Zetkool Qe Nederlandsche arbeider in Duitschland Jaarbeurs Duitsche zeestrijdkrachten in actie in de Indische Oceaan Dc Utrechtsche Na de verovering van Somaliiand Ijzer uit slik en zand Haifa opnieuw gebombardeerd Verloren gewaande Vlamingen in hun woonplaats terug De Fiatfabrieken leden $een zware verliezen Een bijzondere inzending van den Duitschen boerenstand Geen éénpartijeostelsél in Japan Verbetering der verkeerstoestaoden in Frankrijk Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland Duitsch weermachtbericht Ifaliaansch weermachtbericht Ifaliaansch communiqué over Engelsche luchtaanvallen FUNESTE GEVOLGEN VOOR ENGELAND. De verovering van Britsch Somaliiand door de Italianen krijgt in Oost-Afrika steeds duidelijker tot uilwerking een ver sterking van de Ilaliaansche posities en een verlies aan Britsch prestige. De verhouding van de Italianen tegenover de iniandsche bevolking verschilt principi eel van de Britsche koloniale methoden. De ze Italiaansche politiek, steunend op een ervaring van vele jaren, is stelselmatig op de bevordering en economische en gods dienstige ondersteuning van de iniandsche stammen gericht, die daarmee voor Italië en de italiaansche belangen gewonnen worden. De Engelschcn schijnen te vree zen, dat door onderaardsche kanalen uit het veroverde Somaliiand een voor Italië gunstige stemming op de Iniandsche stam men van de naburige Britsche kolonie Kenya zou kunnen overspringen. De Brit sche gouverneur-generaal van Kenya heeft alle Noordelijke provincies van Kenya, die aan het veroverde Somaliiand grenzen, la ten ontruimen. Daar hierbij strategische overwegingen wegens de eindelooze woestijn gebieden van Zuidoostelijk Somaliiand geen beslissendon rol kunnen spelen, moet deze maatregel worden toegeschreven aan be zorgdheid van politieleen aard. Vijftigduizend inlanders van hetzelfde ras al de stammen in Somaliiand zijn door de Engelschcn gedwongen haastig naai' het Zuiden te vertrekken. Groote land streken van de vruchtbare hoog gelegen Noordelijke provincies van Kenya liggen thans verlaten. De Engelschcn hebben bij den aftocht stelselmatig de dorpen en hut ten der inlanders verbrand. In de Oost-Afrikaansche koloniale gebie den Kenya. Oeganda en in het mandaats- gebied Tanaaniika beschikken de Engel- schen thans nog slechts over weinig kolo niale troenen. Alles wat van Kenya tot Rhodesia kon worden gemobiliseerd, is ter stond na de Italiaansche oorlogsverklaring naar Esvnte gezonden Db aouvernenr-nene- raal van Kenva zon zich. naar ver'uMt. tot de Zuid-Afrika^nsche reae^rinn r«ri"M heb ben met het dringende verzoek terstond troepenversterkinuen te zenden. Een aftoeht van de Britsche t roe urm contingent en uit de Unie van Zuid-Afrika is echter weeens de in Zuid-Afrika hcerscherrdc onnositie tegen de nro-Engelsche politiek van Smuls on denkbaar. NAAR TKRUGKFRR VAN NORMALE OMSTANDIGHEDEN TE PARIJS. Nu de colleges aan de Pariische hoogescho- len, inzonderheid aan de Sorbonne, hervat ziin, koeren ook langzaam de studenten uit alle deelen van Frankriik weer naai' Parijs terug. In het Quartior T.atin begint weder het normale loven. In onroepén worden stu denten opgewekt, elkaar te helnen. voor hun niet gedemobiliseerde kameraden te zor gen en als hoogste beginsel dat van den ern- stigen wetonschanpeliiken arbeid te hesclmn- wen. Reeds in de eerste week van de her- onening der Academie Erancn'se werden bij na duizend studeerenden, in Parijs getob' STOFFELIJK OVFFSFHOT VAN TROTZKY GECREMEERD. Het stoffelijk overschot van Leo Trotzkv is Dinsdagmiddag te Mexico gecremeerd. De urn met de asch van Trotzkv is ter beschik king van zijn weduwe