Ons tijdelijk adres Een stroom van nieuwe abonné's De Leeszaal-deuren weer open! Bonnenbeurs De eerste schooldag Slechte verduisteraars een eeuw oud! Zeekrijgsraad Dinsdag 3 September 1940 Tweede Blad MacUnieuw-ó Inbraak in de 1ste Vroonstraat Distributie-nieuws voor winkeliers Hij wist niet meer waar hij woonde Burgerlijke Stand van Den Helder Slagerij Van Gelder te 's Gravenhage Vorstelijke emigranten Een schat van lectuur, boeken, tijdschriften en kranten ter be schikking. De „Openbare Leeszaal en Bibliotheek", kortweg gezegd: dè leeszaal, heeft, nu de bevolking van Den Helder weer langza merhand tot haar bakermat terugkeert of plannen maakt terug te keeren, als een van de eerste instellingen van verpoozing en algemeen nut, haar deuren weer ge opend in hetzelfde gebouw in dezelfde Breewaterstraat als voorheen. Onze goede, oude leeszaal weer open Het was voor ons aanleiding daarheen gis teren, op den eersten dag van opening, onze schreden te richten en ons persoonlijk op de hoogte te stellen van de eventueele verande ringen, daar aangebracht. Er bleek, en welk een prettige ervaring was dit, praktisch niets veranderd te zijn. Een enkele tafel, een enkele boekenstandaard moge een andere plaats gekregen hebben, de lees zaal in haar geheel is onveranderd uit den strijd gekomen en biedt, precies als vier maan den geleden, zoowel aan jong als oud Den Helder gelegenheid te profiteeren van haar belangrijken inhoud. Toch mist de leeszaal een belangrijk onder deel. En... eigenlijk is dit het belangrijkste. Wij doelen op de aanwezigheid van de be kende directrice, Mej. v. d. Graaff, zonder wie men zich de leeszaal aan de Breewaterstraat niet recht voorstellen kan. Toch is zij reeds gedurende het geheele jaar met ziekteverlof. Spreken wij de hoop uit, dat zij spoedig weer het middelpunt der Heldersche boekerij moge uitmaken. Overigens wordt haar taak op loffelijke wijze waargenomen door de beide assistenten, die ook ons gisteren op de prettigste wijze kennis deden nemen van het inwendige der leeszaal. Het was als vanouds: de kranten over de geel-koperen „hekjes" op de leestafel, de bekende bladen, die allen gehandhaafd zijn en die zonder eenigen twijfel hun oude lezers weer terug zullen trekken. En dat zijn er velen, die hier vóór 4 maanden hun „Telegraaf", hun „Volk", hun „S'tand- daard" of „Maasbode" kwamen lezen. Van standaard gesproken... de stan daard, volgeladen met periodieken, staat er óók nog: hier vindt men nog steeds een keur van lectuur op het meest ver scheiden gebied. Sport... kunst... amuse ment... wetenschap... cultuur... huisvlijt... illustratie... jeugd-lectuur... ja, wat vindt men niet bij de verscheidene tientallen tijdschriften, voor enkele waarvan ieder een zich altijd interesseert. En dan zijn daar... de boeken. De rijen en kasten en stapels boeken. Heel oude boeken, waarin veel wijsheid vergaard werd, oude boe ken en de nieuwe en nieuwste boeken. Een verscheidenheid, een selectie, "die elck wat wils biedt. Amusementslectuur in overvloed, we tenschappelijke werken voor hem of haar, die iets meer wil weten dan z'n neus lang is, romans van hedendaagsche en half-vergeten schrijvers en dan een schat van jeugdlectuur. Vaklectuur en uitgaven op specialistisch ge bied zijn er eveneens, kortom, op lectuurgebied kan men zich in Den Helder en omstreken moeilijker wenden tot een beter adres dan tot de Leeszaal, in de Breewaterstraat. Gisteren gingen de deuren open en reeds dien morgen gaven verscheidene leden der oude „clientèle" weer acte de présence. Het was van hen een stille demonstratie van het feit, hoezeer zij hun leeszaal in de voorbije maanden hadden gemist... En thans nog een paar algemeene mededee- lingen, waarvoor wij de speciale aandacht vragen. De tijdschriften zijn uitgebreid met 2 exem plaren. Het eerste is de aanschaffing van het „Verortnungsblatt für die bezetzten nieder- landischen Gebiete", waarin men alle nieuwe maatregelen, verboden en wetswijzigingen vindt, die