Géén „renteniers' in Nederland Brief van Jan De Alkmaarsche kaasmarkt Marktberichten De kleine onderlinge maatschappijen riskante ondernemingen Uit onze Omgeving Gehuld in wollen dekens komen de arbeiders, die op ongeveer 20 meter onder den waterspiegel aan den tunnelbouw te Rotterdam werken, na afloop van hun arbeidstijd weer op den beganen grond, waarna zij een warm bad krijgen en een medisch onderzoek plaats heeft (Foto Pax-Holland) ER ZAL HERBOUWD MOETEN WORDEN, ANDERS GEEN RE- GEERXNGSSTEUN VOOR GE- TROFFEN GEBIEDEN. DE MEENING VAN EEN VERZEKERINGS- DESKUNDIGE. (Van onzen eigen verslaggever) De zaak zou eenvoudiger zijn, wanneer bij elke bom, die een niet-militair -ob ject vernielt een zak goud naar beneden werd geworpen. Nu staat de burger, die het leven araf brengt, bij de puinhoopen van zijn dierbaar bezit en moet maar weer zien, hoe hij weer een dak boven zijn hoofd krijgt. Het is een goede karaktertrek van ons volk, dat het gaarne eens anders nood lenigt en zoo is het alleszins begrijpelijk, dat men in te waardeeren burgerzin, byeenkomt, om samen het risico te dragen voor de oorlogs gevolgen voor de burgerbevolking. Het is een andere - we willen niet zeggen minder goede, maar liever minder practf sche karaktertrek van ons volk, dat wij ons daarbij gaarne in engere beslotenheid terug trekken. In eigen kring, in eigen streek, in eigen gemeente, als het kon in eigen familie. Men kiest graag zijn eigen voormannen, meent dan wellicht een betere controle te hebben, zelf meer zeggenschap te houden, kortom, men houdt graag, zooals dat in den volksmond heet „een vinger in de pap." Ook in ons gebied is men gekomen tot de oprichting van onderlinge verzekeringen van Molestrisico. Men zal zich daarbij wel éérst tot den Procureur-Generaal gewend hebben om toestemming daartoe, op voor schrift van de Duitsche Overheid. Tot zoovér zal de zaak wel in orde zijn. Maar, heeft men zich ook afge vraagd of men met een betrekkelijk klein aantal deelnemers en dus een verzekerd kapitaal van enkele mil- lioenen het niet geringe risico wel voldoende kan dekken? Heeft men wel eens aan Rotter dam gedacht? Stel, dat verschillen de buurten ieder voor zich een on derlinge verzekering maatschappij hadden opgericht, wat zou er van de uitkeering terecht zijn gekomen? Het platteland is de stad niet, zal men zeggen, de objecten liggen verder uit el kaar, de trefkans is kleiner. De vergelijking zou opgaan, wanneer de Engelsche bom aanvallen niet veelvuldiger op het platte land dan op de stad gericht waren. Het plat teland is geheel onbeschermd, en over het algemeen is de eerste hulp om erger te voor komen niet zoo gauw bij de hand. Hier en daar op het platteland is de schade zeer aanzienlijk. Is het niet beter om het risico over zooveel mogelijk menschen te verdee len? Zou eigenlijk één groote onder linge verzekering waarin alle Neder landers betrokken waren, zelfs wel voldoende zijn? Vragen, waarop wij geen pertinent antwoord durfden te geven. Wij hebben ze daarom in het - belang onzer lezers, die immers allen zoo nauw bij deze zaken zijn betrokken aan een verzekeringsdeskundige voor gelegd. Een onzer redacteuren had een onderhoud met den heer Mr. Hage, Directeur van de C.oöp. Be- drijfsvereeniging „Centraal Beheer', te Amsterdam, waarbij is aangeslo ten de in 1917 opgerichte vereeni- ging „Molestrisico" welke o.m. omvat Molestverzekering van roerende en onroerende goederen tegen oorlogs schade. Het interview