Vooral! Ons Indisch hoekje limit II op i Mail Baby Üftset'Circulaires iJUT TEÏUTi! steeds geopend MacUnieuw-ó Zetcefa,ch meuimö ÏUeuLuJ uil Ulk K&iJk en Zendiriy Lhineesch tooneel op West-Borneo Rustig weekend UITRUSTING- Betrekkingen Te koop Voor Trouwauto's Garage Manshanden Te huur Te koop Diversen Maandag 9 September 1940 Tweede Blad Verbetering Schoolwoning Gedelegeerdè in het bestuur der Ambachtsschool 6" Of. Schieffer's Stofwisselingzout. Voor het liggen van vletten Onbewoonbaar verklaard Visschcrij STOEL'S BOUWMATERIALEN Hotel „WOUD" verzekering bierstekers Slechts f 4.50 per 1000 stuks N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. gevraagd aangeboden naar Middenweg 1 89 Telef. 533 - Den Helder Nieuwe Dodge Auto's ALGEMEENE HELDERSCHE BEGRAFENIS ONDERNEMING MIDDENWEG 189-191 DEN HELDER JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling aangeboden gevraagd tyutteAtjz 100 procent verkoopswaarde! De Helderschen, die besloten met September naar huis te gaan, hebben daar tot nog toe geen spijt van gehad. Het leven is sedert Vrij dag 30 Augustus normaal geweest. Vliegtuigen werden zoo goed als niet gehoord, luchtafweer geschut werd geen enkelen avond of nacht in werking gesteld, slechts tweemaal overdag hoorden de teruggekeerde stadgenooten de luchtafweer ontbranden en dan nog slechts voor heel korten duur. Gistermiddag om 1 uur kwam een Engelsch vilegtuig boven de stelling, waarop het vuur geopend werd. In minder dan een minuut was het toestel echter achter de wolken en staakten de kanonnen hun vuur. Het was een merkwaardig rustig week end, wat betreft het militaire leven. De stad was Zaterdagavond en Zondag echter weer een beeld van levendigheid. In de binnenstad was het zelfs druk en ook in de bu'tenwijken waren gisterenmiddag veel wandelaars. •De toename van de bevolking bleek ook uit het veel drukker kerkelijk bezoek. Voor het eerst werden gisteren in alle kerken weer dien sten gehouden en zoowel in de Protestantsche als katholieke kerken was een vrij groote be langstelling voor de godsdienstoefeningen. Het is van harte te hopen, dat geen bizondere omstandigheden het leven, dat zich in onze Stad zoo gunstig begint te herstellen, weer in de war zal sturen. School te Huisduinen. Destijds werd door den Raad een crediet toe gestaan van 3.500,ten behoeve van den verbouw der schoolwoning te Huisduinen. Zoo als B. en W. reeds eerder mededeelden hebben zij van het toegestane crediet geen gebruik gemaakt, omdat blijkens de destijds gehouden aanbesteding de aannemingssom het toege stane crediet ver zou overtreffen, waardoor de bouwkosten, in verhouding tot de ontvangen huur, veel te hoog zouden worden. Nu met ingang van 16 April 1940 een ander schoolhoofd in benoemd, is opnieuw deze aan gelegenheid aan de orde gekomen. Het nieuw benoemde hoofd is bereid de woning te betrek ken. Het is echter noodzakelijk, dat daaraan eerst de noodige verbeteringen worden aange bracht. Volgens 't bij de stukken overgelegde schrijven van den directeur van gemeentewer ken worden de kosten daarvan geraamd op 1350.—. B. en W. stellen den raad voor hun een cre diet tot genoemd bedrag te verleenen, waarbij z(j nog opmerken, dat zij inmiddels reeds op dracht hebben gegeven met de werkzaamheden aan te vvangen, omdat de tijd daartoe dringt. zeer slecht; de schoorsteenen zijn doorgeroet de goten zijn slecht, de binnenschotten zijn verzakt en het overige houtwerk is in ernstige mate vergaan, de privaten, waarvan er één van hout is, zijn zeer primitief. Op grond hiervan stellen B. en W. den raad voor tot onbewoonbaarverklaring te besluiten In verband met zijn vertrek uit deze gemeente heeft de heer H. Dollekamp verzocht van zijn functie van gedelegeerde van de gemeente in het bestuur van de ambachtsschool te worden ontheven. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat naar de meening van B. en W. geen enkel be zwaar. In de hierdoor ontstane vacature kan h.i. worden voorzien door de benoeming van den heer J. A. Blanjaar, Javastraat 12, alhier, die zich bereid heeft verklaard om een eventueele benoeming te aanvaarden. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor, aldus te besluiten. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 wit hondje, 1 regenjas, 4 ge goten ijzeren pooten, 1 hengel compleet, 1 be wijs van Nederlanderschap, 1 belastingmerk, 1 paar dameshandschoenen. Verloren: 1 vulpen, 3 paar schoenen, 1 doublé horloge, 1 bruine overal, 3 belastingmerken, 1 distributiestamkaart, 1 hondje (spaniel), 1 portemonnaie met inhoud. RIJWIEL-MISÈRE. Een bewoner van de Jan in 't Veltstraat plaatste zyn fiets eenigen tijd onbeheerd voor een perceel aan de Kiezerstraat. Toen hij terugkeerde was zijn fiets verdwenen. Dat men daarbij brutaal was opgetreden wordt wel bewezen door het feit, dat men er een stokoud rijwiel voor in de plaats gezet had... ZWEMDIPLOMA. Zaterdagmiddag werd aan het zwembad „De Schans" het examen afgenomen voor de verkrijging van het zwemdiploma (60 m. sch. slag en 40 m. rugslag). Deelgenomen werd door 8 personen, waar van slaagden Willy Witte, Catr. Witte, Tekla Hellema, M. de Veij, Letta Bruin en Kees Witte. la oorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak (zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine Ifiirid, hoofdpijnen, enz. door grondige huivering van bloed en ingewanden met lEen weldaad voor het oiganismel [Flacon f 1.85. Dubbele flacon I 178 bij apotnekert -jj. en vakdrogislen. Bij beschikking van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, van 8 Juli 1936, is aan deze gemeente, op grond van het Rijkszeewe- ringenreglement tot wederopzegging vergun ning verleend tot het laten liggen van ten hoogste 60 vletten en het plaatsen van pennen en palen op en in de Heldersche zeewering. Zooals B. en W. in hun voorstel hebben mede gedeeld, is deze vergunning aan de gemeente en dus niet aan de visschers de eigenlijke gebruikers verleend, ten einde te voorko men, dat van elk hunner een jaarlij ksche re cognitie van 2,50 voor het gebruik van de zeewering zou worden gevorderd. Ingevolge de desbetreffende privaatrechterlijke vergunning is de gemeente deze vergoeding thans jaarlijks aan het Rijk verschuldigd. Aangezien de laatst Ibedoelde vergunning tot en met 31 December 3.940 aan deze gemeente is verleend, moet een nieuwe privaatrechterlijke regeling worden ge troffen. De ontvanger der registratie en do meinen heeft B. en W. hiertoe een akte ter onderteekening doen toekomen. De voorwaar den der nieuwe vergunning zijn gelijkluidend aan die van de loopende, behoudens dat ook de privaatrechterlijke vergunning thans tot (wederopzegging wordt verleend. B. en W. stellen den Raad daarom voor machtiging tot het aanvaarden van deze ver gunning te willen verleenen. H. W. Mesdagstraat 18 en 26. B. en W. schrijven aan den raad: Bij onzen brief van 27 Maart 1940, schreven V,-y de eigenaresse van de woningen H. W. Mesdagstraat 18 en 26 aan er voor zorg te dragen, dat binnen een daarbij gestelde termijn de noodige verbeteringen aan deze perceelen !Waren aangebracht of de bewoning daarvan iwas gstaakt. Aan deze aanschrijving is niet t\jdig gevolg gegeven. Uit een ter inzage gelegd schrijven van den Inspecteur van de volksgezondheid te Haarlem van 17 Augustus 1940, blijkt, dat hrj van oor deel is, dat deze woningen voor onbewoonbaar- yerklaring in aanmerking komen. De directeur van gemeentewerken kan zich, piet dit oordeel geheel vereenigen. De woningen zijn zeer verwaarloosd en slecht onderhouden. De muren zijn zeer slecht en vochtig, het dak is slecht, verzakt en lekt. de Vloeren liggen te laag ten opzichte van den omringenden grondslag, zijn ongeventileerd en ten deele niet meer aanwezig; de zolder- Vloer van perceel H. W. Mesdagstraat 26 is Urk, 6 September. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischaf- slag alhier aangevoerd: 5350 pond kuilpaling van 30 tot 340 pond per vaartuig, prijs 22 tot 24 .cc,, 1270 pond lijn- of beugaal, 27 tot 29 ct. 780 pond schieraal, 40 tot 42 ct., 840 pond roode paling, 21 tot 23 ct., 240 pond fuikaal, 23 tot 23y2 ct., 340 pond snoekbaars, 18 tot 22 ct., 200 pond baars, 10 tot 12 ct., 300 pond blei, 4 tot 5 ct. per pond. HET EINDE... De met een speciale vergunning uitgeruste motorbotters hebben voor het laatst mogen visschen. Deze week is nog een deputatie van de visschers vertrokken om te trachten alsnog uitstel te verkrijgen. Dit is echter zonder re sultaat geweest. Voor deze visschers is dan ook de visscherij op de voormalige Zuiderzee geëindigd. Naar hier rondgaande geruchten zullen deze visschers echter geplaatst worden als bakschipper bij de Zuiderzeewerken. DE KERK EN HET RECHT. Het maandblad van de vereeniging van kerk voogdijen in de Nederlandsche Hervormde kerk, voert het pleit voor concentratie der verschil lende juridische adviesgevingen tot één juri dische commissie voor de geheele kerk, die ten dienste zou kunnen staan van alle predikan ten, kerkraden, kerkvoogdijen, diakonieën en de talrijke kerkelijke fondsen van allerlei aard. ,JIier ontbreekt ieder spoor van éénheid", wat te meer. te betreuren is, en wat ook schade aan de kerk kan toebrengen, omdat, bij juridische leiding in de kerk, naast juridische vakkennis kerkelijke georiënteerdheid een onmisbaar ver- eischte is. Het is thans lang niet zeker, dat aan die laatste vereischte altijd recht geschiedt. Het is nu dringend vereischt, dat alles wat van de kerk uitgaat, langs welk kanaal ook, eerst nauwkeurig wordt onderzocht op zijn juridische mérites. Wie juridisch sterk staat, staat altijd sterk, óók en vooral in dezen tijd". DE VRIJZINNIGE PROTESTANTSCHE RADIO-OMROEP. Het ledental van den Vrijzinnig Protestant- schen radio-omroep beweegt zich in stijgenden lijn. Op 1 Januari 19S7 bedroeg het 21.566, 1938: 26.188, 1939: 27.71,2. Op 1 Januari 191,0: 31,-780 en op 1 Augustus van dit jaar 37.170. VOOR DE GEVALLENE IN DEN OOSTMARK. De opperkerkenraad der Evangelisch-Luther- sche kerk in den Oostmark, die het als van zelfsprekend beschouwt dat de in den oorlog gevallenen in iedere gemeente voor Gods aan gezicht herdacht worden, heeft verordend, dat bij alle bekend wordende gevallen in den eerst- komenden Zondagsdienst aan het einde der afkondigingen de gevallen lidmaten der ge meente met name genoemd en met een ge- bedswensch voor de nabestaanden, herdacht worden. Daarna wordt de sterfklok geluid, waarbij de gemeente zich van de zitplaatsen verheft en er met een toepasselijk gezang op antpioordt. Algemeene kennisgeving. Met droefheid geven wij U kennis, dat in den ouder dom van ruim* 90 jaar is overleden, in het Elisabeth- Paviljoen te Alkmaar, onze geliefde Pleegvader, Be huwd- en Grootvader CORNELIS KIESEWETTER, (Weduwnaar van mevr. J. 'M. KonigVossenaar) oud-inspecteur der S S. te Utrecht. Utrecht. H. J. G. KONIG A. A. M. KONIG-Groen. Den Haag. J. G. C. KONIG. J. E. KONIG-de Goei. Den Helder. G. J. M. KIESEWETTER -Konig. C. KIESEWETTER. Den Helder, 6 Sept. 1940. Spoorgracht 1. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Dinsdag 10 September a.s., des na middags 1 u., vanaf Spoor gracht 1. Filiaal Den Helder Kantoor is tijdelijk overgebracht van Ankerpark 6 naar: Spoorstraat 31 Telef. 384 J. REINDERMAN Melkslijter verzoekt beleefd aan z'n klanten, die terugkomen hun oud en nieuw adres te willen opgeven. Portokosten en briefkaarten worden vergoed. Adres: van Speykstraat 29. voor Marine on Koopvaardij Assurantiekantoor Koningstraat 90 Teletoon 984 Goedkoope, doellreflende reclame-biljetjes. TELEFOON 533 KONIJN Te koop 2e h. meublementen, 1- en 2-pers. Ledikanten met spiraal, 2-p. Auping spiraal, Haardfauteuils, Waschtafels, Nachtkastjes, Linnenkast, Elec- triciteit- en Petroleumlampen, Bedstellen, Zeil, Gangloopers. Goed onderhouden Emaille Fornuis, Stofzuiger Excelsior. Westminster Klok, Heeren-, Dames- en Meisjesfiets, enz. Te veel om op te noemen. Adres: Langestraat 67. Biedt zich aan flinke Slagers- bediende v. Den Helder, Scha den of omstr. kunnende slach- ;en en wijkbedienen. Br. onder letter S, boekhandel Slendebroek, Heerhugowaard. Gevraagd EEN NETTE DIENSTBODE voor den geheelen dag. Hotel Café, Zuidstraat 67. Voor direct gevraagd NETTE SLAGERS-LEERLING Bij: LEIBBRAND, Keizerstraat 65. Aangeboden SLAAPGELEGENHEID. J. NUIJ. Stoomweg 7, Anna Paulowna. Te huur: Singel 56, voorzien van bad en geyser. Huurprijs 32.50 per maand, water vrij. Te bevr.: Dijkstraat 49. Te huur Woon- en Slaapgele genheid, bij C. J. v. IJPEREN, 7. Foreestweg 15a, Julianadorp. TWEE HUIZEN te huur in de la Reystraat, voorloopig tegen halven prijs. •Te bevr.: VIS, Kanaalweg 100. Te koop of te huur een flink PAND met veel woon- of bergruimte, V.V.W.E., nabij Schagen. Koopsom billijk. Brieven onder nr. 212, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd RADIO-TOESTEL type '37'38. Aanbiedingen m. prijs onder no. 211, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevr. Luxe of Bestel wagen, ca. 1 tor., niet ouder dan '37. Brieven met prijs en omschr. aan Wed. C. KOMEN, Hondenweg G 65, Heerhugow. VERLOREN 450 vet- en boter bonnen, gaande Brakkeveldweg Distributiebureau. Tegen beloo- ning terug te bezorgen: Brakkeveldweg 69. Geef Uw vóór 's middags 4 uur op aan ons bureau. De groote steden op Java worden af en toe door Chineesche tooneelgezelschappen aange daan. Europeanen bezoeken ze niet, want niemand kent de Chineesche taal. Op West- Borneo, in de z.g. Chineesche districten, waar een dichte Chineesche bevolking woont, komen ze vaker. In gezelschap van een deskundige heb ik daar eens een voorstelling bijgewoond. Hij legde mij alles uit. Het tooneel was vrij kaal. Veranderingen in décors waren primi tief. Stelde het tooneel b.v. een feestzaal voor, dan werd deze door het wegnemen van een doek in de oogen der toeschouwers veranderd in een hut. Tooneelknechts deden dit gedu rende het spel. Ze wandelden dan tusschen de spelers door. Hadden ze niets te doen, dan maakten ze een praatje met elkaar, staken een cigaret op, zonder dat de toeschouwers dit hinderlijk vonden. Interessant voor mij waren de fantastische kleurrijke zijden gewaden der spelers (zie af beelding, foto pater Capucijner). Werkelijk heid is voor de toeschouwers onnoodig, hun fantasie is groot. Zoo zag ik een tooneel- knecht opkomen, die eigenaardige bewegingen uitvoerde. Hij leidt een paard s,op" zei zijn mentor. „De speler klimt er op. Hij zit, het paard draaft, het steigert. Nu ik wist wat de handeling voorstelde, kon ik het spel volgen. Ik moet zeggen, dat het volmaakt was. Er volgden nog meer scènes van dergelijken aard. Ze maakten op mij een komisehen indruk, maar het Chineesche publiek beschouwde alles met diepen ernst. Souffleurs