De behandeling van valscbermtroepen „Di American Legion" volgt Oistrictstentoonstelling van geregistreerde varkens en schapen Inbreker neergeschoten TEXEL Oneerlijk commandant voor den Zeekrijgsraad IEDER ENGELSCHMAN THANS SOLDAAT „de veiligste koers" Marktberichten Oordeel over Britsche luchtmacht SCHAGEN De heide b oeit en de jeugd profiteert van deze gelegenheid, om een kleurige herinnering mede naar huis te nemen (Foto Pax Holland) ding met den marine-attaché in Europa om de grootst mogelijke veiligheid voor het schip te verkrijgen. Op de vraag, waarom het schip den merkwaardigen, zoo ver naar het Zuiden gerichte koers volgt, inplaats van zoo ver mo gelijk van de Britsche eilanden weg te blij ven, verklaarde Welles, dat het ministerie van marine „na zorgvuldige bestudeering van alle omstandigheden tot de overtuiging gekomen was, dat de vastgestelde koers de veiligste was." De Duitsche ambassade heeft gistermiddag voor de .Amerikaansche pers een conferentie gehouden, waarin het Duitsche standpunt nogmaals uitvoerig werd uiteengezet. BERGEN AAN ZEE MIJN ONTPLOFT Gistermorgen in de vroegte is te Bergen aan Zee een. aangespoelde mijn ontploft. De ruiten van verschillende huizen aan de .boulevard en verder in het dorp schudden, doch materieele schade werd niet aange richt. Ook persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. ALKMAAR BOMMEN TUSSCHEN HEILOO EN ALKMAAR. Gistermorgen omstreeks 9 uur werden een viertal bommen geworpen door 'n Engelsch vliegtuig tusschen Ileiloo en Alkmaar. Ze kwamen terecht in het bos"h. Eén der trechters bevond zich juist in de Rondeau. een 50-tal meters van het spoor verwijderd. Schade werd ternauwernood aangericht, al leen was dor de luchtdruk een der geleidra den van het spoor gebroken, wat echter reeds na een uur ongeveer was hersteld. Aan het station kon men zoodoende het nimmer gekend feit waarnemen, dat voor enkele treinen de reizigers per A.T.O.-bus naar Heiloo werden veroverd, vanwaar de trein naar Amsterdam afreed. Het aantal toeschouwers in het Heiloér Bosch was uit den aard der zaak legio. In dien deze toeschouwers daar hebben ge leerd. dat hef zaak is bit bominslagen on middellijk dekking te zoeken, dan is hun tocht niet te vergeefs geweest. Tot op een 75 M. afstand van de trechter waren door wegspringende scherven groote stukken uit de zware boomen geslagen en lagen de af gerukte takken in het rond Al te weinig is het publiek er nog van doordrongen, dat het inslaan van bommen geen kiikspelletje is, dat tnen gevaarloos kan gadeslaan. Wie hier nog aan mocht twijfelen, is thans in de gelegenheid zich te overtuigen. HEF.RHUGOWAARn AANMELDING VLUCHTELINGEN Ook zal er dit jaar voor het eerst een af- decling varkens van geregistreerd Groot Yokshire ras in 7 groepen zijn, waarvoor in totaal aan prijzen wordt uitgetrokken een bedrag van een honderd vijftig gulden. Voor de groepen geregistreerde schapen mit. heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer Burge meester. Begonnen werd met een paar zware num mers, n.1. Neerlands Mannenzane en Te huis, gevolgd door Ecce quomodo rnori- tur en Beati Mortui. Onder de kranige lei ding van den heer T.eeuwens werden deze nummers schitterend vertolkt. Onze zangvereeniging „Apollo". die voor dezen avond medewerking had toegezegd, bracht ons een drietal liedjes, n.1. Bruids vaart in Hardanger. Dir. dir Jehova will teh singen (uit de Mattheüs Passion) en een marschliedje. De heer van Ham was met de- keuze