gesteld. Aan het Lido bij Ostia 2500 ton erts opgebaggerd. Een soort „huisindustrie". Als bewijs dat Italië alle zeilen bijzet om in het tekort aan metalen voor zijn oorlogs industrie zooveel mogelijk met eigen midde len te voorzien, diene, zegt liet Vad., dat men sedert ruim een maand bezig is met het winnen van ijzererts uit het opgebagger de slijk en zand, dat wordt medegevoerd dooi' liet Ronieinsche Lido, hij Ostia. In dien tijd heeft men reeds meer dan 2500 ton erts aan de oppervlakte gebracht. Gezien het gunstige resultaat, dat hier wordt bereikt, is men er thans toe overge gaan, dit systeem ook toe te passen aan de zeekust bij Fiumicino, aan de monding van den Tiber. Men zou het kunnen betitelen als een soort „huisindustrie", want aan elk ge zin, dat zich mot dit werk bezig houdt, wordt één der machines verstrekt, met behulp waarvan het ijzer en het erts van 't zand en de modder worden afgescheiden. De beta ling van het aldus verkregen ijzer hangt af van de hoeveelheid en de kwaliteit van het ingeleverde metaal. Deels bestaat de op brengst uit zuiver ijzer, deels uit erts. Ijzerhoudend zand. Door fa! van proefnemingen is gebleken, dat ijzerhoudend zand voorkomt op verschil lende punten van de Italiaansche kust, o.a. bij Apulio, aan de Adriatische Zee tusschen de steden Manfredonia en Margherita di Savoya, verder in Sardinië bij Bo.sa, evenais op Sicilië bij de stad Augusta. Ook in liet achterland van liet Lido heeft men groote la gen ijzerhoudend zand nangelroffen, die ech ter dieper in de aarde liggen en dus op an dere wijze zullen moeten worden geëxploi teerd. Bij de reeds in werking zijnde machines heeft men geconstateerd, dat deze per dag tot elf ton kunnen produceeren. Italiaansche in genieurs zijn voortdurend in de weer, om de om de machines te verbeteren en de pro ductie op ie voeren. Het tot dusverre verkre gen ijzer is rijk aan titanium, hetgeen van groote beteekenis is voor de staalindustrie. Talrijke proeven hebben dan ook bewezen, dat het staal, vervaardigd uit liet gewonnen erts, van uitstekende kwaliteit is en voor bepaalde doeleinden zelfs het koper kan ver vangen. De koning van Italië, die liet aan zee ge legen landgoed Gastel Portiano bezit, legt groote belangstelling aan den dag voor deze nieuwe methode om ijzer te winnen en heeft enkele machines aangeschaft, die aan het strand in bedrijf zijn gesteld. Betreffende de door, Londen verspreide be richten over de buitengewone resultaten der bommen welke in den nacht van Maandag op Dinsdag op de Fiatfabrieken zijn gewor pen, verklaart men in bevoegde Italiaansche kringen, dat de werkelijke omvang der En- gelsche bombardementen in het Italiaansche weermachtsbcricht waarheidsgetrouw is weergegeven, d.w.z. -dat uitsluitend een pa viljoen der Fiatfabrieken getroffen is. Men voegt er aan toe, dat in dit paviljoen der enorme Fiatfabrieken, die een stad op zich zelf vormen cn waarvan de vitale doelen sinds lang tegen eiken bomaanval beveiligd zijn, geen ernstige schade ontstaan is. Men vraagt zich af, waarom de officieele Engel- schc berichten nooit bijzonderheden geven over de dagelijks door het Duitsche lucht- wapen gebombardeerde en zwaar beschadig de fabrieken der Engelsche oorlogsindustrie. Dit bewijst, dat men te Londen, in tegen stelling tot wat in Italië het geval is, er vooral naar streeft, aan de bevolking de waarheid te onthouden. EEN MERKWAARDIGE INDEELING VAN HET BOUWLAND AAN DEN LANGENDIJK. Wanneer een vreemdeling een tochtje on derneemt langs den Langendijk, dan spreekt het vanzelf, dat bij daar, zoover liet oog reikt, ziet de velden met kool, Deonsche witte, taaie gele, vroege roodc of