Sociëteit in de Berlijnsclie schuilkelders De Unie moet nu daden doen ABG/e Vraagt Uw handelaar naar de Philips batterijtoestellcn voor plaatsen, waar geen lichtnet aanwezig is. HET STADIUM DER PROPAGAN DA MOET WORDEN AFGESLOTEN Actie en tegren-actie zijn nog steeds sche ring en inslag in onze binnenlandsche po litiek en het behoeft nauwelijk gezegd, dat dit niet de manier is om de zoo noodzake lijke staatkundige eenheid van ons volk tot stand te brengen, zegt de H.P. De autori taire bewegingen gaan voort de Nederland- sche Unie te verwijten, dat zij eigenlijk niets anders is dan een gecamoufleerde voortzet ting van het oude stelsel, voornamelijk op gericht teneinde het gevaar der nationaal- socialistische en fascistische bewegingen te keeren. En anti-revolutionairen, christelijk- historischen en liberalen betoogen daaren tegen, dat diezelfde Nederlandsche Unie eigenlijk niets anders beteekent dan de ge camoufleerde overgang naar een autoritair regime, waardoor zoowel christelijke als li berale beginselen in het gedrang zullen raken. De Nederlandsche Unie zelf zou hieruit een niet onverdienstelijk argument voor haar propaganda kunnen halen; wanneer zij niet ra dicaal genoeg is voor de nieuwe bewegingen en niet conservatief ge noeg voor de oude partijen en door beide kampen wordt verguisd, dan zou men daaruit niet ten onrechte tot de onafhankelijkheid der Unie mogen besluiten en dat zij den gul den en veiligen middenweg heeft gekozen. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. De Unie zal meer moeten doen dan alleen op deze negatieve wijze haar bestaansrecht en haar onmisbaarheid bewijzen. Zij zal, wanneer zij eindelijk van oordeel is haar leden in voldoende indrukwekkende getale te hebben vergaard, van haar propaganda- stadium moeten treden in het stadium van de Daad. Zij zal dan, zulks in tegenstelling tot de uitspraak van een harer voorman nen, voor het voetlicht moeten komen met een scherp omlijnd en zeer positief werk program, waarna zal moeten blijken of een genoegzaam aantal Nederlanders haar wil steunen om dit werkprogram om te zetten in een regeeringsprogram en of last but not least de bezettende macht haar daar toe de mogelijkheid wil schenken. Behalve natuurlijk op dit laatste komt het dus aan op dat genoegzaam aantal Nederlanders, waarmede wij nu eens niet bedoelen de helft plus 1 van ons geheele volk doch de nieerderheid van hen, die inzien, dat het in Nederland op de oude wijze niet meer gaat. Dit voorbehoud dient helaas gemaakt, want het is nu wel duidelijk geworden, dat verschillende belangrijke volksgroepen nu niet en ook straks niet te vinden zullen zijn voor een samengaan, waarbij zij hun specifieke verlangens op den achtergrond zouden moeten stellen. Partijen handhaven tot eiken prijs Men moet wel besluiten, dat de onwil der christelijke voormannen vooral voortspruit uit hun zucht tot eiken prijs hun partijen te handhaven. En daarmede komen wij aan hun tweede argument, namelijk dat juist die partijen, of zooals het dan heet, de daar^ in tot uiting komende geestelijke differen tiatie van ons volk, de groote kracht is, waarop onze natie heeft gedreven en drijft. Men zou het ook zóó kunnen zeggen, dat inderdaad en helaas ons land in verleden en heden steeds verscheurd is geweest door politieke en kerkelijke twisten vaak van den meest absurden aard, waardoor niet zelden in onze historie de ontplooiing van ons volksélan en van onze ondernemings lust is geremd of belet, de vruchten van ons werk en van onzen strijd zijn verloren gegaan en een sfeer werd geschapen van haat, verbittering en onverdraagzaamheid, waarin het niet goed en schoon was te leven. Tragi-komische gevolgen. Wij wenschen evenmin als wie ook hier de stilte des kerkhofs, doch wij hopen in de toekomst evenzeer verschoond