dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Totale blokkade Amerikaansch schip kiest gevaarlijke foute tegen Engeland in Engelsche koloniën? BONNEN Vliegvelden bij Londen aangevallen - Verduisteren - die deze week gelden KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 19 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 9CC6 Het wapen gekeerd neutralen aangespoord, hun schepen uit het gevechtsge- bied te houden. Om een spoedige beslissing te forceeren, in het belang van geheel Europa Tegen Duitsche waarschuwing in Vanavond gaat de verduistering in om 8.57 uur HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Het wapen ls gekeerd. Engelands overtredingen van het volkenrecht hebben Duitschland genoodzaakt de totale blokkade tegen Engeland ai te kondigen. Dit wil zeggen, dat alle schepen ongeacht van welke natio naliteit, welke een Engelsche haven willen binnenloopen, zullen worden vernietigd. In een olficieele uiteenzetting ver klaart de Duitsche regeering, waarom deze maatregelen noodig zijn: Duitschland is er van overtuigd, dat het door definitief een eind te maken aan de huidige Britsche zee- rooveij, niet alleen Europa, maar allen neutralen staten ter wereld een dienst van historische beteekenis be wijst. VOOR EEN SNELLE BEëINDIGING VAN DEN OORLOG. De rijksregeering stelt vast: De zeeoorlog is in het gebied om Engeland in vollen omvang ontbrand. Het geheele gebied ligt vol mijnen. De vliegtuigen val len elk schip aan. Elk neutraal schip, dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan het gevaar van vernie tigd te worden. D, Rijksregeering wijst in de toekomst zonder eenige uitzondering de verantwoording voor eenige schade, welke schepen van welken aard ook, of personen in deze gebieden zouden oploopen, van de hand. Door hun scheepvaart volkomen van de Britsche eilanden verwijderd te houden, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijdragen tot het vermijden van complicaties en tot de snelle beëindiging van dezen oorlog. Ook zou het op deze wijze Churchill en anderen belanghebbenden in de toekomst moeilijk gemaakt worden, een nieuw Athe- nia-geval te construeeren, d.w.z. een schip van een derde mogendheid door eigen duik- booten tot zinken te laten brengen en dan Duitschland die torpedeering in de schoenen» te schuiven, in de hoop, de openbare mee ning van dit land tegen Duitschland op te hitsen en in den oorlog te sturen. In de offifcieele verklaring wordt er op ge wezen, dat, terwijl eenige landen, zooals de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Argentinië reeds sinds lang de zeeën om En geland tot gevechtsgebied verklaard hebben en den schepen, vliegtuigen en burgers van hun staten verboden hebben zich binnen deze gevaarlijke zones te begeven, hebben andere neutrale staten een dergelijken maatregel tot dusverre niet genomen. Duitschland, dat deze landen herhaaldelijk ervoor gewaarschuwd heeft hun schepen naar het zeegebied rondom Engeland te zen den, heeft den regeeringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun schepen het varen binnen de DuitschEn gelsche oorlogszones te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zij ten spoedigste aan dit verzoek voldoen. Engeland begon. Uitvoerig wordt de blokkadetaktiek van Engeland geschetst, een blokkade, die nim mer aan haar doel heeft beantwoord. Formeel heeft Engeland de blokkade nim mer afgekondigd, het waren in hoofdzaak contrabandebepalingen welke werden uitge vaardigd en deze troffen dan nog meesten tijds db neutrale staten. De nekslag aan de nentrsion I bracht Engeland toe, door de volgende maat regelen: 1. De koopvaardijschepen van Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frank rijk geroofd om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans gedeeltelijk te ver- tangen. Sindsdien dwingt het de eigenaars en de bemanningen dezer schepen, voor En- land heerediensten te verrichten, en 2. Het probeert met alle middelen de ge heele neutrale scheepvaart onder zijn con trole te dwingen. Zoo heeft Engeland de meest uiteenloopende gebieden ter zee, ioo- als zoo juist nog het gebied tusschen Groen end