De 21ste ïzerhedevaart te Dixmuiden Gunstiger postbepalingen Verfdistributie De Duitsche luchtaanvallen boven Londen Vlaanderen huldigt zijn helden Voor de economische onafhankelijkheid der pers Een graft dat geen graf was Geen suiker od bon 77 Officicclc valuta-koersen Britsche uitzending bleef niet binnenskamers Dr. Borms: Engelsche bommenwerper neergehaald Sl „THANS KEEREN DE VLAMINGEN ZICH VOOR IMMER VAN HET ZUI DEN AF, NAAR HET NOORDEN TOE." DIXMUIDEN. „De een-en-twin- tigste bedevaart naar den Yzer kan geen bedevaart zijn. Met enkelen slechts staan wij in de crypt van den doorboorden heldentoren, in de wij dingsvolle aanwezigheid van onzen dooden en brengen u uit de verte de boodschap van den Yzer." Zoo sprak Zondagmorgen Juliaan Platteau in de gewelven van het Yzermonument. En hij vervolgde: „Doch in deze verte zijn wij nabij. Want waar gij staat zijn puinen, waar gij staat is Yzergrond, bloed- grond, bezaaid met nieuwe dooden. Den geofferden broeders uit dit nieuw geslacht brengen wij stilzwij gend den groet". Een aangrijpende, bijna beklemmende stilte trad daarop in: Zoo huldigde Vlaanderen op dezen schoonen Zondagmorgen zijn helden, ouden en jongen. Zoo herdacht 't Vlaamsche volk op dezen heiligen grond hun hoogsten offer om daarin de kracht te putten voor de volhardiing in den op leven en dood gevoer den strijd ter vrijwaring van zijn volksbe staan. Deze feestelijke herdenking geschied de thans voor de 21ste maal. De gebeurtenis sen der laatste maanden maakten haar tot een heel bijzondere. In de annalen van den Ylaamschen strijd zal zij met gouden letters beschreven worden. Nu geen grootsch en indrukwekkend vertoon zooals in vroegere jaren, geen met auto's, bussen en fietsen volgepropte wegen, geen duizenden en nog eens duizenden bedevaarders De wonden, welke het oorlogsgeweld aan het Vlaamsche land heeft toege bracht, zijn nog niet hersteld. De verkeersmoeilijkheden waren te groot om het diepe, waarachtige ver langen van het Vlaamsche volk, juist nu aan de boorden van den Yzer en rond den voet van de heldentoren te staan geschaard, in vervulling te doen gaan. Gedwongen door de om standigheden moest de massa thuis blijven .en kon zij alleen in gedach ten vertoeven bij de enkele honder den, die wel het voorrecht hadden naar Dixmuiden te kunnen komen Dr. Borms spreekt. Dr. August Borms getuigde hiervan in zijn toespraak. En verdergaande zeide hij: „Ik heb nu ten tweeden male voor Vlaan deren mogen lijden samen met honderden volksgenooten, waaronder gewezen oud strijders die jaren met u, d erbare dooden, in deze bloedige vlakten hebben gestaan: Het Vlaamschhatende België heeft ons aan den eeuwenouden vijand van Vlaanderen overgeleverd en nieuwe Vlaamsche slacht offers zijn gevallen onder Fransche kogels. Onze schuld? We waren te Vlaamsch en ijverden te zeer voor het „Nooit meer oor log". Bij de van bloed druipende namen: Fres- nes, Auvours, Orleans en al die folterplaat sen waar gij zooveel hebt geleden, komt nu de schrikwekkende reeks welke aanvangt met Abbeville, Le Vernet, St. Cyprien en eindigt in de gruwelkampen waar een mis dadige regeering onze jonge knapen van 16 jaar heeft opgesloten Dierbare dooden, de Vlaamschvijandige staat die u eens zoo onbillijk heeft behan deld, uwe graven heeft geschonden, zijn sol deniers in 1930 hier tegen ons heeft losgela ten, de amnestie aan uw beste kamaraden heeft geweigerd, snoerde met zijn nieuw ver raad Vlaanderen tot een blok samen en be wees voor goed aan de Vlamingen dat hij hun vaderland niet kan zijn. Thans keeren de Vlamingen zich voor im mer van het Zuiden af, naar het Noorden toe. Heel het volksnationale Vlaanderen smeekt god door uwe tussch'enkomst, dierba re dooden, om zijn bescherming en