De üoöÉglIandsche varkenshouderij Hoe werlten de bedrijven dezejinter? Bommen op Zwitserland Hevige koude op den Balkan Britsche kanonneerboot tot zinken gebracht Uil Alkmaar Petroneila Catharine longepier Veenstra. Marktberichten In dagen van oorlog en ziekte Straks uitsluitend slachfvarkens van 100 kilo? Om vctkaarten tc krijgen! inkomen te laag opge geven. De Bulgaarsch Roemeensche kwestie Reorganisatie der Britsche luchtbescherming verlangd Donderdag verk'aring van Churchill Roemenië mag niet rouwen Mussolini op inspectie Bommen op de Wieringermeer TEXEL „Veol bijzonders zal ik U wel niet kunnen .vertellen", begon de heer Sijp weinig veelbe- loovend, toen we hadden plaats genomen in zijn kantoor, waar de wanden rijk versierd zijn met afbeeldingen van prachtexempla ren en keurcollecties uit het rijk der var kens en schapen, afbeeldingem die ons on willekeurig terugvoerden naar de dagen van weleer, toen alles nu eenmaal anders was dan tegenwoordig. Nog sterker was dit het geval, toen ons oog viel op een tentoonstel lingstand, waarop alleen Italiaansch te le zen viel en die dateerde uit den tijd, toen het Nederlandsche vee zijn internationale vermaardheid hij iedere gelegenheid tracht te uit te breiden. Hat deze tijd voor de varkens tot het ver leden behoort, kan helaas niet worden be twijfeld. De varkensfokkerij is enorm be perkten we meenden op de juiste plaats in te haken, toen we den heer Sijp vroegen naar de reden en den omvang van deze be perking. De reden is gelegen in de schaarschte aan Voer, die een opruiming eenvoudig noodza kelijk maakt. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, aldus de heer Sijp, dat de omzetting van varkensvoer in varkens- ivleesch onder de thans bestaande omstan digheden niet de meest productieve aanwen ding van het voer mag worden geacht. Een deel van he rendement gaat verloren, om dat de varkens dit noodig hebben voor hun eigen instandhouding. Daarom heeft de voed selvoorziening, die uiteindelijk is gericht op de instandhouding van den mensch, een aanzienlijke opruiming 'noodzakelijk ge maakt. Door het systeem der biggenmerken is reeds sedert en heele reeks van jaren een ze kere beperking doorgevoerd. Men is daar mee begonnen in 1932. De groote beperking is echter te venvachten voor het komende jaar. Bij de dan in te voeren regeling zul len vergeleken bil dit jaar, de biggenmergen vermoedelijk met ongeveer 50 worden ver minderd, terwijl het aantal te houden var kens tot ongeveer hetzelfde percentage zal worden teruggebracht. Men hoopt daardoor te bereiken, dat althans een einde wordt gemaakt aan de vaak te geringe toewijzing van vocdermeel. Wanneer de opruiming zal zijn doorgevoerd, mag worden verwacht, dat het benoodigde meel voor ongeveer 100 zal kunnen worden verstrekt. Of de aangeslotenen bij het stamboek nog bijzondere -voordeelen zouden ondervinden? luidde daarop onze vraag. Er zijn in Noord-Holland ongeveer 5000 varkensfokkers, legde onze zegsman uit, en daarvan zijn er ongeveer 800 aangesloten bij het stamboek. Dit is een bemoedigend aantal, doch het spreekt vanzelf, dat niet slechts met hun belangen rekening mag worden gehouden. Enkele voordeelen zullen ze echter vermoedelijk wel hebben. Destijds is onder de stamboekvarkens de beperking op iets geringere schaal doorgevoerd dan on der de andere dieren en ook voor de toe- koms is wel te venvachten, dat de