Troonwisseling in Roemenië DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Koning Carol - Verduisteren Vestiging te Alkmaar Breg man Volksfront steekt de kop weer op Minder levensmiddelen voor restaurants Brutale inbraak in distributielokaal doet afstand Generaal Antonescu „Rijksleidet KONINGSTRAAT 78, DEN'HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 68e JAARG. No. 9023 FRANKRIJK Zyn zoon volgt hem op Vanavond gaat de verduistering in om 8.14 uur en duurt tot morgenochtend 7.02 uur LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DE ARBEIDSBEMIDDELING ZELF, DIE TOT DUSVERRE EEN TAK WAS VA.N GE- MEENTEZORG, ZOU GEHEEL EEN RIJKS TAAK WORDEN. Naar we vernemen, is met stellig heid te verwachten, dat te Alkmaar in de naaste toekomst een arbeids beurs zal worden gevestigd, wier ar beidsveld zich zal uitstrekken over de rayons der tegenwoordige di strictsarbeidsbeurzen te Alkmaar, Helder en Hoorn. Deze verandering is te bezien in het geheel stelsel van veranderingen dat zal worden voorgenomen en het zal voor de arbeidsbemiddeling dit groote onmiddellijk voordeel hebben, dat de functie van directeur, welke tot dusverre een nevenbetrekking was, die werd waargenomen door de leiders van andere sociale diensten, in het vervolg een hoofdbetrekking zal zijn. De directeur zal zich geheel aan het bemiddelingswerk kunnen geven, wat met zich meebrengt, dat dit voortdurend zijn volle aandacht zal kunnen hebben. De arbeidsbemiddeling zelf, die tof. dusverre een tak ivas van gemeentezorg, zal geheel een rijkstaak worden, terwijl voor de werk gevers de verplichting zal komen te" bestaan om bij het betrekken van personeel gebruik te maken van de rijksbemiddeling. Een en ander beteekent, dat ook de werknemers van den dienst gebruik zullen moeten maken, immers, daarbuitenom zal geen tewerkstel ling meer kunnen plaats hebben. De werkloosheidsverzekering wordt daar bij wettelijk, terwijl de werkgevers zullen moeten bijdragen in het werkloosheidsfonds. Dit komt er op neer, dat voor hen ook een drang zal bestaan om de werkloosheid zoo klein te houden, als slechts mogelijk i.s. De uitkeeringsduur zal circa 8 weken be dragen. Bij een werkloosheid van langeren duur, zal de werklooze onder omstandighe den in een rijkssteunregeling kunnen wor den opgenomen, echter, zal nkar men ons meedeelde, daarvan slechts in bijzondere gevallen sprake behoeve te zijn. Bijvoorbeeld bij zeer strenge winters, zooals we er een achter den rug hebben. Men baseerde deze opvatting op de over weging, dat voorloopig de arbeidsbemidde ling voor het buitenland veel werkkrachten zal blijven vragen, terwijl daarnaast de te genwoordige werkverruiming een vrij bedrijf zal worden, een rijksdienst voor cultuurtech nische werken. Dit bedrijf, dat ook via de ar beidsbemiddeling personeel zal moeten be trekken, zal daarnaast een groot deel der eventueel werkloozen kunnen opnemen. Waarbij in zooverre stellig een verbetering "valt te constateeren. dat het instituut der zoogenaamde „tewerkgestelden" verdwijnt. De menschen. die er arbeid vinden, zullen volwaardige werklieden zijn, die niet meer het gevoel met zich behoeven mede te dra- Ken, eigenlijk halve werkloozen te zijn. En De brandbeveiligings installatie voor de his torische Groote Kerk en de Vleeschhal op de Groote Markt te Haar lem is Dinsdagmiddag beproefd. Vanaf de bovenste omloop der Kerk wordt de toren nat gehouden. dit laatste juist dunkt ons een der groote schaduwzijden te zijn geweest van den toe stand, gelijk we die hier tot dusverre kenden. Al deze veranderingen, waaraan nog een jeugdadministratie en een bureau voor be roepskeuze zullen worden verbonden, zijn, naar men ons verzekerde, binnen afzienba- ren tijd te verwachten. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE LEIDEN GAAN DOOR. De nationale athletiekwedstrijden van Zondag a.s. te Leiden welke aan vankelijk werden uitgesteld, zullen toch doorgang vinden. A.R. en C.H.