Vaste brandstoffen NIPPER EN PELLE „Vaderland tegen N.S.B. Het lokkende Radioprogramma FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS Slecht verduisterde fietsen De regeling betreffende ver koop en aflevering van vaste brandstoffen, welke geldigheid heeft tot 1 October 1910. Naar aanleiding van de vele tot het rijkskolenbureau gerichte vragen met be trekking tot den verkoop en aflevering van vaste brandstoffen, volgt hieronder een na dere uiteenzetting aangaande de getroffen regeling. Vaste brandstoffen voor kook- en verwarmingsdoeleinden. 1. Zonder vergunning mogen brandstof handelaren voor kook- en verwarmings doeleinden in de periode 1 Mei t/m 30 Sep tember 1940 afleveren: a. aan oude afnemers 20% van de hoe veelheid, die van April tot 'en met Maart 1940 door hen werd afgenomen. b. Aan nieuwe afnemers, zooals nieuw gevestigden en in het algemeen zij, die een grooter geschat verbruik in de periode 1940/41 zullen hebben dan in de periode 1939/40 werd aangeschaft, 20 van het ge schatte jaarverbruik, welke schatting door de handelaren dient te geschieden, die hiervoor verantwoordelijk zijn. Aan den handel worden hiervoor echter geen extra hoeveelheden ter beschikking gesteld. 2. Onder de categorie lb vallen ook zij, die in andere jaren voor kooken en/of ver warming andere dan vaste brandstoffen ge bruikten, b.v. olie, petroleum* en nu genood zaakt zijn om thans tot het gebruik van vaste brandstoffen over te gaan. 3. De verbruikers, die voor hun centrale verwarming van olie op vaste brandstoffen overgaan, worden gerangschikt in twee ca tegorieën, nl.: a. verbruikers met een geschat jaarver bruik van minder dan 10 ton cokes. b. verbruikers met een geschat jaarver bruik van 10 ton en meer cokes. Voor de categorie a. worden aan den han del geen extra hoeveelheden beschikbaar gesteld. De handelaar dient deze afnemers uit de hem ter beschikking staande hoe veelheden te bedienen. Voor de categorie b. zullen zoo mogelijk extra hoeveelheden aan den handel of groothandel worden toegewezen. Te dien einde dient de verbruiker van categorie b. zich schriftelijk tot het rijkskolenbureau te wenden onder op gave van: 1. het olieverbruik in de periode 1 April 1939—31 Maart 1940. 2. de gewenschte afmeting van de brand stof (nl. cokes 1, 2 of 3). 3. den groothandelaar of handelaar, van wien hij de brandstof wenscht te betrek ken. Na beoordeeling van deze aanvraag kan het rijkskolenbureau eventueel een toewij zing aan de betrokken groothandelaar of handelaar verstrekken. Als basis wordt hierbij aangenomen, dat 1000 1. olie gelijk te stellen zijn met 1500 kg. cokes. 4. Indien een verbruiker zijn met olie ge stookte centrale verwarmingsketel niet voor het gebruik van vaste brandstoffen laat om bouwen en overgaat tot het stoken van haar den of kachels,' bestaat er geen bezwaar te gen, dat de handelaar, wanneer deze uit de hem ter beschikking staande hoeveelheden er toe in staat is, aan dezen verbruiker an dere vaste brandstoffen dan cokes levert. 5. Indien een verbruiker, die normaal des zomers petroleum gebruikte voor kookdoel einden, dit jaar is overgegaan tot het ver bruiken van vaste brandstoffen voor dit doel omdat hem geen petroleumdistributiezegels hiervoor ter beschikking konden wórden ge steld, kan de handelaar hem zonder speciale vergunning voor dit extra verbruik van vas te brandstoffen beschouwen als nieuwen ver bruiker en dus boven de reeds toegestane De hulp ls nabfl. 1. ,,'t Ia te hopen, dat ze zich rustig houden, wanneer ze ons in de gaten krijgen!" 2. „Och, lieve kinderen, dus jullie zijn toch gekomen! Ik dacht wel, dat jullie ons niet ln de steek zouji laten!" 3. „Psst! We hebben de buk sen tussen de bamboesten gels verstopt; nu snijden we jullie boeien door, maar denkt er om: niet weglopen voordat wij de benen geno men hebben!" Het „feestmaal" van de kannibalen op de vlucht. 