Brabantsche Brief van 't HOEKJE OUDERS lai- naait! Concurrenten De J VOOR DE Huiswerk III DUTTERTJEa Ulvenhout, 5 Sept. 1940. Amico, „Vinde gij nie, Dré, dat de mannekes zoo ■til zijn?" vroeg Trui me ennigte dagen gelejen. „Stil?" Ik klopte m'n pijp 'ns uit, voelde hoe Trui scherp toekeek, of ik nie morste. En weer vroeg ik: „stil?" „Ja. Stil", snibte Trui. „Oem. Is me nie opgevallen", zee ik lang zaam. Maar terwijl ik dat zoo beweerde, docht me: jja..., nou zij dat zoo vraagt..., jja „Dan zal 'k 't maar gedocht hebben", zoo mokte Trui er zich toen af: „maar..., daar léé weer 'nen kwak assie, vetkees..., maar ik docht 't zoo, ziede." Ik gong den erf op. Stopte 'n versche, blaasde de rookslingers den noten léér in, peinsde. Stil? Mja. 't Was wel zoo. En nou Trui 't zee...! Waar is waar de die kèkt nou eenmaal veul scherp...! D'n winkel? Die „liep' 'toch boven verwachting! Zou 'r iets kunnen zijn met de Hoppenbrouwersen Ochneeë, die menschen dejen d'r best! De kameraadschap van de mannekes? Och, schei uit! Die was goud! Toch den Dré 'ns vragen. Allee, fout! Dan maar efkes afwachten! 'k Zette er den pas in, gong 'n pinteke koopen in de „Gouwen". Maar al had ik er den pas ingezet, 't gedacht liep mee. Vrimd! 't Was toch zoo seerjeus nie als Trui nou docht, dat Waarom gong dat gedacht nou nie mij nen kop uit? Sjuust! Dat prikkelde me nou. 'k Ben oud genogt, om te weten: als zoo'nen haak in oew brein komt en hij wil' er nie uit, dan dan zit er meestal 'nen weerhaak aan. 'n Waarschouwing...? Als ik den klink gelicht had van de „Gou wen Koei", dan bleef ik den knop heel efkes vasthouwen. Klopte, noodeloos, den assie van 't vuurke in m'n pijp, gong dan binnen. V'rek! Waarom schrok ik daarvan...? Da daar zat, daar zat m'n baaske. Achter 'n vól glas bier, lóngs de tafel zat ie. De bee- nen vooruit gestoken, één hand in den broek zak, de andere onder den kop, elleboog op 't tafelblad. We zagen malkaar tegelijk. Hij schrok ook 'n bietje. Kreeg 'n kleur. Trok z'n „onver schillige" beenen bij. Dan rimpelde-n-ik lachend m'n voorhoofd 'k Wou nie de vraag o'nder woorden brengen: gij, zoo midden in de week, in de herberg? Hij begreep me toch en antwoordde mee 'n tegenvraag: „Trui de pest in, Dré I?" Lachend schudde-n-ik den kop, gong aan den anderen kant zitten, ook langs 't tafeltje, de beenen gestrekt. „Waar is den Eeker?" vroeg ik. Net of ik gewoon was, de mannekes samen te ont moeten in de „Gouwen' Koei", zoo midden in de week „Weet ik nie", ntwoordde Dré III kort, me docht mee 'nen zucht. „Wablief „Kweetnie"; veulbeteekenend gebruikte-n-ie wat spottend den Eeker z'n stopwoordeke, als die heelgoed wit: kweetnie. Daar was dus iets...; en 'k bestelde aan Kee 'nen pint. „Eh..., Trui vond... zee ze..., guilie waart... waart zoo stil den lesten tijd? éSantjes, Dré". „Santé, Opa". ,,'t Is mij trouwens nie opgevallen", loog ik. „Watte?" Daar gooide den smellap m'n heele opzetje in 't wèèrgaren. Dan maar opnuuw. „Trui vond, zee ze, guilie waart zoo stil den lesten tijd...! 