-Vergaderingen te 's-Gravenhage gaan wel door. Ook het bericht, dat de tegen heden in het Kurhaus te Scheveningen belegde vergade ringen, uitgaande van de A.R. Kieskring centrale „Nederland en Oranje" te 's-Gra venhage en de kamerkringvereeniging 's-Gra venhage der Chr. Hist. Unie, niet zouden doorgaan, berust op een misverstand. Deze bijeenkomsten gaan wel door. Vrijmetselaars roeren zich. Het Fransche weekblad „Candide" be spreekt opnieuw het merkwaardige feit, dat de bekende linksradicale politicus Herriot nog steeds de belangrijke post van burge meester van Lyon, op twee na de grootste stad van Frankrijk, bekleedt. In Lyon steken de aanhangers van het Volksfront het hoofd weer op, meent het tijdschrift. Ambtenaren, die vrijmetselaars zijn, deelen openlijk bil jetten uit, waarin zij hun logebroeders ver zieken alle bij kracht van wet geeischte ver klaringen tegen de geheime genootschappen rustig te onderteekenen zonder iets aan hun praktijken te veranderen. De bevolking van Lyon, zoo betoogt het blad, wordt in haar sceptici tegen de revolutie van Vichy nog versterkt door het feit, dat Herriot, Paul Reynaud en Vincent Auriol er niet voor te rugdeinzen elkaar in de bekendste restau rants van de stad openlijk te ontmoeten. 50 pCt. van September 1939. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede: In verband met een billijke verdeeling van de beschikbare voorraden is het noodzake lijk gebleken de toewijzingen aan hotels, café's, restaurants, lunchrooms, cantines en dergelijke instellingen te bepalen op vijftig procent van het verbruik gedurende de maand September 1939. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van de bovenbedoelde regeling in het alge meen niet zal kunnen worden afgeweken, zoodat het geen zin heeft klachten of ver zoeken te dier zake tot het centraal distribu tiekantoor of de plaatselijke distributiekan toren te richten. Een groote partij vet en marga rine onder den grond door ver voerd. AMSTERDAM, 6 September. Van Woens dag op Donderdag is in een distributielo kaal in de Balistraat te Amsterdam een brutale inbraak gepleegd. Een partij van 140 halve ponden vet en 200 halve ponden margarine zijn n.1. onder den grond door vervoerd met onbekende bestemming. Het distributielokaal is gevestigd in een schoolgebouw. In de vestibule van dit ge bouw bevindt zich in den vloer een luik. De insluipers hebben het vet en de marga rine dooi1 dit luik weggehaald. De recher che van het bureau aan de Linnaueusstraat stelt een nauwgezet onderzoek in. Het zal echter een heel karwei zijn de gestolen goe deren tè achterhalen, aangezien zij met het oog op de distributie een belangrijk han delsartikel zijn geworden,, dat wel snel zijn afnemers zal vinden. KONING MICHAëL HAALT ZIJN MOEDER TERUG. Boekarest, 6 Sept. (D.N.B.) Ko ning Michaël heeft een vliegtuig naar Florence gezonden om zijn moe der, prinses Helena. naar Boekarest terug te halen. Ex-koning Carol had zich naar men weet in 1928 van haar laten scheiden en in 1930 verhuisde prinses Helena naar Florence. Koning Carol, die afstand deed ten be hoeve van zijn zoon* Koning Carol van Roemenië deed, naar wij in een gedeelte van onze oplaag van gis teren nog konden melden, in den nacht van Donderdag op Vrijdag afstand van den troon ten behoeve van zijn zoon, den bijna 19-jari- gen Kroonprins Michael. In de proclamatie van afstand zegt Koning Carol, dat het welzijn van Roemenië zijn heengaan eischt. Hij doet verder een beroep op alle Roemenen om zijn zoon met trouw en liefde te omringen. Eed van trouw. Gistermorgen om halftien heeft de nieu we Koning de volgende eed van trouw afge legd: „Ik zweer, het erfgoed van Roemenië, zijn grenzen en zijn integriteit te bewaren. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig." Generaal Antonescu, die zulk een groote drang heeft uitgeoefend op Koni e Carol, om af te treden en de thans onder den titel ..rijks leider" practisch dictator van Roemenië is, was daarna de eerste, die met de volgende bewoordingen den eed van trouw aan den Koning aflegde: „Ik zweer trouw aan Koning Michael den F.oemeenschen staat en de Roe- meensche natie. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig." Van trouw aan de grondwet is, zooals men zal opmerken geen sprake, hetgeen hierdoor te verklaren is, dat terstond na de benoe ming van Antonescu tot premier de grond wet buiten werking is gesteld. In aansluiting aan de plechtigheid in het Koninklijk paleis heeft generaal Antonescu den volgenden oproep tot de Roemeensche natie gericht: Roemeensche broeders! Uit het diepst van mijn hart doe ik een dringend beroep op u, alles te vergeten, u om onzen jongen Koning te scharen, de orde te bewaren en aan het werk te gaan. Leve Roemenië! Omtrent de voorgeschiedenis, welke tot Ca- rols troonafstand leidde wordt het volgen de vernomen. Gener. Antonescu heeft in den loop van Donderdag geinformeerd naar de houding van het leger en van toonaangevende krin gen jegens den Koning, dia in feite steeds nog een pro-Engelsche koers stuurde. Hij kreeg overal ten antwoord, dat Koning Ca rol moest aftreden. Vrijdagmorgen om half vijf deelde Antonescu