Frankrijk en de Cudahy niet berispt Amerika Britsche blokkade Wolkbreuken in NoorcUCarolina Sterke uitbreiding Rijkspolitiecorpsen Dc Engc'sche kritiek op het voorstel van Hoover Onze moedertaal is de schoonste taal Engelsche arbeiders wenschen vrede Officieele valuta-koersen Hoe Parijs geholpen wordt „Frankrijk moet op de Engelsche nederlaag hopen" Recruteering uit oud-militairen NATIONAAL FRONT geen slavenbeweging Amsterdamsdie effectenbeurs Ijzer- en staalle?erancier der wereld Oorlog heeft de productie enorm doen stijgen Engeland doet een dringend beroep op de V.S. l.k. Luchta'arm in Berlijn Aanslag op de burgerbevolking In het bezette gebied. „Uitbrei ding van het N'avyeert-systeem ls bluf. X Berlijn. 14 Aug. (D.N.B.) On der het opschrift ,.is Frankrijk met Engeland in oorlog", publiceert de Deutsche Allgemeine Zeitung op merkingen naar aanleiding van de nieuwe Britsche blokkadeverorde ning die het blad van speciale zijde heeft gekregen. Daarbij wordt er op gewezen, dat reeds de Engelsche mededeeling van 2 Juli, vol gens welke de Engelsche blokkadebepalin gen werden uitgebreid over de door den vijand bezette gebieden, niets anders is dan een aanslag op de burgerbevolking in het bezette gebied. Zij beteekent zooals de Ti mes ook heeft toegegeven, dat Engeland de burgerbevolking stelselmatig aan honger zou willen blootstellen, omdat aldus de Times de roep om brood reeds vaak het parool voor revoluties is geweest. Nog laag- liartiger aldus vervolgt de Allgemeine Zei- tung, worden deze maatregelen, die natuur lijk op het verloop van den oorlog geen in vloed zullen hebben, door de verordening van 30 Juli waarbij ook het onbezette deel van Frankrijk en Fransch Noord-Afrika voor in- zoowel als uitvoer aan de Britsche blokkade worden onderworpen. Het is een toppunt van gemeenheid in het leven der volken, als de Engelschen den bondgenoot, dien zij in den steek hebben gelaten, van levensmiddelen willen berooven ook in het niet-bezette gebied, waar de overwinnende tegenstander geen bestuursbevoegdheden uitoefent. Het blad onderzoekt dan de Britsche maatregelen uitvoerig op hun juridische merites. Het schrijft dat de geheele Brit sche blokkade op zichzelf reeds in strijd met het volkenrecht is, daar zij niet vol doet aan het criterium der doeltreffend heid. De speciale bepalingen zijn natuulijk volkomen met het internationale recht in strijd. De maatregelen zouden slechts dan op een schijn van recht aanspraak kunnen maken, indien het onbezette Frankrijk en Fransch Noord-Afrika met Engeland Lu oorlog zouden zijn. Met hetzelfde onrecht, waarmede deze speciale bepalingen tegen Frankrijk uitgevaardigd zijn, kan welk neutraal land ook, tot vijan delijk gebied in den zin van het Engelsche prijsrecht verklaard wor den. De aankondiging van den minister voor de blokkade, dat het Navycert-stelsel tot de scheepvaart op den geheelen Atlanti- schen Oceaan wordt uitgebreid, is bluf, daar de Britsche vloot thans niet meer in staat is den Atlantischen Oceaan te contro leeren. Japan heeft uit dezen toestand de eenige juiste gevolgtrekking gemaakt: zijn schepen weigeren Navycerts van de Brit sche consulaire autoriteiten aan te nemen. Daar Engeland geen effectief toezicht op de Atlantische scheepvaart kan uitoefenen, kunnen neutrale schepen zonder Britsche vergunning over den Oceaan varen, zonder dat zij veel gevaar loopen door Engelsche oorlogsschepen te worden aangehouden Het is in strijd met de eer der neutrale scheepvaart, als zij zich onder deze om standigheden nog aan de Britsche controle onderwerpt. Het afwijzen deze contróle is ook in het belang der neutrale scheepvaart zelf. Want krachtens het volkenrecht is het