aanhou- van fokmateriaal iets ruimer zal worden toe gewezen. Intusschen wordt op het ooqen- blik in Noord-Holland door de var kenspest een opruiminq qehouden, die qeheel los staat van de door de menschen qetroffen maatregelen. Een percentage was voorloopiq noq moeilijk te geven, maar de heer Sijp aarzelde niet de gevolgen van de ziekte als zeer ernstig te kwalificee- ren. Intuschen heeft de noodzakelijkheid der voederbeperking gevoerd tot een merkwaar dig systeem van fokken. Het staat namelijk wel vast, dat bij de varkensfokkerij het voed sel het grootste rendement oplevert, wanneer men de dieren niet zwaarder laat worden dan ongeveer 100 K.G. De zware var kens die men hier zoo graag had en die een gewicht bereikte?! van wellicht ongevere 400 K.G., kosten betrekkelijk veel meer meel, omdat de hoeveelheid voedsel, die noodig is voor het onderhoud dezer dieren voortdu rend blijft toenemen met de zwaarte. In verband met een en ander is het nut tig de varkens niet zwaarder te laten wor den dan ongeveer 100 K.G. en de heer Sijp achtte het waarschijnlijk, dat het varken van 100 K.G. in de toekomst het gewone slachtvarken zou zijn. Van overheidswege is dit gemakkelijk in de hand te werken, door voor deze dieren de hoogste prijs te be talen. Worden de zware varkens lager uit betaald en dit geschiedt reeds dan wor den de fokkers gedwongen zich op de lich tere soort toe te leggen. Evenwel, zoo besloot de heer Sijp, het zou wel eens de noodige moeite kunnen baren om gedurende den komenden winter zelfs het gewicht van 100 Kg. te halen. In hoever re dit mogelijk zal zijn.f houdt nauw ver band met de voederpositie ten aanzien waarvan te weinig zekerheid bestaat om te kunnen zeggen hoe deze zich op de varkens houderij een der bedrijven, waarop nood zakelijke bezuinigingen het eerst tot uitduk- king zullen komen zullen inwerken. ARBEIDSTIJDEN ZOO MOGELIJK ONGEWIJZIGD, WAAR NOODIG VERANDERD. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft zich bezig gehonden met de vraag op welke wijze in de komende wintermaan den een werkindeeling voor fabrieken en werkplaatsen kan worden gemaakt, waar door een maximum rendement van het be schikbare daglicht wordt verkregen. Aangezien aangenomen moet worden, dat de bepalingen omtrent de luchtdoovingsmaat regelen zullen blijven gelden van zonsonder ging tot zonsopgang en dus niet van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang, heeft men zich rekenschap gegeven van de tijdruimte, die dagelijks be schikbaar is fusschen zonsopgang en zons ondergang; de tijdruimte derhalve, geduren de welke normaal kan worden gewerkt. Wanneer niet wordt verduisterd is tus- schen 30 September en 30 Maart de kortste werkdag 7 uur en 40 minuten (23-28 Dec.) en de langste werkdag 12 uur en 22 minuten .(24—30 Mrt.) Arbeidstijden ongewijzigd. Het Verbond van Werkgevers acht het ver volgens gewenscht de arbeidstijden zoolang mogelijk ongewijzigd te laten en eerst dan, wanneer op deze wijze een niet voldoende aantal arbeidsuren bij daglicht kan worden verkregen, door verplaatsing van aanvang en eind van den arbeidstijd tot een oplossing te geraken. Daarbij kan de middagrust worden ingekrompen tot ten minste en half uur. Krachtens art, 31 van de Arbeidswet zal deze rusttijd in het algemeen niet later mogen vallen dan op een oogenblik, waarop 4Yz uur arbeid is verricht, behalve op Zaterdag en andere