ARBEID NIPPER EN PELLE RADIO alléén kan welvaart scheppen Het lokkende DIEFSTAL VAN GOEDEREN PROGRAMMA FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAV/S Vergadering van het Arbeids front. Donderdagavond heeft Mr. M. M. Rost van Tonningen in de stadsgehoorzaal een rede gehouden voor het „Nederlandsche ar beidsfront" over „Wat brengt het Neder landsche arbeidsfront". Nadat de spreker was ingeleid door den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer P. G. Fles, ving hij zijn rede aan met te constateeren, dat Europa thans staat voor een periode van verwezenlijking van de sociale revolutie. Deze revolutie wordt echter tegengehouden door de verdeeld heid der arbeiders, de verdeeldheid, welke jaren lang door de reactionairen is ge zaaid om zoo doende een fftmeenschappe lijkon strijd van alle arbeiders tegen de kapitalisten te voorkomen. De NederlanaSche vakbeweging, zoo ver volgde spr., heeft volkomen gefaald. Haar werk is achter niet nutteloos geweest, in tegendeel zij heeft zeer veel goeds tot stand gebracht en wij weten dat te waardeeren, doch in haar uiteindelijk doel de ver wezenlijking van het socialisme is zij schromelijk tekort geschoten. In den be ginne leek het er op, dat de vakbeweging een eenheid van arbeiders zou zijn tegen de kapitalisten-uitbuiters. Toen kwam ech ter de bekende splijtzwam, die confessio- neele en moderne bonden vormde en daar mede de kracht der arbeider brak. Ach ter hun rug om zijn de arbeiders door hun voormannen verraden. Thans wordt hier toe opnieuw een poging gedaan. De burgerlijke reactie de Ne derlandsche Unie is er reeds. Nauwelijks was zij geboren of de R. K. Staatspartij maakte zich er meester van, o.m. door collectieve aansluiting der R. K. Arbeidersbon den. De R.K. Staatspartij trad zoo brutaal op, dat het zelfs den heer Linthorst Homan te bar werd. Hij verbood de verdere collectieve aan sluiting van partijen of groepen, doch de R. K. arbeiders had hij toen reeds in zijn zak en daarmede ligt de schaduw van een Goseling en een Speyart van Woerden even goed over de N.U. als zij nog steeds over Oss ligt. Het Nederlandsche volk, zoo vervolgde spr., maakt thans een enorme geestelijke crisis door. Alles wankelt en kraakt, al leen wij N.S.B.'ers hebben onze rotsvaste overtuiging gehouden. Dit geeft ons do plicht onzen landgenooten de hand te rei ken. Wij moeten trachten de S.D.A.P. tot nieuw leven te brengen. Wij moeten dit doen op hun wijze en niet op de onze. Wij moeten alle socialisten tezamen brengen. Gebeurt dit niet, dan zullen zij opnieuw een speel bal der reactie worden. Toen bleek, dat de strijd voor één sociaal front vruchteloos bleef, is besloten, dat het prachtige instituut van het N.V.V. bewaard moest blijven en de heer Woudenberg werd tot commissaris be noemd, terwijl spr. dezelfde functie kreeg in de S.D.A.P., die anders volkomen zwe vende was geworden. Het verwijt, dat spr. in zijn radiorede over de S.D.A.P. leugens heeft verteld, wees spr. van zich. Altijd heeft hij het goede bij zijn tegenstanders gewaar deerd en hij is daar ook steeds rond voor uit 8 Dat is een vreemde geschiedenis, zei Wilfrid. U bent blijkbaar door een ander naar uw kamer teruggebracht. Ik zou daar uit opmaken dat u verder geen zorg voor uw veiligheid behoeft te hebben. Wat ook de be doeling van die individuen mag zijn, het is niet tegen u gericht. Maar op wien zouden ze het dan hebben? vroeg Beatrice. Wilfrid zweeg een oogenblik. Hij was over tuigd een duidelijk antwoord op die vraag te kunnen geven, maar Beatrice was al opge wonden genoeg