mogelijk, schepen, die Britsche convooi aannemen en zich daarmede aan de Brit sche blokkade onderwerpen, voor het prijs- hof ten minste te behandelen als schepen, die zich hebben schuldig gemaakt aan ondersteuning van den vijand. In ieder geval kenj de internationale rechtspraak genoeg precedenten, die de neutrale reeder ter harte zal moeten nemen, voor hij zich in laat met het risico voor schip en lading, dat met de Britsche verordening verbon den is. „Vernietiging van Britsch impe rium gunstig voor Frankrijk." De met de Fransche regeering in nauwe relatie staande „Lnter-France" schrijft: „Wie voor Frankrijk op een kans hoopt, moet de Engelsche nederlaag wenschen, en wel vrij van alle oude sentimenteele en intellectueele prin cipes". De ineenstorting van het Britsche Rijk, de verdeeling van zijn op egoïstische wij ze opgehoopte rijkdommen, zullen in de geheele wereld ontspanning teweegbren gen." Frankrijk, zoo vervolgt de corresponden tie. heeft werkelijk geen reden, met Enge land, al treft het nog zulk ©en hard lot, medelijden te hebben. Voor Frankrijk kan de vernietiging van het Engelsche impe rium slechts gunstige vooruitzichten ope nen. Geen verrassing voor Berlijn! Van semi-officicele zijde wordt uit Berlijn gemeld: De felheid van de Britsche propaganda te gen het voorstel van den Amerikaanschen oud-president Hoover, de levensmiddelen- voorziening in de niet-oorlogsvoerende, resp. overwonnen staten, te steunen, heeft in poli tieke kringen in zooverre geeh verrassing gewekt, dat deze propaganda in elk opzicht in overeenstemming is met de mentaliteit ,van de Engelsche politiek en oorlogvoering. Nadat de mannelijke bevolking der met Engeland geallieerde landen voor de Engel sche belangen gebloed heeft, moeten thans de vrouwen en kinderen van deze geallieer den voor de Engelsche belangen honger lij den. Terwijl, zoo betoogt men hier, Engeland zich door dit plan aan den eenen kant op nieuw ontpopt als de vijand van het Euro- peesche vasteland, erkent het daarmede aan den anderen kant tevens de nutteloosheid van zijn blokkade tegen het Duitsche volk, dat men te T.onden thans nog slechts daar- doos moeilijkheden hoopt te, kunnen berei den, doordat men de levensmiddelen- schaarschte, welke het is toegedacht, tot an dere naties wil uitbreiden. Van Duitsche zijde is, naar men weet, reeds lang vastgesteld, dat ook langs dezen omweg van de blokkade de in elk opzicht en voor iederen tijdsduur verzekerde levensmidde lenvoorziening van het Duitsche volk niet meer aangetast kan worden. Een verplichting van Duitschland te willen construeeren, thans ook de le vensmiddelenvoorziening van zijn overwonnen tegenstanders op het continent te verzekeren en hen op deze wijze tegen de oorlogvoering van hun eigen Engelschen bondgenoot te beschermen, is kinderlijk. Overigens is het bekend, dat Duitschland om zuiver humanitaire redenen juist in dit opzicht voor de bevolking van zijn vroegere tegenstanders reeds veel gedaan heeft en in elk geval meer dan de eigen regeeringen. Wolkbreuken hebben in de berg- dalen in het westen van den Ame rikaanschen staat Noord-Carolina overstroomingen veroorzaakt, waar door geweldige aardverschuivingen ontstonden. Bruggen werden weggeslagen en aan straten, woonhuizen en indus- trieele installaties voor een aanzien lijk bedrag aan schade is aange richt. In Asheville, de grootste stad in het Westen van Noord-Carolina, dreigt als gevolg van het springen der waterleidingen gebrek aan wa ter te ontstaan. Verschillende dalen zijn door den hoogen waterstand geheel geïsoleerd. GEEN WIEGEKINDJE MEER! Man van 130 jaar oud overleden. De „Vreme", meldt, dat do oudste man van Joego Slavië is overleden. De man