r gemeenten - meet gewin GOUD Oritsch convooi in de Roode Zee aangevallen Extra biood voor NIPPER EN PELLE aardappelen en bietenroeiers In sociaal en economisch opzicht Het lokkende Radioprogramma FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS Italiaaosch weermachthericht NIET OM HET VERLEDEN AAN TE KLAQEN, MAAR OM DE TOE KOMST BETER TE MAKEN. Terug naar vroeger eeuwen! Alle eerbied voor het beginsel der gemeentelijke autonomie kan ons niet beletten, het aantal Nederland- sche gemeenten oneconomische groot te achten. Gemeenten zijn historisch gegroeide eenheden, veelal ouder dan de staat of provincie, en er is dus alle reden om hier zonder ruwheid en zonder willekeur, maar veeleer met de grootste behoedzaamheid te werk te gaan. Men verlieze echter niet uit het oog, dat eenerzijds de historie niet stil staat, en dat ander zijds juist het aanknoopen aan den feitelijken toestand van vroeger eeu wen kansen biedt om het gemeen telijk bestel te vereenvoudigen en be ter te doen functionneeren. Aldus vangt het Vad. een interessante be schouwing aan over de voorgenomen in krimping van het aantal gemeenten en ver volgt dan: Het gaat er thans waarlijk niet om, den (1) Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht N.-HoIIand Z.-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg (2) (3) (4) 57 (104) 35 42 (239) 10 34 (21) 17 54 (26) 22 112 (145) 64 71 (17) 58 126 (74) 89 179 (50) 127 106 (21) 98 154 (57) 104 121 (20) 97 1066 (774) 721 Nederland 'Wat leert deze tabel? Zij leert in de eerste plaatse, dat er, als men de groote lijnen in het oog houdt, een duidelijk verschil is tus- schen het Noorden en Oosten des lands eener zijds, het Westen en Zuiden anderzijds. De eerstgenoemde vijf provincies zijn onsmis- kenbaar „zuiniger" met gemeenten dan de andere zes. Men lette alleen maar eens op de onder (6) gerangschikte dwerggemeen ten. In de N.O.-helft des lands zijn er in to taal slechts 14, in de ZAV.-helft liefst 132. De kleinste. Als er over heel kleine gemeenten gespro ken wordt, denkt men meestal met cenige verteedering aan het Geldersche Hommen, dat met Z'ti 207 ingezetenen (31 December 1938) onbetwist recordhouder is. en dat dan ook af en toe de belangstelling geniet van dankbare verslaggevers en fotografen. Maar wist u wel, dat dit Geldersche Hemmen riva- valen bezit in het Zeeuwsche Serooskerke (Schouwen) met 235 man in het Noord-Hol- landsche Katwoude met 230, en in het Lim- burgsche Bemelen met 254? Rn hiermee zijn nog niet eens alle kleintjes onder de 300 op gesomd. Duidelijk blijkt, dat centralisatie zijn nut kan hebben. Niet alleen negatief, door in tooming van den roes van paperasserie, waarin de centrale Haagsche instanties eenerzijds, de gemeentebesturen anderzijds, thans noodgedwongen zoo vaak verkeeren. Maar ook positief. Het gezond verstand zegt, dat, in het algemeen gesproken, een groo- tere gemeente meer mogelijkheden heeft dan een kleinere, een dorpen- 33. De list om den man naar boven te krijgen gelukte. Flower gehoorzaamde onmiddellijk. Zijn beenen beefden onder hem. Wilfrid greep hem beet om hem weer naar boven te brengen naar de slaapkamer. Een oogenblik omklemde Flower krampachtig zijn sleutels, maar zij vielen op den grond zonder dat een van belden er aandacht aan schonk en zijn oogen sloten zich weer in uitputting. Toen hij eindelijk weer in bed lag, kwam de vreemde bewusteloosheid weer terug. Terwijl Wilfrid bij het bed zat en de wacht hield, trof het hem hoe rustig het huis scheen! Maar die rust was maar schijnbaar; het geluid van voorzichtige voetstappen op het grint bereikte zijn gespannen-luisterende ooren en een oogenblik later kwam er een getik van kiezelsteentjes tegen het venster. HOOFDSTUK XI. In de goede richting. Russell stond nog steeds aan de zijde van Uzali in de schaduw van een portiek buiten het variété. Wat ga je beginnen? fluisterde hjj tot zijn metgezel. Op het oogenblik niets anders dan Mr. Jansen en mijn landsman volgen en trachten uit te vinden wat voor sinistere plannen zij hebben. Indien ik mij niet vergis, staat Jansen even diep bij mij in de schuld als S'amuel Flower. Maar daar zullen we het later wel over hebben. Zij volgden Jansen op een behoorlijken af stand totdat zij aan Gray's Inn Road kwamen. Hier bleef Jansen staan en verdween met zijn bestaanden toestand klakkeloos en domweg te veranderen. Wat natuurlijk gegroeid is en, in grooter verband bezien, reden van bestaan behouden heeft, worde niet aangetast. Heel