Mondelinge boodschap van den Paus Da Rijksdag door een bom getroffen „Politiek van ROOSEVELT steeds imperialistisch" DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 8.05 uur Nieuw Engelsch strijdwapen Luchtaanvallen op Engeland voortgezet DE BRITSCHE LUCHTAANVAL OP HAMBURG KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 Vanavond gaat de verduistering in om Gemeenschappelijke vredespogingen mislukt HEIDEBRAND OP DE HOOGE VELUWE" Grootste levende vulkaan werkt Amerikaansche ruil Dc Brandenburgerpoort geraakt en duurt tot morgenochtend 7.09 uur „Engeland maakt zijn testament" De Engelsch- Uitgave der Uitg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ÓÖ6 JAARC*. No. 9026 HELDERSCHE COURANT GEZANT VAN PRESIDENT ROOSEVELT KEERT NIET NAAR ROME TERUG. Hydepark, 10 Sept. (D.N.B.): President Roosevelt heeft gisteren zijn persoonlijken vertegenwoordiger bij het Vaticaan, Myron Taylor, ont vangen voor het in ontvangst ne men van een mondelinge boodschap van den Paus. Het graf der gesneuvelde militairen op den Grebbeberg zal waarschijnlijk naar den Heimenberg worden overgebracht (Foto Pax-Holland) dertien dorpen is vernield. Brandplaatjes, die peen uilwer king hebben op mlitaire doelen. Van bevoegde Duitsche zijde zijn mede- deelingen gedaan over een bijzonder af schuwwekkend en gemeen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in groote hoeveelheden zooge naamde brandplaatjes door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke tochten bóven Duitschland over groote afstanden van het land neergeworpen. Deze plaatjes zijn ge maakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centimeter groot en vertoonen in het midden een gat, waarin zich een in brand- watten verpakte brandpil bevindt. De plaat jes vlogen door de inwerking van de zuur stof in de lucht, nu en dan door de inwer king der zonnestralen, in brand, waardoor een meter hooge steekvlam ontstond, waar door alles in brand moest geraken wat' in ae buurt lag. Het is onnoodig te zegen, aldus wordt in de mededeeling gezegd, dat deze brandplaat jes totaal ongeschikt zijn voor het bescha digen van militaire doelwitten. In geen en kel geval is dan ook getracht hiermede een militaire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaarblijke lijk, die objecten te vernietigen, waarvoor de Royal Air Force geen groot aantal brand bommen wilde gebruiken, zooals b.v. boe renwoningen, schuren, akkers, die rijp zijn voor de oogst, bosschen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig in buitengewoon groote aan tallen neergeworpen. Door gebruik te maken van alle ter be schikking staande organisaties werd het ge vaar, die deze brandplaatjes opleverden, bezworen. Desondanks zijn enkele boeren hofsteden, graanmijten, schuren, eenig bosch en stukken heide aan dit strijdmiddel ten offer gevallen. Voornamelijk liepen perso nen brandwonden op, die dit strijdmiddel zonder te weten, wat het was, aanpakten of in de zak stopten, waar het onverwachts ontbrandde. „Wanneer thans, zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, na zoo talrijke afgewezen vredesaanbiedin- gen en zoo talrijke in den wind geslagen waarschuwingen. Duitsche bommen mili taire objecten in Londen treffen, dan zijn deze bommen tevens de vergelding voor de ze onwaardige Britsche strijdinethode. Branden van gister wijzen van daag den weg. Duitsche formaties gevechtsvliegers heb ben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 September wederom een reeks mi litaire en voor den oorlog belangrijke doe len in Engeland aangevallen. Het zwaarte punt lag daarbij op Londen, waar indu striecentra en militair belangrijke installa ties met succes met bommen werden be stookt. Op 10 September werd in de Brit- schei oofdstad reeds voor 22 uur zes