BOMMEN krankzinnigengesticht Het zevende leerjaar Kcopen thans vaak geld wegsmijten De strijd om de Haagsche baby Inmaaksuiker op CASTRICUM WERD OPGESCHRIKT Bovenal een jaar voor levenspraktijk" t* Waar zwervers en lompen geëerd worden TWEE DOODEN, TWEE ZWAARGEWONDEN. Met enkele woorden spraken wt} reeds van een bombardement op het Prov. Ziekenhuis te Castri- cum. Een A.N.P.-v®rslaggever geeit hiervan nadere bijzonderheden. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft, zooals wij in ons blad van gister reeds meldden, een Engelsch vliegtuig een zeer laaghartigen aanval gedaan op het Provinciaal Ziekenhuis te Castricum. Om- steeks elf uur in den avond verscheen het toestel boven het vreedzame Noordholland- sche dorp. Inderdaad vreedzaam, uw ver slaggever heeft zich ervan kunnen overtui gen, dat ver in den omtrek- geen militair doel te vinden is. Tot half een heeft het Britsche toestel boven het dorp gecirkeld, blijkbaar om toch maar absoluut zeker te zijn, dat het zijn doel goed zou raken. Te half een werden zij, die zich niettegen staande het irriteerende motorgeronk te ruste hadden begeven, opgeschrikt door een zwaren slag, een reeks kettingbommen was neergekomen, pal naast het eerste paviljoen vrouwen. De uitwerking was ontzettend. Luchtdruk en scherfwerking hebben de rechtervleugel van het gebouw veranderd in een ruïne, deuren werden uit de kozijnen gelicht en geen ruit is heel gebleven. In een der benedenzalen werden twee verpleegden, twee oude, zwak zinnige vrouwtjes, op slag gedood, twee anderen werden ernstig ge wond, terwijl zeven patiënten min der zwaar of licht gewond werden. Het verplegend personeel zijn plicht. deed en overal knersen glassplinters en stukken kalk onder de voeten. Bommenscherven zijn dwars door vloeren en zolderingen geslagen. De bedden staan kris en kras door de zalen, de kastjes van de patiën ten hangen er tegen. Tusschen dit alles liggen kleedingstukken en beddengoed, verbogen gasbuizen en gebroken electrische fittingen. Wanneer men dit alles ziet, is men ver baasd, dat niet meer slachtoffers zijn ge vallen. Dit zou ook zeker het geval zijn ge weest, wanneer de bommen enkele meters meer naar links zouden zijn gevallen. In dit geval en het is zeker niet de schuld van den Engelschen geweest, dat dit niet zoo is geweest, zou het geheele gebouw tot puin zijn geslagen. Reeds nu zijn vele muren ontzet en gescheurd, dan zouden zij zekeri neen zijn gestort en op de omstreeks tachtig verpleegden zijn neergekomen. De stemming onder de bevolking. De bevolking is zeer verbitterd over de zen laffen aanval. Men beschouwde Castri cum als een der veiligste plaatsen van ons land en vele vluchtelingen uit Den Helder en Rotterdam hadden zich hier gevestigd. Militaire doelen bevonden zich niet in de omgeving, zelfs geen luchtdoelmitrailleur staat hier opgesteld om van zwaarder ma teriaal niet te spreken. Men vraagt zich af, at de bedoeling van den Engelschman is geweest, om hier zijn bommen omlaag te erpen en algemeen noemt men het doelloos en misdadig Het ziekenhuis is duidelijk te herkennen en vergissen is uitgesloten. De vlieger heeft positief het ziekenhuis willen raken en is hier ook goed in ge slaagd. Het had erger kunnen zijn, doch het is, zooals reeds gezegd, niet zijn schuld, dat de bommen naast en niet op het gebouw zijn gekomen. Onmiddellijk snelde het verplegend perso neel toe, om de gewonden te verzorgen en de niet gewonden in veiligheid te brengen. Ook het personeel van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst was snel ter plaat se en verleende hulp onder leiding van den