MxuUnieuw-ó Duizenden leege huizen in Den Helder? tvj&zk in Xdien en JxmtabL&ën t prebthhfurten Feiten, die de fantasieën daaromtrent weerspreken Puzzelaars voor Voor de kinderen Zaterdag 7 September 1940 Tweede Blad Woningstichting verhuurde reeds tachtig procent van haar woningen Zeep-voorschotten voor winkeliers De openingsuren van onze middenstandszaken Bonnenbeurs Hoe bestaat hetI Krijgen wij voldoende brandstof? De uitreiking van de extra rantsoenen zeep Verbod zich op de straat te begeven B*Ati jongend en meibjeA,! Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee Onze stadgenoot G. de Boer voor de radio Over het aantal woningen, dat in Den Helder leeg staat en leeg zal blijven staan loopen de meest fantastische verhalen. Er zijn er, die meenen, dat minstens de helft van de woningen voorloopig niet verhuurd zal worden, en er zijn er, die in dat op zicht optimistischer gestemd zijn. Hoe zijn nu de feiten? We hebben daartoe ons licht opgestoken bij het bestuur van „Woningstichting", dat bijna duizend womngen in exploitatie heeft en bij enkele van de voornaamste woningbureaux ter plaatse. Uit onze inlichtingen blijkt, dat naar de middenstandswoning op het oogenblik vrij veel vraag is. De duurdere huizen worden nog niet verhuurd, de kleinste woningen, z.g. krotwoningen in stegen en achterbuurten, zullen wel onbewoond bleven. Op het oogenblik worden nog heel veel wo ningen tegen den hal ven huurprijs verhuurd. Dat zal van korten duur zijn. Woningstichting zal zoo spoedig mogelijk tot den normalen prijs terugkeeren, beheerders van woning bureaux verzekerden ons, dat binnen eenige weken het aanbieden tegen hal ven huurprijs afgeloopen zou zijn en dat de woningen, die tegen dezen abnormalen prijs verhuurd waren, opgeslagen zouden worden. Men heeft aanvan kelijk maar genomen, wat men krijgen kon, nu het leven zich echter begint te herstellen, moet ook de huurprijs worden opgevoerd. Niet één verhuurder kan zijn woning rendabel maken met haar tegen halven huurprijs te verhuren. De exploitatiekosten liggen ver daarboven en het is dus redelijk, dat men een prijs betaalt, die een loonende exploitatie mogelijk maakt. Wij vernamen in dat opzicht reeds van gunstige uitzonderingen. Menschen, die een woning kwamen huren, doch niet in gingen op het aanbod tegen halven prijs. Zij beseften, dat dit hun binnenkort een teleurstelling zou bereiden en hadden dus liever vastheid voor langeren tijd, voor het huis waarin zij zin hadden. Men moet voorzichtig zijn met het huren van een woning. Wie een te dure woning neemt, omdat hij meent, dat hij toch voor halven prijs huurt, komt bedrogen uit. Straks zal hij voor het feit geplaatst worden, dat hij zijn huurprijs belangrijk moet verhoogen, of zijn pas betrokken woning zal moeten ver laten. Men houde, bij het huren van woningen ook rekening met de personeele belasting. Wat is een normale huurprijs? Wat kan nu als normalen huurprijs worden aangenomen? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de houders van woningbureaux, menschen, dié eenige dui zenden woningen in onze gemeente in ex ploitatie hebben. Hun meening was, dat de nieuwe situatie van onze stad, over de geheele linie, de huurprijzen met ongeveer 10 procent zou verlagen. Een huis, dat vóór den oorlog dus veertig gulden per maand opbracht, zal nu ongeveer 35 gul den opbrengen. Een huis van dertig, 26 27 gulden. Dit was de meening van men schen, die kennis van zaken hebben en die nu reeds woningen tegen die prijzen, op contract verhuren. Er zijn momenteel nog tal van geschikte huizen in Den Helder te huren. Men meene echter niet, dat dit nog lang zoo zal blijven. Wie van plan is binnen afzienbaren tijd terug te keeren, houde daar rekening mee. „Woningstichting" heeft 945 huizen in ex ploitatie en had daarvan Donderdagmiddag reeds 750 woningen verhuurd, terwijl er dien middag nog een zestal verhuurd werden