dat gebeurt wel meer werd om nu eens een gróót woord te gebruiken tot een bespre king op veel breeder basis, dan wij ons hadden voorgesteld. Het is een ontzaglijk probleem, dat der oorlogs schaderegeling, zei Mr. Hage. Het risico ligt overal. Want, aldus vervolgde hij, men weet niet waar het risico ligt en daarom alleen moet men beginnen met groote groepen te vormen die dat risico samen dragen. Het is zeker niet ongevaarlijk zich in ziin deenemers plaatselijk te beperken, al 'ziin er streken die misschien, wat de schade betreft, er iets gunstiger voorstaan. Maar over hét- alge meen... kijkt U eens naar de vele kleine dor pen in Zuidbolland die geleden hebben, neem Assendelft, Wieringen, Castricum... De Wieringermeer waar de huizen op regelmatige afstand van elkaar liggen, kan de zooeven genoemde uit zondering zijn, maar... dan zou ik er de dorpskernen zeker niet bijnemen. Het waait doorgaans stevig in het nieuwe land, veel water is er niet, het is meer gebeurd dat een heel Noordhollandsrh dorp in vlammen op ging. Binnenwiizend bijvoorbeeld. En Rot terdam heeft ziin ramn niet te danken aan het bombardement zelf on 1* M<u. maar aan de overslaande branden op 15 Mei. Groot en klein, bii elkaar, over het geheele land verdeeld, dat is de methode, de eenig logische om het risico te verdeelen. De groo teren moeten we hebben, omdat hun hoogere stortingen de uitkeeringen aan de kleineren ten goede komen, de kleineren, omdat zij met hun allen het hoogere risico van de grooteren mee helpen dragen. Dan moet men verder bedenken, dat er heel wat verzekerd kapitaal moet zijn. om de uitkeeringen ten volle te kunnen doen. Vier millioen, zooals ik bier in Uw verslag over een der ongerichte verzekeringen tegen 3 is nog maar f 120.000 beschik baar kapitaal om uit te keeren. Veel bouw je daar niet voor en de schade, vooral als de oogst in de schuren zit, kan zeer aan zienlijk blijken. Als TT rekent dat de nieuwe vereeniging Molestrisico in principe besloot niet eerder te beginnen dan dat 200 millioen verzekerd kapitaal was toege zegd. dan ziet TT wel eenig verschil Ook in 1917 met de oude vereeniging Molestrisico zijn we met 200* millioen begonnen, we hebben in die jaren wel wat ervaring ge kregen ziet U... Maar, en zóó kreeg ons interview een onverwachte wending, men kan hierover lanq nraten en kor» praten, er is veel wat van de houding van onze regeering afhangt. Het zal niet zoo lang meer duren, of het Neder- landsche volk zal weten waar het aan toe is. Wat U nu wel in de krant kunt zetten is. dat de regeering er niets maar dan ook ni®ts voor voelt om „renteniers" te helpen en „ren teniers" te kweeken. Het zou alweer eenvoudig zijn, wanneer de staat voor iederen burger die schade had geleden een bedrag uit de schatkist pakte en zei: asjeblieft en ga je gang maar. Dan zou men inderdaad renteniers kwee ken, en renteniers kunnen we voorloopig niet gebruiken. Neen, zegt de regeering, er moet gebouwd worden, en... op'de plaats waar is vernield. Dat zal voor heel veel menscheri bezwaar opleveren, zoodat men in het algemeen. EEN BRIEF UIT MUNCHEN Een jongen Nederlander, die zich bij de Standarte „Wesfland" in München bevindt, schrijft zijn Moeder ,uit München de vol gende brief: München, 18 Juli 1940. Lieve Moeder, Eventjes een levensteeken. Connie en ik maken het beiden best. Hard werken, maar prettig. We liggen samen op een kamer. Leuk hè? En hoe is het met jullie? Wat jammer zeg van Wim en