Een zilveren wagen rijdt door Anna Paulowna fe pre bihbetirttti H.H. WINKELIERS Accountantskantoor J. BOON Dc Engelsch- Marktberichten Predikbeurten «9\fERTEEREN DOET VERKOOP» Amerikaansche overeenkomst Vil Alkmaar J^ceMch rueuuM, Wed. A. C. Mittendorff- v. d. Brander Nog juist op tijd besteld! Regeeringswijziging in Frankrijk £:xtrrJAAND „triamtha" vuuraanmakersi Verkoopkantoor van di fabriek „Succes" in de Chem. Fabriek „Trianlha" WIE BLEEF OP ZIJN POST... EN STAAT TOT UW DIENST BEKENDMAKING. is vanaf Maandag, 9 September, weder geves tigd Prins Hendriklaan 1, Den Helder. Voor 10 mille diamanten en ringen gestolen Tardieu geestesziek Burgerlijke Stand van Texel Vertrokken personen DE „ROLTROMMELVUILNIS- WAGEN" GEARRIVEERD. Als de huisvader, die met trots kijkt naar den mooien stofzuiger, dien hij z'n vrouw cadeau gedaan heeft en zegt: „Nu zou ik hem maar eens probeeren", zóó, en met min stens evenveel welgevallen, keek burgemeester Mijnlieff naar de nieuwste aanwinst van het gemeen telijk huishouden en zei Donder dagmiddag tegen van Twuiver: „Nou ga je maar een paar keer oefenen in het in- en uitrijden, zoo dat je den wagen niet beschadigd en ook niet de deuren van de ga rage". En daarmee vertrouwde hij onzen werk man van den reinigingsdienst den nieuwen „vuilnis-rolwagen" toe en droeg hem de zorg daarvan op. „Vuilnis-rolwagen", die officieele naam is toch eigenlijk veel te ple'beïsch voor den prachtwagen, dien we rijk zijn geworden. Den „zilveren" wagen zouden we hem wil len noemen. Niet om de elf duizend zilve ren guldentjes die hij kost, want die prijs is werkelijk een prikkie en zeker zoo laag omdat onze vroede vaderen nog juist op tijd besteld hadden. Neen. 't is om de zilveren kleur en den indruk, die de wagen maakt, als hij langs ons komt en doet denken aan een trotsch en breed galjoen van de zilvervloot, dat die naam van vuilniswagen ons niet aanstaat. Wie denkt bij 't zien van zoo iets moois nog aan vuil en asch en rommel? Toch zal hij voor 't ophalen daarvan moe ten dienen en hoe magnifiek hij werkt werd Donderdagmiddag voor het raadhuis gedemonstreerd. De hoedanigheden. Een vertegenwoordiger van den leveran cier, (het is een fabrikaat van Geesink en Zonen te Weesp), vertelde nog zoo een en ander van de hoedanigheden van den wa gen, een 6 cylinder Chevrolet, de buitenge woon practischen opbouw en het puik wer kend mechanisme. Maar burgemeester Mijnlieff, die blijkbaar al goed op de hoog te was en geen kat in den zak had gekocht, Burgemeester Mijnlieff leidt den zilveren wagen rond het raadhuisplein. De wethou ders, de gemeente-secretaris en de gemeen te-opzichter zien belangstellend toe. Foto Fred. Groot klom zelf in de cabine en voerde ook zelf alle handelingen uit, die noodig waren om aan de wethouders, de heeren Keuris en Lubbert, den gemeente-secretaris, den heer Keijzer, den gemeente-opzichter, den heer Hoep, het secretariepersoneel, dat natuur lijk ook even kwam kijken en wie verder aanwezig waren, de werking te toonen. Als een hondje aan een touwtje Evenals bij onze oude vuilniswagen is in schakeling van den motor, besturing en remmen ook naast de wagen mogelijk, zoo dat de werkman niet steeds in en uit de cabine behoeft te stappen, maar de auto „als een hondje aan een touwtje" langs den weg kan voeren. Achter de cabine is een ruimte van ongeveer 2 m3 voor groote stuk ken die meegevoerd moeten worden en bij de oude wagen boven werden geworpen. De eigenlijke tank voor de vuilnis uit onze vuilemmers is een bak van