en Engeland en bepaalde gebieden om Zuid-Engeland volkomen wederrechteur* met mijnen versperd en dwingt het de neu trale scheepvaart de Engelsche controleha- tens aan te doen. Het houdt ook de schepen van landen ais 'apan, de Sowjetunie en Zweden, die aan den Europeeschen oorlog in het geheel geen deel hebben, willekeurig vast Het navicert systeem. Vooral probeert het echter thans de gehee- le neutrale scheepvaart het beruchte navi- cert-systeem. de door Engelsche spionnage- organisaties in neutrale landen georganiseer de handelscontrole, op te dragen. Het behan delt schepen zonder navicert als prijs. Enge- langd poogt op deze wijze de geheele neutrale koopyaardijscheepvaart aan zijn oorlogs doeleinden dienstbaar te maken. Wat het zeegebied om Engeland betreft, zoo vindt hier. wegens de steeds toenemende gevechtshandelingen der wederzijdsche lucht- en zeestrijdkrachten, het normale handelsverkeer in het geheel niet meer plaats Daarentegen worden aan de neutrale koop- vaardijscheepvaart thans door mijnen, pa trouillebooten. luchtpatrouilles. Engelsche kustbatterijen. enz. haar routes en haar od- treden voorgeschreven. Weer andere neu trale schepen varen meest onder dwang in konvooien van Engelsche zeestrijdkrachten. Van een vrije scheepvaart in deze zeeën kan dus thans geen sprake meer zijn. Engeland zelf heeft dus door zijn maat regelen, welke een aanfluiting zijn van elk volkerenrecht het geheele zeegebied rondom zijn eilanden tot militair operatiegebied ge maakt, en toestand, welke aan elk werkelilk neutraal schip moet verbieden zich in deze zeeën te begeven. In de verklaring wordt er voorts op gewe zen, dat Engeland nu ook de Duitsche red dingsvliegtuigen aanvalt, op bevel van Chur chill, zoodat Londen geheel van de fatsoen lijke oorlogvoering is afgestapt. Duitschland heeft thans besloten met ge lijke munt te betalen. De belegerde vesting is thans niet meer Duitschland, maar het Engel sche eilandenrijk. Tegenover de mis lukte Engelsche hongerblokkade je gens Duitsche vrouwen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, wel ke hiermede wordt afgekondigd. Duitschland handelt daarbij in het belang van geheel Europa, want sinds men in Lon den heeft ingezien, dat Duitschland niet uit gehongerd kan worden, probeert men thans den hongersoorlog ook tot andere Europee- sche staten als Noorwegen. Denemarken. Nederland. België en Frankrijk, Zweden, Spanje en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen, die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sowjet unie enz. probeert men hun toevoeren van overzee af te snijden., met de motiveering. dat Duitcshland van die toevoeren voordeel zou kunnen hebben. De snelle nederlaag van Engeland en daarmede het uit den weg ruimen van de huidige Engelsche regeerders, die alleen den vrede in den weg staan, is dus het eerste gebod voor heel Europa, en ook voor de ove rige neutrale staten. ZAL DE „AMERICAN LEGION" V OVERKOMEN? Alle verantwoording voor de Ame rikaansche regeering. De regeering der Vereenigde Staten heeft door een mondelinge mededeeling yan de Amerikaansche ambassade te Berlijn op 9 Augustus aan de rijksregeering medege deeld. dat het troepentransport van het Ame rikaansche leger „American Legion" op 16 Augustus van de Finsche haven Pctsamo naar New York zal vertrekken om Ameri kaansche en andere staatsburgers naar de Ver. Staten te brengen. Hierbij werd mee gedeeld. dat het schip overdag en des nachts op een bepaalde wijze gekenmerkt en verlicht zal zijn. Het schip zal bovendien op reis van Petsamo naar New York oen bepaalden koers houden, welke. o.a. tus schen het eiland Rona en kaap Wrath aan de noordkust van Engeland voert. De Ame rikaansche regeering heeft haar verwachting uitgesproken, dat het schip niet aangehou den of lastig gevallen zal worden. De am bassade der Ver. Staten heeft bovendien om een vrijgeleide verzocht. Geen belofte noodig. De rijksregeering heeft daarop den Ver. Staten geantwoord, dat in het onderhavige geval geen aanleiding voor een belofte bestaat, daar het vanzelf spreekt, dat Duitsche strijd krachten een neutraal weermachts schip niet aanvallen. De