De Duitsche aanvallen op Engeland Nederlandsch kapitein beleedigt Hitier Betoogingen in Zware aanval op Malta Alle competitie wedstrijden afgelast Washington De verduistering geeft nog altijd moeilijkheden Processen tegen Fransche staatslieden Officieele valuta-koersen Uatt&al Dievenbende maakt dorp onveilig Amsterdamscbe effectenbeurs ïfaliaanscb weermacbtbericht Strijd komt in een nieuwe iellere phase. De strijd tegen Engeland komt in een nieuwe, fellere phase. De luchtaanvallen worden sneller herhaald en talrijke Duitsche formaties kruisen over Engeland. Even over acht uur Greenwichtijd hebben gisterochtend 200 Duitsche vliegtuigen de Zuidoostkust in de richting van Londen ge passeerd. In twee gevallen waren vliegvel den de voornaamste doelen der sterke vijan delijke formaties. Toen de luchtstrijd de rich ting van Londen naderde, werd in de hoofd stad voor dn tweede maal luchtalarm ge maakt. Arbeiders hebben groote rookpluimen in de lucht gezien, doch konden geen andere teekens van don strijd waarnemen, omdat de (Vliegtuigen te hoog vlogen. In een wijk heeft men het gedreun van zware ontploffingen en vallende bommen gehoord, welke waarschijnlijk in een stad ten oosten van de Theems zijn neergeworpen. Men hoorde eveneens het felle vuur.der bat terijen en machinegeweren. De mcdedeelin- gen omtrent den vroegen luchtaanval waren nog niet geheel uitgewerkt, toen het derde luchtalarm in Londen werd gemaakt. Duitsch frontbericht. Berlijn, 6 September. Het frontbericht Van het D.N.B. luidt als volgt: Van week tot week worden de overzee- sche verbindingen van Groot-Brittannië door de uitwerking van de Duitsche blokkade onveiliger. Behalve de in de laatste dagen tot zinken gebrachte zes Engelsche torpedo- bootjagers, heeft de Duitsche marine den laatsten tijd niet alleen een hcele reeks groo te koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan en aan de lersche kust in den grond geboord, maar voor Engeland gingen vooral ook talrijke oorlogsschepen verloren en wel van en type, dat van bijzondere beteekenis is voor den huidigen toestand van den oor log ter zee. Het Duitsche luchtwapen heeft in den loop van 5 September het zwaartepunt van zijn aanvallen gelegd op de Britsche vliegvelden in het Zuid-Oosten en in de omgeving van Londen. Vooral het vliegveld Biggin Hill is weer met bommen bestookt, maar ook de vliegvelden van Detling en Thameshaven, waar groote branden en rookzuilen tot een hoogte van 2.000 nieter het succes van de- treffers aantoonden. In Biggen Hill werden gevoelige treffers op het. landingsterrein en brand in hangars, onderkomens en vliegtuig- loodsen geconstateerd. Duitsche formaties gevechtsvliegers heb ben hun nachtelijke aanvallen vooral gericht op de Westelijke en Zuidelijke kust van En geland. In Liverpool en Cardiff werden de haveninstallaties en in Southampton de wer ven en dokken doeltreffend met bommen be stookt. De New Yorksche bladen over de Duitsche luchtaanvallen. De New Yorksche ochtendbladen publicee- ren uitvoerige berichten over de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag, uit welke berichten, ondanks de strenge Britsche censuur, duidelijk blijkt wel ke vreeselijke verwoestingen het aanvallen de Duitsche eskader met zijn neergeworpen bommen heeft veroorzaakt. Na zware bomontploffingen, zoo wordt ge meld, was de hemel boven het Londensehe gebied als gevolg van groote branden hel verlicht. Een belangrijke hoofdstraat was ge heel omgeploegd. Gas- en waterlcidingsbui- zen warein vernield. Het wegverkeer, ook dat van den onder- grondschen spoorweg, is geheel verbroken. Zeven Duitsche vliegtuigen kruisten -twin tig minuten lang boven Londen, zonder door schijnwerpers of luchtdoelartillerie gestoord te worden. Het Britsche ministerie van lucht vaart heeft toegegeven, dat fabrieken aan de Theems zwaar beschadigd zijn. ANDERHALF JAAR GEVANGE NISSTRAF VOOR ZIJN UITLA TINGEN. Voor de Duitsche militaire