lapan waarschuwt Trein van Koning Carol overvallen Marktberichten COLIJN HOUDT VOL Roemeensche legionnairs openen het vuur Wieringen Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid ep Scheepvaart Schoenlappers aan den arbeid in de Centrale Werkplaats te Delft, waar ten behoeve van de 1800 geëvacueerde Rotterdam mers, die zich nog steeds in Delft bevinden, ongeveer 2000 paar oude schoenen weer als nieuw gemaakt worden (Foto Pax-Holland) Ned. Unie schuilplaats voor lie den, die bang zijn voor Mussen." Zaterdagmiddag zijn te Scheveningen ver gaderingen gehouden van Anti-Revolution- nairen en Christelijk-Historischen, waar Dr. Colijn en Prof. Slotemaker de Bruine het Woord hebben gevoerd. Dr. Colijn betoogde o.a. dat er geen grond is voor veroordeeling van het verleden, zoo als dat thans geschiedt. Spr. zou verheugd zijn, als wij thans kunnen behouden; wat ■wij hebben, alleen ons staatsbestel zal op de helling moeten. In de Ned. Unie blijft Dr. Colijn zien een schuilplaats voor lieden die hang zijn voor den heer Mussert. Overigens dient men. aldus spr. met de realiteit reke ning te houden pn te begrijpen dat in de toe komst de Duitsche stem in Europa de sterk ste zal zijn. Urof. Slotemaker betoogde dat wie nu den roep om vernieuwing ontleedt, wordt teleur gesteld, want daarin is geen enkel nieuw ele ment aanwezig. Er zijn wel stok-oude din gen, b.v. dat belanghebbenden in een groote vergadering met aplomb eischen stellen zon der eenig oog voor de budgetaire zijde. In dien zoo iets eindelijk werd nagelaten, zou dat een nieuw en zeer gelukkig element be- teekenen. Spr. ontkende niet dat er veel is dat ver anderd en verbeterd dient te worden. Behalve de bestrijding der versplintering is bestrijding van de ontaarding der democra tie onmisbaar. Naast een sterk règeergezag acht spr. volksinvloed onmisbaar. Doch A.-R. en C. H, hebben én als Kamerlid én als mi nister fel gestreden tegen het streven der Kamer om op den stoel der regeering plaats te nemen. Hier vooral komt het er op aan, dat principieel en niet uit tijdelijke bereke ning met het verleden wordt gebroken. Op staatkundig terrein is grootsch vernieuwings werk te verrichten. geoefend op Japan, dat streeft naar het tot stand brengen van een algemeenen wel stand in Oost-Azië. Japan moet er zich met grimmige vastberadenheid op voorbereiden alle hindernissen -uit den weg te ruimen, die Engeland en Amerika bewust opwerpen. Hef blad herinnerf aan de verklaring van den krantenmagnaat Howard en aan die vari vice-admiraa! Stealinor, die beiden de aandacht hebben gevestigd op bet belang van Singapore voor de Vereenigde Staten, en aan de opvatting, die wordt vertegenwoor digd door de viee-admiraal Yarnell en vol gens welke de vlooten van Amerika en Engeland vereenigd moeten worden om .Ta- nan en Duitschland te vernietigen, tn de verklaring over Ipdo-Cbina, door Huil on I September afgelegd, alsmede in die, wel ke den volgenden dag door Halifax werd uitgesproken, ziet heft blad een bewijs voor de klaarblijkelijke samenwerking tusscben Engeland en Amerika in aangelegenheden van het Verre Oosten. Volgens de „Kokoemin Shimboen" wordt de Engelsch-Amerikaansche houding tegen over Japan steeds strakker, terwiil de .Ta- pansche politiek ten aanzien van bet zuid westen, die berust op het scheppen van een groot Oostazintische sfeer van aleemee- .nen welstand, geleide'ijk baar definitieven vorm aanneemt. Tn de. gemeenschannelijke vertoogen van Engeland en Amerika is duidelijk tot uiting gebracht, dat de bride staten zeer bezorgd zijn voor de handhaving van de status ouo in Indo-China en zeer be trokken zijn bij een verandering. Het blad voorspelt een groeiende snanning in het zuidwesten