't Was mij trouwens nie opgevallen." Toen sluierden zijn zwarte blinkers weg, achter de prachtige, gekrulde oogwimpers en scherp zag ie me aan. Hij bedoelde: wat komde dan hier doen...? Om den lachtrek langs m'n neus 'n andere „bestemming" te geven, trok ik maar ns steuvig aan m'n pijp. Sodepin! Ge hebt mee dat helder baaske al sjuust zoo veul diepel- matie noodig op sommige oogenblikken, als mee 'nen ervaren zakenman! Wat is dat jonk bijde pinken, sinds ie op-eigen-beenen den groentenhandel gong drijven. En wéér trok ik hard aan m'n pijp...! „Eh..., daar is toch niks, ee Dré. Mee... mee onzen Eeker?" (Dan zóó maar, docht ik, recht op den man af). Piekerde Toen keek ie naar den grond. Piekerde. Dan gong ie récht veur de tafel zitten. Keek seerjeus gespannen, 'n Bietje bedroefd, zou 'k zeggen. Dna, langzaam: „jawel. Ja..., ja- daarisiets... mee... mee den Eeker Zn stem was 'n bietje heesch geworden. Laag en schor. „Ikke... ik hen bang, opa dak m nen Eeker... gaai verspeulen!" „Verspeulen...?" 'k Gong nou zitten. Recht teugenover mn seerieuze baas ke. Hij knikte. Bleef knikken, starend op t tafelblad. Dan, na 'n paar oogenblikken keek ie me vol aan, sloeg onwillekeurig op de tafel en zee: „ja! Verspeulen!" Lang zagen we malkaar aan- 7 Ik: „ge wil toch nie zeggen, da..-- Dré III: „jawel. Dat wil 'k wel zeggen. Ik: „dat ie weggaat, van... van ons, van den hof...?" vp_ Dré III: knikte. Z'n oogen wierden nat be floersd. Dan boog ie den kop, na blLang hebben we daar nog zitten zwijgen en ook klasjeneeren. Tot den duister ,g zijn we opgestapt. Stil. En zwijgen d gedrenteld deur den somberen najaarsavond, die klepperde in 't bruin geblóart van g boomt. Negen slagen gongden den ame uit, over 't stille herfstdurp, over 't eenzame land. Als we op den erf kwamen stond den Eeker de blinden veur te doen. Ms ik Zaterdag teugen den avond bij Guust Verhagen kwam, om 'n „Zondagsch gezicht te halen", dan zat, wat weinig gebeurt, hij scheert z'n eigen, ons pastoorke onder 't mes. 'k Had 'm dalijk in de '.aten, want 't is zóó als ge binnenkomt bij den barbier: ge ziet altij eerst naar den kwiebus in „den" stoel. 'k Moest twee keeren kijkën; eerst naar 't zilverwitte krullenkopke mee 't glanslichtje op den osen kruin, dan in den spiegel. „Jaja, ik ben, 't Dré", zee-t-ie leutig. „Allee", gekte-n-ik verom: „dat zie ik; ge wilt mergen 'ns extra mooi opstaan, meneer pastoor?" Hij knipte 'n oo^ske naar me, via den spie gel. „Gerajen, man! We krijgen bezoek op de pastorie! En nou mot alles in de puntjes zijn, ee? Mie zee: gij mee oewen botten krabbert, ga liever naar den Guust, dan begaaide oew waschtafel ook nie. Ja, Mei heeft heel den huis schoongemokt, ge verstaat!" 'n Leutig traantje blonk in z'n biaauwe oogen. „E'kes, meneer pastoor, zoo lee den Guust 'm nou 't zwijgen op, om 'n paar witte haren weg te knippen uit den neus. 't Was even stil. Den Guust „liep" mee 't mes over de randen van de ooren, over 'n moedervlekske bezijen 't voorhoofd, afijn, hij lee den lesten Loets aan z'n „meesterwerk", mee 'nen ambitie en 'n aanstellerij, of hij dat prachtig gesneien, stok- ouwe heilig pastoorskopke ergens getooverd had uit den fijnsten, blanksten albast, dien er veur duur geld te krijgen was gewist. Dan borstelde-n-ie locht deur de krullen, die lijk gesponnen zijde om 't kopke kroezelden, kamde golvende glanzigs langs de ooren, over den teeren schedel, die rosig deur de kroeze- ling blo.ik, zóó lank, tot ons pastoorke 'n bietje-n-ongeduldig zee: „tuttut, zoo is 't volop genogt, Guust; 'k hoef nie naar 't bal, jonk...!" Sierlijk sprong den Guust toen, mee 'nen pas als van 'nen dansmeester, achteruit, bekeek dan, mee 'nen scheef gehouwen