van deze nummers zeer gelukkig geweest. Het daverend applaus was wel verdiend. Wat zou „Apollo" nog veel kunnen doen. wanneer er eenige heeren zich als werkende ,leden kwamen aanmelden! Een gelukkige gedachte van 't Comité is 't geweest, om voor afwisseling onze vriend Daan Pool uit te noodigen. Onder de tegenwoordige omstandigheden doet het wel eens goed. om eens hartelijk te lachen en daar weet Daan een goed middel voor. Hii had 't publiek al weer heel speodig te pakken. Na de pauze trad Daan nogmaals op en door het Mannenkoor werd nog gezongen: De martelaren in het Colvseum. Wat ik heb en als slot een humoristische zangers- marsch. Dit laatste werd gebisseerd. De voorzitter dankte allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Van den penningmeester vernamen we nog. dat de kaartverkoop ook nog al meegevallen was. Het was een goed ge slaagde avond. MET MILITAIRE EER BEGRAVEN Het lijk van een Duitsche vlieger (Feld- webel), dat Zondagmiddag op het strand tusschen De Koog en het Westerslag is aangespoeld, is gistermiddag door de Duit sche bezettingstroepen op Texel, met mili taire eer ter aarde besteld. Het lijk was, voor de begrafenis opgebaard in het Park te Den Burg. Een fraaie krans bedekte de kist. Een vuurpeleton lostte drie schoten bij de groeve. De Duitsche vlag was ge durende den morgen en tijdens de ter aar- debestelling, halfstok geheschen. Marinegelden zeil gebruikt. Voor den zeekrijgsraad te Den Haag had zich te verantwoorden de luitenant ter zee 2e klasse J. J. W., ter zake verduistering in dienstbetrekking als ambtenaar. Beklaagde had als commandant van de hulp-mijnenveger 1 en 2' te Vlissingen 200 gulden ontvangen om daarmede dienstuit- gaven ten behoeve van de mijnenleggers te doen. Bij de overdracht van de kas kon hij 136 gulden niet verantwoorden, tijdens het voor onderzoek heeft W. bekend, het geld voor porsoonlijke doeleinden te hebben besteed, doch ter terechtzitting trok hij dit in. Ech ter kon hij nu evenmin het zoekgeraakte be drag verantwoorden. De fiscaal vond de zaak, door de houding van beklaagde, die geen spoor van berouw of eergevoel toont, onsmakelijk. De mentali teit van deze man is beneden critiek. Hij eischte 2 maanden gevangenisstraf. Voorts eischte spr. staande de zitting, den beklaag de in arrest te stellen. Dit laatste werd door den krijgsraad geweigerd. Nader zal de be klaagde gelegehheid hebben zich te verde digen. Sabel aan agent ontwrongen. Gisterenavond heeft volgens de Tel. een Haagsche agent van politie uit zelfverdedi ging een revolverschot gelost op 'n berucht Haagsch inbreker, die tengevolge daarvan ernstig is gewond. Deze schietpartij was het gevolg van een poging van twee bekende figuren uit de Haagsche onderwereld, om zich tegen hun arrestatie te verzetten, waarbij een van hen den agent zijn sabel afhandig maakte, zoodat. de agent genoodzaakt was zijn revolver te trekken. Het was omstreeks half acht, dat gisteren avond in de Vondelstraat een tweetal man nen een huis passeerde, waarvoor de eige naar zijn fiets had neergezet met zijn regen jas er boven op. Een van deze mannen pak te de regenjas beet en wilde er zich mee verwijderen, juist op het oogenblik, dat de eigenaar naar buiten kwam. Deze zag de twee kerels zich in de richting van de Hem- sterhuisstraat haasten en volgde hen tot hij een politieagent ontmoette, dien hij op de hoogte bracht. De agent zette direct een ach tervolging in en het gelukte hem op den Noordwal de beide mannen