vana de Stille Zuidzee op grond van de onjuiste Engelsch-Amerikaansche intcrventiepolitiek. Het verzekert, dat Ja pan ten aanzien van het opbouwen van een gemeenschappelijk Engelsch-Amerikaansch front in dim Stillen Oceaan niet onverschil lig kan blijven en daarom de ontwikkeling nauwlettend moet gadeslaan om doeltref fend tegen eventueele moeilijkheden te kunnen optreden. Tegen Engelsch-Amerikaansche samenwerking in den Stillen Oceaan. De .Tapansche bladen waarschuwen met nadruk tegen een uitbreiding der Engelsch- Amerikaansche samenwerking tot den Stil len Oceaan. Op deze wijze, aldus de Asahi Sjimboen, zou druk kunnen worden uit GROET NOG EEN HUIS TOTAAL VERNIETIGD. Nog steeds lag aan het Achterpad tegen over het in den nacht van 23 op 24 Juli door een bominslag totaal vernietigde huis „La Cabine" de niet tert, ontploffing geko men bom van Engelsche herkomst. Bij het onschadelijk maken van dezen bom stortte Zaterdag ook het huis van den heer Fey uit Den Helder als een kaartenhuis in el kaar, Gelukkig zijn er ditmaal geen slacht offers te betreuren. RACE OP EEN LOSSE LOCOMOTIEF. De Roemeensche monarch in Zwit serland aangekomen. Koning Carol is naar Zwitserland vertrok ken, nadat de Zwitsersche regeering hem een verblijfsvergunning van een maand had toegezegd. Enkele leden van zijn gevolg ver gezelden hem, en in den specialen trein be vond zich ook incognito zijn vriendin, me vrouw Lapescu. Voor zijn vertrek is aan ex-koning Carol een chemie van ruim 20.000 pond sterling overhandigd, als eerste jaarlijksehe uitbeta ling van een schadeloosstelling, welke Ca rol voor zijn leven gcëischt en toegezegd heeft gekregen. Bovendien beschikt Carol over rekeningen in Zwitserland, Engeland en de Vereenigde Staten. Gistermiddag om vijf uur is hij te Lugano aangekomen, na een zeer sensationeelen reis. Op den tocht door Roemenië heeft zich dicht bij de Joegoslavische grens oen ernstig incident voorgedaan, zoo meldt het D.N.B. Enkele honderden Roemeensche legionnairs hebben ge tracht een aanslag te plegen op den specialen trein, waarmede Carol de reis maakte. Toen het hun, na een vuurgevecht met hot militaire escor te, niet gelukte den trein tot stil stand te brengen, zetten enkele der aanvallers met een losse locomotief de achtervolging in. Anderen sproon- gen in een auto om te trachten den trein bij het grensstation Hatzfeld (Jimbolia) in te halen. De achtervol gers konden echter niet beletten, dat de ex-koning en zijn gevolg onge deerd de Roemeensch-Joegoslavische grens passeerden. Toen de trein Zaterdagavond vijf uur het station van Temesvar (Timisoara) binnen reed en de remmen aanzetten om met ver minderde snelheid het station te passeeren. begonnen legionnairs, die aan weerszijden van den spoorweg opgesteld stonden, met geweren en pistolen den trein te beschieten. Het militaire escorte van den trein, die on middellijk zijn snelheid opvoerde, beant woordde het vuur met geweren en mitrail leurs. Talrijke vensterruiten van den trein werden door kogels vernield. Of iemand van de inzittenden gewond is, is nog niet be kend. Enkele legionnairs stapte hierop, zooals gemeld, op een losse locomotief en reden den specialen trein achterna, terwijl ande ren met een gehuurden auto naar het veer tig kilometer verder gelegen grensstation Hatzfeld reden. De pogingen om den trein tot stilstand te brengen, werden eerst opgegeven toen het Joegoslavische grensstation Bola was be reikt. Ondertusschen werd onophoudelijk gevuurd. De leden der IJzeren Garde hadden ech ter niet voldoende manschappen geconcen treerd. Eenmaal zou het gelukt zijn. aldus Un. Press, den trein v^n den ex-koning te doen stoppen, doch het militaire escorte zou den aanval