hoe ze alle mogen hee- ten. Zijn kennis gaat misschien zoover dat hij weet, dat de bodem van het vochtige, vlakke polderland bij uitstek geschikt is voor de teelt er van, omdat deze bodem het wa ter kan leveren, dat noodig is voor de ont wikkeling van de plant en dat de hoeveel heid, welke door den regenval wordt gele verd, verre overtreft. Hij heeft vermoedelijk wel eens gehoord, dat een felle strijd wordt gestreden tegen verschillende koolziekten, maar het is de vraag of hij wel eens heeft gehoord van zetkool en van de bijzondere vaardigheid, die in het bijzonder de Langen- dijker heeft in liet winnen van zaad. De zetkool is de kool, die wordt uitgeko zen voor de zaadwinning en dit uitzoeken kan merkwaardigerwijze geschieden, zoowel op het veld als in de gewone bewaarplaat sen voor de winterkool. Want, wanneer deze laatste kolen met de snijvlakte in het zand worden gezet, ontwikkelen zicli daar nieu we wortels, zoodat de groei gedurende het tweede jaar, waarin zich het zaad ontwik kelt, normale voortgang kan hebben. Het uitzoeken zelf vereischt het oog van den vakman. Men zou zeer uitvoerige be schrijvingen kunnen geven van de eischen, waaraan de zetkool moet voldoen, doch liet zou slechts theorie zijn. De Langcndijker zou vermoedelijk lachen om zulke wijsheid en zonder zich er in het minst om te bekomme ren, zon hij met zijn kennersblik andere exemplaren kiezen, dan de theoretisch vol maakte cn tegelijk betere! Het is reeds lang geleden, dat men de schadelijke gevolgen ontdekte van de kruis bestuiving der verschillende soorten onder ling. Men bemerkte, dat, wilde men zuivere soorten teelen, de velden, die met zetkool werden beplant, een bepaalde afstand van elkaar verwijderd moesten zijn. Over dezen afstand schijnt wel eens verschil van opvat ting te hebben bestaan en dat er soms moei lijkheden uit voortsproten, .spreekt wel haast vanzelf. De tuinbouwvereenigingen bemoei den zich echter met de aangelegenheid en zoo hebben we aan den Langendijk een in deeling van het bouwland gekregen, die wel haast eenig in haar soort mag worden ge noemd. Ze komt er op neer, dat een strook land, waarop zaad van bepaalde koolsoorten wordt geteeld, is omgeven door een gebied, waar op geen kool voor zaad mag worden gezet. Het geheel is keurig op kaart gebracht en draagt den naam van „zetkoolregeling". „U moogt het kaartje gerust hebben, wij hebben er toch genoeg", zoo sprak de secre taris van een der tuinbouwvereenigingen, die ons de indeeling toonde. En zoo hebben we deze eigenaardige kaart thans voor ons liggen, waarop een deel van het rijk der 1000 eilanden staat afgebeeld. We zien een eiland, dat den naam schijnt te dragen van „Deensche witte" en' dat rondom wordt omzoomd door andere eilanden, die alle heeten: „Mag niets worden gezet". Zoo is het bij de gewone witte, de winter •roode, de huisgele. Het is heel eenvoudig. „Simple comme bon jour", zou de Fransehman zeggen. Maar het is afdoende. En het is een der redenen, waar om men aan den Langendijk de beschik king heeft over goed zaad, iets wat in andere streken, waar men zich op den koolbouw toe legt, nog al eens te wenschcn schijnt over te laten. En toch, zoo men ergens een cultuur bedrijft, dan is het van zulk een groot ge wicht zelf de beschikking te hebben over goed zaaizaad en daarvoor niet aangewezen te zijn op andere streken. Het hoofd van het bureau voor Sociale Za ken bij den Staf van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twijfel over, tot welk bedrag de in Duitschland werkzaam zijnde Nederlandsche werknemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar huis kan zenden. Op grond van de verordening