Nog geen te Sjanghai Toestand in Somaliland ernstig voor de Engelschen De torpedeering van den Griekschen kruiser Men luistere niet naar verboden zenders Ontwikkeling der overeenstemming S" 98 w. SI Zwitsersch protest te Londen Voortdurende aanvallen op Engeland De rijksmiddelen in Juli Kfuideniersorganisaties één Engelschen werden aangetrokken door de lucht Officieele valuta-koersen Puf- en nestbesluit japanners eischen de geheele Engelsche concessie op Duifsch weermacbtbericht Ifaliaansch weermacbtbericht Vijandelijke vliegtuigen neergehaa'd Leeuwenaandeel der productie buiten- Jandsch bezit Amsferdamscbe effectenbeurs Tegen tram gereden cn gedood Uit een gisteren uitgegeven communiqué voor de pers over de gehouden vergade ring \an de verdedigipgscommissie voor het opnieuw toewijzen der Verdedigingssectoren in Sjanghai blijkt, dat tengevolge van diep gaande meeningsverschillen geen overeen stemming kon worden bereikt. De Engel- schen en Amerikanen hebben een resolutie aangenomen, waarin wordt voorgesteld den Engelschen sector tusschen de westelijke grens van de nederzetting en de spoorweg aan de Japanners over te dragen en door de Amerikanen den sector in het centrum van de stad, met inbegrip van den strook, die zich uitstrekt tot over den noordelijken oever van de Soetsjaubeek, te laten bezet ten. De Italianen onthielden zich van stem ming, terwijl de Japanneezen tegen stem den en zich het recht voorbehielden een ander plan in te dienen. Volgens Japansche berichten is het voor de Japanneezen onmogelijk, de genoemde strook, die in het westen grenst aan den Japanschen verdedigingssector aan de Ame rikanen over te dragen. De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft verklaard, dat Japan voor zich het recht opcischt van de verdediging en de controle over de geheele internationale nederzetting van Sjanghai. Het is derhalve logisch, zoo zeide hij, wanneer de com mandant van de Japansche strijdkrachten op de gisteren gehouden bijeenkomst van de verdedigingscommissie van Sjanghai prin cipieel den eisch stelde van overneming Van den geheelen Engelschen verdedigings sector. De woordvoerder wees in dit Verhand op de omstandigheid, dat de internationale nederzetting de basis is voor de activiteit van personen, pdie met Tsjoengking sym- pathiseeren en'die sedert het begin van dit jaar niet minder dan Si daden van terreur hebben gepleegd. De gemeenteraad van de internationale nederzetting te Sjanghai heeft zich bereid verklaard, de Japansche tegenvoorstellen te overwegen. De optimistische berichten welke spraken van het tot stand komen eener regeling, .welke e9.11 v^rdeeling der Engelsche conces sie tusschen Amerika en Japffn béteekende worden dus niet bevestigd. Tokio schijnt er alles op te zetten om de Zeer belangrijke Engelsche concessie in handen te krijgen. „DAILY HERALD" WAAR SCHUWT VOOR ONDERSCHAT TING VAN DEN VIJAND. SPAARZAME BERICHTEN. Londen, 16 Aug. (D.N.B.). In wel ingelichte kringen te Londen, aldus meldt Reuter, acht men den toe stand in Somaliland thans „aanzien lijk ernstiger". Het heeft er allen schijn van, dat de Britsche strijd krachten zich tot op Berbera zullen moeten terugtrekken. Met het oog op den toestand, die thans voor Enge land in Afrika bestaat, is de moge lijkheid van het zenden van verster kingen naar Britsch Somaliland zeer beperkt. De operaties duren welis waar voort, doch de berichten daar over worden steeds spaarzamer. De „Daily Herald" protesteert tegen het onderschatten van de nederlagen, in Somali land. Eerst heeft men gezegd, dat een op- marsch langs den kustweg onmogelijk was. Nu wordt geconstateerd, dat de ltaliaanschc colonnes sneller voorwaarts zijn gedrongen dan werd verwacht. Dit is eigenaardig, aldus