Verordening voor kuststreek Onze partijen door Duitschen bril BERLIJN V6rrekeningsceBtru.il Rooversbende maakte Arnhem onveilig Snelscheercrême Nieuwe schenkingen voor den wederopbouw Aan zendtijdbesluit wordt niet getornd Diaken maakt misbruik van vertrouwen Besprekingen over Indo-China Officieele valuta-koersen Om van belasting af te komen De Amerikaansche dienstplichtwet aangenomen Amsterdamscbe effectenbeurs De hierboven gepubliceerde kaart, geeft nauwkeurig weer de lijn met inbegrip van plaatsen welke onder de twee uitgevaardig de verordeningen vallen. De voornaamste verordening is die van secretaris-generaal van het Departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order verbo den zich tusschen 22 uur en 4 uur buitens huis te hegeven in de gebieden die op de kaart zijn aangegeven. Van Maandag af is dus in de kustzone géén verkeer, ook geen voetgangers-verkeer meer tusschen de boven vermelde uren. Ook degenen die aan de,scheidingsgrens der-zone wonen, houde rekening met deze verordenin gen. ■- s Wij raden onze lezers aan deze kaart uit te knippen. ACHT BRUTALE DIEVEN STALEN WAT LOS EN VAST WAS. Een kluis in het bosch en een nauwkeurige boekhouding! Een bende opgeschoten jongens, uit Arn hem, die zich maandenlang onledig gehour den had met het stelen van alles wat los en vast zat, is na een uitgebreid onderzoek en goed speurderswerk van de politie achter slot en grendel gezet. Acht leden van deze jeugdige rooversbende hebben reeds een vol ledige bekentenis afgelegd. Binnen enkele dagen worden volgens de Tel. nog meer ar restaties verwacht. Een gedeelte van den bui4 kon in beslag genomen worden, Hoe de heeren werkten. De jongens traden hoofdakelijk in de stad op, waar zij het vooral voorzien hadden op onbeheerd staande auto's en winkels, waarin geen publiek aanwezig wasZij gingen .téeds in kleinere of grootere groepen op roof uit, waarbij telkens een of twee jongens op den uitkijk bleven staan om voor onraad te waarschuwen. Als de kust vrij was stalen de anderen alles wat van hun gading was en dat was veel. Voornamelijk was het hun ech ter om geld te doen. Op een goed gekozen oogenblik bezochten zij winkels om daar, als er niemand aanwezig was, onmiddellijk een flinken graai in de geldladen te doen. Én passant werden dan nog enkele voorwerpen meegenomen. Bij onbeheerd staande auto's ging het al precies hetzelfde. Maandenlang wisten zij zich op deze wijze ongestoord groo te hoeveelheden geld te verschaffen, waar van zij alleen of met elkander uitgingen. De dieven brachten voortdurend bezoeken aan café's en bioscopen en snoepten en rook ten er lustig op los. Als het geld op was, sloe gen zij immers maar weer ergens hun slag. Over het algemeen echter was het geld niet zoo spoedig op, want de bende bleek goed ge organiseord te zijn. De jongens hadden een geheime verblijfplaats, diep in een bosch langs den Apcldoornsehewrg, ver buiten de stad. Daar bevond zich ook een bergplaats, die voor een zeer solide kluis niet behoefde onder te doen. Listig onder den grond verbor gen. In een gat in den grond, listig onder de boomen verborgen, en kunstig met takken en latten dichtgestopt, hebben de jongens de ge stolen voorwerpen en baar geld verstopt. Ten overvloede werd een van de bendeleden als rentmeester aangesteld. Deze was reke ning en verantwoording aan de anderen ver schuldigd. Hij bad zijn taak zoo nauwkeurig vervuld, dat zijn opgaven precies klopten met hetgeen de politie in dn „kluis" vond. Dat waren een aantal gestolen voorwerpen en een bedrag van vierhonderd gulden aan baar geld De plaats was zoo uitgezocht dat de recherche deze bergplaats nimmer gevon den zou hebben, wanneer de eerst-aangehou- den jongens niet^ aan liet praten