Gemeentelijke telefoon netten naar het Rijk NIPPER EN PELLE verkeersbeperkingen De nieuwe Niet Preeken om den broode Het lokkende Radioprogramma Door autobus overreden FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAV/S Distributie van tabak en tabaksproducten Valsche rijksdaalders INGRIJPENDE MAATREGELEN VOOR DE GROOTE STEDEN. Het gisteren verschenen verordenin genblad bevat een verordening van den rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied betreffende de openbare gemeentelijke telefoon netten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Hierin wordt bepaald, dat de verzorging van het locale te lefoonverkeer te Amsterdam, Rotter-* dam en 's-Gravenhage met ingang van 15 September 1940 door het rijk geschiedt. De voor de uitvoering hiervan noodige voorschriften worden door de secretarissen- generaal van de departementen van binnen- landsche zaken en van financiën vastge steld. In aansluiting hierop bevat het verorde ningenblad een beschikking van de secreta rissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën over de gemeentelijke telefoonnetten te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Hierin wordt bepaald, dat de openbare ge meentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage op 15 September 1940, op den voet van artikel 15 van de aan deze gemeenten verleende concessie, in eigen dom aan het rijk overgaan en met ingang van den genoemden datum in beheer bij het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en te lefonie komen. Rijk neemt vorderingen over. De vereffening van de vorderingen, die de gemeenten door deze vermogensoverdracht verkrijgen, zal geschieden door overneming door het rijk van een overeenkomstig gedeel te van den dienst der leeningen van de ge meenten. Het personeel der gemeente, dat op den 15en September 1940 werkzaam is bij de ge noemde gemeentelijke telefoonbedrijven, treedt met ingang van dien dag in dienst van het rijk. Op dit personeel zijn, met inachtneming van een ter verkrijging van de noodige soe pelheid te treffen overgangsregeling, van toe passing de arbeidsvoorwaarden van het rijks- telefoonpersoneel De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie treft de noodige regelingen ter uitvoering van het in deze artikelen be paalde. Hij gaat eveneens met de gemeenten de overeenkomsten aan, die de vermogens rechten regelen, voortvloeinde uit de over dracht van de plaatselijke telefoonnetten. De overeenkomsten behoeven de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departe ment van financiën. Later overleden. Zaterdagmorgen is in de Vischstraat een huurrijder, de heer v. d. G., uit de St, Eloi- straat te 's-Hertogenbosch, die den rijksweg overtak, door een autobus gegrepen en tegen de grond geworpen. De man kwam onder de bus terecht en kon eerst worden bevrijd, na dat een twintigtal burgers deze had op gelicht. Per auto van den G.G.D. is het slacht offer naar het Groot Ziekengasthuis overge bracht. Aanvankelijk was de toestand niet levensgevaarlijk, doch later verergerde deze en in den loop van den avond is G. aan de bekomen verwondingen overleden. 34. Uzali keek geërgerd en verbaasd toen Rus- sell na een poosje alleen beneden kwam. Waar bent u geweest, waarom komt U met leege handen? Om de eenvoudige reden, dat er niets was om mee te brengen, zei Russell grimmig. De kerels zijn weg! Hebt u het huis doorzocht? Natuurlijke daarom ben ik zoolang weg gebleven, maar het gaf rtiets. Maar be grijpt u er iets van? U hebt zelf gezien in welken toestand zij waren. Zonder hulp konden ze niet weg. Er moet iemand in huis geweest zijn en ze weggedragen hebben. Maar als u wilt ga ik nog eens kijken. Uzali trok ongeduldig de schouders op. Absoluut tijd verknoeien, zei hij. Laten we maar zoo gauw mogelijk naar Ma- Ion Grange doorrijden. Ik begin lont te ruiken. Russell stapte weer in de auto en zfl vlo gen door het nachtstille Londen. Toen zy den open landweg hadden bereikt verhoogde Uzali de snelheid nog. De Indiër chauffeerde met feillooze handigheid. Toen zij Flower's buiten bereik hadden, zet ten zij de auto neer bij een klein boschje in de buurt van de portierswoning. Het huis was geheel donker, uitgezonderd twee ramen op de eerste verdieping. De con clusie lag voor de hand dat dit de zieken kamer was. Peinzend keek Uzali op naar de verlichte vensters. Ik zou wel willen weten, wie daar bij Flower oppast, mompelde hij. Het is nood zakelijk dat wjj in het huis komen, zonder dat „Ik krijg het wel weer terug", zei de boer, en hjj gaf z(jn varken spek te eten. 1. „Geen hap meer, ik plof bijna! Ja, in gedachten proef je natuurlek al het heerljjke gebraad, zwarte hond!" 2. „Als onze jongens nu maar niet in de verre oerwouden van Afrika rondzwerven en langzaam maar zeker van honger omkomen!" „Maak U maar niet onge rust, de kannibalen zullen ze wel te pakken gekregen hebben en zijn ze nu aan het vetmesten, haha!" Het ogenblik nadert, waarop... 