NIPPER EN PELLE De strijd om de Haagsche baby Het lokkende Te water geraakt en verdronken Radioprogramma Het gerechtshof houdt de uitspraak aan FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DA VIS Pensioen voor verwanten van overleden mitóren Majoor Kruyt stopt Scherper controle op verduisteringsvoorschriften Vrachtauto tegen tram Het gevonden lijkje thans het twistpunt. Gisteren heeft het Gerechtshof te Den Haag in hooger beroep uitspraak gedaan in de pro cedure tusschen twee families om het be zit van een baby, dat deze families elkander betwisten na de verwarring, ontstaan bij den bominslag in de Bèthlehemkliniek op 19 Mei j.1. Zoo men zich herinnert, heeft in kort ge ding de president van de rechtbank het kind, dat zich ten huize van de familie van der W/. bevond, toegewezen aan de familie S. Het Hof heeft thans overwogen dat het van zeer groot belang moet worden geacht dat in rechte kome vast te slaan dat het in de puin- hoopen gevonden lijkje dat was van een ltind van zaal 9. Op dezen grond is geintimeerde alsnog toe gelaten zulks te bewijzen. Het Hof heeft daarom iedere verdere uit spraak aangehouden. Het desbetreffende verhoor zal op 5 Sep tember a.s. plaats hebben. De overwegingen. Omtrent de overwegingen van het gerechts hof kan nog worden medegedeeld: De appellante achtte zich o.m. gegriefd omdat de president reeds aanstonds, toen hij 19 getuigen had gehoord en blijkens den in houd van zijn vonnis nog twijfel behield om trent de indentiteit van het kind, had belmo ren te beslissen, dat geintimeerde niet ge slaagd was in een bewijs, dat een voorzie ning hij voorraad in kort geding wettigt en mitsdien de vordering had behooren af te wijzen. Het Hof heeft deze grief ongegrond geoor deeld. Een diepgaand onderzoek toch al dus het Hof als door den president bij vonnis van 10 Juli bevolen, is door de wet niet uitdrukkelijk uitgesloten en een goede procesorde wordt er ook niet door geschaad Integendeel acht het Hof het in het belang van beide partijen, dat de president in deze zaak, welke wegens haar karakter een snel en diepgaand onderzoek bevolen heeft, ten einde ccncrzijds geen slechts tijdelijk aanwe zig bewijsmateriaal verloren te doen gaan en anderzijds in slaat te zijn, een goed ge fundeerde voorloopige voorziening bij voor raad to geven. De appellante heeft zich er voorts nog over beklaagd, dut de president de vordering fïeéft toegewezen, hoewel gebleken'wasj dat mevrouw van dei' VV. het kind in een ander gebouw dan dat der eerste Nederlandsche in ontvangst genomen heeft en fculks hoewel dit laatste feit tot de stellingen der dagvaarding behoorde. Het Hof bleek dienaangaande evenwel van meening, dat de president aldus vrijelijk kon beslissen omdat laatstgemeld feit, hoewel bij dagvaarding gesteld, niet behoort tot de ei genlijke middelen van cisch en alleen diende tei' adstructie van het essentieel gestelde, dat appellanten het kind, waarover de familie S. do ouderlijke macht uitoefende, aan dip ouderlijke macht onttrokken hielden. VA.KKENSPE5T. Mijdrecht, 2 Sept. De varkenspest heeft zich hier in de afgeloopen week opnieuw uitgebreid. Bij tien veehouders heerscht thans deze gevaarlijke ziekte. 28. Beatrice was r eds volkomen onder de be coring van de lieve oude vrouw gekomen en het medelijden snoerde haar de keel toe, toen zij Mrs. Mercer met zooveel liefde over haar tehuis hoorde spreken, zonder het flauwste besef dat morgen al, ruwe vreemde mannen haar van dit lief bezit zouden be- rooven. Neen, zei het meisje tot zichzelf, er moet een weg gevonden worden om deze wandaad te verhinderen. Wilfrid's terugkomst maakte voorloopig een einde aan Beatrice's overpeinzingen. Hij wilde dadelijk weer teruggaan naar Maldon Grange, zei hij, maar zou den volgenden morgen Beatrice omen halen, om