en nog een tiental menschen sleutels mee hadden om een huis te zoeken. Dagelijks melden zich menschen aan. Van de 190 nog vrij zijnde woningen staan er ruim tachtig in de nieuwe Dahliastraat. Deze straat loopt evenwijdig aan Dirksz Admiraal en daar dit als een gevaarlijke zóne wordt beschouwd, zullen deze woningen voorloopig niet verhuurd worden. Het komt er dus practisch op neer, dat van de bijna duizend woningen van „Wo ningstichting" er geen honderd meer te huur zijn. In de Balistraat is b.v. geen huis meer leeg. Alle huizen werden daar verhuurd. In de Cronjéstraat en de De Wetstraat staan nog slechts enkele woningen leeg. Alle woningen van „Woningstichting in de Van Galenstraat werden verhuurd: Zoo gaat het met tal van woningen achter het spoor, een buurt, die schijnt te trek ken. In Emmastraat en Wilhelminastraat zien we weer woningen betrekken. In P. Heinstraat en Corn. Ditostraat komen de menschen terug. In de Krugerstraat zijn verschillende huizen, die te huur stonden, weer verhuurd en telkens ziet men ook daar het aantal ledige woningen verminderen: Zoo gaat het in de binnenstad, in oud Den Helder, in de buurt achter de gasfabriek. Dank zij de rust van de laatste weken, slechts een enkelen keer werd het afweergeschut kort gehoord, keert het vertrouwen terug. Een prettig verschijnsel is, zooals ons door Woningstichting, zoowel als door de woning bureaux werd meegedeeld, dat verschillende oud-gedienden van de Marine Nieuwediep weer opzoeken en dat ook vrouwen, wier mannen in Engeland verkeeren, Den Helder weer als woonplaats kiezen. Het ziet er voor Den Helder nog geens zins troosteloos uit, want, zooals we hierboven reeds schreven, niet alleen „Woningstichting" verhuurde reeds vele woningen. Een woningbureau, dat we be zochten, had reeds tachtig procent van zijn woningen verhuurd, een ander, dat een zeer groot aantal woningen in de stad beheerde, sprak van zestig procent. Het sprookje, dat duizenden woningen leeg zouden blijven, kan dus gevoegelijk naar het rijk der fabelen verwezen worden. De toestand is zelfs zóó, dat wie een geschikte woning tegen niet te hoogen huurprijs wil, hebben, zich wel haasten mag, omdat zijn keuze anders vrij gering wordt. Alleen de heerenhuizen en de kleinste woningen zullen voorloopig niet van de hand gaan. Uiterlijk Maandag dienen zij zich aan het Distributiekan toor te melden. De leider van den Distributiedienst verzoekt ons er de aandacht op te ves tigen, dat winkeliers, die behoefte heb ben aan voorschotten voor zeep, zich uiterljjk a.s. Maandag dienen te ver voegen aan het Distributiebureau. Hebben z(j zich Maandag niet ge meld, dan is voor hen de kans uitge sloten, dat zij nog in aanmerking komen voor deze voorschotten. Het is een gelukkig verschijnsel, dat ver schillende winkeliers ertoe overgegaan zijn, nu de bevolking weer naar Den Helder terug keert, hun zaken langer open te houden. Niet voor alle middenstandszaken stoot men om vijf uur zijn neus. Vandaag keeren weer honderden geëvacu eerde gezinnen in onze veste terug en ook zij zullen de middenstandszaken weer bezoe ken. Laat de middenstand er voor zorgen, dat de menschen een open deur vinden. Het is in de eerste plaats ook een middensta^dsbe- lang! We vernamen van een van de leden van ons personeel, dat hij, met nog vijf men schen dezer dagen om vijf uur voor een bekende zaak kwam, die gesloten was. Dat is niet verstandig. De middenstand heeft in deze een eerste taak. Den Helder wordt weer be woond, de middenstandszaken hebben de taak aan die bewoonbaarheid mee te helpen en niet om vijf uur te sluiten, vooral vandaag niet, op Zaterdag, waar verwacht mag worden, dat veel gezin nen niet vroeg in den middag in onze stad zuilen terugkeeren. De animo voor onze bonnenbeurs is nog niet groot. Waarschijnlijk hebben de men schen nog teveel zorgen waarmee ze zich bezig houden. Straks zal dat beter gaan. Als