rechtbank stond gistermiddag terecht de 44-jarige ka pitein A. van den Opbouwdienst, voorheen leeraar aan de militaire academie tb Bre da. Hem is ten laste gelegd den Fuehrer van het Duitsche rijk opzettelijk beleedigd te hebben door op 16 Juli van dit jaar tij dens een rede óp het fort ',,'t Hemeltje" na bij Utrecht tegenover den troep o.a. het volgende gezegd te hebben: de woorden van een hoogstaande vrouw als Koningin Wil- lielmina zijn toch altijd nog beter te ach ten dan hetgeen de schilder uit Duitsch- land zegt Soldaten klagen hem aan. Toen de kapitein zei puntje puntje, enz. en daarmede kennelijk iets onaangenaams bedoelde tegen de Fuehrer van het Duit sche rijk, ging een deel van den troep la chen, kennelijkend begrijpend, wat de ka pitein daarmede bedoelde en inderdaad was de kapitein van plan geweest iets onaan genaams te zeggen. Doch omdat hij be greep, dat hij daarmede wel eens buiten zijn boekje zou kunnen gaan, had hij maar gezegd puntje puntje enz Op deze woorden was door een dienstplichtigen chauffeur in samenwerking met eenige andere sol daten, die bij den troep aanwezig waren en mede hadden geluisterd naar de rede een aanklacht ingediend en hiervoor moest Kapitein A. gistermiddag voor de militaire rechtbank verschijnen. Een held in den oorlog. De zitting heeft onafgebroken acht uur lang geduurd. Na een uitvoerig verhoor over de ante cedenten van verdachte kwam vast te staan, dat hij in het voormalige Neder landsche leger een belangrijke rol .had ge speeld Door zijn heldhaftig gedrag in de oorlogsdagen had de commandant hem zelfs voorgedragen voor de militaire Wil lemsorde. Verdachte was na de mobilisa tie in dienst getreden bij den opbouwdienst. Als zoodanig was hij gedetacheerd te Utrecht. Zijn taak was sport te beoefenen met zijn soldaten. Wandelingen met hen te maken en ook het fort, dat zeer vuil was, weer schoon te maken. Op 16 Juli had ver dachte dan volgens de dagvaarding een zeer gevaarlijke rede gehouden en daarin de woorden gesproken zooals in den aan vang genoemd. Het verhoor President: Maar u had toch ook den eed afgelegd, toen u bij den opboudienst in dienst trad, dat u niets zou doen, dat te gen Duitschland zou zijn? Verdachte: Ja, dat is zoó. Ik had mede lijden met den troep, die aan de toekomst twijfelde en ik mij door mijn gevoelens la ten meesleepen. Vervolgens werd gehoord de eerste ge tuige W. die Nederlander van geboorte is, doch die kort na z'n verhoor naar Duitsch land is vertrokken en daar al dien tijd verbleef Toen hij eenige dagen na 16 Juli bij den kapitein kwam en hem een in het Duitsch gesteld verzoek om verlof Over handigde, had deze tegen hem gezegd: „Brutale hond, kun jij je verzoek niet in het Ilollandsch schrijven". Toen getuige had gezegd, dat hij de N'ederlandsche taal wel zoo n beetje kon spreken, maar dat hij ze niet kon schrijven, had de kapitein hem verder afgeblaft en hem bestraft met drie dagen verzwaard arrest. President tot getuige: Hebt u wel eens meer gemerkt, dat deze kapitein anti- Duitsch was en dat hij met name den Fuehrer vijandig gezind?. Getuige antwoordde bevestigend. Hij had ook gesproken over de schande der gevangenneming van Generaal Winkel man en in dit verband had hij dan ook aan zijn troep openlijk verklaard: De Fuehrer is niet te vergelijken met de hoogstaande vorstin van ons land. Om een ander voorbeeld te noemen had de kapitein verteld van een bezoek aan Scheveningen, waar op dien dag een Duitsche militaire kapel op den boulevard een concert gaf. Toen hij bemerkte, da vele Nederlanders zelfs lof uiten over de prestaties van do militaire ka pel, was hij daarover zeer geërgerd. Hij. had dat dan ook niet onder stoelen of banken ge stoken en het openlijk aan den troep medege deeld. President tot getuige: ergerden anderen zich ook wel eens aan hetgeen de kapitein vertelde? Getuige: Ja zeker, ik was dat niet alleen en dat is maar gelukkig ook, want anders