aan te houden. Hier voegdé zich de eigenaar bij hen, waar na een van de mannen zeide: „Hier heb je je regenjas terug en hiermee is de zaak afge daan". De ander zeide hiermede geen genoe gen te nemen en wilde aangifte doep bij het dichtstbijzijnde politiebureau in de Prinse- Btraat. De agent wilde nu de beide mannen mede- nomen, doch zij wenschten niet mee te gaan, waarop de agent een van hen beet greep. De ander wist intusschen de sabel van den agent Uit de scheede te trekken en kwam dreigend op hem af. Nu achtte de agent het moment gekomen ter zelfverdediging zijn revolver te (trekken. Hij loste een schot, waardoor een der mannen, de 40-jarige M. de G., een be rucht inbreker uit de Tullingstraat, in de maagstreek getroffen werd. De Eerste Hulp dienst werd gealarmeerd, die den getroffene naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuid- wal overbracht. Zijn medeplichtige, de 29- jarige O. W. J. F. B., eveneens uit de Tul lingstraat, werd door den agent gearresteerd en liet zich zonder verzet naar het politie bureau Prinsesstraat overbrengen. Dit inci dent had vele toeschouwers gelokt. Een 12- tal ooggetuigen heeft zich bij de politie als getuige aangemeld, om te verklaren, dat de agent niet anders kon handelen, dan hij ge daan heeft. Duitsche waarschuwing aan En geland. Berlijn, (D.N.B.): Op een desbetreffende vraag werd van bevoegde zijde gisteren aan jour nalisten meegedeeld, dat de rijksre- geering door bemiddeling van Zwit serland een nota heeft gericht tot de Britsche regeering, waarin zij wijst op het uiterlijk van de Duitsche valschermtroepen (uniform, uitrus ting, enz.). Aan dit uiterlijk zijn de Duitsche valschermtroepen door ie dereen als leden van de Duitsche weermacht te onderscheiden. Onder verwijzing naar verscheidene gebeur tenissen verklaart de rijksregeering met nadruk, dat elke behandeling van deze valschermtroepen welke niet met het volkerenrecht in over eenstemming is, met zware repres- sailles tegenover de Engelsche vlie gers beantwoord zal worden. De Duitsche nota aan Londen. Nader wordt uit Berlijn gemeld: In de mededeeling van het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken over de uniformeering vap Duitsche valschermja gers, welke door bemiddeling van de Zwit- eersche regeering aan de Britsche regeei ing is gezonden, wordt o.a. gezegd: De kleeding Van de inzittenden van Duitsche vliegtuigen en van de formaties valschermjagers bestaat, geheel volgens de regels van het volkeren recht, uit uniformen. Deze Duitsche „nationa le uniform" is voor vliegers en valscherm jagers dezelfde als die van alle soldaten van het Duitsche luchtwapen. Over deze alge- meene uniform dragen de vliegers en val schermjagers een bijzondere vliegerskleedij, gelijk deze in de legers van alle modern uit geruste staten wordt gedragen. Sedert 1936 is deze kleedij in Duitschland bij parades in het openbaar vertoond. Ook bij deze bijzon dere kleedij bevinden zich op de linker mouw duidelijk zichtbaar de Duitsche militaire distinctieven. Derhalve voldoet ook deze bij zondere kleedij aan de regels van het vol kenrecht. De Duitsche rijksregeering moet er daarom nogmaals op wijzen, dat zij on middellijk de scherpste repressailles tegen Engelsche vliegers zal nemen, indien in ge vangenschap geraakte Duitsche vliegers of valschermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht als krijgsgevangenen wor den behandeld. EEN REUSACHTIG VOLKSLEGER WENSCHELIJK GEACHT. Onder de titel „People's