dagen, indien daarop niet meel den 5% uur gewerkt wordt. Geen arbeid zal mogen worden verricht des Zaterdags na 1 uur des namiddags. Eventueel Zaterdagsmiddags werken. Naar het Verbond meent te weten, zegt het Hdb., zou de Arbeidsinspectie echter bereid zijn te dezen aanzien eenige faciliteiten te .vorleenen en wel in dien zin, dat: a. des Zaterdags ook later dan 1 uur zal mogen worden gewerkt, indien in verband met den aanvangstijd vóór 1 uur niet ten volle 5Yz uur kan worden gewerkt, in dat geval zal het einde van den arbeidstijd mo gen worden gesteld evenveel later als de ar beid na half 8 des morgens in verband met den zonsopgang is aangevangen. b. In de maanden December en Januari op zes Zaterdagen zal mogen worden door gewerkt op denzelfden voet als op de daar aan voorafgaande volle werkdagen. Bij de vaststelling van de indeeling van den arbeidstijd, rekening houdende met bovenstaande gegevens, zal worden opge merkt, dat in een aantal weken niet de vol ledige werkweek van 48 uur zal kunnen worden verkregen. Ter voorziening hierin zal door de Arbeidsinspectie aan de onder neming de gelegenheid worden geboden om in de weken, waarin met het oog op het daglicht langer dan 48 uur zou kunnen jvorden gewerkt, hetzij voorafgaande aan de onvolledige werkweken of' daarna, lan ger te mogen werken dan 48 uur. Op deze wijze zouden de moeilijkheden, verbonden aan de lichtdoovingsvoorschrif- ten, vrijwel kunnen worden ondervangen. Vlak hij woningen neergekomen. De staf van het Zwitsersche leger deelt mede: In den nacht van 1 op 2 September zijn we derom vreemde vliegtuigen over ons gezags- gehied gevlogen. In talrijke plaatsen in West- Zwitserland en in St. Gallen loeiden tus- schen middernacht en 1 uur 's morgens de alarmsirenes. Bij Au (St. Gallen) werden eenige bommen op open veld geworpen. Per sonen werden daarbij niet gewond. In het St. Galler Rijndal openden de troepen het af weergeschut op de vreemde vliegers. De vijf uitgeworpen brisantbommen vie len op slappen grond, zoodat de scherfwer- king niet zeer groot was. Toch waren de bommen vlak bij woningen ingeslagen. Met zware stormen gepaard. Hevige koude, gepaard gaande met zware stormen, valt waar te nemen in Dalmatië, Bosnië en Zuidelijk Servië. Voor het eerst sinds menschenheugenis valt om dezen tijd in het zuiden van Servië tot dicht bij de Grieksche grens reeds sneeuw, waardoor de tabakoogst gevaar loopt. Uit Split wordt gemeld, dat op de Adriatische zee verschei dene visschersbootcn ronddrijven. Bij Du- brovnik is een boschbrand uitgebroken, die, aangewakkerd ctoor don storm, een gewel digen omvang heeft aangenomen, zoodat verscheidene dorpen reeds ontruimd moes ten worden. Oliicieel bericht van de Brit sche admiraliteit. De Britsche admiraliteit heeft .Maandag avond, volgens Reuter, den ondergang ge meld van de Britsche kanonneerboot Pen- zance. Het officieele communiqué van de admiraliteit luidt als volgt: ,,De secretaris van de admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de ka nonneerboot Penzance door een duikboot is getorpedeerd en gezonken. De naaste familieleden van de opvarenden zijn ver wittigd". De kanonneerboot Penzance was in 1930 van stapel geloopcn en had een waterver plaatsing van 1025 ton. Haar bewapening bestond uit twee stukken luchtdoelgeschut van 10.2 cm, twee kanonnen van 4.7 cm en acht machinegeweren. De bemanning in vredestijd