kent men niet. De spelers zitten muurvast in hun rol. In de stukken worden de deugd, de kinder lijke aanhankelijkheid, eerbied voor den ouder dom beloond, misdaad gestraft. De spelers ver levendigen hun stukken met tal van woord spelingen, het schermen met dolken en ver vaarlijke [zwaarden. Clowns treden op. De spelers zingen, begeleid door het orkest, zoo dat de voorstelling veel heeft van een komi sche opera. De spelers zijn mannen, thans ook vrouwen. Jonge meisjes en jongens treden ook op. Ze hebben een zeer zwaar bestaan, want ze moe ten tot laat in den nacht meespelen. Vaak wor den ze mishandeld, omdat ze zoo moe zijn, niet meer kunnen! De garderobe achter het tooneel is zeer rijk aan kleurenrijke zijden, rijk geborduurde kleu ren. De wanden hangen vol met groteske mas kers; lange pruiken, baarden, schoenen, laar zen, enz. Kleedkamers zijn er niet. Tusschen de scènes komen de spelers achter het tooneel even uitblazen, doodelijk vermoeid als ze zijn. Ze hebben een hard bestaan en ze verdienen weinig. Het verschil tusschen den schijn ach ter en op het tooneel is wel heel groot! De in vloed van het Westen laat zich thans gelden. Op het moderne tooneel is de dans ingevoerd. Ook op het gebied van de film treedt China de laatste jaren op. Allen kennnen we de Chi neesche filmster Anna May Wong, die in Amerika en elders zooveel opgang heeft ge maakt. H. F. TILLEMA. DE GEREFORMEERDE BOND EN HET EENHEIDS STREVEN. Prof. dr. J. Severijn bespreekt in „de Waar heidsvriend" het orgaan van den Gereformeer den bond in de Nederlandsche Hervormde kerk het eenheidsstreven, met name zooals dat tot uitdrukking kwam in de actie van ds. D. A. van den Bosch en dr. P. J. Kromsigt te Den Haag en den heer M. Paans te Rijswijk. De Utrechtsche hoogleeraar schrijft* hierover. ,Men zou mogen verwachten, dat allen, die de gereformeerde belijdenis aanhangen, hun medewerking niet zullen onthouden aan het streven'om tot innige samenwerking te komen, zoo, mogelijk tot één kerkverband. Of zij echter ook genegen zullen zijn een belijdenis, die er komen kan door reorganisatie, (namelijk in de Hervormde kerk en op den grondslag en de wijze, nagestreefd door „kerkherstel"in te tvisselen voor de drie formulieren van eenig- heid en als de ééne gereformeerde belijdenis te aanvaarden, is zeer twijfelachtig. Tenzij en dan wordt de zaak heel anders zulk een reorganisatie de gereformeerde belijdenis, die wij hebben en welke nog altijd de confessie der Hervormde kerk is, tot haar recht wil doen komen en doen handhaven. Indien dit laatste het geval mocht zijn en de Hervormde kerk naar haar belijdenis kan leven, zou de voor naamste hinderpaal tot samenwerking en Ker- eeniging der gereformeerde kerken zijn weg genomen. Hoezeer wij het streven naar samenwerking en vereeniging van alle gereformeerden in één kerkverband van harte toejuichen, houden wij het toch voor den rechten weg dit te zoeken op den gemeenschappelyken grondslag, die er is, namelijk de drie formulieren van eenigheid. Zal dit echter met den gewenschten uitslag bekroond worden, dan make ook de Hervormde kerk ernst met haar belijdenis. Indien dat ge schiedt, kan men ten aanzien van de gescheiden kerken ook van hereeniging spreken en behoeft het niet bij spreken te blijven, maar is er ook hoop op verwezenlijking. Met een streven naar eenheid op de basis der gereformeerde belijde nis kunnen wij gaarne instemmen, doch, als men een grondslag wil vinden in een soort van nieuwe belijdenis, die er door reorgatiisatie komen kan, zullen daartegen uit verSchillend oogpunt bezwaren rijzen, die beden k^yk zijn voor de eenheid.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1