men niet meer het idee heeft op een vulkaan te leven, komen de kleinere zorgen weer de aandacht vragen. Een onzer abonné's zond de eerste vraag in. Wij laten die hieronder volgen. Bewoner Laan 6 wil 4 bonnen rijst, meel etc. ruilen tegen andere bonnen, liefst thee. Het wordt hoog tijd, dat het gilde der particuliere nachtwakers weer in al zijn vroegere eer en glorie hersteld wordt, nu blijkt dat een tè groot aantal Nieuwe- liepsche langvingerigen hun booze drif ten niet kunnen beteugelen en de nach telijke uren gebruiken om zich te ver grijpen aan andermans bullen. Een misselijk bedrijf! Dat niets te maken heeft met den normalen diefstal, waarin een enkele maal nog wel eens een zeker „sportief" element zit. Maar dit stiekum in de duisternis wroe ten en scharrelen voor een pond koffie, voor een zinken emmer en een paar doozen bruine boonen... dat is walgelijk, en bedroevend van „durf". Het ware het beste, dat iedere straat een particulieren nachtwaker kreeg, die door de bewoners gezamenlijk betaald werd. Veel behoeft het niet te kosten, aangezien er voldoende oud-gepension- neerden zijn, die zich voor deze functie gakrne beschikbaar zullen stellen. Dat er in Den Helder inderdaad lieden zijn, die erop uit zijn, hoe dan ook, hun eigen brood te verdienen, en dat zelfs aan de meest zonderlinge baantjes en banen, wordt wel zeer duidelijk gedemonstreerd door het na volgende. Wist U, lezer, dat er lieden zijn, die voor een zeker honorarium een „lucht- wachtje" kloppen? Een zeer bekend Heldersch ingezetene we zullen discre tie-halve z'n naam maar verzwijgen) heeft er, naar hij ons dezer dagen mede deelde, een aardig centje bijverdienste aan. en bood aan een advertentie te plaatsen teneinde zijn praktijk op deze wijze meer in het brandpunt der alge- heele belangstelling te plaatsen. In den trein werd verteld, dat een bekend mid denstander, die iederen avond om half zes met den trein de stad verlaat (ja, werkelijk, die middenstanders zijn er nog....!) voor niet minder dan 10 gul den zijn wacht overdeed. Wij willen hier niet veel over zeg gen; alleen dit: het getuigt niet van gemeenschapszin als men tracht, kost wat kost, van z'n wacht af te komen. Dat er zijn, die zich hiervoor disponibel stellen, in het geval ze zelf in finantieele penarie zitten, is hun goed recht, waar van men niets mag zeggen. Het lijkt ons alleen, dat de Overheid er geen vrede mee zal hebben en spoedig een stokje voor deze vriendelijk aangeboden en goed betaalde remplacant-wachtlooperij zal steken. Tenzij het gerucht waarheid bevat, dat volgende week de Opbouw- dienst dit wachtloopen gaat overnemen. Nog enkele opmerkingen over het onderwijs, dat wel een zeer onbeschei den plaats gedurende de laatste dagen in de krant ingenomen heeft. Het was alles onderwijl wat de klok sloeg. Een der dankbaarste onderdeelen van al dat schoolnieuws was echter wel de mede- deeling van meneer Feringa, dat er nog meesters zijn, die zelf hun kinderen naar scholen buiten de plaats gezonden hebben. Men wrijft zich de oogen tweemaal uit bij het lezen van dergelijke regelen. En men zou met Buziau kunnen vragen: „Hoe bestaat het!" Maar men went in deze tijden aan alles, ook aan derge lijke paedagogen, of wat zich zoo durft noemen. Wij schrokken niet eens meer, om een voorbeeld te geven, toen wij uit den meest betrouwbaren bron vernamen, dat de kinderen van een zéér vooraan staand gemeenteambtenaar, een der leiders van de stad, zijn kinderen in Alkmaar een middelbare school laat be zoeken. Van wijs inzicht en gemeen schapszin gesproken.... En tenslotte iets van vroolijker kali ber: gisteren vervoegde mijn vrouw zich bij haar schoenmaker, die, na 3 maan den geëvacueerd geweest te zijn, thans weer teruggekeerd was. Wie schetst haar verbazing toen zij op het raam van het armetierige huisje aan de Gasstraat een vodje papier vond hangen, waarop geschreven stond: boodschappen