Hernieuwde aanvallen op Londen Onverwachte luchtaanval op Haifa Roemeensctie kuiperijen tegen Sovjet Rusland Koffie en thee gestolen Verhooging omzetbelasting van 4 pet. op 6 pet. Splinter en balk Helsche Zondag in Londen Engelsche bommen op Hamburg Amerika al in oorlog? President Kallio niet overleden Bereidt Roosevelt nieuwe overrompelingen voor? Roemeensche aciie tegen Joden lobraak in distrihutie'o&aa' Aanrijding tusschen Gooische tram en vrachtauto Duifsch weermachtbericht Haliaansch weermachtbericht Naar vrijere goederenruil De lijkenroof te Veghel HET PAD DER VERNIETIGING ALS MET EEN ZEIS GESNEDEN. TIEN MIJL VERWOEST GEBIED. Toonaangevende kringen te Londen ver klaren, dat de luchtoorlog op het punt staat in een kritiek stadium te treden. Men kan zeggen, dat hij in een crescendo over gegaan is. maar hij heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt. In de verklaringen van deze kringen wordt opnieuw bevestigd, dat de aanvallen van het Üuitsche luchtwapen zich o.a. gerichtj hebben tegen verkeersver bindingen dus op militaire doelen. In den nacht van Zondag op Maandag wa ren de aanvallen der Duitsche formaties volgens het D.N.B. van zoo'n groote kracht en omvang, dat de stad tien uur lucht alarm moest beleven. Golf na golf kwam ronkend aan, veilig geleid door de reeds van grooten afstand zichtbare vuurver- schijnsels der vele branden, die in de na bijheid samenvielen tot één reusachtige vlammenzee. Een groep vliegtuigen had als aanvalsdoel speciale industrie-installaties gekozen, waarbij door neergeworpen bom men van het zwaarste kaliber electriciteits- gas. en watercentrales getroffen werden. Uit een gasfabriek zag men een steekvlam van 2000 M. hoogte opstijgen, terwijl zeer zware explosies op elkander volgden. De Britsche luchtafweer zocht met zijn zoeklichten den geheelen hemel af naar de aanvallers, zon der echter een Duitsch vliegtuig doeltref fend in de lichtstralen te krijgen. Alleen hun eigen nachtjagers werden verscheidene malen gegrepen en zoo verblind, dat gezien kon worden hoe een jachttoestel neerstort te De Duitsche vliegtuigen keerden ondanks de versperringsballons en het aan den rand van Londen vurende luchtafweergeschut on gehinderd naar hun basis terug. Een ooggetuige, deelnemer aan dezen bomaanval vertelt o.a.: „Een angstwekkenden en tegelijkertijd grootschen aanblik biedt de enorme bran dende stad: dokinstallaties, werven, pakhui zen. electrische centrales, munitiefabrieken. Voor het doel de eerste ernstige tegen stand, Engelsche luchtafweer. Rondom de Duitsche vliegtuigen, erboven en eronder, ontploffen de zware projectielen. Menige bemanning wordt door den luchtdruk door elkaar gegooid, menig toestel dreigt af te glijden. Maar de superieure Duitsche vlieg kunst weet de vliegtuigen steeds weer in haar macht te krijgen. Onverstoorbaar glij den de toestellen door het vuur. Men kan zich geen voorstelling vormen van wat zich daar beneden vertoont. Nieu we bommen vallen, steeds weer bommen. Verwoestend is de uitwerking: ontzettende ontploffingen en branden. De geheele stad schijnt in vlammen te staan. Zóó slaan de Duitsche vliegers toe. In het centrum. Reuter meldt, dat in den loop van den luchtaanval in den afgeloopen nacht, wel ke nog om 2 uur Greenwich-tijd duurde, bommen zijn neergeworpen in het centrum van Londen en in het Oostelijke district der stad, dat reeds Zaterdag bestookt was. Verscheidene nieuwe branden zijn in het Londensche gebied ontstaan. Een ambtenaar van het Amerikaansche ministerie van luchtvaart heeft verklaard, dat nog heviger aanvallen verwacht wer den. Zelfs wanneer Engeland vier maal zoo veel of nog meer vliegtuigen in don strijd kon brengen tegen de aanvallers, zou het mogelijk zijn een doorbraak van de Duit sche bommenwerpers te verhinderen De „New York Herald Tribune" meldt uit Londen, dat het pad der vernietiging als met een zeis gesneden is in het stadsbeeld van Londen. De tien mijl verwoest gebied in het oosten van Londen bieden een beeld van vewoesling. zooals zelden in de geschie denis is gezien. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Afdeelingen gevechtsvliegers hebben on danks het slechte weder ook op 8 September en in den nacht van 8 op 9 September de vergeldingsaanvallen tegen Londen voortge zet. Het fotografische materiaal bevestigt de sterke uitwerking van de tot dusver onder nomen aanvallen. Bij de nachtelijke vluch ten konden de aanvallende formaties haar doelen reeds van grooten afstand waarnemen als gevolg van de steeds nog voortdurende branden. Voorts werden dok- en haveninstal laties, petroleumopslagplaatsen, gasfabrie ken, electrische centrales en waterleidingen, alsmede pakhuizen aan beide zijden van de Theems met bommen van allerlei kaliber be stookt. Ook verscheidene vliegvelden in de omgeving van Lincoln werden aagevallen. In de Firth of Forth gelukte het een koopvaar dijschip van 800 bruto registerton door bom- treffers te beschadigen. Britsche vliegers hebben vannacht aanval- engedaan op woonwijken in Hamburg. Ver scheidene woningen werden beschadigd. Eenige burgers werden gewond. De totale aangerichte schade is echter ook hier gering. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 22 vliegtuigen, Daarvan werden er twee door luchtdoelartillerie, de overigen in luchtgevechten neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Haifa is overdag en Alexandrië des nachts opnieuw door ons luchtwapen aangevallen. In Haifa waar de aanval verrassend geschie de en de afweer geen tijd kreeg om in te grijpen, is de petroleumraffinaderij met bom men bestookt, waarbij de installaties getrof fen en groote branden veroorzaakt werden. In Alexandrië zijn de schepen en de instal laties van de vlootbasis gebombardeerd. Bo vendien werd de spoorlijn Alexandrië-Marsa Matruh met bommen bestookt. Al deze vlieg tuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen Boma in den Soedan en het station en de petroleuinopslagplaats van Port Soedan ge bombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen heb ben Mogadisco, Massaoua en Bcrbcra gebom bardeerd zonder resultaten te behalen. De materieele schade is zeer gering. Een vlieg tuig dat gepoogd had het vliegveld van Mog- gio aan te vallen, is door onze jachtvliegtui gen brandend omlaag geschoten. Drie leden der bemanning zijn dood. De waarnemer, een luitenant, werd gevangen genomen. Gisterennacht hebben Britsche vliegers bij een luchtaanval op Hamburg opnieuw bom men geworpen op dichtbevolkte woonwijken. De B. Z. am Mittag meent, dat de Engelsche nachtpiraten, ondanks het vernietigende Duitsche vergeldingsoffensief blijkbaar nog steeds niet genoeg hebben. Het verdere optre den van het Duitsche luchtwapen zal En geland definitief aantoonen, dat het parool van Adolf Hitier, oog om oog en tand om tand", in daden pleegt te worden omgezet. DOOR REGEERINGSWISSELING KOMT ER EEN EINDE AAN. Onder zware koppen houdt het Rus sische dagblad de Prawda zich in een uit Kisjinen (Bessarabië) afkomsti ge speciale correspondentie bezig met acties der Roemeensche troepen, die zich naar het blad verklaart in de tweede helft van Augustus aan de RussischRoemeensche grens af gespeeld hebben en die de Sovjet-re geering aanleiding gegeven hebben tweemaal bij de Roemeensche regee ring te protesteeren, waaromtrent op 30 Augustus een speciale medetlee- ling van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken gepubliceerd is. De omgeving van koning Carol zoo heet het in deze correspondentie, heeft reeds eeni- gen tijd geleden onderhandelingen over den afstand van een groot deel van Zevenbur gen en verkrijging van een garantie van het Roemeensche gebied gevoerd. Carol had be paalde gronden noodig, om deze voorberei de beslissingen op een of andere wijze voor de openbare meening van Roemenië te recht vaardigen. Tot dat doel was de omgeving van Carol er op uit om provoceerende inci- derden aan de RussischRoemeensche grens te scheppen. Carol