De Italiaansche opmarsch in Kenya DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Export via vrije handel Verduisteren 8.24 uur Wilde jacht over de daken Gevaarlijke grappenmakerij Engelsche tegenstand tot dusver gering Bommen bij Drachten Rumoer op het Amstelveld Distributie van hars, gom en terpentijn KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 3 SEPTEMBER 194C 68e JAARG. No. 9019 Gelijke uniformen Een milde straf opgelegd j v i K/4 mm» rUn Raamweo te den Haag is Maandag door den directeur, den heer Plesman. aan het Het nieuwe gebouw van de K.L.M. aan den Kaamweg te oe g y Verwey, de nieuwe Departement ,.n Sod.l. Zeken p,.r3.dr.9^. T.to. ^red. dm, (FoWPex.Hollend) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.56 uur HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mi]. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Wit geschilderde houten hekken zullen op voorstel van het Gemeentebestuur van 's-Gra venhage voortaan de plaatsen aanduiden, waar voetgangers gevaar loopen te water te raken. Op verschillende plaatsen zijn deze hekken reeds in de Residentie aangebracht. (Foto Pax-Holland). (Van den oorlogscorrespondent van het D.N.B. in de Middellandsche Zee): Het Ita liaansche koloniale leger heeft na de ver overing van Britsch Somaliland een nieu wen opmarsch in Zuid-Oostelijke richting ingezet. De troepen, die in den sector tus- schen Mojale, Dolo en Daba in de Britsche kroonkolonie Kenya waren binnengedron gen, hebben de belangrijke stad Boena be zet. Voor het eerst in de geschiedenis van het Britsche koloniale rijk in Oost-Afrika wordt Kenya door vijandelijke troepen be dreigd. Kenya neemt een bijzondere plaats in bij de structuur van het Britsche kolo niale rijk in Afrika, dat zich uitstrekt van de Middellandsche Zee tot Zuid-Afrika. In het hart van Afrika gelegen, vormt Kenya den centralen schakel tusschen Egypte, den Soedan en de zich naar het Zuiden uit strekkende koloniën Tanganyika (Duitsch Oost-Afrika), Oost en Zuid Rhodesie en de Unie van Zuid-Afrika. Alleen het bezit van Kenya waarborgt Engeland de verbindings lijn CairoKaapstad, die van strategisch en economisch belang voor de handhaving van het koloniale gebied is en eerst in den wereldoorlog definitief tot stand kwam. De Italiaansche aanval is dan ook tegen een uiterst kwetsbaar punt gericht. Kenya heeft een oppervlakte van 582.000 vierkan ten kilometer en een zielental van 2.800.000. Door de bezetting van Boena zijn de Ita liaansche troepen 90 km in Kenya door gedrongen. De grensstreek tusschen Abes- sinië en Kenya, die thans door de Italianen bezet is, is eenige dagen geleden op bevel van den gouverneur generaal van Kenya ontruimd. Vijftigduizend inboorlingen, no maden van hetzelfde ras als de menschen, die het hoofdbestanddeel der bevolking van Italiaansch en Britsch Somaliland uitma ken, moesten in allerijl het gebied, waar zij sedert eeuwen gevestigd waren, verlaten. De Italianen rukken thans op in een droog en zandig woestijngebied. Pas veel zuidelij ker begint de rijke, vruchtbare hoogvlakte, die de Britsche kroonkolonie haar waarde verleent. Door de verovering van Boena heb ben de Italianen zich van een belangrijk knooppunt verzekerd. In Boena komen de weinige karavaanwegen van dit woestijnge bied samen. Vandaar leiden zij naar het 600 K.M. verder gelegen Nairobi. Het bezit van deze weinig begaanbare wegen is van de grootste strategische beteekenis. Op 150 kilometer ten zuiden van Boena ligt Wajr.'van waaruit de Engelsche lucht macht Abessinië en de Italiaansche stellin gen aan Indischen Oceaan en Roode Zee aan valt. Zuidelijk van Wair beginnen de einde- looze oerwouden en moerassen, die bekend zijn door de jacht op groot wild. Strategisch gezien begint de beslissende strijd om het bezit van Kenya pas ten zui den van Wajr in het langgerekte stroomge bied van de Tana. Tot