Arms" schrijft de „Daily Express" o.a.: Na den strijd om het Kanaal komt de strijd om Brittanhië Een reusachtig volksleger wordt op de been gebracht. Wij willen nieuwe leden voor de binnenlandsche strijdkrachten re- cruteeren, opdat deze de soldaten ver vangen, die in de overzeesche gebieden ge bruikt worden. Wij willen een „home guard" in elk huis. Wij willen, dat ieder in Engeland onderricht krijgt in het wer pen van handgranaten. Wii willen een ar senaal met granaten in elke plaats. Wij willen, dat alle garages, die zijn gesloten, handgranaten en geweren vervaardiger. Wij willen, dat men werklooze mijnarbei ders, die met dynamiet kunnen omgaan, op de hoogte brengt met de methode tot het tot stilstand brengen van tanks. Engelsche regeering moet meer naar de vaklieden luisterenl Het Britsche luchtwapen heeft geen ge lijke schrede gehouden met de ontwikkeling, aldus majoor Oliver Stewart, de militaire luchtvaartmedewerker van de „Observer55. In het artikel, waarin deze gevolgtrekking wordt gemaakt, zegt de schrijver verder: De autoriteiten moesten meer luisteren naar de vaklieden. Duitschland heeft zijn verschillen de typen machines voortdurend verbeterd. De nieuwe Britsche vliegtuigen hebben daar entegen geen groote verbeteringen ondergaan Men dient nu toch eindelijk op te houden de Spitfires en de Hurricanes te bestempelen als onovertroffen jachtvliegtuigen. Hetzelfde geldt voor de Blenheim- en Beaufort-bom- menwerpers. De thans gebruikte Britsche vliegtuigtvpen zijn met bijna 60 mijl geringe snelheid de minderen van de Duitsche ja gers. Volgens de Amerikanen zelf, althans. In de persconfefrentie heeft de Amerikaan sche onderstaats-secretaris Welles desge vraagd verklaard, dat hij geen nadere be richten had over het troepentransportschip American Legion, dat, naar gemeld, meer dan S00 Amerikaansche staatsburgers van de Finsche haven Petsamo naar de Vereenigde Staten terugbrengt. Het ministerie van ma rine staat intusschen in voortdurende verbin Het blijkt dat personen uit Den Helder, die tengevolge van de bijzondere omstandighe den, te Heerhugowaard verblijf houden, weer naar hun vroegere gemeente terugkee- ren of van verblijfplaats veranderen, zonder het evacuatie-bureau hiervan in kennis te stellen. Echter is het beslist noodzakelijk ten be hoeve van een voldoende administratief overzicht van de verblijfplaatsen der vluch telingen dat van iedere wijziging van het verblijf in de gemeente Heerhugowaard me dedeeling aan het evacuatiebureau gedaan wordt. Dit geldt voor alle vluchtelingen, dus zoowel voor hen die hier op eigen kosten zijn als voor hen die de evaeuatiekosten ten deele of geheel vergoed krijgen. Men neme hier goede nota van! W1ERINGERWAART) VOOR DE VLUCHTELINGEN. Zeer goed geslaagde zangersavond Met zeer veel genoegen hebben we Zon dagavond kennis gemaakt met het Man nenkoor uit Den Helder, dat met leden van de Schager vereeniging een uitvoering heeft gegeven in de zaal van den heer Breed. Een mannenkoor was voor ons iets geheel nieuws, doch de aanwezigen zullen zeer zeker met ons overtuigd zijn, dat de heeren zangers ons een genot vollen avond hebben bezorgd. De voorzitter van 't co- MAANDAG 7 OCTOBER PAARDEN- KEURING. Het Bestuur van de Vereeniging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstel- lingen van Vee heeft besloten de najaars- tentoonstelling dit jaar te houden op 3 October a.s. Zooals gebruikelijk zullen er weer inzen dingen zijn van gemeste koeien en vette