van kracht geworden zijn. Voorts nam de leeszaal een abonnement op het Katho lieke kindertijdschrift „De Spelewei". Hebt u suiker over? Komt u brood tekort? Wenscht u thee? De distributie van levensmiddelen is zoo danig geregeld, het kon ook moeilijk anders, dat men soms van het een teveel, van het ander te weinig krijgt, dat is al naar gelang van de behoefte voor een bepaald gebruiks artikel. Het spreekt vanzelf, dat men graag tot ruiling van sommige artikelen wil overgaan, maar 't is moeilijk, in den kleinen kring v. z. kennissen daarvoor liefhebbers te vinden. Wij willen nu den grooten lezerskring van onze abonné's inschakelen, zoodat men daardoor practisch bereikt, dat men altijd de gewensch- te bonnen zal kunnen ruilen. We willen iederen abonné in de gelegenheid stellen van deze „Bonnenbeurs" gebruik te maken Men geeft b.v. als volgt zijn wensch te ken nen: Bewoner Achterweg 94, heeft over 2 bon nen nr. 27, 2 bonnen nr. 14 en nog brood bonnen, en zou deze willen ruilen voor suiker bonnen. Hét noemen van namen is dus niet noodig. Het adres is voldoende. Bij zijn opgave houde men er rekening mee, dat geen ruil mag plaats hebben van z.g. persoonlijk gestelde kaarten, dus van textielkaarten, petroleumkaarten en vetkaarten. ten en boeken. Maar men is vrij een gave te schenken voor het leeszaalwerk, dat kostbaar is en niet tot zijn recht kan komen, als niet vele boekenliefhebbers er hun schouders onder zetten. In ieder geval: de Leeszaal verwacht U. Laat haar niet vergeefs wachten... unng Bunics naarx 2Tx7 Het onderwijzend personeel was voltallig... aan de leerlingen ont brak nogal wat. Gisteren heeft de R.-K. Jongensschool zijn deuren voor den nieuwen cursus geopend. Niet zonder spanning heeft het onderwijzend per soneel, dat voltallig aanwezig was, gewacht op het aantal leerlingen, dat zou komen. Er waren pessimisten, die zeiden, dat het er geen tien zouden zijn, er waren optimisten, die meenden, dat vijftig procent op den eersten dag present zou zijn. Noch de pessimisten, noch de optimis ten hebben gelijk gehad. Er kwamen gis terenmorgen 74 leerlingen, gisterenmid dag meldden zich er weer eenigen en vandaag zal het aantal zeker opnieuw groeien, want met den trein van half drie en met dien van half vijf keerden ver schillende gezinnen terug. Voor de eerste klas meldden zich zes nieu welingen, de grootste klas telde 18 leerlingen. Het probleem van de overvolle klassen was met één slag opgelost. Het hoofd van de school was niet ontmoedigd. We zullen door eenige moeilijke weken, misschien maanden, heen moeten, maar het komt terecht, dat is de meening, die men telkens weer hoort en die we deelen. Als het zoo rustig blijft in onze stad als de laatste dagen, dan zullen tal van ouders het er weer op wagen. Tenslotte heeft het afweergeschut, dat de laatste weken nog wel eens eenige onrustige minuten veroorzaakt heeft, geen enkel slachtoffer gemaakt en die kans is ook zeer gering, als men zich niet op zettelijk in gevaar begeeft. Aan het einde van de week zal de stroom geëvacueerden uit Heer Hugowaard en Obdam terugkomen, daarbij voegen zich de vrijwilli gers uit andere evacuatie-oorden, zoodat de stad er Zaterdag nog weer veel fleuriger uit zal zien. De Leeszaal is voorloopig geopend iederen dag van 10 uur 's morgens tot half één 's middags en van 2 uur 's mid dags tot 5 uur 's middags. Maandagmor gens zal de Leeszaal, gelijk vroeger, ge sloten zijn. Een belangrijke wijziging (ten goede!) is wel het besluit om ook des morgens nu boeken uit te leenen. Dit is een aparte leeszaal-service, die vooral nu wel op prijs gesteld zal worden. Dit geldt zoowel voor de jeugdboeken als voor de romans en studieboeken. Indien men zich wil laven aan de hier ver gaarde schatten op zoo verscheiden gebied, dan kost U dat per maand het kapitaal van zegge en schrijve... 