fêoemeensche regeering afgetreden Nieuw constitutioneel plan in Japan Vergadering N.S.01P. Plunderingen toegelaten Relletjes in Boekarest Arabische voorzorgsmaatregelen Het luchtalarm te Berlijn Biljet van duizend gulden verloren BARHUYS weer amateur? JJ» Officieele valuta-koersen Eagelscbe commissie naar Zuid Afrika en Indië Eden ziet toekomst donker in Uaet&al Amsterdamscbe effectenbeurs partij lood wegens prijsopdrij ving in beslag genomen. lijkenberoover aangehouden. VERBODEN ACTIE DER OUDE POLITIEKE PARTIJEN. De Roemeensche regeering is afgetreden. Generaal Antonescu is door den koning be last met de vorming van een nieuw kabi net. Hij heeft in den loop van den middag verscheidene besprekingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot resultaten te komen. Hij zelf zal de portefeuilles van binnenlandscjie zaken en oorlog op zich nemen, om de een heid der uitvoerende macht te waarborgen. Het is de bedoeling-, dat George Bratianu, vice-president en minister van buitenland- sche zaken wordt. De economische departe menten zullen worden bezet met vakmi nisters en de vroegere minister van econo mische zaken, Cancicov, zal op dezen post terugkeeren. Antonescu geldt als een der kundigste Roe meensche officieren. Hij is minister van oor-' log geweest in de regeoring-Goga en in het eerste kabinet van Miron Christea, doch trad af, toen onder de regeering-Christca het au toritaire regime werd ingevoerd. Oude politieke partijen roeren zich. Het ministerie van binnenlandsche zaken had nog gisteravond laat een officieele me- dcdeeling óveral in de stad laten aanplak ken. Daarin wordt gezegd, dat eenige leden van de oude ontbonden politieke partijen een politieke actie ontvouwd hebben, welke niet overeenkomstig het karakter is van <ie he- dendaagsche politieke totalitaire ordening van den Roemeenschen staat. Deze actie is in strijd met dó voorschriften van de regee ring en van de nationale partij als eenige wettig toegelaten politieke organisatie. De mededeeling wijst er nadrukkelijk op, dat allen die zich aan 'n dergelijke verboden po litieke actie schuldig maken, met opsluiting in een concentratiekamp bestraft worden. Incidenten te Boekarest. Een groep jongelieden, die in militaire uni formen gekleed waren, heeft Dinsdagavond gepoogd den radiozender in Baneasa bij Boekarest te bezetten. De poging om het sta tion voor zichzelf in gebruik te stellen, mis lukte. Te gelijker tijd probeerden eenigen van hen het telefoongebouw van Boekarest te bezetten. Op het plein voor het koninklijk paleis loste een andere jongeman demonstra tief eenige revolverschoten. In alle gevallen konden de daders ter plaatse in hechtenis genomen worden. Dergelijke niet als ernstig op te vatten pogingen werden in Kroonstad en in Constanza ondernomen, doch mislukten ook daar. De autoriteiten zijn volkomen meester van den toestand. Overigens is het rustig in het land. Door den aansla^op het telefoongebouw was de telefoon in Boekarest ruim een uur lang buiten werking gesteld. Pas na 1 uur des nachts werden de gesprekken met het buitenland weer vrijgegeven. De Engclscho minister van de voorraden, Morrison, heeft verklaard, dat de Britsche regeering een speciale commissie tot onder zoek van de productiemogelijkheden voor munitie en ander oorlogsmateriaal naar Zuid-Afrika en lndie gezonden heeft om vooral den toevoer voor de strijdkrachten in het Nabije Oosten en ten Oosten van Suez te waarborgen. Morrison moet daarmede dus indirect toegeven, schrijft de I.okal Anzeiger dat het moederland niet meer in staat is uit eigen kracht in de behoefte aan munitie en oorlogsmateriaal van zijn troepen in Afrika en het Nabije Oosten te voorzien, en wel eensdeels wegens de beperkte productiemo gelijkheden van zijn wapenindustrie als ge- Volg van gebrek aan grondstoffen, ander deels wegens de afsluiting van de Middel- landsche Zee en de toenemende gevaren op de andere Britsche transportwegen. Omtrent de anti-Engelsche beweging op het Arabische schiereiland meldt de „Messa- gero", dat de bevolking van Hadramaut de hulp van Ibn