woonde in een Zuidservisch dorp bij llrosje- vac en zou een leeftijd van meer dan 130 jaar jaar hebben bereikt. Hef wapen der marechaussee proeit ran f 230 tot iOOO, het korps rijksveldwacht van 1330 tot 2250 man. De politiekorpsen hier te lande on dergaan, zooals onlangs is medege deeld, een belangrijke uitbereiding en deze geldt zoowel voor de beide rijks korpsen, namelijk het wapen der marechaussee en het korps rijksveld- wacht (het korps politietroepen is opgeheven) als voor verscheidene gemeentelijke politiekorpsen en kleinere eenheden. Wat de marechaussee betreft, dit wapen wordt van ongeveer 1250 op 4000 man ge bracht. Het ligt in de bedoeling, het aan tal divisies te verdubbelen en in tegenstel ling tot vroeger deze zoodanig te verdeelcn, dat vooral de groote steden door mare chaussee worden aangevuld. Er komen der halve grootere eenheden van dit wapen in de voornaamste centra, doch daarnaast zul len de grensgebieden worden versterkt. Voor de marrechaussce zijn ongeveer 1100 man gekozen uit het beroepsleger (die voor een deel reeds naar den opbouwdienst wa ren overgeplaatst) en de rest, ten getale van circa 1300 man, zal uit de dienstplich tigen. die hun eerste-oefentijd hebben vol bracht, worden gerecruteerd voorzoover dit niet reeds is geschied. De marechaussee, die geheel op militaire leest is geschoeid, wordt namelijk nagenoeg uitsluitend uit diegenen aangevuld, die voldoende mili taire scholing hadden gehad. De bij de marechaussee aangestelden be ginnen in den rang van korporaal (mare chaussee 2e kl.), hetgeen ook geldt voor de uit het leger overgenomen onderofficieren, met uitzondering van de specialisten, die dadelijk voorzooveel zij een anderen rang hadden in dien rang kunnen wor den geplaatst. De onderofficieren hij het wapen der marechaussee moeten namelijk kunnen optreden als hulpofficier van jus titie, aan wie het doen van zelfstandig on derzoek van strafzaken e.d. kan worden op gedragen en daarvoor hebben de onder officieren uit het gewone leger zonder meer geen bekwaamheid. Laatstbedoelde onder officieren moeten dus bij plaatsing in het corps der marechaussee tijdelijk genoegen nemen met een lageren rang dan zij in het leger hadden, en wel totdat hun op leiding in het nieuwe vak voldoende is ge vorderd om hen weder in den onderoffi ciersrang te brengen. Overigens zijn de on derofficiersrangen bij dit wapen: die van wachtmeester-titulair, wachtmeester (ser geant), opperwachtmeester (sergeant-ma joor en adjudant-officier. Tachtig officieren Het officierscorps bij de marechaussee, dat ongeveer 25 leden telt, wordt tot een tachtigtal uitgebreid. Deze aanvulling ge schiedt uit de legerofficieren uit allerlei korpsen, doch bij voorkeur uit de bereden wapens, omdat zij de noodige ervaring in het paardrijde'n moeten hebben. Voor de Rijksveldwacht, die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervingscommissies op het oogenblik reeds 735 man uit het leger aangenomen, zoodat nog een 170-tal moeten worden aange wezen uit de vele aanmeldingen, die al binnen zijn of ten deele nog wor den verwacht. Van de genoemde 735 zijn er 250 Maandag j.1. op den spoed cursus te Hilversum geplaatst, die daar in een schoolgebouw is inge richt onder leiding van den di strictscommandant den heer Ver- meyden uit Amsterdam. In normale tijden wordt elk halfjaar een cursus voor de Rijksveldwacht door de op leidingsbrigade te Amsterdam thans echter moet de cursus zijn candidaten binnen ruim twee maanden kunnen P den. om vervolgens 250 nieuwe cursisten te ontvangen. ffi Uit politietroepen en ftger zijn zi om- deren voor benoeming bij de R0ks „,e wacht bestemd, die dienst zullen doen ais adjudant ter assistentie