1. „Nu er van door! Het braadspit of het leven!" 2. „Door deze kleine afscheids groet zullen ze de eetlust misschien wel kwijt raken!" 30. Dan hebben deze lui inmiddels succes ge had. We moeten zonder uitstel naar Maldon Grange, voor er erger dingen gebeuren. Russell zei, dat hij de eerstvolgende uren nog belangrijke dingen in Londen te doen had. Ik wilde dat u Goatley ontmoette, dat zou heel goed zijn, eindigde hij. Uzali stemde toe. Het liep tegen twaalven toen zij den tocht aanvaardden naar de Wan- derer's Club. Van den portier hoorden zij, dat nog iemand gevraagd had naar Russel zoo dat zij gedwongen waren in de rookkamer te wachten. Na een half uur kwam een be diende Russel zéggen, dat er iemand voor hem buiten stond. Hij stond op en gaf Uzali een teeken hem te volgen. Goatley wachtte op het trottoir. Heb je nog nieuws voor ons? Buitengewoon belangrijk nieuws, ant woordde Goatley. Ik bleef buiten zgn kamers wachten, tot mijn geduld haast uit geput was. Hij is nu naar een variété ge gaan, over de rivier. Ik ben den naam ver geten, maar ik kan er u wel brengen. Een taxi werd aangeroepen en spoedig hadden ze het variété bereikt, een schunnige gelegenheid in een van de zijstraten van Waterloo Road. Ondanks het late uur was de zaal nog tamelijk vol jnet rumoerige man nen en vrouwen. Het kostte hen niet veel moeite om Jansen te ontdekken. Hij zat aan een klein tafeltje, in ernstig gesprek met iemand wiens gezicht niet te zien was. want het was verborgen in den opgeslagen kraag van een dikke jas en zijn hoed was diep in dr oogen gedrukt Je hebt je werk uitstekend gedaan, zei 20 van het verbruik in de perioden April 1939 tot en met Maart 1940 nog 20% leveren van het geschatte jaarverbruik voor kook- doeleinden. 6. Verbruikers, die voor einde September 1940 de hoeveelheid van 20% van hun jaar verbruik niet hebben afgenomen, hebben na dien datum geen recht meer op levering van deze hoeveelheid of het resteerende ge- dpelte hiervan. De betekenis, die hieraan moet wor- gehecht, is slechts deze, dat op 1 Oc tober a.s. de huidige regeling wordt vervangen door een nieuwe regeling. Degenen, die de hoeveelheid van 20% van hun jaarverbruik niet voor 1 October a.s. hebben ontvangen, behoeven zich echter niet ongerust te maken, daar rekening zal worden gehouden met den dan aanwezigen voorraad bij de verbruikers. 7. Levering bij toerbeurt (d.i. wanneer de leverantie van brandstoffen het eene jaar aan dezen, het andere jaar aan genen leve rancier wordt gegund) .dient door de betrok ken handelaren, in onderling overleg gere geld te worden, 'daar in deze gevallen geen extra hoeveelheden aan den handel ter be schikking gesteld kunnen worden. Itt DE VUILNISBAK DICHT! Het „Vaderland", trekt fel van leer tegen de journalistieke methoden van Volk en Va derland, welk N.S.B.-blad allerlei knipsels uit oude socialistische geschriften heeft» ge publiceerd, om te laten zien, wat voor ver schrikkelijke vijanden van Duitschland de „verjoodschte" sociaal-democratie hier te lande is geweest. Over de vraag, waarom dit requisitoir juist nu verschijnt en in hoever het ook ge richt is tegen het werk van Host van Ton ningen als curator van het Nederlandsche socialisme, zullen, aldus het blad, verder maar niets zeggen. De interne tegenstellingen in de N.S.B. interesseeren ons niet al te zeer. Een woord van protest tegen een politieke strijdmethode, waardoor men voordeel zoekt door een handeltje met de oude plunje van den tegenstander, mag echter niet achterwe ge blijven. De Arbeidspcrs heeft trouwens zelf ook al van antwoord gediend. Wat Volk en Vaderland nu doet is nog veel erger dan wat de Arbeidspers tóén deed. Tegen de herinnering aan vroegeren tijd is natuurlijk geen bezwaar. Maar als een fat soenlijk Nederlander, die werkelijk zijn hee- le volk liefheeft en het dienen