dan dat hij met nog meer narigheid aan boord wilde komen. Cotter's gruwelijke angst en zijn wilde uitingen, had den hem naar hij meende een sleutel tot het raadsel verschaft. We zullen het daar straks nog wel eens over hebben, antwoordde hij ontwijkend. Heeft u misschien nog iets meer te vertellen? Ze antwoordde bevestigend en vertelde hem daarop dat ze het zoo eigenaardig had gevon den dat haar terrier geen alarm had gemaakt. Laten wij dan eens naar het dier gaan kijken, stelde Mercer voor. De wit-en-zwarte terrier lag stil in zijn mando. Het beest bewoog niet toen Beatrice hem riep. Ze boog zich over hem en raakte hem aan. Toen kwam er een verschrikte kreet van haar lippen. Hij is dood! riep ze. Vergiftigd door den damp en kijk mijn bloemen eens. Mijn mooie bloemen, waaraan ik zooveel tijd en moeite besteed heb, alsof de bliksem er in geslagen is! Bloemen en bladeren waren niet meer te herkennen, het leek alsof alles verbrand was, niets dan een hoop zwart vuil was er van over. De jongens houden vol. 1. „Probeer eens, of je dat stuk wrakhout raken kan, dat daar drijft." 2. „Als ik dat stukje brand hout niet kon raken, kapi tein, dan was ik nog niet waard, om voor de haaien gegooid te worden". 3. „Wat zal dat nou weer zijn? Zeerovers?" De grootste zeeslag dezer eeuw wordt geleverd. 1. „Heb ik 't niet gezegd, dat het zeerovers zijn? Hijs je hemd aan de mast, want we moeten ons overgeven, anders boren ze ons nog in de grond, Nipper!" 2. „Wij ons overgeven? nooit! wat denk je wel? Die piraten zouden ons hoofd eraf slaan en ons als voer voor de haaien in zee gooien. Neen, we moeten voor ons leven vechten!" 3. „Kom op met het geschut, nu zullen we het hun aan het verstand brengen!" gekomen. Alle plannen die werkverruiming beoogden, heeft hij steeds toegejuicht. Dooi de democratie zelf zijn deze plannen echter altijd gesaboteerd, omdat zij nu eens in strijd waren met deze groep en dan weer met die. Ook nu nog vragen wij om arheid voor onze 600.00 werkloozen. Wij gelooven dat al leen de arbeid welvaart kan scheppen. Het moet echter geen arbeid zijn zooals wij in de werkverschaffing hebhen gezien, doch goed betaalde arbeid. Het mag niet meer voorko men dat het eene deel van ons volk zijn heele leven zwoegt om, wanneer het uitgewerkt is, op de mesthoop te werden gegooid, terwijl het andere deel de vruchten plukt. Dit alles heeft spr. de S.D.A.P.'ers gezegd en hij heeft er aan toegevoegd, dat hij in de S^D.A.P. nooit propaganda voor de N.S.B. zal maken. Ik heb aan de S.D.A.P. slechts gevraagd: „Kies een nieuwe leiding en zet uw werk voort". Dit zal spr. blijven propageeren, niet tegenstaande de sabotage der oude leiding, net zoo lang totdat uit de massa zelve een nieuwe leiding opstaat. De socialistische ge meenschap, zoo vervolgde spr., is een hloed- gemeenschap. Het is een gemeenschap, waar in de kameraadschap, de ware kameraad schap. zooals die in den oorlog van '14'18 in de Duitsche loopgraven ontstond, heerscht Deze blocdgemeenschap doen ontstaan, die De recherche te Groningen heeft een vijf tal jongens aangehouden, die talrijke goe- dorendiefstallen hebben gepleegd. De 19-iarige J. B. F., in dienst van de fir ma L., was op slinksche wijze in het bezit gekomen van de sleutels van het pand der firma en ging tezamen met andere jongelie den naar binnen, waar zij groote partijen goederen verzamelden en wegsleepten. Wegens den omvang der partijen maakten de jongens gebruik van een auto. Het gebeur de, dat enkelen hunner onmiddellijk met de gestolen waar op stap gingen, om deze van de