemendaal was gevestigd, is aangekocht door Patrimonium en wordt thans als woonhuis verhuurd. Aangezien de behoefte aan woonhuizen groot is kunnen nu weer een paar gezinnen worden geholpen. PAST OP UW RIJWIEL. Dat rijwielen nog steeds niet veilig z'in voor de zwijntjesjagers blijkt wel, dat giste ren weer drie personen aangifte deden van vermissing van hun rijwiel. DAT LUKTE NIET. BiJ, ®e" winkelier was op slinksche wijze een ledikant ontvreemd. De politie, die hier van op de hoogte was, legde hierop echter esiag toen het rustmeubel ten vervoer werd aangeboden aan de Texelsche Boot. J

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8