moest er op rekenen, dat dit door de Russische grenswachten niet on beantwoord kon blijven. Dit alles, zoo schrijft de Prawda, werd misbruikt met het doel bewust verzonnen geruchten te verspreiden, over zoogenaamde voo rbereidingen tot een Sovjet-aanval op Roemenië. Carol rekende er blijkbaar op, dat een dergelijke keer der dingen ook wel spanning tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kon doen ontstaan. Voor de hand ligt, dat de bekende mede- deeling van het volkscommissariaat van bui tenlandsche zaken niet voor publicatie in de Roemeensche pers vrijgegeven werd. Blijk baar vreesde de omgeving van Carol, dat pu blicatie van de Russische mededeeling de provoceerende acties van de Roemeensche machthebbers aan de Russische grens had kunnen ontmaskeren. De huidige regeering van Roemenië heeft, zoo constateert de Prawda tot slot, de pro voceerende politiek van Carol en zijn omge ving ontmaskerd en men heeft maatregelen genomen tot verdrijving van Carol en ter be straffing van de personen uit zijn omgeving. Hearst over Roosevelts politiek. In de New York Journal American schrijft de uitgever Hearst, dat Roosevelt s harte- wensch, Amerika voor de verkiezingen in den oorlog te stoeten, thans vervuld is. Af gewacht moet worden welke vergeldings maatregelen dè tegenpartij neemt en hoe, waar en wanneer de oorlog voor Amerika merkbaar wordt. Waarschijnlijk zullen de as- mogendheden met Japan een militair bond genootschap aangaan, hetgeen tot dusver uit vrees voor een kwetsing van Amerika is na gelaten. Alle politici en groote zakenlieden zijn vóór dezen ooriog van Amerika. Daar entegen zijn het de „breede massa's met haar bekrompen vooroordeelen", die den oorlog moeten voeren. Toestand, zelfs bevredigend. Over de gezondheidstoestand van den Fin- schen president Kallio is Zondag laat het volgende bulletin uitgegeven: Er is geen merkbare verandering gekomen in den toe stand van den president. Direct levensge vaar is er niet. Dit bericht is dus in flagranten tegen spraak met berichten van ouden datum uit Helsinki, volgens welke de president over leden zou zijn. Vage mededeelingen aan de Pers. Voor zijn vertrek naar Hydepark om het weekeinde door te blengen, heeft president Roosevelt Vrijdagmiddag in de persconfe rentie de geruchten besproken betreffende de Cocos- en de Galapagos-eilanden. Hij verklaarde, dat zoowel Costariea als Ecua- dor het met de Vereenigde Staten volkomen eens zijn over de verdediging van het weste lijk halfrond. Tenslotte sprak de president de hoop uit, dat de kwesties, welke 't Congres onder han den had incl. het dienstplichtontwerp, zoo snel mogelijk zouden worden afgemaakt. Roosevelt vage uiteenzettingen over de ei landen in den Stillen Oceaan lieten bij de journalisten den indruk na, dat het Witte Huis nieuwe overrompelingen voorbereidt en dat Roosevelts verklaringen uitsluitend dien den om deze overrompelingen te verbergen. Ook maatregelen tegen vrijmet selaars. De Roemeensche minister van eeredienst, Budisteanu, heeft twee verorderingen onder teekend, waarvan de eene alle Joden uit de staatstheaters en alle overige inrichtingen op kunstgebied onder staatstoezicht verwij dert, terwijl de andere bepaalt, dat alle amb tenaren van het ministerie van eeredienst die vrijmetselaars waren, terstond ontslag moeten vragen. De Rijkscommissaris heeft den secreta- s-generaal van het departement van finan ciën tot nader order gemachtigd om geheel of gedeeltelijk vrijstelling van de ter z^ae van invoer van góederen verschuldigde rechten te verleenen. Hierdoor wordt het mogelijk in speciale op zich zelf staande gevallen of in gróépd van gevallen een vrijstelling te verleenen van de bij de wet op de invoerrechten vast gestelde rechten. Een jaar en zes maanden. Het gerechtshof te Den Bosch heeft giste ren arrest gewezen in de strafzaak van den thans gedetineerden landbouwer J. van der L., woonachtig te Veghel, die op 12 Mei van een gesneuvelden soldaat een