kop en 'n kus mondje, 't pastoorke deur den spiegel. Den Guust leek me bar tevrejen over z'n werk en veurzichtig begost ie meneer pastoor los te pellen uit 'n vracht witte laksen, handdoe ken, watten en pampieren. Wij hadden allegaar 't bietje betutterd zit ten kijken naar diën kaskonade van den zelf- voldanen Guust. Mee ons gaat ie en ge lukkig! heel wat onbeschofter om. Maar... wij oetalen gin kwartje! Eerlijk is eerlijk. En dan verdwaalt, als ge zit te praten of te ginnepappen onder 't lnzeepen, den kwast mee schuim wel 'ns „per ongeluk" tot in oew keel ook! Terwijl den Guust 'm afschuierde, vroeg ik zoo: „krijgde hóóg bezoek, meneer pastoor?" „Zie 'k er zóó netjes uit", snapte-n-ie leutig. Toen sprong ik mee 'nen Guusiëelen kui tenflikker achteruit, posteerde me met de handen in de zij, den kop schuin, bekeek zoo 't Zondagsche pastoorke. En zee dan: „ja! Zóó netjes!" Toen schupte den Guust me teu gen m'n gewitwel aan. En riep: „wie z'n beurt!" „Net goed", kraaide meneer pastoor! „Kom 't spet me, maar 'k mot gaan". Hij zette z'n ronde vilthoeike op, groette „navond man nen" en wenkte bij de deur mee 'n knikske naar mij, om even mee naar buiten te gaan. „Dré, fluisterde-n-ie daar: „van den avond krijg 'k 'nen monseigneur te logeeren, eenen uit de missie. Hij kan nou nie verom, ge wit, de vaart lee stil. Nou gebruikt ie zijnen tijd om hier in 't land te preeken veur z'nen mis siepost. Mergen hebben wy 'm. Hij zal eigens de hoogmis doen ik ben dan vrij, kun de gij op dat uur bij me komen, op de pas torie? We motten 's samen praten, ziede. Mie zal dan wel 'n extra bisschoppelijk baks- ke koffie gereed hebben en 'n rookbare si gaar, ge wit, die is er ook altij wel over de hand!" „G hoeft me nie om te koopen", lacht-n-ik: ge wit genogt, ik kom gèren 's klasjeneeren op oew kamer. Ik heb er zoo'n schoon pano rama over m'n akkers en derunders!" „Afgesproken...?" „Afgesproken! Eh... hm! Eh... is er iets bezonders... „Eh... je... och..., mischient. Tot mergen. Dré, wel te rusten. Zeg ze thuis gedag!" „Sloppel, meneer pastoor. Tot mergen. Om tien uur hang ik aan oew bel!" Ik keek 'm efkes na, als ie daar wegdrib- belde, den donker in, langs 't kerkhoveke. Hij wou toch eerst „ja" zeggen, als ik vroeg of er iets bezonders was. Zou 't in verband staan mee... mee den Eeker?? Kost haast nie. D'n kluut had mij nog niks gezeed toch...! Aan 't mannelijke eigens had 'k ook nog niks bespeurd. Hoogstens waren de baaskes samen wat stiller. Hoewel..., de leste dagen...? Neeë! Smakelijk gelach klonk naar buiten. Allee, mergen wijer zien. En ik gang weer binnen in den Guust zijnen scheersalon, waar den komenden Zondag al plazierig te lichten stond in d'oogen van 't drukdoende mansvolk mee baarden van 'n heele week! Baarden Nouja, wij noemen ze zoo, om den Guust nie te veul t' ontmoedigen. Maar daar zijn Zaterdagsavonds „baarden" bij, waar den Guust z'nen weg leur mot hókken! Hij bezit daar amparte messen veur. En ik beloof oe, amico, als gij, mee oew stadsvelleke daar 'ns onder kwam, dat oew baardje er met vel en al af gong, lijk paling schoongemokt wordt...! Als ik 'n uurke later thuiskwam, waren Trui's eerste woorden: „ge hebt 't goed uit gehouwen... „Mja. Ja, Ja, 't hee lank geduurd, ja. Was er veul volk bij onze Guust?" „Onzen Guust." Ge wit, hij is nog 'n bietje familie van Trui. Of... familie? Dat ook weer nie! Maar den Guust, jonk weer, wierd groot gebracht bij 'n Oom van Trui. Guust Verha gen is dus, om zoo te zeggen ,'n aangewaaide neef var Trui en dus stelt ze nog altij be lang in zijn affaires! „Ja, 't was er goed druk. Meneer pastoor was er ook! Ikke... 