Mia. Enfin vol gende keer beter. We wisten niet wat we hoorden, dat er nu al post voor ons was. Een echte leuke verrassing was dat hoor! Hoe- is het met Hansje? Doe hem de groe ten en zeg hem maar. dat ik goed zal den ken aan de auto, die ik hem heb beloofd. We weten nog steeds niet wanneer we hier weggaan en ook niet waarheen. Maar dat zal niet lang meer duren denk ik. Het is erg gezellig hier. Op het oogenblik hebben we een uurtje vrij. De één zit te lezen, de ander te schrijven en onderwijl zorgenweer een paar anderen voor toe passelijke muziek. We zijn nog niet in de stad geweest, maar van de anderen hoor den, we dat het daar prachtig was. Dat is het trouwens overal. Als je bij ons uit het raam kijkt, zie*je de besneeuwde toppen van het hooggebergte. Vooral als de zon er op schijnt. En 's morgens als de zon op komt. We staan hier n.1. om 5 uur op. Toch wel fijn, dan heb je zoo'n heerlijke lange dag. 's Avonds om 10 uur gaan we naar bed. Foto's kan ik niet sturen, w;ant dat mogen wij niet. We moeten natuurlijk voor zichtig zijn met spionnage. De vijand loert overal. Maar we mogen ze wel maken. Ik ben tenminste blij, dat ik wat filmen heb meegenomen. Nu hoef ik ze hier niet te koopen, zie je. Jullie hebben er geen idee van, hóe prachtig hier alles in Duitschland is. Allemaal tevreden menschen. T^ce" werk en de mogelijkheid om w hu'» te krijgen. En een blindelings vertrouwen i de Führer Adolf Hitier. Je moet hier op net oogenblik zijn, om te kunnen beseffen, a deze man voor zijn volk gedaan he.f besef je pas, hoe wij in Holland zijn v<»rg - logen. Het is natuurlijk voor ons Hol,an^™ in het begin wat moeiUfk ons aan P sen bij de ijzeren discipline die hier Maar dat kan niet anders en als je daar een maal aan gewend bent wil je zelf niet m anders. Ieder, die hier een kijkje neemt, Kan niet anders dan tot de conclusie komen, aat de heele wereld zal moeten buigen voor au volk met zijn ongeëvenaarde Führer. Niet door het geweld, maar door de ongelooflijke energie en door een uiterste eerlijkheid en het juiste inzien van de feiten zooals ze zijn Je kunt dit alles aan iedereen zeggen en erbij zesden dat hiervan treen woord f?elo- gen is. Het Hollandsche volk zal veel moeten leeren en "t zal niet makkelijk zijn. maar uiteindelijk zal het den dag met dankhaai- heid herinneren, dat de Duitschers binnen trokken. Elk nieuw idee of regime kost of fers. Dat heeft het ons ook gekost. Maar de ze kunnen mijns inziens niet te zwaar zijn. Nu Moeke ik eindig weer. Als je weer een brief van mij krijgt, schrijf ik je weer verder over het land hier. Niet alleen het goede, maar alles wat waar is. Met hartelijke groeten en een stevige om helzing ook voor Hans, JAN Jonqe Nederlandsche mannen vau den leeftijd 1725 jaar, die zich hiervoor interesseeren, kunnen schriftelijke en mondelinge inlich tingen krijgen: Schermerweq 3, Alkmaar, dagelijks na 5 uur n.m. op staatshulp niet al te veel moet rekenen en eventueel in veel gevallen op zijn uit keering van een tijdig gesloten molestver zekering zijn nieuwe toekomst moet bouwen Ik zei aldus. vervolgde de heer Hage, dat het voor velen moeilijk zal zijn zich aan de regeeringsvoorsehriften te houden. Gaat U eens na! Een winkelier in Rotterdam ver liest zijn pand en daarmee zijn debiet. Zul len, als hij over een half jaar. een jaar, want 't plan van opbouw voor Rotterdam wordt voorloopig niet uitgeveord zijn klan ten terugkomen als hij op de zelfde plaats een winkel