wat heilige huisjes kunnen worden gesloopt zonder dat die werkzaamheid in een ruwen beeldenstorm behoeft te ontaarden. Bezien wij vóór alles eenige vooruit sprin gende elementen van den huldigen feitelij ken toestand. Zij zijn snamgevat in onder staand overzicht. In de acht kolommen vindt men onder (1) dë namen der provincies; on der (2) het aantal gemeenten, dat zij om vatten; onder (3) het aantal dorpen in die provincies, dat geen gemeentelijke zelfstan digheid bezit, maar ressorteert onder onders- namige gemeenten; onder (4) het aantal ge meenten met minder dan 5.000 inwoners; daarachter, onder (5) het percentage van de bevolking der provincie, dat in dergelijke kleine gemeenten woont; onder (0) curiosi- teitshalve de wet kent immers die cate gorie niet het aantal dwerg-gemeenten met minder dan 1.000 ingezetenen; onder (7) het gemiddeld aantal inwoners per ge meente; en ten slotte onder (8) liet gemid deld aantal inwoners na uitschakeling van de elf gemeenten met meer dan 90.000 in woners (Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hoven, Tilburg, Nijmegen, Enschede en Arn hem); de grens 90.000 is hierom gekozen, om dat er geen gemeenten zijn met 8090.000 in woners, zoodat 90.000 als het ware een „na tuurlijker" grens is dan 100.000. De getallen zijn op honderd afgerond. (5) 24.4 5.4 22.3 10.3 17.8 23.0 11.4 12.5 66.1 25.5 33.3 (6) 0 4 0 3 7 19 19 33 33 10 18 18.3 146 (7) 7,100 10.160 7.300 10.700 8.200 6.800 13.460 12.100 2.400 6.700 5.000 8.300 (8) 5.400 10.100 7.300 9.000 6.700 5.000 6.200 5.600 2.400 5.500 5.000 700 groep meer dan een dorp. Meer mo gelijkheden op sociaal en cultureel gebied en ook b.v. op het terrein van ziekenverpleging, van brand weer, van sport. Trouwens, ln me nig geval zijn door samenwerking van gemeenten op beperkt terrein reeds resultaten bereikt, die door samensmelting nog zouden kunnen groeien. Op het eerste gezicht moge het schijnen, dat door centralisatie werkgelegenheid verloren gaat, in werkelijkheid zal de toeneming van overheidszorg juist weer nieuwe werkgelegenheid scheppen, die in nuttiger banen kan worden geleid. Naar vroeger eeuwen terug. Bij een vereenvoudiging van het gemeen tewezen door centralisatie kan worden aan geknoopt aan den feitelijke toestand van vroeger eeuwen. Wij doelden hierbij met name op de baljuwschappen (zooals Rijn land, Delfland, Amstelland), die thans nog veelal in den vorm van hoogheemraad schappen voortbestaan. Uiteraard kan men in deze materie niet zoomaar teruggrijpen naar oude toestanden. In den loop der eeuwen zijn nieuwe gewesten, ja nieuwe landschappen ontstaan. Men kan zich een heden denken als het Westland of de Zaan, die vroeger als zoodanig niet bestonden. Hoofdzaak is, dat nu reeds, in den tijd van gisting, over deze dingen een rustig worde nagedacht. En dan gaat het er, ook in deze materie, niet om, het verleden aan te klagen. Het er om, de toekomst beter te maken dan het heden. tuigen werden aangevallen, hebben vliegtuigen verloren, waarvan een a kust en het andere boven de zee neerstortte. Een derde vliegtuig is waarschijnlijk neeige schoten. Al onzo vliegtuigen zijn met enKtl® gewonden aan boord naar hun steunpun teJngdekeRoode Zee is een vijandelijk con- vooi door het luchtwapen aangevallen, hen schip werd getroffen, zwaar beschadigd en door de bemanning verlaten. Een andere Italiaansche vliegtuigformatie heeft de haven van Aden gebombardeerd en in een luchtgevecht een vijandelijk jacht vliegtuig neergeschoten. Aan onze zijde wer den geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Buna ge bombardeerd en in duikvlucht, beschoten, waarbij een Dubat werd gewond. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede: Een van onze duikbootcn heeft een vijan delijk oorlogsschip, dat in de omgeving van de zee-engte van Gibraltar patrouilleerde, tot zinken gebracht. Eenheden bombardements vliegtuigen, die van jachtvliegtuigen werden vergezeld, hebben het arsenaal van Malta aangevallen, waardoor branden en verwoes tingen ontstonden, alsmede een vijandelijke duikboot, die in het dok lag, getroffen. De vijandelijke jachtvliegtuigen, die door het vuren van onze bombardementsvliegtuigen werden afgeslagen en door onze jachtvlieg- Aan mannelijke arbeiders belast met het aardappelen- en bietenrooien, zal tot 1 No vember a.s. extra broodrantsoen op basis van 10 mogen worden verstrekt. Deze tijdelijke extra verstrekking heeft al leen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode an dere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten, komen hiervoor niet in aanmerking. LANGER TOE MET DE PETROLEUM. De duur van de eerstkomende distributie periode voor petroleum is, in verband met het beschikbaar houden van een zoo groot mogelijken voorraad gedurende de winter maanden, gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van heden tot en met 3 November a.s. zal de met „periode 6" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m AVRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuz. