Afwachten is geen moed! NIPPER EN PELLE Nadere mededeeüngen over de kaasregeHng RADIO Het lokkende Prijsopdrijving Politie versus rijxvieldieven Jongen door vrachtwagen overreden Ir. S. L louwes Directeur Generaal van de Voedselvoorziening Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS Met opzet botsing veroorzaakt PROGRAMMA „CONFESSIONEELE BONDEN OP FOUTIEF STANDPUNT." Aan een artikel van den heer D. Stoffels redacteur van het „Orgaan" van den Cen- tralen Bond van Nederlands Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, ontleenen wij he"t vol gende: „Wij zullen verstandig doen, ons alg vak beweging buiten de vorming van een nieu we politieke constellatie te houden Dat is een aangelegenheid waarbij elke Nederlan der als staatsburger voor zichzelf positie moet kiezen. De vakbeweging behoort ech ter op een pohtiek-onafhankelijke grondslag gevestigd te worden in den geest, zooals die in de thans opgeheven Nederlandsche Vak centrale werd aangetroffen, al zal deze be weging ook positief open moeten staan voor verwezenlijking der nieuwe gemeenschaps idealen. 1 Het gaat in de vakbeweging in de aller- eeiste plaats hierom, dat men spoedig tot een werkelijke eenheid komt, als zijnde een Nedorlandsch belang. Het zal hierbij niet vol doende zijn, dat men slechts tot liet stich ten van federaties komt tusschcn de ver schillende „richtingen", met behoud van de oude bestaande vakbonden. Er zal gekozen moeten worden vóór den opbouw en inrich ting van een groote politick-onafhankelijke vakcentrale, de eenige grondslag, die alle Nederlandsche werknemers kan omvatten, die als taak de economische positie van de werknemers stelt. Het N.V.V. is thans van partij-politieke invloeden gezuiverd. Door de maatregelen van den Rijkscommissaris inzake de functi- onneering van het N.V.V., is dit vakverbond in wezen en naar de vorm politiek-onafhan- kelijk geworden. Alle directe of indirecte po litieke handelingen zijn voortaan uitgesloten. De feitelijke toestand is dus zóó, dat zoo wel de Nederlandsche Vakcentrale als het N.V.V. op politiek-onafhankelijken grondslag hun arbeid op het zuivere vakvereenigings- terrein voortzetten, met inachtneming van de belangen van het geheele Nederlandsche volk. We kunnen thans een nieuw verbond stich ten, dat plaats biedt voor eiken werknemer. De weg daartoe ligt o.i. volkomen open. De confessioneele vakcentrales kunnen helaas geen verdere concessies doen dan een in het leven roepen van hoogstens een federatieve samenwerking. Dit is in de gegeven omstan digheden beslist onvoldoende. Er is noodig een sterke corporatie, sterk door een gelijkgerichte geestesgesteldheid. Dat is heel iets anders dan een federatie, die slechts bestaande instellingen als het ware aan elkaar plakt. Er zijn geen aparte R.K. of Chr.-protes- tantsche bedrijfs- en personeelsbelangen; er is slechts één gemeenschappelijk bedrijfs- en vakbelang te behartigen, waarboven steeds het belang van het geheele volk moet uit gaan. De coiifessioneele vakbonden mee- nen, zeer ten onrechte, heel dapper te zijn, wanneer zij een afwach tende houding aannemen onder liet al te gemakkelijke motto: als we gedwongen worden tot eenheid, zullen we ons erbij neerleggen. De jongens maken kennis met een van de slingerplanten uit het oerwoud. 1. „We hebben heel wat ple zier van deze peper had!" ge- 2. „Wat is er dan nu weer voor bijzonders aan de hand?" a 3. „Loop, wat je lopen kunt!" Het is gemakkelijk vier handen te hebben! 1. „Help, ik ben met mijn broek aan een tak blijven haken!" 2. 