Roemeensch-Hongaarsche Kwestie Spilmogsndheden als scheidsrechters DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Winkelsluiting in den komende Winter Verduisteren 8.30 uur Zwitserland zet zich schrap Japansch ambassadeur voor Iodië Luchtgevechten Zuid-Engeland Breg man Bij Soesterberg Op het Kamper eiland Geestelijke en lichamelijke opvoeding van de Jeugd KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 Roemenië staat een gebied van 45000 vierkante kilometers af» - Zijn grenzen thans door de «as" gegarandeerd BOMMEN OP NEDERLAND boven Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.51 uur LEERAAR M. O. HE LDERSCHE COURANT .1. Uitgave der Ultg.-Ml|. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68e JAARG. No. 9017 De tusschen de ministers van bui- tenlandsche zaken der spilmogend- heden aan den eenen kant en de ge volmachtigde vertegenwoordigers van Roemenië en Hongarije aan den anderen kant gevoerde besprekin gen, zijn gisteren om 15 uur in de Gouden Zaal van het Belvedèrepa leis geëindigd met een arbitrale uit spraak van de spilmogendheden. Deze scheidsrechterlijke uitspraak werd gegeven op verzoek van de Hongarasche en de Roemeensche regeering, nadat een succesvolle bila terale regeling tusschen de recht streeks betrokkenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze'uitspraak krijgt Hongarije een gebiedsuitbrei ding van ongeveer 45.000 Km2., wel ke Noord-Zevenburgen met inbe grip van Klausenburg en de drie Szekler Komitaten, omvat. Kroonstadt blijit bij Roemenië. In aansluiting op de scheidsrech terlijke uitspraak zijn tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der spil eenerzij ds en den Roemeen- schen minister van buitenlandsche zaken anderzijds nota's gewisseld, waarin Duitschland en Italië de in tegriteit en onaantastbaarheid van het Roemeensche staatsgebied Waar borgen en waarin de Roemeensche regeering deze garantie aanneemt. Alle Roemeensche burgers, die thans in het gebied dat door Roemenië wordt afge staan, zijn gevestigd, verkrijgen zonder meer de Hongaarsche nationaliteit. Zij hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Roemeensche nationaliteit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie ge bruik maken, moeten het Hongaarsche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar verlaten en worden door Roe menië overgenomen. Ten aanzien van de Hongaren, die in het aan Roemenië blijvende gebied wonen is een zelfde bepaling getroffen. Duitsch-Roemeensche en Duitsch- Hongaarsche minderhedenover- eenkomst. De bijeenkomst te Weenen is meteen dienst- Pro-Engelsche en pro-Ameri- kaansche diplomaten worden ontslagen. In verband met de onlangs begonnen wisseling van diplomaten kondigt de Ja- pansche pers uitgebreide veranderingen aan in de leiding van bijna alle afdcelin- gen van het departement van buitenlaryl- sche zaken. Tevens noemen de bladen do eerste namen voor de nieuwe posten in het buitenland. Bijzondere beteekenis wordt ge hecht aan de naar het heet reeds vaststaande uitzending van Mat- soemije als ambassadeur in bijzon deren dienst voor de Zuidzee-eilan- den en Indië. De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka zou voornemens zijn, aldus schrijft de „Nitsji-Nitsji", om naar de be vriende landen en de zuidelijke gebieden alsmede naar Zuid-Amerika personen te zenden die de nieuwe Japansche politiek volgen. Tegelijkertijd zouden in deze lan den nieuwe vertegenwoordigingen worden gesticht De pro-Engelsche en pro-Amerikaansclie diplomaten zouden, volgens het blad, moe ten worden ontslagen en hun betrekkingen met het departement van buitenlandsche laken volledig verbroken worden. baar gemaakt aan het regelen van de positie der Duitsche minderheden in Hongarije en Roemenië. Deze Duitsche volksgroep krijgt in beide landen een rechtspositie volkomen gelijk aan de eigen bevolking, terwijl zij het recht krijgen hun Duitschen aard ook ver der tot ontwikkeling te brengen. Dejeuner in Weenen. Na het tot stand brengen der arbitrage en na de onderteekening van de aanvullende protocollen heeft de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. ter eerc van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. en de Roemeensche cn Hongaarsche delegaties een dejeuner aangeboden in de groote zaai van het Belvédère in Weenen. Reeds gisteren hebben de Hongaarsche en Roemeensche ministers en gevolmachtig den, op het