'k mot mergen bij 'm komen." Als ik dat zee, gongen alle oogen naar den In dit artikeltje wil ik dan enkele richtlijnen geven voor hulp bij het huiswerk. Algemeene voorwaarden. 1. Men zorge, indien maar eenigszins moge lijk voor stilte tijdens de studie van het kind. 2. Ouders en familieleden behooren zich in dit verband verschillende opofferingen te ge troosten. Bijv. stopzetten van de radio gedu rende eenige uren, idem van alle luidruchtige gesprekken, enz. 3. Bij voorkeur late men het kind studeeren in een vertrek, dat niet aan een drukken ver keersweg gelegen is. Indien zulks in verband met de inrichting van de woning niet mogelijk is, verdient het aanbeveling de ramen op de een of andere wijze zoodanig af te schermen, dat het kind niet gestoord behoeft te worden door hetgeen er buiten op straat plaats vindt. Loewel geraas en lawaai moeilijk te keeren zijn, kunnen op deze wijze toch talrijke aflei dende dingen geweerd worden. Bijzondere voorwaarden, enz. Hierbij hangt natuurlijk veel af van den aard van het kind. Studeert het bijvoorbeeld gemak kelijker door de te memoreeren stof telkens maar weer hardop te lezen, dan late men het kind dit toe. In het algemeen is gewenscht rekening te houden met de volgende zaken. 1. Half-luid lezen van te verwerken leerstof bevordert df studie. 2. B het leeren van een vers bijv. verdient het aanbeveling het te leeren vers telkens in zijn geheel te laten overlezen tot het geheel in het „hoofd zit". Men oemt dit de G-metho- de (in tegenstelling met de methode, welke telkens regel voor regel te werk gaat.) 2. Men wenne het kind aan schematiseeren van den inhoud. Bijv. een les, zooals hier volgt, wordt op de bijgevoegde wijze verwerkt: Les I. Wanneer we de kaart van Friesland bekijken vinden we verschillende kleuren opgenomen. Deze kleuren duiden verschillende grondsoor ten aan. Zoo zien we, dat er in Friesland streken zijn, die hoofdzakelijk uit kleigrond bestaan. Het Oostelijk deel van Friesland be staat uit zandgrond en veen. Dit laatste is hoofdzakelijk hoogjfcejm De kleigronden worden gebruikt voor landtymw en veeteelt. Op de zandgronden vindt landbouw plaats. De vee teelt beperkt zich voornamelijk tot het houden van schapen, kippen en varkens. Het hoogveen wordt afgegraven en verwerkt tot turf (lange) Het laagveen levert de z.g. baggerturf of korte turf. Verwerking. Friesland Klei- (welke en waar?) rivierklei zeeklei Bodemgesteldheid. Grondsoorten Zandgronden (waar?) Veen: hoogveen (waar?) Bestaansmogelük! Jen laagveen (waar?) Kleigrond: veeteelt, waarom? waar? landbouw, waarom? waar? Zandgrond: landbouw-veeteelt. Vertel er iets van. Veen: Turfmakerijen. Welke? Waar? Met behulp van een dergelijk schema repe teert het kind den inhoud van de les in een minimum van tijd. Het groote voordeel is, dat het op deze wijze leert hoofd- en bijzaken te onderscheiden, zichzelf vragen te stellen, de kaart te raadplegen, enz., enz. De eerste sche ma's worden onder leiding gemaakt. Op den duur moet het kind leeren zelf iedere les zoo danig te verwerken. OVEEKA. VOOR WIENS BESTWIL? „Ik