te blijven van een zg. „geestelijke differentiatie", die tenslotte in onze dagen culmineerde in het tragi-comisch verschijnsel der drie en vijf tig partijen, terwijl de christenen onder el kaar keven en twistten en de eene broeder zelfs geen leeg kerkgebouw wilde afstaan aan een anderen broeder wiens bedehuis was verwoest! MET HANDWERKJES EN EEN DOMINOOTJE KORT MEN ZICH DEN TIJDI Zooals wij reeds berichtten; bij de bombar dementen te Berlijn heeft geen der in de Duitsche hoofdstad werkende Nederlanders eenig letsel bekomen. Het Nederlandsche Perskantoor vertelt over deze bombardemen ten en de ervaringen der Nederlanders ai- dus: Wanneer 's nachts, zoo tegen half één b.v., de sirenes beginnen te loeien, komen wij al len weer ons bed uit. Wij hebben dan een paar uur slaap achter den rug, want voor alle zekerheid kruipen wij een uurtje eer der onder de wol. Eerst was er een beetje zenuwachtigheid over zoo veel lawaai in den donkeren nacht! Maar thans zijn wij er aan gewend. Wij kleeden ons rustig aan, binden ons zelfs een dasje o m den hals, gooien ons soms een jas over den schouder... want zoon kelder is altijd kil en klam. En dan, gewapend met een zaklantaarn, zoekt ons ge zin den kelder op. D^ar ziet men reeds de buren. De Berlijn- sche huizen zijn groot. Steeds vier verdie pingen. Twee of drie woningen per verdie ping. En dan een achterhuis, soms ook nog zijvleugels; en enkele maal ook een tweede of een derde achterhuis. Vijftig bewoners in één schuilkelder is niet veel. Maar u moet u zoo'n schuilkelder niet als een catacombe voorstellen. Hij is vrij hoog. Je stoot er niet jé hoofd. Hij is goed verlicht. Er staan gemakkelijke stoelén. Iedere bewo ner heeft er n.1. al voor maanden zijn eigen stoel naar toe gedragen. Sommigen, die op het standpunt staan, dat het gemak den mensch dient, hebben een oude divan naar den kelder gebracht. Anderen hebben een tafeltje meegenomen, weer. anderen b.v. een kastje. In iederen schuilkelder is een water leiding en een officieel medicijn- en ver- bandkastje, en als alles in orde is, moet er ook een W.C. zijn. Gerookt mag er niet wor den. Wie toch rookt en gesnapt wordt, krijgt 50 R.M. boete. Men ziet het ook niet gaarne dat er alcohol gedronken wordt. Sommige menschen nemen een thermosflesch met kof fie mee. Velen zijn gewapend met een paar boterhammetjes, die genuttigd kunnen wor den, wanneer het alarm al te lang duurt. Tot nog toe was de duur van het alarm een half uur tot twee en een half uur. De dames maken een handwerkje of verrichten verstelwerk, haken of breien. Daarbij staan de monden niet stil. De heeren kaarten, spelen schaak of domino. De schooljeugd maakt z'n huiswerk. Velen lezen en de leenboekerijen bevelen ijverig „geschikte schuilkelderlectuur" aan. Er heerscht een gezellige atmosfeer. Alles is zoo goed afgesloten, dat men van het schie ten van het luchtdoelgeschut weinig hoort. Het gevoel, dat men er veilig zit, veroor zaakt rust. En nu het eigeaardige, vele buren, die reeds jaren naast elkaar woonden, hebben elkaar eerst thans in den schuilkelder leeren kennen. Thans slooft men zich uit, om den kelder te verfraaien. Oude tapijten worden gehaald, opdat de voeten der geburen warm blijven. De muren worden „aangekleed"' er worden oude schilderijen opgehangen. Over dag zijn een paar buren cr mee bezig, stof af te nemen, terwijl eenmaal per week de kelder grondig „gedaan" wordt. Gedurende het alarm heft de luchtwacht voor de deur post gevat. Hij teekent aan, wie in den kelder komt. Zijn er bewoners, die het alarm niet gehoord hebben, dan wekt hij ze. Gedurende zijn afwezigheid wijst hij een plaatsvervanger aan, die de leiding heeft. Wie er de voorkeur aan geeft, in zijn wo ning te blijven, moet dit zelf weten; loopt hij echter schade op. dan heeft hij geen