schapen. Verleden jaar nam het bestuur het ini tiatief tot het toevoegen aan deze najaars tentoonstelling van een afdeeling schapen van geregistreerd Texclsch ras, waarvoor naast de ruime geldprijzen beschikbaar werden gesteld twee wisscll>ekers, welke werden gewonnen door den heer Reijne te Barsingerhprn. Daar deze bekers eerst eigendom worden als ze 2 jaar achtereen of 3 maal in 't ge heel worden gewonnen, zal de heer Reijne dit jaar z'n beker moeten verdedigen! Want het stemt tot voldoening te mogen constateeen, dat het bestuur van de Paaschtenfoonstelling besloten heeft ook dit jaar aan de najaarstentoonctelling een afdeeling schapen van geregistreerd Texelsch ras te verbinden. Maar dat niet alleen! MARKTO VERZICHT. Doordat de geweldige regenval van Zon dag op Maandagnacht het oogsten onmo gelijk had gemaakt, en ook omdat er uit betaling was van de kaasfabriek, viel Maandag de markt een opvallend druk be zoek ten deel. De veeaanvoer was evenwel belangrijk minder dan we dat in de laat ste weken gewoon waren. Lammeren wa ren er zeer weinig, het schijnt, dat bij de hooge prijzen der afgeloopen weken, de nog overcomplete lammeren zijn opge ruimd. De prijzen der lammeren waren ook nu hoog. 13 tot 16 gulden per stuk. De schapejiaanvoer was ook niet zoo groot als in de laatste weken, er moet nogal veel wolvee op de boerderij zijn opgekocht De hoogste prijs voor vette schapen op de markt was 30. De runderhandel bestond in een drietal koeien, half-vette. de prijzen bedroegen 40 a 41 cent per pond. Graskalveren brachten prijzen op van 40.tot 70.— per stuk. Nuchtere kalveren golden gemiddeld f 12. Vette varkens, die nog in den vrijen han del zijn, brengen op de boerderij ongeveer 32 cent per pond op. De aanvoer van big gen bedroeg 13 stuks, een goede big kocht men voor pl.m. 14. De aanvoer van kippen was groot, prijzen 60 tot 80 cent per stuk. Aan de eierenvei- ling zijn, bij vorige week, de eieren weer gestegen (zie noteering). en varkens is de volle medewerking toege zegd door „het Texelsche Schapenstamboek in N.-H." en „Het Noord-Hollandsch Var kensstamboek". Teneinde het fokken in eigen streek te bevorderen is, mede op advies van het stamboek, besloten deze tentoor#telling voor zoover het de geregistreerde varkens en schapen betreft, te beperken tot het district Schagen. Tot dit district behoort het gebied dat ten oosten begrenst wordt door de Waddenzee, het TJsselmeer. de Vier Noorder Koggen en de gemeenten Obdam en Hensbroek, ten zuiden door de Vier Noorder Koggen, het gebied dat ligt ten zuiden van het kanaal, dat loopt van Rustenburg tot de Zes Wie len, benevens de gemeenten Alkmaar, en alle_ Egmonden, ten westen door de Noord zee ten noorden door het Marsdiep. Aangezien dit nu de eerstemaal is dat de fokkers uit Hollands Noorderkwartier apart op de districtstentoonstelling te Schagen kunnen exnoseeren, hoont het besDiur, dat zij door een flinka aangifte zullen doen blijken het streven van het Bestuur op prijs te stellen. Bovendien besloot de Vereeniging de Paardenkenrlng ook dit Jaar te doen hon den en wel op Maandag 7 October a.s. Zooals men ziet. laat de Vereeniging tot het houden van Panschveetentoonste'lineen te Schagen zich in haar nuttige taak niet door de omstandigheden remmen. Er heerscht een geest van aannakken. Men wenscht. dat trots alles in ons Noorderkwar- lier oen kern prima fokmateriaai aanwezig blijft. Is er nog één boer in ons Noorderkwar tier, die geen lid is (f 1.50 contributie per jaar!) van deze nuttige en voor den gehee- len boerenstand zoo belangrijke vereeniging? Zoo ja. laat hii dan het onaangename gevoel, te teren op het werk en het initia tief van anderen, van zich werpen, door zich nog heden als lid op fe geven. Eén briefkaartje aan het secretariaat der Paaschtentoonstelling te Schagen en u is ingeschreven op de eerelijst van hen, die er naar streven de fokkerij in ons district hoog te houden! AMSTERDAM. 