hoopt dat de zon die draagt aan de oosterkim licht en leven brengt voor ons heele volk." Een nieuw geestelijk en sociale ordening op volksnationalen grondslag. Prof. Dr. Frans Daels, voorzitter van het bedevaartcomité, getuigde van den harts tochtelijken Vlaamschen arbeid gedurende heel den oorlog van 1914—'18 en geduren de de 22 jaren, die er op volgden, voor volksverbondenheid. Steeds zoo zeide hij hebben wij er naar gestreefd, dat de landsgrenzen alleen ethnologische en administratief-cultureele beteekenis zouden hebben, geen loopgraven zouden zijn en geen bloedgrachten zouden worden. Uit alle kracht hopen wij, dat het besluit van dezen oorlog iets anders zal zijn dan een nieuwe onzonnige landkaart en wel een nieuwe geestelijke en sociale ordening op volksnationalen grondslag. Wij buigen ootmoedig het hoofd: deze nieuwe orde hadden wij voor ons volk nog niet met eigen krachten kunnen instellen. De orde is ons echter welkom. En tegenover deze orde willen wij loyaal handelen. Wij willen uit alle krachten medewer ken aan de nieuwe orde en aan haar be stendiging, waarvoor eerste vereischte is dat onwaardigen, volksvreemden van alle hooge posten verwijderd blijven, dat de co- mediespelers worden ontmaskerd en het volk tot volle bezinning wordt gebracht. Vooral de steunpilaren van de vroegere wanorde dienen onmeedogend geweerd. Menschen, die 20 jaar lang amnestie heb ben geweigerd aan frontsoldaten, zelfs aan vrijwilligers van 1418, aan activisten, aan gediplomeerde leerkrachten uit ,14'18, die 20 jaar lang aan stelselmatigen anti-Vlaam- sche broodroof hebben gedaan, die 20 jaar lang geploeterd hebben in de vuilnis van de Belgische politiek, menschen, die een Vlaamsche universiteit met gendarmen en geheime politie deden bezetten om de stem van de Vlaamsche studenten te smoren, die de Vlaamsche vlag uit de Vlaamsche universiteit deden wegnemen, die Vlaam sche hoogleeraars hpbben afgezet wegens Vlaamsche daden, kruipen nu voor den bezetter en slaken een „Credo" dat precies het tegenovergestelde is van alles wat zij drie maanden geleden zwoeren. Zij moeten ter verantwoording worden geroepen voor het wegvoeren van de politieke gevangenen en voor de geheele hitscampagne, die Vlaanderen gedurende 20 jaar tot een hel heeft gemaakt. Zij moeten boeten en on schadelijk worden gemaakt. Laat ons evenwel niet vergeten, dat Vlaanderen geen zegepraal heeft behaald, maar gered werd op het oogenblik waar op het bijna vermoord was. Iedere Vlaming heeft nu tot plicht de degelijkheid van zijn werk, met gevoelens en waarachtige volks verbondenheid in te schakelen in de dege lijkheid van het algemeen volksjendemeut. Iedere Vlaming heeft als hoogste plicht en als hoogste tucht zich in te schakelen in de eene volksnationale concentratie, die men de Vlaamsche volksgemeenschap noemt. En deze Vlaamsche gemeenschap heeft zich in te schakelen in het Neder- lands'che volksgeheel, waarvan het slechts een onderdeel is. Dan komen terug, over Vlaanderen, de gouden eeuwen van Vlaanderens techniek en kunst, wetenschap en cultuur. Voor verschillende drukwerken en verkeer met het buitenland. De bepalingen van het op 23 Mei 193.9 te Buenos Aires gesloten algemeen postver drag en de gelijktijdig aldaar gesloten over eenkomsten treden op 12 Augustus a s. in werking. Als gevolg daarvan worden op de zen datum Wijzigingen in de P.T.T.