van den Duitschen Rijksminister voor Sociale Zaken van 29 Juni 1940 kan thans de Nederland sche werknemer in Duitschland het totaal op zijn loon bespaard geld naar Nederland zendén. Deze nieuwe regeling beteekent een belangrijk gunstiger positie van den Neder- landschen werknemer, die tot dusver slechts in beperkte mate geld kon overzenden. Voor liet overmaken van geldbedragen rei ken de Duitsche arbeidsbureaux speciale kaarten uit, welke aan de Nederlanders da delijk nadat zij in de bedrijven werkzaam zijn gesteld, worden overhandigd. Bij het toonen van deze speciale kaart, waarop de werkgever de hoogte van het be reikte nettoloon vermeldt, kan de betaling van het gespaarde loon bij iedere deviezen- bank of bij de Duitsche Rijksbank plaats vinden. Het doorsturen van het gespaarde loonbedrag geschiedt door het Verrekenings bureau bij den Nederlandsc.hen rijksconsu lent voor sociale aangelegenheden te Arn hem. Voor een ongestoorde overmaking van het gespaarde loon is zoodoende zorg gedra gen. Bij eventueel rijzende moeilijkheden ge ven de Duitsche arbeidsbureaux inlichtingen. Zij beschouwen het als een bijzondere plicht de Nederlanders te helpen. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisterenochtend vroeg is op den Bosschem weg nabij het benzinepompstation onder Vught de 27-jarige C. van Gemert, die met een paard aan de hand liep, tengevolge van de duisternis door een autobus aangereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. liet stoffelijk overschot is naar het Groot-Zieken- gasthuis overgebracht. Het paard bekwam geen letsel. Naar wij uit Dixrnuidon vernemen zijn de heeren Clemens de Landsheer, een van de bestuurderen der Yserbedevaart, en Raf Demoen, voorzitter van de Vlaamsche oud- strijdersvereeniging, van wie gemeld was, dat zij tezamen met den leider van het Verdinaso, wijlen Joris van Severcn, in Fransehe gevangenschap waren gefusiioerd, thans beiden in hun woonplaats in Vlaan deren aangekomen. In de gisteren gehouden persconferentie heeft de Reichshauptabteilungleiter des Reichsnaehrstands Freiherr He Marees van Swinderen een overzicht gegeven van de bijzondere inzending van den Rijksboeren stand op de komende Jaarbeurs te Utrecht. Hij sprak als volgt: „In de overtuiging, dat het werk van den Rijksboerenstand („Reichnaehrsfand") ook voor de Nederlandsche landbouwers van groot belang is, zal de Rijksbocrenstand met een bijzondere inzending, in samen werking met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, groep voedselvoorziening cn landhuishoudkunde, op de Jaarbeurs in Utrecht een deel van zijn arbeid toonen. De Rijksboerenleider R Walther Darre heeft in 1933 in den rijks- boerenstand den geheelen Duitschen boe renstand en alle bij de bewerking cn ver deeling van landbouwproducten betrokken instanties onder leiding van boeren hijeen- gebracht en door twee fundamenteele wet ten, die der onvervreemdbaarheid van liet boerenerf en de wet over de marktordening, een begin gemaakt met de opheffing van den Duitschen boer uit den grootsten nood. Ik zou op deze plaats een kort overzicht willen geven over de taak van den Rijks boerenstand. De Rijksboerenstand is ver deeld in drie groote arbeidsgebieden: 1. De eerste hoofdafdeeling „de mcnsch" houdt zich bezig met de cultureele en met de wereldbeschouwing samenhangende op voeding van cn de zorg voor de hoeren cn landarbeiders. In de overtuiging, dat een volk slechts gezond kan blijven, als aan- ONTPLOFFING BIJ AMERIKAANSCHE MIJN. Door nog niet opgehelderde oorzaak is in Balcs (Arkansas), oen ontploffing ontstaan. Negen mijnwerkers kwamen om het leven. Lenige andere mijnwerkers worden vermist. Een deel van de in de buurt gelegen steen koolmijnen is ingestort. wezig is een kinderrijk, van vader op zoon bekwaam en te allen tijde met den grond verbonden boerengeslacht, riep de Rijks- boerenleider om dit doel te bereiken de „Reichserbhof'-wet in 't leven, die liet boe renbedrijf ondeelbaar, onvervreemdbaar en onbozwaarbaar maakt. 