dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Amerika De grootste luchtslag Engeland bereidt een offensief rooi wil Engelands plaats innemen BOMMEN OP LONDEN „Statendam" wordt gesloopt - Verduisteren 9.06 uur Duitsche landingspoging op komst? Opbouwdienst 4000 man rijker sedert het begin van den oorlog mm CHINA Batavia-Manilfa door de lucht Groote brand in Fransch petroleumgebied KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 9C03 admiraal hart van de ver- eenigde staten in sjanghai aangekomen. Grootsch opgezet luchtoffens;ef tegen Engeland Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.24 uur Roemloos einde van een zeekasteel Engelsche steden vanuit Frankrijk beschoten Clearing met Joegoslavië en Protectoraat HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Dea Helder De bevelhebber van de Amerikaan sche- vloot in het Verre Oosten, ad miraal Hart, is, naar de U. P. aan zijn bladen meldt, gisteren met een flottielje duikbooten te Sjanghai gearriveerd. Hij wenscht door zijn aanwezigheid, het voorstel van den commandant van de te Sjanghai gestationneerde Amerikaansche ma rine te ondersteunen, die op een conferentie heeft verklaard, dat de V. S. het gezag over het gebied, dat door de Engelsche troepen gecontro leerd werd. willen overnemen, met uitzondering van een klein deel, dat dan door de Japansceh troepen be zet zou worden. De Japanners zouden aan deze bespre kingen niet hebben deelgenomen, naar het heet, op grond van het fèit, dat de bevel hebber van de Japansche vloot te Sjanghai admiraal Takeda, hooger in rang staat dan de Amerikaansche bevelvoerder Peck. Ad miraal Hart daarentegen zal thans de hoog ste buitenlandsche officier zijn, die te Sjanghai vertoeft. Het orgaan van het Japansche leger, de „Sjinsjoen Pao", richt in verband met het voorstel een heftigen aanval op de Ver- eenigde Staten. Als de aanvaarding van dit Amerikaansche voorstel zal worden af gedwongen. dan hopen wij. zoo schrijft het blad, dat het Japansche leger evenals te Tientsin een blokkade te Sjanghai begint. Dan zullen wij zien wat de Japansche ma riniers doen zullen. In Amerikaansche zakenkringen bestaat het voornemen, om de regeering te Washing ton te verzoeken de afdeelingen der marine te Sjanghai te versterken. Inmiddels spreekt de commandant van het Engelsche garnizoen te Tientsin, naar D.N.B. verneemt, alle geruchten tegen, volgens wel ke de controle over de door Engeland be waakte gebieden in Noord-China na het ver trek der Engelsche troepen aan de Ameri kaansche troepen zou worden overgedragen. Ook de Britsche consul-generaal te Tientsin heeft deze geruchten gedementeerd. „Geduld verloren." De Japansche pers hecht zeer groote be- teekenis aan de reeds aangekondigde bespre kingen tusschen den minister-president, den minister van Buitenlandsche Zaken en den minister van Oorlog. De „Kokoemin Sjim- boen" neemt aan, dat de regeering, in ver band met de gewijzigde wereldsituatie en de heroriëntatie van de Japansche buitenland sche politiek, waartoe reeds in beginsel is besloten, onmiddellijk bepaalde diplomatieke maatregelen zal nemen. De ondoorzichtige houding van Engeland en Noord-Amerika stelt Japan voor beslissende stappen. De „Yomioeri Sjimboen" verklaart, dat Japan na drie bittere jaren eindelijk zijn geduld heeft verloren. Japan en de regcering van Nanking moe ten thans het bezette China zuiveren van al le vreemde concessies. De „Nitsji Nitsji" be weert, dat de minister van Oorlog heeft aan gedrongen op de thans aangekondigde be sprekingen der ministers en dat voorname lijk de betrekkingen van Japan tot Engeland de Vereenigde Staten, Nederlandsch— Indië en Fransch Indo-China van het standpunt der nieuwe groot-Aziatische poli tiek zullen worden behandeld. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt volgens Reuter: Tijdens nieuwe vijandelijke aanvallen wer den gisteravond bommen op Londen gewor pen. Er ontstonden tal van branden. Slech- enkele personen werden gedood. Ook werden bommen geworpen op het eiland Wtghlials mede in de districten Berkshire en W shire. Talrijke vliegvelden in het zuidoosten van Engeland werden niet bommen bestook In één geval vielen verscheidene slachtof fers te betreuren. Voorts deelt het ministerie van luchtvaart mede: gistermorgen zijn vijandelijke g tuigen op verschillende plaatsen de, Bri s kust genaderd en wel van Sussex tol monding van de Theems. Op verscheidene kustplaatsen werden bommen geworpen, w ke slachtoffers maakten. Eenige vijandelijke toestellen vlogen over de zuidkusten w ïerpe bommen uit in Hampshire. waardoor eemge Personen gedood werden. OM DE HEERSCHAPPIJ IN DE LUCHT BOVEN HET KANAAL EN ZUID-ENGELAND. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Berlijn, Aug. 1940. Men volgt hier met de grootste spanning de ontwikkeling van den grooten lucht slag boven Zuid-Engeland. Er is hier inderdaad sprake van een ontwikke ling, want men wijst er uitdrukke lijk op. dat het geen reeks afzonder lijke aanvallen betreft, doch dat al deze aanvallen tezamen een actie vormen, die men kan beschouwen als de grootste luchtslag, welke se dert het begin van den oorlog heeft plaats gehad. Deze slag duurt nu reeds zonder onderbre king drie dagen voort en speelt zich af boven de Zuidkust van Engeland, over een uitge strektheid van .">00 bij 100 kilometer. Het slag veld reikt van Plymouth tot Dover, boven de monding van de Theems en van het eiland Wight tot Aldershot. Tot dusverre woedt de strijd het hevigst tusschen Portsmouth en Aldershot, het mid den gedeelte van het front en tusschen Ply mouth en Portland. Het zwaartepunt van het gevecht schijnt echter te liggen op den oostelijken vleugel in het gebied boven Do ver. Een qrootsch opgezet offensief in de lucht. Men ziet hier het geheel der gebeurtenis sen boven Zuid-Engeland als een grootsch opgezet ofenensief, inet een centrum en flan ken, maar dan in de lucht. Men wijst er op. dat de nieuwe phase, waarin de strijd tegen Engeland gekomen is, steeds duidelijker haar karakter vertoont en dat er geen twij fel meer bestaat omtrent het doel van dit offensief, waardoor Duitschland de volledi ge heerschappij in de lucht boven het Kanaal en boven Zuid-Engeland wil veroveren. Daartoe moeten niet alleen zooveel mogelijk Engelsche vliegtuigen worden neergescho ten, doch eveneens moeten luchtafwcerbattc- rijen, zoeklichten en versperringsballons, als ook Britsche vliegvelden vernield worden. Welken omvang cftze luchtslag heeft aan genomen, blijkt uit het aantal neergescho ten Britsche vliegtuigen, dat, volgens de tot op heden gepubliceerde Duitsche cijfers bij na drie honderd bedraagt. In hoeverre de aanvallen op Cardiff, Swan- sea, de monding van dc Humber en New Castle afzonderlijke acties vormen, dan wel met den grooten luchtslag in verband staan, verklaart men hier nog niet te kunnen over zien. En ook over den vcrmoedelijken duur van den slag verkldart men nog niets te kunnen zeggen. (Nadruk verboden.) V Geheime overeenkomst tnsschen Ned.-Indië en Philippijnen. Tokio, 14 ug. (D.N.B.). Uit be- trouiwbare bron wordt vernomen, dat tusschen Nederlandsch-Indië en de Philippijnen een geheime over eenkomst is gesloten, waarhij een luchtverbinding tusschen Batavia en Manilla, met aansluiting op de Noord-Amerikaansche Pan-Pacific- lijn, wordt ingesteld. ER STAAT EEN EXPEDITIE CORPS GEREED. BRITTANNIE WIL DE HEERSCHAPPIJ IN DE LUCHT. De Engelsche Minister van Oorlog Eden, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide. een blik op de kaart van Europa zou voor Engeland met recht verpletterend kunnen zijn, maar een blik op de wereldkaart toont, dat Groot-Brittan- nië altijd nog een beslissend woord heeft mee te spreken. De positie van Engeland wordt gekenmerkt door een superieure vlootmacht, door de heerschappij in dc lucht welke het wil veroveren en door een steeds groeiend leger. De Minister beweer de voorts, dat er weer een expeditiecorps gereed staat, dat een groot leger in op leiding is en dat de binncnlandsche weer corpsen, die reeds meer dan 1/12 millioen leden tellen, van een schitterenden geest bezield zijn. Eden meende, dat ter bescher ming van de eilanden een offensief de ver- eisclite tactiek is en dat dit ook in het voornemen ligt. BRITSCHE SPOORWEGTARIEVEN WORDEN VERHOOGD. Voor personen- en goederenver voer met 17i/2 Lissabon, 14 Aug. (D.N.B.). Oj) 1 Octo- ber worden, volgens berichten uit Enge land, de Engelsche spoorwegtarieven ver hoogd. De verhooging bedraagt 17%®/® van de tarieven van vóór den oorlog. Ook de tarieven voor het goederenvervoer zullen overeenkomstig worden verhoogd. Het sjs. „Statendam" van de Holland-Ame- rika lijn, dat gedurende ongeveer tien jaar op de lijndienst Rotterdam-New York heeft gevaren, is naar wij vernemen voor de sloop verkocht aan Frank Rijsdijks industrieele ondernemingen N.V. te Hendrik Ido Am bacht. De „Statendam", die thans als een uitge brand en verwoest wrak voor de Wilhelmi- nakade ligt, is in de oorlogsdagen m Mei ten onder gegaan. Voorde „Ni^ ^ster- dain" was de Statendam, die 2S.290 bit. mat. het grootste Nederlandsche passagiers- en