gen mensch leeft niet van brood alleen GOUD NIPPER EN PELLE Het lokkende Conflict in het Radioprogramma Welkome Hollandsche groente in Duitschland - Moeders lieveling in een Berlijnsche etalage FEUILLETON Naar hei Engelsch van: OT1WELL DAVIS Bntsche opperbevel? Een correspondent van het Vad. te Berlijn Inschrijft hoe het leven in Duitschland lang zaam terug (raat naar vroegere toestanden, roede dank zij de artikelen uit de bezette gebieden. De sympathie met Nederland tijdens de donkere dagen na 10 Mei (tin* zegt hij in vele gevallen gepaard met de verwachting, dat het gebrek aan groente en fruit, dat toen in verband met den feilen winter zeer groot geworden was, nu wel spoedig tot het verleden behooren. Het geduld^ der Berlijnsche huisvrouw werd nogal op de proef gesteld, maar een dag of tien, twaalf na het einde van den Duitsch-Nederiandschen oorlog verschenen dan toch vrachtauto's vol met de welbeken de platte kistjes, die de namen van zoovele dorpen en vlekken in het Westland dragen. Den eersten dag was er bij onzen groen teman een groote consternatie, omdat een juffrouw, die blijkbaar als dienstmeisje in Nederland gewerkt had, en die dus als des kundige beschouwd werd, alle illusies i'.cn bodem ingeslagen had door te beweren, dat die overdaad aan groente alleen maar vol gens de propaganda uit Nederland kwam. Er stond namelijk op een groot deel der bovenvermelde 'kistjes met dikke letters „Grown in the N'etherlands" (geteclt in Ne derland) en in heel Nederland bestond er beslist geen plaatsje, dat Grown heette! Schrijver dezes, aldus de corr., werd als ex pert naar zijn meening gevraagd en toen hij dat geheimzinnige opschrift vertaald had was de vreugde groot en algemeen. Nu kon je immers zien, wat de Duitsche legers presteerden. Versche groente, die kennelijk, blijkens het Engelsche opschrift, voor Engeland bestemd was, werd verkocht te Ber lijn! Sindsdien worden wij overstroomd met versche groenten en nieuwe aardappelen. De winkelier verkoopt alles voor echt Hol landsche waar en het stoort hem daarbij niet het minst, dat zijn kistjes kersen uit Bulgarije en zijn pruimen uit Hongarije of Italië komen. Dat Duitschland ook in dc laatste jaren nog millioenen kilo's Holland sche nieuwe aardappelen importeerde en dat de groentenhandel in het Westland en in de Streek, in Friesland en in Limburg stonden viel met de kooplust van Duitsche zijde, om dat F.ngeland, België en Frankrijk niet ge noeg konden afnemen om de prijzen op peil te houden, heeft de man van de straat ver geten. Een baconprobleem Een ontegenzeglijk overwinningsproduct is daarentegen het bacon, het „magere" spek. In Duitschland was deze lekkernij vrijwel onbekend. Intusschen heeft het feit. dat men in Duitschland tegenwoordig bij wijze van spreken zooveel bacon kan krijgen als men wil, ertoe geleid, dat er thans een bacon probleem bestaat. De bevolking weet er namelijk evenmin raad mee als de slager. De kranten bevelen aan om het te gebrui ken voor de zoogenaamde lepelkost, een specialiteit van de Duitsche keuken, welke het midden houdt tusschen groentensoep en hutspot. Aardappelen, vleesch en groente worden daarbij door elkaar gekookt. De sla gers gebruiken hun vleeschsnijmachines, voorzoover ze daar tenminste over oeschik- ken, voor het bacon niet. Ze snijden lange dikke plakken af, die behept zijn met de on hebbelijke gewoonte om zooveel te wegen, dat men er tenminste zijn vleeschbonnetjes voor twee volle weken tegelijk aan kwijt raakt. 