Kum Een populair Nieuwedieper met pensioen Abonneert U op dit blad Tusschen de wielen Na vijftig jaar dienst bij de belastingen Vandaag voor 50 jaar )UewM~ó uit VjiJk KeiJk en Zending. Ger. Kerkdienst te v. Ewycksluis Zakennieuws Uonditen uit hei VJtieqend- Ï3laadf& Schetsen uit het Buiienveld Trouw aan Den Helder. Iedereen kent hem, onze gemeente-ont vanger, de heer P. v. Dalen. De oude garde heeft hem als jong maatje mee gemaakt op het „Peperhuisje" aan de Buitenhaven en spreekt nooit anders over hem, dan over Piet v. Dalen. Dat is geen onwellevendheid, het is slechts een vorm van uitdrukking voor de groote popula riteit waarin onze gemeente-ontvanger zich mag verheugen. De jonge garde kent meneer v. Dalen ook. Zij dragen hem een warm hart toe om zyii jovialiteit. Vrien delijk en welwillend is onze gemeente-, ontvanger, een humaan chef, een knap financier. Het stijgen op den maatschap- pc lijken ladder heeft hem niet uit het lood geslagen. Hg bleef dezelfde, voor ieder stond hij klaar, voor zyn personeel was hij een uitstekend chef. Het is juist morgen vijftig jaar geleden, dat hij in dienst trad van de belastingen en was het niet zijn gezondheid die hem dwong vervroegd pensioen aan te vragen, de heer v. Dalen had er nog graag twee jaar aange breid, tot zijn 65e jaar. De gebeurtenissen van de laatste maanden hebben echter ook onzen gemeente-ontvanger zeer aangegrepen en een en ander was oorzaak, dat hij 28 Juni met ziekteverlof ging. Hij vroeg een keuring aan en op 10 Augustus besliste de keurings- raad, dat hij ongeschikt verklaard werd voor de uitoefening van zijn dienst... Tegen 15 October vroeg de heer v. Dalen zijn pensioen aan en daarmee wordt zijn gemeentelijken loopbaan afgesloten. „Ik had liever de eindstreep bereikt", zegt de heer v. Dalen, als we hem naar aanleiding van dit vertrek, in zijn tijdelijk home, Corn. Bockstraat C 115, te Schagen bezoeken, „want ik heb hier altijd met bizonder genoe gen gewoond en gewerkt en ik ben ook niet van plan Den Helder te verlaten. Trouwens, m'n heele familie hangt aan Den Helder. Twee van mijn broers, die jarenlang buiten de stad een ontvangersbetrekking bekleedden, zijn met hun pensioen weer teruggekeerd. Een van hen kocht twee maanden terug nog een huis op den Middenweg. Zoo zullen we straks met z'n drieën weer in Den Helder wonen, 't Is te hopen, dat het spoedig mag zijn. „U zult in die lange dienstperiode wel heel wat meegemaakt hebben op het gebied van de gemeentelijke belastingen". Ja, nogal. Aan het begin van m'n loopbaan was het kohier der plaatselijke belastingen 65.000 gulden en toen het rijk de belastin gen overnam, waren we zoo ongeveer aan de twee millioen per jaar toe. Een ongehuwd marineman be taalde geen belasting. Je had in dien begintijd nog eigenaardige toestanden. Een ongehuwd marineman ont ving b.v. geen aanslagbiljet, omdat bij niet betaling voor de gemeente toch geen dwang maatregelen mogelijk waren. Ik liet me daar van echter niet afschrikken en bracht de aanslagen voor zee-officieren op het kohier. De gewone vervolging werd bij niet betaling ingesteld en voor het niet-verjaren der schuld werd gezorgd. Het gevolg was, dat wanneer een officier in het huwelijksbootje stapte, hij als felicitatie van de gemeente een dwangbevel kreeg. Er werd natuurlijk flink gefoeterd, maar het slot van de zaak was, dat een regeling voor de betaling van de schuld volgde. Vaak ook had men op de verrassing gerekend en zorgde er voor, dat betaling plaats had, voordat het dwangbevel kwam. Toch bleef de verhouding tusschen den ge meente-ontvanger en de zee-officieren goed. Men kon blijkbaar den sportieven en plichts getrouwen ambtenaar toch wel waardeeren. Geestige brieven waren dikwijls het gevolg van zoo'n dwangbevel. Een ervan bewaarde de heer v. Dalen in zijn archief. Die liep over van galgenhumor. Hij kwam van een oud zee-officier, die