begrijp eenvoudig niet hoe je zooiets doen kunt. Als ik jou was"... Met een hooge kleur van opwinding stond de jonge vrouw tegenover haar vriendin. Deze antwoordde kalm: „Maar ik ben jou niet, beste, dat is het juist. Ik heb noch jouw karakter, noch jouw reacties, en evenmin heb ik jouw opvoeding gehad. Ik voel en weet, dat ik in dit geval zóó moet handelen en niet anders. De gevolgen komen voor mijn verant woording. Laat mij begaan." „Maar ik raad het je af voor je eigen best wil," poogde de eerste spreekster nog. De andere maakte een afwerend gebaar. „Weet ik wel. Als jij voor dit geval stond, zou je wellicht heel anders handelen en ook heel anders moeten handelen. Maar jij bent jij en ik ben ik, daarom gaat het juist. Voor mij is dit de weg, geloof mij, ik weet wat ik doe en waarom ik zoo doe. Ik ben geen kind meer. Wanneer je wilt Jat wij goede vrienden blij ven en dat ik voortga met, zooals tot nu toe alles met je te bespreken, bemoei je er dan niet verder mee." Het antwoord luidde „in orde" en het ge sprek liep verder zonder pijnlijk hiaat over andere onderwerpen. Voorwaar een uitzondering, die sterk pleitte voor de ervaring, de ruimheid van levensop vatting en de waarachtige belangeloosheid van de vrouw die haar raad in de wind geslagen zag. Geen mensch isgraag eenzaam, iéder van ons heeft graag een goede vriend of een goede vriendin. Het ligt in de menschelijke natuur dat wij ons het meest aangetrokken voelen tot iemand dl anders is dan wij zelf zijn. En daaruit vloeit voort dat wij zonder de noodige rijpheid aan inzicht heel licht ver vellen in onbescheidenheid, wanneer wij een vriend of vriendin gevonden hebben. Ieder mensch heeft geneigdheid tot bemoeizucht, welke neiging des te sterker spreekt wanneer wij op iemand gesteld zijn. Dan willen wij bedisselen en raad geven, wij wenschen dat onze vriend of vriendin in een bepaald geval precies zoo zal handelen als wij zouden handelen terwijl wij ons juist tot die persoon aangetrokken gevoelden, om dat hij of zij anders is dan wij. Het is redelijk dat wij een vriend of vriendin naar ons beste weten raden, wanneer deze een questie met ons bespreekt, maar wij wor den onredelijk zoodra wij pressie gaan uit oefenen om onze raad te doen opvolgen. Dan tastei. wij de onafhankelijkheid aan van een mensch die evenveel recht heeft op zijn eigen levensopvatting, zijn eigen reacties en zijn eigen persoonlijkheid als wij op de onze. Dan maken wij ons schuldig aan be moeizucht en bekrompenheid, al maken wij onszelf honderd maal wijs dat het voor het bestwil van dien ander is. Raad geven kan inderdaad voor anderer bestwil geschied, n, raad opdringen ge schiedt voor onze eigen bestwil, ter bevredi ging van eigen ijdelheid en uit de zelfverhef fing die ons ingeeft dat wij beter dan die mensch zelf weten, wat goed voor hem of haar is. In vriendschap moet men leeren, fjdelheid en zelfverheffing opzij te zetten. Wij allen tasten voor onszeif in zoovele opzichten mis, «varaan willen wJ dan het recht ontleenen om een anoer een onfeilbare handelwijze voor te schrijven? Wie vrienden wil hebben, moet eerst leeren een waar vriend te zijn. Daarom geeft onomwonden Uw raad voor wat deze waard is, want wie dit nalaat is slaaf sch. Maar vermijdt om op het volgen van Uw raad aan te dringen, want doet U dit dan handelt ge tiranniek. Leert anderer opvatting en persoonlijkheid ontzien zooals U wenscht dat de Uwe ont zien worden en U bent op weg om een goed vriend te zijn en goede vrienden te hebben. Dr. JOS DE COCK. Eeker.. Vuurrood wierd 't jonk. Dré III snoof mee veul lawijt z'n neus. „Eh... waarveur?" vroeg Trui. „Wou ie me niet zeggen." „Zoo...! Mnou. Om hoe laat?" „Onder d'hoogmis." „Kan nie", zee Trui, die nou lont begost te ruuken. Dat wil zeggen: ze docht da 'k 'n smoesje verkocht. „Toch is 't zoo. 