Saocd tegen de voortdurende bombardementen van haar dorpen en kud den door de Engelschen ingeroepen heeft. Boven de sultanaten van Esj-Sjihr en Kes- jim vliegen voortdurend Engelsche controle- vliegtuigen. Zeer uitzonderlijk zwaar zijn de stammen van Makad el-Fira door Engelsche .vliegtuigen geteisterd. Ibn Saoed heeft aan de zuidgrens van zijn Rijk verscherpte controle ingesteld, terwijl Imam Jahla van Jemen de kust van zijn land aan de Roode Zee ten scherpste tegen Britsche agenten laat bewaken. Zijn strijd krachten worden door Syrische officieren georganiseerd en afgericht om tegen een evéntueelen coup der Engelschen bestand te rijn. Omvat niet alleen staatsbestuur, maar ook industrie, onderwijs, cultuur enz. AAN POLITIEKE PARTIJEN VERZOCHT ZICH TE ONTBINDEN. Het Japansche persbureau Domei meldt uit Tokio: Een ontwerp voor een nieuwe structuur des lands is gisteren voorgelegd aan de voor bereidende of organiseerende commissie waarvan minister-president Konoje voorzit ter is. Het pjan beoogt blijkbaar de instelling van een coöperatief systeem van Oost-Azi atische naties, een intensief nationaal defen sie-stelsel, een nieuwe economische struc tuur des lands, zoowel op industrieel als op arbeidsgebied, voor opvoeding en cultuur, een nieuwe levensbeweging, hervorming van de opvoeding en training van de jeugd en unificatie van de vrouwenorganisaties. Het uiteindelijk doel van de nieuwe structuur des lands is de vorming van een nationale organisatie. De grondwet blijft gehandhaafd, doch aan alle politieke partijen en veree- nigingen is verzocht zich te ontbin den en zich aan te sluiten bij het streven naar de nieuwe structuur. Voor de nationale organisatie wil het plan een Nationalen Raad instellen, waarvan de eerste minister ex officio voorzitter; deze raad is te Tokio gevestigd met regionale af delingen in de prefectures en de gemeen ten. In den Centralen Raad zullen 300 leden zitten; de hoofdafdeelingen zullen worden verdeeld in elf departementen; van deze worden genoemd: algemeene zaken, politie ke zaken, organisatie, aangelegenheden van den Diet, economie, kunsten en wetenschap pen, jeugd, training, pers en Oost-Aziati sche zaken. De centrale en regionale raden moeten de verbindingssrhakel vormen tus schen het volk en de regeering en tusschen lifet volk en de Diet, de prefectorale of ge meentelijke raden. Het plan wil niets veranderen in het te genwoordige systeem, volgens hetwelk de Keizer het hoofd is van het bestuur, maai den Oppersten Economischen Raad en den Oppersten Cultureelen Raad onder directe controle van den eersten minister brengen. Kenji Tomita, de chef van het secreta riaat van het kabinet, heeft uiteen gezet, dat de nationale organisatie eventueel ver- eenigd zou worden met den ontworpen Op persten Economischen Raad en den Opper sten Cultureelen Raad. Levendige activiteit van Duit- sche en Engelsche toestellen in de omgeving van Maagdenburg. Van bevoegde zijde wordt thans hekend gemaakt, dat de meeste Engelsche vliegtui gen, die in den nacht van Dinsdag op Woens dag naar Duitschland gevlogen zijn, koers zetten naar Berlijn, waar kort na midder nacht alarm gemaakt werd. Naar reeds ge meld, zijn geen bommen op de rijks hoofd stad gevallen. De Engelschen hebben bij hun nadering den afweer van het Roergebied ver meden, een deel van de vijandelijke vlieg tuigen werd reeds voor de Elbe tot terug keer gedwongen. Vrij levendige activiteit van Duitsche en Engelsche toestellen viel in de omgeving van Maagdenburg waar te nemen, doch hierom trent zijn nog geen bijzonderheden bekend. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de minister van oorlog, Eden, ter gelegenheid van een groot noenmaal verklaard, dat het zeer onvoorzichtig is aan te nemen, dat het gevaar voor een inval in eenig opzicht min der dreigend is. De komende weken kunnen zich nog veel ernstiger gebeurtenissen dan tot dusver afspelen. Engeland heeft evenwel nog nooit een beter leger gehad. Eden heeft voorts een boodschap tot het le ger en de luchtafweertroepen gericht, waar in hij naar aanleiding van den verjaardag der oorlogsverklaring hen met hun taak ge luk wenscht. KAPITEIN, DIE OP Z'N POST BLEEF, VOOR KRIJGSRAAD VRIJ GESPROKEN. - PLUNDERINGEN KON HIJ NIET VERHINDEREN - OOK LUITENANT GAAT VRIJ UIT. Voor den militairen krijgsraad te Utrecht stonden gistermorgen te recht een reserve-kapitein, die zich in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei zou hebben schuldig gemaakt aan het toelaten van plunderingen door de soldaten. Het was op 11 Mei in Woudenberg ge beurd, dat tijdens de evacuatie van de bur gers eenige militairen een bij het station staande kiosk door middel van het ingooi en van ruiten waren binnengedrongen en daar allerhande artikelen, zooals sigaren, pepermunt, chocolade en koeken, hadden weggenomen. De soldaten hadden grooten- deels deze lekkernijen onder de burgers verdeeld en slechts een klein gedeelte zelf gehouden. Een ambtenaar van de belastin gen, die aanwezig was bij deze plunde ring, maakte den kapitein A. van W. op dit feit opmerkzaam, waarop deze hem zou hebben toegevoegd: „Als de jongens het niet doen, dai&doen anderen het wel. Ik heb nu geen tijTI om mij met zulke kleinig heden te bemoeien". Ook een assistent-telegrafist van de Ne- deriandsche spoorwegen verklaarde, dat de kapitein zich in dezen geest had uitgelaten. President: Het komt mij toch raadsel achtig voor, dat u, terwijl u wist, dat mi litairen aan het plunderen waren gesla gen, niet eens de moeite nam om naar een agent uit te zien, of om de zich nog in Woudenberg bevindende burgemeester te waarschuwen. Beklaagde: Ik mocht mijn post niet ver laten en ik vond op dit moment plundering van een kiosk zoo onbelangrijk in vergelij king met de ontzettende dingen, diei zich uur na uur aan de grebbelinie afsp®°ldc"' dat ik inij er eerlijk gezegd geen Z.°H?CI} over gemaakt heb, of mijn jongens zich ai of niet daaraan schuldig maakten. President: Dat is alles heel goed mogelijK, maar u had moeten hegrijpen, w»,81" paar van uw soldaten de vrijheid om te plunderen, er op den duur geen ho - den meer aan was geweest en er nog vee meer dingen zouden gebeuren, welke hesnsi ontoelaatbaar zouden zijn geweest. De commandant van den kapitein, een majoor, verklaarde op een vraag van den president, dat de kapitein inderdaad in Woudenberg was gedomiliceerd, dat aanwe zigheid op zijn post zeer noodzakelijk was en dat hij het beslist zeer kwalijk zou heb ben genomen, als de kapitein uit de stelling zou zijn gekomen om zich te gaan bemoeien met een zaak, welke de gemeentepolitie had moeten behartigen. De auditeur-militair zeide in zijn requisi toir, dat beklaagde opzettelijk heeft nagela ten in te grijpen, toen zijn soldaten aan het plunderen waren. Hem kan dus ten laste worden gelegd medeplichtigheid. Na een nauwkeurig onderzoek zijn vier feiten ko men vast te staan. Ten eerste, dat er m Woudenberg uit veel huizen levensmiddelen werden gehaald om die aan de evacueerende bewoners uit te deelen, daar men meende, dat anders de vijand er zich meester van zou maken. Ten tweede is gebleken, dat militairen zich, evenals de burgers, hebben schuldig gemaakt an het leeghalen van diverse win- Vervolgens kwam vast te staan, dat be klaagde wist, wat er gebeurde in Wouden berg en ten slotte bleek, dat hij ook geen maatregelen had genomen om een einde te maken aan de rond hem plaats vindende plunderingen. De majoor heeft echter gezegd dat de kapitein zijn post niet mocht verla ten en dat deze op dien dag wel iets anders had te doen dan voor politie-agent te spelen, Spr. eischte daarom wegens gebrek aan be wijs vrijspraak. Na afloop van de zitting deed de krijgs raad uitspraak en sprak hem vrij. Een eerste luitenant, die eveneens voor den krijgsraad was gedaagd, en' wien ten laste was gelegd, dat hij had toegelaten dat er groote hoeveelheden limonade werden ge stolen uit een fabriek, werd eveneens op grond van dezelfde .overwegingen, vrijge sproken. Goed opgeborgen, maar toch verdwenen. Raadselachtig geval Een zestienjarige kantoorbedien de te Amsterdam, is dezer dagen op een raadselachtige wijze een bankbiljet