3. „Och, beste Waw hoo, zou je het wel kunnen klaarspelen om baas te wonden over die groote slang?" Dat redt Waw Hoo niet. We moeten onze gorilla helpen. Dat is een door en door foutief, stand punt. Indien men invloed wil uitoefenen op de vormgeving van de Nederlandsche verhou dingen, doet men wijzer daaraan reeds in liet begin van den opbouw zijn medewer king te verleenen. Wanneer men uiteindelijk niet gclijkge schakeld wenscht te worden, moet men zich niet bij voorbaat zelf uitschakelen." Dinsdagavond omstreeks zeven uur waren eenige jongens aan het spelen op een ach ter de De Mey van Streefkerkstraat te Lei den gelegen terrein, waar eenige huizen in bouw zijn. Bij liet spel waren zij op een vacht wagen, welke bouwmaterialen vervoer de, geklommen. Voordat de chauffeur ver trok, joeg hij de jongens van de auto af doch een der kinderen bleef stilletjes zit ten of klauterde er later weer op. Hoe het zij, de chauffeur reed weg zonder te weten, dat hij een meerijder had. Toen de auto op don hoogen dijk was gekomen, kreeg de 11-jarige knaap er genoeg van. Hij wilde ter zijde van den wagen springen. Hij sloeg daarbij achterover en kwam vlak voor de achterwielen terecht, welke hem over het lichaam gingen. De eerste hulpdienst ver voerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis, waar bij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Bij beschikking van den Secretaris-Gene raal, waarnemend hoofd van liet Departe ment van Landbouw en Visscherij, van 27 Augustus 1940, is met ingang van denzelfden datum aan Ir. S. L. Louwes, Regecringscom- missaris voor den Akkerbouw en de Vee houderij, hoofd van bet Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd, den per soonlijken titel van Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening verleend. Do politie heeft in haar strijd tegen hamsteren en prijsopdrijving dezer dagen te Groningen proces-verbaal opgemaakt te gen een winkelier, die op heeterdaad werd betrapt, toon hij tegen het verbod om meer dan een pond kaas af te leveren, aan ver scheidene klanten kazen van een gewicht van drie pond verkocht. Voorts lieeft de politie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een rijwielhandelaar, die ook in zeep bleek le handelen en die de prijzen zoowel van zeep als van de rijwielbanden onnoodig en zeer belangrijk had verhoogd. Een groote hoeveelheid zeep en banden is in beslag genomen. FEUILLETON 24. Wilfrid verklaarde zich bereid om te doen wat noodig was en Dr. Shelton haastte zich weg. De bedienden waren al in huis bezig; Wilfrid hoorde een klok acht uur slaan en rook de lucht van warm eten. Het was bijna een uur later toen Beatrice weer verscheen om naar de laatste berichten te vragen. Er was geen verandering; Flower lag nog even roerloos als drie uur geleden. Ik heb den bedienden niets verteld, fluisterde Beatrice. Er is hun alleen gezegd dat myn oom een lichte beroerte gehad heeft en dat het heel rustig in huis moet blijven. Maar zou je niet beneden willen komen ont bijten? Alles staat klaar in de eetkamer. En zou je het niet zoo kunnen inrichten, dat je hier blijft tot Dr. Shelton terugkomt...? Wilfrid stelde haar gerust met de mede- deeling dat hij dit al beloofd had. Niettegen staande de zenuwschokkende gebeurtenissen van den laatsten nacht, had hjj goeden eet lust en deed het uitstekend-toebereide maai alle eer aan. Maar onderwijl moest hij voort durend aan zijn eigen zaken denken. Flower was voorloopig buiten gevecht gesteld, maar Wilfrid was overtuigd dat Cotter instructies had en deze prompt zou uitvoeren. ^onc 01 twijfel nam het noodlot zijn loop en t was hard dat hij hier moest blijven en mets kon doen dan waken over den man die bezig w as hem te ruïneeren. -c, Maar van dat alles kon hij niets aan Be trice zeggen. Het meisje zat aan het andere eind van c» tafel en kon geen brok door haar keel ki y - gen; de jongste gebeurtenissen hadden haar vreeselijk aangepakt. Langen tijd zweeg ze. Nadat de Amsterdamsclie politie reeds de zer dagen een goede vangst deed door de arrestatie van twee rijwieldieven en twee hc Iers, heeft zij Dinsdagavond omstreeks half zeven opnieuw succes geboekt. Rechercheurs van het bureau Singel biel don een 21-jarigen man aan, die