1. „Nou, het schijnt toch al te helpen!" 2. „Kinderen, hebben jullie nog een laatste wens?" „Ja, ik zou'graag nog een afscheidsgroet aan mijn moeder sturen!" 3. „De telegrafist is te uwer beschikking!" 4. „Lieve Moeder, geloof ons, Pelle en ik genieten van het leven; we hebben tot nu toe niet beseft, hoe waarde vol het is. Morgen mogen we tot voedsel dienen van een heel dorp van lekker bekken. Doe de groeten aan Pelle's moeder en zeg tegen haar, dat hij zo dik is als een pad en dat hii bij den koning klaarblijkelijk erg in de gunst staat!" INLICHTINGEN OMTRENT DE UITZONDERINGEN. Het Verordeningenblad bevat voorts de reeds gepubliceerde verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende verkeersbeperkingen, waarbij het tot nader order aan hen, die niet de rijks-Duitsche nationaliteit bezitten, verboden is zich tussc.hen 22 uur en 4 uur in het openbaar op te houden op de Wadden eilanden en in de reeds bekend gemaakte kuststrook van het bezette Nederlandsche ge bied. Uit deze verordening blijkt, dat aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs met bij voeging van twee (pas-)foto's schriftelijk moeten worden ingediend bij den bevoegden districtscommandant der rijksveldwacht in het district, waarin de woonplaats van den aanvrager is gelegen, in de gemeenten Rot terdam en 's-Gravenhage bij de hoofdcommis sarissen van politie. Tegen de beslissing Op de aanvraag staat geen h-ooger beroep of eenig ander rechts middel open. Het toezicht op do naleving van dit be sluit kan direct door de organen der Duit- sche „Ordnungspolizei" geschieden. Hij, die in strijd handelt met de be palingen van deze verordening, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen, voor zoover bij an dere bepalingen geen zwaardere straffen bedreigd zijn. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, die het hem afgegeven speciale bewijs misbruikt, of onware opgaven doet ter verkrijging van een dusdanig bewijs. De hier bedoelde handelingen zijn overtre dingen (übertretungen). Onbewerkte tabak en tabaksproducten zijn aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributie- wet 1939. Predikant bracht niet alleen „brood des levens", maar hij stond ook dicht bij het levens brood' In het Christelijk Gereformeerd weekblad „De Wekker" schrijft de hoogbejaarde pro fessor P. J. M. de Bruin te Apeldoorn zijn herinneringen. Hij is thans genaderd tot het jaar 1917 en vertelt van zijn belevenis sen in dat zorgenjaar onder meer het vol gende: „In den zomer van dit jaar beleef de ik, wat wij dezen zomer weer beleven, namelijk dat er geen synode kon gehouden worden. De distributie van brood en andere levensmiddelen maakte dit onmogelijk. Het rantsoen van melk was toen ook zeer be perkt.Alleen in het zuiden van ons land was men nog goed van graan voorzien en de landbouwers, die voor eigen gebruik hun graan mochten gebruiken en zuivere tarwe hadden, voorzagen zich ruimschoots van het benoodigde. Daarom was het een aangenaam werk in Zeeland te gaan pre diken en daar nog eens ander brood te proeven, dan het in Den Haag op de brood kaarten geleverde. Vandaar dat ik in dien tijd gaarne de gemeenten in het zuiden bezocht. In Dussen werd ik 'ruim voorzien van 't vette van vee en veld. In dien tijd werd ook de gemeente van Biezelinge openbaar door uittreding uit de Gereformeerde kerk. Op Zondag 16 Augustus predikte ik er voor de eerste maal en het was er of ik in Luilekkerland kwam. Onder dat gulle Zeeuwsche volk werd ik 's Maandags bij mijn vertrek belast en beladen met het ei gen gebakken heerlijke tazwebrood, zoodat men in den letterlijken zin om den brode aldaar ging prediken, en blijde was, wan neer men in Den Haag gelukkig door de controle aan het station was gesnapt, maar ook niet minder blijde huisgenooten ont moette, als ik hen toonde, wat ik uit Bieze linge had medegebracht. Er werd toen dan ook ontzettend gesmok keld en vele christenen bleken in dien tijd zeer ruim van geweten te zijn met de be wering, dat honger een scherp zwaard is. In een der Gereformeerde kerken in Noord- Brabant had de koster een goeden voorraad levensmiddelen in den toren der kerk ge borgen en in één onzer kerken had een koster op het klankbord boven den preek stoel een hoeveelhei d tarwe