zou men denken, dat ik het deed omdat ik zoolang in Duitschland werkzaam ben ge weest. Verdachte bedoelde geen belee- diging. Verdachte: ik mag hier misschien even in terrumpeeren, mijnheer de president, dat ik uitsluitend gesproken zou hebben over den Fuehrer en de Koningin is niet waar. Ik meende, dat het op mijn weg lag, als kapi tein van den opbouwdienst om zoo even de voorgeschiedenis van de oorlogsdagen en de oorlogsdagen zelf in herinnering te brengen en dat het op mijn weg lag om te zeggen, hoe de toestand thans was. Dat ik verachte lijke bewegingen heb gemaakt is ten eenen- male onjuist. President: Heeft verdachte, toen hij het woord schilder uitsprak, daar niet aan toe gevoegd den Letter H., daarmede kennelijk op Hitier doelende? Getuige: Neen, daar heb ik niets van ge hoord en ik kan mij ook niet herinneren, dat anderen daarvan iets weten. President: Vreemd, de vorige getuige meent anders, dat hij wel gehoord, dat de letter H. nog is uitgesproken. Een der rechters: Heeft u den indruk ge tuige, dat de kapitein Duitschland opzette lijk omlaag wilde halen? Altijd barschl Getuige: Neen, niet opzettelijk, hij sprak altijd zoo barsch. Zijn toon is nimmer aan genaam geweest. President tot getuige: Als de kapitein sprak over generaal Winkelman en hij zou dan bijvoorbeeld gezegd hebhen: voor mij is Winkelman beter dan Hitier, dan zouden wij hem dat niet kwalijk hebben genomen, maar waarom was het noodig. dat hii Hitler aanduidde met het woord „schilder?" Weet u dat misschien? Getuige: Neen. Het is mij nu wel duidelijk geworden, dat deze kapitein niet Duitschge- zind was. „Ik be n een nijdas, zelfs mijn kinderen vreezen mij". Verdachte hierna het woord krijgend,-zei- de: President, ik kan mij voorstellen, dat deze soldaten mij een nijdas vonden. Zelfs mijn kinderen vreezen mij, terwijl ik toch hun vader ben. Ik kan er niets aan doen, dat ik zoo'n barsch uitziend gezicht heb. Wie mij echter beter kent, weet, dat ik het zoo kwaad niet meen. Een der rechters tot den eersten getuige: Heeft U den indruk, dat de kapitein op uw verzoek in het Duitsch zoo boos werd. om dat het in het Duitsch geschreven was? 01 was het ook ergens anders om? Getuige W.: Naar mijn meening. werd hij alleen zoo boos, omdat ik het verzoekschrift in de Duitsche taal had gesteld. Enkele andere getuigen bevestigden de ver klaringen van hun voorgangers. En tenslotte werd-majoor C. gehoord. De majoor heeft ver dachte loeren kennen bij het regiment wiel rijders in Den Bosch. Hij is naar zijn mee ning een voortreffelijk officier, buitengewoon geschikt voor het werk, dat hem werd opge- Het Bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft alle door hem en door de verschillende onderafdeelin- gen op Zaterdag 7 en Zondag 8 dezer vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. De verleende toestemmin gen voor het spelen van seriewedstrij den op deze beide dagen zijn inge trokken. dragen. Het is niet voor niets, dat naar de hoogere krijgsschool is gestuurd, om daar een driejarigen cursus te volgen. Zijn ken nis van de krijgskunde is zeer groot. President tot den majoor: Gelooft u dat den kapitein door den nieuwen toestand uit zijn evenwicht is geslagen? Majoor: Ongetwijfeld. Hij was een speciali teit in de geschiedenis van het Huis van Oranje en juist voor hem beteekende het heengaan der Koningin zeer veel. Tijdens de oorlogsdagen heeft deze verdachte zich uitstekend gedragen, maar door de capitula tie van ons leger was hij kennelijk overstuur. Gewoonte fn officierskringen? President: is het in Nederlandsche offi cierskringen ook gewoonte geweest, om den Fuehrer Adolf Hitier met schilder aan te duiden? Majoor: Neen, dat niet. Wij hebben te veel respect voor de kwaliteiten van den Fuehrer, om op deze wijze over hem te denken en te spreken. In het requisitoir zei de openbare aankla ger o.a: Met boos opzet is onderscheid gemaakt tus- schen de hoogstaande Koningin