-verzen- dingsvoorwaarden en tarieven van kracht: O.a. zijn gunstiger bepalingen ten aanzien van verzenden van drukwerken aan blinden. Op als drukwerk verzonden platen zijn voortaan evenals thans reeds op foto's een zeer beknopte, toelichtende beschrijving en andere korte aanduidingen, op deze betrek king hebbende, toegelaten. Voor monsters zijn er de volgende nieuwe bepalingen. Hierop mag een korte aanwij zing voorkomen betreffende den fabrikant en den leverancier of betreffende den per soon, voor wien het. monster is bestemd. Voor verzending van monsters in luchtdich te verpakking zijn, zoowel voor het binnen land al? het internationale verkeer, thans eenvormige regels vastgesteld. Onder lucht dichte gesloten verpakking mogen worden verzonden monsters, bevattende industrieele of landbouwproducten, die in een door de fabriek gesloten verpakking worden ter post bezorgd of zijn vergezeld door een in het land van herkomst gevestigde controle-in stantie. Tenslotte is, alleen voor het binnenlandsch verkeer, de mogelijkheid yan^kostelooze na vraag naar verzonden pakketten. Verzoeken hiertoe dienen Ulterluk "c den na den dag van ter postbezorging worden ingediend. Buitenlandsch verkeer. Als meest opvallende noviteit zij hier.ge- noemd, dat mededeeling van adreswijziging voortaan ook in het internationaal \erkeer door middel van een, in de Fransche en - derlandsche taal gesteld formulier zal kun nen geschieden. Deze formulieren kun voorloopig alleen naar Duitschland wo'f gezonden. De prijs der internationale adre.- wijzigingsformulieren zal 2/» cent per s Schoolcorrespondentie met het buitenland kan, ook indien de inhoud actueel en pei- soonlijk is, en mits deze correspondentie wordt verzonden door en aan hoofden \an onderwijsinrichtingen, tegen het goedkoope tarief voor akten worden verzonden, niits deze zendingen overigens aan de voor akten gestelde bepalingen voldoen. Echter voorloo pig alleen naar Duitschland, omdat alleen naar dit land verzending van akten is toe gelaten. De andere tariefwijzigingen betreffen alle het internationaal verkeer. Identiteitskaarten kosten voortaan 30 ct. Antwoordcoupons zullen voortaan lo cent per stuk kosten. Het expresscrecht wordt voor de briefpost- zendingen, ook voor doosjes met aangegeven waarde (momenteel niet toegelaten), vei- laagd tot 20 cent (momenteel alleen naar Duitschland). Het minimum recht voor doosjes met aan gegeven waarde (momenteel niet toegelaten) wordt gebracht op 40 cent (tot en met ^00 gram) en voorts 10 cent voor elke 50 gram meer. Geen overdracht van persbedrij ven zonder toestemming. Vesti ging van uitgeverij behoeft goed keuring. Teneinde de economische onafhankelijk heid van de pers te verzekeren is een veror dening uitgevaardigd, waarbij het verboden is een persbedrijf, zonder officieele toestem ming over te dragen. Uitgevers van dag- en weekbladen, periodieken enz. moeten een vragenlijst inzenden, omtrent de aard van hun bedrijf. De vestiging van een uitgeverij behoeft de goedkeuring van den rijkscommissaris, even als de wezenlijke organisatieveranderingen en handel in drukwerken. Wie zonder deze goedkeuring een uitgeverij vestigt of op an dere wijze de verordening overtreedt,, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten' hoogste twee jaren en of een geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. Het rijksburea voor chemische producten is uitgebreid met een niéuwe sectie, te we ten de sectie verf en verfgrondstoffen. Verf en verfgrondstoffen zijn aangewezen als distributie-goederen in den zin der dis- tributiewet 1939. Onder verf worden verstaan, alle soorten gereede verven, verf, dik in olie, lakverven, lakken, vernissen en drukinkten. Onder verfgrondstoffen worden begrepen, alle soorten droge verfstoffen (pigmenten), benevens hun waterige pasta's (waartoe niet behooren de in de textiel-industrie toegepas te kleurstoffen) benevens chloorrubber en alle voor de verfindustrie vervaardigde cel lulose verbindingen. Ingevolge genoemde beschikking is het verboden verf of verfgrondstoffen, zooals bo ven omschreven, te koopen, te verkoopen of