30 cent. Voor 3 dubbeltjes kan men zich hier vergasten aan het beste wat er verschenen is en verschijnt inzake bin nen- en buitenlandsche lectuur en deze werken Wede naar huis nemen. Indien dit te om slachtig is kan men ook terstond een abonne ment voor een geheel jaar nemen, hetwelk U 1 rijksdaalder kost. Het zou een geringe moeite zijn nog veel goeds over' onze leeszaal te vertellen, maar wij meenen, dat zulks niet noodzakelijk is. Tenslotte kent Den Helder zijn Leeszaal. Men weet, dat men hier aan de goedkoopste en best voorziene boekenbron van onze stad is en dat U in de zaal zelve een graag-geziene gast bent. Het binnenloopen kost U zelfs heelemaal niets, noch het lezen van de kranten, tijdschrif- I Geprofiteerd van afwezigheid der bewoners. Nog steeds blijkt, dat er in Den Helder licht schuwe elementen gevonden worden, die van de afwezigheid der bewoners profiteeren door zich toegang te verleenen tot de perceelen. Dit kwam dezer dagen weer eens voor in de lste Vroonstraat. Toen de bewoners thuiskwa men, bleek dat een petroleumtoestel en een kist met timmergereedschap medegenomen waren. De politie stelt een onderzoek in. Met den terugkeer naar Den Helder stroomt het nieuwe abonné's voor onze krant. Wie met vier of vijf gezinnen onder één dak zat, heeft eenige maanden in gemeenschap van geeste lijke goederen geleefd en kon het dus ook met één exemplaar van de Heldersche Courant Ondergeteekende Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit onderstaande adressen meteen uit of noteer het. M. SCHILPEROORT van Foreestweg 19, Julianadorp naar Torenstraat 80. Dringend verzoek aan de burgerjj Schreven wij de vorige week nog verschei dene malen over het onvoldoende verduisteren van sommige stadgenooten, wederom moesten dezer dagen leden van het politie-korps zich toegang tot enkele woningen verschaffen, ten einde ervoor te zorgen, dat het licht gedoofd werd. Dit was in een huis aan de Sluisdijkstr. en aan de Krugerstraat. Van politiezijde wordt ons verzocht in verband met de niet altijd even goed mar- cheerende verduistering, het verzoek tot de burgerij van Den Helder te richten dat men, indien het tijdstip van verduistering is aangebroken, ook even op de vensters van zijn buren aan de achterzijde der wo ning let. Mocht men eonstateeren dat daar op eenigerlei wijze licht uitstraalt, getroost U zich dan de moeite even aan den bewo ner een waarschuwing te geven, opdat hij voor verdere narigheid gevrijwaard blijft. Dit verzoek is speciaal daarom gedaan, omdat de politie niet in staat is ieder huis in het bijzonder, en zeker niet aan de achterzijde, te controleeren. Hier rust op de lurgerij een plicht mede te helpen in het belang van de geheele ge meenschap. De in te leveren aantallen bonnen Voorheen luidde de distributie-bepaling, dat de winkeliers en verkoopers van boter hun bonnen op de vastgestelde inleverings data dienden in te leveren en zulks in een veelvoud van 10. Dat wil zeggen, dat, houdt een boterver- kooper 5 bonnen over, hij deze bewaart voor een volgende inlevering. Deze bepa ling gold tot dusverre alléén voor de boter. Thans is een belangrijke wijziging ten gunste daarvan gekomen. Want benalve voor boter, geldt dit nu voor alle andere distributieproducten eveneens. Gehandhaafd bleef het minimum in te leveren bonnen. En wel op 40. De winkeliers neme van dit bericht goede nota. Dit is nu niet direct de tijd om zich een stuk in de kraag te drinken. Dat er desalniettemin lieden gevonden worden, die niet schromen zulks te doen, bewees het heerschap dat eer gisteren door de politie in, wat men noemt „laveloozen" toestand op de straatsteenen aan getroffen werd. De Sterke Arm ontfermde zich over den drinkebroer, en nadat deze lich telijk ontnuchterd was,- wilde men hem thuis brengen. Het bleek toen, dat hij zijn adres vergeten was! van 2 September 1940. BEVALLEN: G. Slot—Krook z OVERLEDEN: H. H. P. Nebbeling, m., 57 j. Xcxetich tuemuui De Waal GRASDROGEN. Naar wij vernemen hebben verschillende veehouders het grasgewas van enkele per ceelen verkocht aan de heeren gebr. Blom. Het gras zal worden gedroogd in de droog- inrichting aan den Schilderweg. redden. Nu is het een gaan en komen voor ons loket. We hebben daarom een vriendelijk ver zoek. Vul onderstaand inteekenbiljet in en geef dat aan ons kantoor af, of doe het in de brie venbus. Dat bespaart onze administratie een massa werk. Slagerjj der fa. Van Gelder aan de Binnenhaven gedenkt haar 100- jarig bestaan. Als in dezen tijd een winkel 10 jaar bestaat is dat vrijwel normaal. 