ongeveer 10 rn3 die in tweeën gescheiden is en geheel af gesloten kan worden. Achterin wordt een rolluik opgeschoven en het vuil uit de emmers valt in een ruimte, die voorloopig een 2i/2 a 3 m3 kan bevatten. Is het zoo ver, dan wordt in de cabine even een han del omgezet en automatisch gaat het heele „achterlijf" omhoog, waardoor het vuil naar voren in de tank rolt. Nadat deze weer in den gewonen stand is gebracht, kan dan achterin weer gestort worden. Als de wagen geheel vol is en naar de stort plaats gereden, kunnen daar met een an dere handel en dus weer automatisch de twee gedeelten schuin omhoog en van on deren van elkaar wijkend worden gezet en als door een groote muil spuwt de tank de inhoud uit. Is er meerder personeel bij den wagen, dan kan de bestuurder in de cabine blij ven en degeen, die de emmers leegstort behoeft slechts achter aan den wagen op een knopje te drukken om den man in de cabine te waarschuwen, dat het achterste deel vol is en het vuil dus naar voren ge rold moet wórden. Moet men over een lan gen afstand rijden, dan kan de achterste man een plank aan den wagen neerslaan en daarop staande meerijden. Verscheide ne beveiligingsinrichtingen zijn aange bracht om ongelukken te voorkomen en we behoeven er wel niet op te wijzen, dat al les zoo is ingericht, dat het ophalen en het vervoer van het vuil zoo hygiënisch mo gelijk geschiedt! Nieuwe regeering zal vooral naar eenheid streven. De Fransche regeering is gisteravond na een onder voorzitterschap van maarschalk Pétain gehouden ministerraad afgetreden. Er is daarna een communiqué uitgegeven, waar in gezegd wordt: Met het oog op de versterking van het re- geeringsgezag heeft maarschalk Pétain be- eloten, een ministerraad te belasten met de taak de leidende beginselen van de politiek der regeering vast te leggen en ze in wetten tot uitdrukking te brengen. De leden der re geering, die tot dezen, door maarschalk Pé tain gepresideerden ministerraad belmoren en de volmachten van ministers hebben, Zijn: Plaatsvervangend minister-president: I.aval. Justitie: Alibert. Buitenlandsche zaken: Baudouin. Productie en arbeid: Belin. Financiën: Bouthilier. Binnenlandsche zaken: Peyrouthon. De besluiten van den ministerraad wor den door een kabinetsraad, die door den plaatsvervangenden minister-president Laval geleid wordt, uitgevoerd. Tot den kabinets raad behooren ook alle staatssecretarissen met en zonder den rang van minister. Laval is belast met de voorlichting en met de coördinatie der ministeries. De kabinetsraad zal de loopende bestuursaangelegenheden en de aangelegenheden, die niet voor den mi nisterraad gebracht worden, afhandelen. Generaal Weygand heeft in zijn hoedanig heid van generaal-gedelegeerde der regee ring in Fransch-Afrika de meest uitgebreide volmachten gekregen om de verdediging en de veiligheid van het Fransche koloniale rijk te waarborgen. Door liet overdragen van deze missie, de verdediging in Afrika te cen- traliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij vastbesloten is, zich met alle middelen te verzetten tegen de intriges, die er op ge richt zijn, het moederland en de koloniën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk in gevaar te brengen. H H. Grossiers, Winkeliers en Brandstoffenhandelaren I Een onmisbaar artikel in dezen tijd daar het petroleum gedeeltelijk vervangt. óók het grootste binnen 1 2 weken leverbeer Langestraat 97 - Klazienaveen. Hoofdvert. v.N. Holl.: K. F. H. Maas, Distellaan 18, Aerdenhout J. H. JACOBS, Melkslijter, verzoekt