Een stad komt tot leven Vandaag Firma C. KIESEWETTER Bekendmaking. MacUtüeuunó 250 woningen worden hersteld voor 50 jaar fliww-ö uit UaJL "Ufewwt 'Ome, Dloningihaat 6 stuks voor 70 centklaar in Dinsdag 10 September 1940 Tweede Blad Textielpunten mogen niet in „voorverkoop" gegeven worden Café's en restaurants distributie Uit het politie-rapport Correspondentie COIJRANTENRECLAME Stuurlieden wachten op een schip Visscherij Spoedeischende Raadsvergadering Verhooging opcenten Gem» fondsbelasting Iedereen moet een Pasfoto hebben. Voor een goede Pasfoto gaat U natuurlijk naar worden door ons solide en onder garantie uitgevoerd, tegen billijke prijzen Spoorgracht 1 Telefoon 429 ADÏERIEEREKD9EIVERISOPEN Laat nu Uw PASFOTO maken H. W. Dagelijks nieuwe aanvragen. De aanvragen voor herstel van be schadigde woningen stroomen binnen op het bureau voor den wederop bouw aan de Kerkgracht. Reeds zijn de bonnen voor herstel van een 250-tal woningen uitgereikt. Het z\jn de lichtst beschadigde huizen, die onderhanden genomen worden, huizen met ruiten- schade en andere kleine mankementen. Honderden ruiten worden dagelijks af geleverd van het opslagterrein van gemeentewerken. In hoofdzaak worden de woningen achter het spoor hersteld, want daar was door de commissie de schade opgenomen. Door het vele bu reauwerk, dat de aanvragen geeft, is de commissie nog niet in de gelegenheid geweest, de schade aan dezen kant van het spoor op te nemen, zoodat men ver standig doet zich in verbinding met het bureau te stellen, als men niet langer wil wachten met herstel van zijn woning of zaak. Laat ons hopen, dat de gebeurtenissen van de komende weken, geen kink in den kabel brengen. Alléén als men een pak wenscht aan te schaffen. Wij plaatsen hier een waarschuwing ter behartiging van de eigenaars van restaurants, café's en soortgelijke bedrij ven in verband met de inlevering van hun distributiebonnen. Hunaandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat zij ervoor dienen te zor gen dat hun particuliere distributiebon nen, evenals die van hun gasten, die zich voor korteren of langeren tijd bij hen op gehouden hebben, iedere maand tusschen den lsten en den 10-den ingeleverd wor den op het Distributiebureau. Er wordt daarom met nadruk de aan dacht op gevestigd, aangezien men zich door het negeeren van dit voorschrift blootstelt aan de mogelijkheid dat men zijn toewijzing verspeelt. Desbetreffende café en restauranteige naars houden hiermede dus terdege reke ning. De inlevering der bonnen. Het schijnt in onze stad nog herhaal delijk voor te komen, dat winkeliers in textielwaren bereid blijken te zijn hun klanten goederen te verkoopen, waar voor het toegestane aantal punten niet toereikend is. Dat is dan blijkbaar geen bezwaar, aangezien de winkelier wel ge noegen wil nemen met een voorschot op de punten, waaraan men evenwel eerst na 1 November a.s. (het begin van de 2e periode) mag beginnen. Een ernstige waarschuwing wordt hier tegen door den leider van den plaatse lijken distributiedienst geegven. Zoowel klant als verkooper leene zich hiertoe niet. In geval dergelijke transacties aan het licht komen bij de toegepaste con trole zullen zware represailles niet kun nen uitblijven. In één geval mag men van boven staande regeling afwijken. En dat is het geval, dat men een pak moet koopen. Hiervoor zijn 70 punten noodig. Aange zien hiervoor het in deze periode toege stane aantal punten niet toereikend is, mag dan het noodzakelijk aantal bon nen van de 2e periode uitgegeven wor den. Doch nogmaals: alleen in dit geval. Men houde met bovenstaande waar schuwing, in zijn eigen belang, terdege rekening. OORLOG IN