hand te doen. De buit bestond uit groote partijen graslinnen, peau de pêche, honder den paren dameskousen, groote hoeveelhe den koordvelvet en andere textielgoederen, ter gezamenlijke waarde van duizenden gul dens. De hoofddader was bovendien in het bezit van den brandkastsleutel en met be hulp daarvan ontvreemdde hij tevens een groot bedrag aan geld. Behalve J. B. F. arresteerde de recherche den 18-iarigen H. L- K., magazijnbediende bij dezelfde firma, den 18-jarigen F. van A., en wegens heling den 23-jarigen kleermaker D. F. T. en den 23-jarigen koopman P. K. Zij slaagde er tevens in een groot gedeelte der gestolen goederen te achterhalen. zich uitstrekt van Noorwegen tot de Alpen en van Calais tot Memel. Om dit te bereiken moeten we kaïneraden worden en kamera den wordt men door samen te werken, samen te leeren, samen te strijden. In de Nationaal socialistische gemeenschap zal het niet mo gelijk zijn dat een minister een eerste spade in den grond steekt en daarna met zijn vrien den gaat dineeren. Voor ons is zijn plaats in zoo'n geval tusschen de arbeiders. Om dit te bereiken moeten de socialisti sche massa's zich vereenigen. De S.D.A.P.-leiders hebben hun partijge- nooten in den steek gelaten, zij hebben hen verraden. Zij laten den strijd voor het socia lisme geheel aan ons over. Onze wensch is, zoo eindigde spr., dat alle arbeiders zich vereenigen en als dan de stappen van 2V& millioen arbeiders in Ne derland dreunen, dan zullen de reactionairen weten, dat hun tijd vooorbij is en dat het socialisme is verwezenlijkt. Na de pauze beantwoordde mr. Rost van Tonningen vele vragen. ZONDAG 11 AUGUSTUS 1940. 9.00 KRO. 17.00 Jaarsveld, 414,4 m. 8.00 KRO. 8.30 VPRO. NRCV. 1945—22.80 KRO. 8.00 WÜ beginnen den dag. 8.30 Korte Studiodienst. 9.00 Hoogmis. 10.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Derde en vierde bedrijf van de opera „Bo- ris Godounow" (opn.). 3.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (opn.). 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Ge'reformeerde Kerkdienst. Hierna: Or gelconcert. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Dansmuziek (gr.pl.). 9.10 Gramofoonmuziek. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, hierna: Cramofoon- muziek. 10.00 Pianovoordracht. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Cello en piano. 12.00 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. I.00 VARA-orkest, 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Esmeralda. 4.00 Tuinbouwhalfuurtje. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Reportage. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Rosian-orkest. 10.00 Berichten (Duitsch).- 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15 1.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. VARA-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.40 Pianoduetten. II.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 VARA-orkest. 2.00 Viool, piano en gramoofonmuziek. 2.40 Declamatie. 3.10 Gramofoonmuziek. 4.00 Esmeralda. 4.45 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 „De Golfbrekers". 