haar oom even te zien. Hij kuste zijn moeder innig goe den nacht en een oogenblik later was hij heengegaan. Wat was het rustig en kalm, vond Beatrice toen ze in bed lag, en ze sliep dien nacht zooals ze in nachten niet geslapen had. Ze kwam na het ontbijt beneden, volkomen op- gefrischt. Ze hoopte vurig dat ze weg zou zyn als de slag zou vallen; zij voelde zich als een verrader in een vreemd kamp. Ze pij nigde haar hersens om een uitweg te vinden, maar zonder resultaat. Direct na het ontbijt kwam Wilfrid. Je oom is niet beter en niet slechter, verteld»- hij. Hij had een tamelijk goeden nacht, maar tegen den ochtend werd hij heel onrustig. Af en toe erkent hij iemand van zijn om geving, maar enkel voor een oogenblik. Als je klaar bent zullen wij teruggaan naar Mal don Grange en kun je er blijven tot bedtijd. Als je dan weer hier terug wilt .komen... VVaw Hoo knijpt er tussen uit. 1. „Daar hebben we het dorp, houdt de buksen gereed!" 2. „Wat een pech! Nu heeft Waw Hoo iets gevonden, waar hij mee kan spelen; nu moeten we zien, of we de ontvoering alleen kun nen klaarspelen!" Nipper weet raad. 1. „Terug naar de boot, ik heb een idee!" 2. „Zeg Karo, zien wij er nu niet uit als een paar echte kannibalen?" 3. „Dat is een niet bepaald ongevaarlijke onderneming, die we nu op touw gezet hebben! Gelukkig, dat we onze buksen tussen de bam boestengels verstopt heb ben!" Voorschot op het pensioen. Het is niet mogelijk gebleken vóór 31 Au gustus 1910 op alle aanvragen om pensioen ten behoeve van verwanten van overleden of invalide militairen een beslissing te nemen. In verband hiermede heeft het hoofd van hot afwikkelingsbureau van het departement van defensie de volgende voorzieningen ge troffen. 1. Aan de weduwen of kinderen van in den krijg gevallen miliairen of van militai ren, die in den krijg zijn verwond geraakt en aan hun verwondingen zijn overleden, zal omstreeks 10 September 1910 een voor schot op pensioen worden verleend ten be drage van f 100.indien althans door of ten behoeve van belanghebbenden ecu pensioen aanvrage werd ingezonden en door den bur gemeester van hun woonplaats ingevolge het daartoe dezerzijds gedaan verzoek reeds de noodige inlichtingen aan liet afwikkelings bureau van het departement van defensie werden verstrekt 2. Aan de we'duwe of kinderen, hiervoor bedoeld, door wie of ten behoeve van wie een pensioenaanvrage werd ingezonden, docli te wier aanzien de burgemeester van hun hun woonplaats nog geen inlichtingen heeft ver strekt, zal een voorschot, als in het eerste lid vermeld, worden verleend, zoodra de in dat lid bedoelde inlichtingen zullen zijn ontvangen. 3. Is pensioen aangevraagd in een ander geval dan in het tweede lid bedoeld, dan zal de burgemeester ook na 31 Augustus 1910 met de uitbetaling van kostwinnersvergoe ding doorgaan tot het tijdstip, waarop een beslissing op de pensioenaanvrage is geno men. De na 31 Augustus 1910 uitgekeerde vergoedingsbedragen komen 'in mindering van het pensioen, indien dit wordt toege kend. Wordt geen pensioen toegekend, dan zal geen terugvordering van uit betaalde kostwinnersvergoeding plaats bob ben. Mocht een pensioenaanvrage niet vóór 31 Augustus 1910 gedaan zijn, dan wordt na dezen datum geen vergoeding meer uitbe taald, althans niet zonder dan daartoe mach tiging is verleend door het afwikkelingsbu reau van het departement van defensie. 