aan Erasmusstraat 168. Aangekomen op ge noemd nummer in de Erasmusstraat bleek, dat de schoenmaker reeds alweer verhuisd was en wel naar een der meest prominente buurten van de stad, en waar vóór 3 maanden nog uitsluitend hoogen en hoogeren plachten te huizen. En daar woonde de schoenmaker met zijn gezin van 7 minderjarige kinderen, die tot voor kort slechts met „pijn" het kleinste Gasstraatsche woninkje kon huren. Mijn vrouw heeft gevraagd waarom men zoo spoedig uit de Erasmusstraat verdwenen was. Nooit raadt U het ant woord lieve lezer. Nooit. Hier is het: „Omdat daar geen badkamer was".... Gedenken wij, en nu in vollen ernst, de woorden eens Breero's: „Het kan verkeeren Voor onze puzzle-rubriek heeft steeds, ook gedurende de eerste zomermaanden van 1940, veel belangstelling bestaan. Ondanks de misère (of juist daardoor...?) zetten velen zich aan het puzzelen, wel licht teneinde ook hierdoor eens in een andere gedachten-wereld te komen. In Augustus bleek het interesse te tanen, zoodat wij besloten de rubriek voor 4 v eken op te schorten. Nu echter September in het land is, stellen wij ons voor iedere week "weer de puzzle in het Zaterdag-nummer op te ne men, en iedere week een rijksdaalder voor den gelukkigen winnaar beschik baar te stellen. Aldus puzzelaars-legioen... aan den slag! ZONDAG 8 SEPTEMBER. Naar alle waarschijnlijkheid wel. De brandstofdistributie, die per 1 October a.s. zal ingaan, zal geschieden met behulp van uit te geven zegels. Naar wij vernemen zal ieder geval apart onderzocht worden, zoodat een zoo eerlijk mogelijke verdeeling mogelijk zal worden. Voorts vernemen wij dat het kwantum, het welk toegewezen zal worden, hoogstens 90 van het kwantum van den winter 1939-'40 zal bedragen. Gezien het feit, dat deze winter als abnormaal koud gold mag worden aangeno men, dat er in de komende maanden voldoen de brandstof aanwezig zal zijn. Heden begonnen. Zooals men in de advertentie, opgenomen in ons nummer van gisteren, heeft gelezen, is heden een aanvang gemaakt met het ver strekken van de extra rantsoenen zeep. De uitreiking zal plaats hebben tegen over legging van de distributiestamkaart van de be langhebbende kinderen, wier geslachtsnaam begint met de letter: A B, C, D en E heden F, G, H, I of J Maandag a.s. K, L, M, N, O Dinsdag. P, Q, R, S, T Woensdag U, V, W, X, Y, Z Donderdag. Voor Koegras en Julianadorp vindt de uitreiking plaats Donderdag 12 September a.s. in de politiepost te Julianadorp. Voor arbeiders en bedrijven die in aanmerking wenschen te komen voor extra rantsoenen zeep zijn van heden af invulformulieren te verkrijgen aan het Distributiekantoor. Die formulieren die nen uiterlijk 13 September zijn ingeleverd bij den Distributiedienst. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. Bethelkerk (Julianapark). 10 uur Ds. Tollenaar. Voorbereiding H.A, 17 uur: Ds. Veenhuizen. Anna Paulownapolder: 10 uur Ds. Van Nieuw koop. 14.30 uur: Ds. Tollenaar Ewijcksluis: Geen dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. 's Morgens 9.30 uur. N.m. 15.30 uu.. Woensdag 19. fflvangelisatiegebouw (Vijzelstraat) Zondagmorgen 10.30 uur Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: de heer J. Rebel. Oud-Gereformeerde Gemeente (Hoogstraat)', 's Morgens 10 uur: Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 uur: Ds. W. J. F. Mei- ners. Leger des Heils. Zaal Spoorgracht 35. 's Morgens 10 uur: Heiligingsdienst. 