den Koning het re sultaat van zijn enquête mee en bepaalde, dat de Koning vóór zes uur moest antwoor den. In dien tusschentijd hadden verscheidene, door Carol begunstigde, generaals gepro beerd, hem een ander beeld van den toe stand te suggereeren. Generaal Antonescu verklaarde in een brief, dat dit een verdraai ing van den werkelijken toestand was: het geheele land en het leger verlangden aftre den, daar anders stroomen bloed zouden vloeien. Bovendien kwam ter kennis van den Koning, dat de commandant van de garde troepen weigerde, op lieden van Roemeen sche nationaliteit te schieten. Daarop deelde de Koning om tien minuten voor zes zijn be sluit om af te treden mede. Generaal Antonescu heeft de generaals, die den Koning hebben probeeren te misleiden, terstond doen arresteeren. Onder hen bevin den zich de chef van den generalen staf. Mihail, de voormalige premier, generaal Argetoianu, en de ex-ministers van lucht vaart, generaal Teodorescu. Michaël volgde zijn vader op. Arrestaties. De Roemeensche rijksleider Generaal An tonescu, heeft er geen gras over laten groeien, maai' is onmiddellijk begonnen een zuivering in het Staatsapparaat tot stand te brengen. Een groot aantal politieke personen heeft huisarrest gekregen, terwijl anderen, waaron der verschillende oud-ministers, zijn gear resteerd. De IJzeren Garde. De IJzeren Garde verspreidt thans de vlugschriften, die twee dagen geleden voor het eerst verschenen en waarin het aftre den van koning Carol geëischt werd. In dit vlugschrift wordt de Koning er van be schuldigd, dat hij nog in de laatste oogen- blikken vóór de beslissing van Weenen steun buiten de spil gezocht heeft. Er gaat slechts één roep uit het volk op aldus dit vlugschrift hij moet afstand doen, de agent van de vrijmetselarij en van. het jodendom, de man van Engeland en de aftakelende democratieën, de vernieler van het land moet van den Roemeenschen troon verdwijnen. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 Een die op de hoogte van zijn tijd wil blijven. Een aap uit den dierentuin te Rome, die menschelijke allures heeft aangenomen (Foto Weltbild) ONPRETTIGE BRITSCHE KINDEREN IN AMERIKA Pleegouders moeten maar veel door de vingers zien. De „Columbia Broadcasting" maakt mel ding van een stijgende verbittering tus- schen naar Amerika overgebrachte Engel- sche kinderen en hun pleegouders. Men vertelt, dat de kinderen de Vereenigde Sta ten nog altijd als een Engelsche kolonie beschouwen en zich dienovereenkomstig gedragen. Hevige verwijten maken zij er den Amerikanen van, dat de Vereenigde Staten nog steeds niet aan den oorlog deel nemen. De Columbia Broadcasting Compa- ny doet een beroep op de Amerikanen be grip te hebben voor deze kinderen, die hun vaderland en hun ouders missen en nog niet weten, wat zij doen. Zij laat evenwel doorschemeren, dat de verhouding uiterst netelig is. GENERAAL WEYGAND BIJNA VERONGELUKT. Bij een vliegtuigongeval. Generaal Weygand, die zich gistermorgen op een inspectiereis heeft begeven naar Limoges, is bijna het slachtoffer geworden van een vliegtuigongeluk. De machine van den generaal werd bij een ongeluk, waar omtrent nadere bijzonderheden nog onbe kend zijn. licht beschadigd. Wevgand zelf bleef ongedeerd. Duitsch oordeel over Carol. Van semi-officieele zijde wórdt uit Ber lijn gemeld: Het aftreden van koning Ca rol van Roemenië wordt in politieke krin gen van de Rijkshoofdstad gekwalificeerd als het einde van een politiek, die in be ginselen van de buitenlandsche politiek van Engeland en Frankrijk verankerd was. Koning Carol heeft naar de meening in Berlijnsche politieke kringen met zijn af treden de consequenties getrokken uit een politiek, die niet slechts het erfdeel van I itulescu overnam, doch ook in groote mate opkweekte en die thans met al haar nevenverschijnselen ineengestort is. Wat de poging van den nieuwen Roe meenschen premier betreft om met alle nationale krachten het lot van den staat in nieuwe banen te leiden en met de fei ten in Europa rekening te houden, heeft men te Berlijn de overtuiging, dat het hier gaat om een taak, die voor het Roemeen sche volk, den Roemeenschen staat en het Roemeensche economsiche leven dankbaar is. Wellicht zal het Roemeenschen volk on der den indruk der groote historische ge beurtenissen thans begrijpen, dat de poli tiek, die zijn koning onder den invloed van gedeeltelijk onverantwoordelijke politici gevolgd heeft, verkeerd was en moet plaats maken voor een nieuwe politieke lijn.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1