uitgestort, zoodat hij mij vertelde, dat, toen ik dien dag het Woord verkondigde, ik niet alleen het brood des levens had gebracht, maar ook dicht bij het levensbrood had gestaan." VERGADERINGEN DIE NIET DOORGAAN. Door bijzondere omstandigheden kan de jaarvergadering van den bond van Christe lijke jonge boeren- en tuindersorganisaties in Nederland, welke op Woensdag 11 Sep tember a.s. te Utrecht zou worden gehou den, niet doorgaan. Eveneens zal de jaarvergadering van den Cilir. boeren- en tuindersbond welke op Donderdag 19 September a.s. te Utrecht zou worden gehouden, niet doorgaan. Goed nagemaakt. In enkele dorpen van de vechtstreek is de laatste dagen valsoh geld in omloop ge bracht. Te Vreeland trof men onder een hoeveelheid zilvergeld, dat men van een bankinstelling had ontvangen, eveneens val sche rijksdaalders aan. De geldstukken zijn zéér goed nagemaakt. WOENSDAG II SEPTEMBER 1940. Jaarsveld 414,4 m 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP gramofoonmuziek. 1.15 Musiquette. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 KRO-melodisten en solist 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-melodisten. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5:30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 KRO-orkest. 7.45 „Bescherming van het Nederlandsche een vreemde er iets van weet. Denkt u dat het mogelijk kan zijn dat onze vriend Dr. Mercer er op het oogenblik is? Ik had naar Oldbobough willen gaan om daaromtrent ze kerheid te krijgen, maar in de opwinding heb ik het vergeten. Het is mogelijk; zei Russell. Ik ver onderstel dat hjj er niet veel voor zal voelen om miss Galloway op het oogenblik alleen in dit huis te laten. Maar laten we het erop wagen; als er een vreemde te voorschijn komt, kunnen wij een verhaal bedenken, dat wij verdwaald zijn. Gooi een handje grint tegen het raam en laten we dan afwachten wat er gebeurt. Uzali raapte een pELar kiezelsteentjes op en mikte ze tegen het verlichte venster. Het experiment moest wel twee keer herhaald worden voordat de gordijnen opengingen en iemand vroeg wat er&aan de hand was. Toen hij de stem herkende liet Russell een uitroep van vreugde hooren. In orde, zei hjj. Wat een bof, het is Mer cer. Wilfrid, kom naar beneden en Iaat ons binnen. Wjj moeten je dringend spreken. HOOFDSTUK XLII. Nachtelijke expeditie. Mercer's patiënt lag nu rustig. De verple ger was nog niet terugegkomen. Wilfrid be greep dat iets ongewoons Uzali en Russell op dezen tijd hier had gebracht: het was in ieder geval een prettige gedachte om vrien den in huis te hebben. Een oogenblik, riep Mercer zoo zacht mogelijk. Blijf waar je bent, dan zal ik je binnenlaten. Na wederzijdsche begroeting gingen ze de eetkamer binnen en volgde de noodzakehjke uitlegging van hun tegenwoordigheid in dit huis, zoowel van de zijde der beide Londe- naars als van Mercer. Wilfrid kon echter niet al te lang uit de ziekenkamer wegblijven en ze spraken af dat Uzali en Russell in de eetkamer zouden wach ten tot de verpleger terugkwam als hij te rugkwam, want in deze onheilspellende at mosfeer was alles mogelijk en dan zou men dezen zeggen dat de beide onverwachte bezoekers zakenvrienden van den zieke waren die met een dringende boodschap per auto uit Londen waren gekomen. Juist toen Wilfrid de kamer wilde verlaten, werd er aan de voordeur gebeld en Masou kwam terug. De arme kerel had alles wat hij noodig had, maar was in de hem onbekende streek het spoor bijster geraakt in het don ker en had uren rondgedoold voor hij bij puur toeval het huis had teruggevonden. Hij had ook wel kunnen dwalen tot het dag ge worden was. Mason keek Wilfrid vragend aan, toen hij het geluid van stemmen hoorde in de eet kamer. Vrienden van uw patiënt, zei Wilfrid zonder aarzelen. Ze kwamen voor zeer dringende zaken hier. Ik vermoed dat zij niet wisten dat mr. Flower zoo ernstig ziek was. Ze willen nu wachten tot morgen om te zien of mr. Flower dan in staat zal zijn ze te ontvangen. Als ze daar op wachten willen, vrees ik dat ze hier nooit meer vandaan gaan! Niets bijzonders gebeurd gedurende mijn af wezigheid Wilfrid schudde ontkennend het hoofd. H(j vond het niet noodig den verpleger iets te vertellen van het avontuur in den kelder. Wilfrid en Mason waren inmiddels samen naar boven gegaan en de eerste zei: U moet voor u zelf maar voor wat1 koffie of thee zorgen; ik kan nog wel even blijven, maar dan ga ik toch slapen. De verpleger bereidde zich een drank op een spirituscomfoor in de kleed kamer. Ondertusschen ging Wilfrid weer bij den haard zitten en dommelde in. Hij was doodmoe na al de