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. tl 10 30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. (Van 11.00_ 11.20 Wenken voor de huishouding. om 12.00 Berichten). I 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP gramofoonmuziek. I.00 Omroeporkest en solistt. 2 00 Voor de vrouw. 2.10 „De Brug", declamatorium (opn.). 3.05 Gramofoonmuziek. 3.45 Philharmonisch kwartet. 4.30 Disco-causerie. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANp, 530 AVRO-amusementsorkest en solist, 6^30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Pianosoli. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Orgelspel. 7.35 „Brandstof", vraaggesprek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.35 „Helpt, via de post", toespraak. 9.45 Omroeporkest. 10.1510.30 Nieuwsberichten ANP, sluitlnf, Kootwijk, 1875 m. KRO-uitzendlng. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch. 7.30 Wij beginnen de dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische erichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 KRO-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 KRO-orkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Musiquette. 6.115 Berichten (Engelsch). 6.30 RVU: Cyclus „Omgang met dieren". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-melodisten en solist. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Musiquette. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch)'. 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch), sluiting. II.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). De toestand wordt ernstig. 1. Eindelijk hebben we jullie, kleine schelmen!" 2. Het ziet er dreigend uit. 3. Het kookboek wordt ge raadpleegd. Nipper en Pelle zien er niet welvarend genoeg uit. 1. ,We wilden Uwe Majesteit graag onze twee feest- kuikentjes laten zien!" „Goed, jongens, ik zal jullie straks in audiëntie ontvan gen!" 2. „Jullie zien er wel een beetje schraal uit! We moesten jullie eerst maar eens een beetje vetmesten!" begeleider ln het huis van den vogelkoopman. Woont hij hier? vroeg Uzali. Het klopt met de beschrijving die ik van het huis gehad heb, antwoordde Russell, en hier komt Goatley om te zien of wij ons niet vergist hebben. Wat is er voor nieuws, Goatley Ik was zoo vrij om de heeren te volgen, zei Goatley omdat ik bang was dat de heeren zich zouden vergissen. Ja, hier woont hij. Hij heeft de twee bovenkamers, kookt zelf, zoodat niemand notitie neemt van zijn doen en laten. Hij zou een half dozijn menschen kun nen vermoorden, zondei dat er een haan naar kraaide. Is er nog een andere toegang tot het huis, behalve de straatdeur? vroeg Uzali. Zeker sir, lichtte Goatley in. Achter den winkel is een stuk land, waar kinderen spelen. Het is heel gemakkelijk om over de omheining te springen en zoo op het ach tererf van het huis te komen, waar de ramen van Giles op uitkomen. Boven die ramen is een broeikas, waar een vroegere bewoner bloemen in kweekte. Door deze b'roeikas kan men gemakkelijk in huis komen. Ik heb het terrein al verkend en kan u den weg wijzen. Uzali eg Russell zouden probeeren den tocht te ondernemen en Goatley kreeg order om in de straat op wacht te blijven staan en hen onmiddellijk te waarschuwen als Jansen het huis zou verlaten. Dus u wilt probeeren het huis binnen te komen? vroeg Russell. Wat verwacht u te zien? Om te beginnen Jansen en een van mijn landslieden. En als ik mij niet vergis zullen we den anderen ook te zien krijgen. Ik geloof niet dat u er een idee van hebt, hoe schrander Jansen is! Om te beginnen is hij een buiten gewoon bekwaam scheikundige, die verba zingwekkende dingen kan presteeren. Ik heb den man nooit ontmoet, maar ik weet dat hij jaren geleden in mijn land geweest is en een bijzondere invloed heeft weten te krijgen op een gedeelte van de menschen daar, door zijn persoon en zijn chemische tooverkunsten. Ze hielden hem voor een machtigen magiër. Ik acht