12 Mercer maakte een omweg door het veld en wachtte af wat er gebeuren zou. Hij werd be loond voor zijn moeite, want de neger bleef achter een boom stilstaan en stak een cigaret °P In den kleinen lichtkring van de brandende lucifer zag Wilfrid een andere figuur in avond- costuum met den overjas los. Een oogenblik maar viel het flauwe licht op het gezicht van den man, en Wilfrid herkende Samuel Flower. Toen doofde het kleine vlammetje. Wilfrid wil de naar den boom toesluipen, maar Flower en zijn gezel waren verdwenen en welken weg zij genomen hadden, of waar ze gebleven waren, kon hij niet ontdekken. Toch was deze ontdekking de moeite waard en Wilfrid keerde diep in gedachten naar het «reus terug. Toen hjj bij het kantoor kwam. werd er een hand op zijn arm gelegd. Hu draaide zich snel om. Swan Russell! riep hjj uit. Allemacn- t'g, kerel, hoe kom jjj hier verzeild? Ik dacht dat jij aan den anderen kant van den aardbol zat! Hoofdstuk XIV. RUSSELL AAN 'T WOORD. Geheel het uiterljjk van den broodmageren Weer kip. Nadat gevogelte al maanden lang iets was geweest, waarvoor we een groene kaart bezaten, waarop tot nader order niets te krijgen was, werden we nu plotseling met een kippetje verblijd. In de restaurants kan men thans betrekkelijk regelmatig kip of eend krijgen. In het algemeen merkt men er echter nog niets van, dat Nederland be zig is, millioenen kippen af te slachten en dat ook andere landen hun pluimveesta pels drastisch moeten beperken. Het boter- rantsoen is een kleinigheid grooter gewor den, verder heeft de gang itn zaken nog geen invloed gehad op de distributie van zuivelproducten. Rijksmaarschalk Göring heeft op last van den Führer-de Duitsche oor logseconomie zoo georganiseerd, dat de beschikbare voorraden verdeeld werden over een periode van vijf jaar. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen, is de economische lei ding van het Derde Rijk tot de over tuiging gekomen, dat het huidige conflict belangrijk minder dan vijf jaar duren zal. We meencn dat te kunnen afleiden uit het feit, dat de grootste beperkingen van het ver bruik geleidelijk soepeler worden. Zoo neemt het autoverkeer zienderoogen toe, ook al mogen de vrijgegeven luxe-auto's niet voor pleiziertjes gebruikt worden en heeft men ze te dien einde van het op schrift „Beihelfslieferwagen" voorzien. Si garetten zijn er over het algemeen weer vol doende te krijgen, ook al blijven de betere soorten tamelijk schaarsch. Sigaren kan men, zij het nog steeds in kleine hoeveel- Nlpper kalmeert de storm. 1. „Wat is toch stormolie, Cooky „Daarmee besprenkelen we de golven, wanneer ze al te roerig zijn!" 2. „Ik zal je 3. „Zeg, Nipper, de oude is razend; wat moeten we nu met hem beginnen?" 4. „Hier heb je een portie stormolie, dan kun je hem misschien kalmeren!" Nipper en Pelle aan het schommelen. 1. „Zeg eens, kapitein Knark, mogen Pelle en ik van nacht niet buiten op het dek slapen?" „Maar natuurlijk mag je dat!" 2. „De kapitein heeft me vast die kleine uitbrander van gisteren vergeven. Heb je gezien, dat hij zelf de hang matten opgehangen heeft? 3. De golven gaan steeds ho ger, steeds hoger 4. Pats! „Nou heb ik het door met die oude Knark! Hjj wil ons goed onder den duim houden!" vreemdeling wees op een reusachtig uithou dingsvermogen. Zijn gezicht was bruin en tanig en zijn scherpe, grijze oogen keken onder dikke wenkbrauwen uit. Hij was een avonturier tot in zijn vingertoppen, altijd gereed tot onder nemingen waar gevaar aan verbonden was. Hij was de eerste geweest bij menig „gold rush", hjj voelde waar geld te maken was en toch ondanks dat en ondanks al zijn energie was hjj arm gebleven. Misschien kwam dat wel door zjjn rusteloosheid, zijn niet-in-staat-zijn om het op een plaats lang uit te houden. Wat vreemd toch om jou op een avond hier tegen het lijf te loopen. zei Wilfrid. In het geheel niet; ik kwam hier om jou te zoeken. In Oldborough hoorde ik dat jij en Mr. Vardon hier naar toe waren, en ik ver moedde toen