6.40 Lezing „Gelre's ontwikkeling in de mid- U bedoelt dat dit eens planten waren? vroeg Wilfrid. Dat waren ze, nog een uur geleden, klaagde Beatrice. En heel zeldzame ook. Ik kan dit niet langer aanzien! Beatrice was aan het eind van haar krach ten, dat zag Wilfrid duidelijk. Het was nood zakelijk dat ze zoo gauw mogelijk in de fris- sche lucht kwam. Hij nam haar arm en bracht haar voorzichtig naar de billardkamer. In elk geval was Beatrice veilig. Dat hun ge vaarlijke spokerij niet tegen haar gericht was, hadden de indringers voldoende bewezen. Ofschoon hij niemand had om te helpen, moest hij toch iets doen om Samuel Flower te redden. Cotter was verdwenen en het leek hem niet raadzaam tijd te verliezen door de bedienden te wekken. Eerst zette h(j Beatrice bij het open raam. Ik zal eens kijken of ik ook een shawl voor u kan vinden; in de hall zal wel iets zijn. Moet ik naar buiten? vroeg Beatrice. Het zou wel beter zijn, zei Wilfrid, toen hjj met een stapel doeken bij zich even later terugkwam. Dan bent u in de frissche lucht. En maakt u zich nu verder niet onge rust, want u weet nu dat het niet tegen u gaat. Ik geloof, dat ik er wel een idee van heb, wat er eigenlijk gaande is. Maar u dan? fluisterde Beatrice, ik zou geen gelukkig oogenblik meer in mijn leven hebben wanneer u iets overkwam. De tranen schoten haar in de oogen. Ze strekte impulsief de handen naar hem uit en Wilfrid greep ze en drukte ze zwijgend en veelbetee- kenend. Maar nu moet ik handelen, zei hij, ik mag niet vergeten ,dat het uw oom is, die in gevaar verkeert. Wilfrid draaide zich om en ging naar de hall .De deur van de bibliotheek was geslo ten en hij meende binnen stemmen te hooren. Hij kreeg Cotter in de gaten die gehurkt achter een divan zat en te voorschijn kwam, toen hij den dokter bemerkte. De laffe angst van dezen man deed Wil frid walgen. Waar is Mr. Flower? vroeg hij. Daar binnen, fluisterde Cotter, met hen. Hij zal er wel nooit meer uitkomen. We zullen Samuel Flower nooit weer levend zien. Wat gaat u doen, sir? u bent toch niet gek geworden! Ik ga de bibliotheek binnen, antwoordde Wilfrid kortaf. Hij legde zijn hand op de kruk, maar de deur was aan den binnenkant gesloten. Hij kon de deur niet openen. Cotter waarschuwde hem nog eens. Doe het niet, als uw leven u lief is. En het is bovendien toch al te laat! Hij werd vjjf minuten geleden met hen opgesloten en vijf minuten met hen -s een eeuwigheid. Cotter's stem brak af toen een zwakke kreet uit de kamer tot hen doordrong. Wil frid deed een stap achteruit. Hou je gereed, zei h(j. Ik ga de deur intrappen. HOOFDSTUK X. Inzake Mr. Wil. Wilfrid duwde Corter opzjj, alsof deze een ledepop was en wierp zich op de zware eikeni outen deur, maar zonder veel succes; het leek wel een steenen muur. Maar de schok was door 't heele huis hoorbaar en bracht in de bibliotheek, zooals hij merkte, schrik en ontsteltenis. Wilfrid zag in dat deze krachtproef nutteloos was en keek rond of hij niet een of ander werktuig zag. Zijn oog viel op 'n trophee van wapens en strijdbijlen, H(j greep een van de laatste en begon de deur er mee te bewerken. Met den derden slag vloog een paneel er uit en was de toegang geforceerd. Zoover hij zien kon was de kamer leeg en stond een der ramen wijd open, gelukkig maar. want het giftige vreemde parfum sloeg Wilfrid nog tegemoet. Vaar was Samuel Flower? Zooeven moest hij er nog geweest zijn en anderen met hem. Wilfrid liep langs de mahoniehouten schrijf tafel, die bedekt was met brieven en papie ren, naar het raam. Een brief, met weinig meer dan naam en adres erop, lag op het vloeiblad. Een vlek zat erop, alsof de pen plotseling uit de hand van den schrijver was gevallen. Niettegenstaande zijn haast merkte Wilfrid dit op. Toen hij de tafel aan den anderen kant omliep, struikelde hij bijna over een gestalte, die daar uitgestrekt lag en die hij direct her kende als Samuel Flower. Hij moest wel twee maal roepen voor Cotter bevend over zjjn heele lichaam zich door het paneel wrong. Gevaar