25 Jaar is al een vrij groote zeldzaamheid en 50 jaar iets wat nog sporadischer voorkomt. Wat dan te zeggen van een bedrijf, dat niet minder dan 100 lange jaren zijn bestaan gevoerd heeft in één en hetzelfde perceel en onder zijn klanten reeds onze grootvaders en grootmoeders telde? Een eeuw, honderd jaren, bestaat de sla gerij van de fa. A. van Gelder aan de Binnen haven, en dat is zeker wel de moeite waard om in de krant gememoreerd te worden. Hoe weinig zaken bereiken een dusdanig respec tabelen ouderdom? Het was een zekere A. L. van Gelder, die in den jare 1840 (om het precies te zeggen 25 Augustus 1840) in een pand aan de Bin nenhaven een slagerij opende. En het werd terstond een goede zaak ook, hetgeen niet zoo bijster veel verwondering behoeft te wekken, als men weet, dat de Binnenhaven in die jaren een winkelstand bij uitnemendheid was. En wel door het feit, dat het Noordzeekariaal nog niet gegraven was en Nieuwediep in het alge meen en de Binnenhaven in het bijzonder plaatsen waren, die in het teeken stonden van een zeer druk scheepvaartleven. En het waren deze schepen, die de groote klanten voor de fa. Van Gelder vormden en die de zaak haar basis gaven voor de tijden, die daarna kwa men. Zij nog vermeld, dat de zaak eveneens erenoemd mocht worden als export-slagerij van geslachte schapen naar Engeland. In 1875 kwan men klaar met het graven aan het Noordzeekanaal, tengevolge waarvan de scheepvaart op Nieuwediep, ten voordeele van Amsterdam, verliep. Zooals het een goed za kenman betaamt, had de eigenaar bijtijds de bakens verzet, zoodat men zich nu intensief richtte tot de burger-clientèle, die al spoedig belangrijk was te noemen. Ook aan de Neder- landsche Marine werd veel geleverd. Steeds meer verloor de Binnenhaven het karakter van een winkelbuurt, zoodat het wel eervol vermeld moge worden, dat ondanks dat de slagerij van Van Gelder steeds bleef floree- ren. Hetgeen, niet in de laatste plaats, te danken was aan prima kwaliteit vleesch en de uitmuntende service. Dat waren trouwens de principes van den oprichter, den heer A. L. van Gelder, van den heer I. van Gelder en van 19 Augustus 1913 af van den tegenwoor- digen eigenaar A. M. van Gelder (beide eer sten respectievelijk grootvader en vader van den huldigen eigenaar). Zooals reeds in den aanvang van deze bij drage is vermeld, werd het bedrijf zonder eenige onderbreking steeds uitgeoefend in hetzelfde pand aan de Binnenhaven. In den waren zin des woords dus: een familiezaak. Een familiezaak evenwel, die jaar-in, jaar- uit in Den Helder met eere genoemd mocht worden en die men feitelijk niets beters kan toewenschen, dan dat zij ook de kinderen en kleinkinderen van de huidige klanten-gene ratie zal mogen bedienen. Door omstandigheden werd de winkel eeni gen tijd gesloten. Vandaag is zij weder ge opend, zoodat er gelegenheid te over bestaat de jubileerende familie Van Gelder te compli menteeren met dit wel zeer zeldzame jubileum. (Van onzen Haagschen correspondent). De verduisterende zee-officier Zaak weer aangehouden. De Zeekrijgsraad had op 19 Augustus j.1. de zaak behandeld tegen den 31-jarigen luit. ter zee 2e kl. W„ belast met het commando over twee hulpmijnenleggers, te Vlissingen gedetacheerd, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan verduistering van een voorschot van ongeveer 136, welk bedrag hij had ont vangen om betalingen te doen ten behoeve van zijn schepen en dat hij ten eigen bate zou hebben aangewend, n.1. voor de betaling van kleermakersrekeningen. Aan het einde van een zeer scherp requisitoir