De Unie in Groningen Bommenkoorts Beleediging van de Duitsche weermacht in de Kiokerbuurt Amerikaansche post Toenadering tusschen Staat en katholicisme in Duitschland? Kleeding uit aardappelloof De strijd tegen Engelschen invloed in Azië De fusie der verschillende bonden Dc Engelsche behoefte aan alluminium Uoei&at Een nadere uiteenzetting van het N.V.B.-bestuur Da aanlag van dan nlauwan wag van Slootdorp naar dan Afsluitdijk, aan sluitend op dan wag naar Laeuwarden, is In vollen gang (Foto Pax-Holland) Critiek van Colijn beantwoord In de „Harmonie" te Groningen heeft de Nederlandsche Unie een openbare vergade ring gehouden. Zoo groot was de belang stelling, dat over enkele dagen weer een bijeenkomst zal worden gehouden. Hte podium van de groote zaal was met roode en witte gladiolen versierd, terwijl langs de wanden van de zaal de Nederland sche en de Groningsche kleuren waren aan gebracht. De eerste spreker was mr J. Linthorst Homan, die door de vergadering met luid applaus werd begroet. Spreker beschreef hoe in de laatste jaren overal in ons volk een sterk verlangen naar eerlijker samen werking en sterker gemeenschapszin merk baar was en hoe dit ook in de geheele pro vincie Groningen zich openbaarde. De tijds- kentering kondigde zich hier reeds aan. Het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat men nu, nu de oorlog saamhoorigheid noodzakelijker maakt, en de toekomst nieu we verhoudingen eischt, dit streven in een nieuw tempo voortzet. Ons volk is terecht daarvan niet meer terug te houden. Het duit, eveneens terecht, ook niet een pauze van dit streven tijdens den oorlogstijd. Nu ondervinden zij, die hieraan voortwerken eenerzijds critiek, dat zij dit nu pas heb ben uitgevonden deze critiek behoeft in Groningen geen beantwoording en an derzijds de critiek, dat zij te ver gaan. Critiek van Colijn beantwoord Zoo opperden in de vergadering van de anti-revolutionnaire en Christelijke histo rische kiesvereenigingen te Amsterdam de heeren Colijn en Slotemaker de Bruine het bezwaar, dat de oorlogstijd nog te wei nig is afgeteekend voor veranderingen en voorts, dat het gevaar van aantasting van ons volkskarakter bij dit werk groot is. De heer Colijn sprak over de noodzaak van heroriënteering, ook op sociaal en eco nomisch gebied, al was het alleen maar door de veranderde omstandigheden, wel ke op het continent van Europa geboren zijn. Hij wees er voorts op, dat sommige sociale en economische hervormingen zoo danig afhankelijk zijn van de toestanden, zooals die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaas is er reeds nu bespiegelingen over te houden. Leest men dit, dan vraagt men zich af, of de heer Colijn wel uit zich zelf tot de innige overtuiging kwam, dat wij onze sociale toestanden, d.w.z. onze on derlinge sociale vervreemding en verwaar- loozing reeds lang om inwendige Neder landsche redenen ingrijpend moeten ver beteren. Onze sociale saamhoorigheid kan geen verder uitstel lijden, ook niet tot na den oorlog. Wat door de heeren Colijn en Slotemaker de Bruine over aantasting van ons volkska rakter is gezegd, kan niet aan de Neder landsche Unie worden verweten, welke de verdieping van den christelijken geest in de samenleving juist tot uitgangspunt van haar werk maakt en welker aanvoerders juist door dien drang worden gedreven, terwijl zij alle drie, ook vroeger, ons volks karakter steeds voor oogen hebben gehad. Echter zullen alle kringen zonder uitzon dering zich wlebewust op maatschappelijk gebied opofferingen moeten getroosten voor de volkssaamhoorigheid, ook metterdaad. De rede van den heer Linthorst Homan werd stormachtig toegejuicht. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Hun redevoeringen kwamen in groote trekken overeen met die, welke zij elders hielden. Door de lucht aangevoerd. Volgens het Zweedsche blad „Aftonbla- det" zal Engeland binnenkort een luchtlijn openen over den Atlantischen Oceaan, hoofdzakelijk ten dienste van het transport van alluminium en legeeringen voor de Britsche vliegtuigindustrie. Vroeger dekte Engeland, naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, zijn behoeften aan alumi nium in Noorwegen. Daar aluminium, voor al in den vorm van platen en profielen zeer veel plaatsruimte in beslag neemt, zaj een enkel vliegtuig maar betrekkelijk wei nig hiervan kunnen vervoeren. Indien men er niettemin toe overgaat het voor de vlieg tuigindustrie onmisbare materiaal door de lucht naar Engeland te halen, blijkt daar uit wel, welk een tekort aan dit materiaal in Engeland bestaat. Bevolking zocht een qoed heen komen voor een bom tot ont ploffing werd gebracht. Het effect van het tot explosie brengen van een bom op het Paramariboplein te Amsterdam is voor de bewoners van de Kin kerstraat en omgeving aanleiding geweest, om gistermorgen vroeg reeds te beginnen met het treffen van al die maal regelen, wel ke een eventueele schade zoo gering moge lijk zouden kunnen doen zijn, nu daar gis teren de bom, die op straat in het asfalt is geslagen, tot ontploffing moest worden ge bracht. De bom lag in de Kinkerstraat ongeveer ter hoogte van de brug, over de deze straat kruisende Da Costakade en uiteraard was de geheele omgeving reeds al den tijd, dat het gevaarlijke projectiel daar lag, afgeslo ten. Gistermorgen heeft men in nog iets rui mer omtrek de omgeving voor het verkeer afgesloten en alleen bewoners van dit deel Kinkerstraat en naaste omgeving kregen toegang, zegt het Hsb. Men wilde wel Men heeft zelden zulk een ijver aan den dag gelegd gezien als in dit stadsdeel, waar men zich zoo goed mogelijk tegen de uit werking van de bom wilde beschermen. Uit vrijwel alle bovenwoningen van de Kinker straat waren de ramen weggenomen - voor zoover dat niet doenlijk was met bovenlich ten, zag men de bewoners druk bezig die ruiten met plakband te versterken. In deze omgeving zijn winkel naast winkelu geves tigd en vooral deze winkeliers moesten in hun eigen belang omvangrijke maatregelen treffen. Alles aan hout, oude schotten en deuren, was bruikbaar om voor de pui te worden bevestigd en de groote winkelruiten zoo goed mogelijk te beschermen. Boven dien waren in verscheidene winkels alle voorraden uit de uitstalkasten en soms ui' de winkels zelf ook weggenomen, om die aan den achterkant der panden zoo goed mogelijk veilig op te stellen. Natuurlijk lieten de bewoners van de hui zen in de Kinkerstraat waar de bom lag, in de kamers aan den voorkant hunner wonin gen niets staan. Meubels, wandversieringen en alles wat kwetsbaar kon zijn, werd weg gehaald het was een groote onttakeling teneide een nog grootere onttakeling dooj- het effect van de explosie te voorkomen. Schotten. In naaste omgeving, eveneens in de Kin kerstraat op de kruising van Bilderdijk- straat, zijn groote magazijnen gevestigd. Ook daar waren de timmerlieden druk be zig groote schotten voor de étalages aan te brengen. Iedereen, of hij veel of weinig had te beschermen, was druk in de weer men had steeds de ravage, ontstaan bij de ont ploffing op het Paramariboplein, voor oogen. Ondertusschen hebben de deskun digen, onder leiding van Oberfeuer- werker Blumberg beraadslaagd, hoe met de bo m te handelen. De bewo ners hebben dat niet afgewacht en zich niet verdiept in de vraag, wat beter was: „invriezen" of tot ontplof