DEN OUDEN HELDER. Zaterdagavond werd de assistentie der poli tie verzocht in verband met een hooggaande herrie ergens in een café in den Ouden Helder. Eenige agenten togen op het pad en zorgden er voor dat binnen korten tijd de hevig-vech- tenden gescheiden waren. Een der heeren, die veel te diep in het met alcoholica gevulde glas gekeken had, werd meegenomen naar het Bureau. Later volgde nog aangifte van een der vechtenden dat hij door den gearresteerde was mishandeld. Dat wordt een muis met een staartje. DRONKEN LANGS DEN WEG. Gisteren werd een wandelaar langs 's-heeren wegen opgepikt, in verband met het feit, dat hjj zich in een toestand bevond, welke het gevolg was van te veel drank gebruik. Er is niets veranderd. Er komt weer teekening in het leven in Den Helder. Na de maanden van de groote stilte, na vele weken, waarin alle drukte en vertier in Den Helder als het ware gestold waren tot één doodsch geheel, is Den Helder weer bezig aan het ontwaken uit z'n fatalen zomer-slaap. Een stad wrijft zich de oogen uit, kijkt rond en constateert dat het hoog-tijd is weer aan den slag te gaan. Nóg is de stad niet vol-bemand, maar er komt teekening. lederen dag brengt nieuwe gezichten (of oude gezichten...?) ook al is daar uiteraard eenige onzekerheid over het lot van ons tillen (een lot dat echter overal elders in meerdere of mindere mate aan wezig is) men begrijpt dat er nu eenmaal een offer gebracht moet worden en dat men, al thans eenige, risico op den koop toe moet nemen. Het is de moeite waard in deze dagen een rondgang door de stad te maken. En te zien hoe het rad van het gemeenschappelijk leven weer in beweging komt. Nóg draait het niet op volle toeren (het zal nog wel even aan houden voor dat tempo bereikt is) maar het begin is er en men kan niet anders zeggen dan dat het een hoopgevende ouverture is. En zoo wordt alles weer als voorheen. De straten worden bevolkt. De binnenstad gaat weer iets terugkrijgen van de haar ken merkende gezelligheid, en de winkeldeuren zijn lang niet allemaal meer met planken ge sloten. Het is een verheugend beeld, een beeld, dat het hart van iederen Nieuwedieper deugd doet. Want stuk voor stuk, of wij tot de dapperen of tot de minderheldhaftigen be- hooren, willen wij weer terug naar onze stad, en dat wel zoo spoedig mogelijk. En zeker vóórdat de winter daar is. De bakkersjongen duwt z'n kar weer. De slagersknecht laveert op z'n fiets van straat tot straat en van gracht tot gracht. En alsof er niets gebeurd is fluit hij alle schlagers van Ramona af tót „Prikkeldraad" toe. Aan de deuren staan de groentenwagens. Ervoor dezelfde hit als van vier maanden geleden en er achter de aanprijzende ver kooper en de critische huismoeder. Een middenstander staat voor z'n winkel en beziet zijn étalage. Die heeft dringend vernieuwing noodig. Er liggen nog dezelfde doosjes en spullen als vier maanden geleden. Maar dat gaat veranderen. Over twee dagen heeft hij een nieuwe étalage en zullen nieuwe artikelen de belangstelling trekken van allen die langskomen. Bij een steeg spelen drie jongens en een meisje. Ze hebben een putdeksel opgelicht en hengelen met een lijntje in de droesem daar beneden. Ze brullen van plezier, die vier, en hebben hoegenaamd geen erg in den barschen rijksveldwachter, die met zware stappen naderbij komt. Om dan met nog barscher stem te vragen „wat-dat moet!" Als hazen rennen de vier van hun operatie-terrein weg, omkijkend en... een- nieuw speelgebied zoekend. Ergens aan den buitenkant van de stad staan wat leege huizen. Het onkruid staat er bijna een halve meter hoog. Eeh paar, pas teruggekeerde, huismoeders staan het mee warig gade te