heeft de fiscaal toen beklaagdes veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den t(jd van twee maanden, met ontslag uit den militairen dienst en verder zjjn onmiddellijke gevangenneming geëischt. Dit laatste heeft de Krijgsraad geweigerd, waarna op verzoek van beklaagde, met het oog op zijn verdediging, de verdere behande ling van deze zaak was aangehouden tot heden. Vanmiddag is de zaak echter nader ver daagd tot 20 September a.s., aangezien bekl. thans een beroep deed op de onbevoegdheid van den Zeekrijgsraad, welk beroep echter door den Raad verworpen is. De Zeekrijgsraad heeft verder hedenmiddag alleen enkele kleine zaken behandeld. De onvoorzichtige zeemilicien. Zoo is een zeemilicien-kok, die te Amster dam als bestuurder van een auto een motor rijder had aangereden, zoodat deze over de straat werd geslingerd, en eenige dagen zich vrijwel niet kon verroeren, wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld tot veroordeeld tot 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Opzettelijke ongehoorzaamheid. De tweede zaak betrof een marinier 3e kl., die, toen zijn toenmalige meerdere, een mari nier le klasse, hem te Hoek van Holland een order gaf, niet beter wist te doen dan hierop te reageeren met een meer hartgrondig, dan disciplinair en beschaafd: „ik verd... het". Voor deze opzettelijke ongehoorzaamheid kreeg hij nu twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. Oneerlijk milicien In de laatste plaats heeft zich te verant woorden gehad een jeugdige zeemilicien der marinetroepen, die zich in een oneerlijke bui, door inklimming, toegang had verschaft tot een zomerhuisje ergens op Walcheren en die toen zes molton dekentjes had medegenomen. Tegen hem eischte de fiscaal vier weken met aftrek en de Zeekrijgsraad heeft hem veroor deeld tot 75.boete subs. 2 maanden hech tenis, en 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Fchetwn uit 't Buitenvel d Schuddend, schokkend, dreunend, sidde rend en bonkend zoekt de trein in den vroe gen morgen zijn weg naar Den Helder. Het is de „vroegtrein", zelfs de vroegste trein. Een lange rij van wagens, allen gevuld met emigranten die zich naar Den Helder en hun werk spoeden. Het is niet altijd even prettig in dien vroeg-trein. Zij, die reizen hebben doorgaans nog slaap. De een zit met een oog op het matglazen glas te staren zonder iets te zien. Een ander ziet melancholiek naar de punten van z'n afgetrapte schoenen en een derde slaapt zijn, in bed afgebroken, slaap verder tot dat we den overweg in Den Helder ge passeerd zijn. Buiten hangt de mist. Vet en klam golft de mist over het land Men ziet alleen de rails en de berm en dan nog een pieterig stukje land, met hier en daar een sloot, waarvan het water als ge smolten tin ligt te glanzen en te blikkeren. Een enkele maal blaast de wind door den nevel. Dan waaiert en sluiert de nevel weg en ziet men, in een gat in den mist, iets meer van het land. Koeien zonder pooten, die achteloos staan te staren, bruine paarden lijven en de witte wollen bergjes van de schapen. Wintersch- kil doet deze sfeer aan en in de coupé der heel en half-slapenden is men blij dat men zij-aan-zij zit. Zelfs slapend beseft men de karige intimi teit van de coupé... In Schagen stappen twee menschen binnen. Maar als ze binnen zijn blijkt dat zij slechts een onderdeel van het geheel vormen, want n a hen volgen nog drie koffers (groot for maat), twee karbiezen, een paar acte tas- schen en een doek gevuld met iets ondefi nieerbaars. Zoodat, zeer onbescheidenlijk overigens, beide bagagenetten volkomen ge vuld zijn en zelfs een der koffers in het „zij gangetje moet staan. Zij die sliepen zijn ontwaakt. Critisch kijkt men naar de beide laatst gekomen lieden en derzelver bagage. Wie reist er nu zoo vroeg met zooveel rompslomp...! De man en de vrouw hebben eerst, ter oriënteering, links en dan rechts gezien en daarna de vragend-critische blikken opvan gend zegt de man plotseling in de in