de „Daily He rald", want de Engelschen moeten de toe standen. waarin de wegen in Somaliland verkeeren, toch wel het beste kennen. De fout den vijand te onderschatten, bedroog ons, aldus het blad, in Noorwegen en mis leidde ons in Vlaanderen. Wij mogen daar door onze strategie in Afrika en op andere plaatsen niet laten vertroebelen. De „Daily Herald" hoopt, dat de foutieve berekeningen omtrent den kustweg in Somaliland het laat ste symptoom van de oude zwakheid onder de militaire deskundigen is geweest. BERN, 16 Aug. (D.N.B.). Naar het Zwit sersche telegraafagentschap officieel mede deelt, heeft de Zwitsersche gezant te Londen opdracht gekregen, de Engelsche regcering opmerkzaam te maken op de wederom door Engelsche vliegers gepleegde schending van de Zwitsersche souvereiniteit in de lucht in de nachten van 13 op 14 en van 15 op 16 Augustus. Met het oog op de bij een vroe gere gelegenheid door de Engelsche regee ring gegeven verzekering, is, zoo vervolgt de officieele Zwitsersche mededeeling, aan den Zwitserschen gezant opdracht gegeven, tegen zulke schending van Zwitsersche ge bied te protesteeren. Hij zal erop moeten aandringen, dat strenge maatregelen wor den genomen 0111 herhalingen te voorkomen. B e r 1 ij n, 16 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen zette zijn aan vallen op zeehavens, gebouwen der wapen industrie, vliegvelden en ballonverspernn- gen op 15 Augustus en in den nacht van 15 op 16 Augustus verder voort. De havenin stallaties van Portland, Scarborough. Brid- lington en Middleborough, de vliegtuig- en motorfabrieken in Birmingham en Brough bij Huil, alsmede hangars en schuilplaatsen op verscheidene vliegvelden in- Zuid-, Zuid oost- en Midden-Engeland werden zwaar beschadigd. Hierbij kwam het tot hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan ma joor Galland zijn twintigste overwinning in de lucht behaalde. Verscheidene Britsche havens werden met mijnen versperd. De nachtelijke aanvallen van Britsche vliegtuigen in West-Duitschland richtten geen noemenswaardige schade aan. De totale verliezen van den vijand be droegen op 15 Augustus minstens 143 vlieg tuigen, waarvan er 106 in luchtgevechten en de rest op den beganen grond werden vernield of door de luchtdoelartillerie werd neergeschoten. Bovendien gelukte het 21 versperringsballons neer te schieten. 32 Duitsche vliegtuigen keerden niet te rug. De Duitsche zcenooddienst wist echter nege'p Duitsche en een Britsche vlieger in het Kanaal te redden. Een duikboot bracht twee bewapende koop- vaardrjbootén met een gezamenlijken inhoud van 14.000 b.r.t. to zinken. Ecnige mijnen vegers schoten van tien aanvallende vijan delijke Spitfire-vliegtuigen er vier naar be neden. Ergens in Italië, 16 ug. (Stefani). Het 68ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Britsch Somaliland zijn onze aanvals- operaties nog in volle ontwikkeling. Een vijandelijk vliegtuig is boven Zeila bran dend neergeschoten. Twee vijandelijke luchtaanvallen op het vliegveld van Colbol- cia en van Massaocah hebben onbeteeken- de schade aangericht. Onder de landgenoo- ten en inboorlingen zijn vier dooden en twaalf gewonden gevallen. Tijdens een on zer luchtacties tegen Vaijr zijn twee vijan delijke vliegtuigen op den beganen grond vernield. Een Engelsch jachtvliegtuig is tij dens een luchtgevecht neergeschoten. Onze formaties bommenwerpers, die door •jacht vliegtuigen begeleid werden, hebbéji het vliegveld Hal Far op Malta gebombardeerd en de doelen geraakt, tengevolge waar van branden ontstonden. Vijandelijke ja gers, die blijk gaven, onze formaties te wil len aanvallen, trokken zich terug. Een vij andelijk vliegtuig is neergeschoten. Al onze toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen den spoorweg van Fuca naar Marsa Ma- troeh gebombardeerd. In de vroege ochtenduren hebben uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtui gen opnieuw een aanval gedaan op plaat sen in Noord-Italië en daar bommen uitge worpen. Enkele hiervan, die terecht zijn gekomen op de boerendorpen Merate en Olgiate, hebben twee dooden en vijf ge wonden geëischt. De materieele schade is van geen beteekenis. Een vijandelijk vlieg tuig is door het luchtdoelgeschut omlaag geschoten en bij Ceresole d'Alba neerge stort: van de uit vijf leden bestaande be manning is een deel om het leven geko men en een deel krijgsgevangen gemaakt. De Italiaansche actie in de Mid- dellandsche Zee. Hardnekkige vervolging der Britsche vloot. De speciale correspondent van Stefani meldt: Terwijl de Italiaansche luchtstrijd krachten in het middèn der Middellandsche Zee voortgaan met het bestoken der verde- digingsinstallatiès op het eiland Malta, hebben de Italiaansche luchtstrijdkrachten in het Oosten der Middellandsche Zee haar actie tegen belangrijke vijandelijke scheeps- doelen versterkt. Door het voortdurend ma ken van verkenningsvluchten in het Ooste lijk deel rail de Middellandsche Zee werden belangrijke scheepsdoelen waargenomen, die onmiddellijk door formaties Italiaan sche bommenwerpeis met schitterend suc ces werden aangevallen. Ook in de Roode Zee hebben formaties Italiaansche vliegtuigen verscheidene scheepsdoelen aangevallen en succesvol ge bombardeerd. Lichte vijandelijke zeestrijd krachten werden in hun schuilplaatsen ontdekt en onmiddellijk gebombardeerd, waarbij tonnen ontploffingsmiddelen wer den uitgeworpen. Naar aanleiding van de torpedee ring van den Griekschen kruiser „Helli" verklaart men in verant woordelijke Romeinsche kringen, dat het na de tendentieuse insina- ties van de Britsche pers, die ook door een Amerikaansch blad gepubli ceerd zijn, gemakkelijk is, de per verse cn laffe manoeuvre te récon- strueeren, die wederom op touw is gezet door hen, die er belang bij hebben, alles te doen om den brand te steken in het kruidvat van den Balkan. De torpedeering van de „Helli" is een nieuw bewijs van liet cynisme, waarmede de Engelsche kliek onder leiding van Churchill den oorlog voert. De pogingen, andere volken ertoe te brengen, zich voor Engeland op te offeren, zijn mislukt en de overwinningen van de wapens der as heb ben de plannen, die beoogden, de onrecht vaardigheden van Versailles voor altijd voort te laten bestaan, verijdeld. Daarom neemt Engeland zijn toevlucht tot alle mid delen, zelf de wanhopigste, in de hoop het vuur aan te wakkeren en den internatio nalen toestand te verergeren. Londen heeft zic"h overigens gehaast, te verklaren, dat zich in de nabijheid van de haven Timos geen enkele Britsche duikboot bevond en dat. daarentegen wel Italiaansche duikboo- ten in dat gebied waren. Dit vormt het be wijs, dat de Britsche admiraliteit getracht heeft, een voorsprong te krijgen, teneinde de verdenkingen, die na het precedent van het mailschip „Atbenia" \icht,tep,-nadeele van Engeland'"iorfden kurttïeii rfjzeh, af te wenden. In zeven maanden ruim 13 mil- lioen onder de raming. De Rijksmiddelen brachten in Juli f 38 millioen op tegen f50.02 millioen in Juli '39 en f 37.54 millioen als 1/12 der raming. In de eerste zeven maanden van 19-10 bedroegen de totale ontvangsten f 249.68 millioen (v. j. f 274.02 millioen) bij f262.79 millioen als 7/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft over eind Juli in totaal f 85.20 millioen op kohier gebracht tegen f94.02 millioen eind Juli 1939. STRENGE STRAFFEN IN DUITSCHLAND OPGELEGD. Van Duitsche zijde wijst men er nog eens op, aan welke strenge straffen men zich blootstelt, als men luistert naar