rijksregee ring verklaarde zich echter bereid de bevoegde Duitsche instanties op de hoogte te stellen van het vertrek van het schip uit Petsamo en van den voorgenomen koers. Op 11 Augustus heeft de rijksregeering de Amerikaansche ambassade te Berlijn mee- oedeeld, dat de bevoegde Duitsche instanties na kennis genomen te hebben van den voor genomen koers er op gewezen hebben, dat deze koers van het schip het militaire opera tiegebied van Engeland sterk benadert en met een dergelijke reis groote gevaren ver bonden zijn. Daarom werd de dringende raad gegeven, dat de American Legion een onge vaarlijke route zou nemen. Deze waarschuwing werd ook in besprekin genen met de Amerikaansche ambassade be handeld, waarbij vooral er op gewezen werd, dat het zeegebied rondom Engeland geheel met mijnen versperd is. Toch dezelfde route. Op 16 Augustus deelde de Amerikaansche ambassade mede, dat de „American Legion" dcnzelfden dag uit Petsamo vertrekt. Verder werd tegen de Duitsche waar schuwing in meegedeeld, dat het schip de oorspronkelijk aangeduide route zal nemen. Het Duitsche clepartement van buiten- landsche zaken heeft daarop in een mon delinge mededeeling aan de Amerikaan sche ambassade op 16 Augustus vastgesteld, dat het schip ondanks waarschuwingen en met kennis van de gevaren zich binnen het operatiegebied begeeft. De rijksregeering moet daarom de verantwoording van de hand wijzen, wanneer hieruit eenig nadeel aan het schip zou ontstaan. De verantwoor ding moet enkel en alleen bij de regeering der Ver. Staten van Amerika liggen. De rijksregeering heeft overigens op de om standigheid gewezen, dat de definitieve me dedeeling over het vertrek van de American Legion het departement van buitcnland- sche zaken pas des middags op 16 Augus tus bereikte,- hoewel aan de Amerikaansche ambassade voordien als uiterste tijdstip voor een mededeeling over den dcfinitieven voorgenoemen koers nadrukkelijk de 15e Augustus genoemd was. ACTIES BOVEN KENT. 138 Britsche machines naar be neden gehaald. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het kader van de gewapende verken ning in het gebied rondom Londen en in het graafschap Hampshire hebben de Duitsche vliegtuigformaties wederom een groot succes behaald. De Duitsche gevechtsvliegers onder namen doeltreffende aanvallen op strate gisch belangrijke objecten, met name ver schillende vliegvelden in de onmiddellijke nabijheid van Londen; talrijke vliegtuigen werden op den grond vernield. De Duitsche jagers een vernielingstoestel len hebben tijdens de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkelden, aan de Royal Air Force opnieuw gevoelige slagen toegebracht De Nederlandse!»* jeugd helpt bij den landbouw. De eerste groep jonge lieden, welke zich heeft aangemeld, om behulpzaam te zijn op het land, is in Zeelend aangekomen. Aan den arbeid in de Bathpolder. (Foto Pax-HoUand) Een groot aantal vliegtuigen werd in de lucht neergeschoten. Tot op dit oogenblik bedraagt het aantal van de gisteren vernielde vijandelijke ma chines 138, daarvan werden er 23 op den grond vernietigd. Bij deze acties heeft vooral het vernielings eskader Horst Wessel, onder aanvoering van zijn commandore, luitenant-kolonel Huth, zich in het bijzonder onderscheiden. Dit es kader heeft gisteren 51 vliegtuigen neerge haald- Tot dusverre zijn 3i eigen toestellen niet teruggekeerd. Amerikaansche In den specialen trein van Roosevelt is Zaterdag door den President een langduri ge conferentie gehouden met den Canadee- schen ministerpresident Mackenzie King. Roosevelt heeft tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat het onderhoud be trekking heeft gehad op de verdediging van het westelijk halfrond. In een na de conferentie afgelegde ge meenschappelijke verklaring wordt mededee ling gedaan van het besluit tot vorming van een permanente gemeenschappelijke defen siecommissie. Deze commissie zal bestaan uit vier of vijf vertegenwoordigers van elk der beide landen, die voor het nteerendeel tot de weermacht behooren. De defensicom- niissie, aldus de verklaring, zal terstond be ginnen met de bestudeering van de proble men te