van de elf distncis commandanten. D..u De bedoeling van de uitbreiding der HUKS- veldwacht is in de eerste plaats versterking van het korps in algemeenen zin, doen daarnaast dient deze uitbreiding tot v sterking, in overleg met de burgemeesters van de plaatselijke politie-organen, vooral in de kleinere gemeenten. MAAR GEEN GEDELIBIREER OM DE LEIDING. Bij de opening van het Kringhuis van Na tionaal Front te Utrecht heeft de leider dier beweging, Arnold Meijer, o.a. gezeed: De vraag of ons volk niet geschikt is voor een eenhoofdige leiding is gemakkelijk te weerleggen, als men ziet. naar grooter tijden dan de laatste honderd jaar. 1 oen de regen ten de Oranje's gingen dwars zitten is het evenzeer mis gegaan als toen in den tijd van dc democratie de partijpolitiek hoogtij vierde. Een De Ruyter kon immers op zijn vloot geen gedclibereer hebben, als hij iets groots tot stand wilde brengen'? Nationaal Front zal ons volk inschakelen in een nieuw geordend Europa. i.i behoe ven daartoe gen „Heil Hitier te roepen, het geen de bezetter allerminst van ons ver wacht, doch wij zien het Duitsche rijk even min als onze vijand. Een goede samenwer king tusschen Duitschland en Nederland kan nooit vruchtbaar zijn in de verhouding heer tot slaaf. De Nationaal-Fronters weten, dat zij hun taak als vrije mannen in deze gemeenschap zullen kunnen vervullen. Maar houdt ze dan ook zuiver! De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, schrijft ons: Het heeft mijn aandacht getrok ken, dat in verschillende dagbladen steeds meer woorden en zinswen dingen in zwang komen, welke niet tot het Nederlandsche taaleigen be lmoren. Ik acht dit een ernstig en betreurenswaardig verschijnsel. Nu ons volk onder een vreemde bezet ting leeft, is het meer nog dan in andere tijden van het grootste be lang het geestelijk erfdeel, dat onze schoone taal vormt, ongerept te houden. Van een hoogen ambtenaar van het in ternationale arbeidsbui%au die zoojuist uit Londen is teruggekeerd verneemt men, dat zoowel van de zijde der vakvereenigingen van Engelsche textielarbeiders als ook van een comité van een der organisaties van mijnwerkers in Wales aan den Engelschen vakvereënigingsleider Citrine en den Engel schen minister van arbeid Bevin manifes ten zijn voorgelegd over de noodzakelijkheid, den oorlog terstond te doen beëëindigen. In deze manifesten wordt er op gewezen, dat de Engelsche arbeiders de voortzeting van den oorlog onmogelijk acliten omdat in tal van wapenfbrieken reeds grondstoffen te kort zijn en 't moreel van de arbeiders veel te wenschen over laat. Een der organisaties kondigde in haar manifest stakingen en o|i- standen aan voor het geval het kabinet Churchill den oorlog tegen Duitschland voort zet. Het is een feit, dat zoowel Citrine als Bevin geweigerd hebben deze manifesten aan den Engelschen ministerraad voor te leggen. De ambassadeur der Vereenigde Staten in Beigië, Cudahy. heeft een onderhoud gehad niet president Roosevelt. Na dit onderhoud verklaarde Cudahy aan de pers, dat hij ge machtigd was mee te deelen, dat president Roosevelah em wegens zijn te Londen aan de pers verstrekte verklaring geen verwijt gemaakt had en zulks ook niet voornemens geweest was. Cudahy zeide zich tegenover den president er over beklaagd te hebben, dat het departement van buitenlandsche za ken zijn verklaring te Londen niet had goed gekeurd, waarop Roosevelt hem verzekerd heeft, dat liet niet de bedoeling van de re geering geweest is, den ambassadeur daarom te berispen. Voorts deelde Cudahy mede, niet het plan te koesteren den diplomatieken hienst te. verlaten. (Van onzen V.P.B.