De Gordiaansche knoop BERLIJN De Kinkerstraatbom - Verduisteren 8.36 uur Onschadelijk gemaakt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen RÖEMENIË^HÖNGARIIE Duitschland cn Italië zullen trachten dien door te hakken Heden beginnen de besprekingen te Weenen Half Nederland op de fiets BEZORGDHEID OP DE AZOREN vannacht gebombardeerd Niet in de sloot Philips onder beheer Bewoners herademen ONLUSTEN IN FRANSCH AFRIKA KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG Botsing van twee goederentreinen bij Zwolle Vanavond gaat de verduistering in om Het ledental der Nederlandsche Unie heldersche courant 29 AUGUSTUS 1940 Uitgave der Ultg.-Ml]. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder JAARG. No. 9015 Berlijn, 28 Aug. 1940 (V.P.B.) Onze cor respondent meldt: Graaf Ciano is te Salzburg aangekomen, om aldaar met minister von Ribbentrop van gedachten te wisselen over belangrijke poli tieke kwesties. In de eerste plaats zal hij Zuidoost-Europa ter sprake brengen. Twee (vraagstukken zullen tot oplossing moeten worden gebracht: RoemeniëBulgarije en RoemeniëHongarije. Van Duitsche goed ingelichte zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat het vraag stuk RoemeniëBulgarije betrekkelijk een voudig is. Het gebied, dat aan Bulgarije moet worden teruggegeven, is oer-Bulgaarsch gebied. Daar hebben steeds Bulgaren ge woond. De weinige Roemenen, die er ver blijf houden, zijn er eerst na 1913 versche nen. Beide betrokken landen zijn het ge lukkig eens geworden. Roemenië heeft in gezien, dat het onmogelijk was, dit Bul- gaarsch gebied langer in zijn bezit te hou den en begrepen, dat het Nieuwe Europa der gelijke oorlogshaarden niet kan dulden. Het probleem van de technische bijzonderheden clie nu nog geregeld moeten worden, acht men te Berlijn niet ingewikkeld. Het probleem RoemeniëHongarije is daarentegen niet zoo eenvoudig. Hier staan om te beginnen twee beginselen scherp te genover elkaar. Roemenië houdt vast aan heb verdrag van Trianon, dat door Honga rije en ook door Duitschland niet wordt aan vaard. Hongarije steunt aan den anderen kant op het zuivere historische standpunt, dat evenwel ook niet voor 100 procent mag wor den aanvaard. De groote moeilijkheid ontstaat door 't feit, dat de meeste Hongaren in het oostelijk deel van Zevenbur gen wonen, dat dus het verst van Hongarije afligt. In het westelijk deel van Zevenburgen, dat in de na bijheid van Hongarije ligt. wonen echter weinig Hongaren en veel Roe menen. De Hongaren in Zevenbur gen vormen als het ware een ethno- grafisch eiland. Von Ribbentrop en Ciano hebben nu dit in gewikkeld vraagstuk met elkaar besproken, niet als scheidsrechters, maar als deskundi gen van de twee staatslieden, den Fuehrer en den Duce, die den opbouw van het Nieu we Europa ter hand hebben genomen. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Het feit, dat tot de Weensche besprekin gen tusschen den rijksminister van buiten landsche zaken von Ribbentrop cn den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche za ken graaf Ciano de ministers van buiten landsche zaken van Hongarije en Roemenië zijn uitgenoodigd, leidt tot de gevolgtrekking, In hoogere luchtlagen. Een Duitsche piloot heeft tijdens een vlucht naar vijandelijk gebied het zuurstofmasker opgezet (Foto Weltbild) GRAAF CIANO, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken. zoo verklaart men in politieke kringen te Berlijn, dat de aangekondigde besprekingen betrekking hebben op de kwesties welke tus schen Hongarije en Roemenië moeten wor den opgelost. Bij de besprekingen, welke destijds in Salzburg met de staatslieden van het Euro- peesche Zuidoosten gehouden zijn, hebben de as-mogendheden Duitschland cn Italië, zoo als bekend, op de noodzakelijkheid gewezen, dat de tusschen Hongarije, Bulgarije en Roe menie bestaande ethnograpische cn territo riale vraagstukken in den zin der gerech tigheid cn eerlijkheid cn in het belang van een wederzijdsche stabilisatie van den vrede in dit gebied moeten worden opgelost Terwijl de RoemccnsehBulgaarsche onderhandelin gen, zooals men weet, gunstige vorderingen maken, is er tusschen Hongarije en Roeme nië lot dusver nog geen aocoord