geslagen waren, De buit, diep de jongens in den loop der maanden gemaakt hebben, is natuurlijk ve.cl grooter geweest dan dat wat nu gevon den werd. Zij hadden er reeds zooveel door gebracht, dat het totale bedrag moeilijk meer vastgesteld zal kunnen worden. Het restce- rende gedeelte, dat in den grond werd aan getroffen, is uiteraard in beslag genomen. Het achttal jongens is na verhoor naar het Huis van Bewaring ovérgcbacht. Het onder zoek wordt nog voortgezet, ten einde spoe dig de geheèle bende achter slot en grendel te krijgen. Loopt ook over de zeepdistribu- tie. 's-Gravenhage, 9 Sept. Ter vermijding van misverstand, vestigt de secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en-scheepvaart er de aan dacht op, dat ook de z.g." snelscheercrême onder de zeèpdistributiebeschikking 1940 1 valt, zoodat het koopen. verkoopen en afle veren hiervan uitsluitend is toegestaan te gen inlevering van bon no. 11(3. In Verband' met de verschillende merken en verpakkingen, waarin de snelscheercrême in den handel verkrijgbaar is, is niet aange geven hoevëel gr. snelscheercrême op 'n bon kan worden betrokken, doch is bepaald, dat een bon recht geeft op het koopen van een tube snelscheercrême. Hiermede is bedoeld een tube van de gebruikelijke afmeting, het geen uiteraard medebrengt, dat van de klei ne tube's, die ongeveer de helft inhouden, twee stuks op een bon mogen worden afge leverd. 100.000 Dakpannen en 10.000 kg. houtwolplaten cadeau gekregen. Het voorbeeld van de stichting gresbuizen- conventie en de Nederlandsche dakpannen- conventie heeft navolging gevonden. Den re gecringscommissaris voor den wederopbouw bereikte van de firma W. Wassink te Amers foort de aanbieding, de door laatstgenoemde instelling aangeboden 100.000 dakpannen gra tis te vervoeren, terwijl voorts de vereeniging van Nederlandsche fabrikanten van houtwol platen kosteloos 10.000 kg. houtwolplaten ten behoeve yan den wedcroubouw heeft aange boden. Beide aanbiedingen zijn door den regee- ringscommissaris met groote erkentelijkheid aanvaard. Duitsche oogen sloegen een blik op de aanplakborden. In de Deutsche Zeitung lezen wij: „Wat wij in Duitschland reeds lang ver geten hebben, namelijk de papierwaarde van twee dozijn partijprogramma's, dat staat thans weer duidelijk voor onze oogen, wan neer wij een blik slaan op de aanplakbor den in de Nederlandsche steden. Woorden beelden en symbolen van allerlei slag roe pen de Nederlanders op, om zich bij den een of andere partij of groep aan te slui ten. Elke partij stelt zich ten doel de een heid van het volk en de vorming van zijn nieuwe toekomst en toch schijnt de eene groep door werelden van de andere geschei den te zijn. Strijd der partijen voor de volk wording van de Nederlanden of strijd der partijen tegen de partijen welk parool moeten wij als koel toekijkende toeschou wers uit al deze oproepen lezen? Opmerkende, dat het tenslotte niet op woorden, doch op daden aankomt, consta teert de schrijver in de.„Deutsche Zeitung": Is er nu in de Nederlanden een partij of groep, die eerlijk van zichzelf beweren kan dat zij het. verzamelpunt is van krachten uit alle standen des volks, ongeacht afkomst en godsdienst, intellectueele vorming en beroep? Van mannen en vrouwen, die geen ander doel kennen, dan hun vaderland fanatiek en onbevreesd voor persoonlijke offers te die nen? Als er zoo'n partij is, dan zal zij het zijn, in wier handen het lot der Nederland- den ligt. De feiten echter wijzen niet uit, dat deze vraag door welke partij ook met een éérlijk „ja" beantwoord kan worden." WEL WIJZIGING IN HET UITZENDSCHEMA, Volgens „Het Volk" zal. wanneer de nieu we zender gereed is, principieel weinig ver andering komen in het uitzendschema. Wij spreken