hebben afgeslagen. De ch£f van het station van Temesvar zou den machinist nog tijdig voor het gevaar gewaarschuwd hebben. Prinses Helena deze week ver wacht. Prinses Helena, de moeder van koning Michael, zal de titel worden verleend van „H.M. Koningin-Moeder van Roemenië." Zij wordt de volgende week in Boekarest ver wacht. MOLESTRISICO. Vrijdag hield de Onderlinge Molestverze- kering „Wieringen" in oprichting een open bare vergadering in hotel „De Haan" te Hip- polytushoef. Van de voorloopige besturen zagen wij C. J. Bosker, C. Duynker, D. Min nes, J. Klein, terwijl als juridisch adviseur aanwezig was notaris H. P. D. J. v. d. Speek Obreen. Te half acht opent C. J. Bosker de verga dering en heet allen hartelijk welkom. Al lereerst brengt spr. de bominslagen op Wie- ringen in herinnering met al het onheil en ongerief hieraan verbonden. F.enigen tijd geleden hebben wij in ons blad een verslag gegeven van de Middenstandsvergadering, waarin reeds gesproken werd over de vor ming van een onderlinge Molestrisico ver zekering. Verschillende aanwezigen gaven toen reeds mondeling hun toezegging. Na deze vergadering en die der andere vereeni- gingen heeft men zich gewend tot voornoem den notaris o"n te kijken of een eventueele onderlinge wel bestaansrecht had. Men in formeerde naar diverse dingen, stuurde cir culaires rond met ingesloten antwoordbrief kaart. Het binnenkomen hiervan is een des illusie geworden. De ware oorzaak van het niet binnenkomen der briefkaarten ligt vol gens spr. wel hierin, dat er in die tusschen- tijd ook een andere verzekering in deze bran ciie groote activiteit betoonde o.a. de reeds bestaande Centraal Beheer en Noordelijke Onderlinge. Eenigen hadden zich al eerder aangesloten bij C. B. doch bij de intrede van den oor logstoestand besloot deze verzekering haar poorten voor nieuwe leden, daar de oude le den het reservefonds gevormd hadden. Doch al ras rezen nieuwe op zonder res. fonds. Ook ging men plaatselijk aan de gang. Toen onze vereeniging (in oprichting) zich echter bestaansrecht wilde verschaffen, gin gen de anderen echter meteen aan de slag en hebben tot op heden af tamelijk succes o.a. ook van hen, die reeds mondeling hun toe zegging bij een vorige vergadering gaven. Deze mentaliteit kan spr. niet begrijpen! Dezen avond moet dus zijn een al of niet op richten der Wieringer Onderlinge Molestver- zekering! Spr. komt dan aan de hand van de verzekerde bedragen bij de Wieringer Brandwaarborgmaatschappij tot een te be reiken verzekerd bedrag van 4 millioen gld. Er'heeft zich echter maar opgegeven een be- DISTRIBUTIE VAN TERPEN TIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. 's Gravenhage, 7 Sept. De Secretaris-Generaal, waarna mend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt, in aanslui ting op hetgeen in de bladen van 4 September jl. is gepubli ceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, bekend, dat de hoe veelheden terpentijn en lijn olie, welke op de door de plaat selijke distributiediensten uit reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 9 September tot 1 October 1940 als volgt zijn vastgesteld: 4 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie. Tegen afgifte van deze bon nen door de schildersbedrijven kunnen de leveranciers van ter pentijn en 1 iinolie de hierboven vermelde hoeveelheden ver strekken. De Ieve'-anciers verza melen de ingenomen bonnen op bij de plaatselijke distribu tiediensten verkrijgbaar gestel de opnlakvellen, waarop zij hun voorraad kunnen aanvallen bij de fabrikanten c.q. importeurs. De fabrikanten c.q. impor teurs zenden de opplakvellen voor terpentijn op naar het Rijksbureau voor chemische producten, Koningskade 15, 's-G'-avenhage, en voor lijnolie naar de afdeeling margarine, vetten en oliën van de Neder- landsche Zuiveldentrale, Nas- saulaan 6 te 's-Gravenhage. OPGAVE VOORRADEN NON- FERRO METALEN. 