-eorrespuondent.) New York, Aug. 1940. Ten gevolge van het uitbreken van den oorlog in Europa, heeft de ijzer- en staalhandel een omvang aangenomen, zooals men dien hier niet meer heeft gekend sedert den wereldoorlog. De transportmoeilijkheden zijn evenwel van dien aard, dat aan de dringende vraag uit Engeland en Zuid-Oost-Kuropa niet of slechts ten deele kan worden voldaan. Amerika is door den loop der gebeurtenis sen in Europa het land geworden, waarop vooral Engelands hoop als leverancier van ijzer en staal is gevestigd. Het bezetten van België, Luxemburg en een deel van Frank rijk door Duitschland heeft een grondige wij ziging te weeg gebracht in de voorziening van Engeland met ijzer en staal. Vooral het xerlies yau, beide eerstgenoemde Janden js een zware slag geweest voor Engeland, dat gewoon was, het grootste deel van hun ijzer- productie te importeeren voor zijn oorlogs industrie. Dit had ten gevolge, dat Amerika om zoo te zeggen het monopolie verwierf voor de le verantie van ijzer en staal aan Engeland d.w.z. voor zoover het mogelijk bleek, aan de behoeften van het Britsche eilandenrijk te voldoen. De productie zou dit vermoedelijk wel toelaten, maar het vervoer is in lioogc mate onzeker geworden. Uitvoer eerste kwartaal 1940 sterk gestegen. De uitvoer van ijzer uit de Vereenigde Staten nam in het eerste kwartaal van dit jaar enorm toe. Exporteerde men in liet 1ste kwartaal van 1938 ni$t meer dan 400.000 ton dit jaar steeg dit cijfer tot 1.300.000 ton. Hier van gingen 410.000 ton naar Europa, tegen vroeger 100.000 ton.,224.000 ton tegen vroeger 95.000 ton naar Midden-Amerika, West-Indië en Canada, 356.000 ton tegen vroeger 94.000 ton naar Zuid-Amerika en 256.000 ton tegen vroeger 128.000 ton naar Azië. Hieruit blijkt wel, hoe zeer Amerika profiteerde van den oorlogstoestand. In Mei van dit jaar steeg de bedrijvigheid in dezen tak van industrie nog meer. In den laatsten tijd evenwel valt een kleine daling te constateeren, als gevolg van de ineenstor ting van Frankrijk. Men heeft echter den in druk dat de door dit land gedane bestellin gen op de ijzer en staalmarkt, welke waren geannuleerd, voor het grootste deel door En geland zullen worden overgenomen. Het is zeer begrijpelijk dat de westelijke mogendheden, toen Zweden geen edel- en werktuigstaal meer kon leveren, uit Amerika trachtten te halen, wat er te halen viel. En toen Engeland later alleen stond, nam de vraag van dat land naar Amerikaartsch ijzer ea staal nog toe, 100 «10 100 100 500 500 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1911 3% grootboek 3% 1896—1905 3 eert. v. inschr grootboek 3 1936 3 1937 3 (31/2) 193S 3 V.K. 98% 98% 89 7 16 98% 90 98% 981/' 981 92%4 98% 92%-% 98% 89% 79% 79% Hoe sterk de behoefte aan deze metalen is, bleek wel het overtui gendst door het besluit van den voor zitter van de Engelsche commissie, belast met de controle op het staal, dat van den 15en Juni af uitsluitend voor oorlogsdoeleinden bestemde be stellingen op staal mochten worden uitgevoerd. Staal wordt schaarsch in Engeland In de kringen der Amerikaansche staal industrie is men er van overtuigd, dat in Engeland groote schaarschte aan staal heerscht. In weerwil van het feit, dat de 7-daagsche werkweek voor de staalfabrieken in Engeland is ingevoerd en men al het mo gelijke doet om de productie te doen stijgen, slaagt men er ternauwernood in, in de drin gendste behoeflen te voorzien. Dit is voor een zeer groot deel het gevolg van het gebrek aan grondstoffen, hetwelk zich vooral na het deelnemen van Italië aan den oorlog en het verlies van Frankrijk als leverancier doet gevoelen. De weg door de Middellandsche zee is voor Engeland afge sneden, zoodat het thans uitsluitend is aange wezen op aanvoer uit Amerikan en