vrachtschip. Het had een accomodatie voor DE „STATENDAM" VAN DE HOLLAND— AMER1KA-LIJN, welke in de oorlogsdagen tot een wrak is geworden, is thans voor sloop verkocht. Een foto tan het schip na het bombardement. (Foto-archief.) ongeveer 1400 passagiers. In 1920 werd het schip op de werven van Hartland en Wolff te Bclfast op stapel gezet, maar door de on gunstige omstandigheden duurde het tot 1927 aleer men het afgebouwde Casco naar Schie dam liet verslepen. Het werd 1929, eer het schip bij Wilton afgebouwd was en in de vaart kon worden gebracht. De „Statendam" was het derde schip van de H.A.L., van dien naam en een der fraai ste en meest comfortabel ingerichte zeekas- teelen. Ook het vredig dorpje Staphorst heeft te lij den gehad van aen Engelsche vliegtnigaan- val waarbij dertig brandbommen en eenige brisantbommen werden uitgeworpen. Twee boerenwoningen werden daaïdoor in de asch gelegd. (Foto Pax-Holland) BRITSCHE ZUIDKUST BLIJFT ONDER VUUR. In de middaguren zijn gisteren havenwer ken en vliegvelden aan de Zuidoostkust van Engeland opnieuw het doel geweest van he vige Duitsche bomaanvallen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn boven het graafschap Kent 22 Britsche jachtvliegtuigen meerendeels van het Spitfire-type. neerge schoten, terwijl 5 Duitsche Messerschmitt- vliegtuigen verloren gingen. Boven de Engelsche kust van Het Kanaal zijn op het oogenblik nog hevige gevechten aan den gang. Britsche jagers boden tegen stand tegen de Junkers-duikbommenwer- pers. doch zij hebben niet kunnen verhinde ren, dat de Duitschers doorbraken. De tot dusver door de Duitsche luchtmacht behaalde successen doen militaire waarne- merse tot de opvatting neigen, dat het de Royal Air Force ook ditmaal niet zal geluk ken, een doeltreffende luchtversperring te leggen, om den Duitschen vliegers de uit voering van hun taak te beletten. Spoedig een landingspoging' Naar te Londen verluidt, zijn Maandag jl. twee steden aan de Britsche Zuidkust door Duitsche artillerie beschoten. Wanneer dit bericht juist is. dan is dit de eerste beschieting van plaatsen op Engelschen bodem door Duitsch- geschut sedert de beschieting van Scarborough gedurenden den We reldoorlog. Een officieele bevestiging van dit bericht is tot dusverre echter- nog niet gegeven. Er moeten in het 'geheel twee aanvallen ondernomen zijn. Daar zich tijdens de Duitsche beschieting Duitsche vliegtuigen boven de Engelsche kust bevonden, is men in Engeland van mee ning, dat deze vliegtuigen artilleriewaarne- mers aan boord hadden, die het vuur leid den. De Londensche ochtendbladen waarschu wen de Engelsche bevolking, dat met het toenemen van de eroote aanvallen uit de lucht ook het uur van de invasie snel nadert. Deskundigen zijn van meening, dat een landingspoging, die nog dit jaar zou moeten plaats vinden, spoe dig zou moeten worden onderno men, daar in den loop van Septem ber de Noordzee voor troepentrans porten te ruw zou worden. In haar hoofdartikel schrijft de „Times": „Wanneer men ernstige plannen voor een invasie koestert, dan zijn de aanvallen uit de lucht blijkbaar de voorbereiding tot een landingspoging. Wanneer dit juist is, dan moet een verder toenemen van de luchtaan vallen worden verwacht en dan moet het hoogtepunt reeds nabij zijn". Ook de „Daily Express" en de „Daily Herald" zijn van mee ning. dat de strijd aan Engelands kust wei eens binnenkort zou kunnen ontbranden. BETALINGSVERKEER MET NE DERLAND GEREGELD. Het Nederlandsche betalingsverkeer met Joego-SIavië en het Protectoraat zal voortaan door middel van clearing geschieden. Tot nader bericht kan storting bij het clearing- instituut zonder voorafgaande vergunning van het Deviezeninstituut geschieden. De koersverhouding voor toekomstige ver plichtingen is: één dinar is 4.23 cent en 1 Tsjechische Kroon is 7.54 cent. Groot verlofgangers weer aan den arbeid. Op 16 Augustus a.s. zullen in to taal rond 3400 korporaals en man schappen en rond 450 onderofficie ren, die thans met groot verlof zijn, doch van wie door de burgemeesters is verklaard, dat zij niet voldoende loongevenden arbeid konden vin den, in den opbouwdienst worden opgenomen. Tal van brandweercorpsen ge alarmeerd. Genève, 14 Aug. (D N.B.). Naar uit St Gaudens in het Zuid-Westen van Frank rijk wordt gemeld, is in het petroleumge bied van St. Marcel een reusachtige brand uitgebroken, die zich met de grootste snel heid uitbreidt. De brandweer uit de naaste en verdere omgeving, zelf uit Toulouse, is gealarmeerd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1