in Londen woonde. Het ging om een bedrag van 50 gulden, dat prompt betaald werd. De inhoud van het schrijven is echter een proeve van „Marine kankerzin" op de stad op 39 graden Noorderbreedte, die Nieuwediep heet. De officier schreef den ont vanger: Ik wil uit deze belastingrompslomp zijn en vooral die van Den Helder, die naar mijne meening de meest onbillijk moge lijke is voor personen, die ergens anders met hun schip liggende, nooit in Den Helder waren. Maar ik wil als oud zeeofficier ook deze Nieuwediepsche stof van mij afschudden, om nooit meer herinnerd te worden aan de plaats, waar de Duivel regeert. Excuseer mijne ontboezeming, dat het slechts jammer is (uitgezonderd U, na- tuuriyk) dat de .Stromboli zoo ver van dit oord afligt. Het zou anders zoo fjjn „ge- pompejied" kunnen worden. Gaarne Uw antwoord tegemoet ziende. Hoogachtend, Uw. dn. De oud-luit. t. z Londen, 10 Juni 1919. Hoeveel geld heeft schoonpapa. In de jaren, dat de gemeente nog een eigen inkomstenbelasting mocht heffen werd jaar lijks, door de controle belastingen een boekje uitgegeven, dat een compleet uittreksel van het kohier der belasting-aanslagen was. Het bedrag van het inkomen, van het aantal kin deren werd vermeld, kortom een volledige opgave van de financieele positie van ieder ingezetene. Het was een graag gelezen boekje en menigeen raadpleegde het om op de hoogte te komen van de financieele positie van zon toekomstigen schoonpapa. In 1921, meen ik", zegt de heer v. Dalen, „verscheen deze uitgave voor het laatst." ,,U hebt heel wat veranderingen in den dienst der belastingen meegemaakt, zoo in den loop der jaren." Ja, inderdaad, heel wat. Niet alleen moest ik een keer of vijf, zes verhuizen, ook in ander opzicht was er nogal wat op te knap pen. Toen ik in 1909 als controleur der ge meente belastingen in dienst trad was er nog de plaatselijke belasting op ingevoerd gedis tilleerd. Een mooie, afdoende controle wist ik daarop te verkrijgen, door den toenmaligen minister van financiën te verzoeken aan alle rijksontvangers in Nederland opdracht te ge ven, dat van hoeveelheden gedistilleerd of eau de cologne, voor Den Helder bestemd, een gespecificeerde opgave aan den controleur der gemeente belastingen te Den Helder moest worden gezonden. Ontduiken was op die manier uitgesloten. Tenslotte mogen hier nog enkele gegevens volgen uit den loopbaan van den vertrekken- den gemeente-ontvanger. 24 October 1877 werd hij te Den Helder geboren. 8 September 1890 kwam hij als volontair op het kantoor van den Ontvanger der rijksbelastingen op het Havenplein, in het z.g. „Peperhuisje". Na een drietal jaren in Dordrecht op kan toor te zijn geweest, werdhij op 1 Februari 1909 benoemd als controleur der plaatselijke belastingen, alhier. Op 1 Januari 1916 volgde zijn benoeming tot gemeente-ontvanger, als opvolger van den heer A. J. de Jongh. We namen slechts een greep uit den maat- schappelijken loopbaan van den heer v. Dalen, die naast zijn gemeentelijke werk, zich ook op ander terrein bewogen heeft. Hij is oprichter en voorzitter van de ver. voor Volkshuisvesting, thans Woningstichting welke stichting 945 woningen in exploittie heeft. Meer dan dertig jaar gaf hij zijn orga nisatievermogen aan het Chr. Militair Tehuis en stond hij op de bres voor het Chr. onder wijs. Hij was bestuurslid van de Prot.Chr. reclasseering, lid van den Voogdijraad, be stuurslid van het „Witte Kruis", enz. Het is ons niet bekend of de heer van Dalen met het neerleggen van zyn func tie als gemeente-ontvanger, zich ook uit de verschillende vereenigingen zal terug trekken. We gelooven het niet, de heer v. Dalen is teveel Nieuwedieper om alle banden met het leven van Den Helder te verbreken en als hem de gezondheid ge schonken wordt, dan zal hij zeker zijn vrijen tyd besteden om de belangen van de plaats, die hem na aan het hart ligt, ook in de toekomst te behartigen. Moge het nog vele jaren zyn. Gaat niet door. Met verwijzing naar de in dit nummer voor komende advertentie, deelen wij betrokkenen mede, dat de Geref. Kerkdienst te v. Ewijck- sluis, morgen niet gehouden zal worden, in verband met het feit, dat vele geëvacueerde gezinnen intusschen naar Den Helder zijn teruggekeerd. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld, dat de sedert 4 jaar in de Spechtstraat gevestigde machinale schoen makerij „De Concurrent" verplaatst is naar Ruyghweg 51. TERUGGEVONDEN FIETSEN. Niet Iedere fiets biykt gestolen... Dadelijks verdwijnen er in Den Helder (en ook wel eens uit Den Helder) fieten. Mee-ren- deels zijn deze karretjes gestolen en ziet de eigenaar hen niet meer terug. Dit was niet het geval met enkele rijwielen, die deze week als vermist opgegeven werden. Niet minder dan 3 personen gaven de politie namelijk kennis dat hun fiets weer in hun bezit teruggekomen was. Wellicht dat ze allen overgegaan zijn tot het aanschaffen van een slot... VERDWENEN FIETSEN. Een bewoner van de Spoorgracht deed aangifte dat zijn fiets, die hij eenigen tijd onbeheerd voor een huis had laten staan, spoorloos verdwenen is. Een onderzoek wordt ingesteld. NOG EEN FIETS GENEPT. Een bewoner van de Weststraat plaatste dezer dagen zyn fiets ergens aan de Buiten haven. Naderhand was het niet meer noodig de fiets terug te halen. Dat was reeds gebeurd... WIJ WONEN IN DEN HELDER WIJ KOOPEN IN DEN HELDER! Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Beleefd wordt een plaatsje verzocht voor het volgende, in het belang van Den Helder. Nu men zoo ernstige pogingen aanwendt om Helder's belang te bevorderen, hiertoe circu laires rond zendt, en ingezonden stukken plaats in de plaatselijke bladen, kan steller dezes zich niet verheelen, dat het hem zeer be vreemdt, dat er niet eens gewezen wordt op het feit, dat er zooveel, en vooral onder Helder's gegoede burgers zijn, die hunne huis houdelijke artikelen van buiten ontbieden. Zij died it doen, werken zeker niet in Helder's belang. Er zijn toch families die hun vleesch, kaas, boter, manufacturen, kleedingstukken, enz. enz. van elders betrekken. Dat dit op een eiland, of op een dorp geschiedt, is toe te geven, maar in onze plaats, waar tal van flinke win kels zijn, met grooten voorraad en keus, waar ook de winkeliers alles in het werk stellen om het publiek solied en concurreerend te bedie nen is het van elders ontbieden zeer zacht uit gedrukt, onnoodig. Zijn de neringdoenden in den regel niet de eersten, daar de lijsten voor een of ander doel worden aangeboden? Zijn de neringdoenden niet de meest bezoch ten door de bedelaars, zijn de neringdoenden niet de eersten die verhoöging genieten van den Hoofdelijken omslag? En dan moet men de treurige tijding ontvangen, dat ook men- schen, die hun salaris of subsidie, uit de ge meentekas ontvangen, ook nog goederen uit Parijs en Amsterdam laten komen. Al kan men voor deze zaak geen commissie benoemen,i s inzender dezes toch van meening in deze, wenschelijk is, tot welvaren en belang voor de plaats onzer inwoning, gemeente Helder. Danzeggende voor de opname, Uw dn. G. Voorstander van Helder's Belang. INBRAAK N DE SPUISTRAAT. De kleine inbraken in leegstaande wonin gen blijven nog steeds de aandacht van de politie eischen. Gedurende een der laatste nachten werd door onbevoegden een bezoek gebracht aan een woning in de Spuistraat. Toen de bewo ner terugkwam, bleek, dat een spiegel, een pendule en een dekschaal verdwenen v ren. De politie stelde een onderzoek in. SLECHTE VERDUISTERAARS! Wij gaan er aan wennen iederen dag en kele voorbeelden te geven van slechte ver duisteraars. Thans betreft het een bewoner van de Molenstraat en, -èen bewoner van de Spoorstraat. D.e laatst^ had verzuimd zijn radio af te zetten, tengevolge waarvan het toestel licht bleef uitstralen. Op