recht van verhaal op den staat. En alles wacht dan op het „Entwarnungs- signal", het teeken, dat het gevaar voorbij is. Dit is geen gillend sirenegejammer, maar een lange toon van dezelfde hoogte, ons her innerend aan het vertrek van een stoom boot. Dan geeft de luchtwacht het woord „Entwarnung" door, waar wij, wanneer ik het wel heb, nog geen Nederianrsch woord voor hebben, en dat leterlijk „ontwaarschu- wing" beteekent. De menschen in den kelder zijn blij te mogen opbreken, omdat het nut tig is, dat de mensch slaapt, maar velen stelt het teleur, dat deze gezellige sociëteitsavond zoo plotseling wordt, afgebroken. Intusschen duurde het laatste luchtalaram nog maar een half uurtje en werd daarbij geen enkel Britsch vliegtuig gezien, terwijl de afgeloopen nacht weer eens zonder lucht alarm is voorbijgegaan. De werkzaamheden aan de Maastunnel te Rotterdam vorderen gestadig. De doorgang onder den Westzeedijk. Rechts: de opgang voor wielrijders: links: die voor het auto verkeer. (Foto Pax-Holland). HIER is dan Philips Nieuwe Serie 1940/41 ...beter, machtiger en mooier dan ooit! Ruime keus voor alle beurzen, voor alle wenschen. Mèt drukknoppen of zonder drukknoppen, al naar U prefereert! Kasten, die alle uitmunten door moderne lijnen en weldoordachte materiaalkeus. Nieuwe super-gevoelige „Ticonal" luid sprekers.... bandspreiding voor kortegolf- ontvangstExclusief Philips linodyne- systeem voor alle drukknop-ontvangers! VRIJS Fl. 270.— PHILIPS 915*. Luxe ontvanger meï l&ndspreïdïng: lïnodyne druk* knoppen. Buitengewoon krachtige en pure weergave. Zeldzame gevoelig* heid. „Ticonal" luidspreker. Rijke kast* Vraagt een demonstratie met de nieuwe Philips toestellen. Beter dan wij met woorden kunnen doen, bewijzen de toestellen U alle zélf terstond hun enorme en zeldzame capaciteiten! PRIJS Fl. 385.- PHILIPS 990\ De beste ontvanger ter wereld. Linodyne drukknoppen met motor-aandrijving. Bandspreiding. Twee nieuwe „Ticonal" luidsprekers. Kwaliteits schakelaar. Zuiverst denkbare weergave. KORTEGOLF OP DE DRUKKNOPPEN! PRIJS Fl. 142.- PHILIPS 717A. Een prachtig toestel. Linodyne drukknoppen. Eigen stationskeus op de knoppen. „Ticonal" luidspreker. Ver- liesvrije tegenkoppeling. Stabiele kortegolf- ontvangst. Spaarschakelaar. Voorname kast. PRIJS Fl. 295.- PHILIPS 907 Tafelmodel radiogramo- foon. Uitmuntende weergave van radio-uit zendingen en gramofoonplaten. Krachtige, constant loopende motor. Voortreffelijke gramofoonopncmer. Ideale kortegolfont- vangst. Sierlijke, moderne houten kast. PRIJS Fl 172.50 PHILIPS 815*. Voor den radio-fijnproe ver. Linodyne drukknoppen. Buitengewoon natuurgetrouwe weergave. „Ticonal" luid spreker. Verliesvrije tegenkoppeling. Spaar» schakelaar. Indrukwekkende kast. PRIJS FL 189.- PHILIPS 855 x. Een uitmuntend ontvang toestel. Pre-ampli schakeling met silentode EF 8, drie-dioden schakeling, regelbare selectiviteit. Sublieme weergave. Linodyne drukknopsysteem. Prachtige kast. PRUS a 124»-* PHILIPS 655*. In rijn prijsklasse niet te evenaren. Prachtige weergave. Tegenkop peling. „Ticonaf luidspreker. Continiv variabele toonregeling. Spaarschakelaar. PRIJS fi. 157.50 PHILIPS 789*. Ideaal voor den «nurieTc- minnaar. Zeldzaam goede weergavekwali» teit. Nieuwe tegenkoppeling. „Ticonal" luidspreker. Kathodestraal-afstemindicator^ Overzichtelijke schaal. Moderne kast. PRIJS F!. 97.50 PHILIPS 206*. Laaggeprijsde, complete super-heterodyne. Heldere weergave. Prima kortegolf-ontvangst. Moderne kast. uit „Philite". Hei speelt ook zonder lichtnet of antenne. Kn Ucht I', G"nakke,'lk verplaat. £££.- COmP,,c<- Aromatische bm., K -8 "aa "ohtnet voediüg w",cl "'1"OC,dl/,g- Geschikt VOO? van 110 ,-.8' troon"Panningen van 110-250 volt. PRIJS Fl 7^— ■artfllR

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 14