dusverre was de En gelsche tegenstand, naar gemeld wordt, uiterst gering. IEDERE TURKSCHE BOER HEEFT RECHT OP BOUWLAND Na een voorbereiding van drie jaar zal thans binnenkort een wet tot stand komen betreffende verdeeling van bruikbaar bouw land door 't Turksche ministerie van land bouw. Volgens deze wet heeft iedere Turk sche boer recht op bouwland. Braak liggend of onbeperkt bouwland wordt van staats wege onteigend en onder de boeren ver deeld, ook braak liggend bouwland, dat in handen van den staat is of deel uitmaakt van geestelijke domeinen. NOORSCHE SKIFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. In Oslo is gisteren een skifabriek door een grooten brand verwoest. De schade be draagt 300.000 kronen. Weinig schade en geen slachtof fers. Gistermorgen zijn in de nabijheid van de centrale werkplaats der Ne- derlandsche tramweg maatschappij te Drachten vijf brisantbommen ge vallen. Een van deze kwam nabij een boerderij terecht, waardoor alle ruiten vernield werden. Bovendien werd in de ohigeving een twintigtal brandbommen neergela ten. Een hiervan ging door dak en plafonds van een particuliere wo ning en kwam in het gelijkstraatsche gedeelte terecht. Een begin van brand werd met zand gebluscht. Een andere brandbom sloeg door het dak van de werk plaats der N.T.M. doch veroorzaak te geen schade. Andere brandbommen richtten geen schade aan. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Niet meer voor rekening van de groenten- en fruitcentrale. Met ingang van deze week zuilen- geen groenten meer naar Duitsch- land worden uitgevoerd voor reke ning van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale, zoodat de vrije handel allen export zal moeten ver zorgen. Tegelijkertijd zullen de ex porteurs in de gelegenheid worden gesteld, ook de financiering zelf ter hand te nemen, doordat ingevolge een besluit van het Nederlandsch Clearing Instituut geen wachttijden meer zullen voorkomen. Hierdoor wordt de handel met Duitschland weer geheel in handen van de expor teurs gelegd. Inmiddels heeft gedurende het volle seizoen de geldende 'regeling inzake het exporteeren voor rekening van de Centrale goed voldaan zegt het Vad.; groote hoeveelheden groenten met name tomaten, die in het bin nenland geen afzet vonden, konden in Duitschland worden verkocht, Naar de Tel. verneemt bestaat bij de auto riteiten het voornemen om binnenkort ge lijkheid in de uniformen van alle dienaren der Nederlandsche gemeentepolitie aan te brengen. Door geheel Nederland zullen dan de agenten van politie van alle gemeenten dezelfde uniform te dragen krijgen. Om practische redenen wil men een eind maken aan de groote verschillen, welke op dit ge bied in ons land bestaan. De markt ontruimd. De vorige week Maandag was een der leden van de N.S.B. door ambtenaren van het Amsterdamsche marktwezen wegens het maken van propaganda, hetgeen bij marktverordening verboden is, terecht ge wezen. Voor straf was hem zijn standplaats voorloopig ontnomen. De koopman was gis teren toch op het Amstelveld verschenen, en zette hier zijn actie voort. Een inspec teur van het marktwezen gelastte hem toen zich te verwijderen. Met anderen verzette hij zich hiertegen, met het gevolg, dat de koopman naar het politiebureau aan de Stadhouderskade werd overgebracht. Bij de rumoerigheden werden eenige marktkramen omvergewor pen. Ter voorkoming van grooter moeilijkheden besloot de politie het geheele Amstelveld en de aangren zende deelen van Kerkstraat en Prinsengracht voor het publiek af te sluiten. De marktplaats werd ontruimd Een man, die geen gehoor gaf aan het bevel van de politie, zich te verwijderen, werd eveneens naar het politiebureau aan de Stadhouderskade overgebracht. REGISTRATIE VAN JOODSCH VERMO- MOGEN IN SLOWAKIJE. De Slowaaksche regeering heeft de reeds aangekondigde verordening over de registra tie van het geheele