en een Duit- schen schilder. Wie dergelijke tendenzvolle rode houdt, in zijn functie van kapitein, moet daarvoor streng gestraft worden. Verdachte heeft bij zijn intrede in den opbouwdienst verklaard, niets te doen tegen het Duitsche rijk. Hier heeft hij zich echter op een ontzet tende wijze misdragen en zijn straf mag en kan niet licht zijn. Van een eenvoudigen sol daat zou men een dergelijk vergrijp nog kun nen begrijpen, doch van een intelligenten kapitein als dezen verdachte is het zeer kwa lijk te nemen. Hij was officier, had hoogere plichten en hoogere rechten en daarom acht ik hot ook beter, dat hij zwaarder gestraft wordt, dan een gewoon soldaat, die het mis schien in zijn domheid gezegd zou hebben. Dat deze intelligente kapitein ter zitting niet openlijk heeft willen verklaren, dat hij Duitschland vijandig gezind is, valt mij van hem tegen. Daarom heb ik nu geen mede lijden met hem en eisch ik drie jaar gevan genisstraf. Het Duitsche rijk in het hart ge- tróffen. De verdediger zeide, dat hetgeen de kapi tein gezegd had, zeer kwalijk te nemen was, doch dat dit was gekomen, omdat hij ten eerste nationaal gevoel bij zijn troep had wil len aanwakkeren en ten tweede om het min derwaardigheidsgevoel weg te nemen, dat bij de soldaten, over wie de kapitein het com mando voerde, overheerschte. Nadat het Kriegsge.richt een uur in raad kamer was geweest, werd het vonnis over hem uitgesproken en werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden, met aftrek van twee maal drie weken voorarrest. Aan de overwegingen ontleenen wij het volgende: Door de woorden, die verdachte heeft geuit, heeft hij niet alleen den Fuehrer getroffen, maar het geheele Duitsche volk. Alle mannen, alle vrouwen en alle kinderen en daarom is zijn straf zoo hoog. Hij heeft iederen soldaat van het Duitsche rijk in het hart getroffen en dat kan men niet onge straft voorbij laten gaan. Tegen de dienstplichtwet. Honderden betoogers, die om godsdien stige redenen tegen de voorgenomen invoe ring van de dienstplichtwet zijn en voor het gebouw van het congres aan een bidstonde van een methodistischen geestelijken wil den deelnemen, werden door de politie te Washington verdreven omdat een uit 1882 dateerende wet elke demonstratie voor het kapitool zonder speciale vergunning ver biedt. De politie arresteerde den mehodis- tischen geestelijk§ Knox uit Detroit en vijf andere lieden die later weer werden vrijge laten. Ook voor het gebouw van het hoog gerechtshof werd getracht dergelijke volks verzamelingen te houden. Serie inbraken gevleeod. In de gemeente Hoenkoop is in tal van woningen ingebroken. Voornamelijk hebben huizen, welke langs den provincialen weg staan, het moeten ontgelden. In zes huizen hebben de dieven vermoed 'wordt dat hier een dievenbende aan het werk geweest is hun slag geslagen. In de woning van dokter V. werd een belangrijk bedrag aan geld en waardevolle voorwerpen gestolen. Voorts is nog getracht een aantal woningen, welke elders in de gemeente staat, binnen te dringen, doch dit is niet gelukt. Het totale bedrag van het gestolene is nog niet bekend. De politic stelt een onderzoek in, hetwelk tot nu toe geen resultaat had. De politie in Den Haag ziet nauwlettend toe op het stipt nakomen van de voorschrif ten inzake de verduistering, hetgeen voor velen nog altijd moeilijkheden blijkt op te leveren. Anderen zijn weer minder zorgzaam in het nakomen daarvan en ook tegen hen worden maatregelen genomen. Zoo o.a. het verbod om rijwielen in de uu's" ternis op de trottoirs te laten staan. Reeds meermalen werd hiertegen ernstig gewaar schuwd, daar het publiek deze obstakels in de duisternis niet ziet, en daardoor verwon dingen kan oplpopen. terwijl tevens de klee ding wordt beschadigd. Talrijk zijn de klach ten die hierover binnenkomen, waarom de politie dan ook hiertegen optreedt. Zoo wer den Donderdag een aantal fietsen, dat onbe heerd voor een dansinstituut op de-Laan van Meerdervoort werd geparkeerd, met een kraanwagen van de brandweer naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Voor de bezitters een dubbele straf: zij moesten hun rijwiel gaan afhalen, terwijl in vele ge vallen proces-verbaal werd opgemaakt. Ook de verduistering van gebouwen en het rijverkeer laat veel te wenschen over. Het aantal processen-verbaal, dat hiervoor wordt opgemaakt, beloopt onseveer honderd per dag. Donderdag bedroeg dit 94, n.1. 