burgemeester, mr. v. d. Klooster, baron Sloet tot Everlo. De uitkijkpost van dezen dienst op den ouden toren had onmiddel lijk alarm geslagen. Binnen tien minuten na het inslaan der bommen was hulp aan wezig en te vier uur in den ochtend waren de omstreeks tachtig verpleegden uit den getroffen vleugel elders ondergebracht. De burgemeester, die ons zeer welwillend te woord stond, was vol lof over het werk, dat is geleverd door verplegend personeel en door de mannen van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst. De opzet blijkt duidelijk. Uit alles blijkt, dat de Brit met opzet zijn bommen op het ziekenhuis heeft geworpen, waar, zooals wij boven reeds schreven, geen enkel militair object in de omgeving is te vinden. Ook het ziekenhuis zelf is, zooals iedereen in Nederland weet, geen militair object. Ieder Nederlander weet, dat hier Nederlandsche geesteszieken worden verpleegd en er is geen Duitscher te vin den. De Engelsche vlieger heeft zijn bomimen- reeks, een zestal brisant- en brandbommen, welke aan elkaar verbonden waren, van naar schatting 3000 meter hoogte geworpen Uit de richting van de bomtrechters blijkt heel duidelijk de opzet. De eerste bom van de reeks kwam op een vijftal meter voor den zijgeve! neer, de volgende kwam vlak bij dezen gevel, terwijl de overige bommen op anderhalven en twee meter naast den voorgevel neerkwamen. Een is zelfs door een buiten het gebouw uitstekenden g«oot lijst geslagen. Een der bommen veroorzaak te een brand in een boschje, doch deze werd door de brandweer van het ziekenhuis snel gebluscht, voor verder onheil kon worden aangericht. In een gat in den grond ligt vermoedelijk nog een niet ontplofte projec tiel, men vreest een tijdbom, de geheele omgeving is dan ook afgezet. Een rondgang door de ruïne De burgemeester was zoo welwillend uw verslaggever toe te staan een rondgang door het geteisterde gebouw te maken. De aanblik is werkelijk schokkend. Geen ruit is meer heel, alle deuren zijn uit de spon ning geslagen, deelen van de plafonds zijn omlaag gekomen, alle dakpannen zijn stuk. tegen de nok van den zijgevel hangt een denneboompje geplakt, men vraagt zich af hoe het daar blijft hangen. In de zalen zelf is de ravage niet. minder. Geen lamp is meer heel Voor de meisjes lingerie naaien, voor de jongens handenarbeid. EENVOUDIGE NIJVERHEIDS SCHOLEN WENSCHELIPK. Verschenen is het verslag van de com missie-Van Poelje, aan welke commissie was opgedragen te onderzoeken, hoe het zeven de leerjaar en de eventueel hoogere leerja ren van de school voor gewoon lager onder wijs kunnen worden ingericht, in het bij zonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging 0111 door toevoeging van huischoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal karakter te geven. De commissie komt in dit rapport tot de volgende conclusies: 1. Ken oplossing van het aan de commis sie voorgelegde vraagstuk moet gezocht worden, zonder dat daarbij aan de grond slagen van de geldende wettelijke onderwijs organisatie wordt getornd. 2. Hoewel het niet mogelijk is om een volledige analyse en een bepaling van haar onderlinge verhouding te geven van alle oorzaken, welke tot het ontstaan van de te genwoordige moeilijkheden hebben beleid, mag, wat het onderwijs aan meisjes be treft, worden voorop gesteld, dat vooral het nog altijd bestaand tekort aan primair nij verheidsonderwijs voor meisjes een groote rol speelt. Het is daarom gawenscht, dat, zoo dra de openbare geldmiddelen dit toelaten, van overheidswege mede werking wordt verleend tot het stichten van een aantal, de primai re opleiding omvattende, eenvou dige