bedroeg honderd personen. Op het Centraal Distributiebureau te Am sterdam is gebleken, dat tal van menschen ten onrechte vetkaarten in hun bezit heb ben gekregen, terwijl zij in aanmerking ko men voor hotel-distributiekaarten. De be treffende lieden hebben een te laag inkomen opgegeven, ten einde zoodoende andere kaar ten te ontvangen, dan waarop zij recht had den. Er is thans een onderzoek gaande, waar bij men in samenwerking met de belasting autoriteiten zal nagaan, wie opzettelijk een te laag inkomen hebben opgegeven. Vermoe delijk zal men voorloopig de verkeerde op gaven als vergissingen beschouwen, zegt de Tel., en deze menschen in de gelegenheid stellen alsnog een juist opgave te doen. Wie daarna nog de distributiemaatregelen ont duikt, komt in aanraking met dc politie, die dan krachtige maatregelen zal nemen. Een Bulgaaische uiteenzetting. De Bulgaarsche ministerpresident Filoff heeft gisteravond gesproken over den huidi- gen stand van de Bulgaarseh-Roemeensche onderhandelingen te Crajowa. hij verklaarde o.a.: Op verlangen van de Bulgaarsche regee ring zal een scheidsgerecht over de finan- cieele kwestie beslissen, daar de schadeloos stelling welke Roemenië eischt voor den grond van de Roemenen die verhuizen moe- ton, voor Bulgarije niet aanvaardbaar is. De Roemenen eischten voorts voor het vertrek van de Bulgaarsche volksgroep uit de noor delijke Dobroedsja een periode van twee maanden. De verhuizing der wederzijdsche volksgroepen uit de Noordelijke en Zuidelij ke Dobroedsja is verplichtend, terwijl de ver plaatsing uit andere gebieden vrij slaat. De belangrijkste kwestie is het tijdstip van de overdracht. Bulgarije staat erop den- zelfden dag de zuidelijke Dobroedsja bin nen te trekken, waarop de Hongaren met de bezetting van Zevenburgen beginnen. De Roemenen daarentegen wenschen een later tijdstip, omdat zij eerst het vertrek van de Roemeensche volksgroep uit de Zuidelijke Dobroedsja willen regelen. De Bulgaarsche regeering stelt voor: eerst be zetting, dan verhuizing. De militaire deskundige van de Bulgaar sche delegatie te Crajowa, generaal Popoff, die gisteravond in Sofia is aangekomen, is door don minister van oorlog generaal Das- kaloff naar zijn garnizoen te Varna gezonden De militaire deskundigen van de Roemeen sche delegatie zijn Maandag uit Crajowa vertrokken en naar Boekarest gereisd. Duitsche overwinningen worden toegegeven. Naar Stockholms Tidningcn meldt, ver langt het blad van den minister van lucht vaart Lord Be'averbrook, de „Evening Stan dard" onverwijlde reorganisatie van het Britsche systeem van luchtbescherming en luchtalarm. „Hitier" zoo verklaart het blad, heeft de laatste dagen een overwinning be haald. Laat ons dat inzien". De dagelijksche luchtaanvallen op Engeland hebben, naar de „Evening Standaard" verder schrijft, de Engelsche productie gestoord en de i achte- lijke bezoeken van Duitsche vliegers heb ben millioenen menschen van hun nachtrust beroofd. Hitier is begonnen „een zaad uit te strooien, dat in ernst de ontbinding kan brengen." Volkomen reorganisatie van de burgerlijke verdediging is noodig eer het koude jaargetijde begint. Onder den indruk van de Duitsche lucht aanvallen heeft ook de aartsbisschop van Canterbury een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde: over ons allen hangt de drei ging van de invasie. Wellicht is zij in de lucht reeds begonnen. De