10 geval len waarin woningen of gebouwen niet vol doende waren verduisterd, een auto en 83 fiet sen. Niet minder dan 42 rijwielen werden hiervan in beslag genomen, doch ook wan neer dit niet het geval is, wordt proces-ver baal opgemaakt. Het verdient dus aanbeve ling de verlichting van rijwielen steeds zorg vuldig te controleeren, zooals voor het los- trillen van lampjes, losraken van draden, enz. Een probleem voor den Zaterdag avond is de verlichting van winkels. Ook deze moeten afdoende zijn ver duisterd, waaraan vooral des Zater dagsavonds, wanneer de winkels laat zijn geopend, nog wel het een en an der ontbreekt. Op Zaterdag 7 Septem ber gaat de zon om 20 uur 13 onder, en de politie zal dan scherp op de verduistering der winkels toezien. Bij overtreding stelt de winkelier zich bloot aan het gevaar dat het licht wordt afgesloten. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de controle aanvangt op de naleving van verordening 113 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waar in in artikel 3 de' maximumsterkte der lam pen van motorrijtuigen wordt geregeld. Ten einde de eigenaars voldopnde gelegenheid te geven hun verlichting afdoende te verande ren, werd bepaald, dat de verordening acht dagen later in werking zou treden. Dit is he den het geval, zoodat van nu af aan tegen de nalatigen zal worden opgetreden. Op niet- nakoming van deze bepalingen staan strenge straffen, niet alleen kan een boete tot f 1000 worden opgelegd, of een hechtenis tot zes maanden, doch ook kan het desbetreffende voertuig voorloopig onbepaald in beslag wo'rden genomen en de bestuurder voorloo pig onbepaald in bewaring worden gesteld. Zoo ziet men dat op de naleving van de zoo belangrijke verduisteringsvoorschriften Scherp wordt gelet, zoodat men in zijn eigen belang reeds hieraan ten volle moet mede werken. OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. Door den openbaren aanklager te Rion is een arrestatiebevel geëischt tegen de voor malige ministers van luchtvaart Pierre Cot en Guy la Chambre. Nader wordt uit Vichy gemeld, dat men aldaar ook het indienen van een aanklacht en het uitvaardigen van een bevel tót arres tatie tegen den vroegeren opperbevelhebber van het Fransche leger generaal Gamelin binnen zeer korten tijd verwacht. In het zelfde verband wordt ook de naam van den vroegeren ministerpresident Rey- naud genoemd. 100 M10 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3V2) 1938 3 (3Va) 1939 3 OOST-INDIë. 100 1937 500 10O 500 3 1937 3 1937a 3 1937A 3 V.K. 98 5/16 98% 89% 98 5/16 90% 76% 78 80% 81% 77 74% L.K. 98% 98 9/18 89 90% 98% 91% 76% 77% 80 81% 75 76% 74% 74% 20 n 44 65% 43 64% DUITSCHLAND Dschl. '30 100 m.v. 5% Dschl. '30 500 m.v. 5% D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 81% 81 's Grav. '37 I 3% 90 N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 80% 80% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 85 85% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 87 Gelsnk. Berg 5 50 KERK. EN LIEFDADIGHEIDSINST. Buitenland. Augustiness 7 BANK- EN CRED.