1. Ten aanzien van vermiste militairen zal de burgemeester aan het hoofd van het afwikkelingsbureau een slaat van inlichtin gen, weergevende de tegenwoordige gezins omstandigheden, doen toekomen. Na ont vangst daarvan wordt nagegaan, of er vol doende reden is tot doorbetaling van kost winnersvergoeding. In afwachting van de be slissing van het hoofd van liet afwikkelings bureau te dezer zake zal de burgemeester de uitbetaling van vergoeding voortzetten. Tot de vermisten behooren ook gerekend te wor den zij, omtrent wier verblijfplaats inmid dels nadere, zij 't wellicht vage gegevens be kend zijn geworden, doch die nog niet hier te lande zijn teruggekeerd. N.S.D.A.P. WQRDT KRUIZERS. HAKEN- 's-Gravenhage, 2 Sopt. Naar ons wordt medegedeeld, zal de N.S.D.A.P., leider ma joor Kruyt, haar bestaan voortzetten on der de naam „N.S.D.A.P - de Hakenkui- zers". Met. het oog op zijn hoogen leeftijd zal majoor Kruyt als leider plaats maken voor den heer F. cle Mos. liet orgaan van de partij „De .Nederlandsche Nal ionaal-So cialist" wordt herdoopt tot „De I-Iakenkrui- zers". 's Gravenhage, 2 Sopt. Door onbekende oorzaak is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee in het water van de Dunne Bierkade geraakt de 65-jarige B. van de B.. die in een logement aan die kade verblijf hield. De 22-jarige sergeant van den opbouwdionst H. Richart is ge kleed te water gesprongen en heeft den man op het droge gebracht. Oogenblikkelijk toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet baten. De man bleek reds te zijn over leden. Het stoffelijk overschot is door den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Door Duitsche en Nederlandsche politie. Ter verzekering van een goede naleving der verduisteringsvoorschriften zal blijkens een buitengewoon politieblad in 'de periode van 2 tot en met 15 September de Duitsche Ordnungspolizei in samenwerking met de Nederlandsche politie scherpe controle uitoe fenen op de naleving van het rijverbod voor motorrijtuigen tusschen 22 uur en 1 uur, van het verbod om het strand te betreden en van de vcr'duisterirtgsvoorschriften. Gisteren in het begin van den middag heeft zich op den Overtoom le Amsterdam, ter hoogte van perceel 11(5, 'n gecompliceerd ongeluk voorgedaan, dat de omstandigheden in aanmerking genomen, nog goed is afge loopen. Een vrachtauto, welke naar links wilde koeren, werd daarbij gegrepen door een tramwagen van lijn (5. De auto werd op de andere trambaan geschoven vlak voor een tramtrein van lijn 1, welke juist kwam aan rijden. Zooals begrijpelijk is de vrachtauto zeer ernstig beschadigd. Van herstel zal wel geen sprake zijn. Wonder boven wonder is de autobestuurder er zonder letsel van afgeko men. Van de trams heeft slechts lijn 1 lichte schade opgeloopnn aan den voor- en zijkant van het bordes. Vertraging heeft zich vrijwel niet voorgedaan. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Ede, 2 Sept. In de omgeving van Ede werden den iaatsten tijd herhaaldelijk rij wieldiefstallen gepleegd. De politie van Ede heeft thans den arbei der A. P. gearresteerd, die bekende, mede plichtig te zijn aan diefstal van dertig fiet sen. Het onderzoek wordt voortgezet. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414.4 m. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO Morgenwijding. v 10.15 Declamatie. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 C'baretprogramma (opn.). 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. 12.451.10 Berichten ANP en gramofoonmuz. 2.00 Orgelspel. 2.30 Esmeralda. 3.15 Gramofoonmuziek. 3 :-0 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Letterkundig overzicht. 8.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP' 7.15 F.erichten. 7.20 Felicitaties. 