'Nen missie-bisschop doet den dienst." „Oow...! Zit 't zoo...? Dus 'nen schooi- preek megen", stelde Trui meteen vast. Den Eeker, die mee Dré III aan tafel zat, de mannekes waren pas goed en wel ver om uit stad, liet den sauslepel uit z'n handen vallen. Dadelijk snaauwde den Dré: „Gij lot van daag ólles uit oew klavieren vallen! Gij!" Den Eeker wist mee z'n eigen gin raad. Hij bloosde tot in z'nen nek. Z'nen mond beefde. Zwe t pèèrlde op z'n veurhoofd. „Kweetnie...", zee-t-ie toen, schudde ouwelijk z'n sproeten- kopke. Neeë, ge wit niks! Maar ik weet sodejuu dan wèl", viel den Dré uit. Hij smeet zijnen vurk neer. Keek dof en woeiend naar den onthutsten Eeker, die borstte van chagrijn. „Gij...?!" den Dré weer en beschuldi gend wees ie den Eeker aan: „gij...?! Ge gaat me in den steek laten, Eeker! En dóór- om mot Opa bij den pastoor komen!" Twee dikke tranen sprongen in den Eeker z'n verschrikte oogen. En heesch riep ie: „ik kan er niks aan doen!" Dan smeet ie 't lil- lijke kopke op z'n ermen op tafel en snik kend schokte 't smalle rompke Op en neer. 'k Had er genogt aan. Trui ook, trouwens. En Dré III? Woeiend gong je naar z'n op- kamerke. Smeet mee de deur! Maar ik weet al 'n paar dagen: 't jonk is veul meer ver drietig, dan kwaad. Ik klopte den Eeker 'ns op z'nen rug. Trok 'm zachtjes aan de haren. „Alee, Sjaak... 't is dus... dus méénens. Z'n natte oogen keken me aan lijk Blek, onzen hondebeest me aankijken kan. Dan knikte 't manneke. Snikte en zee heesch: „ja..., baas. Ben astemblief nie kwaad op me, ik... ik kan..." Weer begost ie te simmen. „Ik kón er niks aan doen." Trui knikte naar me. Ze wou beduiden: „lot m nou maar." Trui had veul compassie mee 't manneke. 'k Ben Zondag op de patorie gewist. Ja, amico, 'k zie er van komen, da 'k m'n trou we knechtje mot gaan afstaan in den dienst van Onzenlievenheer. Allee, daar valt nie over te murmureeren. „Ik kón er niks aan doen", zee den Eeker. Zoo is 't. Hij nie, wij ook nie. Maar ge hoort er natuurlijk nog meer van. Nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui. Dré III, den Eeker en aL altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ. van een niet erg nauwgezet „vriend-winke lier" in een andere gemeente, die daar den alleenverkoop heeft, is Sanders ook aan Tri- colanus-overhemden weten te 'komen. En trotsch plaatste de knoeier er een kaar tje op: f2.50. Dat liet Smit niet op zich zitten. Hij ging, zij het met een bloedend hart, op f2.25, waar op de aap prompt met f 2.10 ontwoordde. Stel je voor, 10 cent winst op zoo'n pracht- artikel! Gewoonweg een schande. Hij liet het er echter niet bij zitten en, liever dan toe te geven, etaleerde de firma Smit en Verwey voor fl.80. Sanders ging ook weer omlaag en met kleine sprongetjes ging het bergaf waarts. Bij f 1.40 ging Sanders niet lager, maar ook op dien prijs en daar zitten ze bei den nu met de gebakken peren. Elk over