nijverheidsscholen voor meis jes. 3. Ook wanneer de onder 2 bedoelde scholen zullen zijn gesticht, zullen er meis jes overblijven, die na het doorloopen van de eerste zes jaren van het gewoon lager onderwijs niet naar een nijverheidsschool overgaan. Voor dezen, en, zoolang een be duidende uitbreiding van het nijverheids onderwijs voor meisjes niet mogelijk is, ook voor de onder 2 bedoelden, dient nor maal wettelijk de mogelijkheid te worden geschapen, dat het zevende en de even tueel volgende leerjaren een onderwijs ge ven, dat meer dan het overwegend tot het verstand sprekende onderwijs de belang stelling heeft van de leerlingen, en dat voor haar verder leven ook grootere prak tische waarde heeft dan dit laatste. 4 Voor het zevende leerjaar zal daartoe in den regel geen verdere uitbreiding van de leerstof noodig zijn, dan wordt verkre gen door ontwikkeling van het vak nuttige handwerken in de richting van het z.g. lin- gerienaaicn. 5. Zoodra men verder wil gaan dan on der 4 is aangegeven, dient de oplossing in de eerste plaats te worden gezocht in sa menwerking tusschen de lagere school en het nijverheidsonderwijs. 6. Indien in gevallen als onder 5 be doeld, samenwerking van de lagere school met een nijverheidsschool niet mogelijk is, of daarvan om objectief te toetsen rede nen moet worden afgezien, dient de moge lijkheid te worden geschapen, dat aan het leerplan van het achtste (eventueel negen de) leerjaar der lagere school andere vak ken van nijverheidsonderwijs dan lingerie- naaien worden toegevoegd, mits onder de noodige waarborgen, dat voor bouw en in richting van lokalen geen gelden uit de openbare kassen worden beschikbaar ge steld, indien het medegebruik van andere lokalen met inrichting kan worden verkre gen, en dgt op de uit de openbare kassen bekostigde gebouwen en inrichtijigen steeds de last zal rusten, dat tot medegebruik moet worden medegewerkt, zoolang het eigen gebruik gedurende een vast te stel len maximum-aantal lesuren per klasse de objectieve mogelijkheid daarvan laat be staan, en dat ook het onderwijs in deze vakken alleen door daartoe bevoegde leer krachten wordt gegeven. 7. Voor de jongens ligt het vraagstuk anders dan voor de meisjes, omdat de pri maire nijverheidsschool voor jongens steeds een school is, die een bepaalde vakopleiding geeft. Daarom zal voor do jongens, voor zoover uitbreiding der leerstof in het ge ding is, er in den regel mede volstaan moeten worden, dat praktisch georiënteerd onderwijs in handenarbeid in het leerplan van het zevende en eventueel hoogere leer jaren wordt opgenomen. Nader dient te worden onderzocht in «elke mate in be paalde doelen van liet land samenwerking met land- en tuinbouwonderwijs mogelijk is, en wat het zevende leerjaar en de even tueel hoogere leerjaren kunnen doen in de richting van voorbereiding voor die vak ken, waarvoor een schoolopleiding niet of nog niet bestaat, wellicht niet of moeilijk denkbaar is. Beschuitonbillijkhedan Da „gemengde" bedrijven dP dupe. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf hebben zich telegrafisch gewend tot het hoofd \an het departement van handel, nijverheid, en scheepvaart, met het verzoek ten spoedigste maatregelen te willen treffen, opdat aan de broodbakkerijen, die tevens banket en be schuit vervaardigen, beechuitbloem en ban- ketbloem ter beschikking wordt gesteld, niet alleen in het belang van deze bedrijven, doch ook in het belang van het groote aan tal arbeiders in deze bedrijven werkzaam. De organisaties wezen in het telegram tevens op de onbillijkheid die in dezen be staat, nl. dat de beschuitfabrieken en ban- ketfabrieken