Geen kettingponten meer te Velsen De derde vlucht van de koolgalmug Zijn viervoetige barometers betrouwbaar Nederland op de Leipziger Messe Pierlot wil naar België terug De gevolgen der luchtaanvallen in Engeland De hondjes van de trottoirs Tankschip voor de tweede maal gelicht De afdeeling Amsterdam van den Bond van Invaliden bood deze week haar leden een uitstapje naar .Artis" aan. - De levend# have van den dierentuin toonde zich in het geheel niet afkeerig van de versnaperingen, die de bezoekers hadden meegebracht (Foto Pax-Holland) De nieuwe secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, ontving Woensdag in het tegenwoordige oebouw van het Departement, aan den Raamweg te den Haag, de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers in een conferentie over de arbeidsvoorwaarden der Nederlandsche werkkrachten in Dufachland. Tijdens de conferentie. Op den achtergrond ir. Verwey (F™Tax'fianJ GROEPEN DER PARTIJ VAN MAJOOR KRUYT SLUITEN ZICH BIJ VAN RAPPARD AAN. Namens de leiding der N.S.N.A.P., leider Dr. van Rappard, deelt men ons mede, dat tal van groepen van de partij van Majoor Kruyt tot de partij van Dr. van Rappard zijn toegetreden, o.a. die in de provincie Lirri- burg, die te 's-Gravenhage, Amsterdam, Lei den, Haarlem en Zand voort. DE PATRIJZENJACHT GEOPEND Volgens een officieele bekendma king gaat de patrijzenjacht op Zon- dag 1 September open. Daar vol gens de jachtwet des Zondags niet gejaagd mag worden, verzoekt het hoofdbestuur van de Nederlandsche jachtvereeniging „Nimrod" en de Nederlandsche jagersvereeniging ons de jagers erop te wijzen, dat dus op Maandag 2 September voor het eerst op Hoenders gejaagd mag worden. Mededeeling van den Planten- ziektekundigen dienst. ITet hoofd van den plantenziekte- kundigon dienst te Wageningen deelt aan de verbouwers van Le- ccrf bloem kool mede, dat de derde vlucht van de koolgalmug van geen bcteekenis is en dat daarom de be spuiting van dit gewas ter bestrij ding van de draaihartigheid beëin digd kan worden. De dieren en het weer. Regels met veel uitzonderingen door Dr. H. Leonard. Lang voordat de barometer bestond, 1 poogde de mensch reeds uit allerlei na tuurverschijnselen het weer te voorspellen. De vorm der wolken, de richting van den wind, de gedragingen van dieren en plan ten waren hem hierbij behulpzaam. Deze, dikwijls zeer problematische wetenschap is vastgelegd in een aantal regels, welke zijn samen te vatten onder den naam van volks wijsheid. Wie kent niet het gezegde: de kat wascht zich, er komt regen. Natuurlijk komt er dan regen, al is het ook dikwijls heel lang daarna. Schaap en varken gelden in vele streken als betrouwbare weerprofeton. Als het varken knort en zijn heele ligplaats omwoelt, komt er slecht weer. Wat de schapen betreft, deze heeten slecht weer aan te kondigen, wanneer zij half dol worden en met elkaar gaan vechten. In vele plaatsen geldt ook de regel, dat er regen op komst is, wanneer de hond in het gras bijt, hetgeen hier niet symbolisch, doch letterlijk is op te vatten. Wanneer hij zich heen en weer rolt, heet er storm te ko men. De voor de hand liggende verklaring is, dat de hond jeuk heeft en zich over den grond rolt, omdat hij de jeukende plaatseri niet met zijn tanden of pooten kan berei ken. Niettemin kan er in al deze bewerin gen iets waars schuilen, want meer nog dan de menschen voelen de dieren dik wijls aan de verandering van luchtdruk, dat er ander weer op til is en dit brengen zij in hun gedrag tot uitdrukking. Speciaal ons agrarisch karak ter naar voren gebracht. Uit Leipzig wordt aan het Vad. gemeld: Het is belangwekkend na te gaan, wat door vele tot deze Leipziger Messe toegetre den buitenlandsche staten ten behoeve van de algemeene handelspropaganda is ver richt. Aan het hoofd staan Italië en de Sov jet-Unie. Eerstgenoemd land heeft zijn in zending vergeleken met vroeger aan zienlijk uitgebreid en geeft een vrijwel vol ledig overzicht van de geheele productie. De chemische-, kunstzijde-, wol- en papier- industrieëh zijn uitstekend vertegenwoor digd. Verder ziet men o.a. landbouwproduc ten, glas- en aardewerk, schrijf- en reken machines, radioapparaten, muziekinstru menten, ventilators, naaimachines, gereed schappen, hang- en slijpwerk, autobanden, electrotechnisch materieel en precisiewerk- tuigen, benevens modellen voor spoorweg- materieel, motoren, traütors en auto s, in stallaties voor landbouw en industrie en voor transportinrichtingen. Rusland sten vooral zijn granen, ertsen, houtsoorten, pe troleum, tabak, katoen, vlas en bontsoor ten op den voorgrond, aangevuld met ver schillende andere grondstoffen en produc ten. Het is evenals de