ei' van ver dacht werd betrokken te zijn bij den dief stal van een aantal rijwielen in liet cen trum der stad. De jongeman heeft een drietal rijwielen, die van diefstal afkomstig zijn, weder ver kocht, doch hij beweerde deze weer van ie mand anders in ontvangst genomen te Heb ben. Tn aansluiting op de met ingang van 28 dezer genomen maatregelen ten aanzien van den handel in kaas, maakt liet Rijksbureau vooi' de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende bekend. De op 28 Augustus 1910 aanwezige voor raden kaas, voor zoover deze grooter zijn dan 500 kg., dienen door de houders bij do Ne derlandsche Zuivelcentrale, afdceling Zui vel. te worden aangemeld op formulieren, welke door haar beschikbaar worden gesteld Voor zoover belanghebbenden zoodanig formulier op 28 Augustus niet van de Cen- Irale hebben ontvangen, dient dit alsnog bij baar te worden aangevraagd (Laan van .Meerdervoort 81 te 's-Gravenhage). Reeds thans verleent de Centrale toestem ming, van de kaas, die een houder op 28 de zer in voorraad of voorhanden had, ten hoog ste 10 te verhandelen, te vervoeren en af le leveren. Indien 10 van den voorraad minder dan 500 kg. bedraagt, mag desgewenscht ten hoogste 500 kg, worden verhandeld, vervoerd of afgeleverd. Alvorens kaas producenten en kaashande laren tot 't verhandelen van kaas overgaan zullen zij goed doen, de nadere mededeeün gen van de Centrale, welke reeds verzonden zijn, af le wachten, opdal zij volledig kun nen rekenen met de bepalingen en niet liet gevaar loopen een overtreding te begaan, daar op de naleving van deze bepalingen zeer streng zal worden toegezien en in geval van overtreding streng zal worden opgetre den. Voor den kantonrechter te Delft stond gister terecht een inwoner van Pijnacker, die aldaar met opzet met zijn motorcarrier tegen een ijskar was gebotst en daarna te gen den ijsventer bedreigingen had geuit. Volgens gefuigen zou er tusschcn ver dachte en den venter concurrcntienijd heb ben bestaan, en had de verdachte den ijsco- venter toegevoegd: „Dat had ik je beloofd". Het O.M. eischte een week hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De kantonrechter veroordeel de vcrdiH-hte onvoorwaardelijk tot f 50 subs. 30 dagen en voorwaardelijk tot 3 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs, met een proeftijd van 2 jaar. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. Hierna: Gramofoonmuz. 10.15 Declamatie. 10.35 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.15 DeciamaLe. 11.35 Piano, klarinet en cello. 11.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.05 Orgelspel en zang. 12.45 Berichten ANP en gramofoonmuziek. 1.15 Esmeralda en solist. 2.00 VARA-orkest. 3.00 Declamatie. 3.30 VARA-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Zang en iano. 5.15 Berichten, ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Causerie: „Natuur en kunst". 6.00 De Ramblers. 6.30 VPRO: Causerie: „Liunaeus, de grote bio loog". 6a5 Zang en orgel. 7.00 Vragen van de dag (ANP). Ik moet je wat vragen, Wilfrid, zei ze plotseling, - ik moet weten of je iets ontdekt hebt dat voor mij geheimgehouden is. Vertel mij eerlijk, is dit de eerste aanslag die op mijn oom gepleegd is of gebeurde er ook al zoo iets dien nacht dat je op Maldon Grange was? Het spijt me toch zoo, dat je dit vraagt, zei Wilfrid rustig, - omdat ik je niet in je gezicht kan zien en je leugens vertellen. Ik kan nog niet zeggen in hoeverre ik vannacht geslaagd ben, maar. bij die gelegenheid scheen de Voorzienigheid besloten te hebben dat ik Samuel Flower's leven zou redden. Maar ik bid je, vraag niet meer. Tracht moedig en ge duldig te zijn, het zal allemaal wel in orde komen. Beatrice zei niets meer, maar het was dui delijk te zien dat het haar groote moeite kostte, verdere vragen voor zich te houden. HOOFDSTUK XXIX. Een achtenswaardige firni. De morgen ging