wil, nu nog over die domheid van den socialistischen boycot tegen Duitschland spreekt, dan doet hij dat niet zonder er tevens aan te herinne ren, dat de beste leiders van de sociaal-de mocratie zelf er al spoedig tegen op kwa men en dat een man als dr. Wiardi Beek man, (een uitstekend man, maar helaas te veel gemarineerd in Hollandsch ethicisme, om nu nog een rol te kunnen spelen), als voorzitter van een partijcongres verklaard- de: laat ons dat lijk van den zoogenaamden boycot toch zoo snel mogelijk begraven. En als een fatsoenlijk Nederlander thans nog herinnert aan de afschuwelijke haat- propaganda tegen Duitschland, die door som mige medewerkers van de Arbeidspers ge voerd werd, dan doet hij dat alweer niet zonder tevens te wijzen op de reactie uit ei gen socialistischen kring, die daartegen op kwam. Hij zal dan b.v. tevens verwijzen naar de moedige artikelen, die een Winkler in de Septembermaand schreef. Maar de heeren van Volk en Vaderland willen den concurrent in den strijd om den invloed treffen; daarom grabbelen ze in den vuilnisbak der, oude partijpolitiek (aan dit soort politiek hebben ze aardig meege werkt: eenig opportunisme was hun nooit vreemd) om erqrapiertjes uit te halen en die dan, al of niet vervalscht, den Duitschen heerschers voor te leggen. Wij zijn er, aldus het Vad., echter vast van overtuigd, dat de Duitsche heeren, die zich hier in ons land en in Europa, ja in de wereld tegenover een enorme taak gesteld zien, bij een dergelijke manoeuvre eenigszins ver baasd moeten opkijken en zich af vragen: wat wil die man met zijn kromme vuilnisbak vingers? Wij voor ons willen liever, vervolgt het Va derland, aan andere dingen denken. Op den ochtend van 15 Mei kwamen wij langs het nieuwe K.L.M.-gebouw. Er stonden daar een paar honderd menschen te wachten: pas vrij gelaten geïnterneerden, waaronder vele N.S.B.-ers. Met velen van hen hebben wij dien ochtend gesproken. Veel bittere klach ten over de behandeling moesten wij hooren: gaarne willen wij bekennen, dat we ons een beetje beschaamd voelden. Maar telkens op nieuw mochten wij ook vernemen: nu ja, dat is voorbij, het is nu geen tijd voor kla gen of fvoor wraak nemen, wij gaan aan 't werk. Het waren eenvoudige menschen, die zoo spraken. Telkens wanneer wij schre ven: de N.S.B. alléén kan het niet, maar zón der de N.S.B. gaat het niet, hebben wij aan die mannen gedacht. Wij zullen er aan blij ven denken. Maar juist daarom hebben wij hier eens zeer duidelijk willen zeggen, hoe vies wij dat oudeplunjebedrijf vinden van zekere kleine burgermannetjes van de N.S.B.-Leiding. En daarmede doen wij den vuilnisbak dicht en willen er niets meer mee te maken hebben. Er is waarachtig beter en mooier werk te doen. Zooals de mannen zeiden op dien Mei ochtend bij het K.L.M.-gebouw. Het aantal processen-verbaal, dat de Haag- sche politie dagelijks maakt ter zake van onvoldoende verduistering, stijgt nog steeds. Gisterennacht bedroeg het niet minder dan 100. Tlierbij waren slechts drie gevallen van slecht verduisterde woningen en een van een onverlichte auto, terwijl de overige 96 geval len rijwielen betroffen. Door de politie zijn 27 fietsen in beslag genomen. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414.4 m. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Wjj beginnen de dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 W. Eberle en zijn orkest en soliste 12.45—1.1Ó Berichten ANP en gramofoonmuz. 1.45 Gramofoomuziek. 2.00 Orgelconcert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-Operette-koor, GRO Groot Amuse mentsorkest en solisten (opn.). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Ziekenpraatje. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO Lezing over J. P. Sweelinck 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. Russell op een toon van voldoening tegen Goatley. Je kunt nu wel gaan. Kom mor genochtend bij me, dan zal ik je verdere instructies geven. Goatley knikte en verdween. Uzali had zijn oogen niet van het tweetal aan het tafeltje af en na een poos zei hij: Het is bijna één uur en straks gaan alle menschen weg. Dan loopen we kans gezien te worden. Laten we liever naar buiten gaan en daar wachten. Ik heb een bepaalde reden om dien rrfan, die bij Jansen is, eens goed op te willen nemen. Zij wachtten buiten op een donkere plek tot de voorstelling was afgeloopen. Jansen en de kleine man in de ulster behoorden tot de laatsten die naar buiten kwamen. Russell zag Uzali's oogen schitteren. Laten we hen volgen, fluisterde de Indiër. De man in de groote jas is een van mijn stamgenooten. HOOFDSTUK XXXVI. Geheime conferentie. De vogelkoopman in Gray's Inn Road was een groote natuurliefhebber en teveel ver diept in zijn studie om een goed zakenman te kunnen zijn. Hij was een opgedroogde kleine man, die achter zijn winkel leefde en zijn poovere huishouding alleen deed, want hij had een ziekelijke afkeer van alles wat vrouw was. En treed had hg het allerminst. Het was daarom een gelukje voor Mr. Giles toen op een middag een dikke vreemdeling zijn winke' kwam .binnen stappen en hem vroeg of hij niet een paar ongemeubileerde kamers te huur had. Op de bezwaren van den verschrompelden vogelkoopman, vertelde dat hjj ontdekkings reiziger was, een groot deel van de wereld had gezien en altijd gewend was geweest alles zelf te doen. Hij zou tien shillings in de week betalen, zijn eigen meubels mee brengen, zelf zijn eten koken of buiten de deur eten en zijn eigen kamers schoon hou den. Wat ik noodig heb is rust, eindigde hij, want ik schrijf een boek over mijn rei zen en wil niet gestoord worden. Tien shilling in de week beteekende voor den ouden man het verschil tusschen over vloed en armoede. Hij zou zich boeken kun nen aanschaffen, waarnaar zijn hart jaren lang vergeeft was uitgegaan. Binnen een week was Jansen geïnstalleerd in zijn nieuw verblijf. Het uiterlgk van zijn zitkamer bevestigde zijn verhaal dat hg een boek schreef: Een paar tafels waren bedekt met papieren, kaarten en vreemd uitziende plattegronden! He was op den avond dat Goatley Russell was komen bezoeken. Nadat Jansen zijn een voudig maal, dat hij op een spirituskoker ge reed had gemaakt, voltooid had, stopte hij dikke pijp en keek onrustig naar de klok op den schoorteenmantel, alsof hij bang was een bijzonder gewichtige afspraak te vergeten. Hij haalde een pakje papieren uit zijn zak, en spreidde die uit op zijn breeden knie. De inhoud scheen hem bijzonder te voldoen, want hij lachte telkens terwijl hij las. Eigenaardig wat voor fouten knappe menschen soms nog maken, mompelde hij. Daar heb je nou zoo'n Flower, die nu denkt, dat .Jj iedereen bedriegen kan, maar mj, 1-an hg toch niet in de luren leggen. Over een paar wet. en zullen noch Flower noch Cotter mij meer in den weg staan. Alles wat ik te doen heb is naar Maldon Grange te gaan, mijzelf te helpen en mgn leven verder in groot gemak en genoegen te slijten. Jansen keek nog eens op dè klok, die nu b.jna half tien wees. Htj stond op en ging naar de deur. Ondanks zijn gewicht maakte hij bij het loopen niet meer geluid kan een kat. Hij hoorde zijn huis baas rondscharrelen aan den achterkant van den winkel, toen hij de trap afsloop en de huisdeur opende. Hij stond daar enkele minu ten met het licht achter zich en keek de straat af, alsof hij iemand verwachtte. Uit de schaduw dook een tengere figuur op in een langen overjas en met een grooten hoed op. In orde, vriend, fluisterde de dokter. Ik wacht al op je, '*omt dezen kant uit. De gestalte volgde Jansen vlug de trap op tot in de zitkamer, waarvan de deur heel voorzichtig gesloten werd. Jansen vulde een opiumpijp en overhandigde die aan den bezoe- !.er. Deze