voorzien worden van beschuit- bloem en Jianketbloem, doch de vele dui zenden kleinere bedrijven, die tevens be schuit en banket maken, op het oogenblik daarvan uitgesloten zijn. FAMILIE S. WINT HET PLEIT. In zijn vonnis, gisteren gewezen in het kort geding betreffende de be twiste baby, heeft de president der rechtbank o.m, overwogen, dat de eischeres (fam. S.) in haar bewijs, dat het haar eigen kind is, dat ten huize van de fam. van der W. ver toeft, geslaagd is. Twee verpleegsters van zaal 8, die het zoontje van mevr. S. voortdurend hebben gebaad en verder in handen gehad, hebben het kind daarna herkend als dat van mevr. S. Alle jongens van zaal 8, op het kind van mevr. S. na, zijn dadelijk door de respec tievelijke moeders meegenomen of nog denzelfden dag bij de moeders terugge keerd. De president heeft op grond van ge tuigenverklaringen geen voldoende gewicht toegekend aan het betoog van gedaagde's raadsman, omtrent de door hem genoemde objectieve kenmerken. Weliswaar nu heeft eischeres betoogd, dat mevr. S. haar kind uit de wieg genomen heeft en heeft afgas geven aan getuige Woudstra, die het bracht naar den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche, terwijl mevr. van der W. niet in deze kelder is geweest. Dit is echter naar het oordeel van den president niet genoegzaam gebleken.. Aangenomen moet worden, dat haar eigen kind in andere handen gekomen is en gebracht is naar Prinsessegracht 6a en zoo in handen is ge. komen van mevr. van der W. De aanvan kelijke overtuiging van den president, dat de gang van zaken geweest is, werd door den twijfel omtrent dit punt, niet aan 't wankelen gebracht. „MANNENSTAD Van Utrecht begint de victorie der oude kranten; het Leger des Heils mag inzameling voort zetten. (Van onzen eigen verslaggever). Een oude man ligt uitgestrekt op het ijzeren ledikant met den grij zen, roodgestreepten deken. „Ik ben een-en-tachtig jaar, meneer! Ik ben zes jaar in Veenhuizen geweest, daar was het goed, kreeg ik zicke- kost, en nou wacht ik tot de dok ter komt. Als ie niét komt, nou, dan ken ik er niks aan doen, dan konit-ie niet", mummelt de tandelooze mond„We zullen de dokter la ten komen, oude jongen", zegt ma joor Meerman. Dit gesprek werd gevoerd in het nacht- asyl van het Leger des Heils te Utrecht. „Dat zijn van die oerzwervers; hij had al lang in een oudeliedentehuis kunnen zit ten. maar ze willen niet anders, tótdat de politie ze ergens ziek en haveloos aantreft en ze naar ons brengt", legt de majoor uit. Tragiek van het zwerversleven. Hoe we zoo in het nachtasyl van het Le ger terecht kwamen? Niet langs den ge- bruikelijken weg, lezer, stel u gerust, niet via de politieMaar laat ons niet spot ten met de tragiek van het zwerversleven, dat door een weigesitueerd burger nimmer begrepen kan worden, laat ons niet ver achten het oerinstinet. van den grijsaard, die Veenhuizen mint om de ziekenkost en de straat om de vrijheidWe reisden nietv naar de Domstad om den slapenden zwerver, maar om den wakkerenvod- denophaler! Utrecht, men weet liet, is de stad van den officicelen huisafvaldienst. i Van Utrecht begint de victorie der vuilnis, de glorie der schillen, de vreugde der oude kranten Het Leger des Heils nu heeft sinds jaar en dag de mannen, die het in zijn hoede nam, nuttig werk laten verrichten, in ruil voor voedsel en onderdak. Ze halen oud papier en lompen op; het Leger verkoopt dit en gebruikt de opbrengst te bate van zijn inrichtingen. Zou deze mooie arbeid nu doorgang mogen hebben? Gelukkig wel! Buitengewone vergunning. De autoriteiten hebben het „vre- desleger" een buitengewone vergun