traag voorbij; Shelton liet zich nog steeds wachten. Het was om gek te worden dacht Wilfrid, om hier in huis den kostbaren tijd te moeten verspillen, terwijl het Noodlot zijn gang ging. Meer dan eens kon hij het verlangen nauwelijks weerstand bieden om de stad in te gaan en Russell en Uzali op te zoeken. Eindelijk tegen den middag hield een auto stil voor het huis en Dr. Shelton, vergezeld van een collega, stapten uit. Shelton trok vragend zijn wenkbrauwen op, maar Wilfrid schudde zijn hoofd. Geen verandering, zei hij. De patiënt is nog net zooals vanmorgen. Maar als het eenigszins mogelijk is, zou ik nu wel graag den patiënt aan uw zorgen overlaten, want ik heb dringende zaken in de City. Dan zou ik u het volgende willen voor stellen, antwoordde Dr. Shelton. Als we nu eerst ons consult houden, dat, naar ik denk, niet meer dan een half uurtje zal duren, kan mijn collega wel een poosje bij Mr. Flower blijven. Hij heeft tot twee uur den tijd en te gen drie uur komt een verpleegster. Als u het zoo zoudt kunnen inrichten dat u om twee uur terug bent, en dan nog een uurtje zoudt kunnen oppassen, zoudt u mij buitengewoon verplichten. Er zat niets anders op dan even geduld te hebben en Wilfrid volgde zijn beide collega's naar de ziekenkamer. Het definitieve oordeel luidde, dat de toe stand van den patiënt een gevolg was van een ernstige hersenstoring en de drie dok toren twijfelden er sterk aan of Flower het er levend af zou brengen. Maar in ieder ge val zou hij wel nooit meer geestelijk de oude worden. Dr. Shelton opperde de vraag of het niet noodig was de politie kennis te geven van het gebeurde, maar Mercer, die een dergelijke in menging allesbehalve wenschelijk vond, ver zekerde den specialist dat hij voldoende van de omstandigheden op de hoogte was om te mogen zeggen, dat dit allerminst met de wen- schen van den patiënt zou strooken. De jonge man had nu een poosje tyd voor zichzelf en het eerste wat hij deed was een bezoek brengen aan de nobele firma Fowler en Co. die zijn accept in handen hadden en hem thans maken en breken konden. Mis schien kon hij daar iets gewaar worden wat hem van nut kon zyn. Een adresboek in een café in de buurt ver telde hem, dat hjj het kantoor der firma moest zoeken in Londen Wall en hjj liet zich door een taxi daarheen brengen. Het was een alles behalve aanzienlijke buurt en het kan toor was klein en smerig. Een oogenblik aar zelde Wilfrid om naar binnen te gaan, toen hij ineens Cotter uit het kantoor zag komen, in druk gesprek met een klein nietig mannetje, met loerende donkere oogen. Wilfrid begreep terstond dat Cotter's bezoek in verband stond met zijn aangelegenheid. De beide mannen namen afscheid en een moment later stak Wilfrid de straat over en stapte het groe zelige kantoor binnen. Een schunnig uitzien de klerk gaf hem te kennen, dat Mr. Fowler geen belet had en voerde Wilfrid in een don kere, stoffige achterkamer, waar hij achter een lessenaar den kleinen man zag zitten met wien Cotter enkele minuten tevoren had staan praten. Mijn naam is Dr. Mercer, zei Wilfrid kortaf. U bent vermoedelijk Mr. Fowler. U bent in het bezit van een accept dat ik aan de firma Darnton en Co. afgaf tot een bedrag van twee honderd vijf en zeventig pond. Dit accept vervalt morgen en ik zou graag wil len dat het geprolongeerd werd. De man trok zijn schouders op. Mijn waarde heer, ik heb het heel druk vanmorgen. Als u het accept niet kunt voldoen, kent u de consequenties. Het spijt mij wel, maar zaken zijn zaken. Die consequenties zijn me bekend, zei Wilfrid uit de hoogte. Maar ik wilde wel graag weten hoe u aan dit stuk komt. Welke relaties bestaan er tusschcn u en Darnton en Co. En waarom droegen ze mijn schuld bekentenis aan u over? Het scheen Mr. Fowler eenige moeite te kosten om deze vragen te beantwoorden. Hjj verschoot van kleur en zjjn beenige handen tastten naar een bel die