af- wachting-zijnde-coupé: „ja, we gaan naar huis terug, 't is welletjes zoo!" Nóg zwijgt de coupé, maar dan barst het los. Iedereen zit recht-overeind Iedereen wil de motieven en beweegredenen vernemen van deze twee die ook alweer naar huis gaan. En we hooren: ze hadden een v o r s t e lij k huis in Schagen. En een vorstelijke tuin en een vorstelijk erf Het was buiten Schagen, bij een koe-boer en ze hadden het er vorste lijk gehad. Het eten... vorstelijk meneertje, en dan al die melk en de aardappelen, in één woord: vorstelijk! We hooren en knikken en leven in ge dachte mee met deze vorstelijke emigranten, die het zoo goed, zoo vorstelijk gehad hebben in het buiten-Schagen. De trein rolt verder door de mist. Schud den en kreunend zoekt de machinist zijn weg over de gladde staven ons veilig (zij het niet op tijd...) Helderwaarts voerend. Wij, die ons veege lijf iederen morgen slapend aan zijne zorgen toevertrouwen. De vrouw vertelt verder. Van de eerste weken, die zoo goed en rustig waren en van de weken van daarna. De boer, die er „de schurft" aan gehad had toen de vier klein kinderen gekomen waren, en de boerin die laatst nog gezegd had dat het hoog tijd wier. Toen hadden ze zich omgedraaid en vorste lijk, boer en boerin, in het gezicht geworpen, dat ze gingen pakken en verdwijnen. Naar Nieuwediep. En dat hadden ze gedaan, want (wat let je als je een pensioen hebt van 38 dienst jaren...!) gisteravond hadden ze gepakt en alles meegenomen wat ze eerst gebracht had den Inclusief de vuilewasch (in het toege- knoopte laken) en inclusief de leege jam potjes, die in het laken liggen te rammelen en klapperen bij iedere wending die de ma chinist den trein laat maken. Zoo gaan ze huiswaarts en wij hooren en zien toe. De een is het met den man en zijn vrouw eens en de ander is het er fel-oneens mee. De een wijst op de veiligheid die niets minder is in Den Helder dan waar ook elders en die de ander tracht aan te toonen dat men in dat oord zijn begrafenis tegemoet gaat. De bezwaren komen naar voren, maar wélk argument men ook aansnijdt, om, als in per verse plagerij, de oudjes het plezier van hun teruggaan te bederven, men krijgt geen kans. Integendeel, ze lachen monter tegen ons en tegen elkaar, kortom: ze zien er vorstelijk uit, die twee met hun centenaarslasten bagage boven hun hoofden. We passeeren Anna Paulowna, dan Koegras, vervolgens de linie en eindelijk zijn we aan het perron in Nieuwediep, waar we, tegen elkaar aanbotsend en -stootend, pogen het meters diep weggezonken perron te vinden. Een paar hulpvaardigen besluiten, ondanks de Maandagsche haast en gemelijkheid, de oudjes te helpen met hun hebben en houwen. Dus laten we eerst de man en de vrouw naar beneden vieren o n daarna, met gezamen lijke krachten de meegenomen boedel aan te geven. Helaas... een der koffers glibbert uit op de treeplank en rolt over het perron. Moe der gilt van schrik en vader fluistert een erg naar woord in z'n snor weg. Natuurlijk begeeft zich het slot van de koffer (die beter dagen gekend heeft) en met een harden knal vliegt het d»ksel open. Gelukkig zoo, dat de zaken rechtstandig blijven liggen. Een miraculeus geluk. En in die koffer liggen: vorstelijke peeren, vorstelijke pruimen, vorstelijke snijboonen en vorstelijke komkommers. Een groentenwinkel in 't klein... De man en de vrouw zijn zichtbaar onaan genaam getroffen als zich deze koffer aan ons openbaart. Moeder merkt snel (verdècht snel op, dal de boer dat meegegeven heeft als af scheids-gave. Ze had het een „vorstelijk" cadeau gevon den Als het moedertje nooit gelogen had, deed ze dat toén! Er was, daar onder aan dien trein, in de mist, geen sterveling die het trouwens geloof de van dat cadeau. Het was (vorstelijk...!) gestolen...! Naam: Adres: wenscht zich te abonneeren op de Heldersche Courant, betaling per week, per Kwartaal (doorslaan wat men niet verlangt). Ontving de krant tijdelijk aan het volgende adres:

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5