7.25 "o kszang. Wilfrid hield op en beet zich op de lippen. Hij had voor een oogenblik vergeten wat de volgende uren zouden brengen. De wissel zou onbetaald blijven en Cotter, als Flower's ge machtigde, kon in den loop van den dag binnen*, „appen met een deurwaarden en alles in beslag laten nemen. Het zou niet direct gebeuren, Wilfrid wist het, omdat Cotter naar Castlebridge zou gaan om eenige wet telijke formaliteiten te vervullen in verband met het accept en niet eerder dan om zes uur terug kon zijn. Ik ga terug als ik jou naar Maldon Grange heb gebracht, zei Wilfrid, toen ze hun tocht begonnen waren. Ik moet thuis zijn als Cotter terugkomt uit Castlebridge. Ik heb al voor heel wat heete vuren gestaan van mijn leven, maar ik heb nooit zoo tegen iets opgezien als nu, dat ik mijn oude moe der de waarheid moet vertellen. Maar is het nu beslist noodig? vroeg Beatrice een beetje schuchter, het bedrag is toch niet zoo ontzettend groot. Stop je trots nu eens in je zak en laat mij je helpen. Ik heb juweelen en sieraden waar je gemak kelijk genoeg geld op kunt krijgen. Er liggen op Maldon Grange een massa dingen die ik je dadelijk kan geven als we er zijn. Je kunt op de fiets heen en weer naar Castlebridge gaan, voordat Cotter terugkomt. Ik smeek j», sta me toe om je te helpen! Beatrice legde haar hand op Wilfrid's arm en haar oogen keken recht in de zijne. Ze liepen nu in het stille bosch tusschen Oldbo- rough en Maldon Grange, zoodat niemand ze stoorde. Heel zacht nam Wilfrid de hand van het meisje van zijn arm en schudde droe 'g het hoofd Begrijp je niet. Beatrice, dat het abso luut onmogelijk voor mij is om dit van je aan te nemen? Ik kan geen woorden vinden om je te danken, maar ik moet weigeren. Ik zou mezelf nooit vergeven als ik nu toe zou geven aan een verleiding, die ik nog erger vind dan die van gisteren. Wilfrid zweeg en hief luisterend het hoofd op. Uit het bosch kwam een verschrikten kreet, gevolgd door een wilde schreeuw om h' lp en er was het krakend geluid van bre kende takken, alsof iemand zich op een af stand snel een weg baande door het kreu pelhout. Het was in een oogenblik voorbij en alles was weer stil, maar Wilfiid meende vaag de figuur van Cotter door het struik gewas naar het pen veld te zien hollen. Zonder een woord te zeggen, haastte hy zich naar de plaats waar het geluid vandaan was gekomen. Een hoed lag op het gras en daarnaast een revolver, waarvan alle zes de kamers gevuld waren. Daarnaast lagen vers-heurde blauwe pa pieren opgehoopt tot een stapeltje op de doode bladeren en een eind verder een blijk baar weggeworpen aktetasch. Wilfrid nam ze op en paste enkele stukken aan elkaar. Opgewonden keerde hjj zich tot Beatrice. die zich Inmiddels bij hem had gevoegd. Heer in den hemel, riep hy\ Dat is het accept... het accept, dat mijn ondergang zou zijn geworden. HOOFDSTUK XXXIV. Een menscheljjk wrak. Terwy'1 Wilfrid een halve nacht en een dag in Flower's Londensche woning werd vastgehouden als onvrijwillige ziekentrooster, maakte zyn vriend, San Russell, zich ver dienstelijk met door de Londensche haven buurten te dolen en vriendschapsbanden aan te knoopen of opnieuw aan te knoopen met elementen die onder normale omstandig heden zeker niet tot zijn gewone conversatie behoorden. Deze bezigheid scheen voor de uitvoering van zijn plannen van zooveel be- lag. dat hij er Uzali en Mercer voor scheen te vergeten, en zelfs geen gelegenneid vond om voorloopig zijn kamers op te zoeken. En terzelfder tijd dat Mercer zijn patiënt in de ziekenauto naar Maldon Grange begeleidde, begon hij een nieuwen nachtelijken tocht door duister Londen; blijkbaar had hij nog niet gevonden wat hij zocht. Het wels niet voor Wilfrid reeds op Flo wer's buiten en in Oldborough en omgeving een nieuwen, veelbewogen dag achter den rug had, dat Russell op zijn eigen kamers tot het besef kwam dat hy zich .niet lekker voelde. Hij lag geheel gekleed op den divan in zijn zitkamer. Het electrische licht brandde niet, het was donker in de kamer en uit de geluiden in de straat leidde hy af dat het al laat in den avond moest zyn. Zyn lichaam deed hem pijn van het hoofd tot de voeten en zijn hoofd klopte alsof hij koorts had. Geleidelijk kwamen de brokstukken van wat er gebeurd was hem weer voor den geest en drong het tot hem door wat hy bijna twee maal vier-eii-twintig uur uitgevoerd had. Hy probeerde om op te staan en drukte op de bel. Zijn kostjuffrouw kwam nieuwsgierig binnen. Ze scheen verlicht en tegelijkertijd lichtelijk verontwaardigd. Wat is er toch gebeurd in 's hemels naam, kreunde Russell. En hoe ben ik hier gekomen, hoe laat is het eigenlijk Het is bijna half tien sir, zei de pen sionhoudster. U kwam vanochtend tegen 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Bravour en Charme. 