verboden radiozenders. In Duitschland zijn enkele re cente gevallen aan te wijzen, waarbij de oier treders van het verbod zich zware straffen zagen toebedeeld. Zoo werden door de bij zondere rechtbank te Klagenfurt vier inwo ners van die stad veroordeeld, een tot drie jaren, zijn echgenoote tot 15 maanden én twee anderen tot twee jaren tuchthuisstiaf. In het vonnis wordt o.m. overwogen, dat deze personen „gezellige avondjeshadden gehouden met het doel 0111 naar buitenland- sche zenders te luisteren, in het bijzonder naar de Duitsche nieuwsberichten van Lon den. Iemand uit Dortmund is veroordeeld tot drie jaren tuchthuisstraf en drie jaren eer' verlies, daar hij regelmatig naar buitenland sche zenders luisterde en het gehoorde er- spreidde. Dezelfde straf zag zich iemand door de bijzondere rechtbank te Essen opge legd, daar bij in een vrijgezellen woning in Gladbacb op een gemeenschappelijke kamer meermalen zijn toestel op buitenlandsche zenders had afgestemd en hiermede voort ging ondanks de protesten van de overige inwoners van het huis. Tot dezelfde straf werd iemand veroor deeld, die zelf een zeven-lamps toestel had gebouwd om naar buitenlandsche zenders te luisteren. Deze man antwoordde op de waarschuwingen van zijn familieleden, dat hij in zijn eigen huis de baas was. Het is echter duidelijk, dat men tijdens de oorlog niet meer baas in eigen huis is, doch dat men zich te voegen heeft naar de wet ten. Ook de Nederlarfdsche verordening betref fende het luisteren naar radiozenders be dreigt, zooals bekend is, de overtreders met zeer zware straffen. Men neme dus een voor beeld aan bovengenoemde gevallen en stem me alleen af op die zenders, waarvan het be luisteren is toegelaten. Naar een fusie. De algemeene drang naar ineer eenheid heeft ook de hier te lande bestaande krui deniersorganisaties doen besluiten tot meer dere samenwerking te geraken. Er bestaan momenteel hier te lande vijf organisaties van zelfstandige kuideniees. te weten drie neutrale organisaties, met name de Neder- landsche Kruideniersbönd, Feböwiko en de landelijke bond van krtiidcniers, voorts de Nedcrlandsche R.K. kruideniersbönd en de Christelijke bond van kruideniers. Donderdag 15 Augustus zijn de besturen van deze organisaties met uitzondering van don landelijken bond van kruideniers in vergadering bijeen geweest te Utrecht, waarbij in principe is besloten, dat een nieuw bedrijfsorgaan voor de zelfstandige kruideniers zal worden opgeicht, hetwelk dus een coördinatie bedoelt te zijn van vier organisaties. Aangezien het kruideniershedrijf in ver band met de levensmiddelenvoorziening een zeer belangrijke bedrijfstak vormt, heeft men zich op het standpunt gesteld, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 October a.s. zijn werkzaamheden zal moeten kunnen aanvangen. (Van onzen V.P.B.-Correspondent) Boekarest, Augustus 1940. Nu het tijdperk van den strijd van Fransche en Engelsche zijde om de Roemeensche petroleum is afgeslo ten lijkt het ons in hooge mate in teressant, een overzicht te geven van de ontwikkeling van de Roe meensche petroleumindustrie sedert het begin dezer eeuw. De Roemeensche petroleumindustrie le vert thans per jaar meer dan 6 mill. ton van deze onmisbare vloeistof en haar neven producten. Dit is meer dan b.v. het geheele Duitsche rijk in 1938 verbruikte. De voor raad, dien de Roemeensche bodem bevat, is nog lang niet uitgeput, want naar ra ming bedraagt deze nog 180 millioen ton, waarbij dient te worden opgemerkt, dat deze raming aan den lagen kant is. Deze petroleumrijkdom bleef tot het be gin dezer eeuw bijna geheel onaangeroerd. Toen begon de exploitatie, dank zij Duitsch kapitaal en Duitsche arbeidskrachten. I11 1903 nam de Deutsche Bank de maatschap pij „Steaua Romana" over, welke toen reeds 8 jaar bestond, doch geen rol van beteekepis speelde. Zij werd weldra opge werkt tot de eerste onderneming des lartds. Vervolgens verscheen de Diskonto-Gesell- schaf't ten tooneele, die zich bij de verschil lende maatschappijen interesseerde en de ze tenslotte vereenigde in de „Concordia". De Dresdner Bank en de Schaffhausen- sche Bankverein namen financiëel deel aan de „Regatul Roman", zoodat in het geheel 92 millioen lei Duitsch kapitaal in Roe* meensche olie waren belegd. Zoo was de stand van zaken in 1907. Voorts vermelden wij nog de „Rakys". een familiebezit, dat later onder Belgisch beheer kwam en werd herdoopt in „Entreprise de forage foraky - s.a. Beige". Deze Rakys waren, tusschen twee haakjes, Duitsche ingenieurs. Engeland komt op de petroleum lucht af. In dien tijd betrok de Duitsche markt nog slechts 8 a 9 procent van haar petroleum uit Roemenië. Kort daarop verschenen de Engelschen in 1910. Zij hadden reeds vroe ger blijk gegeven van hun belangstelling en zich van het bezit van enkele peroleum- velden verzekerd, doch deze ternauwernood geëxploiteerd. De Roemeensche petroleur.i interesseerde hen slechts matig, daar zij deze vloeistof elders goedkooper konden krijgen. Doch toen de Roemeensche petro leumindustrie in belangrijkheid toenam, werden zij wakker. In 1910 werd door de „Royal Dutch Shell" de „Astra Romana'' opgericht. Deze vereenigde een groot deel van het vroegere Britsche bezit, kocht nieu we velnen aan en was bij het 'begin van den wereldoorlog even groot als de Duitsch- Hoemeensche „Steaua Romana". Tegelijker tijd doken de Franschen, Belgen en Ameri kanen op doch achter dezen stond de „Standard Oil Cy". Voortaan zouden Rockefeller en Deterding hun strijd om de wereldmacht „petroleum" ook in Roemenië voeren. •Reeds in 1908 had de Roemeensche re geering een contingenteeringswet moeten uitvaardigen voor de binnenlandsche markt van petroleum en haar nevenproducten ten einde het drukken van den prijs door de „Standard Oil" tegen te gaan. Toen de wereldoorlog was afgeloopen. werden de bodemschatten tot eigendom van den staat verklaard. Het winstaandeel van den staat werd verhoogd en als voorwaarde gesteld, dat de buitenlandsche maatschappijen moes ten worden veranderd in Roemeensche. Dit was een klein kunstje. Voor het uiterlijk werd aan dezen eisch voldaan, doch in den grond werd er niets veranderd. De Engelsche invloed neemt toe. Integendeel: de Engelsche invloed nam hand over hand toe. In 1938 produceerden de buitenlandsche maatschappijen 5.650 mil lioen ton, bij een totale productie van 6.600 millioen ton. d.w.z. niet minder dan 85 pet. Daarvan produceerden de Engelsch- Neder- landsche maatschappijen 2.4 millioen ton en de Fransch-Belgische 1.55 millioen ton. Na den oorlog werd Duitschland als belangheb bende bij de Roemeensche petroleum uitge schakeld. Zijn aandeel werd verdeeLd tus schen Frankrijk en Engeland. Thans zijn de grootste maatschappijen de Engelsch-Nederlandsche „Astra Romana", die in 1938 1.460.000 ton produceerde. Ver volgens komt de „Romana Americana" met 900.000 ton, dan de „Concordia" (Belgisch- Fransrh) met 865.000 Jon, de „Streaua Ro mana (thans F.ngelschFransch-Roe- meensch) met 740.000 ton en de „Unirea" /F.ngelsch) met 670.000 ton (alles in 1938). De andere maatschappijen, waaronder ook de Roemeensrhe, blijven ver daarbij achter. Naar Duitschland, Oostenrijk en Rohemen gingen in 1936 1.6 millioen ton Roemeen sche petroleum. Destijds bedroeg de Roe meensche productie 8.7 millioen ton. In de daarop volgende iaren daalde de uitvoer naar genoemde gebieden met 600.000 ton Op het eind van 1939 werd het Puitsche rijk een contingent van 1.5 millioen ton per iaar toegezeed. Hoewel de zich in vijande lijk bezit hevinde maatschappijen weigerden aan deze leveringen deel te nemen, gelukte het nok zonder medewerking van die zijde om deze hoeveelheid te leveren. Later green de Roemeensche redering in en dwong be- deolde maatschaoniien om te leveren De Roe meensche petroleum wordt thans deels via den Donau, deels per spoor naar Duitsch land getransporteerd. OBLIGATIES: STAAÏSLEENINGEN. 