slaan. Ze weten niet goed wat te beslui.ten. öf een tuinman in den arm nemen óf het zelf maar doen. De trottoirs in de buitenwijken zijn op som mige plaatsen dik begroeid met mos. En tus schen de tegels schoot welig en malsch gras omdat er niemand was die daar meer liep. In de stad, in de kleine buurtjes, zijn ze weer thuisgekomen. Aan de lange wasch- lijnen hangen in den bollen wind de stukken lijfgoed te drogen. En poes zit zich te zonnen in een bundel zonnestralen, en een hond ligt lui, met z'n vier pooten lang-uit, te gapen en te kreunen. Vlakbij is een school. Een der klassen zingt. Dat is altijd weer een aardig gehoor, zoo'n kinderklas. Ze zingt het lied van de lachende tortel. De viool van de meester geeft steeds de melodie aan. Het geeft den mensch iets mee van onbekommerdheid en levensvreugde. Van onbezorgdheid en blijdschap. De dagen zijn nog vol nog van zomer, vol van zoelen bries en vol van leven. En zou men beter dagen kunnen uitzoeken dan juist nu, nu men alles in gereedheid kan brengen voordat de lange winter komt? Het leven herstelt zich. Des avonds op straat zijn het niet alleen meer soldaten en matrozen die men aan schouwt. Daar zijn weer de burgers, die hun rondje maken, de jongelui die er even uit willen zijn, en de ouden van dagen, die met Den Helder ook weer hun „loopie" terug gekregen hebben. Er is niet veel veranderd in de stad sedert de gedenkwaardige vlucht. Hier en daar gapen de wonden die redelooze projectielen in het stadsbeeld sloegen, maar dank zij den afbraak- en opbouwdienst zullen deze wel spoedig verdwenen zijn. Aan het water in de stad zitten de henge laars. Ze zitten er weer urenlang, als waren ze er nooit vandaan geweest. Op straat fla- neeren weer de Heldersche meisjes, en had misschien voorheen de marine de voorrang, thans is dit de burgerjongen. De klokken boven de uurwerkwinkels wijzen weer den goeden tijd aan, jonge moeders duwen hun kinderwagens voort, trottoir op, trottoir af, en de babie's huilen en krijschen even hard als vier maanden tevoren. Het leven her neemt z'n loop en uit bijna niets blijkt de misère die nu (en hopen wij voorgoed!) achter de rug is. Want de meeuwen zwalken weer over de boomen, en de jongens langs de straat fluiten hun deuntjes, zooals ze die altijd gefloten hebben. In de winkels staan weer klanten en koopen wat ze noodig hebben. De winkeliers praten met de klanten en praten met hun collega's. Sommigen zijn tevreden en anderen zeggen dat het nog lang niet je-dét is. In de oudere stadsgedeelten staan de horren nog in de ramen. Daardoorheen puurt, tegen het vallen van den avond, het schijnsel van rood en geel licht. Dat zijn de kleine comfoortjes waarop de thee warm gehouden wordt. Aan de tafel zit men het avondbrood te nuttigen. In de stad is het druk. Uit een winkel schalt een radio. Soldaten en burgers loopen langs elkaar. Uit den schoorsteen van een bakkerij warrelt een rookpluim weg, die ver vaagt in den avondhemel als een krijtveeg. Uondlien uit Piet Vlieqend Btaadft Den Helder kruipt in 't water Fraai weer begunstigde j.l. Woensdag de poging der Directie van 't Badpaviljoen Huis duinen om een feestje op het duin nabij het zeedorp te organiseeren. Des namiddags van 2 tot h uren werd er door de kleine kapel van het Stafmuziekcorps der Koninklijke Marine een matinée musicale gehouden. Groot was het aantal van hen, die per voet of per as een tochtje naar het Badpaviljoen ondernamen. Ouders en jongere menschen verlustigden zich in den schoonen aanblik van strand en zee; een aantal begaven zich te water tot het nemen van een zeebad, terwijl vele kinderen op ontbloote voeten in het heldere zeewater plasten en pret maakten. De kapel der Marine deed zich middelerwijl herhaaldelijk hooren; zij voerde een 8-tal fraaie stukken uit, die door het zeer talrijke publiek en buiten het pavil joen met aandacht werden gevolgd. 