opzet? Ons eigen kantoo in Rot terdam ligt aan den grond. Op herbouw wachten kan ik niet, dus koon ik in een ander s-tadsgedeelte een heerenhuis en ves tig daar het bijkantoor. Eventueele regee- ringshulp verspeel ik er mee. maar het economische leven wacht daar niet op, dius kan ik er ook niet op wachten. Hoe zal het in Den Helder zijn? Wie kent de toe komst van Den Herder? Er is natuurlijk alle reden voor rtntismisme. bet zal ook misschien wel terectjt komen. Maar... enkele middenstanders, d'e kleinere vooral, kun nen dat allemaal niet afwachten, zij zetten ergens anders wat op, of gaan uit hun vak. Tot zoover de heer Mr. Hage, die zijn oordeel niet gaf als Directeur van een „con- curreerende" Maatschappij, maar als des kundige. die in zijn praktijk veel heeft ge zien, veel geleerd en zijn volksgenooten ongaarne in den doolhof van het verzeke ringswezen ziet verdwalen. Het komt ons voor. dat een bijna vijf-en- twintiejariee ervaring telt, en het argument dat niet eerder begonnen werd, dan met 200 milliopn verzekerd kapitaal heeft ons in onze overtuiging, in het begin van ons artikel genoemd, gesterkt. Neen, voorloopig kunnen we de dorps- of kringverzekeringmaatschappijen wel waar deeren, en wij hopen er alle goeds van. ,t Kan goed afloopen, maar 't kan ook een groote strop worden. Enthousiaste propagandisten kunnen wij er nog niet voor zijn. Uc-eilat Zopdag a.s. zal een Heldersch vluchtelin gen elftal een wedstrijd tegen Schagen I spelen. Zooals men zich zal herinneren, heeft Scha gen de eerste wedstrijd tegen het vluchtelin gen eltal met 32 verloren, zoodat zij er dus alles op zullen zetten om revanche te nemen. Het Heldersch elftal, dat geheel uit juni- Helder en H.R.C. bestaat, ziet er als volgt:- R. ,T. Kousbroek L. v. d. Bogaede, D. Bot J. Been, C. Vonk. J. Gijsberts J; Boxmeer, J. Kwincklenberg, G. Bijl. C. Bakker, F. de Leur. Schagen speelt in de volgende formatie: P. SchoorI Joh. Bremer M. de Haas L. SchoorI S. Grootes H. Middelbeek. J. Peetoom, D. SchoorI. G. Boontjes, G. Anneveldt, C. de Moor. Aanvang 7 uur, terrein Schagen. WlERlNGEh BOMINSLAG EISCHTE NOG EEN SLACHT OFFER De bominslag in den nacht van Maandag op Dinsdag te Westerland heeft helaas nog een slachtoffer geëischt. De heer A. Kamst is in het Ziekenhuis te Alkmaar gisteren aan zijn bekomen yerwondingen overleden. ANNA PAULOWNA GESLAAGDE UITVOERING IN VEERBURG Mooie avond voer de vluchtelingen. „Hart en deur ging open; het huis werd eens zoo groot," dichtte de heer C. D. Rezel- man in zijn „Vluchtelingenlied", dat Donder dagavond door een viertal dames op de uit voering ten bate van de Heldersche vluchte lingen werd gezongen en waarin zoo goed werd uitgebeeld, met wel'k een hartelijk me deleven zij hier ontvangén werden. „Moge", zoo zei de heer Jonker, die in z'n openings woord eveneens adn dè Poldersche bereid willigheid tot helpen herinnerde, „deze ken nismaking ook tot meer waardeering voor elkaar, tot een beter hegrip tusschen stad en platteland leiden, want daaraan heeft in 't verleden nog wel eens iets ontbroken." Het publiek, Helderschen en Polderschen kwam wat druppelgewijs, maar vulde ten slotte met een 250 man toch aardig de zaal. Ook Burgemeester Mijnlieff toonde door z'n aanwezigheid bij den aanvang, zijn belang stelling, maar was verhinderd1 den geheelen avond bij te wonen; wethouder Keuris liet zich verontschuldigen. Na het uitgebreid verslag van de uitvoe ring in Schagen behoeven we over het