is er niet meer, zei Wilfrid min achtend. Tenminste, die geheimzinnige heeren zijn verdwenen. Help me om Mr. Flower op de sofa te leggen. Hij is dood, mompelde Cotter, vast en zeker. Als u doorgemaakt had wat hij de laatste minuten... Wilfrid verwaardigde zich niet hierop antwoord te geven. Hij beduidde Cotter om Flower bjj de beenen te nemen en hem zoo naar den divan te helpen dragen. Cotter bleek zich vergist te hebben: Flower lag wit en onbeweegelijk, maar Wilfrid zag dat hij ademhaalde Op bevel van Wilfrid ging Cotter een karaf cognac halen en Wilfrid liet wat van den opwekkenden drank in den mond van Flower vloeien. Na eenigen lijd opende deze de oogen en keek versuft om deleeuwen". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie, „De textieldistributie" 8.00 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest en soliste. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Gevarieerd programma (opn.). 10.15 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. NCRV-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Viool, piano en gramofoonmuziek. 1" 30 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Quintolia en gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.15 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Bel Canto. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Bel Canto. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). zich heen; en het duurde nog vrjj lag voor h(j volkomen zijn bewustzijn terug kreeg. Er wps een leelijke bult op zjjn voorhoofd, on- getw+ifeld veroorzaakt door den val. Ik vermoed dat je em helpen kunt aan wat ik noodig heb, zei Wilfrid tegen Cotter, is er huislook in den tuin? Je weet wat ik bedoel? Het groeit in bosjes op de stee nen. Ga wat zoeken en breng het me hier. Ik weet wel waar het te vinden is, stamelde Cotter, maar om in het donker naar buiten te gaan... Je gaat direct en daarmee uit. Er is niets om bang voor te zijn. Vlug, of ik gooi je het raam uit. Cotter verdween, maar kwam direct terug met een hadvol frissche bladeren, die hij op aanwijzing van Wilfrid tot moes kneedde. Daarbij deed hij zoo vreemd dat Wilfrid naar de reden vroeg. Gek ben ik! riep Cotter uit, wjj zijn allemaal gek. Wat hier gebeurt is nog ner gens gebeurd, zoolang de wereld bestaat. Ik zeg u dat die kerels niet weg zijn. Ik zag ze in den tuin, met mijn eigen oogen. En zjj waren net zoo bang voor den andere als wij voor hen. Wat moet dat in 's hemelsnaam beteekenen, Sir Wat voor een „andere"? vroeg Wilfrid verbaasd. Natuurlijk die groote in livrei, hernam Cotter. O ja, u heeft hem niet gezien. Hij liep die twee met een zweep achterna en sloeg er op los, alsof het honden waren Een groote neger, wel zeven voet lang. Een neger! nonsens! riep Wilfrid uit. Ik zweer u dat het de waarheid is, zei Cotter dringend. Het was aan den ande ren kant van het grasbed. Het licht van het Viel 3ulst op *0" Slicht. Ik zeg u een volbloed neger. Toen die anderen hem zagen komem namen ze de vlucht en hij achter hen aan. En met zijn zweep er op los slaan' Sir^fk hui,",!61 WEti betekenen moet, Sii\ Ik blrjf hier met langer, ik heb hier geen rustig oogenblik meer. Voor het oogenblik gaf Wilfrid het op De oplossing- van dit nieuwe raadsel zou ook °m.en- Er was van méér belang om aan te denken. Hij gaf Cotter opdracht om miss Galloway uit den tuin te halen en dan •n den salon te wachten. Hij was bW even alleen te zijn, nu kon hij zijn gedachten heelemaal aan rijn patiënt wijden. Wordt vervolgd A

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9