De verdedioingskraebt van Engeland Zevenburgen land van bosschen en bergen De Chineesch- Indo-Chineesche grens Zweedsche pers over aanval op Londen Amerika rukt een gevaarlijke psychologische zone binnen De bevolkingsuitwisse ing in Zevenburgen De nieuwe plannen der Roemeensche regeering Zuid-Slavië in dc clearing opgenomen Arrestaties in Egypte i •5 /-Wa gens Nyheter, die o.a. schrift:. In den nacht van Zaterdag op Zondag kon men op de Theemsbruggen zonder moeite in het schijn sel van de geweldige branden de krant le zen. De hoofdstad van het Britsche Imperium heeft haar tot dusver zwaarsten slag ge- incasseerd. Het gedunde Zondagsverkeer in de straten van Londen en de leemten in het autobusverkeer en de ondergrondschc spoor lijnen toonen den toevalligen bezoeker het duidelijkst wat in den afgelóopen nacht voor gevallen is. De „New York Word Telegram" waar schuwt in zijn hoofdartikel voor den tegen- woordigen koers in Roosevelts buitenland sche politiek. Wij rukken thans, zoo schrijft het blad, een psychologisch gevaarlijke zóne binnen, waaraan moeilijk het hoofd te bieden is. Bladen en tijdschriften, redenaars en radioesprekers hebben het steeds meer over oorlog dan over vrede. Nog .een jaar geleden hadden Roosevelt en de openbare meening het er slechts over, dat wij buiten dezen oorlog moesten blijven. In den vori- gen oorlog zijn wij er bij gehaald en heb ben ons de vingers gebrand. Wij hebben er genoeg van en wensc.hen deze belevenis niet te herhalen. Geleidelijk echter ontwik kelde zich de onvermijdelijke stelling, dat wij vroeg of laat aan dezen oorlog moeten deelnemen. Deze stelling breidt zich steeds verder uit. hoewel de oorlog tot dusver nog geen ge beurtenissen opleverde, die een dergelijke ontwikkeling rechtvaardigen. Dat ft een ge vaarlijke geestestoestand en wij achten den tijd gekomen om ons de situatie duidelijk voor tfe stellen. Wellicht zou het een goede gedachte zijn de hospitalen te bezoeken waar thans nog slachtoffers van den vori- gen oorlog liggen. De tourier controleert ot er niets ontbreekt aan de goederen de verlofgangers van de landmacht beneden den rang van adjudant onderofficier, die thans hun militaire kleeding en uitrusting moeten inleveren (Foto Pax-Holland) Tusschen de beide deelen van Zevenburgen n.1. het aan Hongarije afgestane deel en dat, hetwelk bij Roemenië is gebleven, vindt reeds thans, terwijl de bezetting door Hon garije nog aan den gang is, een levendige be volkingsuitwisseling plaats. Met elkander in overeenstemming zijnde waarnemingen ge ven aan, dat de stroom landverhuizers uit de aan Hongarije toegewezen gebieden geringer is dan die in tegenovergestelde richting. LONDEN DE GROOTSTE BETEE- KENIS VAN HET GEHEELE EN GELSCHE ECONOMISCHE LEVEN. BERLIJN, 9 September (D.N.B.) De groo te actie van het Duitsche luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder belang rijke objecten in Londen en in bet Londen- sche industriegebied maakt de vraag belang rijk, in hoeverre de verdedigingskracht van Engeland in Londen geconcentreerd is. Dit is in bijzonder sterke mate het geval, daar in Londen talrijke fabrieken der Engelsche be wapeningsindustrie vertegenwoordigd zijn en daar Londen daarenboven een belangrijke centrale van beslissende beteekenis vormt voor het Engelsche economische leven. De groote beteekenis van Londen voor het gehee le Engelsche economische leven blijkt uit de volgende cijfers: In groot Londen is rond twintig procent van alle arbeiders van Enge land werkzaam, de verzorgingsindustrie van Engeland is voor een vierde gedeelte in Lon den vertegenwoordigd en meer dan de helft van de voor de voedselvoorziening van het land bijzonder belangrijke vleeschpakhuizen bevindt zich in het Londensche industriege bied. De Engelsche in- en uitvoer gaat voor ruim een derde gedeelte via Londen en zijn haveninstallaties. Ongeveer een vierde ge deelte van de productiecapaciteit der En gelsche machinebouwindustrie is in het Londensche industriegebied gevestigd. Voor de Engelsche wapenindustrie is Londen door zijn fabrieken voor de ver vaardiging van vliegtuigen en balons en voornamelijk van vliegtuigonderdeelen, als mede van gevechtswagens en motoren van beteekenis. Tevens bevinden zich in het Londensche industriegebied kanonnenfabrieken, o.a. ook voor de vervaardiging van licht luchtdoel geschut, alsmede kruit- en springstoffen fabrieken. Ook worden handvuurwapens, lonten en gasmaskers in Londen vervaar digd. De haven van Londen is met een kade lengte van 55 kilometer de grootste der