de bekende wijze werd de politioneele procedure gevolgd. Dat wil zeggen: inklim ming, dooving en... proces verbaal! HUISRAAD INGEPIKT. Ook huisraad schijnt bij sommige langvin- gerige elementen steeds een begeerd object te zijn. Een bewoner van de Tuinstraat deed tenminste aangifte, dat uit zijn woning aan den Brakkeveldweg een trap en een lamp waren verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. BELANGRIJKE VERBETERING. Bij de vaststelling yan het. nieuwe straten plan, hetwelk eenige jaren geleden gebeurde, was de Raadhuisstraat vergeten. Nu al de straten in het dorp een fraai aanzien hebben gekregen, stak de Raadhuisstraat hier ten 4. Buitenl. munt werkwoord, dat (afk.). „verrichten betee 6.) Bezitt. voorn, woord. kent". 21. Luchtig. 7. Verbaasd. 23. Meest. 8. Als Hor. 40 25. Eentonig. (niet omgekeerd) 27. Gewicht. 10. Lichaamsdeel van 28. Edel. dieren. 29. Groot 11. Tydelijke woon kerkgebouw. gelegenheid. 30. Vischsoort. 13. Huldeblijk. 31. Berg. 15. Vaartuig. 32.Religieuse. 16. Europeaan. 35. Stadje in Noord- 17. Geb. wijs van Brabant. Horizontaal: 1. Verkoopcentrale. 5. Tweevoudig. 9. Voorzetsel. 10. Scheepsterm, (afk.). 12. Bestond. 14. Term uit zeker spel. 15. Onhandelbaar. 17. Academische titel. 18. Maat. 19. Een der eerste vliege niers. 20. Reptiel. 22. Wildbraad. 20. Reptiel. 24. Voegwoord. 25 Geslachtsaanduiding afk.). 26. Voormalig eiland Ned.) 27. Klein fust. 29. Muzieknoot. 30. Deel van paardetuig. 31. Jongensnaam. 33. Ontkennend voorvoegsel 34. Jongensnaam (afk.). 35. Gebak. 36. Soort onderwijs. 37. Dorp in Zuid-Holland. 38. Letterkeer van „kat". 39. Stellig. 40. Aanhef van cir culaire (afk. om gekeerd. 42. Met de omgeving (afk.). 44. Paard. 46. Pers. voorn, woord (populair). 47. Zuivelproduct. 52. Lichaamsdeel. 53. Verwonding. 54. Slaginstrument. Verticaal. 1. Voorbeeld. 2. Term op wissel. 3. Tegenhouder. zeerste bij af. Nu echter deze straat voor het verkeer op Urk de belangrijkste is geworden, is besloten haar geheel te vernieuwen. Daar toe heeft de gemeente reeds 53000 straatklin kers aangekregen. OP HET TWEETAL. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, pred. bij de Chr. Ger. Kerk alhier, komt voor op het tweetal te Nieuw-Vennep. Mede op het tweetal staat Ds. Kampman van Opperdoes. URK, 5 September. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 4450 pond kuilpaling, van 63 tot 320 pond per vaartuig, prijs 23 tot 24% ct; 1210 pond lijn- of beugaal, 30 tot 33% ct.490 pond fuikaal, 21 tot 21% ct. en 400 pond snoek baars, 20% tot 23 ct. Alles per pond. De nieuwe serie Erres Radio toestellen. Het Erres radio-toestel heeft in Nederland een goeden naam En dat is geen wonder als men weet, dat het Erres-fabrikaat zich ken merkt door degelijke afwerking en het ge bruik van de beste materialen. Het bewijs daarvan kan men thans weer aanschouwen op de najaarsbeurs te Utrecht, waar men de nieuwste scheppingen van Erres kan bezien en... bewonderen. Het zou ons te ver voeren alle verbeteringen hier te noemen. Enkele zijn de druk-trek-bedienings- knoppen, de golflengteschakelaar met sta tionskiezer, de spaarschakelaar enz. enz. Wie belangstelt in de Erres-producten kun nen wij adviseeren eens de nieuwe reclame brochure aan te vragen bij de N.V. Handel Maatschappij R. S. Stokvis Zn. te Rotter dam, of het rijk-geillustreerde blad. 37. Waarnemend 41. Inwendige. 43. Soort vogel. 44. Afscheiding. 45. Ac. titel. 46. Hemel lichaam. 18. Omgekeerde van Hor. 42. 49. Omgekeerde van Hor. 10. 50. Zooals wij het zien (afk.). 