zin gen van het koor niet uit te weiden. De lief hebbers van mannenzang. .dien we hier anders nooit hooren genoten zeker van de gezongen nummers, welke, door een keu ze uit de werken van verschillende componis ten, in karakter nog al .uiteenliepen. Vooral ook om de wijze van uitvoering, kon ons „Nimmer Nacht" van Andriessen het meest bekoren en natuurlijk oogstte de „Humoris tische zangersmarsch" weer zooveel succes, dat gebisseerd moest worden. Van de afwisseling noemden we reeds het „Vluchtelingenlied" van den heer C. D. Re zeiman. Toen de heer Jonker hem voor z'n' gedicht dank bracht, klapten Polderschen en Helderschen om 't hardst, om deze waardee- rende woorden te onderstrepen en te bewij zen, dat de gedachten, die in het vers ver tolkt waren, bij allen weerklank hadden ge vonden. Een paar leuke voordrachten van mej. Oost- dijk. zang van de dames Houtlosser, Oostdijk en Rezelman en het optreden van den heer P. Schuts, waarbij het goede accompagnee- ren van mej. Vermeer niet vergeten mag wor den, vulden verder den avond. En dan Mr. X„ die zoo maar invjel voor de dames, die ons „Tien minuten in Weenen" zouden brengen, maar door omstandigheden daar van mofsten afzien, Mr. X., een Limburger, die een paar maanden in den Polder vertoeft en hem in dien korten tijd heeft leeren „ken nen, waardeeren en liefhebben", vulde met groot gemak de gemiste „tien minuten" en boeide het publiek met aardige goochel kunstjes en door z'n fantasie en handig heid. waarmee hij van een paar willekeuri ge krassen een leuke teekening wist te ma ken. Ook de amateursband. waarvan Hennv v. d. Water de leiding had en de heer Sinke nog eenegitaarsolo ten beste gaf, had een flink aandeel in het slagen van dezen avond Een gezellig bal vormde het slot. ZIJPE SCHAGERBRUG VERHEUGDE KINDEREN, TELEUR GESTELDE MOEDERS Toen na het bombardement van Den Hel der op 26 Juni j.1. verschillende inwoners uit Den Helder alhier tijdelijk onderdak vonden, werd in de o.l school alhier een speciale „Heldersche" klas gevormd, met een 50-tal Heldersche kinderen, hetgeen mogelijk was door het spontane aanbod van een Heldersche onderwijzer om les te geven en de medewerking van het Gemeen tebestuur van Zijpe. Algemeen had men de gedachte, dat deze toestand ook na de vacantie zou voortdu ren We vernemen echter, dat thans geen onderwijzer uit Den Helder meer beschik baar is en dat de Heldersche kinderen, die zich gisteren, toen de school weer begon, aanmelden, weer naak huis zijn gezonden. \oor de moeders een leelijke tegenvaller! Aan de fruitveilingen komt men nu handen tekort, om den enormen aan voer te verwerken. De oogst is voor spoedig en overtreft alle verwachtingen (Foto Pax-Holland) Er was gister weer kaas aan de markt. Jh aanvoer bedroeg rond 40.000'kg., vrijwel het verwachte kwantum. Gelijk men weet was voor deze week door de regeering 50% der productie opgevraagd, terwijl de resteerende 50% beschikbaar was voor den vrijen handel Voor dit vrije gedeelte bestond een goede vraag, gelijk uit de bestede prijzen ten dui delijkste bleek. Als hoogste noteering kwam aan het bord f 45.terwijl de gang voor goede kaas ongeveer f 42.bedroeg. Over het algemeen maakte men zich wei- nig bezorgd over de vraag of deze gang van zaken de kaasmarkt schade zou kunnen doen. Men ging uit van de redeneering, dat de regeering het door haar gewenschte kwan turn tegen den officieel vastgestelden prijs van f 58.50 per 100 kg. had gekregen en dat de