af te leveren, alsmede verfgrondstoffen te verwerken, zonder toestemming van den di recteur der sectie. Van deze verboden geldt echter gedurende 14 dagen na het in werking treden der be schikking een algemeene ontheffing en wel tot 70% van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige période van 1939 zijn ge kocht, verkocht, afgeleverd of verwerkt. Deze dispensatie geldt echter niet voor loodtnenie en mengsels van droge verfstoffen, welke meer dan 50% loodtnenie bevatten en even min voor verf, welke uit loodtnenie en meng sels van droge verfstoffen bevattende meer dan 50% lood menie is vervaardigd Ten aan zien van de hierbedoelde producten treden dc verboden derhalve terstond in werking. In verband met de toenemende actie der Duitsche lucht-formaties boven Londen, pu- bliceeren wij ten gerieve van onze lezers een overzichtelijk kaartje van de Engelsche hoofdstad met haar voorsteden. Wij raden onze lezers aan deze kaart uit te knippen. Ieder, die verf of verfgrondstoffen fabriceert, importeert of verhandelt alsmede ieder die verfgrondstoffen verwerkt, voor welke doeleinden dan ook (dus ook voor niet-verftechni- sc-he doeleinden), is verplicht zich bij de sectie verf en verfgrondstoffen te laten inschrijven en wel uiterlijk binnen 10 dagen na het in werking treden der beschikking. Deze inschrijvingsplicht geldt echter niet voor verbruikers van verven (consumenten- niet handelaars) Deze vallen geheel buiten de werkingsfeer dezer beschikking, evenals de meeste schilders, schildersbedrijven en kleinhandelaren, zooals drogisten. Alleen die schildersbedrijven en drogisteijen, welke meer dan 10.000 kg. verf per jaar vervaar digen, benevens die handelaren welke in totaal meer dan 25.000 kg. verf of verf grondstoffen per jaar omzetten, moeten zich laten inschrijven. Na het verstrijken van de bovengenoemde dispensatietermijn van 14 dagen zullen ver gunningen uitsluitend worden verleend aan ingeschreven ondernemingen. Pijnlijke ontdekking te Ginneken. Toen de bewoners van de Wilhelminastraat te Ginneken na de angstige oorlogsbedreigin gen van den Tweeden Pinksterdag in hun woningen terugkeerden, werd hun aandacht getrokken door een zandheuveltje op eèn stuk bouwterrein, dat den indruk maakte een graf te zijn. Van gissingen kwam het tot ge ruchten en spoedig, hoe het komt weet nie mand, stond voor iedereen vast, dat ter plaatse drie gesneuvelde Fransche militairen lagen begraven, aldus de Bredasche corr. van de „Tel.". Zelfs liet het gemeentebestuur om het graf een hek plaatsen, en omwonenden zetten er een kruis op en legden er bloemen bij. Vrijwel dagelijks werden daarna versche bloemen op het graf gebracht. Thans worden de hier en daar langs den weg begraven lig gende Fransche militairen naar een waardi ge rustplaats overgebracht. Zoo zouden ook de stoffelijke resten van de in de Wilhelmi nastraat begraven Fransche militairen wor den opgegraven, om op het kerkhof te Gin neken ter aarde te worden hesteld. Toen echter in den vroegen morgen, on der toezicht van den burgemeester en van den officier van Justitie het graf geopend werd, bleek dit in hef geheel geen graf te zijn. Op het geheele stuk bouwland was geen enkele gesneuvelde militair begraven. Wie het gerucht het eerst heeft verspreid, weet niemand en de „ooggetuigen" van de teraardebestelling op Tweeden Pinksterdag zijn thans nergens te vinden. Gisterochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Deemster qpn Engelschen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachute in vei ligheid te stellen. Hij kwam op een weiland terecht is door de plaatselij ke politie op transport gesteld. De overige inzittenden vonden den dood in het vliegtuig, dat in een boomgaard terecht kwam en in vlammen opging. In onze laatste lijst „Bonnen die deze week gelden" staat aange geven dat op bon 77 1% kg. suiker is te verkrijgen. Dit moet zijn op bon <4. Het is het extra rantsoen, dat voor de inmaak beschikbaar is ge steld. Amstcrdamschc cffectcnbe OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND 100 1940 I 4 sno 1940 I 4 100 1940 II 4 100 1940 II (m.b.) ÜUO 1949 II 4 500 1940 II (m.b.) 100 1936 3 100 1937 3 500 - 1937 100 (3%) 1938 3 500 (3%) 1939 3 V.K. 981/16 891/4. 