fing brengen: zij hebben alleen met dat laatste rekening gehouden. En hun rekening was waarschijnlijk geen misrekening, want te ongeveer twee uur kwam de politie advisee- ren de huizen te verlaten. De bewo ners in de naaste omgeving van de gevaarlijke plek werd niet toege staan in hun huizen te blijyen, die op wat ruimeren afstand, niettemin op het afgezette gebied, konden han delen naar eigen verkiezing, doch in elk geval werd hun verboden aan den voorkant der woningen te ver toeven. Na het explodeeren van den bom kwam men weer in de buurt terug en langzamer hand kreeg deze weer haar normale aan zien. Acht en twee maanden geëischt wegens het uiten van beleedigen- de uitdrukkingen. Het Duitsche Krijgsgerecht heeft gisteren in de zaal van het Arnhemsche Gerechtshof de eerste zitting gehouden ter behandeling van een tweetal zaken. Het gerecht werd gepresideerd door Dr. Lehmann en bestond voorts Uit majoor von Schlicht en obergefreiter Schuck. Terecht stonden allereerst de 22-jarige D. H. en de 20-jarige A. F. F., beiden soldaat van den opbouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Benkum afkomstig. Beide sol daten stonden op 14 Juli j.1. bij een ijsco-wa- gen op de Gricalaan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. passeerden, die met Duitsche soldaten omgang hadden. Beiden hadden de meisjes deswege bedreigd, terwijl de verdachte H. zich bovendien beleedigend over de Duit sche weermacht had uitgelaten. Zij hadden tegen de meisjes o.in. gezegd, dat hun namen genoteerd zoudeA worden en dat zij, „als de Duitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden." Tegen den verdachte H. eischte de aan klager acht maanden gevangenisstraf, tegen verd. F. twee maanden. Na raadkamer werd H. wegens beleediging van de Duitsche weermacht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl F., wien alleen bedreiging was ten laste gelegd, werd vrijgesproken. Valsche geruchten verspreid. Vervolgens stond terecht de 43-jarige agent van politie A. G. te Arnhem, wegens het ver spreiden van valsche geruchten. Op 11 Juli j.1. had hij tegen iemand uit Vaassen gesproken over geruchten o.m. over „groote transporten Duitsche dienstweige raars". De verdachte gaf dit feit toe, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij in Juli volkomen in de war was geweest door enkele sterfgevallen in zijn familie. De aanklager verklaarde niet aan te kun nen nemen, dat verdachte's zenuwgestel niet in orde zou zijn geweest. Een politieman in uniform behoort niet het eerste het beste kletspraatje aan een vreemde verder te ver tellen. Bovendien kent de Duitsche weer macht geen dienstweigeraars. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. Het gerecht legde na raadkamer den agent zes maanden gevangenisstraf mei aftrek van zes weken voorarrest op. In kerkelijke kringen in Duitschland, al dus een V.P.B.-bericht uit Berlijn, heeft het verloop van de bisschoppen-conferentie te Fulda, welke in het midden van de vorige week begon en in het begin van deze week geëindigd is, sterk de aandacht getrokken. Aan de bijeenkomst te Fulda was een reis van drie Duitsche bisschoppen naar Rome vooraf gegaan, waar zij een onderhoud met den kardinaal-staatsecretaris, Maglione, en met den paus hadden. Uit Rome zijn de bis schoppen direct naar Fulda vertrokken. De beraadslagingen werden ingeleid door een geheime voorbespreking van de leden van het presidium der bisschoppen-confe rentie aan welke bespreking onder voorzitter schap van den vorst-bisschop van Muenchen, kardinaal Faulhaber, de bisschop van Muen- ster, graf von Galen, de bisschop van Keu, len, kardinaal Schulte en de bisschop