station uitgeleide gedaan door Rijksminister von Ribbentrop, Weenen ver laten. Dezer dagen zijn enkele berichten ver schenen omtrent de in voorbereiding zijn de regeling der winkelsluiting in den ko menden winter in het bijzonder in ver band met de verplichte verduistering en omtrent de terzake door het georganiseer de bedrijfsleven gedane stappen. Naar aanleiding van deze berich ten vestigt de contact -centrale van de Ned. Middenstandsbonden er de aandacht op, dat deze berichten daargelaten de graad van juistheid of onjuistheid van hun inhoud eiken officieelen grondslag missen. Inderdaad zijn ten aanzien van dit vraagstuk de noodige besprekin gen gevoerd tusschen de Ned. Mid denstandsbonden gezamenlijk met den raad voor het grootwinkelbe drijf, de gezamenlijke verbruiks coöperaties en de organisaties der winkelbedienden. Van het resultaat van een en an der is mededeeling gedaan aan het departement van handel, nijverheid - en scheepvaart en aan den midden- standsraad. Publicaties, welke vooruitloopen op den definitieven inhoud eener komende rege ling moeten echter als voorbarig worden beschouwd. Advies van den middenstands- raad over de winkelsluiting. Na een uitvoerige bespreking in zijn laat ste vergadering heeft de Middenstandsraad thans aan het waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart doen toekomen een uitvoerig uitgewerkt advies betreffende winkelslui ting in den komenden winter. Gisternacht hebben Engelsci.e vliegers verscheidene malen getracht een aanval op Soesterberg te ondernemen. Tot zesmaal toe weerklonk luchtalarm. Er werden eenige bommen uitgeworpen, die in open veld te recht kwamen en geen noemenswaardige schade aanrichtten. Militaire doelen werden niet getroffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Den geheelen nacht was het afweergeschut te hooren en tot ver in de omgeving loeiden de sirenes. Tegen drie uur was het gevaar geweken. Gistermorgen omstreeks zes uur zijn op het Kampereiland bij het Keteldiep in de buurt van erf 70 eenige bommen gevallen, waarvan er een ontplofte. Deze bom sloeg een gat in den grond met een middellijn van zes meter en een diepte van drie a vier meter. Men vermoedt, dat er zich nog eenige kleinere niet ontplofte bommen in de nabijheid bevinden. Scherven zijn ge vonden tot op honderden meters afstand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie heeft een groot gedeelte van den omtrek afgezet. Aanvallen op Britsche vlieg velden. Afzonderlijke groepen Duitsche vliegers hebben gistermiddag hiAStallaties van de Royal Air Force in Zuid Engeland met het zwaartepunt in het graafschap Hampshire aangevallen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, bewezen de Duitsche vlieg tuigen weer hun superioriteit en schoten in totaal 51 Britsche toestellen neer. Tot dus verre worden vijftien Duitsche vliegtuigen vermist. Ook het Engelsche vliegveld Farborough bij Aldershot werd niet bommen bestookt. Er werden verscheidene treffers geplaats op de hangars en schuilplaatsen. Verscheide ne vijandelijke vliegtuigen werden op den TIJDENS HET DEMONTEEREN VAN EEN BOOG DER SPOOR BRUG OVER DE WAAL TE ZALT BOMMEL IS HET GEVAARTE OMGESLAGEN EN IN DE RIVIER GESTORT, WAARBIJ EENIGE PERSONEN OM HET LEVEN KWAMEN EN VELEN GEWOND WERDEN. DE PLAATS DES ON- HEILS. (foto Pax-Holland) In een dezer dagen gehouden persconfe rentie heeft kapitein Paters, chef van de hoofdafdeeling geestelijke en lichamelijke opvoeding van den opbouwdienst, een be langwekkende uiteenzetting gegeven van het werk, dat door deze hoofdafdeeling wordt verricht en van de resultaten, die tot nu toe zijn bereikt. De geestelijke opvoeding wil niet zeggen religieuze, doch is er op gericht bepaalde geestelijke eigenschappen, vooral zelftucht, te ontwikkelen, waardoor, slechts arbeid ren dabel kan zijn. Wat de lichamelijke opvoeding van ons volk betreft, hier valt veel in te halen. Thans zijn 700 sportleiders, die Maandag a.s. hun moeilijke taak bij de onderdeelen aanvan gen, opgeleid. Daarmede zijn wij, aldus ka pitein. Paters, echter niet tevreden. Wij wen- schen geen leekenonderricht en wij gaan dus voort met het onderricht, teneinde de noodige reserves te kweeken op het gebied van leeraren M.O. lichamelijke opvoeding. Verder zal mei> bij de Ü.D. een aantal vaardigheidseischen samenstellen, "die na behoorlijke training voor een ieder te halen zijn. Het voldoen aan deze eischen zal wor den beloond met een onderscheidingsteeken. Naast de opleiding voor sportleiders is een instituut opgericht waar een uniforme en deskundige opleiding van muziek- en zang- leiders plaats vindt. Verder beseft de opbouwdienst, dat ze niet zonder propaganda sterk kan zijn en blij ven. De propaganda moet allereerst naar bin nen gericht zijn, dus op het verklaren van het economisch nut van den-arbeid, hetgeen mede zal geschieden door het uitgeven van een weekorgaan „Pak aan". Ook tooneel. radio'en film zullen medehelpen. Daarnaast zal de uitwendige propaganda Res.