maal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig wa ren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkennings vluchten ondernomen, die waardevolle ge gevens opleverden over de tot dusverre be reikte effectieven en over nieuwe aanvals doelen. In den afgeloopen nacht zijn weder om voortdurend bommenaanvallen ondernomen op de Britsche hoofd stad door Duitsche gevechtsvliegtui gen. De gezochte doelen waren ook in den nacht duidelijk te zien, daar nog steeds in de havenwerken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tijdens de aanval len der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog verscheide ne olietanks in brand, die reeds op 8 Sep tember getroffen waren. In de nabijheid der oude branden zijn thans nieuwe brand haarden ontstaan, welke den Duitschen vlie gers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. Kwaadwilligheid de oorzaak Om half één brak door nog onbekende oor zaak brand uit op het gebied van het land goed „De Hooge Veluwe" bij Teriet. De Edesche brandweer en Duitsche mili tairen wisten na anderhalf uur hard werken het vuur te dooven. Een oppervlakte van 25 h.a. heide was toen verbrand. Eenige per sonen hebben nog een achtervolging ingezet op een onbekenden man, die in de nabijheid van de vuurhaard was gezien. Hij wist ech ter te ontsnappen. Behalve de reeds gemelde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getroffen, voorts de Brandenburger Poort en een reeks woonhuizen in het dichtbevolkte centrum der Rijks hoofdstad. Geen enkel der genoemde objecten kan ook maar in de verste verte aangeduid wor den als militair of voor den oorlog belang rijk doel. De systematische uitvoering van den aanval door de Britsche bommenwer pers, welke niet kan worden bestreden, geeft de gevolgtrekking aan, dat de hoogste mili taire leiding in Londen ondubbelzinnig bevel heeft gegeven om het hart van de rijkshoofd stad meedoogenloos te bombardeeren. Oogst van 13 dorpen in Japan reeds totaal vernield door asch- regen. De vulkaan Aso op Kioesjioe, de grootste levende vulkaan ter wereld, vertoont voor het eerst na 35 jaar weer een uiterst levendige werking. Sedert verscheidene dagen valt In de omgeving tot op kilometers afstand een onophoudelijke regen van asch en lavasteenen, waarachter de zon volledig schuil gaat. De oogst van te twijfelen aan de bekwaamheid van het Britsche ras. Het zal ook niet ontkend wor den, dat de Londensche bevolking in deze dagen, waarop de ruiters van de Apokalysis over de'hoofdstad schijnen te stormen, trouw gebleven is aan haar bekende verbeten, men zou haast kunnen zeggen, verstokte hardnek kigheid. Daarop komt het echter, zoo schrijft de correspondent'verder, niet aan. Het gaat er om, dat de schuldigen aan den oorlog in Londen al het mogelijke doen, wat in hun vermogen ligt, om de uitbreiding van het Duitsche strafgerecht met alle middelen uit te lokken. Zij voeren deze politiek door de grootsprêkerijen, waarmede zij de pers vul len en door het voortgaan met de Duitsche bevolking speldenprikken toe te dienen, zoo als zij die ree'ds toegediend hebben toen nog niemand aan het bombardeeren van Londen dacht. Wanneer na het verstrijken van een nieu we periode nog meer gebieden van Londen in den afgrond zullen zijn gestort, dan zal men zich moeten herinneren, dat het Chur chill en zijn organen in de pers zijn geweest die op 'de eerste étappe"van den Duitschen vergeldingsslag, geantwoord hebben met spot en nieuwe uitdagingen. De correspdonent herinnert er dan verder aan, dat.de woon wijken van de Engelsche hoofdstad tot op dit oogenblik nog niet het doel van den Duit schen aanval zijn geweest. Hetgeen-totaal vernietigd is, is d.e oorlogseconomische kern van de hoofdstad in de bocht van de Theems. Bovendien, zoo merkt hij verder op. schijnt