't Waren aangename uren in 't duin en op strand doorgebrachtzoodat dit feestje een zeer goeden indruk heeft gemaakt en eene prettige herinnering zal he.bben achtergelaten. Met het komen van de duisternis wordt het stiller. Totdat de zon onder ls en iedereen zich naar huis spoedt. Want vroeg moet men in deze dagen thuis zijn. Dan gaat men rusten. Tot den volgenden dag. Een dag die wellicht wéér meer drukte, meer vertier zal brengen. Moge het zijn, dat niets deze hoopvolle ver nieuwing van het leven in Den Helder meer in den weg zal staan. En dat we allen, in onze eigen stad, weer ons zelf mogen zijn! Er is niemand, die iets anders wenscht! POGING TOT INBRAAK IN SLACHTPLAATS. Dezer dagen hebben onbekende individuen getracht hun slag te slaan in een slachterij, gelegen aan de Spoorstraat. Waarschijnlijk is men gedurende het openen der deuren ge stoord in zijn arbeid. Er werd tenminste niets vermist. INBRAAK. De reeks kleine inbraken in verlaten wonin gen houdt, blijkens de politie-rapporten aan- gen houdt, blijkens de politie-rapporten aan. Wederom werd bij een stadgenoot een bezoek afgelegd. Vermist wordt o.m. een stel bruine overgordijnen. INGEBROKEN OP DE HOOFDGRACHT. Ook een Hoofdgracht-bewoner moest tot zijn schade ontdekken, dat men van zijn afwezig heid geprofiteerd had door een bezoek in de woning af te leggen. Gestolen werd een Philips-radiotoestel. De politie stelt een onderzoek in. ER BRANDDE LICHT.... Ook gedurende het week-einde werden weer verschillende inwoners betrapt inzake het laten uitstralen van licht uit hun woning. Het betrof hier bewoners van de Spoorstraat en van de Achterbinnenhaven. HIJ HAD ZICH „VERLAAT". Men moet, of men het vervelend vindt of niet tegenwoordig vroeg thuis zijn. Daaraan had een eenzame wandelaar, dien de politie tegen kwam, niet gedacht. Hij werd aangehouden en bekeurd. Als verontschuldiging gaf de man op, dat hij zich „verlaat" had... J. W., Heemstede. Als u ons artikel in het nr. van Zaterdag nog eens rustig over leest, vindt U daarin dezelfde argumenten ge bruikt, als in uw ingezonden stuk, zoodat plaatsing geen zin heeft. Red. Held. Crt. De ruggegraat van elk goed reclame-plan De Vlissingsche „De Ruyterechool" goed bezocht. Het is in deze moeilijke tijden een eerste vereischte, aldus lezen wij in „De Vlissingsche Courant", vertrouwen in de toekomst te heb ben. Het „stilstand is achteruitgang" wordt gelukkig door de meesten onzer begrepen, met het gevolg, dat allerwege wordt aangepakt, niet alleen om datgene wat verloren ging weer op te bouwen, doch ook om klaar te zijn, wan neer we tot normale verhoudingen zullen zijn teruggekeerd. De vele oorlogsvaartuigen op zee zullen dan weer grootendeels vervangen moeten worden door koopvaardijschepen. Er zal zich dan ongetwijfeld weer een druk han delsverkeer ontwikkelen en onze Nederland- sche schepen zullen weer als van ouds over alle wereldzeeën zwerven om de zoo noodige handelswaren te vervoeren. Wij allen hopen op een herleving van het drukke scheepvaart verkeer tusschen Indië en het moederland. Dat ook de directies van de scheepvaartmaatschap pijen met vertrouwen de toekomst tegemoet zien, blijkt wel hieruit, dat, nu het nieuwe leer jaar op onze zeevaartschool de „De Ruijter- school" dezer dagen weer is aangevangen, deze maatschappijen wederom een groot aantal leerlingen daarheen hebben gezonden, opdat er geen achterstand zal ontstaan in het perso neel. Geheel tegen de