van duizend gulden kwijtgeraakt. Hij meende het vei lig in zijn zak te hebben opgebor gen en toen hij het voor den dag wilde halen was het weg, aldus le zen we in de „Tér,. Zulk een ervaring geeft eeri grootcn schrik en bovendien pijnigt het slachtoffer van dergelijke verrassingen zich altijd het hoofd over het afschuwelijke raadsel: waar kan dat biljet gebleven zijn? Het overkomt vaak de verstrooide naturen, maar ook de accuraten hebben wel eens plotseling zulk een onaangenaam feit te verwerken. Men is er absoluut zeker van dat het vermiste geld of voorwerp op een bepaalde plaats is geborgen. Het is er niet meer, hoewel het nergens anders kan zijn. Hoe ter wereld is dat mogelijk.... Zoo ongeveer ook ging het dezen zestien jarigen jongen. Duizend gulden en nog wel geld van een ander. Het is niet gering. Een kapitaaltje. Een getal Van vier cijfers en dat allemaal guldens. De jongen had ze op het kantoor van een ijzerhandel aan den Cruquiusweg van zijn chef, den procuratie houder, in ontvangst genomen: vier bil jetten van duizend gulden, en tevens een bewijs van storting voor de Gemeente Giro. Hij deed de vijf papieren opgevouwen in zijn portefeuille, keek er nog even naar om goed te controleeren, dat alle vijf inderdaad deugdelijk in de portefeuille gingen, en stak het geld in den binnenzak van zijn colbert. Toen regelrecht naar het girokantoor. Geen omweg en geen andere boodschappen. Voor het loket haalde hij de portefeuille voor den dag. Greep het pakje bankbiljet ten, reikte het stortingsformulier over en wilde betalen. Vierduizend gulden. Hier, meneer. Een, twee, drie Nu, het kwam niet tot vier, want er wa ren er maar drie. Alles werd nagezocht. Alle zakken, de portefeuille nog eens, en Van dik hout zaagt man plankan an dat hat er heel wat zijn, bewijst boven staande interessante inzending van de Ned. houtafdeeling op de Najaarsbeurs ta Utrecht (Foto Pax-Holland) de vloer voor het loket. Maar het geld was verdwenen, en hoe vaak hij ook telde, hij kwam steeds maar tot drie. Niets anders bleef er over dan naar het politiebureau te gaan en aangifte te doen. Maar aangifte van wat? Van diefstal? Van verlies? De politie nam er niettemin goede nota van en zij heeft het raadselachtige ge val in onderzoek genomen, al schijnt er weinig kans te zijn, dat een oplossing wordt gevonden. De jongen maakt een eerlijken indruk, en aan zijn onschuld wordt niet getwijfeld. Men heeft geen enkele aanwij zing dat zijn verhaal niet op waarheid be rust, maar met dat al blijft de verdwijning van het groote bankbiljet een mysterie. De jongen is naar zijn chef teruggekeerd. Hier 'heeft men hem een nieuw stortings bewijs uitgeschreven. Ditmaal van driedui zend' gulden. Hijzelf heeft het weer wegge bracht en gelukkig heeft de geschiedenis zich niet herhaald. Het herziene bedrag be reikte nu ten minste veilig het Girokantoor. Dr. van Rappard over de Groot- Duitsche gedachte. Dr. van Rappard, leider der N.S.N.A.P.., heeft in een gisteravond te Amsterdam ge houden rede, de N.S.B. verweten, dat zij niet nationaal-socialistisch is. Zij kent het rassenstandpunt niet. In Indië konden bijv. inlanders lid worden. Dr. v. Rappard heeft ingezien, dat het na- tionaal-socialisme hier alleen vasten voet krijgen kon, wanneer dit land weer Duitsch wordt. Uit de geschiedenis blijkt, dat dit land Duitsch is .De overige partijen, zelfs zij die nu Duitsch Willen zijn, zijn in hun hart geen goede nationaal-socialisten, in hun hart zetelt nog het oude séctarische, de ovre fout van Nederland. De overige zoogenaamd nationaal-socialis- tische groepen leggen meer den nadruk op het nationalisme. De N.S.N.A.P. van dr. v. Rappard legt evenwel op de eerste plaats den nadruk op het socialisme. Adolf Hitier zegt in „Mein Kampf" dat de sociale toe standen geordend moeten zijn, wil een ge zond nationalisme kunnen bestaan. Indien men er van overtuigd is, dat hier andere toestanden moeten komen, dan moet men met de N.S.N.A.P. van dr. van Rap pard strijden voor de Grootduitsche bewe ging. Verzoek aan N.V.B.