voor hem op tafel stond. O, u hoeft niet bang te zijn, zei Wilfrid minachtend. Ik ben niet hier gekomen om geweld tegen u te gebruiken, ik kom alleen maar enkele inlichtingen vragen en ik ben van plan die van u te krijgen. Is mijn crediet zoodanig, dat het de moeite waard is voor u om te gaan spcculeeren met een accept van my Maar laat ik ter zake komen. Waar is de wissel Mr. Fowler wees over zijn schouder naar de brandkast in den muur. Die wissel is daar veilig opgeborgen, sir, zei hij. Maar de hoofdzaak is, wenscht u hem te honoreeren Als u het geld niet hebt, is de zaak al heel makkelijk afgewikkeld. 7.15 Berichten. 7.20 Felicitaties. 7.25 Voor de kindex-en. 7.45 Gramofoonmuziek. Event. reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Revue-programma. 9.15 Toespraak „Moeilijke dagen". 9.20 Radiotoneel. 9.35 VARA-orkest en solist. 10.1510.30 Berichten ANP, sluiting. Kootwyk, 1875 m. NCR\ -Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels) 7.3) Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Pianovoordracht. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Eng-ls). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 B richten (Duits). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engels). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Cello en piano. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Stichts Salon-orkest. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Apollo-ensemble. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Be ichten (Duits). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 De Postillons. 9.1.5 Berichten (Engels). 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Berichten (Duits). 10.15 Berichten ANP. 10.30.0.45 Berichten (Engels), sluiting. 11-1511.30: 0.150.30 en 1.151.30 Berich ten (Engels). Er was een spottende klank in de stem van den ouden woekeraar die Wilfrid het bloed naar het gezicht joeg. Maar hij hield zich in omdat hij wilde weten of Flower de waarheid sprak. Wilfrid nam een dik pak papieren uit zjjn zak en legde dat voor zich op de tafel. Ik ben niet hier gekomen om u een chèque aan te bieden, zei hij, omdat u die misschien zoudt weigeren. Maar ik veronder stel dat u geen bezv aar zult maken tegen bankpapier. Flower scheen allesbehalve aangenaam ver rast. Oh, zeker, mompelde hjj, kennelijk te leurgesteld. Vertoon dan de wissel, dan kunnen wij afhandelen. Flower stond met tegenzin op en rommelde in de massa papieren in de brandkast. Maar di- wissel kwam niet te voorschijn, juist zooals Wilfrid had voorzien. Met 'n vertoon van te leurstelling kwam Flower weer naar zijn les senaar terug en zei dat hij den wissel blijkbaar thuisgelaten had. Wilfrid stopte gewichtig het pak papieren weer in zijn zak, tevreden dat hjj den geld schieter gedwongen had hem zijn kaarten te laten zien. Er was geen twijfel aan, Cotter was hier geweest en had den wissel meege nomen om zelf, namens zijn nobelen meester, den slag toe te brengen. Goed, zei Wilfrid, terwijl hij opstond, het heeft niet zooveel te beteekenen, maar ik kan onmogelijk terugkomen. U weet mijn adre3 in Oldborough. Ik ben daar morgen ochtend en als u daar iemand heen wilt sturen, zal ik de zaak in orde maken. Ik denk niet, dat ik u nog langer op hoef te houden. Met een kort knikje verliet Wilfrid het kan toor en ging Uzali opzoeken. Hij vond den Indiër opzitten in bed, gesteund door kussens en na zijn avontuur van den afgeloopen nacht, er vrij welvarend uitziend. O. ik zal morgen wel weer heelemaal ln orde zyn, zei hij opgeruimd. Ik zou zoo zeg gen. dat u wel verlangend zult zyn om te hooren wat mij vannacht eigenlijk gepasseerd is. Waarde heer, ik brand van nieuwsgie righeid, antwoordde Wilfrid. En als u klaar bent met het verhaal van uw weder waardigheden, heb ik ook nog pakkende mede- deelingen voor u! Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7