van uitzendschema, zoo zei men in bevoegde kringen met nadruk, omdat in den zendtijd zelf. zooals deze destijds bij het Zend.tijdenbesluit is vastgesteld, geen wijziging zal komen. Het spreekt echter vanzelf, dat eenige verandering in het zendtijdschema automa tisch noodzakelijk wordt. Wanneer Neder land weer zal kunnen beschikken over drie golven, en dus over drie uitzendmogelijkhe den. Men kan het als het ware bezien als een nieuwe taakverdeeiing tusschen de be staande omroepvereenigingen. (Vóór den oorlog had ons land de beschikking over de 1875, de 415 en 301 meter-golven, thans echter slechts over die van 1875 en 415 M. Wa'iYiiééf Straks'de 301 mefer-golf proviso risch gereed is. staan de omproepvereeni- gi'ngen althans weer twee middelbare golf lengten ter beschikking in afwachting van de totstandkoming van den nieuwen zender. Het eenige, wat er zal verandeen, is dus te omschrijven in „een nieuwe taakverdee iing". Waar de 1875 meter-golf min of meer voor buitenlandsch gebruik bestemd is, zal die wijziging in het uitzendschema door het totstandkomen van de derde zendmogelijk- heid, zeker tot tevredenheid stemmen. Het wachten is slechts, aldus het blad, op de totstandkoming van de techniek. Collectegelden gestolen. Velen doen een goed woordje voor bem. De Dordtsche rechtbank had den 69-jarigen diaken G. H. te Oud-Bcyerland wegens dief stal van collectegelden veroordeeld tot vijf naanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De diefstallen, gepleegd over een zevental aren, zouden een totaal van minstens f3000 hebben beloopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan het licht was gekomen, het gestolen bedrag geheel ver goed. De diaken legde een volledige beken tenis af. Thans kwam de dominee namens de diaconie voor den veroordeelde clemen tie inroepen onder overlegging van een lijst van handteekeningen, w.o. die van B. en W. van Oud-Beyerland. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, Jhr. Mr. van Asch van Wijck, gaf echter te kennen, dat de opgelegde straf te laag was en dat de diaken, die op zoo schandelijke wijze misbruik van vertrouwen had gemaakt, tien hemel mocht danken, dat de rechtbank hem met feitelijk slechts twee maanden vrijheidsstraf had berècht. Niette min was de diaken in beroep gekomen. Spreker concludeerde tot een onvoorwaarde lijke straf van zes maanden. Mi\ J. van Di'ooge uit Dordrecht pleitte clementie in verband met de omstandigheid, dat de diaken zichzelf reeds voldoende had gestraft door zich in eigen woning op te sluiten en zich niet meer op straat te ver tonnen. Uitspraak 23 September. AANSLAGBILLETTEN VERDWENEN. Belastingambtenaar niet zoo nauw. nam bet Ik heb zooveel belasting te betalen, is daar nou niets aan te doen? zoo had 'n fabrikant te Dordrecht gevraagd aan den 45-jarigen ass. commies der dir. belastingen, J. W. Deze wist er wel iets op en den maatregel, dien hij nam, was radicaal. Het ge-heele aanslag biljet voor den koopman verdween. En even zoo voor nog twee andere inwoners van Dordreoht geschiedde zulks. De aanslag voor den fabrikant bedroeg f 558 en W. zorgde tegen vergoeding van f JM PIu' nieuwe damesfiets, dat het aanslagbiljet acn terwege bleef. Dat kon hij, doordat W. belast was met het uitschrijven van de aanslagi jetten in de kleinere bedragen. Behalve den „dienst" jegens den «Dn kant eenmaal bewezen, had de an)bte"f£( twee andere personen van het aanslagbil afgeholpen, voor welke bemoeiingen resp. f 125 en f 160 ontving. Wegens het als ambtenaar een gift aannemen, was w. door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, vai welk vonnis hij in hooger beroep kwam d .1 het Hof, aldus de Tel. Het bleek, dat W. bij den fabrikant C. A. D. een schuld had van ongeveer f 350 en dat feit was van invloed op de verdwijning van het aanslagbiljet. De proc.