100 WK) 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 4 (m.b.) 4 (m.b.) 1940 II 1940 II 1940 II 1940 II 1936 3 1937 3 1937 (31/2) 1938 3 (31/2) 1939 3 V.K. L.K 98% 98i/1B 98 Vi 89 7/16 891/ 771/2 78 81% 82 77% 15/n 81 15/16 76 74% OOST-INDIë. 100. 1937 3 73% 500 1937 3 0 75% 100 1937a 3 73i/4 500 1937A 3 73% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% 85% A'dam '37 I 3V2 81 Arnhem '37 I 3% 83% 6 Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 r~ N.-Holl. '38 II (3%) 3 79 R'darn '37 I, III 3% ,fi 76 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 85—80 85-80 803/4-77% cfjV.2 67% Calvé Delft c. v. A. Centr. Suiker Mij. 145 Fokker g. A. 182 195 Lever Bros en Unilever c.v.A. 81% Rf Ned. Ford 318 325 Philips G.B.v.A. 155-158 155%-159 Philipsp ref. A. 123 122 PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 169 171%, Dordtsche Petr. 190 Kon. Petr. 190-185 191-189 RUBBER ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 173-176176%-TT9% SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 330-328 336-341% Javasche Cultuur 208 210 N.I.S.U. 197 200 Ver. Vorstenl. Cult. 81 85 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 119-123 124%-128 Deli Mij. c. v. A. 173%-180 182%-185 Senembah 134-136 141%-146 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDF.ET.F.N: Ned. Scheepvaart Unie 121 gb-125 gl. v. Gelder's Papier fab. gew ad. 130 Anaconda Copper C.V.A. 18% gl. Bethlehem Steel C.V. gew. a d. 6015/16 Repubtic Steel C.V. g. 'aand. 15% gb.-16% gl. Curtiss VVright C.V.A. 6 15/10 Shell Union C-V. gew. and. 8% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 5 3/16—1.88 9/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.84—42.92 1.86%—1-90% 30.08—30.20 44.76—44.94 42.80—42.96 Behoudens ontheffing verbod voor verhandelen en afleveren. Verschenen is een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het verhan delen of doen verhandelen, met inbegrip van het afleveren en doen afleveren, van puf en nest verboden wordt. Dit verbod geldt niet indien en voor zoover daarvan door het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd ontheffing is verleend en de daarbij door dit bureau te stellen voor waarden zijn nagekomen. Deze voorwaar den kunnen 0.111. betrekking hebben op de plaatsen van aanvoer, op de hoeveelheid af te leveren puf of nest, op de prijzen, welke bij de aflevering in acht moeten worden gr* nomen, alsmede op de wijze van aflevering Het besluit treedt in werking niet ingang van 12 Augustus 1940 en is geldig tot 1 Sep tember 1941. Onder „puf" wordt in dit be sluit verstaan onvolwaardige plat- of rond- \isch, afkomstig uit de Noordzee, alsmede garnalen, met uitzondering van consumptie- garnalen. Onder „nest" wordt verstaan on volwaardige plat- of rondvisch, afkomstig uit IJsselnieer en het niet afgesloten ge* deelte van de Zuiderzee. Donderdagmiddag omstreeks half zes is de 52jarige aannemer G.C.L.M.B., wonende aan de Hoefstraat te Leiden, die op zijn fiets aan den linkerkant van de Breestraat reed, in bot sing gekomen niet een uit de tegenoverge stelde richting komende tram. B. sloeg met zijn hoofd door de voorruit en werd zoo ern stig gewond, dat hij in den loop van <'e nacht in het Academisch ziekenhuis aan de gevolgen is overleden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2