9.00 „Gisteren, vandaag, morgen", toespraak, 9.05 Radiotooneel. 9.25 De Ramblers. 9.50 Solistenconcert. 10.15 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10. 0 Georg Stefanescu's Roemeens orkest. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Georg Stefanescu's Romeens orkest en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, gromafoonmuziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Berichten iDuitsch) 2.15 Omroeporkes. solist en gramofoonmuz. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.3 Omroeporkes en solist. 4.15 De Palladians (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15' Belichten (Engelsch). 6.30 Onderwijsfonds Scheepv.: Taalles en causserie „De vaarwegen in West-Europa". 7.00 Vragen van de -'ag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek of reportag-. 8.00 Berichten (Duitsch), 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Zang en orgel. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) en sluiting II.1511.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). zeven uur thuis nadat u sinds twee dagen weg was geweest. Ik heb u niet zelf gezien, maar dat hebben ze me verteld. Enfin» ik zeg maar jongelui zijn jongelui. Deze laatste woorden waren niet voor verkeerde uitlegging vatbaar en ondanks zijn pijnlijk hoofd moest Russell glimlachen. Maar hij vond het niet noodig haar een be teren indruk te geven van de wijze waarop hij den tijd had doorgebracht en berustte er maar in dat ze hem van de gruwelijkste uitspattingen verdacht. We zullen daar maar niet verder op ingaan, zei hy schertsend. Als u kunt, geeft mij dan maar iets te eten; dat zal me goed doen en bezorg me ook een groote flescn spuitwater. Ri ssell sleepte zich naar zijn slaapkamer en voelde zich na een bad al wav opgeknapt. Hij slikte een flinke dosis aspirine, die even eens niet zonder uitwerking bleef en na een goeden maaltijd en een sterke whisky-soda stopte hy zich een pijp en .ging zitten om de afgeloopen dagen en nachten nog eens te overdenken. Zijn hoofd was nu weer helder. Wat was ik toch een dwaas, mompelde hy. En toch weet ik niet hoe ik het anders had moeten inpikken. Ik dacht dat ik gerust een paar pijpen opium kon verdragen, zonder in zoo'n toestand te komen. En het ergste is, clPt de laatste nacht verloren is. Dat wil zeggen, is dat wel heelemaal zoo? Misschien valt er mij nog wel iets in dat me op het goede spoor brengt. Maar hemel, ik heb Mercer heelemaal vergeten, zou hij nog hier geweest zijn? Het beste is maar om Uzali te gaan opzoeken. Russell voelde zich alweer in staat om zich in een nieuw avontuur te storten En de tijd begon te dringen want hij was de laat- Tke" "iet hard opgeschoten, en zijn geldelijk bezit begon hard te slinken. Hij dacht er juist over zijn hoed op te zetten en zyn jas aan te trekken, toen de pensionhoud ster aan de deur verscheen en zei dat er iemand was om hem te spreken. Laat maar hier komen, zei Russell. De juffrouw kwam even later terug op den voet gevolgd door een magere figuur, die kennelijk in het laatste stadium van uitput ting verkeerde, een van de relaties m-t wien Russel in de afgeloopen dagen oude banden had hernieuwd. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7