Joodsche vermogen, thans uitgevaardigd. Voor 16 September moeten alle Joden hun vermogen bij de gemeentelijke autoriteiten aangeven. Overtreding van de verordening kan gestraft worden met gevangenisstraf tot vijf jaar en inbeslagneming van het geheele vermogen. Met katapult op Duitsch soldaat geschoten. Mild vonnis van het Duitsche krijgsgerecht. Toen op den ochtend van den achttienden Juni een troep Duitsche soldaten door de Hoogstraat te Schiedam trok, werd een dei- soldaten plotseling getroffen door een scherp voorwerp, dat een bloedende wonde veroor zaakte aan zijn wang. Onmiddellijk werd de straat afgezet en een verzoek ingesteld naar de herkomst van het projectiel. In den loop van den middag was de arrestatie van een bediende van een kleedingsmagazijn het aanvankelijk resultaat van dit onderzoek. Deze jongeman bekende ook inderdaad door middel van een elastiekje een kromgebogen speld van groot formaat, een z.g. étalage- speld, afgeschoten te hebben op de voorbij- marcheerende Duitsche soldaten, doch al spoedig bleek, dat hij deze bekentenis deed om zijn chef, den 28-jarigen filiaalhouder A. J. M. S. uit de handen van de Duitsche justitie te houden. Deze bleek de werkelijke dader te zijn. Hij had zijn bediende voor hem laten opkomen, omdat hij dacht, dat deze er in verband met zijn jeugd wel met een geld boete zou afkomen, welke hij dan zou be talen. Zware beschuldiging. Gistermiddag heeft het Duitsche krijgsge- recht deze zaak in een ten stadhuize gehou den zitting berecht. De krijgsraad werd ge presideerd door Kriegsgerichtsrat Dr., Dobr- schuetz en bestond verder uit majoor graaf H'ardenberg en den soldaat Tannhauser. Aan klager was Kriegsgerichtsrat Dr. Rampacher. Aan S. was ten laste gelegd, dat hij met voorbedachten rade door middel van een ge vaarlijk werktuig lichamelijk letsel heeft loe- gebracht aan een lid van de Duitsche weer macht. Verdachte voerde aan, dat hij niet de be doeling heeft gehad op het gezicht te schie ten. President: Heb je dien onzin wel eens meer uitgehaald. Verdachte vertelde, dat hij eerst op hon den schoot, die het portiek bevuilden. Later schoot hij op voorbijgangers en tenslotte heeft hij nog twee of drie keer op Duitsche sol daten geschoten. President: dat doet toch geen getrouwde man? Wel een kind van zes jaar en dan krijgt hij een pak op zijn broek. Uit het verdere verhoor bleek, dat verd. geen aanslag in den politieken zin van het woord heeft willen plegen. Uit het onder zoek was komen vast te staan, dat hij gun stig bekend stond en zich in het geheel niet met politiek ophield, hetgeen ter zit ting werd bevestigd door den Schiedamschen inspecteur van politie, J. A. Schotvanger. Doodstraf was mogelijk. De aanklager, dr. Rampacher, ves tigde er de aandacht op, dat als dit een politieke aanslag geweest zou zijn, het gerecht de doodstraf zou kunnen opleggen. Nu was het slechts gemeene scherts, welke bovendien nog een leugen tengevolge had. Om een voorbeeld te stellen en tevens om het verd. af te leeren dergelijke grappen uit te halen, eischte dr. Ram pacher een gevangenisstraf van drie maanden, echter met aftrek van 'de voorloopige hechtenis van zes -we ken. Het gerecht ging daarop in raadkamer, waarna onmiddellijk de uitspraak volgde. Verdachte werd veroordeeld tot een hechte nis van twee maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. In de uitvoerige mo tiveering van het vonnis werd er de aan dacht op gevestigd, dat de daad zeer ernstig is, omdat daardoor een onderdeel van de Duitsche weermacht werd gekrenkt. De daad werd evenwel niet als een aanval opge vat, omdat het een kinderlijke grap was van een nog niet rijpen man. Daarom was de straf zoo mild. Verd. zeide tenslotte nog zijn verontschuldigingen te willen aanbieden, zoowel aan de Duitsche weermacht in het al gemeen, als aan het slachtoffer, den getrof fen soldaat, in het .bijzonder. MET REVOLVER IN DE VUIST ACHTER INBREKERS AAN. Goede vangst van de Schiedam- sche volitie. Öe Schiedamsche recherche heeft na lang speuren de hand weten te leggen op een tweetal inbrekers, die den laatsten tijd de randgemeenten van Schigdam onveilig heb ben gemaakt. Nadat eind Juni de disteleer- derij van de finna Mëlchers aan de Lange Haven te Schiedam met een bezoek vereerd werd, waarbij een bedrag van f 2000 aan contanten en 2 briljanten ringen buit ge maakt werden de brandkast was vakkun dig opengebrand volgde in de tweede helft van Juli een inbraak bij de firma Wit kamp aan de Westerkade te Schiedam. Bij het forceeren van een W.C.-raampje maak ten de inbrekers echter zooveel lawaai dat zijn ontdekt werden door een paar surveil- ieerende agenten. Wilde lacht. Een wilde jacht over de daken, waaraan zelfs de revolvers te pas kwamen, volgde, vertelt het Vad. Zij wisten echter te ontko men. met achterlating van een complete gas- en zuurstofinstallatie, brander, inbrekers werktuigen. verduisteringspapier, enz., alles geladen op een bakfiets, die zij brutaalweg in een gang naast het pand van Witkamp hadden neergezet. Bovendien had één der inbrekers bij zijn vlucht over de daken zijn schoenen achted gelaten. Met een dusdanige hoeveelheid materiaal, zooals dat in recher chekringen wordt aangeduid, leek het niet moeilijk de daders in den kraag te vatten. Maar dat viel bitter tegen. Alras bleek, dat een groot gedeélte van de gevonden inbre- kersbenoodigdheden op hun beurt van dief stal afkomstig waren, o.m. van een paar te Delft gepleegde inbraken. De acetyleengas- en zuurstofcylinder wa ren afgehaald bij een fabriek te Overschie, echter op naam van een jachtwerf in Delft, die geheel buiten de zaak bleek te staan. Ten slotte leidde de bakfiets tot opsporing van de daders. Een spoor. Door een eindelijk gevonden verhuurder, die geen aangifte bij de politie had gedaan dat zijn eigendom niet teruggebracht was, werd een vaag signalement verstrekt, dat ten slotte leidde tot aanhouding van den 28-jarigen M. T. en dén 29-jarigen recidivist A. M. te Hiilegersberg. De aanhouding van laatstgenoemde door de Ilillegersbergsche politie leverde nogal eenige moeilijkheden op, daar M. toen hij van zijn bed gelicht werd trachtte te ontkomen. Een schot in de lucht bracht hem echter spoedig tot andere gedachten, waaraan hij geboeid naar het po litiebureau werd geleid. Behalve de te Schie dam gepleegde inbraken bleken de beide heeren nog twee brandkastzaken te Hiile gersberg op hun geweten te hebben. In Over schie werd een pakhuis gevonden dat de da ders als basis voor hun escapades gebruik ten. Ook hier werden diverse inbrekers werktuigen in beslag genomen. Van den buit kon nog een gedeelte opgespoord worden, T. en M. zijn inmiddels voor den officier van Justitie geleid. Het verordeningenblad bevat een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ingevolge de distributiewet 1939 (distributie van hars, gom en terpentijn) Hierbij wordt bepaald, dat hars, gom en terpentijn aangewezen worden als distribu tiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet 1939. Deze beschikking is gisteren in werking getreden. KINDJE AANGEETDEN EN GEDOOD. Het speelde op straat. Om half zes gistermiddag is een 5-jarig meisje W. E., uit Den Haag, niet ver van de ouderlijke woning door een motorrijder aan gereden en zeer ernstig gewond. Met inwen dige kneuzingen werd het kindje naar het roode kruisziekenhuis overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. SNEEUW IN MACEDONIË Uit Macedonië wordt gemeld, dat hot daar plotseling is gaan sneeuwen. In Athene en omgeving heerscht een voor de zen tijd van het jaar ongekende koude. Het Castoriameer is dichtgevroren, in Kep- hissia bij Athene is een temperatuur van slechts 8 graden boven nul waargenomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1