laatste had zijn hoed en jas afge daan en bood een vreemden aanblik in zijn Europeesch costuum toen hij neerhurkte op den grond met de pijp tusschen zijn lippen. U weet waarom u hier is? vroeg Jansen. Ik weet het, zei de Oosterling. Ik kom hier omdat u bereid'is mij te helpen. U zult mij de plaats wijzen, vanwaar ik alles mee terug kan nemen naar mgri arm vader land, vanwaar het gestolen is. Dat is het waarom ik hier ben vanavond. Volkomen juist, zei Jansen vriendelijk. - Maar u loopt te hard van stapel. In dit land gaan de dingen niet zoo vlug. Weet u dat uw man weer weg is, dat hg Londen weer verlaten heeft? Zonder twijfel is hg nu buiten uw bereik. Dat is hij niet, ze' de Maleier beslist. Jansen's vraag negeerend. Al was hij aan het einde der wereld, hij zal niet veilig zijn voor ons. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-symphonie-orkest. 9,009.15 Cyclus „Uitingen van nationale cul tuur". 9.45 Koorconcert (opn.). 10.10 Wij sluiten de dag. 10.15 Berichten ANP. Kootwijk 1875 ra. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, hierna: Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonm, 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Cyclus „In de schijnwerper". 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 AVRO-Amusementsorkest. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Concertgebouw-orkest (opn.). 4.00 Kinderkoof „Zanglust" (opn.). 4.20 AVRO-Aeolian-orkest. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Het Philharmonisch kwartet. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 AVRO-Amusementsorkest. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 AVRO-Musette-ensemble en solist (opn.) 7.45 Gramofoonmuziek of reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Solistenconcert. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). Maar vergeet niet, mijn vriend, zei Jan sen, dat u hier in een geciviliseerd land is, waar de politie er andere meeningen op nahoudt dan u en uw stamgenooten. Als zjj de hand op u zou kunnen leggen, zouden ze zich niets van uw religieuze motieven aan trekken. U zoudt de rest van uw leven in een Engelsche gevangenis doorbrengen. En uw prooi zou u ontsnappen, niemand meer te vreezen hebben en onbezorgd van zijn gesto len goed kunnen genieten. Veronderstel nu dat ik u een anderen en veiliger weg kan wijzen... De oogen van den Oosterling schitterden. U bent verplicht dat te doen, zei hg met somberen ernst. U bent gebonden door de heilige gelofte. Maar als u een valsch spel met ons zoudt durven spelen... U kent de straf. Jansen wees deze veronderstelling met verontwaardiging van de hand, en vervolgde daarop: Het zal onmogelijk zijn om mgn plan uit te voeren als k u beiden niet tegeljjk hier heb om alles met u te bespreken. Als u mij niet vertrouwt, was het verstandiger uw eigen weg te gaan en mij niet lastig te vallen. De kleine man, gehurkt op den grond, "am Jansen aandachtig op. Langzaam legde hi zijn pijp neer, haalde uit zijn zak een voddig stukje papier te voorschijn, waarop hg iets neerkrabbelde met een teekmpotlood Hg aarzelde nog voor hij het Jansen ter hand stelde. Hier. zei de Maleier ten slotte, hier is het waar u hem vinden kunt, vannacht om twaalf uur. Ik heb nu alles in uw handen gegeven, maar als i ons bedriegt... maar u weet wat dat voor u zou beteekenen. Jansen stopte het papier onverschillig in zgn zak en sprak ovei andere dingen, die zijn bezoeker interesseerden, over diens land en over Indië, ten ijl de Oosterling genoot van zgn opium-pijp. Tenslotte viel zijn hoofd achterover en hij lag in een diepen slaap -zonken. y Prachtig, mompelde Jansen. Dat is nog mooier dan ik gedacht had. Ik had niet _urven hopen op twee vliegen in een klap E nu zullen wij den andere maar eens gaan vangen! fWordt vervolqd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7