19 Aug. Veemarkt. 567 Vette koeien, le kw. 92 —100 ct„ 2e kw. 78—90 ct„ 3e kw. 64—74 ct. per Kg. slachtgewicht; 75 melk- en kalf- koeien f 220300 per stuk, 47 vette kalve ren: 2e kw. 76—82 ct„ 3e kw. 68—74 ct. per Kg. levend gewicht; 64 nuchtere kalveren f 11—18 per stuk. 107 schapen en lammeren f 1845 per stuk. Overicht; Runderen rui me aanvoer, handel zeer willig, prijzen als vorige week. Vette kalveren korte aanvoer, handel stug, hooge prijzen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, vlug ge handel met onveranderde prijzen. Scha pen korte aanvoer, handel traag met onver anderde prijzen. TEXEL, 19 Aug. Veemarkt. 3 Koeien f 250—310. 2 veu lens f 70100. 3 graskalveren f 4070. 5 nuchtere kalveren f 10—14. 4 geiten f 10—14, 78 'chapen f 25—39, 64 lammeren f 12—18, 13 biggen f 10—16, 530 kippen f 0.600.8Q- TEXEL. 19 Aug. Eierveiling. Aangevoerd: 42.000 eieren groote f 4.805.50, kleine f 4.50--4.75. per 100 stuks. ALKMAAR. 19 Aug. Aardappelen f 2—6 per 100 Kg., aalbessen f 1018 per 100 Kg.( andijvie f 11.70 p. 100 stuks, appelen f 2—16 per 100 Kg., bloemkool I f 1016. idem II f 410 per 100 stuks, bieten f 3.50 per 100 Kg., druiven f 3654 per 100 Kg., gele kool f 3.50 per 100 Kg., groene kool f 3.70 per 100 stuks, kropsla f 11.60 per 100 stuks, komkom mers f 2.405.20 per 100 stuks, meloenen f 627 per 100 stuks, peren f 218 per 100 Kg., peterselie f 1 per 100 bos, perziken f 2—7 per 100 stuks, postelein 1535 ct. p. bakje, roode kool f 24.50 per 100 Kg., selderie f 1.per 100 bos. spinazie f 2—8 per 100 Kg., snijboonen f 1(4—16 per 100 Kg., dubbele spercieboonen f 9.3012.50 per 100 Kg., tomaten f 7li per 100 Kg., wor telen f 3.50—7 per 100 Kg., idem f 3.50—7 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Aug. Schotsche muizen 3.204.20, eigenheimers 3.704.20, hl. dito 2.904. drielingen 2.50 2.70. 4900 Kg. uien 4.205. drielingen 3.40 —3.60. gele nep 4.20, 200 Kg. zilveruien: drielingen 2.30—2.60. zilvernep 11.901260, 1S0 bo® peen 3.504. 100 kg. snijboonen 8809 4400 kg. sla- hoonen 93011.10; 1200 kg. kroten 160—2500 3050 kg. tomaten A 11.50—11 80; B 11.40—12; C 11; CC 88.10: druiven Alicant 31.3032; Frankenthalers 24.1030.80 NOORDSCHARWOITDE. 20 Aug. Schotsche muizen 3.50—4.50. grooten 280 3.70.e bintjes 2.90—3 40. eigenheimers 3.10 4.10. bl dito 2.903.50. drielingen 2.40 2.70. Bevel. 2.703.40. uien 4.30—4.40. drie lingen 44.40. gele nep 4.505.10. Zilveruien drielingen 160; zilvernep 980 12.40; peen 190230: kroten 170; roode kool 3; witte kool 150230: gele kool 4705; nootaardentielen Eersteling A 470^—5; A 5.50- 5.80; B 5.20 PFRMF.REXD. 20 Aug. Veemarkt. Koeien, totaal 925 stuks: 450 vette koeion 8090 ct.. getdek oeien 140 230. melkkoeien 220—340. 115 stieren 60— 75 ct.. paarden 160250. 45 vette varkens 60—95 ct.. 200 nuchtere kalveren f 10—24. 56 eraskalveren f 4080 45 vetfp Varkens. 25 maeere varkens 26 46; 130 higgen 1124; 620 schanen 2232 85 slachtschanen 40—55; bokken 4—16; 500 lam meren 7—14.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3