51. Ten name. 52. Twee gelijke klinkers. „ER MOET WAT GEDAAN WORDEN". In de Christelijke Gereformeerde kerkbods van Apeldoorn pleit ds. J. Jongeleen voor po gingen tot toenadering tusschen de Gerefor meerde kerken, de Christelijke Gereformeerde kerk en de Gereformeerde gemeenten. Hij schrijft daarbij: „Er moet wat. gedaan worden en dan vooral nu. Laten wij nu meer dan ooit naar Gods stem luisteren. Laat het „God wil het" nu eens het eerste zijn. Lang genoeg heb ben wij geredeneerd en gepolemiseerd, maar de zaken van het kerkelijke leven werden er niet beter op. Daarom zou ik nu willen beginnen met wat meer te doen dan een rapport in te zenden en daarop een schriftelijk antwoord te vragen. Ik zou nu willen saamspreken, ik zou nu de hand aan den ploeg willen slaan. Dit geloof ik met mijn hart, dat wat bij de menschen on mogelijk is, mogelijk is bij God. Laten wij nu niet blijven redeneeren en zeggen, dat dit nooit, kan. Ook niet wegschuilen achter het: de tijd is nog niet rijp. Moet de tijd dan nog rijper worden? Hooren wij dan 's Heeren stem nog niet? In gehoorzaamheid voorttrekken, dat is de roeping". ASTRONOMISCHE-DESKUNDIGE OUDERLINGEN. De Gereformeerde kerk (H.V.) te Amster dan-Zuid houdt regelmatig ontmoetings avonden voor de leden. Hoe moet dat straks, als in de stad reeds vroeg de duisternis invalt?. „We gaan ondroten voort", meldt de Over- toomsche kerkbode. „Alleen willen wy van de tot nog toe onverduisterbare hemellichten ge bruik maken, die wederom hun „heerschappij des nachts", waar ze toe gezet zijn, gaan uit oefenen. In verband daarmee en volgens advies van astronomisch deskundige ouderlingen, houden we onzen eersten ontmoetingsavond op den avond vóór het volle maan is. De Amster dammer zal dorpsgewijze moeten gaan leven 's avonds. Als er geen wolken zijn, kunnen de genoodigden bij maanlicht op Zondag 15 Sept. a.s. hun weg vinden naar de kerk. Vóór maan- ondergang zullen wij dan weer eindigen". Nooit en te nimmer hebben wij zóóveel ge reisd als in de gepasseerde drie maanden, nooit zaten we zóóveel en zoolang tusschen de wielen van onze Nieuwediep-Alkmaar expresse als in dezen tijd, nu velen van ons tot forens gebombardeerd zijn en reeds de al- lure's aannemen of men nooit anders gedaan heeft en of het nooit anders was. Volgepropt, zij het sedert de laatste da gen wat minder, vervoert de trein ons naar en van het buitcnvela. Een specifiek Hel- dersclie trein met voor 75 Ileldersche in gezetenen. Nog goed herinneren wij ons van vroeger de mededeeüngen van zekere zijde, die den volke kond deden, dat de lijn Den HelderAlkmaar niet rendeerde. Integendeel, er moest geld bij! Zou dat anders worden, dan moest dat door de marine geschieden. Het is wel een cynische grimas van de Historie, dat de lijn thans uitsluitend ren deert nu de marine op non-activiteit gesteld is. Ja, ja, het kan soms wonderlijk loopen in dit wereldje. Het blijft intusschen toch maar merkwaar dig, hoezeer wij, treinreizigers, steeds maar overhoop liggen met de verordeningen en bepalingen die des treins zyn. Merkwaardig, in hooge mate, hoezeer men er op uit is door de mazen van het treinnet heen te sluipen, om te ontkomen aan de wenschen van het ko~ps conducteurs, dat het nooit hiervoor en misschien ook nooit hierna zoo druk heeft gehad als nu. Wij liggen bijna met alles overhoop. In niet-rook coupé's plegen wij opzettelijk onze tabakken in rook om te zetten, wy plegen bij voorkeur als man-zijnde, (zoogenaamd per ongeluk) in de „vrouwenkoets" zitting te ne men, als we met z'n tweeën in één coupé zitten, gaan we demonstratief voor 't raampje staan, tegen iedereen roepende: „Vol!!!, we plegen de tegenover ons staande bank, waarop ook menschen behooren te zitten, te gebruiken als steunpunt voor onze altijd moeie voeten, we gebruiken de gordijntjes als zeemlap voor de beslagen ruiten, waarbij de vraag gepast Is, of we dat thuis ook zoo gewend zijn, we drukken onze sigaren en cigaretteneindjes uit tegen het mahonie van de betimmering, inplaats dat we ze naar buiten werpen of op den grond uittrappen, we hijschen ons, als we uitstap pen, op aan het vlechtwerk van het bagage net, we hijschen het raampje op met een vaart en krachtvertoon, dat zoo'n