dat je naar 't circus was gegaan Het is veel dwEizer om jou te vinden op 'n steenworps afstand van Flower's huis Ik ben de muiterij op da „Guelder Rose" niet vergeten. Flower is er niet de man naar om iets te ver geven en als hjj nog geen gelegenheid gehad heeft om je kwaad te doen, zal hij zijn kans waarnemen als hij die schoon ziet. Was het onder die omstandigheden niet heel gevaarlijk je in Oldborough te vestigen? Ik had er geen vermoeden van dat Flower hier een buiten had. Bovendien dacht ik dat de heele zaak vergeten was. Want zoover ik kan nagaan heeft Flower geen moeite gedaan om mij op te sporen. Wat zeg je wel als ik je zeg dat hij een patiënt van mij is O, daar had ik al van gehoord, zei Russell nuchter, Ik heb de laatste drie, vier dagen zoo'n beetje in de buurt rondgehangen. Her kende hij je, ik bedoel, herkende hij je aan je naam? Hij had je tevoren toch nooit ontmoet? Eerst herkende hij me niet, maar ik liet uit mijn mond vallen dat ik scheepsdokter geweest wels. Toen Jieek hij me even aan, maar hij zei niets. En vanavond kwam ik tot de ontdekking dat hij pogingen doet om me onmogelijk te maken. En Wilfrid aeed zijn ouden vriend het verhEial van het accept. Zoo, zoo, is dit zijn wraak, zei Russell. Laat 'hem maar zijn best doen. Jij bent heden, vrijwel overal koopen zonder een half uur in de rij te staan. Leeren voor werpen als damestaschjes e.d., die men ge- ruimen tijd ten hoogste als curiosa en dan nog voorzien van een kaartje „ver kocht" in de étalage zag liggen, zijn thans weer verkrijgbaar. Tot op zekere hoogte hebben natuurlijk de voorraden in de bezette gebieden er toe hijgedragen om het straffe regime binnen de Duitsche grenzen wat milder te maken. Dit blijkt b.v. aan Enter den Lin den, waar men in de étalage van een zeer deftigen winkel slabbetjes kan bewonderen met de niet be paald Duitsche ingeweven woorden „Moeders lieveling". Maar aan den anderen kant duiken er overal weer flesschen „Deutscher Wein- brand" de befaamde „Kognak" op. die toch moeilijk van elders geïmporteerd kun nen zijn en dus alleen maar tijdelijk uit den handel gehouden werden. En dan ten slotte: van 12 Augustus af krijgen we weer echt bier! Dit „echt" in de gewone beteekenis en niét in overdrach- telijkcn zin te verslaan. Zooals men weet, geven ouderwetsche Duitschers de kwali ficatie „Echt" alleen maar aan Beiersch bier, wat het eenigszins zonderlinge op schrift, hetwelk nog op sommige heel oude bierhuizen wordt aangetroffen „Hiesigc und echte Biere" verklaart. Sinds eenigen tijd heeft men de ingrediënten, die noodig zijn om water in „vloeibaar brood" te ver anderen, met ongeveer vijftig procent ge reduceerd. Dit heeft ten gevolge gehad, dat het drinken van een glaasje bier geen on verdeeld genoegen meer is en de vrees wekt, dat men aan waterzucht zal gaan lijden. Doch alles in dit ondermaansche is vergankelijk, niet alleen de vreugd, maar ook het leed. En gelukkig ook het dunne bier! Vechten of afwachten? Het eerste politieke gevolg van de Duit sche luchtaanvallen op Engeland is, naar I uit Londen verluidt, een conflict in het Britsche opperbevel, dat wellicht tot be langrijke mutaties op de hoogere posten niet geschikt voor plattelandsdokter en hoe eerder je het opgeeft en naar Londen komt, hoe beter. Ik heb iemand noodig op wien ik vertrouwen kan, dat is ook de reden waarom ik hier bjj je gekomen ben. Je zult in Old- bourough nooit de kaas op je boterham ver dienen. Als je met mij wilt samenwerken, zal het me hard verwonderen als je niet in de vijftigduizend pond kan verdienen. En waar zijn die vijftigduizend pond? vroeg Wilfrid sarcastisch. Het lijkt mij te mooi om waar te kunnen zijn. Die vijftigduizend pond, beste kerel, zijn op het oogenblik