consument blijkbaar bereid was de veel hoogere prijs van f 45.per 50 kg. te beta. len. Niet ten onrechte werd uitgegaan van de veronderstelling, dat men van overheidswe ge tegen de heden bestede prijzen geen 1» zwaren zou hebben, aangezien het gemakke- lijk genoeg was geweest deze gang van zakeit te verhinderen. Indien Zuivelcentrale b.v, had bekend gemaakt, dat zij tegen regee- ringsprijs van de gevorderde kaas aan deiï handel beschikbaar zou stellen, dan had da noteering nimmer de hoogte van vandaag kunnen bereiken. De toestand is nu zoo, dat voor de consumptie slechts een .betrekkelijk klein deel van de productie beschikbaar komt. De rest gaat aan de regeering en hoe over deze kaas zal worden beschikt, is niet», waaromtrent niemand iets kan zeggen, weet niet of ze ter beschikking van de bin« nenlandsche consumptie zal worden gesteld, danwel of ze zal worden aangewezen voor export. De regeeringskaas staat daardoor feitelijk geheel buiten de markt en dat bij deze sterk verminderde beschikbare voor raad de prijzen snel stijgen is weinig ver wonderlijk. Intusschen verwacht men algemeen, dat spoedig distributiemaatregelen te venvachten zijn, waarna de toe stand stellig overzichtelijker zal wor den. Geschiedt dit niet, dan voorzien we ook voor de toekomst een behoor lijke aanvoer aan de markt. De gis ter bestede prijzen althans lijken ons voor vele producenten aanlokke lijk! En zoo het tot distributiemaatregelen komt, zijn we nieuwsgierig, op welke wijze men et in zal slagen daarbij de Alkmaarsche kaas markt in te schakeien. Na wat we hier en daar omtrent deze aangelegenheid vernamen lijken ons de kansen voor de markt weef aanmerkelijk te zijn gestegen en hebben W alle vertrouwen, dat deze merkwaardige in-; stelling, die gister weer een massa publiek wist te trekken, voor Alkmaar behouden zal blijven. =5» ALKMAAR, 16 Aug. Aardappelen f 2—4.75 per 100 Kg., aalbes sen f 6-18 per 100 Kg., andijvie f 12.20 P- 100 stuks, appelen f 2—7 per 100 Kg., bloem' kool I f 10—16. idem II f 4—10 per stuks, druiven f 36—50 per 100 kg. kool f 3.50 per 100 Kg., groene kool f 3-5® per 100 stuks, kropsla f 1—2.40 per 100 stuks, komkommers f 2.40—5.50 per 100 stuks, me loenen f 625 per 100 stuks, peren f 2—1® per 100 Kg., peterselie f 1.per 100 bos» perzbiken f 1—5 per 100 stuks, postelein 16—35 cent per bakje, pruimen f 10—16 Pe" 100 Kg., rabarber f 1—2.50 per 100 bos, roo- de kool f 2.505 pe 100 Kg., selderie i 1-7J per 100 bos, spinazie f 24 per 100 Kg„ mm boonen f 10—17 per 100 Kg., dubbele sper- cieboonen f 6—12 per 100 Kg., tomaten f —15 per 100 Kg., wortelen f 4—7 per Kg., wortelen f 4—8 per 100 bos. NOORDSCHARWOIIDE. 17 Aug. Schotsche muizen 3.70—4.20. grooten eigenheimers 4—4.50. hl. dito 3.70—4.30. Be vel. 3.80. drielingen 2.303.60 kleine 1- bintjes 2.80—3.30. uien 4.10—4.80, drielingen 3.20—3.40. gele nen 44.60, zilveruien 1"*" 1.10. drielingen 1.60. zilvernep 10.4012 kroten 2.10. roode kool 3—3.40, witte k00' 1 —2.30 gele kool 3.80—4.30. BROEK OP LANGKNDTJK 17 Aug. Schotsche muizen 3.704.10. eigenheimer® 3.50—4,50. hl dito 3.60—4.30. 'drielingen 2.1» -2-60. uien 3.60. drielingen 3.10. nep 2900 Kg. sperriehoonen 0.80—10.10. 900 K»- kroten 2.50—2.60. 325 Kg. Alicant 29.20—29-30. Dp veiling duurt voort. ALKMAAR. 16 Aug Kaasmarkt. Aangevoerd 27 stanel®- 7»inde 40.000 Ks-.r Fabriekskaai kleine Commissie kleine f 35.— per 100 Kg. Hande' goed.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6