aartsbisschop spoorde zijn landslieden daarbij aan tot een heid, moed en vastberadenheid en ver klaarde, dat Engeland niet slechts voor zijn eigen veiligheid strijdt, doch voor de „chris telijke beschaving". Over de Britsche luchtmacht. De parlementaire redacteur van Reuter schrijft: „Het is waarschijnlijk, hóewei geens zins zeker, dat Churchill Donderdag a.s. in het Lagerhuis een verklaring over den oor logstoestand en in het bijzonder over den toestaand der Royal Air Force zal afleggen". Elk openbaar rouwbetoon wordt streng gestraft. De Roemeensche bladen publiceeren een verklaring van den minister van binnen- landsche zaken, volgens welke het tot dus ver gedulde openbare „rouwbetoon" wegens het afstaan van Roemeensche gebieden ter stond verboden wordt, omdat het wegens deelneming van onverantwoordelijke elemen ten dreigt te ontaarden. Overtredingen van het gebod worden streng gestraft. Per vliegtuig veel afgedaan. Mussolini is Maandag per vliegtuig naar Rimini gereisd, waar hij verscheidene in richtingen van de wapenindustrie en van de aufarkie-economie alsmede verscheidene vacantiekolonies heeft bezichtigd. Op zijn inspectietocht werd de Duce overal door de arbeiders, boeren en troepen langdurig toegejuicht. KANONNEN VAN VERMAARD FREGAT WORDEN GESMOLTEN Een Napoleons verblijfplaats. Het gebrek aan ijzer en brons dwingt thans Engeland, volgens berichten uit Lon den, ook de belangrijkste gedenkstukken uit de geschiedenis te smelten. Zoo heeft de graafschapsraad van Falnrouth zelfs beslo ten de kanonnen van het vermaarde fregat „Bellerophon" te smelten. Aan dit fregat bad Napoleon zich na den slag bij Waterloo toe vertrouwd. GEEN SCHADE Zondagmiddag vier uur hebben Engelsche vliegtuigen dertien bri santbommen uitgeworpen. Ze kwa men in een weiland terecht en rich ten geen materieele schade aan. W1ERINGE1\ NOG GEEN SPOORWEG OVER DEN DIJK? Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de aanleg van de spoorweg over Wie- ringen zeer waarschijnlijk nog weer zal worden uitgesteld. Indien dit juist is (wij zouden het wel betreuren) behoeven de bezitters der volks tuintjes zich voorloopig nog geen zorgen te maken. DE BEVOLKING VAN WIERINGEN Voor ons artikeltje „De Bevolking van Wieringen" blijkt enorme belangstelling te bestaan. We willen hier nog even op te rugkomen en, enkele tekortkomingen en onjuistheden recht zetten. Velen hebben on getwijfeld vergeefs gezocht naar de ver melding van de naam Rotgans. Om begrij pelijke redenen is deze naam uitgevallen, maar hun aantal is te groot om dat niet even te vermelden. Het bedraagt nl. 99. Voorts is het aantal Mulders abusievelijk vermeld op 80. Ilun aantal is echter 102, waarmede de Mulder's zich volkomen ge rehabiliteerd mogen achten. De rangorde wordt hierdoor met één slag gewijzigd, daar de Mulder's nu na de Tijsen's de vier de plaats bezetten. De Rotganzen komen op de 5e plaats. De Ivoorn's protesteeren met klem tegen het feit, dat de toch verschil lende namen de Jong (69) en de Jongh (27) waren samengevoegd tot 96 en daar mede boven hun aantal van 81 waren ge steld. Wij erkennen de gegrondheid van dit protest en stellen de Koorn's thans dus, op de 6e plaats. De de Jong's worden hier door ver naar achteren gedrongen daar er eerst nog een 4-tal namen boven de 70 komt. Onjuist is echter de mening als zou den er meer personen zijn luisterende naar de naam