2. Het tweede groote arbeidsgebied houdt zich bezig met de boerderij. Hieronder zijn te verstaan alle vraagstukken betreffende de voortbrengselen van landbouw cn vee- teel I. In 1934 heeft de Rijksboerenleider R. Walther Darre een oproep gedaan voor de productievcldslag. De boeren hebben aan dien oproep van den Rijksboerenleider tot verhooging van de productie zoo grif gehoor gegeven, dat men er in slaagde, liet aan deel van de zelfvoorziening met voedings middelen van 05°/o in 1928 tot 84% in 1939 te verhoogen. De aankoop van landbouwmachines steeg hierbij van 13G millioen r..m. in 1933 tot 593 millioen r.m. 1939. Het verbruik van kunst- niest rees in die periode van 2.4 millioen tot 4.7 millioen ton. 3. De derde hoofdafdeeling houdt zich be zig met de marktregeling. De rijksboeren stand omvat niet alleen de producenten, doch ook de verwerkers cn verdeelers van voedingsmiddelen. Deze samenvoeging was de voorwaarde voor een geordende produc tie en distributie. De middelen der marktordening waren de vastgestelde prijs, de ordening van de maktdistricten en de beheersching van de geheele productie, de voorraadvorming in begrepen Van dit werk van den Rijksboe- renstand vindt u slechts een klein deel op de Utrechtsche Jaarbeurs, en wel uit de arbeidsgebieden van afdeeling 2 en 3 vat' de producteveldslag en de marktordening. In Kroon en regeering concen treert zich de kracht van het volk. De Japansche Minister-President Prins Konove, heeft in een vergadering van het voorbereidende comité een boodschap voor gelezen waarin o.a. gezegd wordt: Te midden van de verwarring der wereld rukt Japan voorwaarts om de taak van het vestigen eener nieuwe orde in Oost-Azië op te lossen. Wanneer Japan de Chineesche kwestie tot een succesvol einde wil bren gen, zich bij den internationalen toestand wil aanpassen en aan de oprichting van een nieuwe wereldordening actief wil deel nemen, moet het de geheele kracht der na tie volkomen op deze taak concentreeron. Daarom is het dringend noodig te werken voor den opbouw van een nieuwe structuur in de politiek, de economie, het onderwijs, de cultuur en alle levensgebieden van staat en volk, deze nationale eischen reiken ver der dan regeering, partij of individu. De bloei of de ondergang? des lands is er bij betrokken, of het Japan gelukt een overeenkomstig sterke nationale structuur op te bouwen. Het doel der nieuwe natio nale structuur is de vereeniging van alle krachten van staat en volk om aan onze honderd millioen volksgenooten bestaans mogelijkheden te bieden. De nieuwe nationale slructuurbe- weging streeft er naar de oude po litieke partijen, die gegrond zijn op het liberalisme, overbodig te ma ken. Zij streeft naar de concentree ring en samenvatting der krachten van het geheele volk. Haar terrein van actie strekt zich ook uit tot het geheele leven der natie. Daar deze beweging een volksbeweging is, kan haar karakter ook niet gelijk zijn aan dat van een politieke partij in de oude beteekenis. Integendeel, het zal een na tionale beweging zijn, die de oude partijen, fracties, economische en cultureele lidma ten tezamen brengt. Met een éénpartijen- steisel kunnen wij ons niet vereenigen. Dit politieke stelsel, leidt tot een uitoefening van de regeerende macht door een enkele partij. Afgezien daarvan welke schitteren de successen dit stelsel in andere landen behaald mag hebben, voor Japan is het on aannemelijk. De regeering treedt aan de spits van de nationale beweging om den troon te steunen. Met steun van de Duitsche bezcltingsauto- riteiten kunnen in den loop van tien dagen tusschen 21 en 31 Augustusniet minder dan 275 treinen met vluchtelingen uit het onbe zette gebied in Frankrijk naar hun woon plaatsen gebracht worden. Dit is mogelijk door de zich voortdurend verbeterende ver- keerstoestanden. 