van Berlijn, graf von Prevsing deelnamen. In het middelpunt van de besprekingen te Fulda stond een rede van den bisschop van Osna- bruck, staatsraad Wilhelm von Beming. Dit feit wordt in welingelichte Duit sche kringen als zeer opmerkelijk aangeduid. Bisschop Berning was op 11 Juli 1933 door minister-presi dent Goering als eenige Duitsche geestelijke tot lid van den Pruisi- schen staatsraad benoemd. Hij heeft veel moeite gedaan om een toenadering tusschen de katholieke kerk en de nationaal-socialistische beweging in Duitschland tot stand te brengen en werd in het najaar van 1933 door Adolf Hitler ontvan gen. Hij was de eerste Duitsche bisschop, die in November 1933 een standpunt bepaalde ten opzich te van de vraagstukken op kerke lijk gebied, die door de nationaal- socialistische revolutie waren op geworpen. Intusschen ondervond hij steeds krachtiger tegenstand in de rijen van zijn eigen ambt- genooten, zoodat zijn invloed gedurende de laatste jaren steeds geringer werd. Nu hij thans weer op den voorgrond komt. wordt in Duitsche katholieke kringen het vermoe den geopperd, dat men hier wellicht een verandering in de houding van de Duit sche bisschoppen-conferentie kan zien en positieve besluiten in den zin van een toe nadering tusschen katholieke kerk en staat kan verwachten. Men verwacht, dat de resultaten van de bisschoppen-conferentie in een herderlijk schrijven aan de Duitsche katholieken hun neerslag zullen vinden. Overigens verluidt, dat de bisschop van Berlijn, graf von Grey- sing, binnenkort tot -kardinaal zal worden benoemd. Alles onderhevig aan Engelsche censuur. Volgens berichten uit Washington zou den voortaan alle vliegtuigen van de Pan American Airways op het traject tusschen New York en Lissabon, de Bermuda eilan den aandoen. Daar ook alle schepen van de American Exportline, de eenige Ameri- kaansche scheepvaartlijn tusschen de Ver. Staten en Europa, op de heen- en terugreis de Bermuda's aandoen, wijst de Associated Press erop. dat thans het geheele postver keer tusschen Npord-Ameika en Europa on derhevig is aan de Britsche censuur. Be voegde kringen in Washington betoogden, dat de Amerikaansche regeering tegen de Engelsche censuur niet meer zal protestee ren. In officieele kringen weigert men zich erover uit te laten, of de regeerinq zelf aan de luchtvaartonderneming de tusschenlan- ding op de Bermuda's heeft voorgesteld. Men hoort evenwel de opvatting verkondigen, dat de nieuwe regeling als teeken eener nauwe re Engelsch—Amerikaansche samenwerking moet worden opgevat. Een denkbeeld van den Ffihrer. Het nieuwe nummer van het tijdschrift „Vierjahresplan" is vol gens een daarin voot*komende ad vertentie van de uitgeversfirma voor honderd procent uit aardap pelloof vervaardigd. Naar de gouwleider van Thurin- gen, Fritz Sauckel, in een arti kel medeelt. is het denkbeeld van het gebruik van aardappelloof voor de vervaardiging van cellu- lose afkomstig van den Fuehrer zelf. Op zijn initiatief zijn in Thueringen de eerste proeven ge nomen, die succes bleken te heb ben. Niet slechts papier kan uit de zoo gewonnen cellulose worden vervaardigd, doch eveneens stof fen voor dames- en heerenklee- ding, die gedeeltelijk reeds sedert twee jaren de toets der praktijk hebben doorstaan. Daar Groot- Duitschland de grootste met aard appelen beplante oppervlakte ter wereld bezit, heeft het Duitsche bedrijfsleven er een nieuwe be langrijke grondstofbron bij gekre gen. Volgens verdere mededeelingen in het tijdschrift worden bedrijfs- proeven genomen om voor aard appelloof en andere afvalproduc ten nog meer gebruiksmogelijkhe den te vinden. Bij een juiste or ganisatie