's-Gravenhage 2 Sept. De secretaris-generaal, waarne mend hootd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt op grond van artikel 6, lid 2 der non-fer- ro metalenibeschikking 1940 no. 1 bekend, dat een ieder, die niet is onderneming in den zin van artikel 1 der non-ferro me- talenbeschikking 1940, no. 1, dat is dus een ieder, die niet is ingeschreven bij het rijksbu reau voor non-ferro metalen, en die tenminste 50 kg. non-ferro metalen, dat zijn alle metalen, behalve ijzer en staal en incl. vertind blik in blad- en band- voi m, in den vormvan ruw materiaal, afvalmateriaal en halffabrikaten, voorhanden of in voorraad heeft, verplicht is binnen 10 dagen hiervan opga ve te doen aan het Rijksbureau voor non-ferro metalen., Prin- sessegrarht 21 te 's-Gravenhage, Formulieren hiertoe worden op aanvrage door het rijksbu reau aan belanghebbenden vvr- s trekt. drag van f 400.000.Met dit bedrag is het be staansrecht niet mogelijk. Vervolgens geeft spr. nogmaals duidelijk 'n toelichting op de rondgezonden circulaire en ruimt alle mis verstand naar aanleiding van de hierin ge noemde maximum 4 uit den weg. Deze 4 hoewel duidelijk in de circulaire uiteen gezet, is door de meesten totaal verkeerd be grepen en heeft dan ook velen doen beslui ten naar een andere verzekering om te zien. Vervolgens verleent spr. het woord aan no taris v. d. Speek Obreen, die in eenige kern achtige bewoordingen het voordeel van een eigen plaatselijke onderlinge naar voren brengt. De heer C. J. Bosker nu raadt aan niet lan ger meer te talmen. Het betreft hier geen winstbeiag, doch louter het vrijwaren van de eigen Wieringer bevolking. Tijdens de vergadering geven nog eenigen zich op, zoodat het te verzekeren bedrag stijgt tot f600.000.—. De vergadering besluit nu, dat ieder dei- aanwezigen voor zichzelf en eenige nader aan te wijzen propagandisten, op korten ter mijn zullen rondgaan om deze zaak nu nog eens nader uiteen te zetten en allen aan raden toe te treden. Binnen enkele dagen zal men dan nogmaals een vergadering be leggen om tot definitieve oprichting te gera ken. Hierna volgt sluiting. ALKMAAR, 7 Sept. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoe: 125.000 kipeieren 6.20— kwartier. Aanvoer: 125.000 kipeieren f 6.20— 7, kleinere 3.805. ALKMAAR. 9 Sept. Veemarkt. 141 Vette koeien f 180—380, 61 graskalveren f 50—115. 38 nuchtere kalve ren (slacht! 1024 per stuk. 86 vette scha pen f 3032.50. Handel goed. NOORDSGHARWOUDE. 9 Sept. Groote muizen 33.10. Bevel. 3.103.30, eigenheimers 3 90, hl. dito 44.20. drielin gen 3.20, kleine 1.80. 19800 Ke. uien 4. drielingen 4.grove 44.20. gele nep 4. 5000 Kg. spercieboonen 9.3014.30. 600 Kg. ronde kool 2 50—4.50. 11600 Kg. witte kool 2.50—2 80 440 at. bloemkool 10.40. BROEK OP LANGEND!JK. 9 Sept. Aanvoer: 13200 Kg. aardannelen: Bevel. 3 —3.40. eigenheimers 3.703 30. bi. dito 3.60 3.90. drielingen 2.70. 9000 Kg. uien 4.drie lingen 4.grove 44.10. gele nep 4.stek 1.501 60. 750 Kg. snereieboopnn 9 <01*1 00. 5600 kg. rnode kool 2 506.40 6900 kg. witte kool 2.30—2.60 3100 st. bloemkool 8.20—12. 2e soort 35 10, 1800 Kg. goedgek. aardappe len B 35-50 4.60. i l i„ Overiisel hangen thans de bruine boonen Ie A.„ d. ,.nl. ..I. b..r.dw.,,.,.n (Fo(o p„ H„|l.„d) drogen. Een bewijs, dat de herfst ophanden .Hoogstaand* werk op de daken der beide ventilatiegebouwen wording zijnde Maastunnel aan den linker en rechter oever, die met een koperlaag bedekt worden (Foto Pax-Holland,)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 13