aan z'n klanten, die terug komen, hun oud of nieuw adres aan hem te willen opgeven Adres: Krugerstraat 78. Verplaatst van Spechtstr. Ia naar RUYGHWEG 51 de machinale Schoenmakerij „DE CONCURRENT" Ook Uw adres voor betere reparatie tegen billijke prijzen, Reclame-Atelier KOOL Vlamingstraat No. 1 Moffel- en Lakspuitinrichting „KOOPMAN" WIST ER WEL WEG MEE. Naar het Hsbl. verneemt heeft de Am- sterdamsche politie een ruim 40-jarigen koopman, wonende op een der A'damsche grachten gearresteerd wegens verduistering van 'n partij gouden ringen, waarvan vele be zet met diamanten, tot een totale waarde van pl.m. tien mille. De eigenaar van deze kostbaarheden had zijn collectie den koopman in commissie gegeven. Dank zij een gemeenschappelijken kennis was de eigenaar met den koopman in connectie gekomen. Ja, de koopman wist wel koopers voor de ringen. En op een con ferentie in een café wist de koopman zulke prachtige verhalen op te hangen, dat de eigenaar den man zijn collectie ter verkoop toevertrouwde, Hij gaf alles mee maar zag er nooit iets van terug. De politie werd ten slotte in de zaak ge mengd en zij slaagde er niet alleen in den oneerlijken koopman aan te houden, doch tevens de kostbaarheden te achterhalen en in beslag te nemen. De koopman had alles in pandhuizen beleend en het geld te eigen bate aangewend; CANADA Engeland heeft met de Vereenigde Staten een ruiltransactie gesloten. Voor 50 oude Amerikaansche Torpedojagers wordt door Engeland op het Westelijk halfrond belang rijk sterategische punten aan de Vereenigde Staten afgestaan, voor 90 jaar. Op het kaart je zijn deze punten duidelijk aangegeven, waarvan enkele in de onmiddellijke omge ving van onze kolonies komen te liggen. (Carlogr. Bur. v. d. „N.D.P.") Zijn geheugen kwijt. Volgens en bericht van de Paris Soir uit Mentone zou de voormalige minister-presi dent Tardieu, die naar men weet een der geestelijke vaders van liet verdrag van Ver- sailles was. zich op het oogenblik in een ge sticht voor geesteszieken bevinden. Volgens hetzelfde bericht zou hij zijn geheugen vol komen kwijt zijn. LANDDAG N.S.B. GAAT NIET DOOR. Naar de districtsleiderder N.S.B. van Noordholland aan het. Nat. Dagblad mededeelt, is de gewestelijke land dag, welke heden te Alkmaar zou worden gehouden, op last van hooger hand afgelast. Dit geldt zoowel voor vergadering als voor optocht en an dere demonstraties. ANNA PAULOWNA BOUWVERGUNNING. Behoudens goedkeuring van den Regeé- rings Commissaris voor den wederopbouw, verleenden B. en W. aan J. P. Schraal te Heemstede, vergunning tot den verbouw van een boerderij aan de Molenvaart, eerder toe behoorende aan de Wed. Tijsen. BREEZAND. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Augustus is op de Rijkspost spaarbank ingelegd f 5588 en terugbetaald f 6009-72, alzoo f 421.72 meer teruggevraagd dan gestort. van 31 Aug. t/m 6 Sept. 1940. GEBOREN: Maria, d.v. H. S'tarrenburg en J. Zeeders. Martien, z.v. F. Witte en W. Bak ker. Johanna Henderika, d.v. A. Bakker en P. C. de Graaf. Antje, d.v. B. Kramer en M. Meinsma. Jan Gerard, z.v. J. Zoetelief er. W. L. Langeveld. ONDERTROUWD: Pieter de Jong en Mar- retje Koorn. Pieter Johan Vermeulen en Kla- zina Tetje Lips. politie. Gevonden: een bril, een portemonnaie. een ring, een portemonnaie. bouwvergunningen. Verleend aan: A. A. de Wilde, Oosterend, verbouwen van een woonhuis. p. Boon, Den Hoorn, bouwen van een bergplaats, Anna Corn. Cath. Kooij, van Den Burg naar Bergen, Loudelsweg. E. A. J. Dijkman, van De Mok naar 's-Gra- venhage, Hazelaarstraat 73. Jacoba Johanna Ochquée, van Groeneplaats 11, Den Burg, naar Alkmaar, Fnidsen 51. G. Broekman en H. Broekman, van Den Burg naar Gramsbergen, Voorstraat. Ada Maria van der Leer, van Oosterend naar Apeldoorn, Koppelaan 5. A. J. W. Lap, van Den Burg naar Delft, Voorstraat 94. Dieuwertje Bakker, van Den Burg naar Ha renkarspel H 50. Elisabeth Spigt, van Schildereind 59 naar Dubbeldam, Dubbelstr. 