kan in Duitschland een hoeveelheid van drie millioen ton aardappelloof voor verwerking in aanmerking komen. Als hiervan slechts 30 procent gebruikt wordt, is ontlasting van den Duitschen boschbouw met ongeveer 675.000 ton cellulose mogelijk. materiaal voor Nederland levert zeli het materiaal voor de papierfabrieken, nu de aanvoer van hout uit Finland niet mogelijk I». .Schillers' leggen de laatste hand aan het in Drente gekapte en gezaagde hout, dat gereed is, om naar de fabrieken te worden getransporteerd (Foto Pax-Holland) „Moge Allah het intrigante Engeland straffen. Thans is de tijd gekomen om het Engelsche juk af te schudden en den af tocht van het Britsche imperialistische be zettingsleger van Indië door activistische uitvoering van het prograïnma van Gan- dhi te verwezenlijken". Met deze woorden roept in het tijdschrift „De stem van het nieuwe China" de „Aziatische liga voor vernietiging van het Britsche imperialis- me" het Indische volk tot den vrijheids strijd tegen Engeland op. Zij herinnert daarbij aan den zegevierenden onafhanke lijkheidsoorlog der Vereenigde Staten en spoort de Indiërs aan, zich tegen het „roof zuchtige Engeland" aaneen te sluiten. Gebleken is, dat nog niet in alle kringen van de Nederlandsche voetbalwereld vol doende is doorgedrongen, in hoeverre de fu sie, welke inmiddels tot stand is gekomen, verandering heeft gebracht in de oorspron kelijk bestaande situatie, voordat tot de fuyl werd besloten. In verband hiermede verneemt het A.N.P van de'zijde van het bestuur van den NiCiJ wen Nederlandschen Voetbalbond het vol gende: liet bestuur van den N.V.B. heeft gemerkt dat er ten aanzien van de uitvoering van da getroffen regeling in verband met de fusie van de verschillende voetbalbonden tot één bond, den Nederlandschen Voetbalbond, nog steeds misverstand bestaat. De stand van zaken is als volgt: Tengevolge van de fusie hebben de K.N. V.B. en de door hein erkende plaatselijks en gewestelijke bonden, de R.K.F., de IC. V.B. en de diocesane bonden, de Chr.N.V.B., de afdeeling voetbal van den N.A.S.B. en da N.V.F. opgehouden afzonderlijk te bestaan. Alle vereenigingen in den lande, welke vroeger tot een van bovengenoemde organi saties waren toegelaten, zijn thans lid van den N.V.B. Nadat de daarvoor in aanmerking komen de vereenigingen en elftallen ingedeeld züD bij de door den N.V.B. uit te schrijven com petities, zullen de dan overblijvende ven eenigingen en elftallen over de verschillen de onderafdeelingen moeten worden ver deeld, waarvan de grenzen in groote trekken zullen overeenkomen met die van de vroe gere door den K.N.V.B. erkende plaatselijke en gewestelijke bonden. De besturen van de verschillende voorma lige bonden in elke onderafdeeling moeten trachten het onderling eens te worden de samenstelling van het nieuwe bestuur W zoo'n onderafdeeling. >1 Voor zoover mogelijk zal getracht word® de elftallen van de vroegere confessioneel bonden, deelnemende aan de competities de onderafdeelingen, bij elkaar in te deel®- Deze indeeling geschiedt uitsluitend door namens het bestuur van de onderafdeeii' en ook het samenstellen van het programm berust bij dezelfde instantie, zoodat van e losstaande commissie, welke dan ook. of v personen, die zich speciaal zouden belas met de regeling van het voetbal, van bcpa' de groepen spelers buiten het bestuur geen sprake is. Een en ander geldt n« vnor Viof 7ofA.j.j.i B,nl ia. Uien en ciiiuci voor het Zaterdagmiddagvoetbal, waai reeds een commissie van advies is benoen 4 anzelfsprekend zal met aller belangen I veel mogelijk rekening worden gehoua

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8