-generaal, ïhr. mr. Van Ascli van Wijck, gispte het gedrag van verdachte en vorderde opnieuw acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. A. Polak, wees er op, dat verdachte in zijn ambtenaarsfami lie geen goed voorbeeld heeft gehad, terwijl van de financieelc moeilijkheden, waarin W. verkeerde, misbruik is gemaakt. PI. ver zocht clementie. Tegen den fabrikant, die terecht stond wegens omkooping van een ambtenaar werd vier maanden gevangenisstraf eisclit. ge DE CLEARINGS-CENTRALE WERKT! Sneller dan verwacht was, neemt het plan van minister Funk om het Europnesche betalingsverkeer niet meer van land tot land, doch via een centrale in Berlijn te leiden, concreteren vorm aan, zoo meldt de „Deutsche Zeitung". De uitvoering van het plan geschiedt in volkomen overeenstemming met Italië. De zer dagen werd met laatstgenoemd land overeengekomen, dat voortaan betalingen, tusschen Italië eenerzijds en België, Neder land, Noorwegen en Luxemburg anderzijds over het Duitsch—Italiaansche clearing af gewikkeld worden. Het is daarbij onver schillig, of het betalingen uit nieuwe of oude transacties betreft. Over de Italiaan sche clearingrekening te Berlijn worden, behalve goederenleveringen en nevenkoslen, onkosten, licenties, enz., ook de zeevrachten tusschen Italië, België, Nederland en Noor wegen verrekend, evenals vrachten van.de luchtvaart. Italië behoeft voortaan zijn vor deringen op de genoemde landen niet meer afzonderlijk te verrekenen met elk dier tanden. Ook tusschen eenige andere landen zijn reeds overeenkomsten getroffen, om hun betalingsverkeer over Berlijn te doen loopen. Zoo wordt het betalingsverkeer tusschen Ipegoslaviö en Nederland, tusschen Zwe den en Nederland en tusschen Finland en Noorwegen over do Duitsche Verrekenings- kas te Berlijn afgewikkeld, hoewel alleen voor nieuwe zaken, terwijl de oude nog rechtstreeks worden verrekend. Met Zwit serland en Hongarije worden momenteel nog onderhandleingen gevoerd om het beta lingsverkeer eveneens via Berlijn te doen geschieden, terwijl met Griekenland en Joegoslavië besprekingen daartoe zullen worden geopend. Op het oogenblik wikkelen 'eeds zeven niet-Duitsche landen (Italië Joegoslavië, Finland, Zweden, Noorwegen, Nederland en België) hun betalingsverkeer met bepaalde landen via Berlijn af. Hier- nede.is het multilaterale betalingsverkeer dus begonnen. Rijksminister Funk heeft te W-eenen ver dere vereenvoudigingen van het verreke- ningsverkeer in liet vooruitzicht gesteld, waardoor het voordeel van de Beriijnsche clearing ten opzichte van het thans bestaan de stelsel nog grooter zal worden. Het blad Petit Dauphinons publiceert een officieuze verklaring uit Vichy over de Franseh-Japansche besprekingen inzake In do China. De besprekingen te Tokio tus schen den Franschen ambassadeur Henry en den Japanschen minister van buitenland- sche zaken. Matsoeoka. aldus de verklaring, zijn gepaard gegaan met besprekingen, die in éjido-China tusschen Admiraal Decoux en generaal Nisjihara gevoerd zijn. Laatstge noemde bestudeert te Hanoi de eventueele uitvoeringsbepalingen betreffende de kwes ties, die eerst te Tokio langs diplomatieken weg onder de oogen gezien zijn. Deze laatste besprekingen hebben tot vaak onjuiste commentaren geleid. Het contact tusschen de beide partijen Is nooit verbroken geweest. De besprekingen werden voortgezet in het wederzijdsch verlangen ze tot een goed einde te brengen. Aangenomen kan worden, dat de belangen van Japan met de belangen en plichten van Frankrijk in over eenstemming gebracht kunnen worden. Invoering van den dienstplicht wordt 60 dagen uitgesteld. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft met 203 tegen 149 stemmen het felomstreden dienstplichtontwerp aangeno men, nadat tevoren ondanks heftigen tegen- St o„cicr 1-°Keenngsaanhangers met 207 te gen 200 stemmen een aanvullende clausule \v as goedgekeurd, waarbij de invoering van den dienstplicht (10 dagen moet worden uit gesteld, gedurende welken tijd getracht moet 100 non" ma V?0r het. lc*er dcr v's- noodige lOO.OOO man langs den weg van vrijwillige recruteering aan te werven. Aangezien de dooi het Huis van Afgevaardigden aange nomen vorm afwijkt van dien, welken de Senaat heef aangenomen, zal nu eerst een poging worden gedaan om deze twéé vor hrengen der 111 overeenstemming te OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 WW) 100 100 5O0 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 193G 3 1037 3 1037 (31/2) 1938 3 (31/2) 1939 3 V.K. 98% 9/16 98Vj L.K. OOST-lNDlë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 89 90% 9Sy2 911/4 76% 77% 80 81% 75 76% 74% 74% 43 64% 89 98% 90% 981/2 90% ^6 5/16 '7% 80 81% 75% 741/18 '43/18 64 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 81 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (31%) 3 80% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 85% 80 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 87 64 Gelsnk. Berg 5 50 48 KERK. EN LIEFDADIGHEIDSINST. Buitenland. Augustiness 7 BANK- EN CRED.-INST. Buitenland. Ldsh. Schlesw. 7 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A-K.U. 78%81% 7980%' Calvé Delft c. v. A. Centr. Suiker Mij. 155 158% Fokker g. A. 198 Lever Bros en Unilever c.v.A 86% 84 Ned. Ford 330% 345 Philips G.B.v.A. 154%—151% 150-147 Philipsp ref. A. 122 Heemaf N V. A. 87 85% Lever Br. en Un. A. Lev. Br 6% p.A. 85% Ned. Kabelfabr. A. 396 393 Ned. Scheepsb. A. 108% 107 Ver. BÜkfabr. A. 1S5 185 Papierfahr. v. Gelder A 115 118 Werksproor v. A. - A. 125 124% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 203% 194% Kon. Petr. 232221 215—210% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 200-199 194-191 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 372 560-356 Javasche Cultuur N.I.S.U. 212 207 Ver. Vorstenl. Cult. 94 90 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 142-142% 139%-137 Deli Mij. c. v. A. 199-197% 190-186 Senembah 1G0-161 158%-155 Koersen van nog niet tot de officieele no- teering toegelaten fondsen, waarvan publica tie bij besluit van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, is toegestaan. AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 127 gb.129 gl. Anaconda Copper C.V.A. 20% gb.—1% gl. Rethlehem ^teel C.V. gew a.d. 66% Rep. Steel C.V. g. a. 15% gb.6% gl- ("urtiss Wright C.V.A. 7% gb. Shell Union C.V. g. a. 8% gb.—8% gl. VALUTA'S. New York Berlijn Rrnssel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.889/16 75.28-75.43 30.11-30.17 3.8I- 3.82 44.8144.90 42.80—42.88 1.86%—1.90%' 30.08—30.20 44.76—4494 42.76—42.92 ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP OOSTENDE. Drie Engelsche vliegtuigen Hebben Zon-1 dagmiddag een aanval gedaan op de haven werken van Oostende. Zij doken bij verras sing uit de wolken te voorschijn. Een der vliegtuigen raakte in het spervuur van het Duitsche luchtafweergeschut en stortte bran* dend in zee. Twee inzittenden konden zich zwemmend in veiligheid brengen. ANTI-JOODSCHE BETOOGINGEN IN NIZZA. Naar de „Eclaireur de Nice" meldt, zijn in ïzza weer anti-Joodsche betoogingen geh0'1* den. In de straten werden anti-Joodsch® pamfletten uitgedeeld. Een groote menig'.®1 waaronder vele studenten, zong de Marse' aise en riep: „Weg met de Joden". De P®"® ue greep in en deed eenige arrestaties.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2