6. Jozina van Koote, van Den Burg naar Fra- neker Anna Jacoba Breesnee, van Den Burg, naar Wieringermeer. Maartje van der Ban en Jaaje Cornelia van der Ban, van Den Burg naar Loosduinen, No tenplein 4. Tine Anne Keyser, van Koogerstraat 38 naar Grootkamers, Kerkstraat 52. D. Jongeling, van De Waal naar Warden- geradeel, Wierum. J. B. van Braak, van De Koog naar 's-Gra- venhage, Westeinde 331. Cornelia Johanna Burgers, van De Koog naar 's-Gravenhage, Westeinde 331. GYMNASTIEKVEREENIGING „TEXEL". Naar wij vernemen zal de aangekondigde gymnastiekuitvoering voor morgen op het Sportterrein, dank zij een wijziging van het programma, doorgaan. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Doop. Oosterend n.m. 3.30 Ds. Salm. Waal v.m. 10 u. Ds. v. t. Hooft, maandcollecte Den Hoorn v.m. 10.30 u. Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10.30 Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Koog v.m. 11.30 Ds. Visser. Doopsgezinde Gemeente Den Hoorn v.m. 10.30 u. Ds. Smidts van Den Helder. Oosterend v.m. 10.30 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10.30 Ds. v. d. Leer. N.m. 3.30 Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10.30 u. Cand. Wouda. N.m. 3.30 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u. De heer Blonet van Amsterdam. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van 83" jaar. a. j. MITTENDORFF j. FAAS—Mittendorff M. FAAS, en Kleinkinderen. Enkhuizen, 6 Sept. '40. Brugstraat 5. De teraardebestelling zal plaats hebben te 'Den Helder, Maandag 9 September, n.m. 1 u. LEGER DES HEILS. zondag. 7.30 v.m. 10,— v.m. 3.30 v.m. 7.30 n.m. Bidstond. Heiligingsdienst. Openlucht in De Koog. V erlossingsbij eenkomst. Dinsdag. 8 uur Soldatensamenkomst. Donderdag. 8 uur Heiligingsdienst. Leiders: Kapt. D. Pieters en Luit. Th. Plomp. Algemeene Muziekgeschiedenis Onder redactie van professor dr. A. Smeyers, werd door de uitgeversfirma W. de Haan N.V. te Utrecht uitgegeven een belangrijk werk op het terrein der muziekgeschiedenis. De ver schillende medewerkers: prof. Ch. van den Porren, dr. E. Bruning, J. Daniskas, dr. R. Lenaerts, prof. dr. Fl. van der Mueren, Wiilem Pijper en drs. E. Raeser, staan borg voor deze gedocumenteerde uitgave. Ruim 300 illustra ties en muziekvoorbeelden en 4 bijzondere kleurenreproducties op cartons verluchten den r l.en inhoud. Naast de bestaande meesterwerken op het terrein der muziekgeschiedenis we memo- reeren Mr. Hqnri Viotta, S. van Milligen, S. Dresden, Casper Höweler en dr. K. Ph. Bernet Kemners - is deze uitgave van niet te onder schatten waarde. Prof. Smeyers verschafte zich bovengenoem de medewerkers van den eersten rang; boven dien had hij de taak de stof te ordenen, het uitst.ppelen van eenige richtlijnen en het schrijven van deel iii: Van Ockeghem tot Sweelinck. Deze tweede uitgave binnen twee jaar is verbeterd en aangevuld; het Zesde Deel- Van Beethoven tot Wagner. fdoor prof', dr. Fl van der Mueren) is belangrijk uitgebreid De verschillende hoofdstukken geven een duideliik beeld der muziek-historie. I. Dr Bru ning: Oudheid