we-- reld. Ook is de Londensche haven de groot ste opslagplaats ter wereld. Van den totalen Engelschen invoer gir^ 60 pet. van den vleeschinvoer, 40 pet. van den wolinvoer, 31 pet. van den petroleum- invoer, 30 pet. Van den veevoederinvoer en rond een kwart gedeelte van de invoeren aan graan en meel, alsmede hout, via Lon den. Van bijzondere beteekenis voor de wapen industrie zijn de in het Londensche gebied liggende petroleumtanks, die bijna een vier de gedeelte vormen van alle Engelsche pe troleumtanks. Thameshaven beschikt over de grootste tankinstallaties. In het groot Londensche industriegebied bevinden zich eveneens pe- troleumraffinaderijen. Ook als middelpunt voor het verkeer is Londen zeer belangrijk. Alle belangrijke vekeerswegen, spoorwegen en landwegen komen in Londen samen. De in Londen aangerichte verkeersstoringen moeten dus derhalve binnen zeer korten tijd haar uitwerking op het geheele land doen gevoelen. HERVORMINGEN VOOR DEN BOEREN STAND EN DE ARBEIDERSKLASSE. In een bijeenkomst van den Roemeenschen ministerraad heeft de staatsleider, Anto- nescu, een uiteenzetting gegeven van het programma der regeering en de vraagstuk ken, waaraan zij haar bijzondere aandacht zal besteden. Deze punten zijn: 1. Verbetering van den boerenstand door economische, administratieve en hygiënische maatregelen. Overheidsorganisatie van den landbouw en van den afzet der landbouw producten. De organisatie van „vliegende" gezondheidsposten in de dorpen. 2. Verbetering van de arbeidersklasse door maatschappelijke hervormingen en re organisatie van de industrieele ondernemin gen. 3. Reorganisatie van het bestuursappa raat en het ambtenarencorps, waarborging van een bestaansminimum voor de ambte naren, voor iederen ambtenaar slechts één salaris, gezinstoeslag naar gelang van het aantal kinderen, salarisverhooging voor ver dienstelijke ambtenaren. 4. Organisatie van het Roemeensche ge* zin. Hervormingen op hygiënisch gebied ter bestrijding van kindersterfte, sociale ziek ten en alcoholisme. Antonescu heeft verder in groote trekken de vraagstukken van school, kerk, justitie en leger en de wijze, waarop tot volledige reorganisatie daarvan zal worden gekomen, uiteengezet. Een bewoner van Weesp, wien het een doorn in het oog is, dat zijn medebewoners de Achtergracht als vuilnisbelt gebruiken, is er toe overgegaan een bord met bovenstaand opschrift te plaatsen. Of het helpen zal (Foto Pax-Holland) (Van onze V.P.B.-correspondent) DE TAAL HEEFT NOG EEN VLAAMSCHE INSLAG. In verband met het feit, dat medio Sep tember, dus ongeveer over een week, de be zetting van Zevenburgen door Hongaarsche groepen haar beslag moet hebben gehad, ee- nige bijzonderheden over dit interessante land, dat den West Europeanen helaas veel (te weinig bekend is. Zoowel de Germaan- eche naam Zevenburgen als de Latijnsche Transsylvanië wijzen op twee belangrijke kenmerken, bergen en bosschen. Het land heeft een oppervlakte van 57000 vierkante ki lometer, en is dus iets grooter dan Bohemen, bet aantal inwoners, waarvan velen thans zullen overgaan naar de Hongaarsche natio naliteit, bedraagt 3 millioen. De Karpathcn ..[vormen van Noord naar Zuid een uitgestrek ien wal rond 't land en scheiden het op na tuurlijke wijze van het oude Roemenië af. Maar ook tegenover Hongarije, aan de Weste Jijke grens derhalve, liggen verscheidene ge b 'gten, met een altijd nog aanzienlijke hoog i varieerend tusschen de 600 en 1900 meter D dit uitgestrekte berggebied vórmen de ri- p:i 'ren een groot dalbekken. Dat is het ge- IV' l ten Noorden van Klausenburg, en verder naar het Zuiden tusschen Hermanstad en Kroonstad. Juist in dij laatste gebied in het Centrum van Zevenburgen hebben al eeuwen geleden bewoners van Vlaanderen en de Rijn Streek gekoloniseerd. De taal, die er thans in deze streken wordt gesproken, verraadt nog duidelijker deze herkomst. Deze inslag moet derhalve wel zeer hecht zijn, wanneer men :weet dat de „Saksen" reeds onder Geza 11 1(11411161) hierheen kwamen en door het ,,privilegium Andreanum" van Andreas II 1(12051235) in hun rechtspositie wor.den be vestigd. Ongetwijfeld hebben de duizenden Szeklers, die hier wonen en van Magvaar- sche afkomst zijn de aanhechting van Zeven burgen bij Hongarije met vreugde begroet. .Vroeger waren zij van hun volksgenooten ge scheiden door een breeden gordel Roemee- nen. Door de thans genomen besluiten wordt recht gedaan aan de ethnische, zoowel als pan de geologische kenmerken van het land. f GERUCHTEN OMTRENT GEVECHTEN TEGENGESPROKEN. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in verband met de buitenlandsche persberichten, volgens welke tusschen Chineesche en Fransche troe- jpen aan de grens van Fransch Indochina ge- .vechten zouden zijn uitgebroken verklaard, dat de officieele telegrammen der Japansche autoriteiten niets van dien aard behelsden. Naar de woordvoerder verder mededeelde, zijn de Japansche autoriteiten in Indochina, die onder leiding staan van generaal majoor iNisjihara. gemachtigd met de locale Fran sche autoriteiten overeenkomsten uit te wer ken. De woordvoerder betwijfelde, of de in Ide Amerikaansche pers gepubliceerde, z.g. Japansche eischen aan Indochina in over eenstemming zijn met de feiten. Deze Japan sche eischen zouden betrekking hebben op de inrichting van luchtsteunpunten in Hai- (phong, het recht tot vliegen over Fransch Indochineesch gebied voor Japansche vlieg- uigen, Japansche controle in de havens van Fransch Indo-China, Japansch recht van passage in geval van het verschijnen van Chineesche troepen aan de grens, enz. Op de vraag, of de V. S. stappen had ge daan bij aJpan betrefende Indo-China, ant woordde de woordvoerder: „Wij houden dat piet voor stappen". POSTZAKKEN VAN AMERIKAANSCH SCHIP GEHAALD. In de haven van Hamilton hebben Engel sche censoren van het Amerikaansche stoomschip Exocorda, dat op regelmatige wijze onderweg naar Europa de Bermuda- eilanden had aangedaan, 334 postzakken ver wijderd. Ter vervanging van de blauwachtige petroleumlampen worden de openbare schuilkelders onder de bruggen te Amsterdam van electrisch licht voorzien (F0to Pax-Holland) Bepaald is, dat het betalingsverkeer met Zuid-Slavië, wordt aangewezen overeen komstig artikel 4 der wet internationaal betalingsverkeer 1934. DE AARDE BEEFDE EN DE LUCHT E kevel van het Engelsche opperbevel In Egypte zijn in de stad Assint talrijke Egyptenaren gearresteerd. Het aantal arres tanten wordt geheim gehouden. De arres- taues geschiedden op grond van de aan klacht, dat de betrokken personen door hun optreden de goede betrekkingen tusschen Engeland en Egypte gepoogd hebben te ver storen. Na een kort verblijf in de gevange nis van Assiut waar deze Egyptenaren a's gemeene midadigers behandeld werden, zii11 zij naar een concentratiekamp gebracht- Dok de naam van dit concentratiekamp is niet gënoemd. WAS ZWART. Bij het schijnsel van den brand kon men zijn krant lezen. Een beeld van de vernietigende slagen van het Duitsche luchtwapen, toegebracht aan de hoofdstad van Groot-Brittannië, geven de Londensche correspondenten van ver scheidene Zweedsche bladen, die uit eigen ervaring de kracht van de Duitsche aanval len hebben leeren kennen. De Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen schrijft o.a.: In den nacht van Zaterdag op Zondag braken honderden Duitsche-bommenwerpers door en deden in een groot deel van de Engelsche hoofdstad branden uitbreken. De vlammen waren ki lometers ver te zien. De rook stond in dikke, zwarte, witte en gele wolken boven Londen. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vreese- lijken luchtstrijd beleefd als dien ik Zater dagavond boven de Londensche havens gade geslagen heb. Vliegtuigen raasden naar de aarde, versperringsballons suisden brandend tegen den grond, zwarte rookmassa's wentel den in golven naderbij. Telkens en telkens weer stegen dichte rookwolken op, toen de strijd boven ons een einde nam, reden wij naar liet brandende gebied. Op vele plaatsen waren de brandweermanschappen in het ge heel nog niet met hun werk begonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door opengereten st.raten.(Het heftigste woedden de branden op den zuidelijken oever van de Theems. Deze aanval heeft alles in de schaduw gesteld, wat tot dusver in den luchtoorlog voorgevallen is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den heldersten zonne schijn. En toen stegen overal rookmassa's op. En toen doorrijden te gevaarlijk werd, sprongen wij letterlijk door muren van vuur. De houten pakhuizen brandden knetterend. Uit de Theems pompte men onophoudelijk water, want de waterleidingen zeil waren al beschadigd. Van den zuidelijken oever van de Theems zag ik hoe het vuur zich aan den noordelijken over uitbreidde. De zon stond bleek en onwerkelijk achter een dikken rooksluier. Hier kent men dag noch nacht, slechts reusachtige branden, die als 'n prairievuur steeds verder om zich heen vreten. Zeer indrukwekkend is ook het verslag van den Londenschen medewerker van Da-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8