horloge beeft ontvreemd. De Bossche rechtbank had hem deswegen veroordeeld tot ëen gevangenis straf van twee jaar. In hooger beroep beeft het hof hem veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden met af trek van het voorarrest. Bonnen gestolen. In den nacht van Zatedag op Zondag zijn uit een lokaal van den gemeentelijken dis- tibutiedienst aan den Laanweg in Amster dam-Noord een' zeer groot aantal distrbutie- bescheiden ontvreemd. De dader heeft zich vermoedelijk Zater dag laten insluiten. Hij heeft, toen het ge bouw leeg en verlaten was, een kast open gebroken en daaruit een groote hoeveelheid distributiekaarten weggenomen. Hieronder bevindt zich tevens een belangrijk aantal ranlsocnkaarten, welke afgestempeld. be stemd zijn voor bakkers, caféliouders, kap pers, petroleuinmaatschappijen, enz, liet publiek wordt-dringend aangeraden zich te onthouden van een overnemen even tueel tegen betaling van hun aangeboden kaarten, aangezien deze van diefstal af komstig kunnen zijn. De schelpenvisscher brengt zijn vangst naar huis.. Zijn dagelijksch werk is weer ten einde (Foto Pax-Holland) Men kwam van dè opbouwdienst. Eenige weken geleden hebben zich in de hoofdstad talrijke diefstallen van koffie en thee voorgedaan. Een man, die zeide te komen voor den opbouwdienst, bestelde in diverse kruide nierszaken comestibles en levensmiddelen en nam dan bij voorbaat kleine hoeveelheden thee en koffie mede. Hij verzocht de resteerende goederen aan een bepaald adres, waarin dan de opbouw dienst gevestigd zou zijn, af te geven. De politie zocht tevergeefs naar den dader, doch langzamerhand verkreeg zij een vrij volledig signalement. Bij nader onderzoek bleek baar, dat het spoor leiden moest naar Amersfoort. Zij verzocht den opbouwdienst aldaar opgave van de afwezige manschap pen. Het bleek, dat men hier te doen had mét een deserteur, namelijk den 22-jarigen A. J. W., geboren te Amsterdam. De commissaris van politie van de cen trale recherche te Amsterdam heeft thans opsporing van dezen man, die wordtt ver dacht van oplichting van partijen koffie en thee, verzocht. OI een Roomsche pot en een liberale ketel. In tijden van crisis, in tijden van „nieu we geboorte", wanneerde fouten van iets dat tot dusver bestaan en gegolden heeft, duidelijk aan het daglicht treden, komt al- lijd de schuldvraag aan de orde, aldus' de H. P. Men gaat zoeken naar oorzaken, men gaat zoeken naar schuld. Tot op zekere hoog te is dit begrijpelijk. Toch moet men er voor zichtig mee zijn. En daarom trof het ons, dat we nu reeds in verschillende roomsche bladen hebben gelezen, dat „hot liberalisme" de oorzaak is geweest van vele economische en maatschappelijke misstanden, die thans om radicale correctie vragen, én men voeg de er bij, dat deze correctie zeer goed in de röomsch-katholieke lijn kan liggen. Nu is het niet ons doel, hier „het liberalisme" le gaan verdedigen; wij geven, integendeel, toe, dat het in later tijd (evenals, merkwaardig genoeg, in bet begin van zijn staatkundigen bloei) groote economische fouten heeft ge maakt. Maar wat wij wel willen opmerken is, dat de roomsch-katholieken op het oogen- blik nog maar over de schuld van anderen moeten zwijgen. Want wat de verdeeldheid en de verscheurdheid van ons volk betreft heeft niemand zooveel zware schuld zich geladen als juist zij. Juist in tijden van cri sis beeft de roomsche kerk altijd een groote mate van soepelheid getoond en van mee gaandheid, maar dit mag ons de oogen niet doen sluiten voor de waarheid, dat zij al lereerst schuldig staat aan de splitsingen in ons volk, die zij op elk gebied en tot in het absurde toe, hoeft doorgedreven. Aan de volksverdeeldheid, is zij de eerst-schuldigo ook al leiden de gevaren van het oogenblik haar thans op meer dan één gebied meer tot soepelheid. Voorzichtigheid met verwijten aan anderen is haar plicht. In het gereedgekomen gedeelte van de Maas tunnel te Rotterdam zijn de stratenmakers bezig met het leggen van een