Italiaansche een ex positie van veel beteekenis. Als derde mogen wij gevoeglijk de Neder landsche collectieve tentoonstelling noemen, welke is ingericht naar een ontwerp van den Amsterdamschen architect Limperg en waarmede de Economische Voorlichtings dienst, in afwijking van de gewoonte, meer speciaal het agrarisch karakter van Ne derland in het licht heeft gesteld. In een entourage van bloemen en bloembollen wordt de aandacht gevraagd voor onze landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten; vervolgens voor bepaalde industrieele voort brengselen. Aan een der wanden, bevindt zich een historische samenvatting van de rela tie tusschen Nederland en de Leipziger Messe. Een aangrenzende stand exposeert voor het eerst de Nederlandsche ambachts- kunst. Het is een gelukkige gedachte ge weest hiermede een begin te maken, want reeds op den eersten dag was de belang stelling meer dan bevredigend, hetgeen trouwens geldt voor de geheele Nederland sche expositie. De Stichting „Havenbelan- gen" is mede aanwezig. Zij heeft door Pie- ter den Besten een suggestieve voorstel ling van het Rotterdamsche havenbedrijf laten maken en geeft tevens door middel van fotomontage een indruk van de los- en laadinrichtingen. Naar onze meening zal het raadzaam zijn, een volgende maal op ruimere schaal voort te gaan, b.v. op overeenkomstige wijze als de zeer goede propaganda voor de haven van Antwerpen. Van de overige collectieve tentoonstellin gen uit de vreemde vermelden wij nog die van buiten Europa, zijnde: de Braziliaan- sche met koffie, tabak en houtsoorten, enz. Iran, welke is ingericht door de Kamer van Koophandel te Teheran en in het bijzonder Perzische tapijten omvat, alsook Japan op de eerste plaats textielstoffen. Noorwegen neemt voor het eerst aan de Leipzigei Messe deel. De drukte is aanzienlijk en doet in te genstelling met anders denken aan de le- ventligheid van de Voorjaars-Messe. In net geheel zijn er 6126 exposanten. Van de vreemde naties heeft Nederland het groot ste continent van bezoekers geleverd, met een aantal dat de 1000 benadert. HIJ KWAM VOOR DE „WATERLEIDING". Bij twee oude dames, wonende aan het Sarphatipark te Amsterdam, vervoegde zich een man, die voorgaf de waterleiding te moe ten controleeren. De dames lieten hem het huis doorgaan. Toen de man vertrokken was merkten de dames, dat hij uit de keuken een tasch, waarin een bedrag van f 102. zat, had medegenomen. VARKENSPEST. In de Vecht- en Veenstreek heerscht op het oogenblik in vrij hevige mate de varkens pest. Onmiddellijk zijn preventieve maatregelen genomen tegen uitbreiding van de gevrees de, besmettelijke ziekte. Op verschillende boerderijen is in de laatste dagen een twin tigtal varkens aan deze ziekte bezweken. Beladen met de koste lijkste producten van den Hollandschen tuin bouw arriveert een Mgroentenschuit" op de tentoonstelling van bloe men. planten, groenten en vruchten, welke door de Ned. Maatschappij v. Tuinbouw en Plantkun de te Zeist is georgani- «eerd ten bate van het Grebbe-comité. Niet welkom! De Brusselsche corr. van de N. R. Crt. ïneldt: Van verscheidene zijden is ons medege deeld, dat rnr. II. Pierlot cn zijn mede ministers officieus, bij hooge Belgische in stanties stappen hebben gedaan ten einde hun terugkeer naar België mogelijk te ma ken. Mr. Pierlot blijkt op 21 Juli j.1., ter ge legenheid van den Belgischen nationalen feestdag, te Vïchy, een rede te hebben ge houden, waarin hij o.m. zeide: „Wij hopen vurig dat de gedachte van nationale unie heden alle Belgen zal vereenigen rondom den Koning en dat eenzelfde gevoel ook al len moge bezielen, die weten, dat zij hun plicht hebben gedaan". Voorts wordt ver zekerd, dat mr. Pierlot bereid zou zijn in het openbaar de beleedigende woorden, ein de Mei en begin Juni door hem te Parijs, te Poitiers en te Limoges aan het adres van koning Leopold uitgesproken, weer in te trekken en zijn spijt uit te drukken over het gebeurde. In doorgaans goed ingelichte kringen gelooft men echter niet dat mr. Pierlot en de andere ministers met deze poging eenig succes zullen hebben. Do pu- 1 iieke opinie meent, dat zij, die zich mr. TL H. Jaspar en prof. de Vleoschouwer uit- g -zonderd te Vichy en omstreken bevin- >n, aldaar best nog kunnen blijven. Naar men weet, vertrok prof. de Vleeschouwer, die het departement van koloniën beheer de, reeds eenigen tijd geleden uit Lissabon met bestemming naar den Belgischen Con- go. Mr. M. H. Jaspar, die het departement van volksgezondheid bestuurde, verblijft op dit oogenblik te Londen. Ook verschei dene hooge ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken, alsmede de gewezen burgemeester van