het onverbiddelijke werk der Duit sche bommenwerpers zich thans met bom men, ook van het zwaarste kaliber, te richten op andere militair belangrijke objecten in andere buurten van de hoofdstad. In den afgeloopen nacht zijn wederom Britsche vliegtuigen boven Noord Duitsch land verschenen. Verscheidenen hunner ge lukte. het door te dringen tot Berlijn. De En- gelschen wierpen hier en daar bommen op woon- en zakenwijken. Van de enkele bom men, die neergeworpen werden, troffen er sommige doelen, die niet alleen nationale, maar ook in uitgebreiden zin internationale beteekenis hebben. Zoo werd het in de gehee le wereld bekende „Hans der Vereins Deut- scher ingénieurs", dat voortdurend onderko men en vergaderruimte biedt aan talrijke studenten, geleerden en technici, in brand gestoken. Bovendien werd de academie der kunsten, die gelegen is bij dén Brandenbur ger poort op den Pariser Ptatz, getroffen. In de academie bevinden zich, behalve de loka len voor hot geven van les en voor het werk, tentoonstellingen van werken van moderne binnen- en buitenlandsche kunstenaars. In het centrum der stad werd het Hedwigs zie kenhuis, dat in een der volkrijkste wijken der stad ligt, door brandbommen getroffen. Over de Engelsche aanval van vannacht op Berlijn zegt het D.N.B., dat weer alle mi litaire doelen zorgvuldig uit den weg werd gegaan. Het optreden der Britsche vliegers was klaarblijkelijk nauwkeurig overlegd en met voorbedachten rade ondernomen, vooral daar in den door maan en sterren heider- verlichten nacht het beeld van de rijkshoofd stad duidelijk te zien was en de tegenstan der bovendien nog talrijke lichtbommen ge bruikte. „Engeland maakt zijn testament" zoo schrijft Karl Megerle in de „Bör- senzeitung" als opschrift boven een artikel, dat betrekking heeft op de diepere beteekenis van den Engelsch Amerikaanschen ruil, welks objecten aan den eenen kant oude bezittin gen, aan den anderen oude torpedo boot.jagers waren. Megerle schrijft, naar hret D.N.B. meldt, o.m.: „Als grootste wereldmacht heeft Engeland liet rijk den oorlog verklaard. Als leider van een coalitie, die besliste over het lot van zijn bondgenooten, wilde het Europa zijn wil op dringen. „Als staat in de bescherming der Vereenig de Staten moet het thans documenten onder teekenen, waarin zijn afdanken vervat is. Want, hoe ook de geheime en geheimste over eenkomsten tusschen Churchill en Roosevelt er uitzien, zij alle veronderstellen niet de overwinning, maar de totale nederlaag, het opgeven van het moederland. Engeland moet thans een positie, ondergeschikt aan die van de Vereenigde Staten, aanvaarden. De poli tiek, die Adolf Hitier Engeland aanbood, zou Engeland de handen en den rug hebben vrij gemaakt om zich geheel aan de ontwikkeling en beveiliging van het empire te wijden De politiek, die Churchill gekozen heeft eindigt met de zelfvernietiging van bet wereldrijk. Het Engelsche moederland is in de uitgewis selde mondelinge en schriftelijke overeen komsten reeds opgegeven Zonder het moeder land echter is het wereldrijk een holle noot. Amerika is de erfgenaam. De dollar trium- feert over het pond. De Britsche saldi stroo men in de Amerikaansche kassen. Op de Britsche nederlaag bestudeert de Amerikaan sche weermacht de modernste wapens en methodes. 