wegdek, dat uit uit klinken zal bestaan. (Foto Pax-Holland.) VOOR WEELDEARTIKELEN VAN 10 OP 12 Bij verordening is bepaald, dat de omzet belasting wordt verhoogd van 4 op 6 en voor z.g.n. luxe goederen van 10 op 12 Verder zijn niet langer vrij van omzetbe lasting versche bloemen, boeken, weekbla- den en alle andere periodiek verschijnende geschriften, fruit, versche ep gezouten groen ten en gerookte haring. De vrijstellingen van „dieren, doode en levende" en van „peulvruchten, versch of en kel gedroog', vinden niet langer toepassing ten aanzien van visch en van andere peul vruchten dan erwten (groene en grauwe), boonen (bruine) en kapucijners. Met 4 omzetbelasting blijven getroffen de volgende artikelen: boekweitgrutten, bo ter, fruit, gas, groenten, versche en gezou ten, petroleum, plantaardige en. dierlijke oliën en vetten, schoenen, vetlederen, suiker en stroop, visch, zeep, zachte (zoogenaamde groene en gele). Hiervan blijft het heffingspercentage dus zooals het was en voor zoover het de artike len fruit en versche en gezouten groente be treft, wordt dit dus bepaald op 4 In het vervolgd wordt ook omzetbelasting geheven over de bclasling der gouden en zilveren werken, welke is verschuldigd va» luxe goederen, welke geheel of gedeeltelijs, uit goud of zilver bestaan. Aan personen of lichamen, die ten gebrui- ke in hun bedrijf of beroep machines, werk tuigen, gereedschappen en vervoermiddelen aanschaffen, wordt, op daartoe gedaan ver zoek, verijstelling of teruggaaf verleend van een derde deel van het ingevolge artikel 2 voor die goederen verschuldigd bedrag aan omzetbelasting of bijzonder invoerrecht, mits deze teruggaaf niet minder is dan tien gul den. Voorraad opgeven. Groot- en kleinhandelaren, fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, daaronder begrepen, zijn gehouden vóór 20 O c t o b e r 1940 bij den inspecteur der accijnzen, binnen wiens ambtskring zij zijn gevestigd, op een daarvoor bestemd formu lier en overeenkomstig de daarin opgeno men aanwijzingen aangifte te doen van de goederen, welke op het tijdstip van inwer kingtreding van dit besluit in hun handels bedrijf in voorraad zijn, voor zoover van die goederen niet omzetbelasting of bijzonder in voerrecht is voldaan tot het bedrag, dat in gevolge dit besluit bij" levering of invier zou zijn verschuldigd geweest. Alleen voor versche bloemen, weekbladen en andere periodiek verschijnende geschrif ten, fruit, versche groente en versche visch geldt deze verplichte inventarisatie niet. Over deze voorraad moet dan de niet- of tekort betaalde omzetbelasting worden vol daan, waarvoor de inspecteur der accijnzen een aanslag vaststelt, welke aanslag in drie gelijke termijnen, vervallende twee, vier en zes" maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet, moet worden voldaan. Elke visscher zal in het vervolg fabri kant zijn in den zin der omzetbelastingwet. waarbij wordt bepaald dat exploitanten van e,on vischafslag hoofdelijk mede aansprake lijk zijn voor de belasting, verschuldigd van de aldaar afgeslagen visch. Op niet doen, alsmede bet onjuist of on volledig doen van de aangifte, is gesteld een geldboete van ten hoogste vijf duizend gul- (jen. Gistermorgen is de Gooische stoomtram bij de kruising Thierens weg—Rijksstraat- weg te Naarden in botsing gekomen een groote vrachtauto. De bestuurder van de auto, W. K. uit Amsterdam, zag de tram wel naderen, maar, toen hij reniQ6' slipte de wagen, die geladen was met ton ijzerwaren, door de gladheid van- dc" weg af. De bestuurder gooide het s'u om, teneinde een aanrijding te voorkomt' doch de achterzijde van den laadbak ?re®p de locomotief en duw(|e deze uit de ral» Hij kwam rechtstandig tegen den personen uagen te staan, en werd zwaar gehave"'/ De tender raakte lek en de koppeling bra£ Men is eenige uren doende geweest om locomotief weer in de rails te plaatsen- Persoonlijke ongelukken deden zich n'e voor.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6