verwachting in, is de school weer begonnen met circa 280 leerlingen, waar van er circa de helft studeert voor een maat schappij. Onder hen zijn er 65 jongens die in normale omstandigheden dezer dagen hun loopbaan zouden hebben aangevangen aan boord van een schip. Zij toch hebben den twee jarigen cursus reeds met succes doorloopen, doch daar er momenteel van een vertrek naar Indië geen spTake kan zijn, zijn deze jongens weer naar de school teruggestuurd, waar zij een speciale practische opleiding genieten, hoewel ook het theoretische gedeelte zal wor den bijgehouden. Onder hen zijn er 57 van de K.P.M. en 8 van de J.C.J.L., terwijl nog eenige jongens van de K.N.S.M., die voorzien zijn van een einddiploma van deze school, een cursus volgen aan boord van het in de Am- sterdamsche haven liggende s.s. „Calypso". Daarmede wordt dus voorkomen, dat zij nu de gelegenheid ontbreekt naar Indië te vertrek ken, hun tijd in ledigheid doorbrengen, terwijl zij hun studie integendeel kunnen voort zetten. De praktijkschool is thans dagelijks geheel bezet en al het mogelijke wordt gedaan om deze zoo goed mogelijk te doen functionneeren. Een groot geluk mag het daarom genoemd worden dat de bominslag, waardoor deze school werd getroffen, nagenoeg geen schade aan de machines heeft aangericht. Naast de leerlingen die dus voor de scheep- vaartmaaschappijen studeeren wordt de school nog bezocht door circa 140 jongens, die voor eigen rekening studeeren, nl. door 22 stuur lieden (le, 2e en 3e stuurman), 30 radiotele- grafisten, 48 stuurmansleerlingen en 36 machi nisten, zoodat het aantal leerlingen zeker be vredigend mag worden genoemd, al zou er weliswaar bij normale omstandigheden een nog grooter aantal zijn geweest. Het zal intusschen velen vreemd aandoen dat men de bekende uniformen der jongens niet meer ziet. Dat de „blikjes" thans geen „blikjes" meer zijn, is mede een gevolg van den tegenwoordigen toestand. Doch dat is van minder belang, het voornaamste is dat de jongens er weer zijn, dat de studie wordt voortgezet en dat daardoor tevens een niet te versmaden bron van inkomsten voor vele ingezetenen is gebleven. De visscherij op de voormalige Zuiderzee was de vorige week goed te noemen. De gemiddelde vangsten van de motorlooze zeilvaartuigen waren 20 tot 55 pond per zeilvaartuig, waar van de prijs veelal 22 ct. per pond was. De vangsten van het nest waren 5 tot 9 manden. De weekresultaten waren van 32 tot 60 gulden per zeilvaartuig. De motorvaartuigen brach ten per etmaal vangsten aan de markt van 200 tot 320 pond per vaartuig. De weekbesom- mingen varieerden van .175 tot 240 pond per motorvaartuig. Ook maakten de groote motor vaartuigen goede vangsten. In de meeste ge vallen waren deze van 130 tot 170 pond per vaartuig. Deze soort beugel werd het duurst in prijs verkocht. De vorige week waren de weekresultaten van 90 tot 135 gulden per lijn- aalvisscher. De snoekbaarsvisschers hadden veelal vangsten van 40 tot 70 pond per snoek- baarsvisscher. Prijs 19 tot 22 ct. per pond. De weekresultaten waren 60 tot 80 gulden per vaartuig. De bleibaarsvangsten waren tot 44) pond. Deze werd verkocht voor 4 tot 5 ct. per pond. De vorige week (2 tot en met 7 September) werd door 20 tot 70 vaartuigen per dag aan Bewoner Vischstraat 109, heeft 1 vetbon en 1 suikerbon, die hij graag wil ruilen tegen 1 theebon. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op heden, 10 September 1940, des namiddags 3.30 uur, ten Raadhuize alhier. Installatie raadsleden. Installatie van de heeren G. Dol en E. Loes- berg als leden van den Raad. Ingekomen stukken. Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat de toezegging tot het verleenen van een pro vinciale bijdrage in de bijkomende kosten van de uitbreiding der algemeene begraafplaats, gedaan bij hun schrijven van 10 Februari 1937, afd. 2A, no. 214, thans geacht kan worden te gelden voor de uitvoering van het nieuwe plan voor het betreffende werk. Besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland van 14 Augustus 1940 tot verdaging hunner beslissing omtrent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit van 7 Mei 1940 tot aankoop van grond voor uit breiding van de algemeene begraafplaats. Verklaring van den Pensioenraad, waaruit blijkt, dat de Heer P. van Dalen, gemeente ontvanger, beheerder der centrale kas voor de bedrijven en hoofd van den controledienst der gemeentebelastingen te Den Helder, uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waar neming van zijn betrekkingen ongeschikt is. Verzoek van den Heer P. van Dalen, ge meente-ontvanger, beheerder der centrale kas voor de bedrijven en hoofd van den controle dienst der gemeentebelastingen, om hem met ingang van 15 October 1940 ontslag te ver leenen. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankzegging voor de belangrijke diensten, aan de gemeente be wezen). Onderwijs. Voorstel inzake de voorziening in de functie van gedelegeerde van de gemeente in het be stuur van de Ambachtsschool. Verbetering schoolwoning. Voorstel betreffende het verbeteren van de woning van school no. 2, te Huisduinen. Heldersche zeewering. Voorstel tot het aanvaarden 'van een pri vaatrechtelijke vergunning voor het gebruik van een gedeelte der Heldersche zeewering. Woningwet. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen H. W. Mesdagstraat 18 en 26. Belastingen. Voorstel tot verhooging van het aantal op centen op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting. Door deze gemeente worden op de hoofdsom der personeele belasting voor het belastingjaar 1940 145 opcenten geheven en voor het belas tingjaar 1940—'41 op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting 55 opcenten. Een heffing van het maximaal toegestane aantal opcenten was in verband met de niet ongunstige finan- cieele positie dezer gemeente tot dusver niet noodig. Door het vertrek van het marinepersoneel met gezinnen, gepensionneerden, enz. is de financieele en economische toestand dezer gemeente belangrijk slechter geworden. Verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsommen der bovengenoemde belastingen is daardoor noodzakelijk. De opcenten op de hoofdsom der personeele belasting kunnen thans voor het belasting jaar 1940 niet meer worden verhoogd, het aantal opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting kan voor het belasting jaar 1940—41 nog verhoogd worden van 55 tot 15. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten. den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 25959 pond kuilpaling, prijs 22 tot 30 ct., 6370 pond lijn- of beugaal, 27 tot 35 ct., 1400 pond fuikaal, 28 tot 31 ct., 1245 pond schieraal, 40 tot 42 ct., 1190 pond roode aal, 21 tot 24 ct., 700 pond snoekbaars, 22 tot 23 ct., 400 pond blei, 4 tot 5 ct. per pond en 390 manden nest, 35 tot 45 ct. per mand. asfoto's Tot 8 uur 'savonds geopend. Laat Uw foto s.v.p. tijdig maken, niet de laatste week. U moet ze toch hebben. VERHUIZINGEN ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Uitvoerder: JOH. DARPHORN p/a. Garage MANSHANDEN. MIDDENWEG 189-191 of SCHAGEN, Hoop B 188. Volgens verordening moeten alle Nederlanders boven 15 jaar in het bezit zijn van een identiteits kaart met foto. 10 minuten Telefoon 279 KONINGSTRAAT 73

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5