tot stand ge komen. Het zou er thans om gaan, het Hon- gaarschRoemecnsche vraagstuk in den geest van de grondgedachten welke de recht streeks betrokkenen destijds bij de besprekin gen te Salzburg hebben erkend en rekening houdende met do inmiddels opgedane er varingen nog eens met de ministers van bui tenlandsche zaken van Hongarije en Roe menië te behandelen. Voorbesprekingen te Salzburg. Graaf Ciano heeft zich, naar uit Rome ver- vernomen wordt, eerst naar Salzburg bege- waar hij gisteren voorbesprekingen bad met von Ribbentrop en door Ilitler op den Berg hof werd ontvangen, 's Middags reeds zijn de beide ministers per vliegtuig naar Wee nen doorgereisd, waar lieden de besprekin gen met de Roemecnsche en Hongaarsche staatslieden beginnen. Naar wij vernemen, zijn tot dusver ruim drie en een half millioen rij wielplaatjes verkocht, of wel reeds ruim 136.(100 meer dan van het vo rige plaatje. Vorig jaar zijn 3.363.600 plaatjes verkocht, waarbij dan nog komen de vrij talrijke plaatjes voor ondersteunden e.d. Het is dus geen overdreven schatting, dat zeker vier millioen Nederlanders thans van de fiets gebruik maken. Laten we dus maar aannemen, dat op het oogen- blik half Nederland op de fiets zit! Berichten, volgens welke Engeland voor nemens is de hand te leggen op de Azoren en de Canarische eilanden, hebben aldaar de grootste bezorgdheid gewekt. Vooral op de Azoren heerscht ongerustheid, daar men weet, dat Engeland de eilanden reeds lang half en half als Britsch gebied beschouwt. Sinds de aanvallen op Gibraltar heviger zijn geworden cn het verblijf voor grootere Bri- sche oorlogsschepen daar steeds gevaarlijker is geworden, heeft men in welingelichte kringen aangenomen, dat Engeland naar een vervanging voor Gibraltar zoekt. Vol gens de berichten, die thans binnenkomen, zouden de Azoren cn de Canarische eilanden daarvoor dienst moeten docil. De Azoren moeten volgens deze plannen worden veran derd in een moderne vlootbasis, waar ook groote schepen zouden kunnen liggen. GEDURENDE BIJNA DRIE UUR LLUCHTALARM. Vannacht is in Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duurde van 24 minuten na middernacht tot .,17 minuten na ■vi drie uur. Eenige Britsehe vliegtuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsgedeelte van Groot-Berlijn en wierpen op verscheidene plaatsen van de rijkshoofdstad brand- cn bry- santbommen op woonwijken en voor steden. Militaire doelen werden niet aangevallen. De aangerichte schade is onbeteekenend. Op verscheidene plaatsen in de binnenstad ontstonden dakbranden, welke door den veilig heids- en hulpdienst snel gebluscht werden. Tien personen zijn gedood en 28 gewond. Niemand van de ge- doode of gewonde personen had tij dens het luchtalarm de schuilgele- genheid opgezocht. Door den schok een postrijtuig uit de rails. Tengevolge van onoplettendheid van personeel van het rangeersta tion te Zwolle zijn gistermorgen twee goederentreinen, één komende van en één gaande in de richting naar Zwolle, even voor de spoor brug over den IJssel aan den Zwolschen kant met elkaar in bot sing gekomen. Door den schok viel een postrijtuig uit de rails. Deze wagen werd totaal verbrijzeld. Een goederenwagen geladen met toma ten werd eveneens ernstig ver nield. Tienduizenden tomaten werden over den lijn verspreid. Een andere goederenwagen, eveneens geladen met tomaten, werd min der ernstig beschadigd. Twee leden van het spoorwegpersoneel, die als passagiers in den trein naar Zwolle de reis meemaakten, werden licht gewond. Zij konden, na ter plaatse te zijn verbonden, naar Zwolle worden overgebracht. Door deze botsing werden de beide lijnen van en naar de IJsselbrug gestremd. Het spoorwegverkeer heeft hier voor een groot deel van den das* ernstige hinder ondervon den. Terstond na de ontsporing ving per soneel van het station Zwolle onder leiding van den hoofd.stationschef, don heer Dek ker, het opruimingswerk aan. Na eenige uren zwaren arbeid was het zoover gevor- nded. dat het reizigersverkeer kon worden hervat. De reizigers werden met afzonder lijke treinen tot de plaats van het ongeval gebracht, waar zij moesten overstappen. Gis termiddag omstreeks twee uur had men bei de lijnen vrij. en