'Engeland financiert de moderniseering Churchill tijdens een van zijn inspectietochten langs de verdedigingswerken aan de Engelsche Oostkust (Foto Weltbild) van de Amerikaansche oorlogsindustrie. In afwezigheid van de Engelsche schepen en kooplieden maken de Vereenigde Staten zich meester van de markten. Op het zwaar ste oogenblik van Engeland schakelen de Vereenigde Staten zonder valsch medelij- lijden uiterst waardevol koloniaal bezit in hun machtssfeer in en verzekeren zich de uitlevering van de Engelsche vloot. Ameri ka heeft goede zaken gedaan. „Aangezien Duitschland aan gene zijde geen territoriaal, politiek of mjlitair belang* heeft, kunnen wij bij de dingen, die aan de overzij tusschen de Angelsaksen zich af spelen, gelaten toezien. Mocht echter Enge land tot vliegkamschip of invalspoort be stemd zijn voor aan deze ruimte vreemde machten tegen Europa, dan zou het eerst met onverbiddelijke hardheid ter neder moeten worden geworpen en in deze functie worden vernield. „De politiek van Roosevelt neemt steeds sneller imperialistische trekken aan. Vrjpr- loopig is hij nog bezig op het Westelijke halfrond en vele teekenen wijzen er op. dat hij daar nog niet klaar is. De Zuid-Ame rikaansrhe staten zijn bij den Enielseh— Amerikaanschen ruil gepasseerd. Zi; zullen alle krachten moeten inspannen om zich te handhaven. Vele onder hen worden door de Ver. Staten reeds als teunpunten be schouwd. Wanneer dit neo-imperialisnie 't gebied van de Monroeleer overschrijdt, zal het noodgedwongen in de andere wereld- deelen problemen opwerpen, welker oplos sing men niet kan ontgaan. Men kan niet uittrekken om in de Europeesche en Azia tische ruimte het principe van den status quo te verdedigen en in de eigen ruimte den status cjuo zoo revolutinneerend ophef fen als de pachtverdragen met Engeland doen. tenzij men dezelfde dwaling mocht begaan als Engeland en aanspraak zou ma ken op wereldpolitieke alom tegenwoordig heid. Of men in Washington dit voornemen heeft, kan alleen de toekomst leeren. Be kendmaking van deze aanspraken zou be- teekenen, dat de Ver. Staten van de Brit sche erfenis niet alleen de saldi, maar ook de jxditieke schulden willen overnemen^ Dat is de beslissende kwestie. Zij wordt door de op Duitschland en zijn vrienden ge doelde proclamaties en gebaren waarmede het overnemen van het protectoraat over Engeland voltrokken wordt, niet beantwoord en het lot van Engeland is geen aanmoe diging voor wie ook om te vervallen in de zelfde fouten en dwalingen." Als afweer tegen valschermtroepen worden Engelsche vrijwilligers geoefend in het onder schot nemen van val schermen, waaraan een pop is bevestigd (Foto Weltbild) In den vorigen nacht is de burger bevolking te Hamburg opnieuw het object van' Engelsche luchtaanvallen geweest. De Britsche vliegtuigen lie ten talrijke explosieve bommen val len, die voor het grootste deel terecht kwamen in de arbeiderswijk en daar verscheidene woningen verniel den. Dicht bij een ziekenhuis zijn twee groote bomtrechters gevonden,, terwijl eenige brandbommen branden in een villawijk aan den westrand hebben veroorzaakt. Een boer verloor twee paarden. Fabrieksinstailatiës' en militaire objecten hebben geen scha de geleden. Commentaar van het Hamburger Fremdenblatt. De Berlijnsche correspondent van het Ham burger Fremdenblatt geeft een zeer ernstig commentaar op de zoogenaamde uitlating van Churchill, die, volgens Reuter, tijdens een tocht door de verwoestingen in de hoofd stad de bevolking moet hebben toegeroepen: houdt goeden moed, wij overwinnen reeds. Men' is geneigd, zo schrijft de correspon dent, te vragen naar den geestestoestand van een staatsleiding, die in staat is tot een dergelijke uitlating te midden van een der gelijke hel. Wij hebben nooit de fout gemaakt Het onderhoud tusschen Roosevelt en Taylor. Washington, 10 Sent. (A.N.P.) Inzake het onderhoud tusschen president Roosevelt en Myron Taylor, die Maandag uit Vaticaanstad is teruggekeerd, wordt nog ge meld, dat Taylor waarschijnlijk niet naar Ro me zal terugkeeren, daar de gemeenschappe lijke vredespogingen van den Paus en van president Roosevelt als mislukt beschouwd moeten worden. De Paus zal echter voor den vrede blijven bidden. MIRON TAYLOR.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1