in de zak van Samuel Flower, plus nog veel meer, die volgens de regelen van het spel, aan mij toebehooren. Die schooier heeft me op een allergemeen ste manier bestolen. Hij liet me achter zon der een veertje om te vliegen, het was zelfs een heele toer om mijn passage van Indië hierheen bij elkaar te krijgen. Maar ik heb hem al een schrik bezorgd, hij weet nu wat hem te wachten staat. Maar is er een kans om dat geld terug te krijgen? vroeg Wilfrid. Beate kerel, die is er zeker. Er is ge vaar aan verbonden, maar dat heeft je vroeger toch ook niet afgeschrikt. Je hoeft je praktijk niet tp te doeken, je kunt heen en weer reizen naar Londen als ik je noodig heb, en je kunt de goede menschen in Old borough laten gelooven dat je voor belang rijke consulten weggeroepen wordt. Als je met mijn waaghal.-erjj wilt meedoen, weet ik een weg om je het geld te bezorgen om het accept te betalen. Wanneer moet ik beginnen? vroeg Wil frid. Vanavond. Je moet mee naar Londen met den trein van half elf. We zullen enkele minuten over elf in Londen zijn en als ik het niet heel erg mis heb, is er dadelijk werk voor je aan den vrnkel. Je kunt aan Vardon viagen. of hij straks aan je moeder wil zeg gen, dat je voor een heel ernstig geval bent weggeroepen. Als er niet iets heel buiten van het ministerie van luchtvaart tengevol ge zal hebben. Lord Gort en eenige andere leidende gene raals van het leger vei-zetten zich krachtig tegen het bekende bevel van lord Beaver- brook aan de piloten der jachtvliegtuigen, zich niet meer aan gevechten met de Duit sche jachtvliegers te wagen. Beaverbrook heeft in een Maandag onder voorzitterschap van Churchill gehouden vergadering, waar aan uitsluitend militairen van de drie dee- len der weermacht deelnamen, het stand punt verdedigd, dat Engelands jachtvloot beslist gespaard moet worden, opdat zij op het oogenblik van den Duitschen inval nog ten volle strijdvaardig is. Lord Gort wees er daarentegen op. dat uitbreiding van het principe van de „Fleet in Being" tot de luchtvloot, tot verderfelijke gevolgen voor het land zou kunnen leiden. Het geeft niets „wanneer de jachtvliegtuigen gespaard blij ven. doch het geheele land intusschen ver woest wordt. Beaverbi-ook zou zijn stand punt echter hebben doorgezet. Daarom heb ben de Britsche jachtvliegers ook daarna in hoofdzaak slechts bommenwerpers aange vallen. terwijl zij bij het verschijnen van Duitsche jagers de wijk namen. GEEN NEDERLANDSCH LANDHUIS HOUDKUNDE CONGRES. Het bestuur van liet Nederlandsch land- huishoudkundig congres heeft besloten om het dit jaar te houden 92ste congres niet te laten doorgaan. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. VARA-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Pianovoordracht. 10.30 Declamatie. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Radio-revue (opn.). 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.30 Voor de kinderen. gewoons gebeurt, kun je bjj het ontbijt weer terug zy'n. Het buitensporige voorstel trok Wilfrid aan. Er waren geen patiënten die hem noo dig zouden kunnen hebben, dacht hij bitter, i alles was beter dan stil thuis te blijven zitten en werkeloos te wachten op het einde, dat met fatale zekerheid komen moest. Goed, zei hij, ik ga met je mee. Op hetzelfde oogenblik kwam Vardon uit het kantoor en Wilfrid legde hem de zaak zoo kort mogelijk uit. - Ik hoop niet, dat je het onbeleefd van me zult vinden, zei hij, maar Swan Rus sell is zoo'n oude vriend van me, dat het mijn plicht is hem een dienst te oewijzen als ik dat kan. Wil je mijn moeder even zeggen dat ik niet terug kan zijn voor morgen? En misschien kun je die cliënt van je nog even opzoeken en zien of je wat kunt bereiken voor mij. Mischien als ik