-INST. Het 91e Italiaansche weermachtsbericht meldt: Gisteren is tweemaal een luchtaanval op Malta ondernomen. Tijdens den eerste, die des morgens werd ondernomen voor ver kenningsdoeleinden, kon de taak geheel vol bracht worden, daar de Engelsche jagers, die voor bescherming rondkruisten, door onze Ijegeleidende jagers werden aangeval len en zich door de vlucht aan het gevecht onttrokken. Twee vijandelijke jagers werden door mi- trailleurvuur beschadigd. Tijdens den in den namiddag ondernomen aanval verscheen boven het eiland plotseling een formatie „Pichiatelli" (duikbommenwer pers), die het fort Delimara wisten te herei ken en het gedeeltelijk verwoestten en in een onslagnlaats van brandstoffen brand ver oorzaakten. De jagers en het afweergeschut van den vijand reageerden in het geheel niet. In het oostelijk deel van de Middelland- sche Zee heeft onze onvermoeibare lucht macht zich opnieuw op een convooi gewor pen, dat reeds gisteren hevig was aangeval len. Geconstateerd werd. dat een vrachtschip zwaar beschadigd werd. Een ander vracht schip, dat wellicht reeds gisteren getroffen was, werd met zware slagzij in een baai aan getroffen. Tn Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen de brandstofdenots te Suez aangevallen en automobielen, die op den weg nabij Solloem werden verrast. Alle vliegtuigen, die aan de voorgaande acties hebben deelgenomen, zijn op hun bases teruggekeerd. Tn de Ronde Zee hebben onze vliegtuigescadrilles een viiande lijk convooi aangevallen en twee schenen ernstig getroffen. Voorts werden vijandelijke schepen, die in de haven van Aden voor anker lagen, gebombardeerd en getroffen. AI onze vliegtuigen keerden op hun basis Buitenland. Ldsb. Schlesw. 7 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 80%- 78% Calvé Delft c. v. A. 78%81% 62% Centr. Suiker Mij. 154% 155 Fokker g. A. 200 Lever Bros en Unilever c.v.A 88 86% Ned. Ford 330% 330% Philips G.B.v.A. 150%- -154% 154%—151%' Philipsp ref A. 121 122 Heemaf N V. A. 85% 87 Lever Br. en Un. A. 85% Lev. Br 6% p.A. 86% Ned. Kabelfahr. A. 402 396 Ned. Scheepsb. A. 104 108% Ver. Blikfabr. A. 188 185 Papierfahr. v. Gelder A 110 115 Werksproor v. A. - A. 125% 125 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 213 203% Kon. Petr. 228-233 232-221 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 198%-199% 200-199 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 373-377 372 .Tavasche Cultuur 212 N.l.S.U. '21? 212 Ver. Vorstenl. Cult. 95 94 TABAKSONDERNEMIN GEN. Deli Batavia Mij. 138%-140 142-142% Deli Mij. c. v. A. 197-199 199-107% Senembah 157%-161 160-161 Koersen van nog niet tot de officieele no- teering toegelaten fondsen, waarvan pubbca tie bij besluit van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, is toegestaan. AANÜF.ELF.N: Ned. Scheepvaart Upie 130%-132% gl- Anaconda Copper C.V.A. 22% gb.-23% gb Rethlehem sRppI C.V. gew a d 69% Rep. Steel C.V. g. a. 17 3/16 gb.-17% gl. ('urtiss Wright C.V.A. 715/16 Shell Union C.V. g. a. 9 gb.—9Vs gl. VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Ziirich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.8 S 3/16-1.88 9/16 75.28-75.43 30.1130 17 3.81— 382 44.81—44.00 42.84—42.92 1.86%—1.90% 30.08—30.20 44.76—44.94 42.80—42.96 terug, hoewel zij door vijandelijke jagers waren aangevallen. Een vijandelijk jacht vliegtuig is in een gevecht neergeschoten. Een andere Italiaansche formatie heeft met succes twee vijandelijke troepenkampen na bij Aehic in het gebied van Tocar (boven Soe dan) gebombardeerd. De vijand heeft op nieuw Assab gebombardeerd, als gevolg waarvan onder de inboorlingen vier doodori en acht gewonden vielen en eenige schade aan de hangars werd aangericht. Vannacht is door vijandelijke vliegtuigen, die, zooals steeds uit Zwitserland kwamen, een luchtaanval op Turijn ondernomen. Aan particuliere woningen werd eenigszins be langrijke schade aangericht. De twee boven ste étages van een pand in de volkswijk St. Paulus werden verwoest, doch de bewo ners die terstond na het alarmsignaal de schuilkelders hadden opgezocht, zijn allen ongedeerd gebleven. In een station brak in verscheidene wagons brand uit. Andere hom men kwamen in het open veld nabij dé terecht, zonder schade aan te richten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2