duurt tot morgenochtend 6.48 uur (Van onzen Haagschen correspondent.) Men kan van den Hagenaar zeggen wat men wil, maar behalve dat hij zooals het vrieger hier in de tram heette hoest met de hand voor den mond, houdt hij er ook niet van, in zeven slooten tegelijk te loopen. Doch zelfs in één gracht terecht komen, zou hem al te veel van het goede zijn en daarom is „Gemeentewerken" nu begonnen om op alle gevaarlijke punten langs de wallen- kanten der grachten witgekalkte hekken te plaatsen. Dit gebeurt allereerst tegenover op water uitkomende zijstraten en verder ook ter verlenging van brugleuningen. Met het oog op de steeds vroeger aanvan gende verduistering geen overbodige maat regel Naar het „Finantieel Weekblad voor den Fondsenhandel" meldt, zijn bij verordening van 27 Juni 1.1. tot be heerders der Philips' Gloeilampenfa brieken benoemd dr. O. Bormann en O. J. Merkel, beiden te Berlijn. WEGGEBRACHT PER POLITIE AUTO EN BUITEN DE STAD TOT ONTPLOFFING GEBRACHT. De bom-ellende is in Amsterdam weer voorbij. Het projectiel, dat zich in het perceel 43 van de Kin kerstraat ingeslagen was, is thans verwijderd en onschadelijk gemaakt. Nadat manschappen van den stut- en sloopdienst gister in de ochtend uren den door een explosie kapot geslagen vloer hadden opgeruimd, heeft de Oberfeuerwerker Blum- berg het gevaarlijke voorwerp in het begin van den middag uit het huls in één van de nieuwe kleine wagentjes van de politie overge bracht. Met dezen wagen is de bom naar de grens van Amsterdam ver voerd. Het transport, dat de route Kinkerstraat—Postjesweg volgde, werd langs de circa vier kilometer lange weg begeleid door een groot aantal motoren met zijspan van de hoofdstedelijke politie. De leiding hierover berustte bij den inspecteur J. P. Stolp. Het vervoer naar den Hoofdweg is zeer vlot verloopen. De zijstraten van de Kin kerstraat werden tot een diepte van onge veer honderd meter afgezet en daar achter die afzettingen bleven natuurlijk \elen staan wachten, om een oogenblik uit de verte het transport te zien zij zouden nog een half uurtje geduld moeten oefenen. De markt in een der zijstraten van de Kinkerstraat werd natuurlijk eveneens ont ruimd en de uitgebreide politiemacht, die op de been was, slaagde er binnen een kwartier in de baan van perceel Kinker straat 43 naar Slotcrdi.ik, via Postjesweg, geheel vrij te maken. Een politie-oinroep- auto 'reed voortdurend langs den afgezet- ten weg heen cn weer cn waarschuwde bij herhaling de bewoners, ramen en deuren te sluiten, zich niet te vertoonen en zich aan den achterkant hunner huizen op te houden. Waarschijnlijk werd dit bevel tot sluiting van deuren en ramen terecht ge geven om de bewoners te dwingen, hun nieuwsgierigheid te bedwingen en niet uit de ramen te leunen aan den anderen kant zou een dergelijk advies bij een mo gelijke explosie weer meer verwarring kun nen stichten bij het publiek, wat het wel of niet heeft te doen om de woningen te gen luchtdruk zoo goed mogelijk te be schermen. In elk geval waren de politiemaatregelen meer dan afdoende, want toen een half uur later het gevaarlijke transport begon, wa ren de straten volkomen verlaten! Het transport. Voor het pand Kinkerstraat 43 was intus- schen een kleine, open detachementsauto \an de Amsterdamsche politie verschenen, een soort kleine vrachtwagen met open bak, die gevuld was met zand. De span ning nam daar ter plaatse natuurlijk tegen twee uur steeds toe en op dat tijdstip onge veer werd de bom door enkele Duitschers onder leiding van den Oberfeuerwerker Blumberg uit den kelder gelicht. Heel voor zichtig werd de bom naar buiten gebracht waar ieder, die met dit werk niet onmid dellijk van doen had, zich op zeer respec tabelen afstand hield en met de grootste voorzichtigheid werd de niet geëxplodeerde bom, die hier de bewoners twee weken lang uit hun woningen heeft verjaagd, op de kleine auto gelegd. Een zucht ontsnapte dengenen, die zich nosr op het afgezette ter rein hadden te bevinden, dat dit gevaarlij ke begin goed was volbracht. Daarop werd ver naar voren, waar inspec teur Stolp met zijn mannen den stoet zou den openen, het sein gegeven tot vertrek. Voorop ging de omroep-auto. waarvan