uit Londen terug kom, dat ik zelf in staat ben het geld te fourneeren. Best, zei Vardon, ik zal voor je doen wat ik maar eenigszins kan. Maar als je den trein nog halen wilt, mag je wel voort maken! Mercer en zijn metgezel wardelden vlug naar het station. Wilfrid wilde op het per ron wachten, maar Russell hield hem terug. We moeten tot het laatste oogenblik in de schaduw blijven, zei hij. Ik heb be paalde redenen om niet gezien te willen \rorden. men kan nooit te voorzichtig zijn. Wilfrid vroeg niet verder. Maar al spoe dig begreep hij de reden vtm Russell's voor zichtigheid, want tusschen de menschen- stroom herkende hij de figuur van Samuel Flower. Kijk, daar gaat dat mooie exemplaar, mompelde Russell. Van al de schurken in Londen is er geen die in zijn schaduw kan staan. Ik zeg je dat als je den kerel de kans gaf om eerlijk duizend pond te verdienen, of een enkele souvereign voor het bedriegen van een weduwe of wees, hij het laatste zou 5.00 Fluit en piano. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.00 Zang met pianobegeleiding. 6.15 Causerie „Onze huisdieren ln moeilijk heden". 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in be wogen tijden". 6.45 Cramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag. 7.15 Berichten. 7.20 Voor de kinderen. 7.50 Felicitaties. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Bravour en Charme. 8.45 Radiotooneel. 9.00 De Ramblers. 9.30 Zang met pianobegeleiding. 9.50 Gramofoonfnuziek. 10.00 Dansmuziek (gr.pl). 10.15 Berichten ANP, sluiting. Kootwjjk, 1875 m. NCRV-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Canzonette-sextet en gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Fngelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Hobo, piano en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 NCRV-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 NCRV-orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Molto Cantabile. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.4#; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). kiezen, waar zou hjj nu zjjn als de heele ge schiedenis van de „Guelder Rose" aan het licht kwam Of als er 'n officier van 't wrak van de „Japonica" was overgebleven? Maar ik zal hem op de knieën brengen, dien roover. Ik weet heel wat, maar ik moet mjjn ken nis nog aanvullen. Mjjn eenige vrees is dat de andere wraak hem eerder zal bereiken. Je bedoelt de geschiedenis van den strik met de vjjf knoopen? Wat weet jij daarvan? vroeg Russell verbaasd. Je vergeet zeker dat ik ook in de Ma- leische Archipel geweest ben, antwoordde Wilfrid, en den tragischen dood avn den blanken, waarvan ik je verteld heb. Boven dien was ik bjj Flower in huis toen hjj een aangeteekenden brief kreeg, met den strik erin en die brief kwam uit Borneo. Russell grinnikte. Ga mee, zei hjj. Je kunt mj de rest wel in den trein vertellen. HOOFDSTUK XV. Wilfrid was nog niet geheel klaar, toen de trein reeds het Victoria station binnenreed. Russell luisterde ernstig en nadenkend. Ze bleven in hun coupé wachten tot iedereen den trein verlaten had. Buiten het station riep Russell een taxi aan. We gaan naar mjjn kamers in Blooms- bury, zei hij. Daar verkleeden we ons en dan zullen we voor een paar uur uitgaan. Is het daar eigenljjk niet een beetje laat voor? vroeg Wilfrid. Voor een gewoon uitgangetje, ja! legde Russell uit, maar dit is iets buitengewoons. Het is een gecostumeerd feest ter eere van de opening van het nieuwe Dominion Theatre. Het is een mondaine gebeurtenis van den eersten rang en het zal er stampvol zijn. Het zal je interesseeren dat Flower en Miss Gallo- way er ook zullen zjjn. Maar nu jouw verhaal CWordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7