het niet buitengesloten dat mijn twee landslieden ook onder zijn invloed staan. Dat kunnen we gemakkelijk vaststellen, antwoordde Russell. De vraag is alleen, wie gaat het eerste? U bent de lichtste en deed misschien goed met op mijn schouders te klimmen om u zoo door de gebroken ramen van de kas te wringen. Ik kan mezelf later optrekken. Bent u klaar? Als een kat klom Uzali op Russell en nam zijn weg door het gebroken houtwerk. Russell volgde en even later stond hij aan de zijde van zijn begeleider. De kas had aan de andere zijde een betrek- kelijk-breede opening die op een portaal uit kwam en geluidloos wrongen zij zich de een na den ander erdoor. Ze tastten in het don ker naar een trap en zagen boven op het por taal een streepje licht onder een deur uit komen en ze hoorden stemmen aan de andere zijde van de deur. Maar wat er gesproken werd, konden zij niet verstaan. Uzali grinnikte. Wat heb ik gezegd, fluisterde hij. Er zijn drie menschen daar: Jansen en twee anderen. Ze konden niets anders doen dan afwachten tot het Jansen zou behagen de deur te openen. Een kwartier verstreek, de stemmen stierven langzamerhand weg in een gemurmel, hielden toen geheel op. Toen hoorden zij een zware voetstap en de deur vloog open. Jansen stond qp den drempel en keek achter zich met een duivelschen grijns op zijn gezicht. Het was zoo donker op den overloop dat het onmoge lijk voor hem was de beide mannen te ont dekken die zóo vlak bij hem stonden. De Hollander scheen 'buitengewoon goed in zijn humeur. Het is in orde, zei hij in zichzelf, het is schitterend, mijn vrienden. Ik denk niet dat jullie me de eerste paar uur zult lastig vallen en dus zal ik mij maar aan mijn' eigen belan gen gaan wijden. Er is niet veel kans dat iemand komt of ontdekt wat er gebeurd is. Vreemd, dat menschen die op sommige punten zoo slim zijn, er zoo naïef kunnen inloopen! Jansen ging daarop vlug de trap af; voor zichtig, dat zijn kostbaas hem niet hooren zou. De deur sloot zich geluidloos achter hem en hij was weg. Uzali stoof de zitkamer binnen en stootte met zijn voet tegen de twee kleine gele mannen, die als honden op het kleed lagen. Niettegenstaande de ruwe behandeling, gaven ze geen ander geluid dan een onder drukt gebrom. Opium, constateerde Russell onmiddellijk. Ja, ze zijn in de val geloopen. U hoorde wat Jansen zei vóór hij wegging. Ze zullen hier als honden blijven' liggen, vermoedelijk de volgende vier en twintig uur tot Jansen zijn slag geslagen heeft. Maar daar zullen we een stokje voor steken. Laten we dadelijk weggaan. J Goed, zei Russell, waar naar toe? Naar Maldon Grange, antwoordde Uzali kort, onderweg praten we verder, HOOFDSTUK Xn. Verdwenen. 8V?n SemakkelÜk om het huis weer e verlaten, als om er binnen te dringen. Zoo dra Uzali en Russell van het erf afkwamen verscheen Goatley. Ik. kon u niet bereiken, zei hij. Jansen is weggegaan. Hij scheen verbazend veel haast, te hebben. O, dat weten wij al, legde Uzali uit. Je hebt je kranig gehouden hoor; je kunt nu wel gaan. Het eerste wat Uzali en Russell deden was in een taxi naar de kamers van den eersten te vliegen om een spoorboekje te raadplegen. Het bleek dat zij juist te laat waren voor den nachttrein. We zijn tien minuten te laat zei Uzali, anders hadden we het genoegen gehad met mr. Jansen samen te reizen. Er zit niets anders op dan dat we zien een auto te krijgen. Russell ging op pad. Er waren eenige ga rages in de buurt en na wat loven en bieden slaagde hij. Het eenige bezwaar was dat Uzali °P c'it avontuur geen chauffeur mee wilde hebben hij chauffeerde zelf uitstekend maar door een gelukkig toeval had hij juist vrij veel contanten in huis zoodat Russell den garagehouder een behoorlijk bedrag in goud en kankPaPier als garantie kon aanbieden. Na een half uur was Russell bij Uzali's huls terug met een keurigen. snellen wagen. De Indiër zette zich onmiddellijk achter het stuur en sloeg de richting van de City ln. - U r\jdt verkeerd, protesteerde Russell. Toch niet, was het antwoord. Ik wil- de die twee stamgenooten van mij meenemen. Ik heb ze op Maldon Grange noodig. De wagen stopte geruischloos op den zach- ten grond achter den kleinen winkel en Russell klauterde voor den tweeden keer naar boven en vond zijn weg naar de zitkamer. Het licht brandde nog en het eerste oogenblik dacht hU dat hij droomde. Hij wreef zijn oogen uit; de kieme mannen waren spoorloos verdwenen! (Wordt vervolgd-)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2