79 treinen brengen vluchte lingen uit Zuid-Frankrijk naar het gebied tusschen Loire en Som me, 74 gaan naar El- zas Lotharingen, en 66 naar België. 80 trei nen vervoeren gedemobiliseerden naar hun woonplaats. Naar de Paris Soir meldt, zijn tot 21 Augustus ongeveer l.O(X) treinen de demar catielijn tusschen het bezette en onbezette gehierl van Frankrijk gepasseerd. De Zwitsersche legerstaf deelt mede: In den nacht van 27 op 28 Augustus heb ben eenige vreemde vliegtuigen boven het zuidwestelijke deel van Zwitserland gevlo gen. Zij vlogen kort na 11 uur 30 tusschen le Brassus de Jura van 't Kanton Vaud es Genève binnen, om even later na boven het Meer van Gencve gevlogen te hebben Zwit serland te verlaten in de richting van Evian en het gebied van den Mont Blanc. Vijftig minuten na middernacht keerden cle vliegtuigen terug. In geheel Fransch- Zwitserland werd luchtalarm gemaakt. Uit de vliegrichting kan afgeleid worden, dat het weer Engelsche vliegtuigen waren. Zoo zal den Nedcrlanclschen boeren in het bijzonder interesseeren de reportage over de vervanging van buitenlandsche voe dingsmiddelen door de gestegen binnen- landsche productie. 45 pet. van den invoer van de gezamenlijke voedingsmiddelen en 07 pet. van den invoer van vocdingsgranon heeft Dutschland in zes jaren door een ver hoogde productie van do eigen voedings middelen, door uitbreiding van don ver- bouw van hakvruchten en hetere ooest- en conscrveeringsmethoden bespaard. Daarbij is de veestapel nog vermeerderd en i.s de productie van melk, boter en vleesch vér- hoogd. De „Reichsnaehrstand" heeft in sa menwerking met Nederlandsche lak ken van dienst een informatieve afdeeling ingericht op het gebied van moderne Duitsche en Neder landsche landbouwmachines. In Duitschland zijn juisl op dit terrein de laatste jaren belangrijke vorde ringen gemaakt. Het opvoeren der productie van voedings middelen is een taak, welke den geheelen Eui'opeeschon boerenstand samenbrengt in een gemeenschapnelijkon arbeid. De Duit. scho en de Nederlandsche l>oer zijn daarbij in de gelegenheid, dit streven door weder- zijdsche uitwisseling van ervaring sterk te bevorderen en hij te dragen aan de wel vaart der beide volken. Het stimuleeren van deze samenwerking is de taak van de bijzondere inzending van den „Reichs naehrstand'.' op de Utrechtsche Jaarbeurs. Ik verzoek u. mijne heeren. bij uw be zoek aan de Utrechtsche Jaarbeurs aan de ze inzending bijzondere aandacht te schen ken. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Gisteren heeft de activiteit van de Duit- sclie luchtmacht zich in verband met het nevelachtige weer beperkt tot gewapende verkenning, in den loop waarvan bommen .werden geworpen op de havenwerken van Gosport. In den nacht van 27 op 28 Augus tus hebben sterke formaties gevechtsvlieg tuigen aanvallen ondernomen op haven werken en werven, vliegtuig- en wapenfa brieken in Engeland cn Schotland. rj# Southampton, Aberdeen, Dundee, I.eeds en Huil, en vooral in de vliegtuig- cn motoren- fabrieken van Derby en Birmingham en op de staaswerf van Chatham toonden om vangrijke branden de uitwerking der bom bardementen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht hommen op Duitsch gebied geworpen zon der noemenswaardige uitwerking. Te Kiel werden eenige woonhuizen beschadigd. Door liet gedisciplineerde optreden van de bewoners bekwam slechts één persoon lichte verwondingen. Drie Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten, waarvan een door het geschut van de marine. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Een onderzeeboot heeft 28.000 b.r.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte uit krach- tig beveiligde convooien tot zinken ge bracht. Voor de Fransehe Kanaalkust heeft Duitsche marine-artillerie twee vijandelijke onderzeebooten beschoten. Aangenomen kan worden, dat zij vernietigd zijn. In den Indischen Oceaan hebben Duitsche zeestrijdfcrachten het gewapende Britsche tankschip British Commander van 6901 b. r.t. tot zinken gebracht. Het 82ste Italiaansche weermachtsbericht luidt: Het petroleumconcern van Haifa is gis teren op klaarlichten dag door onze forma ties vliegtuigen hevig gebombardeerd. Liet spoorwegstation en de nieuwe raffi naderij zijn getroffen en overal ontstonden groote branden. Alle vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand een be langrijken luchtaanval op Derne onderno men. Een klein vrachtschip voor het ver- voer van hout werd getroffen. Overigens was de schade gering. Er zijn twee dooden en vijf gewonden ge vallen. In Oost-Afrika zijn vijandelijke luchtaan vallen ondernomen op Harrar, waar een militair hospitaal voor inboorlingen is ge troffen en op Dessie, waar het garnizoens- lazaret werd geraakt. In totaal vielen er acht. dooden cn een twintigtal gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergescho ten. Te Massaocah is een gevangenis ge troffen, waardoor geringe materieele schade werd veroorzaakt. Van de gevangenen weden er negen ge dood. Vijandelijke vliegtuigen, die in alle ge vallen van de Zwitsersche grens kwamen, hebben luchtaanvallen ondernomen op Pie- mont en Lombardije. In verband met den krachtigen afweer door vliegtuigen en lucht doelgeschut hebben zij zich er toe bepaald in de buurt van Nichelino in de provincie Turijn enkele brandbommen van klein kali ber uit te werpen, waardoor in een boer derij brand werd gesticht. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de in den nacht van 20 Augustus door Engelsche vliegtuigen nabij Cassolo Nuovo, in dé provincie Pavia uitgeworpen bommen, waardoor een boer gedood en een gewond werd, zeventien brandbommen wa ren, waarvan er zes niet ontploften en elf explosieve bommen, waarvan er twee niet tot ontploffing kwamen. Dit. toont., dat de Engelsche bommenwerpers zich van hun hommenlast wildéh bevrijden door ze op goed geluk te laten vallen. BANDIETENOVERVAL IN MEXICO. Het Verkeersministerie van Mexico deelt mede, dat een troep bandieten een aanval heeft gedaan op het postkantoor le Santa Anna Maya in den staat Michoagan, waar bij een regelrechte schietpartij tusschen de ambtenaren cn de liandieten ontstond. l)c strijd duurde van 9 uur des avonds tot den vroegen morgen. Troepen moesten te hulp geroepen worden. De directeur van het post kantoor is gewond en zijn zuster werd ge" dood. De troepen achtervolgen de voortvluch tige bandieten. Engeland hoopt op storm en mist. Engelands hoop is thans gericht op de na jaarsmist. De conservatieve Observer geeft op dramatisch wijze uiting aan deze wensen en schrijft: In do zestiende eeuw is liet een orkaan geweest, die de Spaansche Armada van de Engelsche kusten verdreef. Ook thans moet opnieuw op stormen en mist in hel Ka" naai gehoopt worden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6