Canada. Zooals echter reeds werd opgemerkt, gaat het vervoer met groote moeilijkheden ge ilaard, zoodat de aanvoer lang niet voldoen de is. om aan de Engelsche vraag te beant woorden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat men in verschillende fabrieken reeds is over gegaan tot inkrimping van den werktijd bij gebrek aan de noodige grondstof.. Engeland houdt met angst en ongeduld het oog gericht op Amerika, dat inderdaad be reid en geneigd is tot de uiterste grens van zijn leveringscapaciteit te gaan. maar het risico van den gevaarlijken overtocht en het nijpende gebrek aan scheepsruimte vormen bijna onoverkomelijke hinderpalen. OOST-INDIë. 1000 1935 3% 1000 1937a 3 1000 1937 3 74% 723/4 70%; 70% 70% 91 77% 83%-S3% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% A'dam '37 I 3% 78 Arnhem '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% 84 N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 78 - R'dam '37 I, III 3% 72 74 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 7589 Calvé Delft c. v. A. 55 63% Gentr. Suiker Mij. Fokker g. A. 107 173 Lever Bros en Unilever e.v.A. 79gb 80 Ned. Ford 311% 312 Philips G.B.v.A. 159% 154-157 Philipsp ref. A. 132gb. 120 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 105 üordtsche Petr. 185 188%' Kon. Petr. 184% 180-187% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 173%-174 176-174 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 327 324-329 Javasche Cultuur N.I.S.U. 190 194 Ver. Vorstenl. Cult. 80 80 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 118 117% Deli Mij. c. v. A. 174% 174% Senembah 132 132 „Koersen van nog niet tot de officieels noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie v. Gelder's Papier fab. gew ad. Anaconda Copper C.V.A. Rethlehem Steel C.V. gew. a.d. Republic Steel C.V. g. aand. Curtiss Wright C.V.A. Shell Union C.V. gew. and. 114%gb. 132 18 7/16 00% 14%gb.- 15%gl. 6 9/16 8 5/16 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16—l.SS 9/16 75.28-75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 41.81—44.90 42.80—42.88 1.861/2—1.90% 30.08-30.20 44.76—44.94 42.76-42.92 Geen bommen afgeworpen. B e r 1 ij n, Gisternacht is gedu- rende korten tijd in Groot-Berlijn luchtalarm gemaakt, daar er eenige vijandelijke vliegtuigen waren ge signaleerd. Zij vlogen echter in de omgeving van Berlijn gekomen, deze stad voorbij of verwijderden zich zonder hommen neer te werpen. Amerikaansche zendingen niet doorgestuurd naar Duitsch land. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft de Nationaal Socialistische Volkswohlfahrt te Parijs een zending van 90 000 kg gecon denseerde melk en melkpoeder ter beschik king gesteld, welke door de N.S.V. onder de Pai'ijsche zuigelingen en kleine kinderen zal worden verdeeld. Naar aanleiding van de overdracht van deze zending melk aan den N.S.V. vond op het station van Ivery een plechtigheid plaats, waarbij de leider van het Ameri kaansche Roode Kruis, Taylor, er zijn ver heuging over uitsprak, dat hij bij de Duit sche autoriteiten begrip had gevonden voor den arbeid zijner organisatife, hetgeen hem veroorloofde, zijn actie tot een goed einde te brengen. Generaal Buss, de directeur van het Duitsche Roode Kruis, dankte Taylor voor zijn hulpvaardigheid. De Matin schrijft naar aanleiding van deze hulpactie, dat dikwijls genoeg levens- c ,.e'ei%e,lc''ri8en te Parijs aankomen. U® N.S.V., die deze rijkdommen ook naar Duitschland zou kunnen sturen, laat alles ten goede komen aan de bewoners van bet land, dat door de Duitsche' weermacht 19 bezet. Dit geeft in hooge mate aanleidihH tot erkentelijkheid.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2