land, ter zee en in de lucht, overleg pleegen over de personeelvraagstukken en de kwestie van de verdediging der noorde lijke helft van het Westelijke halfrond be spreken. De commissie zal zoo spoedig mo gelijk bijeenkomen. De gevaren voor Amerika. Door een massademonstratie te Philadel- phia heeft de vroegere Amerikaansche am bassadeur in Frankrijk, William Bullitt ge pleit voor de invoering van de algemeene dienstplicht en voor het afstaan van Ame rikaansche torpedobootjagers aan Enge land. Hij argumenteerde dit pleidooi met de bewering, dat Amerika, na een neder laag van Engeland door Duitschland en Japan zou worden bedreigd. De redenaar riep op tot het houden van massabetoogin- gen voor het Congresgebouw, daar het par lement tot een dergelijk besluit moet wor den gedwongen. New Foundland en Trinidad Amerikaansche steunpunten? De mededeeling van President Roosevelt over de onderhandelingen tot het pachten van Engelsche bezittingen in Amerika heeft in Washington sterk de aandacht ge trokken. Associated Press meldt, dat militaire en duurt tot morgenochtend 6.33 uur kringen het oog hebben laten vallen op New Foundland en Trinidad. Brigade-Ge neraal Strong, die thans in Londen ver toeft, zou hiervoor onlangs reeds krachtig genleit hebben. De isilationistische senator Holt juichte wel de gedachte toe om het Amerikaansche verdedigingsstelsel te versterken, maar noemde 't Engelsche aanbod een „suiker- pil" om de overdracht van de vijftig Ame rikaansche torpedobootjagers aantrekkelijk te maken. De republikeinsche afgevaardig de Routzohn verklaarde, dat President Roo sevelt hiermede het land in een oorlog kan brengen zonder den oorlog te verklaren. De republikcinsrhe senator Nve sprak zich te gen een „verdere uitbreiding van de gren zen der Ver. Staten uit". Volgens de New York Times heeft Roosevelt sinds eenigen tijd rechtstreeks met Churchill over de pachtkwestie in verbinding gestaan en vaak zelfs telefonisch met den Britschen minis ter-president gesproken hebben. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 2 (nieuw broodbonboekje) geldig yan 19 Aug. tot en met 25 Aug. (niet ge bruikte tot en met 29 Aug.), recht gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de bonnen van serie 1 nu nog geldig tot en met 22 Aug. Bons 01 tot en met 04 (boter- kaart). Op eiken bon V? pond bo ter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op el- ken bon een y2 P°nd margarine of gesmolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): Op eiken bon V2 pond boter met 10 cent re ductie per y2 pond. van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bon 14. Naar keuze K pond rijst, rijstemeel of rijstebloem tot en met 6 Sept. Bon 27: Naar keuze K pond ha vermout. havervlokken, gort of grutten tot en met 6 Sept. Bon 40: Naar keuze H pond tar wemeel, tarwebloem, boekweitmeel roggebloem, roggemeel of zelfrij zend bakmeel tot en met 6 Sept. Bon 53: y2 pond koffie of y2 ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 66: 1 kilo suiker tot en met 31 Augustus Bon 77: 1*4 kilo suiker tot en met 31 Aug. (extra-rantsoen). Bon 105: Naar keuze 1 ons maï zena, griesmeel of puddingpoeder tot en met 11 September. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men. zoo lang de voorraad strekt een pakie maizena, wegende 225 gram, ver krijgen. Tevens kan men voor bon ..105" twee pakies puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie pakjes, elk bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon geeft ook recht op een pakje pudding- sauspoeder, ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 September, Petroleum/egel Periode 5: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben.) Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren kopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Bon 1 (hondenbroodkaart): pel dig t.m. 31 Augustus, recht geven de voor de groepen 1. 2, 3, 4, 5 en 6 op resp. 12 Kg.. 12 Kg.. 10 Kg., 6 Kg., 5 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 1 (kattenbroodkaart): geldig t.m. 31 Augustus, rechtgevende op 1% Kg. kattenbrood.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1