ning verstrekt, oud papier op te ha len, le bij de vaste klanten en 2e bij die particulieren, die uit eigener be weging hun voorraad aan het Le ger willen afstaan. Het huis aan huis inzamelen is hiermee vervallen. De majoor kan dit laatste volkomen bil lijken. Of er veel schade door zal ontstaan, kan nog niet geconstateerd worden, daal de nieuwe regeling eerst sedert 1 Aug. in werking is getreden. „Het is logisch bij een dergelijke organisatie, dat geen enkele mo gelijkheid blijft bestaan, iets verloren te la ten gaan, zegt majoor Meerman. „Bovendien mogen wij, evenals vroeger de baten behouden, wij ver- koopen aan den groothandel. De opbrengst komt de inrichting ten goede en draagt er toe bij, den man nen een behoorlijk bestaan te ver zekeren. Wij verkoopen gemiddeld 10.000 kg oud papier per week". Of wij het bedrijf willen bezichtigen? Na tuurlijk graag. Arbeid voor de verworpenen. En passant bekijken we de verschillen de lokaliteiten van het gebouw, waarin 45 mannen, voor wie in de maatschappij geen plaats meer is, reclassanten, onvolwaardi- gen, ouden van dagen, een taak verrichten. Propere slaapzalen, een smidse, een timmer manswerkplaats, een kleermakerij annex desinfectie-oven voor de kleeren der zwer vers èn een complete uitdragerij. Ja, men maakt hier van oud nieuw. Wat wel willende gevers schenken, vindt gretig af trek: zoowel snuisterijen als kinderstoelen worden aan den man gebracht. Op markt dag scharrelen de koopers hier rond en zoe ken uit wat van hun gading is. In de keuken zorgt de kok tegenwoordig voor twee warme maaltijden per dag, want men krijgt geen extra broodtoewijzing, wél extra koffie, 's Middags schaft de pot aard appelen met groenten, 's avonds havermout of rijst. Op den sorteerzolder. Tenslotte belanden we in de papiersor- teerderij. Tien a twaalf volgeladen hand karren worden hier dagelijks gelost en de voorraden grondig gesorteerd. We trotsee- ren de stofwolken die uit den ouden rom mel opstijgen en begeven ons naar den sor teerzolder. Daar doen de mannen den hee- len lieven dag niet anders dan soort bij soort leggen De karrevrachten worden op een groote zeef uitgestort, zoodat stof en vuil naar beneden zakken. Dan begint de uitzoekerij. In vijf soorten, kranten, karton boek- en schrijfpapier en bontpapier, onder welken laatsten titel alle ondefinieerbare snippers vallen. Door een luik stort de ge sorteerde massa in den perser. Een soort ..heiblok' stamt het papier binnen de zware houten wanden van den perser stijf ineen. Na liet „heien" wijken de wanden en slaan ■de arbeiders met handkracht ijzeren hoe pels om de baal. De eindformatie bestaat uit een aantal stevige balen, gereed voor de aflevering aan de fabrieken. Dat er werkelijk tien duizend kilos worden klaargestampt zou je niet zeggen ^n. t'*6" vvereldje, deze „mannenstad" in het hartje van Utrecht. Vooral de laat- ste tien jaren zoeken steeds meer uit ere- stootenen een toevlucht bij het Heilsleger, BENUT BON H Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, wordt ten behoeve van den inmaak een ex- tra rantsoen suiker beschikbaar gesteld. Dit extra-rantsoen is verkrijgbaar tegen in- levering van den met ..'4 genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 15 tot en met 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van W*. kilogram suiker. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de geldig, heidsduur der met „66 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje, wel- ke reeds is aangewezen voor het tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Augustus a.s., i| verlengd tot en met 30 Augustus. Dedetaillisten dienen de met „74" genum merde bonnen op afzonderlijke opplakvel- len in te leveren bij de distributiediensten. Ten einde hen in de gelegenheid te stellen grootere hoeveelheden suiker te verkoopen, ontvangen zij extra toewijzingen. KOOP GEEN GOED, DAT TÓCH BEDERFT. Door de Nederlandsche centrale or ganisatie voor toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek werd be sloten, met steun van de regeering een instituut op te richten, dat zich uitsluitend met de bestudeering van. voedingsvraagstukken bezig houdt. Reeds in Mei van dit jaar werd met den bouw van het instituut begon nen, of liever gezegd met de ver bouwing, want het instituut zal ge vestigd worden in het ruime, hy giënisch laboratorium der Rijksuni versiteit te Utrecht, waarmede het ook ten nauwste zal samenwerken. Als gasten van het hygiënisch laboratori um hebben wij, aldus dr. v. Eekelen, met wien wij een onderhoud hadden, in dit la boratorium direct verschillende dringende problemen in studie genomen. Vele vrouwen doen thans onverstandige dingen. Bedorven! Er zijn b.v. menschen, die een blik volle melkpoeder koopen met een inhoud van 25 kilo. Deze blikken bestonden ook vóór den oorlog, doch dan waren ze voor Indië be stemd. Ook sommige groote inrichtingen sloegen ze in. Koopt nu een gewone huis vrouw zoo'n enorm blik, denkende, dat zij daarmede wel een paar maanden toe zal kunnen, dan zal zij tol de ontdekking ko men, dat, indien het blik geopend is en b.v. een week aan de buitenlucht blootge steld is geweest, de inhoud niet meer voor de consumptie te gebruiken is, eenvoudig omdat de melkpoeder bedorven is. En zoo is het met nog veel meer producten, waar van het allerminst raadzaam is, ze in groote hoeveelheden op te doen. Koopt dus gerust wat voor den a.s. winter, doch doe het op deskundige wijze, want anders is het gewoon geld wegsmijten. In dit laboratorium, zoo vervolgde dr. v. Eekelen, zoeken vyij vrijwel dagelijks naar de vervolmaking van de conserveerings- methode. Want dat is een uitermate belang rijk vraagtsuk, speciaal voor hen, die de producten in massa vervaardigen. Meer dan ooit hebben zij, die voor de be reiding van het voedsel zorgen, voorlichting noodig. Om hen op wetenschappelijke wijze leiding te geven, staat ons laboratorium voor een ieder ópen, die belang stelt in on- voor een ieder open, die belang sitelt in onze onderzoekingen. dat vóór velen hunner een doorgangshuis beteekent naar de maatschappij. Schrijnende tegenstelling. Ook Amsterdam heeft een „mannenstad", nl. op Rapenburg. Zij is grooter dan Utrecht, wat vooral tot uitdrukking komt in de cijfers van de afdeeling oudpapier: ruim ymllioen kilo 's jaars gaat de deur uit. Wij treffen juist kolonel Rawie, maatschap- pelijk-secretaris, op een inspectietocht door Rapenburg. Merkwaardig, hoe consequent men in het vredesleger het militaire ge bruik heeft doorgevoerd. c Maar hier geen soldaten, stram paradeerend voor den meerdere, maar mannen, door het leven ge- teekend. vaak met gebogen rug en langzamen gang, beleefd en dank baar groetend den officier, die vrien delijk glimlachtHier niet een inspectie van uniform en houding, maar een keurende blik over de i ijen netjes opgemaakte bedden in de ruime slaapzaal, den ketel stamp pot in de keuken Doch ook hier: krijgstucht. Gediscipli neerd gaat het werk dóór, ieder zijn taak. e -ï° j timmerman, de schilder, de smid, de schoenmaker en de „voddenman van oude kranten en lompen straks nieuw papier »n van oude en verlaten mcnschc'1 nuttige wezens... Dat is liet ideaal van •Mannenstad

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6