's Avonds 7.30 uur: Verlossingsmeeting. Oud-Katholieke Kerk i Lange straat H. Dienst, Pastoor Door de autoriteiten is het verboden zich van des avonds half 12 tot 5.00 uur des morgens op straat te begeven. Overtre ding wordt gestraft. Uitzondering is ge oorloofd b(j ernstige noodzaak (ziekte, werk, enz.). Daar was ik nu toch bijna vergeten, dat het September was en dus niet alleen de schoolvacanties voorbij zijn, maar ook de raadselvacantie geëindigd is. Misschien zijn verschillende van mijn vriendjes nog ergens in de provincie. Zij zullen natuurlijk ook mee doen met raadseloplossen en briefjes schrij ven. Ik hoop, dat jullie weer heel gauw in onze stad bent. Het is hier de laatste dagen heerlijk rustig. Soms heb je het idee, dat er geen oorlog meer is (hè,was dat maar waar) en ook 's nachts hooren we hier heel weinig vliegtuigen en door afweergeschut zijn we 's nachts nog heelemaal niet wakker ge schrokken. M'n kinderen vinden het hier weer fijn, vooral nu we van de week Duitsche offi cieren als buren- heben gekregen. Ze spelen met de soldaten, kleine Frans vecht met ze en... overwint ze en Jaap en Tjib zijn al met ze aan het voetballen geweest. Toch hopen we, dat al die soldaten weer gauw naar hun eigen stad en eigen huis gaan en dat bij ons het rustige leven terugkeert van voor 14 Mei. Wat zou dat fijn zijn. In ieder geval, jongens en meisjes, wij hopen weer wekelijks met elkaar te schrij ven, raadsels óp te lossen, boeken en taarten te winnen. Hieronder volgt het raadsel voor de vol gende week. Zorgt ervoor dat de oplossing en jullie briefjes, voor Donderdagmorgen op kantoor zijn. Verborgen metalen: Je bent ouder, dus moet je wijzer zijn. Onze zangvereeniging voert ook operettes Voormiddag 11.15 uur: H. J. Verheij. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10 uur: Ds. P. H. Kapteyn. Oosterland, v.m. 10.30 uur: Ds. Van Beek. Westerland, n.m. 2.30 uur: Ds. Van Beek. Anna Paulowna, v.m. 10.15 uur: de heer W. de Mooij, Cand. H. D. Barsingerhorn, v.m. 10.30 uur: Ds. Van Bie- men. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Eenigenburg, v.m. 10.30 uur Ds. Witkop. St. Maartensbrug, v.m. 10.30 uur Ds. Vorst man. Kolhorn, n.m. 2.30 uur: Ds. Van Biemen. Obdam, v.m. 10.30 uur: Ds. Rijkx. Noord-Scharwoude, v.m. 10.30 uur: Ds. A. v. Biemen. Heer Hugowaard. n.m. 2.30 u.Ds. Bloemhoff. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 uur: Ds. De Leeuw. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur: Ds. H. J. de Wilde. Barsingerhorn, n.m. 2 uur: Ds. Mr. J. A. Oos- terbaan. Intrée. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 10 uur: Cand. Kamp van Am- sierdam. Nam. 6 uur: Cand. Kamp van Amsterdam. Kolhorn, v.m. 10 uur: Ds. Visch. Nam. 3 uur: Ds. Visch. Evangelisatie. Breezand, v.m. 10 uur: de heer Boo.n Nam. 7 uur: de heer Boon. Alkmaar (De Unie), v.m.. 10 u. en n.m 6.30 u. Ds. Ruys. Onderw.: „Gevallen steenen". Tijdrede. Heiloo (Sportgebouw, Holle weg 21), n.m. 3 u.: Ds. Ruys. Onderw.: ,,'t Gezicht der 4 paar den en onze ernstige tijd". Schagerbrug, v.m. 10.30 uur en n.m. 7.30 uur: Ds. J. v. d. Does van Monnikendam. E.V. „Maranatha". Bergen (Dr. v. Peltlaan 1), v.m. 10.30 u.: de heer Dun van Alkmaar. Chr. Geref. Kerk. Den Oever, in de Kapel: 's Morgens 10 uur en 'smiddag 6 uur: Ds. Kampman uit Opper- op! Kees en Tinus maken een schaats. tocht op de Zooals je ziet is het, om te beginnen een gemakkelijk raadsel. Nu, tot volgende week hopen we, v Galenstraat 71 Prijzen 60, 45 en 30 cent Onze stadgenoot, de heer G. de Boer treedt den laatsten tijd nogal eens voor de AVRO op. Ook morgen, Zondag, zal de heer de Boer zich voor de AVRO-microfoon doen hooren en wel 's van morgens 1L45 tot 12.30 u. Hij zingt daar, onder begeleiding van het amuse mentsorkest, onder leiding van E. Koelman. Onze stadgenoot, de heer Toon de Hoogh is te Utrecht benoemd tot organist van „Leeuwenbergh", Kerkgebouw van den Ne- derlandsche Protestanten Bond. Van de acht candidaten, die onder het ge hoor van den bekenden Nederlandschen com ponist-toonkunstenaar, Willem Petri, proeve van bekwaamheid aflegden, mocht de heer de Hoogh het genoegen smaken op het drietal te worden geplaatst. Naar wij vernemen, blijft de heer de Hoogh zijn muziekpractijk in en om Den Helder waarnemen. Uw kapper JAAP BAKKER Geopend van 95 uur

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5