Antwerpen, C. Huysmans en oud-minister J. Hoste, eige naar en hoofdredacteur van de Brusselsche courant Het laatste Nieuws, welke thans zonder hem verschijnt, wachten in Enge land het einde van den oorlog af. EEN NIEUWE STAD VERRIJST IN TURKIJE. De Turksche regeering heeft besloten met tiien bouw van een nieuwe stad ter vervan ging van Ersindsjan in Anatolië, dat verle den jaar December door een aardbeving werd verwoest, in September te beginnen. De neu- \ve stad zal drie kilometer ten Noordoosten van de verwoeste stad verrijzen. Volgens te Stockholm zoo juist uit Lon den ontvangen berichten, heeft zich als ge volg van de vreeselijke uitwerking der Duit sche luchtaanvallen van de bevolking van Zuid-Engeland en Wales groote opgewonden heid meester gemaakt. De vernieling van bruggen en spoorwegknooppunten heeft tot zulke ernstige opstojipingen in het binnen- landsche verkeer geleid, dat de bevolking vertwijfeld om een doeltreffender luchtaf weer roept. Het gevolg van de voortdurende hevige Duitsche luchtaanvallen is een defai tistische stemming, waarin regeeringsverkla- ringen geen verandering meer schijnen te kunnen brengen. De radeloosheid heeft zich de laatste dagen ook uitgebreid tot kringen der bevolking, die nog de vorige week op een verscherpte oorlogvoering door Engeland aandrongen, thans echter de positie van En geland als zoo ernstig beschouwen, dat het eiland nog slechts door een wonder voor de Duitsche aanvallen gespaard kan blijven. Wijziging Haagsche politiever ordening. De Commissie voor de strafverordening stelt aan den gemeenteraad voor, in de al gemeene politie-verordening een nieuw ar tikel in te voegen, luidende: „Ieder is verplicht er voor te zorgen, dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op een gedeelte van de openbare straat, dat kennelijk in gericht is voor verkeer uitsluitend of mede van voetgangers". Ter toelichting wordt het volgende op gemerkt: Herhaaldelijk is geklaagd over verontrei niging door honden van de voor voetgan gers bestemde deelen der openbare straat. Dit zeer hinderlijke euvel is te erger bij verduistering. Daarom wordt voorgesteld een bepaling in het leven te roepen, aan de hand waarvan de politie er tegen kan op treden. De gekozen redactie omvat behalve trottoirs, galerijen en passages, met stoepen en portieken, ook vluchtheuvels en als zoo danig aangeduide oversteekplaatsen voor voetgangers, alsmede de wandelpaden e.d. Betere steigers. Met een eenvoudige plechtigheid zijn de nieuwe pontsteigers aan het Noordzeekanaal te Velsen in gebruik genomen, zegt de N. R. Crt. De voltooiing van dit voor het verkeer zeer belangrijke werk is eerst tengevolge van den harden winter en daarna door den oor log sterk vertraagd. Het was in verband met de verbreedingswerkzaamheden aan het laat ste stuk van het Noordzeekanaal noodig, dat de pontsteigers die trouwens dringend vernieuwing behoefden meer landinwaarts werden verplaatst. De oude Velser kettingponten, die meer dan 34 jaar de oeververbinding onderhouden hebben, verdwijnen thans. Bij den aanleg van deze ponten achtte men het onmogelijk om op dit vrij korte traject los varende pon ten in te leggen. Later bleek dat dit ver keerd gezien was geweest, en dat de ketting ponten minder handelbaar waren. Thans is dit systeem van kettingponten, dat reeds ge- ruimen tijd met vrij varende schepen was aangevuld, geheel los gelaten. De snelheid is opgevoerd, zoodat de schepen over het langere traject denzelfden tijd varen. Bij de eerste vaart tusschen de nieuwe steigers waren de hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat, ir. C. Wolterbeek, de chef van de kanaalverbreeding ir. Breukink en het hoofd van den dienst der stoompont- veren J. II. Kroon op de brug van de pont aanwezig. Het verkeer paste zich snel bij de veranderde situatie aan. Het nieuwe pont- plein aan de Zuidzijde van het kanaal vormt voor de regeling van het verkeer een belang rijke verbelering. Aan den vooravond van liet uitbreken van den oorlog met Noorwegen werd een Iluitsch tankschip, dat onderweg was naar Noord Noorwegen door een gewapend Noorsch kustschip gedwongen om zichzelf tot zinken to brengen. Enkele weken later werd het tankschip door Engelsche lan dingstroepen gelicht. Zij hadden echter door het snelle oprukken der Duitsche troepen geen gelegenheid hun geslonken benzine voorraden aan te vullen door het tank schip leeg te pompen. Voor de tweede maal werd het schip naar den bodem der zee gejaagd. Thans hebben Duitsche bezettings troepen het schip voor de tweede maal ge licht, zoodat de waardevolle lading toch nog kon worden gered.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8