hemd dat de deur uitgaat kost 60 cent en daar moet je dan nog voor ja-mevrouwen, neen-mevrouwen op den koop toe. Het pu bliek profiteert.... Even heeft het Smit getroost, dat Sanders ook telkens een strop had van 60 cent en dat hij, Smit, het in elk geval veel en veel langer kon uithouden dan die prijsknoeier, die er toch al niet zoo best voorstaat. Totdat hij plotseling in de gaten kreeg,-dat de aterling door allerlei kennissen heel oolijk de hemden bij hem, Smit, liet koopen voor fl.40 per stuk, zoodat de eenige dip schade» leed, de firma Smit en Verwey was. De bij hem voor fl.40 clandestien gekochte overhemden gingen bij Sanders ook weer voor f 1.40 over de toonbank en zoodoende betaalde hij èn voor z'n eigen omzet èn voor die van z'n „faire" buurman telkens 60 cent verlies. Kijk, mijnheer Knaap, ik wil een aardig stukje drukwerk, leuk uitgevoerd en met een stevige lijmstrook, die goed op katoen vastkleeft. U moet op de folder niets anders zetten dan: Smit grinnikt zelfvoldaan. Hij zal die lamme knul van den overkant, die onder kruiper prijsverknoeier wel even krijgen. Zoo'n snotneus, die pas komt krijken, denkt hem, ouwe rot, er tusschen te nemen. Zoo'n stakker! En terwijl hij z'n drukker opbelt met ver zoek eens even aan te komen, overpeinst Smit z'n krijgsplan. Hij Smit, eenig eigenaar van de firma Smit en Verwey, in heerenmodes, moet z'n jonge collega-concurrent Sanders, die zich een jaar geleden tegenover hem vestigde, eens een geducht lesje geven. De blaag brengt de klad in alles. Maar nu is de boot aan! Al twintig jaar lang hebben Smit en Verwey den alleenverkoop van de tricola- nus-overhemden f 2.- inkoop, f 3.- verkoop En geen concurrentie, wat wil je nog meer Maar op een of andere linke manier, zeker De firma Smit en Verwey koos dit hemd speciaal voor U uit. Zij is er trotsch op dat haar smaak ook de Uwe is en beveelt zich ook beleefd aan voor andere heeren mode-artikelen. Maar ik heb haast met dit drukwerk, ge weldige haast, dus Morgen zegt u. Prachtig, dan reken ik daar op. Met innig leedvermaak plakt onze Smit den volgenden morgen in elk Tricolanus- overhemd uit zijn winkel de keurige aanbe veling, maar zóó dat deze reclame eerst zal worden opgemerkt, als het overhemd door den klant in,gebruik wordt genomen. En inwendig grinnekend van plezier, ziet hij de winkeljuf eenigen tijd later een twee tal hemden verkoopen aan de vriendin van de zuster van mevrouw Sanders. Hoera, de list gelukt! Een overhemd wordt bij den verkoop nimmer losgespeld, daar zou de opmaak teveel onder lijden. Dus Sanders klanten vinden straks in hun overhemd een reclame van de firma Smit en Verwey. De mop is waarachtig best 60 cent waard. Hij zou dat gezicht van z'n overbuur wei eens willen zien als een of andere klant hem er mee komt plagen. De vent weet na tuurlijk niet. dat niet in alle overhemden dit drukwerkje zat en zal razend zijn Toen eenige dagen later het Tirolanus- overhemd, dat steeds tergend in het midden van Sanders étalage de eereplaats innam, verdwenen was, gaf Smit opdracht om de volgende week een heele étalage van dit nrachtartikel te maken en" terwijl hij met minder ijverzucht dan ooit tevoren zijn buur- mans gevel bekeek, mompelde hij: Zoo'n blaag! Moet nog veel leeren. Hij zal in 't vervolg wel voorzichtiger zijn. I

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11