-kapilein P. Tiggers dirigeert zijn jongens tijdens den propagandadag, dien de Opbouwdienst te 's Graven- hage hield op het terrein van de Sintel- baan aan de Laan van Poot (Foto Pax-Holland) niet verwaarloosd worden. Tenslotte zeide kapitein Paters, dat in ont spanning voor een aanzienlijk deel zal wor den voorzien, door zelfwerkzaamheid, terwijl liefde voor lectuur en spaarzin zullen wor den aangewakkerd. grond vernield. Een Duitsch vliegtuig werd op den terugweg bij Hastings door Britsche jagers neergeschoten. Op den terugweg ondernam de Duitsche groep vliegers op verscheidene plaatsen laagvliegende aanvallen op Britsche stel lingen luchtafweergeschut, welke buiten ge vecht gesteld werden. Omtrent de luchtgevechten van gisteren boven Zuid-Engeland, verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: Een kleine voorhoede Duitsche tweemoto- rige jachtvliegers, vernielingstoestellen ge naamd, verscheen boven de Britsche kust en trachtte den weg voor een achter hen vol gende Duitsche groep bommenwerkepers vrij te maken van de Engelsche afweer. Nadat deze voorhoede met de Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane in ge vechtscontact was getreden, braken de Duit sche bommenwerpers door de Engelsche luchtafweerversperring heen en vlogen naar hun doel ten zuiden van Londen. De Duit sche bommenwerpers werden door sterke groepen jachtvliegtuigen beschermd. Een deel van deze convooieerende vliegtuigen raakte, evenals de voorhoede, verwikkeld in een taai gevecht met de Engelsche jagers. In het geheele gebied tusschen Dover en Eastbourne werden vooral op groote hoogte op verschillende plaatsen gevechten gele verd, die vaak vijf tot tien minuten duurden. Een groot deel der neergestorte vliegtuigen kwam neer in het Nauw van Calais. Aan beide zijden van het Kanaal waren schepen onderwep om te trachten de drijvende vlie gers te redden., Een Duitsche vliegboot, die behoorde tot dén z.g. zeenooddienst, heeft reeds drie Engelsche en twee Duitsche pilo ten opgenomen. Volgens de verslagen van de tot dusverre gelande Duitsche groepen jachtvliegers, zijn reeds dertig vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Van de Duitsche groepen jagers, die reeds zijn geland, ontbreken zes machines. De nachtelijke aanvallen op Lon den. Naar de „Evening Standard" meldt, stellen de nachtelijke aanvallen Londen voor een nieuw probleem. „Zij berooven ons van onzen slaap", schrijft het blad. „De leden van de luchtbescherming loopen, als zij hun dienst doen, geeuwend op straat. Van een school in de Londensche City wordt gemeld, dat van de 150 leerlingen slechts 12 op de lessen ver schenen. De zenuwachtigheid neemt toe en de menschen réageeren op alles slechts lang zaam." Energieke houding van den Bondspresident. Men verneemt, dat de president van het Zwitsersche eedgenootschap, Ten einde te protesteeren tegen de schendingen van het Zwitsersche luchtruim door Engelsche vlieg tuigen, den Engelschen gezant, die met verlof was, heeft genoodzaakt haar zijn standplaats Bern terug te keeren. De ge zant heeft verklaard, dat hij zijn regeering de Zwitesersche wenscti zal overbrengen dat de schendingen van het Zwitsersche luchtruim zich niet meer herhalen. Giste ren heeft de president van het eedgenoot schap de leden van den federalen raad van dit onderhoud op de hoogte gesteld. In po litieke kringen te Bern houdt men rekening met de mogelijkheid, dat in geval Enge land, ondanks dit derde energieke protest zou doorgaan het Zwitsersche luchtruim te schenden, Zwitserland dit zou beschouwen als een onvriendelijken daad en dan het verbreken van de diplomatieke betrekkin gen in overweging zou nemen. Accountantskantoor Lid N. I. V. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsjjracht TJj Tel. 5C4

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1