Cornelis Lont dan naar Jan Lont. Met 19 blijven eerstgenoemden nog in de minderheid. Vermoedelijk is de naam Trijn tje Lont de meest voorkomende vrouwen naam. INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN Voor die personen, die nog niet aan hun verplichting hebben voldaan om hun mi litaire goederen in te leveren zal op 10 en 11 September a s. alsnog de gelegenheid worden geboden om hun uitrustingstukken te Den Helder in te leveren. ZONDAG GEEN VOETBAL IN ALKMAAR. Volgens het tot dsverre gepubliceerde pro gram zou Alcmaria Zondag a.s. het competi- tieseizoen openen met een uitwedstrijd tegen V.V.Z., een vereeniging, die voorheen speel de in de R.K. Voetbalbond. Deze wedstrijd gaat vermoedelijk echter niet door omdat V. V.Z. deelneemt aan een Zaabsch tournooi waar uitstel voor werd verleend. Anderzijds verwondert men zich er bij de Boys over. waarom voor hen geen wedstrijd is uitgeschreven. Immers, zoowel A.F.C. als West-Frisia zijn vrij en hadden, zooal niet tegen de Boys, dan toch tegen elkaar kunnen worden geplaatst. Voorloopig ziet het er naar uit, dat de Alkmaarders zich nog een week het aan schouwen van een echte competitiewedstrijd zullen moeten ontzeggen. ANNA PAULOWNA B.K.C.—WATERVOGELS B.K.C. speelde Zondag een laatste oefen wedstrijd voor de a.s. competitie tegen haar oude tegenstander Watervogels, die nu in een andere vierde klasse afdeeling is onder gebracht De Heldcrschen weerden .zich goed, maar in de tweede helft verloren ze toch gaandeweg zooveel terrein, dat B.K.C. met 4—1 zegevierde. Watervogels 2 sloeg vooraf B.K.C. 2 met 21. Een bewijs dat. deze vereeniging on danks de bekende moeilijkheden een be hoorlijk figuur zal blijven slaan. N.H.V.B. BEGINT 15 SEPTEMBER Naar wij vernemen zal de competitie van de onderafdeeling Noord-Holland van den N.V.B. waarschijnlijk Zondag 15 Sept. a.s. een aanvang nemen. Volgens de competi tieleider zal het evenwel hard moeten gaan, wil alles zich volgens deze plannen vol trekken. Er zijn nl. legio vereenigingen die nog geen teeken van leven hebben gege ven, zoodat de hond geheel in het duister moet tasten wil men volgende week in deeling en het eerste programma publi ceeren. BRAND. Gisteravond omstreeks 9 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in een schuur tje van slager Rezelman aan de Molenvaart. Door snel ingrijpen van omwonenden, werd voorkomen dat het schuurtje in vlammen op ging. De brandweer, welke nog was gealar meerd hoefde geen dienst te doen. 9 Heden overleed zacht en kalm, in het St. Eli- sabeths Ziekenhuis te Alkmaar, na een lang durig, doch geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 64 jaar, onze lieve Vrouw] Moe der en Grootmoeder, Dat zij ruste in Vrede, is de wensch van haar diefbedroefden Man, Kinderen en Kleinkinderen. 2 September 1940. Huize „Carurna", Koedijk 326. De teraardebestelling heeft plaats Donderdag 5 September, 11.15 v.m. op de R.K. Begraaf plaats te Alkmaar, van uit het St. Elisabeths- Ziekenhuis, Geen bloemen. ALKMAAR, 2 September. Aaardappelen 3.805.50; andijvie 11.70; Appelen 35; augurken 720.50; bloemkool I 13—21.50; id. II 6—10; bieten 2.80—4.40; druiven 1318; gele kool 6.308.60; groene kool 6.408; kropsla 11.80; komkemmers 2.406.10; meloenen 624; peren 37; prei 6.207.10; peterselie 1.20; perziken 1.50—5; postelein 0.72—0.88; pruimen 3—5; roode kool 2.505.60; selderie 0.501.20; spinazie 0.160.64; snijboonen 6—13; enkele spercie- boonen 5—7; dubbele id. 48; tomaten 2.40- 6.00; uien 2.80—5.20; wortelen 4—6.50. AMSTERDAM, 2 September. 