apparaat op z'n hoogst bij een dergelijke behandeling een half jaar mee-gaat, we spugen speekselkwakken zoo maar op den grond, zonder zich ook maar eenigszins te bekommeren om de eerste prin- cipe's van hygiène en naasten-zorg, we... ja, wat doen we niet! En zoo reizen we heen en weer, heen en weer, iederen dag. Een beetje vervelend is het wel! Sommige dezer forensen blijken des morgens, tusschen 6 en 7, in dien trein fantastisch slecht gehumeurd te zijn. Dat zij de lieden met de haviks-blikkeri, die meenen dat de coupé voor hen alléén gereserveerd is. Dat zyn de lieden die critiek op dit en critiek op dèt hebben. Ze weten iets te ver tellen van hem en van haar, en men hoort u't hun mond niet9 anders dan boosaardige opmerkingen betreffende collega's en be kenden. En dan zijn er de slapers, die zoo by het binnenkomen reeds hun beenen op de tegen overliggende bank slaan en indutten. Hun tekort aan slaap in den trein komen comple- teeren en u vernietigend aanzien als ge het waagt bij ongeluk hun voet te raken. Gelukkig zyn niet éllen zoo. Gelukkig zijn het niet allemaal zuur-kijkende, nydig-doende, bits-pratende, critiseerende, ironiseerende' kakerende, zeurende, bekvechtende, smalende', zwetsende, slapende, suffende, geeuwende,' oogtranende en hoofdkrabbende mannen. Ge lukkig is daar ook het vrouweiyk element, dat van Alkmaar naar Den Helderen vice versa meereist en veel vergoedt van de mannelijke misère in de vroegte. Welk een vreugde kan één Jonge dochter niet aanbrengen in een met mannen gevulde coupé. Is het 'somwijlen niet of met zoo'n fee van 18 lente's tegelijk de zon doorbreekt en wy ons, als door een wonder, opgekikkerd en weltevrêe voelen Wondelijk te zien is het ook hoe de meest onbeleefde, ongemanierde en brutale reiziger plotseling behulpzaam als een kellner wordt, indien er een dergelijke fee naar boven gehe- schen dient te worden. Ziet hem zich uitsloven om het koffertje (dat met inhoud misschien samen anderhalf ons weegt) in zijn grijpende handen te krijgen en het ,met alle bravour, alle chevallesque, in het bagagenet te deponeeren. Hoor hem dan honingzoet informeeren of de dame soms goed zit en dat hy, mocht zulks niet het geval zijn, gaarne zijn „plekkie" af staat. Ja, er is veel huichelarij, veel geveins in die vroege treinen tusschen Nieuwediep en Alk maar. De conducteurs hebben het zwaar. Zij zijn de wrijfpalen van de duizend mannen en mannen die meegaan, iederen dag twee maal. Hoort over hen gewagen: de eene lang is een beestmensch en moest aan de eerste de beste boom opgehangen worden; de kleine dikke is een braaf man en verdient bij de eerste gelegenheid een lintje. De kleine rooie kan er mee door, maar laboreert, aldus zegt men, aan „pestbuien". De andere lange, daar valt mee te praten, en de héél kleine dikke, daar kun je „mee lezen en schryven". Alzoo luidt het dag-rapport van het korps conducteurs, die met ons meereizen en ver- antwoordelyk zyn voor ons wel en ons wee. Een hard lot, lezer. En zoo reizen we. Heen en weer, heen en weer... iederen dag. Er zijn enkele genietin gen. Dat zyn de opkomende zon, dat zyn de polder-nimfen die zich naast U zetelen, en dat zyn de als waarheid-opgediende gruwel verhalen, die men steevast in iedere coupé mag beluisteren, maar die niemand ernstig gelooft. En als zeer bijzondere vreugde is daar dan e coupé, waarin zich onze vermaarde opera- en concertzanger Albert van Weelde bevindt, vil n r1eÓZlgers van ei£en coupé (en die e 12 aangrenzende) in vervoering pleegt ^et ziJn 1361 canto, en ons de schoonste liederen voorkweelt op een wijze, S laardig en die de ruiten doet rinke- ooit, neen nooit, zullen wij vergeten llt»,. machtig aplomb en ongelooflyke dictie uitgejubelde „Mijn Holland" en het niet «7 r ,v?rhevene ..Scheiden doet lijden", elkaar de tfein en »Ab"— ze hóóren hg

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6