98 1,16 90% 1 7/16 <7% 8115/16 8115/16 OOST-INDIë. 100 500 100 500 :ir$ U (y- lig ip *IU 1937 3 1937 3 1937a 3 1937A 3 76 74% PROVINCIALE EN GEM. Alkmaar '37 3% A'dam '37 I 3 Arnhem '37 I 3% 's Grav. '37 I 3V2 N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II OV2) 3 R'da.m '37 I. III 31/2 Z.-Holland 1937 3 75r LEENINGEJJ 8->% 81 83% 85 76 7»; ïl» <7 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 80%-77% is 65 118 2f*) Calvé Delft c. v. A. 67% Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. 195 Lever Bros en Unilever c.v.A. 81 Ned. Ford 325 335 Philips G.B.v.A* 155%-159 15§.^ Philipsp ref. A. 122 jg PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 171% 17^ Dordtsche Petr. 194 Kon. Petr. 191-189 19o-190l'5 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 176%-179% 184%-1S1^ SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 330-341% 340-341 Javasche Cultuur 210 209% N.I.S.U. 200 200 Ver. Vorstênl. Cult. 85 90 TABAKSONDERNEMINGEN. Dcli Batavia Mij. 12i%-128 133-11 Deli Mij. c. v. A. 182%-185 197%-194 Senembah 141%-146 153-150 „Koersen van nog niet tot de officieels noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan" AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 124%gb-130gl. v. Gelder's Papier fab. gew ad. 128 Anaconda Copper C.V.A. 1911)6 RpfhlPhem Steel C.V. gew. a.d. 60% Rep. Steel C.V. g. aand. 15%gb.-15 WW Gurtiss Wright C.V.A. 6%gb. Shell Union C.V. gew. and. 8%gb-80 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.88 9/16 75.28-75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.84—42.92 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44.76—44.94 42.80—42.96 Rechercheur mocht komt' luisteren. OM PRINCIPIEELE REDENEN. Omtrent de arrestatie van den 66-jarigen Schiedammer G. L. G„ die op heeterdaad betrapt werd toen hij naar een verboden radiozender luisterde, vernemen wij, zegt de Tel., dat G op een der avonden aan het einde van de vorige week luisterde naar een radioprogramma, dat in de Nederland- sche taal uitgezonden werd door een En gelschen zender. Hij zette daarbij zijn toe- stel zoo hard aan, dat het gesprokene, hoe- wel ramen en deuren van de kamer sloten waren, ook buiten te hooren waa Dit feit werd ter kennis van de politie ge- bracht, waarop een rechercheur zich dade lijk naar het aangegeven huis bega'- Reeds op de stoep kon de rechercheur het gesprokene duidelijk volgen en toen hii ^oor het raam ging staan, om nog beter te kunnen hooren en daardoor de overtre ding met zekerheid vast te stellen, kwaffl G. naar buiten. Hij was er in het gehee' niet van geschrokken, dat de uitzending ook buiten te hooren bleek. Integendeel, hij zeide tot den rechercheur: „U wilt het ze* ker ook hooren, komt u dan maar gerust binnen, dan kunt u alles beter verstaan De rechercheur liet zich dat geen twee maal zeggen en nadat hij zich in de Ka mer nog eens vergewist had, dat het hif een verboden uitzending gold, maakte hl zich bekend als politieman. Ook nu ,- Zlch ln het geheel niet uit het veld g slagen en het bleek, dat hij zich „om pr'B' «P»* redenen" niet aan het verbod wenschte te houden. De man is daar B ter beschikking gesteld van de Sicherhe' polizei te Rotterdam.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2