en Gregoriaansch. (Óostersche muzieken. Grieksche muziek, de oud-Christe lijke muziek). De Gregoriaansche toonsoorten en muziek, worden in dit hoofdstuk zeer consciëntieus behandeld. Op deze wijze passeeren perioden de revue. Na ieder hoofdstuk, volgt de bronvermelding onder: Literatuur. Deze consequente doorvoe ring is van groote waarde voor den vakmusi cus. Het geheele werk is ook bedoeld voor den serieuzen leek. Opmerkingen zijn gemakkelijk te maken, ge dachtig: la critique est aisée, 1'art est difficile Dit werk is zeer goed gedocumenteerd en o-'erzichtelijk geschreven, het is een niet ta onderschatten aanwinst in de rij der bestaande meesterwerken. Tot onze spijt echter, hebben wij moeten constateeren, dat in het achtste hoofdsuk: van Debussy tot heden, van Willem Pijper, Neder land zoo en passant is behandeld. De naam van Mr. Henri Viotta, de Nederlandsche Wagneriaan, oprichter van het Residen tie-orkest, directeur van het Koninklijk Con servatorium te 's Gravenhage, worden er Ui gemist. A. B. H. Verhey, Willem de Haan, componist van „Das Marchen und das Leben", Dr. J. J. Visser (Ferme jongens, stoere knapen!) C. van der Linden, Prof. Dr. Willem Mengelberg en Dopper, gezwegen van vele andere groot heden, die een allereerste plaats bekleed(d)en in Neerlands muziekleven, komen helaas niet in dit werk voor. Juist omdat het een „Neder landsche muziekgeschiedenis" d.w.z. 'n in onze Moedertaal geschreven werk, van zulk een grooten omvang, is, mochten wij verwachten, dat voor Nederland in het algemeen en voor de mannen van naam, die de kunst hooghiel den en voortstuwden, in het bizonder, een grootere plaats was ingeruimd. Het boek als zoodanig, is een werk van zeer belangrijke beteekenis. De hoofdstukken van den auteur, prof. dr. Smeyers en van zijn mede werkers prof. dr. v. d. Mueren, dr. R. Lenaerts en drs. Reeser zijn boeiend geschreven. De uitgeefster, firma W. de Haan, Utrecht, heeft muziekliefhebbend Nederland aan haar verplicht. Deze tweede uitgave zal haar weg vinden. h. H. de Hoogh Ook in typografisch opzicht is dit keurig verzorgde werk uitstékend geslaagd. A. A. de Hoogh BROEK OP LANGENDIJK, 7 Sept. 1940. 28000 kg. aardappelen. Bevelanders 3370; eigenheimers 340—4; bl. dito 360—430; 33000 u'i-en "110; drielingen 4; stek uien 150- ?^ve 4gele nGP 4; 500 kg. peen 150—160; 4300 kg. spercieboonen 12.10—13.80 !LkK- snijboonen 9.30—14.10; 3900 kg. kroten 1-0 2.70; 1375 kg. Alicant 39. NOORDSCHARWOUDE, 7 Sept. 1940 „ve'anders 3350; Bintjes 3.10; koopmans ock o souveniers 310—340; grooten 0' e'Senheimers 380—430; bl. dito 340 —420; drielingen 220—260; uien 4—410; drie- lingen 4; grove 4450; gele nep 44.40; peen oên rooc'e k°°I 340—530; witte kool 150 ALKMAAR, 6 Sept, 1940. Aangevoerd 29 stapels zijnde 75.000 kg. Fa- Qo'or r^as kleine f 33.75; Boerenkaas kleine 32.25; Handel goed ALKMAAR, 6 Sept. Aaardappelen 330490; andijvie 11.80; ?oPnLRn,2~8' ai'Kurken 6—22; bloemkool I 18—22; bloemkool II 6—10; bieten 260—320; 10—17; gele kool 660—790; groene o£r 60; kropsla 100—300; komkommers meloenen 6-18; peren 3-9; prei 620-720; peterselie 0.60—1; perziken 1-350 ostelein 0.410.71; pruimen 48; roode kool selderie 0.50-1.20; spinazie 0.16- •bf, snijboonen 415; enkele, spercieboonen O-S; dubbele ld. 4—10.50; tomaten 3.50- 610; uien 2.20-3.80; wortelen 3.50-7. Zondag 8 September a.s. NED. HERV. GEMEENTE. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, v.m. 10.30 uur Ds. M. v. Wi« chem.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8