opwindende gebeurtenissen van den afgeloopen dag en werd wakker toen de verpleger hem kwam wekken met de mededeeling, dht hij klaar was om den dok ter weer af te lossen, en er tegelijkertijd nog wat anders gebeurde Ondertusschen hadden Uzali en Russell hun tijd niet verknoeid. Eerst hadden ze zit ten rooken en praten en zich bediend uit de wijnkaraf die op tafel stond, totdat Uzali zwijgzaam werd en gespannen luisterde. Wat is er? vroeg Russell. Onze vrienden komen in actie, fluisterde Uzali. Doof uw sigaret, ik doe het licht uit. Russell deed wat hem gevraagd was en Uzali draaide het licht uit, opende een raam, dat op het grasveld uitkeek en plaatste een scherm voor het vuur. Kom nu bij het raam staan, fluisterde hij tot Russell, en kijk wat er gaat gebeu ren. U zult het niet zoo donker vinden als uw oogen gewend zijn aan de duisternis. Nadat Russell een tijd in het donker ge staard had, kon hij inderdaad hier en daar iets onderscheiden, zooals boschjes, struik gewas en bloembedden. Alles was echter weer doodstil. Zoo ging een kwartier met afwach ten voorbij; toen voelde Russell dat zijn met gezel hem plotseling bij den arm greep. Daar! fluisterde hjj, zag u niets? Hoorde u niets? Ik heb mij niet vergi3t. Het gehoor en het gezicht van den Maleier waren heel wat scherper dan van dm Wes terling. Handelsmerk", vraaggesprek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Cyclus „Uitingen van Nationale cultuur", 9.55 Gemengd koor „Laetare". 10.10 Wij sluiten den dag. 10.151030 Nieuwsberichten ANP. Kootwijk, 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuz. 9.00 Concertgebouworkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 AVRO-amusementsorkest. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Omroeporkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Sylvestre-trio. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.10 Zang en piano:. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 3.50 Trompet en orgel. 4.15 De Romancers en soliste (opn.). 5.00 Berichten (DuitsCh). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Omroeporkest en* solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Cau serie „Stoomketels en stoommachines aan boord van binnenschepen". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 AVRO-amusementsorkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Fluit en piano. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.30—10.45 Berichten (Erigelsch), sluiting. II.1511.30; 0.150.30 en 1.151.30 Be richten (Engelsch). Toen Russell zijn ooren sterk inspande, meende hij voetstappen te hooren die op het pad naderden. Af en toe kraakte een tak; er was nu geen twijfel meer of er liep iemand op het pad. Een oogenblik later stak de om trek van een gedaante scherp af tegen het grijs van de lucht, een figuur die even stil bleef staan en toen het grasveld overstak. Russell voelde zijn hart sneller kloppen toen hij de gestalte aan haar omtrekken her kende. Kon u het zien? fluisterde Uzali. Of ik het gezien heb, antwoordde Rus sell op even zachten toon. Als dat Jansen niet is, moet ik wel blind zijn. En onmiddel lijk voegde de spreker erbij: Wat drommel voert hij daar toch uit? Voor zoover zij in het donker konden zien was hij aan het werk met een kluwen sterk touw en een bundel paaltjes, waarvan hjj op ongeljjken afstand telkens een in het grasveld veld sloeg. De hamer waarmee hij dit deed was omwonden, zoodat alleen een heel zwak geluid hoorbaar was. Toen hjj klaar was met het inslaan van de paaltjes, bevestigde hij het touw eraan. Russell begreep nu wat Jansen uitvoerde. Een oude inbrekerstruc, riep hjj uit. Jansen wil een poging doen om het huis bin nen te dringen en tracht door deze palen en strikken eventueele achtervolgers tegen te houden. Zouden we niet beter doen hem nu dadelijk te pakken te nemen? Tijd in overvloed, zei Uzali lachend. Kijk, hij is verdwenen. Het lijkt wel alsof hij de benedenverdieping van het huis is bin nengegaan. Nu zullen we niet lang meer hoe ven te wachten. Kijk daar naar dien dikken cederboom en zeg mij wat u ziet, vlug! Twee kleine figuren, die als een schaduw onder den cederboom te voorschijn schenen te komen, namen hun weg naar de plek waar Jansen heen was gegaan. Russell wilde het raam uitspringen, maar Uzali hield hem tegen. Wacht! zei hjj, nog tien minuten. De minuten kropen traag voorbij, toen kwam een geluid als het versplinteren van hout en daarop een lach die schalde door de stilte van den nacht. Nu, zei Uzali met plechtigen ernst is het tijd om te handelen! (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7