-bestuur. De oudinternationaal Bakhuys, die na een geruchtmakende affaire door den K.N.V.B. tot prof werd verklaard en daarna twee seizoenen lang voor de Fransche eerste klasse club F. C. Metz uitkwam, heeft tot het bestuur van den nieuwen N.V.B. een verzoek gericht om weer als amateur te worden erkend. Dit verzoek is op de laatste bestuursver gadering in behandeling genomen, doch een besluit is nog niet gevallen. De bestuurs leden wenschen zich over deze zaak nog te beraden en in een der eerstvolgende bijeen komsten zal de beslissing vallen. Bakhuys baseert zijn verzoek óp het feit dat de fusie in de Nederlandsche voetbal wereld wellicht voor het N.V.B.-bestuur aan leiding kan zijn om een streep te halen door het verleden en daarbij de roemvolle dagen zwaarder te doen wegen dan de fei ten waaraan hij zijn verbanning heeft te Tevens meent hij in ,ijn recht te staan, daar hij het laatste jaar in de voet balsport geen geld heeft verdiend (Tel.) OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 PTIO 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3V2) 1938 3 (3%) 1939 3 V.K. 98% 99 89 15/16 981/4 91 99 89% 76i/2 77 81 81% L.K. 98% SOM, 983/4 91 80% 81% OOST-INDIë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 DUITSCHLAND Dschl. '30 100 5% Dschl. '30 100 m.v. 5% Dschl. '30 500 5% Dschl. '30 500 m.v. 5% D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (F.B.) 4 Konv Kas (m.v.) 4 751/4 75% 74 74 4 8% 4 8% 5 15 25 75% 75% 74% 74 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 31/2 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I, III 3i/2 Z.-Holland 1937 3 81 88% 76 /4 791/4 8OI/4 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 84% 84% ÏNDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 16% Gelsnk. Berg 5 8 KERK. EN LIEFDADIGHEIDSINST. Buitenland. Augustiness 7 6 BANK- EN CRED.-INST. Buitenland. Ldsb. Schlesw. 7 10 AANDEELEN. ÏNDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 79-77% 77%-78% Calvé Delft c. v. A. 62% 62% Centr. Suiker Mij. 155 155 Fokker g. A. 208% 206 Lever Bros en Uniiever c.v.A, 86 87 Ned. Ford 330 322 Philips G.B.v.A. 148-146 146-144% Philipsp ref, A. 119% 120 Heemaf N.V. A. 87 87 Lever Br. en Un. A. Lev. Br. 6% p.A. 86 86 Ned. Kabelfabr. A. 402 409 Ned. Scheepsb. A. 102 102 Ver. Blikfabr. A. 184% 185 Papierfabr. v. Gelder A 114 112 Werksproor v. A. - A. 126 126 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 206% 204 Kon. Petr. 229-222 226%-221 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 200-197 196-198 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 365-363 361-366 Javasche Cultuur 217 N.I.S.U. 205%2 206 Ver. Vorstenl. Cult. 94 95 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 137% 137%-138 Deli Mij. c. v. A. 193%-195 194%-195% Senembah 157%-158% 157% Koersen van nog niet tot de officieele no teering toegelaten fondsen, waarvan publica tie bij besluit van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, is toegestaan. AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 129 gb.—131 gï. Anaconda Copper C.V.A. 21% gb.—22% gl. Rethlehem Steel C.V. gew a.d 67% gb. Rep. Steel C.V. g. a. 16 9/16gb. 17 l/16gl ('urtiss Wright C.V.A. 715/16 Shell Union C.V. g. a. 9 gb.—9% gl. VALUTA'S. New Yorlc Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.889/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.84-42.92 1.86%'—1.90%' 30.08—30.20 44.76—-44.94 42.80—42.96 De Haarlemsche politie heeft hij een han delaar in metalen een partij lood van onge- \eer 13.000 kg. in toeslag genomen, aange zien de handelaar zich schuldig maakte aan prijsopdrijving door den prijs van het lood met f7.,)0 per 100 kg. te vertioogen. Het lood zal ter beschikking van den handel worden gesteld. ,'/e marechaussee en de gemeentepolitie te ilhiuzen hebben gister twee mannen, J- o. en J. W„ aangehouden, die er van wor den verdacht, een lijk, dat onder deze ge meente was aangespoeld, te hebben beroofd. 'den zijn voor den officier van justitie te Groningen geleid en daarna in bewaring gesteld.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2