596 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 92100 2e kw. 7890; 3e kw. 6474; 85 melk- en kalfkoeien 220300 54 vette kalveren: 2e kwaliteit 7885; 3e kw. 6066; 47 nuchtere kalveren 1218; 94 schapen 40—50; lammeren 20—28. Overzicht: Vette runderen aanvoer ruim, handel traag prijzen stationnair; Vette kalveren aanvoer, matig, handel Iraag, prijzen lager. Nuchtere kalveren aanvoer kort, handel willig, prijs houdend. Schapen en lammeren aanvoer ma tig. Prijzen hoog. BROEK OP LANGENDIJK, 3 September. Drielingen 2.60; Bevel. 3.403.80; eigenhei mers 4.50-5; bl. dito 4.40—5.10; 1100 kg. spercieboonen 10.8013.70; 30 kg. snijboonen 9.90; 1100 kg. kroten 2.502.70; 1350 kg. to maten A 9.50—10; B 10.90; C 9—9.20; CC 750 1800 kg. druiven: Alicant 23.4030; Franken thalers 26—26.50; 275 kg. Savoye kool 5.60. NOORDSCHARWOUDE, 3 Sept. Bevel. 3.203.60; bintjes 3.403.50; Schot- sche muizen 3.70; grooten 2.903.30; Eigen heimers 4.204.30; bl. dito 4.205.190; BI. aardappelen 4.90; drielingen 1.802.80; klei ne 1.70—1.80; uien 4440; drielingen 4; gro ve 4.504 70; gele nep 44.40; peen 2.70—2.90 roode kool 2.607.10: witte kool 2.502.80; gele kool 4.705.90; pootaardeppelen eerste lingen A 28-35 6.40—6.60; B 28—35 5.20—5.50 PURMEREND, 3 Sept. Koeien totaal 1030 stuks. 500 vette koeien 8096 ct.; gelde koeien 140230; melkkoeien 240340; stieren 6580 ct.; 16 paarden 160— 250; 50 vette kalveren 6095 ct.; graskalve ren 4085; 220 nuchtere kalveren v. d. slacht 1024; 25 magere varkens 2545 75 biggen 8—16; 960 schapen 2232; slacht schapen 38-T-55; 75 bokken 418; 600 lammeren 714. VEEMARKT MAANDAG 2 SEPTEMBER '40 2 koeien f 160f 220 6 paarden f 200500; 4 veulens f 140f 175; 3 graskalveren f 40— f 65; 186 schapen f 28f 37; 162 lammeren f 15f 24; 19 biggen f 16f 22; 380 kippen f 0.70—f 1.— EIERENVEILING MAANDAG 2 SEPTEM BER 1940. Aangevoerd 32.000 stuks. Door Regeeringsbemoeiïngen kan geen no teering worden opgegeven, de prijs zal ver moedelijk liggen tusschen f 6 en f 7. De ver koopprijs is bepaald op 7% ct. p. stuk. MARKTOVERZICHT. De wolveeaanvoer was Maandag aan de markt nog zeer groot. Toch waren de voor uitzichten minder goed. Het schijnt, dat de markten worden overvoerd. De handel verliep evenwel stug, om elf uur was bijna nog niets verkocht, later werd echter alles verhandeld. Vette schapen ble ven ongeveer f 2.beneden de prijzen der vorige markt, magere liepen nog meer in prijs terug. Ook de lammeren deden minder dan vorige week. Toch werden hiervoor nog prijzen betaald van f 15.— tot f 24.— per stuk. Rundvee werd weinig aangevoerd, er ston den slechts twee koeien aan den lijn. De prijzen bedroegen f 160.- f 220. Er is veel vraag naar vet vee op de boer derijen. in de afgeloopen week werd voor vette koeien 42 tot 43 cent. per pond gebo den. Nuchtere kalveren werden niet aange voerd. Graskalveren deden prijzen van f 40.- tot f 65.—. Varkens in den vrijen handel zijn er bijna niet meer, biggen golden op de markt onge veer f 20.per stuk. De paarden blijven duur. er werden prij zen gevraagd van f 200.tot f 500.voor veulens was de hoogste prijs f 175. De kippenhandel was ook weer belang rijk, de prijzen liepen van f 0.70 tot f 1. per stuk.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3