de luidspreker de laatste waarschuwingen verkondde, daarachter kwam een politie auto en vervolgens inspecteur Stolp, die de laatste verantwoordelijke inspectie over de voorbeeldig afgezette straten had te volvoe ren. Ongeveer twee honderd meter, daar achter kwam toon de klo'ine auto met den gevaar lijken 'ast in beweging. Rustig en regelmatig zocht de stoet ziin weg naar den stadsrand, naar Sloterdijk, waar de bom bij het Kattecat tot ontploffing zou worden gebracht. De Kinkerstraat adem de op. toen het projectiel uit liet gezicht was en zoo spoedig als mogelijk was w erden ach ter den stoet de afzettingen vrij gegeven. Bijna een uur oponthoud in hot verkeer, ook dat van de tram en natuurlijk drommen nieuwsgierigen op verren afstand, veroor zaakte daarbij natuurlijk een groote drukte. In ongeveer tien minuten was men dan ook aan den hoofdweg aangekomen, waar het projectiel op de zandvlakte onschadelijk ge maakt zou worden. Ook hier was de omge ving geheel afgezet. Er was een gat gegra ven, waarin de kom werd neergelaten. Het gat werd vervolgens met zand opgevuld. Om streeks vijf uur in den namiddag werd de lont ontstoken. Vijf minuten later volgde een doffe plof. Wolken stof en gruis stegen op, daarna stilte, slechts verbroken door de stemmen der toeschouwers. Direct stroomde het publiek toe, doch naderen van de plaats van ontploffing werd door de motorbrigade van de politie verhinderd. Desondanks kon de jeugd zich nog in het bezit stellen van bomscherven als aandenken aan een 15-tal spannende dagen. Naar verluidt is het aantal adhaesiebetui- gingen, dat bij de Nederlandsche Unie is bin- nengeloopen, tot naar schatting 2y2 milli oen gestegen. Dit is echter een globale ra ming, aangezien dit deel der inkomende post niet geteld wordt. Aanmeldingen voor het lidmaatschap komen er dagelijks onge veer 2000 binnen. De administratie is nog niet „bij", maar men mag aannemen, dat het ledental niet ver van de 250.000 af zal zijn. De Fransche radio-omroep meldt, dat de Fransche regeering berich ten over opstandige bewegingen in de streek van het Tsaadmeer heeft ontvangen. Hier is sprake van stroomingen onder leiding van een Fransch officier van hoogeren rang, die zich met den vroegeren generaal de Gaulle in verbinding heelt ge steld. De Fransche regeering heelt, aldus de omroep, alle maatregelen tot herstel der orde genomen. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Bij besluit van liet hoofd van het bureau voor Sociale Zaken bij den Gcneraal-com- missaris voor financiën en sociale aangele genheden wordt thans onverwijld de in voering van een gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen ter hand genomen. Deze maatregel was weliswaar bij het Departe ment voor Sociale Zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot theoretische be schouwingen en kon niet besluiten deze aangelegenheid in een daad om te zetten. Wanneer nu midden in den oorlog deze vooruitgang op sociaal gebied in Neder land plaats heeft, dan is daarmede opnieuw bewezen, dat het Groot Duitsche Rijk ook aan den arbeidenden mensch in het bezet te gebied die sociale voordcelen ten goede wil doen komen, welke de arbeider in het Duitsche rijk reeds sinds jaren geniet. Intusschen moet in Nederland de baSifi voor een planmatigen opbouw van dea«r*' gezondheidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschieden, dat vooreerst de werkloozcn, die bij de districts arbeidsbeurzen zich aanmelden, medisch onderzocht worden of en in hoeverre zij voor tewerkstelling nog in aanmerking ko men. Eerst na deze eerste schifting zal het mogelijk zijn zich nader bezig te houden met den gezondheidstoestand van ieder af zonderlijk. In elk geval is dan de eerste schrede ge daan en kan verwacht worden, dat de ge zondheidszorg voor den Nederlandschen ar beider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn uitgebouwd, dat ze in het kader van de geneeskundige zorg Van het gclieele Ne derlandsche volk een wezenlijke rol zal spelen De toren van de Zuiderkerk te A'dam, de tweede historische toren van de hoofdstad, welke geruimen tijd in de steigers stond, is gerestaureerd (Foto Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1